درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
شما درس دوفازی رو پاس کردید ؟
من زمانی که پاسش کردم کتابش اسم بخصوصی نداشت . ولی چیز خوبی بود . حالا اگه چیزی پیدا کردم میگم

به کتاب هاب مهندسی مخازن مراجعه کنید.
با سلام لطفا در موضوع رزینها به من کمک کنید

به تالار پلیمر مراجعه کنید.

vaio

عضو جدید
سلام علیکم...برا سلامتی آقای مدیر جمیعا صلوات....1)در مورد شیوه درس خوند که قبلا براتون توضیح داده بودم...2)فکر می کنم اگه جوری درس خوند که نمره خوب آورد یعنی اینکه اون درسو یاد گرفتی پس برا همیشه بدردت می خوره (قضیه شرطی نوع اول) اگه اشتباه می گم لطفا بگید....3)چیز خاصی ندارم در موردش بگم فقط اینکه چه جوری می شه تو زمان به نسبت محدود بیشترین استفاده رو برد (منظورم انتخاب مرجع هست)....4)در مورد مشاور که مفصل بحث شد و من گفتم که همین مشاور بود که باعث تسلط و تعادل من شددر زمان کنکور(اینو بگم که من به آقای مدیر پیشنهاد دادم که به من مشاوره بدن...ولی.....و حالا به هر کی که بتونه این پیشنهادو می دم...آخرش که من دانشمند شدم مشاورم کلی مشهور می شه....به خدا.....

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یا رب رَهِ راسَه وَنْ نُهـا کُـلِّ اُمـون

اُفتِیـم به دُمـا قـافـلَِه سـالارِ زَمـون

سی یوری وپیروزی او اَ دِل و جون

صَلـواتِ محمّدی فِرِسنِیم هَمـَمون

برای انتخاب مرجع رو بهتره که همه بچه ها باهم نظر بدهیم. از درس اول یعنی مکانیک سیالات شروع می کنیم:
سیالات استریتر و شیمز و فاکس.. کسی نظری نداره؟

vaio

عضو جدید
جناب بهتاش لطفا این ترم منو در یابید...حالا کو تا سیالات...(شیمی آلی.استاتیک.موازنه.)

vaio

عضو جدید
جناب بهتاش لطفا این ترم منو در یابید...حالا کو تا سیالات...(شیمی آلی.استاتیک.موازنه.) راستی مگه آقای مدیر از شما سئوال نمی پرسه.. زود جواب بدید..وگر نه امتیاز منفی می گیریداااا

Darko

عضو جدید
مهندسی شیمی گرایش آتش

مهندسی شیمی گرایش آتش

بـا عرض سلام به دوستان.
اگر کسی در مورد گرایش آتش اطلاعاتی داره خوشحال میشم بـا من در میون بذاره!

بـا تشکر

• Like
واکنش ها: vaio

vaio

عضو جدید
واه گرایش آتش دیگه چیه؟؟....مربوط به دوره لیسانسه یا ارشد؟؟....کدوم دانشگاه این گرایشو داره؟؟....نگران نباش darkoما یه مدیر داریم خیلی انسان شریفی هستن...حتما بهت کمک می کنن....باور نمی کنی؟؟..

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
جناب بهتاش لطفا این ترم منو در یابید...حالا کو تا سیالات...(شیمی آلی.استاتیک.موازنه.) راستی مگه آقای مدیر از شما سئوال نمی پرسه.. زود جواب بدید..وگر نه امتیاز منفی می گیریداااا
خب پس برای این درس ها زیادی سخت نگیر که هیچ کدومشس نه برای ارشد میاد و نه در اینده باهاشون سرو کار داری!!! حالا چیزی رو که اصلا در آینده به دردت نمی وره رو چرا اینقدر اصرار داری؟
ولی این نکته رو خاطر نشون می کنم که خوندن با علاقه خیلی کمک میتونه بکنه.
سوالی بود در خدمتم.

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته

به نظر من باید سعی کنی از اینها معدل خوبی بیاری . . .

Hossein.H.Shirazi

عضو جدید
به نظر بنده حقیر موازنه رو بخون که هم یک کمی سخت هست و پایه مهندسی شیمی.
استاتیک هم فقط تمرین میخاد (کار با ماشین حساب یادت نره که تو امتحان واقعاً وقت کم میاری مثل من)
شیمی آلی رو هم من که کلی خوندم ولی هیچی نفهمیدم.ولی حداقل نمرم خوب شد.

