مشاوره ي گياه پزشکي

gmaissam

عضو جدید
تشخیص کمبود های عناصر باآنالیز خاک وعلائم برگ

تشخیص کمبود های عناصر باآنالیز خاک وعلائم برگ

سلام
مهندسین عزیز به مشکلی برخوردم که امیدوارم با کمک شما بتونم حلش کنم
باغ انگوری 20ساله دارم با بافت خاک سبک وآب شیرین 3ساله که به تدریج علائم داده وعملکرد بسیار کاهش داشته است.
اوضاع بسیار بحرانی است
نتایج آنالیز آب وخاک بدین شرح است(عکس 123)
1

آخرین ویرایش:

gmaissam

عضو جدید
سلام
مهندسین عزیز به مشکلی برخوردم که امیدوارم با کمک شما بتونم حلش کنم
باغ انگوری 20ساله دارم با بافت خاک سبک وآب شیرین 3ساله که به تدریج علائم داده وعملکرد بسیار کاهش داشته است.
برخی علائم
زردی بین برگ ها ی جوان
لکه های بسیار سبز تیره بروی برگ
عدم یکنواختی دانه های خوشه انگور
ریز وتسبیح شدن دانه ها
فاصله بین گره ها بسیارکم وبرگ ها کوچک مانده ومیریزند ودوباره رشدمی کنند ولی بازهم کوچک می مانند
اوضاع بسیار بحرانی است
نتایج آنالیز آب وخاک بدین شرح است(عکس 123)
1

آخرین ویرایش:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آن چیزی که مسلم است بافت خاک شما شنی است، که در این بافت کمبود عناصر غذایی ماکرو و میکرو شایع است، همچنین کمبود مواد آلی نیز در خاک شما وجود داشته و متأسفانه pH خاکتان نیز خیلی بالاست، که از جذب عناصری مانند آهن، روی، منگنز، فسفر و ... جلوگیری می شود. توصیه ای که به شما می توان کرد به صورت زیر است:
1- استفاده از کود گوگرد آلی گرانوله به میزان 500 کیلوگرم در هکتار اواخر زمستان یا اوایل بهار (مخلوط با خاک) در جهت افزایش ماده آلی خاک، کاهش pH خاک و کمک به جذب عناصر غذایی
2- استفاده از کودهای کامل ماکرو و میکرو مانند اکوکوئل میکرومیکس اسپانیایی (مخلوط ریز مغذی ها) به صورت محلولپاشی (1 در هزار و 2 مرتبه در طول فصل رشد) و همچنین فسفیمکس 20-30 محصول شرکت Future Eco اسپانیا به میزان 2 در هزار به صورت محلولپاشی روی برگ (2 مرتبه پس از گلدهی).

gmaissam

عضو جدید
سلام
آن چیزی که مسلم است بافت خاک شما شنی است، که در این بافت کمبود عناصر غذایی ماکرو و میکرو شایع است، همچنین کمبود مواد آلی نیز در خاک شما وجود داشته و متأسفانه pH خاکتان نیز خیلی بالاست، که از جذب عناصری مانند آهن، روی، منگنز، فسفر و ... جلوگیری می شود. توصیه ای که به شما می توان کرد به صورت زیر است:
1- استفاده از کود گوگرد آلی گرانوله به میزان 500 کیلوگرم در هکتار اواخر زمستان یا اوایل بهار (مخلوط با خاک) در جهت افزایش ماده آلی خاک، کاهش pH خاک و کمک به جذب عناصر غذایی
2- استفاده از کودهای کامل ماکرو و میکرو مانند اکوکوئل میکرومیکس اسپانیایی (مخلوط ریز مغذی ها) به صورت محلولپاشی (1 در هزار و 2 مرتبه در طول فصل رشد) و همچنین فسفیمکس 20-30 محصول شرکت Future Eco اسپانیا به میزان 2 در هزار به صورت محلولپاشی روی برگ (2 مرتبه پس از گلدهی).
باسلام
ممنون که توجه کردید
ابوته انگور16ساله است ودرحال حاضر دوره گلدهی رو پشت سر می ذاره...من به طور آزمایشی به4تا از درخت ها 20-20-20+TEدادم به میزان نیم کیلوگرم به صورت آبکود،ولی 2هفته گذشته وهیچ رشدی انجام نشده،شاخه های امسال کوچک مانده،در حالی که تعداد خوشه ها بسیار نرمالند،حتی بعضی بوته ها برگ شون قاشقی شده،وضعیت به این صورته که در یک کرت یک درخت رشد نرمال دارد درحالی که درخت کناری که در فاصله کمی از اون قرار داره رشد افتضاح،زردی دیده میشود خصوصا در درخت هایی که رشد نرمال داشتن..محلول پاشی آزمایشی بروی 4تا انجام دادم که یکیشون جواب داده...
من سم فروشی دارم،ریز مغذی دارم با برند کدا میکس اسپانیا به طور آزمایش با2تا درخت تستش کردم وبا تکرار3 هنوز زردی برگ ها حل نشده به نظر شما بهتر نیست با کود تخصصی آهن انجامش بدم،اما کود کامملی دارم به ناممالتی پلکس 10-10-10 ودر صد مناسب ریز مغذی ها با همین می تونم انجامش بدم یا باتوصیه شما.؟
به نظر شما برا کاهش پی اچ می تونم زمستان از گچ کشاورزی استفاده کنم به میزان 20تن در هکتار
باتشکر

