شک و تردید کجا مطلوب است و کجا نامطلوب؟

*Essi*

اخراجی موقت
با درود خدمت همه دوستانی که اینروزها مشغول تاپیک های داغ عاشقانه و دوستی دختر و پسر و خبری و فیسبوکی هستند و کلا از خیلی از حقایق زندگی غافل شدن. :smile:

نمیدونم شاید این تلاش برای غفلت از تفکر، تلاش برای سطحی نگری و عوام سازی انسان ها، یک تلاش جهانی باشه برای چپاول هرچه بیشتر سرمایه های ملت ها، توسط داخلی و خارجی.

بگذریم...... :gol:

بحث این تاپیک رو با صحبتی از رنه دکارت آغاز میکنم :

(اگر به واقع در جستجوی حقیقت هستید، لازم است که حداقل یک بار در زندگی خود ، تا حداکثر امکان، در همه چیز شک کنید.)
.
.
.
اینجا سه تا سئوال سئوال پیش میاد که :

1- شک و تردید توی چه زمینه هایی میتونه به تعالی آدمی کمک کنه؟

2- آیا برای رسیدن به اعتمادی مستحکم، نیازی به شک و تردیدی مستحکم تر هست؟

3- آدم های مشکوک آدمای موفق تری هستند یا آدم هایی که به همه چیز اعتماد دارند؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با درود خدمت همه دوستانی که اینروزها مشغول تاپیک های داغ عاشقانه و دوستی دختر و پسر و خبری و فیسبوکی هستند و کلا از خیلی از حقایق زندگی غافل شدن. :smile:

نمیدونم شاید این تلاش برای غفلت از تفکر، تلاش برای سطحی نگری و عوام سازی انسان ها، یک تلاش جهانی باشه برای چپاول هرچه بیشتر سرمایه های ملت ها، توسط داخلی و خارجی.

بگذریم...... :gol:

بحث این تاپیک رو با صحبتی از رنه دکارت آغاز میکنم :

(اگر به واقع در جستجوی حقیقت هستید، لازم است که حداقل یک بار در زندگی خود ، تا حداکثر امکان، در همه چیز شک کنید.)
.
.
.
اینجا سه تا سئوال سئوال پیش میاد که :

خیلی موصوع خوبی هست امیدوارم دوستان بیان و شرکت کنن که 50 سال دیگه نفهمن راهی که رفتن اشتباه بوده

اگر همه چیزو همین جوری قبول کنیم و بدون دلیل مدرک و فکر و دلیل و تحلیل این بدردمون نمی خوره مثل حفظ کردن صرف یه سوال می مونه که ممکنه استاد یه پارامترو عوص کنه و شما توش گیج بزنی و....

خیلی خوبه که اگر از آدم سوالی می پرسن بتونه جواب خودشو بگه (مثلا اگر از شما بپرسن چرا درس می خونید الان ! شما چه جوابی میدید؟ واسه وقت گذرونی ؟ پارک بهتر نیست واقعا واسه چی درس می خونیم ؟ حتما یه دلیلی داره که نرفتین پارک باید بگردیم دلایل تک تک کارامون رو پیدا کنیم بعد راجع بهش فکر کنیم ببینیم اصلا دلیلمون درست هست یانه(با فکرمون))

برای این تاپیک یه معما می گم که فقط و فقط با شک کردن جواب صحیحش پیدا میشه
در يک اتاق تاريک 3 (سه) کلاه قرمز و 2 (دو) کلاه آبي قرار داده ايم. 2 (دو) نفر بينا و 1 (يک) نفر نابينا وارد اتاق مي شوند و هر کدام يک کلاه را بر سر مي گذارند و از اتاق خارج مي شوند. چون اتاق تاريک بوده است دو نفر بينا نيز مانند فرد نابينا قادر به تشخيص رنگ کلاه خود نيستند. بيرون از اتاق هر يک فقط به کلاه ديگران نگاه مي کنند و درباره رنگ کلاه روي سر خودشان قضاوت مي کنند ...
بيناي اول: من نمي دانم که کلاهم چه رنگي است.
بيناي دوم: من هم نمي دانم که کلاهم چه رنگي است.
نابينا: من مي دانم که کلاهم چه رنگي است !!
سوال: چطور دو نفر بينا نتوانستند رنگ کلاه روي سر خود را تشخيص دهند ولي فرد نابينا متوجه رنگ کلاه خود شد؟!
==========================================================================

یکی از راه های پیدا کردن جواب درست و اینکه با اطمینان گام بر داریم شک کردن است

البته برای شک کردن قبلش باید توانایی بدست اوردن اطلاعات صحیح رو داشته باشین!

