چهارشنبه آخر سال (تاریخ و رسومات و . . . . . )

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امسال من اصلا چیزی نخریدم
هنوز یسری از وسایل سال پیش مونده
اصلا حال و حوصلشو هم ندارم
نمیدونم چم شده
دوران نقاهتته:D

منم دو تا بسته ترقه از زمان سوم راهنماییم دارم، هرسال 13 به در چندتاشو میزنم ولی هنوز تموم نشده، اون ترقه های مشکی و سبز و نارنجی بودا، از اونا...
سوم راهنماییم شر تر از الآن بودم:)

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اوضام خرابه
من هم دستساز درست میکردم هم از بیرون میخریدم
اما امسال اصلا وقت نکردم برم دنبالش که بخرم

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم امسال هیچی نگرفتم تا الان

:cry::cry:می ترسم دست خالی بمونم چهارشنبه سوری:cry::cry::cry:نه حتی فکرشم آزاردهندس:(

Sarp

مدیر بازنشسته
همین؟؟؟:surprised:
بچه ای هنوز:D
تو محل ما بچه ها جمع شدن یه رنو خریدن منفجرش کردن...:D
نه بابا
اون سه تا رو چون حیف کردم گفتم :D
وگرنه من خودم تامین کننده ترقه تعداد زیادی خانواده هستم :D
من امسال هیچی به دستم نرسیده من چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخـــــــــــــی :biggrin::biggrin:
لیستتو بفرست بیاد :D
شماها واقعا میرید آتیش بازی؟
من که فک میکنم آتیش بازی توی تحریف وارد مراسم 4شنبه سوری شده.
اصلش همون بزن برقصش بوده:دی
اون موقع چون ترقه نبوده رسم نشده
وگرنه اجداد من خودشون اهل این کارا بودند :D
دوران نقاهتته:D

منم دو تا بسته ترقه از زمان سوم راهنماییم دارم، هرسال 13 به در چندتاشو میزنم ولی هنوز تموم نشده، اون ترقه های مشکی و سبز و نارنجی بودا، از اونا...
سوم راهنماییم شر تر از الآن بودم:)
:biggrin::biggrin:
آخی
چه سوسول
ما با اونا سیگار هم روشن نمیکنیم :D

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا

آخـــــــــــــی :biggrin::biggrin:
لیستتو بفرست بیاد :D

اون موقع چون ترقه نبوده رسم نشده
وگرنه اجداد من خودشون اهل این کارا بودند :D

:biggrin::biggrin:
آخی
چه سوسول

:cry::cry:پارسال به بابا گفتم برام بگیره حرصم داد

از اون فشفشه رنگی ها گرفته بود برام :(شبیه بچه + ها شده بودم :razz:

:mad:برام از اون فیزا ها نگرف:razz::razz:گف خوبیت نداره دیگه:razz:

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
رها جون عزیزم یه سوت بزن بابک برات میخره میاره
هرچند من همچنان تاکیدم رو مراسم بزن و برقصه:w16:

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
رها جون عزیزم یه سوت بزن بابک برات میخره میاره
هرچند من همچنان تاکیدم رو مراسم بزن و برقصه:w16:

بزن و برقص که بعد مراسم آتیش بازیه

پارسال مامورا ریختن محله ما اونقدر داد و بیداد کردن مردم و شعار دادن پلیسه جیم شد

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کلی آتیش بازی میکنم.
آتیش درست میکنیم از روش میپریم.
از اونجایی که آتیش بازی بی سروصدا نمیشه چنتا سیگارتو کپسولی هم میترکونیم.:D

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز

پارسال مامورا ریختن محله ما اونقدر داد و بیداد کردن مردم و شعار دادن پلیسه جیم شد

ما کوچه پشتیمون ارگشو میاره تو کوچه میزنه جماعتم میریزن وسط
تا چند سال پیشا کشیک میذاشتن که مامورا میان جمعیت متفرق بشن تا آخرشب 20 بار این ارگو میبردن تو خونه میاوردن بیرون
ولی الان یکی دوساله مامورا خودشونم میان تماشا:دی

