مشاوره ي گياه پزشکي

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها درختای صنوبر محوطه خوابگامون خیلی زیاد از این سپردارا داره... هم رو ساقه س هم روی برگاش باید چیکارش کرد؟
البته الان همه از سپرشون خارج شده بودن!

مشاهده پیوست 68864مشاهده پیوست 68865

بعضی از شاخه ها هم چند تا برگ انتهاشون به طور یکنواخت زرد شده بود که تو پست بعدی عکسشو میزارم
بعدم اینکه کل درختای اونجا تنه شون ترکای بزرگی داشت که من فکر میکنم به خاطر تفاوت دمای شدید روز و شب باشه میخوام نظر شمارو هم بدونم آخه این ترکا فقط در قسمت پایین تنه دیده میشد!

ممنون آقا حمید!

خواهش میکنم ...
من دیشب اومدم یه نکته ای رو بگم که باشگاه خراب بود...
طیبه جان شرمنده گفتی از سپرشون خارج شده بودن! من متوجه این نشدم!!!!
بعد اینکه این عکست کمی بی کیفیته
این نقاط سفید روی تنه رو میگی سپر؟؟
من فکر نکنم برای زمستون گذرانی از سپر خارج بشن!

فرض رو اگر بگیریم که این نقاط سفید روی تنه حشره مورد نظر باشه
از دو جهت مشکوک بنظر میرسه:
یکی اینکه مثل اینکه تو قسمت شمالی تنه تراکم بیشتره!
و اینکه یه مقدار شباهت ندارن به سپر!

اینایی هم که رو برگه اصلا واضح نیست چیه!

اگه مقدوره
یه نیگاه دیگه به این پوشش بنداز
ببین سوراخ شدگی رو قسمت رویی ... جلویی یا عقبی میبینی؟
و اگر سوراخی بود یا نبود بکنش و نیگاه کن ببین توش چی میبینی! (ترجیحا با ذره بین)

شرمنده کنجکاوی منه دیگه
آخه احتمال میدم شته مومی باشه نه سپردار!

senjed A

عضو جدید
خواهش میکنم ...
من دیشب اومدم یه نکته ای رو بگم که باشگاه خراب بود...
طیبه جان شرمنده گفتی از سپرشون خارج شده بودن! من متوجه این نشدم!!!!
بعد اینکه این عکست کمی بی کیفیته
این نقاط سفید روی تنه رو میگی سپر؟؟
من فکر نکنم برای زمستون گذرانی از سپر خارج بشن!

فرض رو اگر بگیریم که این نقاط سفید روی تنه حشره مورد نظر باشه
از دو جهت مشکوک بنظر میرسه:
یکی اینکه مثل اینکه تو قسمت شمالی تنه تراکم بیشتره!
و اینکه یه مقدار شباهت ندارن به سپر!

اینایی هم که رو برگه اصلا واضح نیست چیه!

اگه مقدوره
یه نیگاه دیگه به این پوشش بنداز
ببین سوراخ شدگی رو قسمت رویی ... جلویی یا عقبی میبینی؟
و اگر سوراخی بود یا نبود بکنش و نیگاه کن ببین توش چی میبینی! (ترجیحا با ذره بین)

شرمنده کنجکاوی منه دیگه
آخه احتمال میدم شته مومی باشه نه سپردار!

نميدونم رو كدوم قسمت درخت بيشتر بود بعدا ميبينم بهتون ميگم ولي فكر نميكنم شته مومي باشه .... آره كيفيت دوربين گوشيم خوب نيست بعدا با دوربين عكس مي گيرم ميزارم ... تو عكسايي كه گذاشتم تعداد خيلي زيادي سپر كنار هم هست شايد به خاطر همين شبيه شته مومي به نظر ميرسه .... يه چيز ديگه اينكه درختش رو نميدونم صنوبره يا سپيدار!

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نميدونم رو كدوم قسمت درخت بيشتر بود بعدا ميبينم بهتون ميگم ولي فكر نميكنم شته مومي باشه .... آره كيفيت دوربين گوشيم خوب نيست بعدا با دوربين عكس مي گيرم ميزارم ... تو عكسايي كه گذاشتم تعداد خيلي زيادي سپر كنار هم هست شايد به خاطر همين شبيه شته مومي به نظر ميرسه .... يه چيز ديگه اينكه درختش رو نميدونم صنوبره يا سپيدار!