نظر شخصی من و چیزی که همیشه ازش استفاده کردم هم همین بوده همیشه در مورد همه چی شک می کنم فرقی نداره موصوع خوب باشه یا بد طرف خوب باشه یا بد ....

اگر شما بگید بزن تو گوشم من می پرسم چرا خوب گوشت درد می گیره!
اگر شما بگید نزن تو گوشم من می پرسم چرا نزنم می خوام بزنم ببینم چی میشه!

تا اون جواب چرا رو بگه و بتونم با اطمینان بزنم تو گوشش یا با اطمینان نزنم تو گوشش!

*Essi*

اخراجی موقت
نظر شخصی من و چیزی که همیشه ازش استفاده کردم هم همین بوده همیشه در مورد همه چی شک می کنم فرقی نداره موصوع خوب باشه یا بد طرف خوب باشه یا بد ....

اگر شما بگید بزن تو گوشم من می پرسم چرا خوب گوشت درد می گیره!
اگر شما بگید نزن تو گوشم من می پرسم چرا نزنم می خوام بزنم ببینم چی میشه!

تا اون جواب چرا رو بگه و بتونم با اطمینان بزنم تو گوشش یا با اطمینان نزنم تو گوشش!

کلا جوابات مرتبا منو یاد دکارت میندازه ،حالا نمیدونم نوشته هاشو خوندی یا همینجوری شبیهش فکر میکنی. :)

رنه دکارت :

می‌اندیشم پس هستم، هستم چون فکر می‌کنم، فکر می‌کنم چون شک می‌کنم.

شک ندارم که شک دارم...... :redface:

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کلا جوابات مرتبا منو یاد دکارت میندازه ،حالا نمیدونم نوشته هاشو خوندی یا همینجوری شبیهش فکر میکنی. :)

رنه دکارت :

می‌اندیشم پس هستم، هستم چون فکر می‌کنم، فکر می‌کنم چون شک می‌کنم.

شک ندارم که شک دارم...... :redface:

ممنون آره دچار بحران فکری هستم متاسفانه یعنی میگی بخاطر همین شک کردنام هست این بحران های فکریم ؟:(

این دکارت که ادم بدی نبوده؟!!! اسمشو تو کتاب هندسه یا جبر احتمال دیدم فکر کنم.

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون آره دچار بحران فکری هستم متاسفانه یعنی میگی بخاطر همین شک کردنام هست این بحران های فکریم ؟:(

یک چیز بپرسم قول میدی ناراحت نشی ، چند سالته ؟؟

شاید ربطی به سلایق و علایقت داره و با یه چرخش در بعضی رفتارها بتونی یک کم به ثبات برسی

*Essi*

اخراجی موقت

درسته، دکارت یک ریاضی دان بود و البته فیلسوف، مردی فرانسوی و بسیار اهل تفکر.

کلا ریاضیات مغز آدم رو زیادی به تکاپو میندازه، دقت کنی اکثر سینه چاک های مکاتب دنیا که منتظر قیام و جهاد و... هستند، بهره ای از ریاضیات نبردن.
اگر هم بردن بدون تفکر بوده.

اینی که تو میگی اسمش بحران نیست، بحران از نظر من جمود فکری و گندیدن در مرداب تحجر هست.

تو در حال یک انقلاب فکری هستی و هر انقلابی مسلما یک سری آسیب هایی رو به همراه داره.

به قول پائلو کوئلیو:

کشتی در ساحل بسیار امن تر است، اما برای رفتن به دل دریا ساخته شده است.

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شک مثل یه چاقو دولبه میمونه...
همونطور که مفید عمل میکنه احتیاط نکنی دستت رو میبره...
در کل با شک کردن موافقم اما شک کردن به همراه جستجو کردن برای رفع اون شک بدون هیچ پیش داوری...
خب بعضیا شک میکنن تو شک خودشون میمونن...!
اما مسلما وقتی برای شکت به جواب رسیدی منتهی به یک باور عمیق میشه ... حالا یا درست یا غلط...
که من شخصا باور عمیق حتی به غلط که از مرحله ی شک گذاشته باشم رو ترجیح میدم به اعتقادات سستی که در معرض شک و تردید قرار نگرفتن...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته، دکارت یک ریاضی دان بود و البته فیلسوف، مردی فرانسوی و بسیار اهل تفکر.