خودم هم یک سوال داشتم من این ترم پروژه دارم مثل اینکه باید پروژم درباره سیمان باشه اون هم یک پروژه عملی مثل تولید سیمان رنگی و سیمان چاه های نفت و سیمان حفاری و ...... .
میخواستم بدونم در چه موردی مطلب هست که همون رو انتخاب بکنم.
دیگه فرقی هم نداره چه فارسی چه انگلیسی , البته انگلیسی بهتر هست چون تازه تر هست و حداقلش خودم هم یک چیز جدید یاد میگیرم.

با تشکر از مدیران خوب بخش مهندسی شیمی!

8322202207

عضو جدید
:w30:سلام به همه دوستان عزيزم
كتاب يا مقاله اي رو كه مد نظر داريد و نمي تونيد بيابيد، نام كتاب و مولفش رو بهم بديد تا براتون بذارم.
هر چي خدا بخواد...
يا علي
با سلام .میشه خاهش کنم یک کتاب در مورد کاربرد الکترو شیمی در صنعت رنگ خودرو یا یک سایت یا هر چی در رابطه با این موضو به من معرفی کنید .ممنون میشم:confused:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بروماسيون بنزن را كه برات فرستادم اگر نرسيده اينجا قرارش ميدم
بنزن
-ساده ترين هيدرو كربن آرومانيكي است
- مايكل فاراده آنرا از مايع باقيمانده با گاز روشنايي بدست آورد
-ميچرليخ آنرا از گرم كردن بنزوئيك اسيد در مجاورت آهك بدست آورد
- فرمول آن C6H6 است
- نسبت كربن به هيدروژن در آن خيلي بالاست پس ميل تركيبي زيادي دارد.
-با اينكه بنزن سير نشده است ولي مثل آلكنها و آلكينها با محلول برم در تترا كلريد كربن واكنش افزايشي نمي دهد و آنرا بيرنگ نميكند
-ساختار بنزن معمايي بود كه ككوله آنرا حل كرد.
- بنزن در مجاورت براده آهن با برم واكنش جانشيني مي دهد.و فقط يك مشتق مونو برمو توليد ميكند
- اگر دو اتم هيدروژن با برم جانشين شود سه نوع دي برمو بنزن توليد ميشود (كنار هم (ارتو) ، يك درميان (متا ) و روبروي هم (پارا) .
- براي حالت ارتو دو ساختار متفاوت ميتواند وجود داشته باشد 1- بين دو كربن باند يگانه باشد 2- بين دو كربن باند دو گانه وجود داشته باشد .اما بررسي ها نشان ميدهد فقط يك ساختار وجود دارد كه آنرا ككوله با بيان حالت رزونانسي بنزن توجيه نمود يعني دو ساختار پيشنهادي بسرعت بهم تبديل ميشوند.
- بنزن ميتواند يك برم ديگر را هم در ساختار خود بپذيرد به اين ترتيب تري يرمو بنزن آخرين تركيب استخلافي يا جانشيني است .
-بنزن با واكنشهاي الكترون دوست در واكنشهاي جانشيني شركت ميكند. يعني ابتدا يك كاربو كاتيون واسطه بوجود مياد بعد يكي از هاليد ها جانشين ميشوند.
-وقتي بنزن در اثر حمله يك الكتروندوست به كاربا كاتيون تبديل ميشود انرژي رزونانس (پايداري) خود را بشدت از دست ميدهد از اينرو كارباكاتبون بنزن بسيار ناپايدار است و بسرعت محصول با واكنش جانشيني ميدهد.
- بخش هسته دوست هم با هيدروژن جدا شده از بنزن وارد واكنش ميگردد.
-به اين ترتيب برم در مجاورت براده آهن توليد برمو بنزن و هيدروژن برومايد ميكند
- خصلت الكترون دوستي برم براي انجام واكنش جانشيني با بنزن كافي نيست از اينرو از آهن استفاده ميشود تا اين خاصيت را افزايش دهد آهن سه ظرفيتي با برم برميد آهن ميدهد كه يك اسيد لوئيس ضعيفي است كه با برم اضافي تشكيل يك كمپلكس ميدهد لذا برميد آهن الكترونهاي برم را بسوي خود ميكشد و موجب قطبي شدن پيوند Br-Br ميگردد همين علت خاصيت الكترون دوستي برم را تقويت ميكند و آنرا در واكنش جانشيني كمك مينمايد.
C6H6+Br……Br…….FeBr3 -------carbocation + Br-FeBr3​
Carbocation + Br-FeBr3----C6H5Br + H-Br +FeBr3​
اين مكانيزم واكنش بود كه علتها را نشان ميدهد در اينجا نميتوانستم كاتيون ها و آنيون ها را با علائم مربوطه نشان دهم