درختش زیاد فرق نمیکنه که کدومشه! جنس درخت یکیه Polus sp
اوکی
ممنون.

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol:
در مورد شکاف درخت چند تا نکته مهمه
الف : آیا از این شکاف ها شیره ای هم بیرون اومده ؟
ب : آیا این پوست به صورت پوسته پوسته قابل کندن هست ؟
ج : اگر پوسته ها کنده می شه زیرشون چه حالتی داره ؟ مثلا پودر سیاه یا قهوه ای رنگی دیده می شه ؟

جواب سوالات بالا کمک خوبی برای جواب بهتر می کنه
یه توصیه هم برای پیشگری و درمان دارم ، هر ساله در اسفند ماه اکسی کلرور مس را با برس به تنه درخت بزن یعنی از زمین تا ارتفاع 50 سانتی درخت ، کمی هم با آب مخلوط کن و بریز پای درخت ;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یه توصیه هم برای پیشگری و درمان دارم ، هر ساله در اسفند ماه اکسی کلرور مس را با برس به تنه درخت بزن یعنی از زمین تا ارتفاع 50 سانتی درخت ، کمی هم با آب مخلوط کن و بریز پای درخت ;)

من با سمپاشی مخالفم، اونم قبل از بروز مشکل! :)

Phyto

مدیر تالار
گلکم این سمپاشی که نیست ، یه کار هست برای پیشگیری که در همه باغات بایستی سالانه انجام شود ( بیشتر سیاه درختان )

خوشگلکم اکسی کلرور مس یه سم قارچکشه و البته تا حدودی هم باکتری کش، در هر حال یه سم شیمیائیه. درسته که معمولا برای پیشگیری استفاده میشه اما دلیل نمیشه که همیشه و برای همه درختا ازش استفاده کنیم. میدونی که هم برای دام ضرر داره هم برای ماهی، بنابراین تو مصرفش هم خیلی باید احتیاط کرد!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol:
در مورد شکاف درخت چند تا نکته مهمه
الف : آیا از این شکاف ها شیره ای هم بیرون اومده ؟
ب : آیا این پوست به صورت پوسته پوسته قابل کندن هست ؟
ج : اگر پوسته ها کنده می شه زیرشون چه حالتی داره ؟ مثلا پودر سیاه یا قهوه ای رنگی دیده می شه ؟

جواب سوالات بالا کمک خوبی برای جواب بهتر می کنه

من با سمپاشی مخالفم، اونم قبل از بروز مشکل! :)

گلکم این سمپاشی که نیست ، یه کار هست برای پیشگیری که در همه باغات بایستی سالانه انجام شود ( بیشتر سیاه درختان )

خوشگلکم اکسی کلرور مس یه سم قارچکشه و البته تا حدودی هم باکتری کش، در هر حال یه سم شیمیائیه. درسته که معمولا برای پیشگیری استفاده میشه اما دلیل نمیشه که همیشه و برای همه درختا ازش استفاده کنیم. میدونی که هم برای دام ضرر داره هم برای ماهی، بنابراین تو مصرفش هم خیلی باید احتیاط کرد!

آقا سعید آقا رضا ببخشید من جسارت میکنما!
تصاویر درختا رو گذاشته
بنظر نمیاد شانکر باشه چه قارچی و چه باکتریایی
گرچه ایشون خودشون ارشد بیماری رو در حال گذراندن هستند...
بیشتر مشکلشون تعدادی آفت بود که بین سپردار و شته مومی بودنش بین علما اختلاف نظر وجود داره!
و قول دادن اطلاعات بیشتری بعدا برامون بزارن! :D

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

به هر حال توصیه من همون استفاده از اکسی کلرور مس به صورت سالانه در ابتدای اسفند ماه هست برای همه درختان به ویژه سیاه درختان هست حتی اگر بیماری نباشه چون واسه پیشگیری هست :smile:

درسته می گن استفاده از سموم کم باشه ولی برخی کارها لازمه و اگر اجرا نشه ممکنه صدمات زیادی به باغ و درختان وارد بشه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