کلا ریاضیات مغز آدم رو زیادی به تکاپو میندازه، دقت کنی اکثر سینه چاک های مکاتب دنیا که منتظر قیام و جهاد و... هستند، بهره ای از ریاضیات نبردن.
اگر هم بردن بدون تفکر بوده.

اینی که تو میگی اسمش بحران نیست، بحران از نظر من جمود فکری و گندیدن در مرداب تحجر هست.

تو در حال یک انقلاب فکری هستی و هر انقلابی مسلما یک سری آسیب هایی رو به همراه داره.

به قول پائلو کوئلیو:

کشتی در ساحل بسیار امن تر است، اما برای رفتن به دل دریا ساخته شده است.

نمی دونم اما من خوشم نمیاد امتحان دارم ساعت 3 نصف شب بیدار میشم درس بخونم میان یه لیوان آب بردارم یهو می بینم شده 6 صبح و هنوز لیوان آب تو دستمه! این دیگه خیلی اعصاب خورد کن هست

کلا زندگیم اینجوری شده پریروز اومدم صبح برم حموم بعد از ظهر رفتم کلا دارم تو خونه پیاده روی می کنم و دنبال مشکلات مسخره ی بدرد نخور می گردم که بشینم روش فکر کنم

حالا باز قدیما روی جشنواره ی خوارزمی فکر می کردم و یه پمپ خاص بود که نتیجه نداد الان کلا مشکلات اجتماعی مصخرف تمام فکرم رو گرفته.:(

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شک مثل یه چاقو دولبه میمونه...
همونطور که مفید عمل میکنه احتیاط نکنی دستت رو میبره...
در کل با شک کردن موافقم اما شک کردن به همراه جستجو کردن برای رفع اون شک بدون هیچ پیش داوری...
خب بعضیا شک میکنن تو شک خودشون میمونن...!
اما مسلما وقتی برای شکت به جواب رسیدی منتهی به یک باور عمیق میشه ... حالا یا درست یا غلط...
که من شخصا باور عمیق حتی به غلط که از مرحله ی شک گذاشته باشم رو ترجیح میدم به اعتقادات سستی که در معرض شک و تردید قرار نگرفتن...

منم موافقم راه حلشم برخورد با آدم های گوناگون هست

مثلا فکر کن اخبارو از یه خبر گذاری بگیری!

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه چیزی رو اون طرف توصیح دادم فکر کنم اینجا هم بشه گفتش!

شک کردن به دوست!

در واقع یه اصول روانشناسی هست میگه اگر می خوای کسی رو بکوبی اول بهش ارزش بده اعتمادشو جلب کن وقتی بهت اعتماد کرد از پشت بهش خنجر بزن و.... من امتحان کردم بدجور جواب میده البته مثله اینجاس که به هیچکدمشون نتونستم خنجر بزنم الان 3 تاشون از ایتدایی باهام هستن تا الان چنتاشونم تو دبیرستان بهم اصاف شدن یه جورایی عاشقشون میشی وقتی بهشون احترام میذاری و احترام متقابل میبینی وقتی کمکشون می کنی و کمکت می کنی یه جورایی دیگه عاشقون میشی حتی دوری ازشون برات اعصاب خورد کن هست و... یه جورایی شکل هم میشن با هم مچ میشین و هماهنگ کلی حس خیلی جالبی هست یکی از دوستان بهش میگفت فایت لاو!

فایت لاو در واقع نوعی دوستی (با عشق شدید) هست

در واقع شما دوستی شما از شک کردن شروع میشه (قطعا یکی از حالت هایی که در موقع شک کردن پیش میاد گارد گرفتن است!) در واقع بهش اعتماد نداری اون کم کم اعتمادتو جلب می کنه یا تو اعتماد اونو جلب می کنی به قصد خیانت که بتونی بی حدود بهش محبت کنی و بهش عشق بورزی

نا خدا گاه اونم جواب میده در واقع هر چی می فرستی دریافت می کنی چون بدون حد می فرستی بدون حد دریافت می کنی تا می رسی به جایی که عاشقش میشی و یه جورایی جزیی از هم میشین فکرتون با هم هماهنگ میشه

میشید مسی و ژاوی و اینیستا! (من فکر می کنم این 3 نفر دنبال این بودن زیر اب همو بزنن اما به اینجا رسیدن که می تونن با پاهای هم بازی کنن خیلی هماهنگ و....)