esfand

عضو جدید
سلام. ميخواستم بدونم كسي ميتونه در مورد UFD(Utility Flow Diagram)m و اين كه چه اطلاعاتي از اين دياگرام ها بدست مياد و يه مهندس شيمي چطور باهاش كار ميكنه برام توضيح بده؟ و اين كه utility به چه قسمت هايي گفته ميشه؟ ممنون ميشم اگه كسي كمكم كنه.

vaio

عضو جدید
به به چشمانمان به پست های آقای مدیر منور شد...می گم چطور ترم 1و2 حذف بشه ...آخه تو ارشد نمییاد ..آسونم هست...موافقی آقا بهتاش؟؟؟؟حالا میگیم ببرنش تو مجلس شاید تصویب شد...با نهایت احترام از شما این حرف بعید بود...از توضیح جامع شما هم متشکرم آقای فروتن..فیض بردیم...از شما هم متشکرم آقای حسین...

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
به به چشمانمان به پست های آقای مدیر منور شد...می گم چطور ترم 1و2 حذف بشه ...آخه تو ارشد نمییاد ..آسونم هست...موافقی آقا بهتاش؟؟؟؟حالا میگیم ببرنش تو مجلس شاید تصویب شد...با نهایت احترام از شما این حرف بعید بود...از توضیح جامع شما هم متشکرم آقای فروتن..فیض بردیم...از شما هم متشکرم آقای حسین...

مگه بد گفتم ؟ :question:

vodafoneut

عضو جدید
salam man daeshjoye mohandesi shimi hastam . zamaniro sarfe peyda kardane ketabe [ plant design & economics for chemical engineers] kardam ama moteasefane movafagh nashodam age inketabo peyda konid kheili kheili madyoneton misham . merci az lotfeton

vodafoneut

عضو جدید
salam man daneshjoe mohandesi shimi hastam dar be dar donbale ketabe [ plant design & economics for chemical engineers by m.s Peters ] hastam. age uploadesh konid binahayat sepasgozar misham.

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
دوست عزیز اول از همه خواهش میکنم که فارسی تایپ کنید
دوم : نام نویسنده مورد نظرتون رو هم بگید . . .

medipetro2006

عضو جدید
سلام
در باره این مطلب می تونی اطلاعات خوبی در کتاب کمپل پیدا کنی .این کتاب ترجمه فارسی نداره و فقط لاتینش هست.
می تونم بگم برای جلوگیری از تشکیل هیدرات از گلیکول ها استفاده می کنند که بررسی این انواع گلیکول ها و مزیت و عیب آن ها رو می تونی در آن کتاب مفصلا پیدا کنی.
موفق باشی

با سلام خدمت مهندس عزیز
من قبلا از کتاب کمپل استفاده کردم
شما سایت خوبی در این مورد سراغ ندارید
با تشکر فرا وان از راهنمایی شما :)

hamid_sharifi

عضو جدید
جدا کننده های 2فازی و3فازی

جدا کننده های 2فازی و3فازی

سلام.
من درباره جدا کننده های 2فازی و 3فازی مطالبی مفید احتیاج دارم:smile:

sahand_nima

کاربر فعال
سلام اگه زحمتی نیست یه نیگاهی هم به این کتاب بندازین. در به در دنبال pdfاش میگردم.
Gas Conditioning and Processing
by John Morgan Campbell (Author)​
دنبال هر چهار جلدش میگردم!​

Hossein.H.Shirazi

عضو جدید
جواب من رو نمیدید؟

خودم هم یک سوال داشتم من این ترم پروژه دارم مثل اینکه باید پروژم درباره سیمان باشه اون هم یک پروژه عملی مثل تولید سیمان رنگی و سیمان چاه های نفت و سیمان حفاری و ...... .
میخواستم بدونم در چه موردی مطلب هست که همون رو انتخاب بکنم.
دیگه فرقی هم نداره چه فارسی چه انگلیسی , البته انگلیسی بهتر هست چون تازه تر هست و حداقلش خودم هم یک چیز جدید یاد میگیرم.

بالا