آقا سعید آقا رضا ببخشید من جسارت میکنما!
تصاویر درختا رو گذاشته
بنظر نمیاد شانکر باشه چه قارچی و چه باکتریایی
گرچه ایشون خودشون ارشد بیماری رو در حال گذراندن هستند...
بیشتر مشکلشون تعدادی آفت بود که بین سپردار و شته مومی بودنش بین علما اختلاف نظر وجود داره!
و قول دادن اطلاعات بیشتری بعدا برامون بزارن! :D

استفاده از اکسی کلرور مس فقط برای شانکر نیست بلکه یه روش پیشگری از بروز بیماری های قارچی و باکتریایی هست که به صورت سالیانه در باغات تجاری انجام می شه

senjed A

عضو جدید
از همتون ممنونم!
راستش منم با سم و سمپاشي قبل از اينكه عامل مشخص بشه مخالفم ممكنه اصلا دليلش فيزيولو‍ژيك باشه و نيازي به استفاده از سم نباشه ... همون طور كه آقا حميد گفتن من عكس تنه رو گذاشتم اينا شانكر نيست صمغي ازش بيرون نزده ...پوست نهالها به صورت پوسته پوسته س ولي روي درختاي بالغ تنه تركاي بزرگي داره . روي تركا چيزي ديده نميشد ولي روي زخماي قسمت بالاي تنه پودر سياهي ديده ميشه كه به نظر فوما‍ژين مياد ...
بازم اينو بگم كه تفاوت دماي شب و روز اينجا خيلي زياده ميتونه به خاطر اين باشه؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
از همتون ممنونم!
راستش منم با سم و سمپاشي قبل از اينكه عامل مشخص بشه مخالفم ممكنه اصلا دليلش فيزيولو‍ژيك باشه و نيازي به استفاده از سم نباشه ... همون طور كه آقا حميد گفتن من عكس تنه رو گذاشتم اينا شانكر نيست صمغي ازش بيرون نزده ...پوست نهالها به صورت پوسته پوسته س ولي روي درختاي بالغ تنه تركاي بزرگي داره . روي تركا چيزي ديده نميشد ولي روي زخماي قسمت بالاي تنه پودر سياهي ديده ميشه كه به نظر فوما‍ژين مياد ...

در مورد اکسی کلرور مس یه کاری هست که جزو مدیریت سالانه باغ محسوب می شه ولی دیگه استفاده کردن یا نکردن با خود شماست

خب اگر فوماژین باشه که می دونید قارچی هست روی شیره گیاه تغذیه می کنه و باز اکسی کلرور کمک می کنه یه درمان و جلوگیری از گسترش آن
اختلاف دمای زیاد می تونه عاملی باشه واسه ترک خودرن پوست درختان که پس از آن شیره گیاه ممکنه خارج بشه و محیطی بشه برای جلب حشرات و قارچ و باکتری

Phyto

مدیر تالار
به هر حال توصیه من همون استفاده از اکسی کلرور مس به صورت سالانه در ابتدای اسفند ماه هست برای همه درختان به ویژه سیاه درختان هست حتی اگر بیماری نباشه چون واسه پیشگیری هست :smile:

درسته می گن استفاده از سموم کم باشه ولی برخی کارها لازمه و اگر اجرا نشه ممکنه صدمات زیادی به باغ و درختان وارد بشه

استفاده از اکسی کلرور مس فقط برای شانکر نیست بلکه یه روش پیشگری از بروز بیماری های قارچی و باکتریایی هست که به صورت سالیانه در باغات تجاری انجام می شه

از همتون ممنونم!

به هر حال توصیه من همون اجتناب از سموم شیمیایی تاحد امکان هست! راههای زیادی برای پیشگیری از بروز بیماری هست، بخصوص باغهایی که سابقه طغیان آفت یا بیماری رو ندارن پیشگیری شیمیایی لزومی نداره. همین سمپاشی ها در باغها، مزارع یا بیشتر از همه گلخونه های تجاری هست که باعث شده روز به روز انواع و اقسام بیماریها بخصوص سرطانها شیوع پیدا کنه. اون آقای باغدار یا گلخونه داری که فقط به فکر باغ تجاری خودش هست و دوزار به سلامتی مردم اهمیت نمیده یه روزی باید جوابگو باشه!

