مشاوره ي گياه پزشکي

deremel400

عضو جدید
دوستان لطفا کمک کنید این درخت کامکوات(از مرکباته)من مشکلش چیه داره از بین میره:cry:
تمام برگهاش این شکلی شده و داره می ریزه .برگ جدید هم نمی دیه.داخل خونه است تو گلدان .البته جایی از خونه قرار داره که دماش تو شب به حداقل15میرسه کمتر نمیشه.

SNC00053.jpg

SNC00054.jpg

Javid64

عضو جدید
رفقای گل و بلبل کسی میتونه در مورد این تاپیک به من کمک کنه؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...داخل-آسفالت!?p=4449581&highlight=#post4449581

baharet

عضو جدید
کمک درختم داره خشک می شه

کمک درختم داره خشک می شه

سلام دوستان تو عید ی درخت بید مجنون تو حیاط کاشتیم ولی حالا یکی از شاخه هاش خشک شده و بقیه برگاشم زرد شدن دارن خشک میشن باید چی کار کنم:gol:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
ميتوني يه عكس از درختت بزاري؟
احتمالا بايد شرايطش مساعد نباشه يا علائم كمبود مواد غذايي باشه ولي يه عكس كمك بيشتري ميكنه

factor

عضو جدید
سوال در مورد رانداپ

سوال در مورد رانداپ

سلام
میخواستم ببینم این علف کش اگر روی شاخه انگور پاشیده بشه مثلا در فصل کنونی که تازه جوانه ها میخوان سبز بشن اثر منفی داره؟
و چه دزی بهترین اثر را داره؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم ببینم این علف کش اگر روی شاخه انگور پاشیده بشه مثلا در فصل کنونی که تازه جوانه ها میخوان سبز بشن اثر منفی داره؟
سلام
بله حتما اثر منفی داره چون علف کش سیستمیک و جذبیه
و در واقع شیره های آوندی رو سمی میکنه و باعث ضعف و مرگ گیاه میشه
برای همین بعد یک هفته اثرشو مشاهده میکنید

مقدار دُز پیشنهاد کارخونه ای میزان یک لیتر در 60 لیتر آب
اما من خودم در 80 و 100 لیتر آب هم استفاده کردم و اثر خوبی داشت

البته برای علفهای هرز چندساله همون میزان دُز اولیه را بکار ببرید بهتره.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام
بله حتما اثر منفی داره چون علف کش سیستمیک و جذبیه
و در واقع شیره های آوندی رو سمی میکنه و باعث ضعف و مرگ گیاه میشه
برای همین بعد یک هفته اثرشو مشاهده میکنید

مقدار دُز پیشنهاد کارخونه ای میزان یک لیتر در 60 لیتر آب
اما من خودم در 80 و 100 لیتر آب هم استفاده کردم و اثر خوبی داشت

البته برای علفهای هرز چندساله همون میزان دُز اولیه را بکار ببرید بهتره.

توضیحات مهدی جان عالی بود ... تجربش رو هم که دارن ...
فکر میکنم دیگه باید جوانه های انگور هم سبز شده باشه ... اما اگر هنوز سبز نشده این علف کش از راه چوب جذب نمیشه ... اگر مقداری روی تنه یا شاخه چوبی بپاشه مشکلی پیش نمیاد ...
این علف کش عمومیه ... یعنی از راه برگ (اندام سبز و چوبی نشده هر گیاهی) جذب میشه و گیاه رو از بین میبره ...

factor

عضو جدید
سلام مجدد
من دنبال علف کش های پرسوییت اکسیال و پوماسوپر و همچنین سم کارباریل هستم کسی میدونه از کجا یا چه شرکتی میتونم اینها را تهیه کنم
با تشکر