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، توی عکس به نظرم مشکلی از نظر بیماری و کمبود وجود نداشته باشه، بیشتر به نظر میرسه چیزی روی برگ پاشیده شده باشه...

نه... شبیه سور های زرد رنگ میمونه...

من خودم مشکوکم به " لکه برگی باکتریایی" لطفا یکی منو یاری کنه!

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=97608&d=1337003330

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان لطفا" تقاضا دارم از دوستانی که در مورد مبارزه ی شیمیایی علیه بیماری شانکر هلو در طول دوره ی رشد اطلاعاتی دارند زحمت کشیده مرحمت فرمایید. ممنون وباتشکر

اگه منظورت شانکر باکتریاییه که (صمغ زدگی نسبتا زیادی باید داشته باشی)
میتونی علاوه بر توضیحات افسون جان
از بردوفیکس استفاده کنی
اگه از الان بخوای شروع کنی:
بعد از ریزش گلبرگها با غلظت 5 در هزار (که باید وقتش هم گذشته باشه)
بعد از 15 تا 20 روز یه بار دیگه تکرار کن.
بعد یه بار هم بعد از ریزش کامل برگا (پاییز)
بار دیگه هم قبل از سبز شدن برگا (اوایل بهار یا اواخر زمستون)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیر جان منم از این قبیل برگها زیاد دیدم ... کجا و چه گیاهی بود رو الان حضور ذهن ندارم
نمیدونم گیاه خودته یا نه ... اگر به بیماری باکتریایی مشکوکی که خودت اینکاره ای و میتونی راحت تشخیص بدی
اما بنظر من این قبیل لکه ها عفونی نیست
چه قارچ چه باکتری و حتی ویروس
من فکر کنم به مرور این لکه ها برطرف بشن و اگر نشن مشکلی برای سایر برگا پیش نیاد.
عواملی که میتونه همچین علائمی ایجاد کنه بنظر من
توی گیاهای آپارتمانی استفاده از مواد براق کننده (برگای جوون حساس ترند) که این گیاه فکر نکنم چنین موادی بهش رسیده باشه
غبار پاشی زیر نور مستقیم (بازم برگای جوون حساس ترند)
و عامل دیگه که من احتمال بیشتری میدم این باشه:
املاح موجود توی آب (آب سنگین) میتونه چنین لکه هایی روی برگا ایجاد کنه
مثلا غبار پاشی با آب سنگین! یا مثلا باران اسیدی (نه بارون اسیدی به اون معنا!)
برگ جوون حساس تره و در مقابل این تنش ها واکنش میده ... امکان داره با بروز چنین لکه هایی مواجه بشه ...
احتمال زیاد اون لحظه ورود املاح سنگین به برگ جوون ترین برگ همین بوده که توی تصویر هست ...
اگر علائم دیگه ای جاهای دیگه ای هم هست توی این تصویر مشخص نیست.