این ترکا میتونه بخاطر عوامل فیزیولوژیک باشه، همون اختلاف شدید دمای روز و شب هم میتونه باشه! آبیاری هم موثره. سن درخت هم موثره... فوماژین هم که همه جا هست! یه ذره خراشیدگی که باعث بشه شیره گیاهی خارج بشه میتونه محل رشد فوماژین بشه، به نظرم زیاد مهم نیس، مگه اینکه به میوه بزنه و خسارت اقتصادی وارد کنه!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
farsi nemishe !! im sorry !! man bad az 1 hafte 2bare faal shodam !! raftam ye sar be heyat khonamon zadam !!! bebinin chiDSC03068.jpg

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
inam ye ax dige !
!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

eliot -esf

کاربر ممتاز
چرا این شکلی شدن ؟؟؟ به خاطر کمبود عناصر ؟؟ چه عنصری ؟؟؟؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
عکست فکر کنم کمی بزرگه ... واسم باز نمیشه
اما اگه این دایره تیره وسط رو منظورته که من فکر میکنم مشکلی وجود نداره (یا من اطلاع ندارم)
ولی فکر نمیکنم بیماری ای یا کمبودهایی (بیماری های فیزیولوژیک) چنین علائمی ایجاد کنن.
چون خیلی خاصه! یا خود گیاه چنین فرمی رو ایجاد کرده ...
شاید هم قبلا (سال پیش) چنین حلقه هایی وجود داشته و ندیدی...
رو برگای دیگه هم چنین حلقه هایی دیده میشه؟ ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد قسمت قبلی (سوال طیبه جان) باید عرض کنم
که البته کلی عرض میکنم:
قارچها زمانی به درخت خسارت اقتصادی میزنن که درخت ضعیف شده باشه!
چه زمانی درخت ضعیف میشه؟
زمانی که اصول نگهداری از درخت صورت نگیره (اصول باغبانی)
درخت کهنسال بشه و فرسوده و توانایی مقابله با پاتوژن رو نداشته باشه
زمانی که آبیاری به روش غلط صورت بگیره
زمانی که خسارت بعضی آفات صورت بگیره
و ...
در آخر قارچها و سایر پاتوژن ها میان و کار درخت رو تموم میکنن

و ما میایم با خونه آخر مبارزه میکنیم!
شاید بهتر باشه مشکلات باغداری رو از پایه اصلاح کنیم

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوال فنی !

یه گلدون دیفن دارم . خیلی برگا کوچیک شده . از کف دست هم کوچیکتر . مشکلش چی میتونه باشه ؟ رشدشم کند شده . نور هم بهش میرسه ولی نسبتا توی سایه س . کسی بلته بگه مشکل چیه ؟! :huh:

Phyto

مدیر تالار
گلدونشو کی عوض کردی؟ کود میدی بهش؟

Phyto

مدیر تالار
گلدونشو که همون سالی یه بار عوض کنی خوبه، فقط سایزش شاید کوچیک باشه!
فعلا چیزی به ذهنم نمیرسه، باید برم! بذار بقیه هم بیان نظرشونو بگن ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال فنی !

یه گلدون دیفن دارم . خیلی برگا کوچیک شده . از کف دست هم کوچیکتر . مشکلش چی میتونه باشه ؟ رشدشم کند شده . نور هم بهش میرسه ولی نسبتا توی سایه س . کسی بلته بگه مشکل چیه ؟! :huh:

نوچ ! گلدونشو یه ساله عوض نکردم
کودبرگ بهش اضافه کردم . چطور ؟! زنده میمونه ؟! :huh:

باشه مرسی . بقیه بیان ببینم !