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما کوچه پشتیمون ارگشو میاره تو کوچه میزنه جماعتم میریزن وسط
تا چند سال پیشا کشیک میذاشتن که مامورا میان جمعیت متفرق بشن تا آخرشب 20 بار این ارگو میبردن تو خونه میاوردن بیرون
ولی الان یکی دوساله مامورا خودشونم میان تماشا:دی

:biggrin:ایول ;)

محل ما هم اینو می خوندن آقا پلیسه حیا کن جماعتو رها کن:biggrin::biggrin:

اونقدر سوت و کف زدن پلیسه منصرف شدش

Sarp

مدیر بازنشسته
:cry::cry:پارسال به بابا گفتم برام بگیره حرصم داد

از اون فشفشه رنگی ها گرفته بود برام :(شبیه بچه + ها شده بودم :razz:

:mad:برام از اون فیزا ها نگرف:razz::razz:گف خوبیت نداره دیگه:razz:
میگم لیست رو بفرست واسم داره داستان نقل میکنه :surprised:
دست ساز هم هست ها :cool:
من کلی آتیش بازی میکنم.
آتیش درست میکنیم از روش میپریم.
از اونجایی که آتیش بازی بی سروصدا نمیشه چنتا سیگارتو کپسولی هم میترکونیم.:D
آخی
که بختت باز شه ؟

Sarp

مدیر بازنشسته
وااااااااااا مگه بختم وا میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پس چرا تا الان اتفاقی نیفتاده؟؟؟
آره بابا
اصلا فلسفه این پریدن از رو اتش همین وا شدن بخته
حتما خلوص نیت نداشتی
و یا به قول استاد رها اصولش رو رعایت نکردی
ایول

:cry:نه دست ساز نموخام خطر داره

saray_m

عضو جدید
کاربر ممتاز

پارسال خفن مامورا میترسیدن
دوتا پسر مست کرده بودن مامورا اومدن اینا رو بگیرن یهو مردم شروع کردن داد و بیداد که ولشون کنین :mad:چیکارشون دارین
پلیس ها هم اول ول نکردن بعد مردم پسرا رو ازاد کردن شعاراشونم صد و هشتاد درجه تغییر کرد :biggrin:

پارسال همسایمون اومده دم در به بابام میگه ما دور همیم به دخترت هم بگو اگه افتخار میده بیاد بابا هم از ترس این که من نرم قاطی جماعت بعضیا :confused:
اومده میگه برو بروبچ همسایه دور همن ها من رفتم بیرون دیدم دختر و پسر کشف حجاب کردن دارن دور اتیش میرقصن
به بابا گفتم یعنی تو مشکلی نداری من برم با اینا ؟:w20: دو ماه نمیشد که همسایه مون شده بودن

یه زمانی هم کوچه ما پر ارمنی بود دوستان ارمنی هم که ماشالا کم نمیذاشتن :D
ادم فکر میکرد رسما تو پاریسه

ولی دیگه تا کمیته میومد ما رو میفرستادن تو خونه ها :cool:

mario22

عضو جدید
نه بابا

آخی
چه سوسول

شما کلاً و ذاتاً بدآموزی داریا!!!:eek:
تامین کننده هم که تشریف داری!:surprised:
فکر کنم تو از همونایی هستی که بابای من شب چارشنبه سوری هی زیر لب بهشون فحش می ده!!!:biggrin::biggrin:

bita.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهار شنبه سوری

چهار شنبه سوری

چهارشنبه سوري جشن چهارشنبه سوری به همراه ديگر آيين آن با گوناگوني و زیبایي بسيار و آواز و ترانه های شادی بخش و بزم و پایکوبی در همه سرزمین ایران بزرگ از چند هزار کیلومتری کردستان تا چین برگزار می شود. گستره برگزاری این جشن، نشان از شكوه و پايندگي فرهنگ كهن اين بوم دارد.
« واژه جشن از کلمه « یسنه» آمده که ریشه اوستایی دارد و به معنی ستایش کردن است . بنابراین معنی واژه جشن، ستایش و پرستش است . هدف از برگزاری جشن ها در ایران باستان ، ستایش پرودگار ، گردهمایی مردم، سرور و شادی، داد و دهش و بخشش به بینوایان و زیردستان بوده است».
سور (sur ) واژه ای پهلوی است که به معنای : مهمانی، بزم، جشن، جشن عروسی آمده است. و " سوری" نیز به معنای : گل سرخ رنگ، رنگ سرخ ، شادی و چیزی که به رنگ سرخ باشد مورد استفاده قرا گرفته است. پس چها رشنبه سوری را می توان یک جشن و شادی دانست که با سرخی همراه است و این سرخی همان آتش است. اما اگر بپذیریم که چهارشنبه سوری همان جشن سوری است و جشن سوری به معنای ستایش آتش؛ نباید این ترکیب ما را به اشتباه بیاندازد که مردم آتش را به عنوان خدا ستایش می کردند. همانطور که پیش تر گفته شد هر چیز خوبی به خدا نسبت داده می شود و دراین میان روشنایی آتش که مهم ترین نقش را در زندگی بشر بازی می کند ، نشانی از حضور خداوند است. اگر بخواهیم برای این نوع ستایش مثالی ذکر کنیم می توان به ستایش کعبه که قبله مسلمانان است اشاره کرد. آیا مسلمانان در کعبه به ستایش سنگ می پردازند یا به ستایش خداوند؟. بدون شک کعبه مکانی روحانی است که انسان را به یاد خدا می اندازد و انسانی که به سوی آن سجده می کند، نه برای سنگ که برای بزرگی خداوند به خاک افتاده است . توجه به آتش و احترام به آن نیز برای انسان ایران باستان چنین بوده است و هم اکنون نیز در بسیاری از ادیان ، روشن کردن آتش پیش از نیایش مرسوم است که می توان برای مثال به « روشن کردن شمع» در مکان های مقدس اشاره کرد. پس جشن سوری یا چهارشنبه سوری مراسمی است که مردم در کنار آتش به شادی می پردازند و این شادی نوعی ستایش و سپاس از خداوند است که با پایان دادن به زمستان و تولد بهار و سبزی به آنها زندگی تازه می بخشد.
ريشه واژه:
چهار شنبه سوری از دو واژه "چهارشنبه" پايان سال و واژه "سوری" كه همان "سوريك" پهلوي و به چم معنی سرخ است ساخته شده است و روي هم رفته به چم چهارشنبه‌ سرخ است.
پيشينه و سرچشمه:
به باور نيكان ما در پنج روز مانده به پايان سال فروهر مردگان براي سركشي بازماندگان خود به زمين فرود می آيند و در پايان شب سال كه پايان جشن گاهان بارهمسپهمديم است و پسان (بعداً) بازنمود خواهد شد، بر روي بام رفته و فانوسی به لبه بام خود می گذاشتند كه تا بامداد روشن است. سپيده دم بر روی بام می رفتند و آتش افروزی آغاز مي شد كه با نوای اوستا در هم مي آميخت. اين آيين با دميدن نخستين پرتو خورشيد پايان می پذيرفت و نوروز آغاز می شد. گويا آيين آتش افروزی شب جشن چهارشنبه سوری از آتش افروزی زرتشتيان يا ايرانيان باستان در شب پايان سال سرچشمه گرفته شده است ولی آيين آن با آيين شب پايان سال بسيار ديگرگون است.