خلاصه میتونه تنش های دیگه ای هم باشه ... و اینکه احتمال زیاد عفونی نیست.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام
ممنون که توجه کردید
ابوته انگور16ساله است ودرحال حاضر دوره گلدهی رو پشت سر می ذاره...من به طور آزمایشی به4تا از درخت ها 20-20-20+TEدادم به میزان نیم کیلوگرم به صورت آبکود،ولی 2هفته گذشته وهیچ رشدی انجام نشده،شاخه های امسال کوچک مانده،در حالی که تعداد خوشه ها بسیار نرمالند،حتی بعضی بوته ها برگ شون قاشقی شده،وضعیت به این صورته که در یک کرت یک درخت رشد نرمال دارد درحالی که درخت کناری که در فاصله کمی از اون قرار داره رشد افتضاح،زردی دیده میشود خصوصا در درخت هایی که رشد نرمال داشتن..محلول پاشی آزمایشی بروی 4تا انجام دادم که یکیشون جواب داده...
من سم فروشی دارم،ریز مغذی دارم با برند کدا میکس اسپانیا به طور آزمایش با2تا درخت تستش کردم وبا تکرار3 هنوز زردی برگ ها حل نشده به نظر شما بهتر نیست با کود تخصصی آهن انجامش بدم،اما کود کامملی دارم به ناممالتی پلکس 10-10-10 ودر صد مناسب ریز مغذی ها با همین می تونم انجامش بدم یا باتوصیه شما.؟
به نظر شما برا کاهش پی اچ می تونم زمستان از گچ کشاورزی استفاده کنم به میزان 20تن در هکتار
باتشکر
برای کاهش pH خاک میتونید از گچ هم استفاده کنید ولی مقرون به صرفه نیست، ضمن اینکه زمین شما به کود دامی هم برای اصلاح خاک نیاز دارد، به جای گچ به نظر من اگر از کود دامی پوسیده و کود گوگرد آلی گرانوله و کود سولفات آمونیوم (به جای اوره در تأمین ازت گیاه) استفاده کنی بهتره. می تونی از کود آهن EDDHA 6% مثل فری لن ایتالیا (که گوگرد هم داره) استفاده کنی، البته زردی برگ لزوما کمبود عناصر غذایی نیست ممکنه مشکل ویروس وجود داشته باشه. درخت انگور برای تولید محصول خوب همچنین به هرس زمستانه مناسب نیز نیاز دارد.

shahriar49

عضو جدید
سلام به همه،
من می‌خواستم بدونم این آفت سفید رنگ که روی گلبرگهای بوته‌های ساناز (مثل رز ولی در اندازه کوچک) توی حیاط خونه‌ام هستش چیه و چطوری میشه برطرفش کرد. در ضمن گلهای بوته‌ها هم خیلی سستن و زود می‌افتن.
با تشکر

IMG_2740.JPG

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیر جان منم از این قبیل برگها زیاد دیدم ... کجا و چه گیاهی بود رو الان حضور ذهن ندارم
نمیدونم گیاه خودته یا نه ... اگر به بیماری باکتریایی مشکوکی که خودت اینکاره ای و میتونی راحت تشخیص بدی
اما بنظر من این قبیل لکه ها عفونی نیست
چه قارچ چه باکتری و حتی ویروس
من فکر کنم به مرور این لکه ها برطرف بشن و اگر نشن مشکلی برای سایر برگا پیش نیاد.
عواملی که میتونه همچین علائمی ایجاد کنه بنظر من
توی گیاهای آپارتمانی استفاده از مواد براق کننده (برگای جوون حساس ترند) که این گیاه فکر نکنم چنین موادی بهش رسیده باشه
غبار پاشی زیر نور مستقیم (بازم برگای جوون حساس ترند)
و عامل دیگه که من احتمال بیشتری میدم این باشه:
املاح موجود توی آب (آب سنگین) میتونه چنین لکه هایی روی برگا ایجاد کنه
مثلا غبار پاشی با آب سنگین! یا مثلا باران اسیدی (نه بارون اسیدی به اون معنا!)
برگ جوون حساس تره و در مقابل این تنش ها واکنش میده ... امکان داره با بروز چنین لکه هایی مواجه بشه ...
احتمال زیاد اون لحظه ورود املاح سنگین به برگ جوون ترین برگ همین بوده که توی تصویر هست ...
اگر علائم دیگه ای جاهای دیگه ای هم هست توی این تصویر مشخص نیست.

خلاصه میتونه تنش های دیگه ای هم باشه ... و اینکه احتمال زیاد عفونی نیست.

آره راس میگی لکه ها عفونی به نظر نمیرسن... البته تمام داشته های منم همین ی عکسه!