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد
من دنبال علف کش های پرسوییت اکسیال و پوماسوپر و همچنین سم کارباریل هستم کسی میدونه از کجا یا چه شرکتی میتونم اینها را تهیه کنم
با تشکر
سلام دوست عزیز:
سموم پرسوئیت محصول شرکت باسف آلمان، آکسیال محصول شرکت سینجنتای سوئیس و پوماسوپر محصول شرکت گل سم گرگان و شرکت گیاه ایران در بازار کشور موجود است که برای تهیه آنها می توانید از فروشگاههای مجاز فروش سم و کود در کشور و منطقه مورد زندگیتان تهیه کنید. در مورد حشره کش کارباریل (سوین) هم باید بگم که این حشره کش دیگه مجوز تولید نداره و به دلیل مشکلات بهداشتی و سرطان زایی از مهر 1390 از لیست سموم مجاز کشور حذف شده، اما همچنان نمونه های ایرانی و چینی آن در بازار کشور وجود دارد.

آخرین ویرایش:

factor

عضو جدید
سلام دوست عزیز:
سموم پرسوئیت محصول شرکت باسف آلمان، آکسیال محصول شرکت سینجنتای سوئیس و پوماسوپر محصول شرکت گل سم گرگان و شرکت گیاه ایران در بازار کشور موجود است که برای تهیه آنها می توانید از فروشگاههای مجاز فروش سم و کود در کشور و منطقه مورد زندگیتان تهیه کنید. در مورد حشره کش کارباریل (سوین) هم باید بگم که این حشره کش دیگه مجوز تولید نداره و به دلیل مشکلات بهداشتی و سرطان زایی از مهر 1390 از لیست سموم مجاز کشور حذف شده، اما همچنان نمونه های ایرانی و چینی آن در بازار کشور وجود دارد.

با سلام مجدد
متاسفانه در جایی که هستم این سموم به شدت نایاب شده فکر میکنم همه جا همینطوره اگر کسی جایی را سراغ داره برای فروش لطفا اینجا اعلام کنه یا پی ام بده
و سوال دیگه هم برای کرم سیب بهترین سم و با چه دزی و چه زمانی بهتره مصرف بشه

با تشکر

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام مجدد
متاسفانه در جایی که هستم این سموم به شدت نایاب شده فکر میکنم همه جا همینطوره اگر کسی جایی را سراغ داره برای فروش لطفا اینجا اعلام کنه یا پی ام بده

با تشکر

در مورد قسمت اول درخواستت شخصا اطلاعاتی ندارم ... اگر چیزی پیدا کردم بهتون اطلاع میدم
اما در مورد کرم سیب:
متاسفانه از سمومی مثل دیازینون ، فوزالن ، استامی پراید ، ایندوکساکارب ، تیاکلوپراید و کلرپایریفوس متیل و ... استفاده میشه علیه این حشره ...
دیازینون 60% معمولا 1 در هزار استفاده میشه ...
بقیه سموم رو هم نحوه استفاده و دز مصرفیش روی اون درج شده ...
زمانش هم معمولا 2 هفته (14 تا 18 روز) بعد از مشاهده شدن اولین حشره کامله ...
حشرات کامل هم معمولا با باز شدن شکوفه ها ظاهر میشن ...
روش های کنترل بدون استفاده از سموم شیمیایی هم خیلی زیاده .... اما اگر میخوای سمی که مصرف کنی بهترین اثر رو داشته باشه حتما باید پیش آگاهی داشته باشی ... حالا شاید خودت هم بیشتر از من بدونی اما معمولا نظر یک کارشناس ماهر برای مبارزه مفید مهمه ...
معمولا با استفاده از تله های فرومونی ردیابی این حشره صورت میگیره ... به محض مشاهده شدن اولین حشره توی تله ... زمان سمپاشی مشخص میشه ...
برای این حشره روغن پاشی تابستانه هم توصیه میشه که بستگی به تعداد نسل یا به عبارت دیگه بستگی به منطقه جغرافیایی داره ...
یه روش مبارزه دیگه ای هم هست که اختلال در جفتگیری بهش میگن با استفاده از فرومون همون حشره ...
زیاد وقتت رو نمیگیرم اما اگر باغ برای خودته با اجرای یه برنامه مدیریتی خوب میتونی کمترین سم رو مصرف کنی ...
موفق باشی.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام مجدد

با تشکر
توی منطقه ما (مرودشت فارس) که کمیاب نیست و میشه تهیه کرد، منطقه شما را نمی دونم کجاست! در هر حال اگر خواستی میتونم از شهرمون برات تهیه کنم...