چرا چهارشنبه پاياني سال
ديدگاه های گونگون درباره برگزيدن شب چهارشنبه برای اين آيين:
در ايران باستان خريد نوروزي همچو آينه، كوزه و اسپند را از چهارشنبه بازار فراهم مي‌كردند. بازار در اين شب چراغانی و زيور بسته و سرشار از هيجان و شادمانی بود و خريد هر كدام هم آيين ويژه اي را نويد می داد. شايد جشن شب چهارشنبه سرچشمه از چهارشنبه بازار دارد.
نخستین و کهن ‌ترین نسكی (کتابی) که در آن نام چنین آتش ‌افروزی آورده شده است، "تاریخ بخارا" نوشته ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی است، ولی در آن نامی از زمان برگزاری جشن آورده نشده است، ولي گزاره "هنوز سال تمام نشده بود" و نیز "شب سوری" آمده است.
دومین نوشتار کهن که نام جشن چارشنبه ‌سوری را مي آورد، شاهنامه فردوسی در سرگذشت سردار دلير ايران، بهرام چوبینه است. ولي چرا چهارشنبه؟
بشد چارشنبه هم از بامداد بدان باغ که امروز باشیم شاد
...
ز جیهون همی آتش افروختند زمین و هوا را همی سوختند
برگزاری آيين جشن چهارشنبه سوري:
پسين (غروب) بوته‌ها را به شمار سه یا هفت کوپه آتش به نماد "پندار نیک"، "گفتار نیک" و "کردار نیک" و یا هفت امشاسپند "هرمزد"، "وهومن"، "اردیبهشت"، "شهریور"، "سپندارمذ"، "خورداد" و "امرداد"، روی هم مي‌ گذارند و هنگامی كه خورشيد فرو مي نشیند، آن را بر مي ‌افروزند تا آتش سر به آسمان كشيده جانشين خورشيد شود. آتش مي‌تواند در بيابان‌ها يا رهگذرها يا در خرند (حياط) و بام خانه‌ها افروخته شود.
هنگامي كه آتش گُر ‌كشيد از رويش مي‌پرند و ترانه‌هايی كه در همه‌ آنها نشان از تندرستي و بارآوری و پاكيزگی است، مي‌خوانند:
"سرخی تو از من و زردی من از تو" كه در اينجا سرخی آتش نماد تندرستی و شادابی و روشنايي است و زردی نماد بيماری و اندوه و سستی است.
آتش چهار شنبه سوری را خاموش نمي‌كنند تا خودش خاكستر شود. سپس خاكسترش را كه سپند (مقدس) مي دانند، كسی گرد آوري مي كند و بی آنكه پشت سرش را نگاه كند، سر نخستين چهار راه مي ريزد‌. در باز گشت، باشندگان خانه از او مي‌پرسند:
كيستی؟
مي‌گويد: منم
از كجا مي ‌آيي؟
از اروسی (گوشزد: واژه اروسي اوستايي است كه به عربي رفته و عرب ها آنرا به گونه عروسي می نويسند)
چه آورده‌اي؟
تندرستی
آيين چهارشنبه سوری تنها به آتش افروزی بسنده نمی شود، خانه تکانی پیش از چهارشنبه سوری، خریدن آیینه و کوزه نو، خرید اسپند دانه، چراغانی، فراهم كردن و خوردن آجیل هفت مغز، کوزه شکستن، فال گوش ایستادن، فال کوزه، ریختن آب به گوشه و کنار خانه، به بيابان رفتن در روز چهارشنبه سوری، تخم مرغ شکستن، شال اندازی، كفچه (قاشق) زنی، گره گشایی از بخت دختران با بستن كوپله (قفل) به گردن، نشستن روی چرخ کوزه گری، شکستن گردو، گفتن آرزوها به آب روان، فریاد زدن خواسته ها در چاه كهن، ياري خواستن از "چهارشنبه خاتون"، رنگ کردن خانه با گِل هایی به رنگ آبی و زرد، پختن آش ویژه چهارشنبه سوری و...