همون مشکل فیزیولوژیکه... وفکر میکنم به خاطر املاح موجود در آب باشه!

factor

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم پرسوییت روی نخود موثره اگر جواب مثبته چه دزی و چه موقعی
بهترین قارچ کش بذای لکه غربالی چه قارچکشیه؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم ببینم پرسوییت روی نخود موثره اگر جواب مثبته چه دزی و چه موقعی
بهترین قارچ کش بذای لکه غربالی چه قارچکشیه؟
سلام
بله پرسوئیت در زراعت نخود ایرانی استفاده می شه، اما بصورت پیش رویشی به نسبت 0.4-0.2 لیتر در هکتار، اما در نخود فرنگی به صورت پس رویشی به نسبت 1-0.75 لیتر در هکتار توصیه شده.
در مورد سوال دومتون یکی از بهترین قارچ کش ها بر علیه بیماری غربالی درختان میوه هسته دار قارچ کش کاپتان (3 در هزار) در فصل بهار است.
کاپتان نه تنها در جلوگیری از بیماری مؤثر است، بلکه برگ و مخصوصاً میوه های درختانی که با آن سمپاشی شده اند شفافیت و جلای خاصی پیدا می کند. بهترین نتیجه از سمپاشی موقعی حاصل می شود که درختان مبتلا 1 مرتبه در اواخر زمستان قبل از بیدار شدن درختها و تورم جوانه ها با محلول بردوی 2 درصد و 3 مرتبه در بهار با کاپتان 3 در هزار سمپاشی شود که اولین سمپاشی بهاره بلافاصله بعد از ریزش گلبرگها و سمپاشی های بعدی به فاصله 14 روز از همدیگر توصیه می گردد. سمپاشی با محلول بردو بهتر است 2 مرتبه یکی در پائیز پس از ریزش برگها و دیگری در اسفند ماه قبل از بیدار شدن درختها صورت گیرد و بدین ترتیب می توان سمپاشی بهاره را تا حتی 1 مرتبه هم تقلیل داد.

factor

عضو جدید
سلام
بله پرسوئیت در زراعت نخود ایرانی استفاده می شه، اما بصورت پیش رویشی به نسبت 0.4-0.2 لیتر در هکتار، اما در نخود فرنگی به صورت پس رویشی به نسبت 1-0.75 لیتر در هکتار توصیه شده.
در مورد سوال دومتون یکی از بهترین قارچ کش ها بر علیه بیماری غربالی درختان میوه هسته دار قارچ کش کاپتان (3 در هزار) در فصل بهار است.
کاپتان نه تنها در جلوگیری از بیماری مؤثر است، بلکه برگ و مخصوصاً میوه های درختانی که با آن سمپاشی شده اند شفافیت و جلای خاصی پیدا می کند. بهترین نتیجه از سمپاشی موقعی حاصل می شود که درختان مبتلا 1 مرتبه در اواخر زمستان قبل از بیدار شدن درختها و تورم جوانه ها با محلول بردوی 2 درصد و 3 مرتبه در بهار با کاپتان 3 در هزار سمپاشی شود که اولین سمپاشی بهاره بلافاصله بعد از ریزش گلبرگها و سمپاشی های بعدی به فاصله 14 روز از همدیگر توصیه می گردد. سمپاشی با محلول بردو بهتر است 2 مرتبه یکی در پائیز پس از ریزش برگها و دیگری در اسفند ماه قبل از بیدار شدن درختها صورت گیرد و بدین ترتیب می توان سمپاشی بهاره را تا حتی 1 مرتبه هم تقلیل داد.

با تشکر از شما ولی برام جای سواله اگر قراره پیش رویشی باشه خوب پاراکوات یا رانداپ هم که میتونه جواب بده در حال حاضر مزرعه ای وجود داره که نخود کاشتند و لنتاگران گیرشون نیومده نخود بزرگ و پر از علف هز باریک و پهنه شما چه علفکشی را پیشنهاد میکنید و یا الان با نسبتی که گفتید میشه از پرسوییت استفاده کرد؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از شما ولی برام جای سواله اگر قراره پیش رویشی باشه خوب پاراکوات یا رانداپ هم که میتونه جواب بده در حال حاضر مزرعه ای وجود داره که نخود کاشتند و لنتاگران گیرشون نیومده نخود بزرگ و پر از علف هز باریک و پهنه شما چه علفکشی را پیشنهاد میکنید و یا الان با نسبتی که گفتید میشه از پرسوییت استفاده کرد؟
بله لنتاگران متأسفانه کمیاب شده، برای نازک برگهاش که مشکلی نداره میشه از گالانت سوپر، فوکوس، نابواس، سلکت سوپر و پنترا استفاده کرد، اما توصیه پرسوئیت در مورد نخود ایرانی پیش رویشیه، حالا شاید بشه پس رویشی هم استفاده کرد، اما توصیه من اینه که اگر هم می خواید پس رویشی استفاده کنید اول توی سطح کوچیک امتحان کنید بعد اگر تا 48 ساعت مشکلی پیش نیومد کل مزرعه را سمپاشی کنید. نکته مثبت پرسوئیت دومنظوره بودنشه که هم علیه نازک برگها و هم علیه پهن برگها بکار میره.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]پرسوئیت - سایت بازارگان کالا[/h]