آخرین ویرایش:

po7ya

عضو جدید
سلام
امروز متوجه شدم از چند نقطه کاکتوسم شیره اش بیرون زده به نظر شما علتش چیست؟ آیا ممکن است بیماری باشد که به بقیه کاکتوسهام هم منتقل شود؟آیا از سم خاصی باید استفاده کنم؟
درضمن من حدود 6ماه هست که این کاکتوس رو دارم و هر 10 روز یکبار آبیاریش میکنم خاکش هم خاک مخصوص کاکتوس هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
امروز متوجه شدم از چند نقطه کاکتوسم شیره اش بیرون زده به نظر شما علتش چیست؟ آیا ممکن است بیماری باشد که به بقیه کاکتوسهام هم منتقل شود؟آیا از سم خاصی باید استفاده کنم؟
درضمن من حدود 6ماه هست که این کاکتوس رو دارم و هر 10 روز یکبار آبیاریش میکنم خاکش هم خاک مخصوص کاکتوس هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

طبیعیه، غصشو نخور!

factor

عضو جدید
سلام
سوالم اینه که دلیل بیشتر برای ریزش میوه در این موقع از سال برای درخت گیلاس یا سیب چی میتونه باشه در حالیکه درخت در تمام اندامها ظاهر مناسبی داره منظورم تغییر رنگ در برگ یا علایم کمبود دیده نمیشه
سوال بعدی اینکه ایا درخت انگور علف کش اختصاصی داره

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوالم اینه که دلیل بیشتر برای ریزش میوه در این موقع از سال برای درخت گیلاس یا سیب چی میتونه باشه در حالیکه درخت در تمام اندامها ظاهر مناسبی داره منظورم تغییر رنگ در برگ یا علایم کمبود دیده نمیشه

خب ریزش گل تا یه حدی طبیعی هست و قرار نیست همه گلها تبدیل به میوه بشن ...
علاوه بر بیماری های عفونی و بیماری های کمبود و بیش بود عناصر
هرگونه استرس مثل اختلاف دمای غیر معمول ... خشکی بیش از حد... آبیاری بیش از حد ... و ... هم میتونه با چنین علائمی درخت روبرو بشه ...
یا مثلا حشراتی که روی گلها فعالیت میکنن اگر جمعیتشون زیاد بشه هم میتونن باعث بدشکلی و ریزش گل بشن و شاید این حشره رو هیچ وقت نبینید ...
خلاصه باید مشخص بشه ریزش تا چه حد طبیعیه
من فکر میکنم یه کارشناس باغبانی بتونه بهتر نظر بده

در مورد علفکش اختصاصی هم بنظرم دوستمون ابوذر جان بهتر میتونه نظر بده (من احتمال میدم نباشه)

Phyto

مدیر تالار
سلام

علیک سلام
حمید قشنگ توضیح داد
فکر نکنم هیچ درختی علفکش اختصاصی داشته باشه! معمولا تو آب اول که میشه حدود اسفند ترفلان میزنن که علف سبز نکنه، بعدشم که دیگه از رانداپ و پاراکوات و اینا به صورتی که به درخت نرسه و آسیب نرسونه استفاده میکنن!

factor

عضو جدید
علیک سلام
حمید قشنگ توضیح داد
فکر نکنم هیچ درختی علفکش اختصاصی داشته باشه! معمولا تو آب اول که میشه حدود اسفند ترفلان میزنن که علف سبز نکنه، بعدشم که دیگه از رانداپ و پاراکوات و اینا به صورتی که به درخت نرسه و آسیب نرسونه استفاده میکنن!
سلام و با تشکر
من در مناطق مرکزی ایران هستم اگر پای مو الان شخم بخوره و بلافاصله ترفلان بزنیم کمک میکنه به کنترل علف هرز و با توجه به اینکه ریشه مو عمقیه به نظر شما ترفلان میتونه به درخت اسیب بزنه؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و با تشکر
من در مناطق مرکزی ایران هستم اگر پای مو الان شخم بخوره و بلافاصله ترفلان بزنیم کمک میکنه به کنترل علف هرز و با توجه به اینکه ریشه مو عمقیه به نظر شما ترفلان میتونه به درخت اسیب بزنه؟