گزیده ای از آيين نام برده شده:
بوته افروزي
در ايران رسم است كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده اند روي بام يا زمين حياط خانه و يا در گذرگاه در سه يا پنج يا هفت «گله» كپه مي كنند. با غروب آفتاب و نيم تاريك شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي شوند و بوته ها را آتش مي زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روي بوته هاي افروخته مي پرند، تا مرگ ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود ببخشند. مردم در حال پريدن از روي آتش ترانه زیر را می خوانند.
زردي من از تو ، سرخي تو از من
غم برو شادي بيا ، محنت برو روزي بيا
اي شب چهارشنبه ، اي كليه جاردنده ، بده مراد بنده
هر خانه زني خاكستر را در خاك انداز جمع مي كند، و آن را از خانه بيرون مي برد و در سر چهار راه، يا در آب روان مي ريزد. در بازگشت به خانه، در خانه را مي كوبد و به ساكنان خانه مي گويد كه از عروسي مي آيد و تندرستي و شادي براي خانواده آورده است.
در اين هنگام اهالي خانه در را به رويش مي گشايند. او بدين گونه همراه خود تندرستي و شادي را براي يك سال به درون خانه خود مي برد. ايرانيان عقيده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضاي خانه را از موجودات زيانكار مي پالايند و ديو پليدي و ناپاكي را از محيط زيست دور و پاك مي سازند. براي اين كه آتش آلود نشود خاكستر آن را در سر چهارراه يا در آب روان مي ريزند تا باد يا آب آن را با خود ببرد.
مراسم كوزه شكني مراسم كوزه شكني
مردم پس از آتش افروزي مقداري زغال به نشانه سياه بختي،كمي نمک به نشانه شور چشمي، و يكي سكه دهشاهي به علامت تنگدستی در كوزه اي سفالين مي اندازند و هر يك از افراد خانواده يك بار كوزه را دور سر خود مي چرخاند و آخرين نفر ، كوزه را بر سر بام خانه ميبرد و آن را به كوچه پرتاب مي كند و مي گويد: «درد و بلاي خانه را ريختم به توي كوچه» و باور دارند كه با دور افكندن كوزه، تيره بختي، شور بختي و تنگدستي را از خانه و خانواده دورمیکنند زیرا می گويند که فروهرها از کوزه نو دیدن خواهند کرد و آب پاشيده شده، نشان روشنايی در خانه است. در زمان ساسانیان به جای آب، سکه هایی را درون کوزه می انداختند و آن را از پشت بام به زمین پرتاب می کردند براي اينكه روزی و فزوني برای آنان فرستاده شود
فال گوش نشيني
غروب زنان و دخترانی که شوق شوهر کردن داردند یا آرزوی و زیارت و مسافرت مانند دختران دم بخت يا زنان در آرزوی فرزند شب چهارشنبه نیت می کنند و از خانه بیرون می روند و در سر گذر یا سر چهار راه كه نماد گذار از دشواري ها بود مي‌ايستادند. گوش به صحبت رهگذران می سپارند و به نیک و بد گفتن و تلخ و شیرین صحبت کردن رهگذران تفال می زنند اگر سخنان دلنشین و شاد از رهگذران بشنوند رسیدن به مراد و آرزو را در سال نو ممکن خواهند . بدرستي آنها از فروهر‌ها مي‌خواستند كه گره كارشان را با كليدی كه زير پا داشتند، بگشايند.
قاشق زني