*Essi*

اخراجی موقت
احمد شاملو:

تنها فریب و دروغ است كه از اتباع خود ایمان مطلق میطلبد و به آنها تلقین میكند كه اگر شك آورید رویتان سیاه میشود.........

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز

شک در همه ی زمینه ها و به همه چی لازمه ، چون شک کنی ، میری دنبال اینکه یه چیزو کشف کنی و این زمینه رشده . حالا این رشد رو گروهی منفی میدونن و گروهی مثبت .
به نظر من سقوط به وسیله ی شک بهتر از سکونی که از اعتماد کورکورانه میاد .
و ادمهایی که روند اعتماد اونم نسبی رو طی میکنن ، ادمای موفق تری هستند .

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
احمد شاملو:

تنها فریب و دروغ است كه از اتباع خود ایمان مطلق میطلبد و به آنها تلقین میكند كه اگر شك آورید رویتان سیاه میشود.........

دقیقا شک خیلی مفید است چون باعث ایمان مطلق میشه

اگر خواستید به چیزی واقعا ایمان بیاورید ابتدا شک کنید و سپس به دنبال بر طرف کردن شک خود بروید تا برای شما ایمان مطلق حاصل شود.

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شک در همه ی زمینه ها و به همه چی لازمه ، چون شک کنی ، میری دنبال اینکه یه چیزو کشف کنی و این زمینه رشده . حالا این رشد رو گروهی منفی میدونن و گروهی مثبت .
به نظر من سقوط به وسیله ی شک بهتر از سکونی که از اعتماد کورکورانه میاد .
و ادمهایی که روند اعتماد اونم نسبی رو طی میکنن ، ادمای موفق تری هستند .

فکر نکنم کسی شک را باعث رشد منفی بدونه!

منتها یا شک نکن یا اگر به چیزی شک می کنی انسان باش و دنبالشو بگیر تا شکت بر طرف بشه و نظر همه رو بشنو

و تا این شکت به صورت کامل بر طرف نشده سراغ شکهای بعدی نرو.

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نکنم کسی شک را باعث رشد منفی بدونه!

منتها یا شک نکن یا اگر به چیزی شک می کنی انسان باش و دنبالشو بگیر تا شکت بر طرف بشه و نظر همه رو بشنو

و تا این شکت به صورت کامل بر طرف نشده سراغ شکهای بعدی نرو.

تعریف رشد در نظر افراد متفاوته .
مثال میزنم . من ( من به معنی هر فردی ) به حقانیت ادیان حالا هر کدوم شک میکنم . بعد از مطالعه شکم به یقین تبدیل میشه( یعنی به این نتیجه میرسم که الهی نیستن ) . شما به عنوان یه فرد مذهبی ( شما به معنی هر فردی ) این رشد رو رشد منفی میدونید ! غیر اینه ؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تعریف رشد در نظر افراد متفاوته .
مثال میزنم . من ( من به معنی هر فردی ) به حقانیت ادیان حالا هر کدوم شک میکنم . بعد از مطالعه شکم به یقین تبدیل میشه( یعنی به این نتیجه میرسم که الهی نیستن ) . شما به عنوان یه فرد مذهبی ( شما به معنی هر فردی ) این رشد رو رشد منفی میدونید ! غیر اینه ؟

من به عنوان یه فرد مذهبی اینو میگم که شما کامل تحقیق نکردید اگر کامل تحقیق کردید و نظرات همه ( مثل اخبار!) را شنیدید بعد در واقع به آگاهی رسیدید هر چه انتخاب کنید صحیح است

چون تمام مذهب اینو داره میگه من درستم و درست تر از من نیست

پس من ترسی ندارم و میگم شما به هر چی برسید همون درسترین درسته! فقط باید جامعه و کامل تحقیق کنید و اگر وقت تحقیق رو ندارید پس شک نکنید

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فقط من یه توصیح دیگه هم بدم
شک کردن خودش اقسام گوناگون داره

وقتی چیزی برای اولین بار است که امده است شک کردن باید 100 درصد باشد وگرنه صرر می کنید