پرسوئیت علفکشی انتخابی وسیستمیک از گروه limidazolinone محتوی یکصد گرم ماده موثرlmazethapyr در هر لیتر است که توسط شرکت BASF آلمان معرفی شده است.توصیه مصرف :
نام محصولمقدار مصرف در هکتارزمان مصرف
یونجه0.7-1 لیترپس از رویش
نخود فرنگی0.7-1 لیترقبل از کشت
قبل و پس از رویش
لوبیا0.7-1 لیترقبل از کشت
قبل و پس از رویش
سویا0.7-1 لیترقبل از کشت
قبل و پس از رویش

بادام زمینی0.7-1 لیترقبل از کشت
قبل و پس از رویش
عدس0.4-0.6 لیترقبل از رویش
نخود ایرانی0.2-0.4 لیترقبل از رویش

محصولی از شرکت
بی ای اس اف آلمان

نمايش بروشور

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]بروشور پورسوئیت - سایت بازارگان کالا[/h]

معرفی
پرسوئیت علفکشی انتخابی و سیستمیک از گروه Imidazolinone محتوی یکصد گرم ماده موثره Imazethapyr در هر لیتر است که توسط شرکت BASF آلمان معرفی شده است.

شیوه عمل
پرسوئیت پس از سمپاشی بسرعت توسط اندام هوایی و ریشه گیاهان جذب و وارد جریان آوندهای آبکشی و چوبی گردیده و با جلوگیری از فعالیت آنزیم AHAS باعث بروز اختلال در تشکیل دیواره سلولی بر گیاهان حساس و نابودی علفهای هرز می‌شود.
رشد طبیعی علفهای هرز پهن برگ در مرحله کوتیلدونی و در باریک برگها در مرحله دو برگی متوقف می‌گردد. نابودی کامل گیاهان حساس معمولاً 3-1 هفته بطور می‌انجامد.

توصیه و میزان مصرف
پرسوئیت در هیات نظارت بر سموم جهت کنترل علفهای هرز یونجه بصورت پس رویشی با میزان مصرف 1-75.0 لیتر در هکتار به ثبت رسیده است.
این عفلکش تأثیر بسیار وسیع، برای کنترل علفهای هرز باریک برگ و پهن برگ در بقولات، از جمله بادام‌زمینی، نخود، نخود فرنگی، لوبیا، عدس و یونجه قابل مصرف می‌باشد. پرسوئیت را هنگام مصرف به صورت پس رویشی، با یک سرفکتانت غیر یونی (مانند سیتوگیت) و سولفات آومنیوم (5 کیلوگرم در هکتار) مخلوط کنید تا حداکثر تأثیر بدست آید.

زمان مصرف
در یونجه‌های تازه کشت شده پرسوئیت باید بصورت پیش رویشی در زمانی که یونجه‌ها دارای د و ساقه سه برگچه‌ای باشند مصرف گردد، بهترین زمان مصرف مراحل ابتدایی روش علفهای هرز می‌باشد. در یونجه‌های چند ساله بهترین زمان مصرف پرسوئیت تا چین دوم است، قبل از اینکه ارتفاع یونجه‌ها به 5.7 سانتیمتر برسد.
در جدول زیر توصیه مصرف در محصولات مختلف مشخص گردیده است.
یونجه0.75-1 لیترپس از رویش
نخود فرنگی0.7-1 لیترقبل از کشت- قبل و پس از رویش
لوبیا0.7-1 لیترقبل از کشت- قبل و پس از رویش
سویا0.7-1 لیترقبل از کشت- قبل و پس از رویش
بادام زمین0.7-1 لیترقبل از کشت- قبل و پس از رویش
عدس0.4-0.6 لیترقبل از رویش
نخود ایرانی0.2-0.4 لیترقبل از رویش