علفکش های قابل توصیه در باغات انگور:

1- دالاپن (باسفاپن) به صورت پس رویشی
2- دیکلوبنیل به صورت پیش رویشی
3- دیوران (کارمکس) -پیش رویشی
4- فلوازیفوپ پی بوتیل (فوزیلید) - پس رویشی علیه نازک برگها
5- گلیفوزیت (رانداپ) -پس رویشی برعلیه نازک برگ و پهن برگهای یکساله و چندساله
6- متولاکلر- پیش رویشی
7- ناپروپامید-پیش رویشی
8- اوریزالین-پیش رویشی
9- اکسی فلورفن (گل)-پیش رویشی علیه پهن برگها
10- پاراکوات (گراماکسون)- پس رویشی
11- پرونامید (کرب)- پیش رویشی
12- ستوکسیدیم (نابواس)- پس رویشی علیه نازک برگها
13- سیمازین-پیش رویشی
14- پندی متالین (استومپ)-پیش رویشی
15- گلوفوزینیت آمونیم (بستا)-پس رویشی علیه علفهای هرز یکساله نازک برگ و پهن برگ
16- سیکلوکسیدیم (فوکوس)-پس رویشی علیه نازک برگها
17- هالوکسی فوپ آرمتیل استر (گالانت سوپر)-پس رویشی-علیه نازک برگها
18- کله تودیم (سلکت سوپر)- پس رویشی علیه نازک برگها

نکته 1: علفکش های موارد 1، 5، 10 و 15 باید به صورت کنترل شده مصرف شود (روی انگور پاشیده نشود).
نکته 2: به جای ترفلان از پندی متالین قبل از سبز شدن علفهای هرز به میزان 5 لیتر در هکتار استفاده شود.
نکته 3- در مورد باغات علفکش اختصاصی وجود ندارد، اما وقتی از علفکش ها به صورت کنترل شده استفاده شود معنای اختصاصی پیدا می کنند.
نکته 4- علفکش های موارد 1، 2، 6، 7، 8، 11 و 13 در بازار ایران کمیاب بوده یا اصلا وجود ندارند، اما بقیه موارد در بازار کشور یافت می شود.
نکته 5- علفکش جدید گلوفوزینیت آمونیم (باستا) محصول شرکت بایر آلمان می تواند به جای پاراکوات استفاده شود (علفکش تماسی).

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس طبق گفته ابوذر جان
در باغات علفکش اختصاصی نداریم
مثلا یه علفکش رو بپاشیم رو درخت سبز شده و توقع داشته باشیم درختمون آسیب نبینه ... در اشتباهیم
چون بالاخره تاثیرش رو چه کم چه زیاد روی درخت هم میزاره
بنا به نحوه مصرف علفکش میتونیم یه علفکش رو اختصاصی مصرف کنیم درست میگم ابوذر جان؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس طبق گفته ابوذر جان
در باغات علفکش اختصاصی نداریم
مثلا یه علفکش رو بپاشیم رو درخت سبز شده و توقع داشته باشیم درختمون آسیب نبینه ... در اشتباهیم
چون بالاخره تاثیرش رو چه کم چه زیاد روی درخت هم میزاره
بنا به نحوه مصرف علفکش میتونیم یه علفکش رو اختصاصی مصرف کنیم درست میگم ابوذر جان؟
بله کاملا درسته، مثلا توی منطقه ما پاراکوات را به صورت کنترل شده در بسیاری از مزارع صیفی و جالیز مصرف می کنند.
همچنین زمان مصرف نیز می تواند یک علفکش عمومی را برای یک زراعت اختصاصی جلوه دهد. برای مثال پارکوات در مزرعه سیب زمینی قبل از سبز شده غده های سیب زمینی.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
2gwiieldbca47hkvubcv.jpg

سلام دوستان....