یه سری چیزای دیگه هم هست که دیگران شک کردن و شکشون بر طرف شده شما می تونید یا شک نکنید و قبول کنید اگر وقت ندارید و به اون فرد شک کردیدن و اون فرد براتون اثبات شده

یا اون فرد براتون اثبات نشده و شما مجبورید وقت بذارید دوباره این شک رو انجام بدین

یه سری چیزای دیگه هست که شک کردن بهشون خیلی ساده است و سری جوا می گیرید و در عین حال سخت

مثل اینکه شک کردن در باره سقوط ازاد و شکستگی های بعدش

می تونید از فاصله ی 2 متر بپرید و درد را احساس کنید و دیگر لازم نباشه از بالای برج میلاد سقوط ازاد کنید ببینید چقدر درد داره و تخمین بزنید !

یا شک نوع اول مثل این می مونه که ایا واقعا اتش گرم است من بهتون بگم نمی تونین حس کنید کافیه یه بار دست خودتونو بسوزونید

کلا شک کردن درد اور و خسته کننده است

اما بسیار مفید. برای همه تجویز نمی کنم مخصوصا عوام الناس
اما اگر دنبال اصل هستید همان ایمان مطلق فقط با شک حاصل می شود

رشد منفی هم اون جوابی از معادله هست که وقتی دقت می کنید خود به خود حذف میشه دوست عزیز.

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستی می گم تاپیک برام اشناست

این همون تاپیک آیا زمین واقعا گرد است خودم هست اسی جان!!!

*Essi*

اخراجی موقت
راستی می گم تاپیک برام اشناست

این همون تاپیک آیا زمین واقعا گرد است خودم هست اسی جان!!!

اگر تو همان گالیله هستی، این تاپیک هم تاپیک توست. :)

به هر حال قابلت رو نداره، اگه شک داری مال خودته، برش دار ببر. :gol:

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر تو همان گالیله هستی، این تاپیک هم تاپیک توست. :)

به هر حال قابلت رو نداره، اگه شک داری مال خودته، برش دار ببر. :gol:

تاپیک بدون استارترش یه ریالم نمی ارزه

صاحبش ارزمنده:gol:

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به عنوان یه فرد مذهبی اینو میگم که شما کامل تحقیق نکردید اگر کامل تحقیق کردید و نظرات همه ( مثل اخبار!) را شنیدید بعد در واقع به آگاهی رسیدید هر چه انتخاب کنید صحیح است

چون تمام مذهب اینو داره میگه من درستم و درست تر از من نیست

پس من ترسی ندارم و میگم شما به هر چی برسید همون درسترین درسته! فقط باید جامعه و کامل تحقیق کنید و اگر وقت تحقیق رو ندارید پس شک نکنید

1.
من از پیشینه اعتقادی و فکری شما چیزی نمیدونم . شما هم همین طور ( شما و تو مثل تعریف بالاس ) ،پس باید در صحت نتیجه گیریتون شک کنید
اعتماد به یه نظر و قضاوت در مورد هر چی به شناخت نیاز داره و شما یا من شناخت کافی نداریم پس شک ----> ( یکی از کاربرد های بسیار خوب شک )
2.
بحث سر این نیس که روش تحقیق غلطه یا درست . بحث سر اینه که شما به این رشد میگین منفی یا نه . چیزی که جمله هاتون میگه :بله میگین .
در ضمن شخص محقق باید به نتیجه برسه ، شما به عنوان یه فرد دیگه نتیجتونو گرفتید .

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
با نظر اكثر دوستان موافقم....
شك و ترديد لازمه ايمانه ، فكر ميكنم حتي كسايي كه كوركورانه چيزي رو پذيرفتن بعضي وقتا ته دلشون يه شكي به وجود مياد ولي به دليل يه سري تعصبات سعي ميكنن به شكشون بي توجه باشن...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1.
من از پیشینه اعتقادی و فکری شما چیزی نمیدونم . شما هم همین طور ( شما و تو مثل تعریف بالاس ) ،پس باید در صحت نتیجه گیریتون شک کنید
اعتماد به یه نظر و قضاوت در مورد هر چی به شناخت نیاز داره و شما یا من شناخت کافی نداریم پس شک ----> ( یکی از کاربرد های بسیار خوب شک )
2.
بحث سر این نیس که روش تحقیق غلطه یا درست . بحث سر اینه که شما به این رشد میگین منفی یا نه . چیزی که جمله هاتون میگه :بله میگین .
در ضمن شخص محقق باید به نتیجه برسه ، شما به عنوان یه فرد دیگه نتیجتونو گرفتید .