تناوب با محصولات زراعی
پس از مصرف پرسوئیت بایستی فاصله زمانی لازم برای کشت محصولات مختلف در فصل بعدی را رعایت نمود.
نام محصولسویا و حبوباتگندمذرتجوپنبهچغندر قندسایر محصولات
فاصله زمانی کاشت از محلول پاشیبدون محدودیت4 ماه8.5ماه9.5ماه18 ماه40 ماه26 ماه

سمیت
پرسوئیت هیچگونه اثر سویی برای زنبور عسل و حشرات مفید ندارد، اما برای آبزیان خطرناک است. سمیت برای موشهای صحرایی از طریق گوارشی
Acute oral LD50 for rate > 5000 mg/Kg

قابلیت اختلاط ‌پذیری
گاوپنبهAbution theophrasti
تاج خروسAmaranthus sp
کیسه کشیشCaspella bursa-pastoris
سلمکChenopodium album
اویار سلامCyperus spp
پنجه کلاغی یا مرغیDigitaria sanguinalis
سوروفEchinochloa crus-galli
تیرکمان چوپانErodium cicutarium
فرفیونEuphorbia spp
بی تی راخGalium tricornutum
آفتابگرانHelianthus sp
جاروی زینتیKochia scoparia
ازمکLepidium campestre
چچمLolium rigidum
علف هفت بندPolygonum aviculare
خرفهPortulaca oleracea
تربچه وحشیRaphanus raphanistrum
علف شورSlasola kali
ارزن وحشیSetaria spp
تاج ریزیSolanum nigrum
قیاقSorghum halepense
قدومه کوهیThlaspi arvensis
خارخاسکTribulus terrestris
گزنهUrtica sp
توقXanthium strumarium
قابلیت اختلاط‌پذیری
پرسوئیت با اکثر عفلکشها و سموم غیر از ترکیبات سمی قابل اختلاط می‌باشد، قبل از مصرف در سطح وسیع آزمایش اختلاط‌پذیری و مصرف در سطح کوچک توصیه می‌گردد.

نکات مهم

1. از آنجا که پرسوئیت پس از مصرف، جذب اندام‌های هوایی گیاه می‌شود، بنابراین باید رطوبت مزرعه قبل از سمپاشی به اندازه کافی باشد تا متابولیسم گیاهی فعال شود و عفلکش در شیره گاه به خوبی منتقل گردیده و علف هرز را کنترل کند.
  2. بارندگی یک ساعت پس از سمپاشی اثر منفی در تأثیر پرسوئیت ندارد.
  3. تأثیر پرسوئیت pH پایین و رطوبت مناسب خاک و آبیاری بارانی پس از مصرف در خاک، ‌تشدید می‌گردد. اما رطوبت بیش از اندازه باعث کاهش اثر آن می‌شود.
  4. فاصله زمان سمپاشی تا هنگام برداشت یونجه 30 روز توصیه شده است.
  5. در هوای سرد سمپاشی را تا 48 ساعت پس از اینکه دما از 5 درجه سانتیگراد تجاوز نماید به تأخیر اندازید.
  6. برای کنترل انگل سس، پرسوئیت باید مخلوط با سولفات آمونیوم و سرفکتات پس از سپری شدن سرما و مساعد شدن هوا در اوائل رویش یونجه پیش از اتصال رشته‌های سس به میزان مصرف شود.

احتیاطات و کمک‌های اولیه
لطفاً به دستورالعمل مندرج بر چسب بطری سم مراجعه نمایید.
دستورات مصرف فوق کلی بوده و بستگی به شرایط اقلیمی و امکانات موجود دارد.
سموم دفع آفات نباتی زیر نظر متخصص گیاهپزشک مصرف گردند .

factor

عضو جدید
جالبه که من خودم با کارشناس فنی این شرکت تماس گرفتم ولی خودش توصیه نکرد و گفت باعث گیاهسوزی میشه تعجبیه که رو بروشورش زده میشه

factor

عضو جدید
سلام مجدد
میخواستم ببینم کاپتان میتونه با کنفیدور یا دیازینون یا متاسیستوکس اختلاط پیدا کنه و با هم استفاده بشه برای سم پاشی
سوال بعدی بهترین زمان برای استفاده از علفکش یا حشره کش و قارچ کش چه زمانی در طول روزه
ایا میشه برای رویان برای استفاده از علفکشی مثل پاراکوات یا رانداپ یا علفکشهای دیگه برای یک لیتر سم روغن ولک را به عنوان رویان استفاده کرد اگر میشه برای رانداپ برای مثال چقدر یابد از این روغن استفاده بشه
برای کنترل حلزون در باغچه چه سمی معولا استفاده میشه و اینکه وجود حلزون در باغچه مفیده یا مضره
برای شته سبزیجات در باغچه چه سمی را پیشنهاد میدید؟ چه راهی را برای کنترل سس در باغچه در سبزیجات پیشنهاد میدید؟
برای کنترل شته در درختان به ترتیب اولویت کدامیک از سموم دیازینون مالاتیون کنفیدور متاسیستوکس پرمترین فوزالون اتیون کلروپریفیوس و فن پروپاترین را پیشنهاد میدید