2 یا 3 تا مشکل داره احتمالا!
البته من نمیدونم برگ تیره است یا برگ روشن!؟
و از کی متوجه شدی رشدش کم شده و برگا ریز میمونن!؟
عکس گیاه بهتر کمک میکنه!
یکی اینکه اگه سایز گیاهت بزرگه سعی کن هر دوماه کود بهش برسونی!
گلدونش رو هم هر سال عوض کنی (بزرگتر کنی)
و احتمال بیشتر میدم که احتمالا دوره نوری کم شده!
نور مستقیم نمیخواد اما نور غیر مستقیمش رو بیشتر کن!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
2 یا 3 تا مشکل داره احتمالا!
البته من نمیدونم برگ تیره است یا برگ روشن!؟
و از کی متوجه شدی رشدش کم شده و برگا ریز میمونن!؟
عکس گیاه بهتر کمک میکنه!
یکی اینکه اگه سایز گیاهت بزرگه سعی کن هر دوماه کود بهش برسونی!
گلدونش رو هم هر سال عوض کنی (بزرگتر کنی)
و احتمال بیشتر میدم که احتمالا دوره نوری کم شده!
نور مستقیم نمیخواد اما نور غیر مستقیمش رو بیشتر کن!

همه چیزش عادیه . فقط حس میکنم رشدش کمتر شده و برگاش کوچیک میمونن . جاشو عوض کردم . که نور بیشتری بهش برسه . بهتر شده ولی باز برگاش بزرگ بزرگ نمیشن . عکسشو فردا میذارم .

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه چیزش عادیه . فقط حس میکنم رشدش کمتر شده و برگاش کوچیک میمونن . جاشو عوض کردم . که نور بیشتری بهش برسه . بهتر شده ولی باز برگاش بزرگ بزرگ نمیشن . عکسشو فردا میذارم .

خب حالا که میگید همه چی عادیه حله!
فکر نکنم چیز خاصی باشه اگر موارد نگهداری رو رعایت کنید رشدش دوباره برمیگرده حالت اول
شاید یه تنش سرما یا حتی تنش نوری و سایر استرس های دیگه باعث چنین حالتی شده باشه ...
در مجموع مشکل خاصی وجود نداره ... گیاه به جابجایی ها عادت کنه درست میشه ...

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون !! خودم یافتم !!! داشتیم تو یونی میگشتیم که متوجه شدم شمعدانی های یونی هم همین شکلی شدن و بعضی هاشون دیگه کاملا برگ هاشون نارنجی شده بود !!

خیلی طبیعیه !! اما جالبه !!همه برگها تو زمستون از بالا زرد و خشک میشن و میریزن اما مشمعدونی ها به صورت یک حلقه وسطش !! خیلی جالب بود برااام :smile:

Phyto

مدیر تالار
من براي يه كار گروهي 4تا بالتوري سبز بهم دادن كه لارو بودن بعد شفيره شدن حالا هم 2 روزه كه حشره شدن من غذا چي بهشون بدم استادم گفته شته بدم بهشون ولي حالا شته كجا بود؟!
اين حشره ها دوروزه هيچي نخوردن و خيلي فعالن انگار غذا ميخوان ...
ميزبانهاشون چي هست؟ مشكل من فقط غذاي ايناس
شته فقط به لاروشون میتونی بدی. حشره کامل که شته نمیخوره!
برای حشرات بالغ یه مقداری مخمر یا همون مایه خمیر بگیر به همون میزان هم شکر بهش اضافه کن (مثلا یه قاشق چایخوری از هر کدومشون) بجای شکر از عسل هم میتونی استفاده کنی، یا ترکیبی از اینا. یه مقداری هم باید با آب مخلوط کنی تا حالت خمیری پیدا کنه. البته خیلی شل نباشه که بریزه یا حشره ها بهش بچسبن. خیلی هم نباید سفت باشه که نتونن بخورن...! بعد بمالش رو یه تیکه کاغذ بذار تو تیوب بالتوریها...

يه سوال ديگه: اينا كي تخمگذاري ميكنن؟
بستگی به شرایط محیطی و غذایی از همون روزای اول خروج از شفیرگی میتونن تخمگذاری کنن. اگه برگه تغذیه رو بصورت کامل دور تا دور داخلی تیوب بذاری و فقط یه نوار باریک غذا روش بمالی رو قسمتهای دیگه کاغذ تخمگذاری میکنن که به سادگی هم میتونی تخمها رو جدا کنی... اگه میخوای تکثیر کنی حواست به کانیبالیسم باشه!

بالا