من یه معادله داشتم معادلمو حل کردم با معادله حل شده ی بقیه هم اخرش چک کردم ببینم کمی کاستی نداره دیدم هزارم اعشارشون هم یکی هست

و تا الان کسی مشاهده نشده که نتیجه ی دیگه بدست بیاره و ....

شک من بر طرف شده الان که دارم به شما می گم!

شما هم شک کن

درست (هر جور که خودت می دونی!) فقط کامل
تحقیق کن به هر جوابی برسی من بهتون می گم از جواب من کاملتر هست !(چون شک من بر طرف شده می تونم این جمله رو بگم)

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط من یه توصیح دیگه هم بدم
شک کردن خودش اقسام گوناگون داره

وقتی چیزی برای اولین بار است که امده است شک کردن باید 100 درصد باشد وگرنه صرر می کنید

یه سری چیزای دیگه هم هست که دیگران شک کردن و شکشون بر طرف شده شما می تونید یا شک نکنید و قبول کنید اگر وقت ندارید و به اون فرد شک کردیدن و اون فرد براتون اثبات شده

یا اون فرد براتون اثبات نشده و شما مجبورید وقت بذارید دوباره این شک رو انجام بدین

یه سری چیزای دیگه هست که شک کردن بهشون خیلی ساده است و سری جوا می گیرید و در عین حال سخت

مثل اینکه شک کردن در باره سقوط ازاد و شکستگی های بعدش

می تونید از فاصله ی 2 متر بپرید و درد را احساس کنید و دیگر لازم نباشه از بالای برج میلاد سقوط ازاد کنید ببینید چقدر درد داره و تخمین بزنید !

یا شک نوع اول مثل این می مونه که ایا واقعا اتش گرم است من بهتون بگم نمی تونین حس کنید کافیه یه بار دست خودتونو بسوزونید

کلا شک کردن درد اور و خسته کننده است

اما بسیار مفید. برای همه تجویز نمی کنم مخصوصا عوام الناس
اما اگر دنبال اصل هستید همان ایمان مطلق فقط با شک حاصل می شود

رشد منفی هم اون جوابی از معادله هست که وقتی دقت می کنید خود به خود حذف میشه دوست عزیز.

چقدر مطمئن نظر میدین .
از اطمینان زیاد به توصیه هم رسیدین .

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
شک گاهی خوبه گاهی بد...
گاهی شک باعث میشه تموم روحیه تو ببازی... تموم رویاهاتو تو یه لحظه نابود میکنه و یه آدم از عرش به فرش میاره واست...این شک یه حس منفی که تو اون شرایط به جای برطرف کردن شک ، رو به نابودی میری و شک میشه بلای جونت
اما گاهی به چیزی شک میکنی واسه یه مدت کوتاه چون حس خوبی داره به شکت ..به دنبال جوابی واسه شکت و به مورد مشکوکت اونقدا اطمینان داری که هیچ شک و شبهه ای نمیتونه نظرتو تغییر بده فقط یه مدت کوتاه باعث تفکر و پرسش واست میشه
وقتی به یه چیزی شک میکنی باید در موردش حرف بزنی...سکوت همون لبه تیز شک که باید ازش ترسید...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شک گاهی خوبه گاهی بد...
گاهی شک باعث میشه تموم روحیه تو ببازی... تموم رویاهاتو تو یه لحظه نابود میکنه و یه آدم از عرش به فرش میاره واست...این شک یه حس منفی که تو اون شرایط به جای برطرف کردن شک ، رو به نابودی میری و شک میشه بلای جونت
اما گاهی به چیزی شک میکنی واسه یه مدت کوتاه چون حس خوبی داره به شکت ..به دنبال جوابی واسه شکت و به مورد مشکوکت اونقدا اطمینان داری که هیچ شک و شبهه ای نمیتونه نظرتو تغییر بده فقط یه مدت کوتاه باعث تفکر و پرسش واست میشه
وقتی به یه چیزی شک میکنی باید در موردش حرف بزنی...سکوت همون لبه تیز شک که باید ازش ترسید...

اگر با آگاهی شک کنیم دیگر جای ترس و شک منفی نمی مونه

بله سکوت جای هست که باعث نابودی میشه در واقع شما توانایی شک کردنو نداشتین و نتوانستین.