این گل ختمی دچار چنین مشکلی شده...

البته ظاهرا تو این عکس فقط این تک برگ این جوری شده... ولی گویا در هر شاخه جوون ترین برگ این شکلی شده...

به نظر مشکل چیه؟

لکه ها طوری هستن که به نظر مشکل عفونی باشه!

هرچند گوشه های برگ شبیه حالت آفتاب سوختگی یا کمبود و یا بیشبود عناصر غذایی رو میده...

میشه راهنمایی کنید؟ ممنون.

آخرین ویرایش:

factor

عضو جدید
سلام مجدد
میخواستم ببینم به جای سمپاشی شیمیایی میشه از تله های فرومونی برای کنترل شته ها استفاده کرد حقیقتش من خیلی اطلاع از این روش ندارم شنیدم بعضی جاها از این روش استفاده میکنند
سوال بعدی اینکه برای کرم سیب یا هلو در چه دزی از فن والریت استفاده میشه و برای تکرار مشکل خاصی برای میوه و گیاه ایجاد نمیکنه؟
بعد اینکه متاسفانه چون خیلی شته ها به سمومی مثل دیازینون و کنفیدور مقاوم شدند به نظر شما میشه اینها را با هم ترکیب کرد؟
سوال بعدی به طور کلی برای گلهای زینتی که در خانه نگهداری میشن برای تقویتشون چه کود و یا روشی را پیشنهاد میدید؟
سوال بعدی در مورد عبارت فری گیت در رانداپه که میخواستم ببینم چیه
برای شته سبزیجات و همچنین ابدزک چه روشی را پیشنهاد میدید
معمولا میزان مصرف کود میکرو برای تقویت زمین در صورتیکه کمبود عنصر خاصی نداشته باشه چقدره؟

با تشکر

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 97608

سلام دوستان....

این گل ختمی دچار چنین مشکلی شده...

البته ظاهرا تو این عکس فقط این تک برگ این جوری شده... ولی گویا در هر شاخه جوون ترین برگ این شکلی شده...

به نظر مشکل چیه؟

لکه ها طوری هستن که به نظر مشکل عفونی باشه!

هرچند گوشه های برگ شبیه حالت آفتاب سوختگی یا کمبود و یا بیشبود عناصر غذایی رو میده...

میشه راهنمایی کنید؟ ممنون.
سلام، توی عکس به نظرم مشکلی از نظر بیماری و کمبود وجود نداشته باشه، بیشتر به نظر میرسه چیزی روی برگ پاشیده شده باشه...

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد
میخواستم ببینم به جای سمپاشی شیمیایی میشه از تله های فرومونی برای کنترل شته ها استفاده کرد حقیقتش من خیلی اطلاع از این روش ندارم شنیدم بعضی جاها از این روش استفاده میکنند
سوال بعدی اینکه برای کرم سیب یا هلو در چه دزی از فن والریت استفاده میشه و برای تکرار مشکل خاصی برای میوه و گیاه ایجاد نمیکنه؟
بعد اینکه متاسفانه چون خیلی شته ها به سمومی مثل دیازینون و کنفیدور مقاوم شدند به نظر شما میشه اینها را با هم ترکیب کرد؟
سوال بعدی به طور کلی برای گلهای زینتی که در خانه نگهداری میشن برای تقویتشون چه کود و یا روشی را پیشنهاد میدید؟
سوال بعدی در مورد عبارت فری گیت در رانداپه که میخواستم ببینم چیه
برای شته سبزیجات و همچنین ابدزک چه روشی را پیشنهاد میدید
معمولا میزان مصرف کود میکرو برای تقویت زمین در صورتیکه کمبود عنصر خاصی نداشته باشه چقدره؟