با تشکر

gmaissam

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز به طور کلی خودم به هیچ وجه از ترکیب سموم استفاده نمی کنم چون دانشم درموردش پایینه.پس دراین مورد نظر نمی دم.
از ترکیبات سیستمیک در ساعاتی باید استفاده شود که دما وشدت آفتاب پایینتر باشه چون این ترکیبات باید جذب شوند ودمای بالا وحتی باد پرت وبادبردگی را زیاد میکند پس بهتره اوایل صبح ویا بعداز ظهر انجام شوند.درموردتماسی گوارشی ها با توجه به عادت تغذیه ای آفت انجام شود فرضا سنک پسته ساعات خنک تغذیه واساعات گرم به استراحت بروی علف های هرز می پردازد.پس بهتره در ساعات خنک سم پاشی انجام شود تا اثر به مراتب بهتری گذارد .
درمورد رانداپ یا پاراکوات باید بگم که پاراکوات یک علف کش تماسی است والبته تاثیر روی اندام هوایی وسبز گیاه،در خاک به سرعت تجزیه می شود بنابراین تاثیر ریشه ای بروی علف هرز یا کاهش عملکرد بروی محصول ندارد.پاراکوات نیاز زیادی به مویان ندارد برعکس رانداپ.
اما رانداپ سیستمیک است وبرای کاهش مصرف سم وتاثیر بیشتر حتما مویان یا سولفات آمونیوم یا هردو اضافه کنید مطمن باشید تاثیرش بسیار عالی می شود.بدبن منظور 200سی سی رانداپ با 160تا200گرم سولفات آمونیوم به علاوه 20سی سی مویان در 20 لیتر آب(برای سمپاش پشتی)استفاده شود.ابتدا سولفات آمونیوم در چند لیتر آب حل گردد ،سپس مویان اضافه گردد وبعد رانداپ را اضافه می کنیم.این دوز یک درصد رانداپ است که با این فرمول علف های هرز چندساله سمج مانند شیرین بیان تلخه بیان قیاق تاج خروس سلمه تره بارهنگ مرغ وپنجه مرغی خارشتر براحتی کنترل می شوند .یکساله ها را که دیگر هیچ.این دستورالعمل رسمی ودر امریکا جرا می شود.اگه تونستم عکس هایی از باغ انگور خودم که از این علفکش استفاده کردم قرار میدم.بسیار توجه کنید رانداپ بروی شاخ وبرگ وحتی تنه نیز پاشیده نشود وبهترین زمان سم پاشی چندروزپس از آبیاری در باغات .زمانی که گل ولای به کفش نچسبد البته خودم یک روز پس از آبیاری نیز سم پاشی انجام دادم که تاثیر خوبی هم داشت واین کارو ازروی پشته های کرت های انگور انجام دادم

gmaissam

عضو جدید
رمورد کنترل شته درختان،از ترکیبات سیستمیک پریمور یا متاسیستوکس ودیمتوات می توانید استفاده کنید بعد ترکیباتی مثل دیازینون.کنفیدور دوام طولانی دارد واوایل فصل.اگه درخت شما هسته دار است از دیمتوات به هیچ وجه استفاده نکنید
کنترل سس درباغچه بیشتر مبارزه مکانیکی می طلبد،حیات سس در باغاات به وجود علف هرز بستگی دارد به نظرمن شما مبارزه شیمیایی انجام نده به منظور سلامتی بیشتر محصولت در باغچه .سس دارای اندام مکنده است بنابراین در کنترل مکانیکی سعی کنید بقایای انرا بروی گیاه فراموش نکنی
در مورد شته سبزیجات نمی تونم چیزی توصیه کنم

gmaissam

عضو جدید
سلام بچه ها کی میدونه مشکل این برگ چیه؟

[URL="http://img4up.com/"][IMG]http://img4up.com/up2/84297783260438702268.jpg[/URL][/IMG]