مثل این می مونه که آسانسور (ایمان مطلق بقیه) هست راه پله هم هست (شک)
اگر توان راه پله رو ندارین با اسانسور بیان

اگر با پله اومدین نباید وسط راه بایستید و همون جا بمونید باید نا اخرین طبقه برین

وقتی از پله ها اومدین می دونین کجا اومدین
ولی با اسانسور معلوم نیست کجایین و....

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه معادله داشتم معادلمو حل کردم با معادله حل شده ی بقیه هم اخرش چک کردم ببینم کمی کاستی نداره دیدم هزارم اعشارشون هم یکی هست

و تا الان کسی مشاهده نشده که نتیجه ی دیگه بدست بیاره و ....

شک من بر طرف شده الان که دارم به شما می گم!

شما هم شک کن

درست (هر جور که خودت می دونی!) فقط کامل
تحقیق کن به هر جوابی برسی من بهتون می گم از جواب من کاملتر هست !(چون شک من بر طرف شده می تونم این جمله رو بگم)

اول : حرف من بک مثال بود ، من به الهی بودن ادیان معتقدم . پس شمشیر محترم رو غلاف بفرمایید :smile:
دوم : این که یه معادله برای شما و عده ای جواب یکسان داده یعنی جواب درسته ؟ شاید راه حل دیگه ای برای اون سوال هست که شما اصلا نرفتید، فرمولتون غلطه . برای همین مثال گفته شده عده ای از راه حل دیگه به نتیجه ی دیگه ای رسیدن . محقق هم میتوانه به جای راه شما راه اونا رو قبول کنه . این حق رو که داره ؟

بحث سر این بود که عده ای این نتیجه گیری رو میگن رشد منفی !!
سوال من : شما گروهی از مذهبی ها رو نمیشناسید که کسی بگه من به این نتیجه رسیدم دین های موجود الهی نیس و بهش بگن تو کافر شدی ؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول : حرف من بک مثال بود ، من به الهی بودن ادیان معتقدم . پس شمشیر محترم رو غلاف بفرمایید :smile:
دوم : این که یه معادله برای شما و عده ای جواب یکسان داده یعنی جواب درسته ؟ شاید راه حل دیگه ای برای اون سوال هست که شما اصلا نرفتید، فرمولتون غلطه . برای همین مثال گفته شده عده ای از راه حل دیگه به نتیجه ی دیگه ای رسیدن . محقق هم میتوانه به جای راه شما راه اونا رو قبول کنه . این حق رو که داره ؟

بحث سر این بود که عده ای این نتیجه گیری رو میگن رشد منفی !!
سوال من : شما گروهی از مذهبی ها رو نمیشناسید که کسی بگه من به این نتیجه رسیدم دین های موجود الهی نیس و بهش بگن تو کافر شدی ؟
شمشیر که من ندیدم تو متن!
میگم خودم از یه راه رفتم راه شخصی خودم! به جواب رسیدم
اومدم بقیه رو نگاه کردم (بقیه خیلی جالب هست وقتی خودتون حرکت کنید و داستان رو بدونید خیلی چیزا براتون مشخص میشه مثلا اگر بی دین باشید فکر کنید تو دین ها به همون چیزای درستی می رسید که در خارج دین گفته شده اما درسته !

در واقع واقعیت (خدا) یکی هست فرقی نداره اما واقعیت یگانه هست و مطلق
و راههای رسیدن به خدا هم به اندازه ی تمام انسان ها است فرقی نداره از کدوم ور حرکت کنید کافیه کامل حرکت کنید تا زیبایی حقیقت رو ببینید

مثل گوته میاد تحقیق می کنه می رسه به اشعار حافظ و این چنین نقطه ی شروع مهم نیست نقطه ی پایان مشترک هست کافر و غیر کافر نداره

شاید فقط اسمش کافر باشه وقتی میرسه به نقطه ی اخر فرقی با شمایی که حرکت کردین از اسلام نداره دین جفتتون یکی هست و دین راستین و واقعی هست.

اونی که به جواب اشتباه رسیده من بهش لبخند می زنم می گم یکم بیشتر تحقیق کن
شبیه یه دانشجو که میگه پایان نامه همین جا خوبه استاد میگه نه بازم ادامه بده هنوز مونده!