آيين كفچه زنی كم و بيش در همه سرزمین های ایران بزرگ برگزار می شود. بدین گونه است که مردم و گاهي کودکان كاسه اي مسين و كفچه را به هم کوبیده و در پشت در پنهان می شوند و خاوند (صاحبخانه) تخم مرغ یا پيشكشي درون کاسه می گذارد. كفچه زنان چه مرد چه زن بيشتر خود را با چادر می پوشانند.
كفچه زنی نماد پذيرايی از فروهر‌ها است زيرا كه كفچه و كاسه مسين نشانه‌ خوراك و خوردن بود. ايرانيان باستان برای فروهر‌ها بر بام خانه خوراك هاي گوناگون مي‌گذاشتند تا از اين ميهمانان تازه رسيد

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه‌سوری نام جشنی است

چهارشنبه‌سوری نام جشنی است

چهارشنبه‌سوری نام جشنی است که تغییر یافته مراسم باستانی پنج روز آخر سال به نام پنجه دزدیده یا اندرگاه است. این جشن برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در پنج روز آخر هر سال، آن را با برافروختن آتش و جشن و شادی در کنار آن برگزار می‌کنند.

در گاه‌شماری زرتشتی یک سال شامل ۳۶۵ روز یا ۱۲ ماه است که هر کدام دقیقاً ۳۰ روز بوده و ۵ روز انتهایی سال جدا از ماه‌ها به‌حساب می‌آمده و «پنجه» نامیده‌می‌شود که البته در هر ۴ سال یک بار ۶ روز می‌شود. در این گاه‌شمار روزی به عنوان چهارشنبه و به طورکلی ۷ روز هفته وجود ندارد بلکه ۳۰ روز ماه و ۵ روز انتهای سال هرکدام با نام خاصی نام‌گذاری می‌شود. ایرانیان قبل حمله تازیان این ۵ روز آخر سال را با روشن کردن آتش جشن می‌گرفتند و بر این اعتقاد بودند که در این ۵ روز ارواح درگذشتگان به زمین سفر می‌کنند و با همراه خانواده‌هایشان و برای آنها برکت، دوستی و پاکی در سال آینده طلب خواهندکرد ولی بعد از حمله تازیان به دلیل مخالفت‌های آن روزگار در برپایی این مراسم ایرانیان روز چهارشنبه را که نزد اعراب نحس بوده را انتخاب کردند و آتش افروزی در این روز را با نحسی آن روز توجیه کردند.

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است. آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود.

چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین افراد باشد و در میان پارسیان یهودی و مسلمان‏، ارمنی‏ها، ترک‏ها، کردها و زرتشتی‏ها رواج دارد. در حقیقت این جشن و نقش بارز آتش در آن به علت احترام گذاشتن به دین زرتشتی است.

Sarp

مدیر بازنشسته
شما کلاً و ذاتاً بدآموزی داریا!!!:eek:
تامین کننده هم که تشریف داری!:surprised:
فکر کنم تو از همونایی هستی که بابای من شب چارشنبه سوری هی زیر لب بهشون فحش می ده!!!:biggrin::biggrin:
پدرتون که لطف دارن کلا :D

ولی از اونا نیستم
میرم جاهایی که پاتوق ترقه پرونی هست :D
مزاحمتی هم واسه کسی نداره

sweetest

عضو جدید
کاربر ممتاز
پدرتون که لطف دارن کلا :D

ولی از اونا نیستم
میرم جاهایی که پاتوق ترقه پرونی هست :D
مزاحمتی هم واسه کسی نداره

ما هم میریم جاهایی که نارنجک و بمب دستی پرونی هست مزاحمتی هم واسه کسی نداریم :d

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه............................

من نمیتونم یه سال دیگه صبر کنم.

رها جووون حالا یه بار دیگه چک کن ببین کاری میتونی بکنی؟

:(ستاره جوونم با عجله مطالب رو نمی تونی بگیری و اگرم تونستی اجراش کنی به صورت دقیق نمیشه

و شخص مورد نظرم پیدا کردی کار به طلاق کشیده میشه:cry:

:cry:بمون سال بعد سر موقع میای ثبت نام

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
:(ستاره جوونم با عجله مطالب رو نمی تونی بگیری و اگرم تونستی اجراش کنی به صورت دقیق نمیشه

و شخص مورد نظرم پیدا کردی کار به طلاق کشیده میشه:cry:

:cry:بمون سال بعد سر موقع میای ثبت نام

نموخااااام

یا یه کاری میکنی یا.................

تو منو دسته کم گرفتی؟من دانشجویی شاگرد اولی بودم فقط تو این یه درس ریپ میزنم.
من بخاطر خودتون میگم.بالاخره یه دخترم کم بشه تو این دم عیدی خودش کلی.
تازه من برم به فکر شمام هستم سعی میکنم یه جایی برم چندتا برادر داشته باشه دست شمام بگیرم:D

وضعیت
موضوع بسته شده است.