آخرین ویرایش:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد
میخواستم ببینم کاپتان میتونه با کنفیدور یا دیازینون یا متاسیستوکس اختلاط پیدا کنه و با هم استفاده بشه برای سم پاشی
سوال بعدی بهترین زمان برای استفاده از علفکش یا حشره کش و قارچ کش چه زمانی در طول روزه
ایا میشه برای رویان برای استفاده از علفکشی مثل پاراکوات یا رانداپ یا علفکشهای دیگه برای یک لیتر سم روغن ولک را به عنوان رویان استفاده کرد اگر میشه برای رانداپ برای مثال چقدر یابد از این روغن استفاده بشه
برای کنترل حلزون در باغچه چه سمی معولا استفاده میشه و اینکه وجود حلزون در باغچه مفیده یا مضره
برای شته سبزیجات در باغچه چه سمی را پیشنهاد میدید؟ چه راهی را برای کنترل سس در باغچه در سبزیجات پیشنهاد میدید؟
برای کنترل شته در درختان به ترتیب اولویت کدامیک از سموم دیازینون مالاتیون کنفیدور متاسیستوکس پرمترین فوزالون اتیون کلروپریفیوس و فن پروپاترین را پیشنهاد میدید

با تشکر
باسلام
در مورد سوال اول امکان اختلاط قارچ کش کاپتان با حشره کش هایی که گفتید وجود داره.
سوال دوم: بهترین زمان استفاده از سموم هنگام غروب آفتاب است، البته به شرطی که هنگام سمپاشی باد نوزد.
سوال سوم: بله از روغن ولک هم میشه به عنوان مویان علفکش ها استفاده کرد (به نسبت 2 در هزار)، همچنین از سولفات آمونیم به نسبت 2% (8 کیلوگرم در هکتار) برای جذب بهتر می توان به علفکش رانداپ اضافه کرد.
سوال چهارم: حلزون آفت محسوب میشه، برای کنترل آن می توان از سموم متالدهید (متالان جی) B 6% به نسبت 25-20 کیلوگرم طعمه در هکتار، متیوکارب (مزورول) WP 50% 25-20 کیلوگرم طعمه در هکتار و کارباریل (سوین) به نسبت 30 کیلوگرم طعمه در هکتار به صورت طعمه پاشی هنگام غروب استفاده کرد.
سوال پنجم: کنترل شته در باغچه بسته به نوع محصول دارد، اگر دوره کارنس مطرح نباشد می توان از کونفیدور و در صورتی که دوره کارنس در محصول مطرح باشد می توان از پریمور، پی متروزین (چِس)، هوستاکوئیک، مالاتیون و دیکلرووس استفاده کرد. در مورد سس در باغچه سمی توصیه نشده و بیشتر باید از روش مکانیکی استفاده کرد. در صورتی که سس شدید باشد می توان از علفکش پاراکوات به صورت لکه گیری و کنترل شده استفاده کرد.
سوال ششم: نکته اول اینکه سموم پرمترین، فوزالون، اتیون، کلروپریفیوس و فن پروپاترین خاصیت شته کشی ندارند یا خیلی ضعیفند بنابراین برای کنترل شته توصیه نمیشه. اما سموم توصیه شده برای کنترل شته در باغات می توان به ترتیب از بیسکایا، کونفیدور، کونفیدور+پریمور، متاسیستوکس و دیازینون استفاده کرد.

factor

عضو جدید
سلام مجدد
یک پیچ امین الدوله هست که داره برگهاش خشک میشه رنگ برگها کاملا طبیعیه و سرحاله و مطمنم کمبود نداره ولی با اینکه برگها سبزه داره خشک میشه
به نظر شما مشکل از ریشه میتونه باشه؟

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام مجدد
یک پیچ امین الدوله هست که داره برگهاش خشک میشه رنگ برگها کاملا طبیعیه و سرحاله و مطمنم کمبود نداره ولی با اینکه برگها سبزه داره خشک میشه
به نظر شما مشکل از ریشه میتونه باشه؟

سلام
آفتاب روش نیست؟منظورم اینه که خشک شدنش خشک شدن آفتاب سوختگی نیس؟

gmaissam

عضو جدید
سلام
دوست عزیز اگه میتونستید عکسی از برگ ها وجای کاشت بوته بزارید تصمیم گیری راحتر بود.

بالا