با تشکر
تله های فرمونی بیشتر درمورد آفات پروانه ای مثل هلیوتیس و کارادرینا و ... مرسوم است ولی من جایی تله فرمونی شته نشنیدم. در مورد شته ها استفاده از نصب تله های زرد رنگ موثر است.
فن والریت برای کنترل کرم سیب توصیه نشده، اما می توان به نسبت 1 -0/75 در هزار استفاده کرد. چیزی که در مورد کرم سیب مهم هست تعیین بهترین زمان مبارزه با توجه به پیش آگاهی منطقه براساس شکار تله های فرمونی نصب شده و تعیین پیک پرواز این حشره است.
به غیر از دیازینون و کونفیدور می توان از سمومی مانند کالیپسو یا بیسکایا (0/2 در هزار)، چِس (در مورد شته جالیز)، دیکلرووس (ددواپ)، متاسیستوکس، دیمتوات، صابون حشره کش پالیزین (برای کنترل شته جالیز در خیار) و ... نیز استفاده کرد. ضمن اینکه بله امکان اختلاط دیازینون و کونفیدور با هم وجود دارد.
برای آبدزدک تهیه طعمه مسموم با استفاده از آرد+سبوس برنج+حشره کش سوین یا دورسبان قابل توصیه است.
برای گیاهان زینتی معمولا کودهای کامل مخصوص گیاهان زینتی که نمونه های زیادی هم در بازار است توصیه می شود (محلولپاشی دو هفته یکبار به نسبت 3-2 در هزار).
فری گیت نوعی مویان (روغن) است که برای جذب بهتر علفکش ها همراه با علفکش ها توصیه می شود. نوع دیگری از مویان موجود در بازار سیتوگیت است.
کودهای میکرو معمولا به صورت محلولپاشی در طول فصل رشد (2-1 نوبت) بسته به نوع کود 5-1 در هزار توصیه می شود. برای مثال کود برکسیل کمبی ایتالیا که مخلوطی از عناصر ریزمغذی است به نسبت 2-1 در هزار توصیه می شود.

Phyto

مدیر تالار
البته فکر کنم کارت زرد هم برای شته ها کاربردی نداشته باشه!

shorabi

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان لطفا" تقاضا دارم از دوستانی که در مورد مبارزه ی شیمیایی علیه بیماری شانکر هلو در طول دوره ی رشد اطلاعاتی دارند زحمت کشیده مرحمت فرمایید. ممنون وباتشکر

afsoon6282

مدیر تالار
سلام به همه ی دوستان لطفا" تقاضا دارم از دوستانی که در مورد مبارزه ی شیمیایی علیه بیماری شانکر هلو در طول دوره ی رشد اطلاعاتی دارند زحمت کشیده مرحمت فرمایید. ممنون وباتشکر
سلام
انشالا بتونه کمکتون کنه

البته این شانکر هسته داران هست که هلو هم شامل این میشه

شانکر باکتریایی:
چهار مرتبه سمپاشی:دفعه اول ریزش برگهای درختان در پاییز-دفعه دوم:اواخر زمستان و اوایل بهار پیش از شکفتن شکوفه ها و قبل از باز شدن گلها با مخلوط بردوی 1.2 درصد-دفعه سوم:بعد از ریزش گلبرگها-دفعه چهارم:بعد از تشکیل میوه ها با مخلوط بردوی رقیق.در سمپاشی های سوم و چهارم میتوان زا قارچ کش های آماده مسی مانند اکسی کلرور مس و ... به نسبت های توصیه شده استفاده نمود.اگر مایع بردوی غلیظ(1.2 درصد)در بهار برای سمپاشی به کار رود گیاهسوزی انجام میشود.

شانکر سیتوسپورایی:
سه مرتبه سمپاشی:مرحله اول پس از برداشت میوه و ریزش برگها در پاییز و سمپاشی دوم در اواخر پاییز با مخلوط بردوی 1.2 درصد و سمپاشی سوم در اوایل بهار بعد از ریزش گلبرگها با بنومیل 0.7 در هزار

بالا