تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

ehsan0641

کاربر بیش فعال
بچه ها کسی مطلبی در مورد انتقال امپدانس تو ترانس سه سیم پیچه مطلبی داره؟

سلام و خسته نباشد به همگی. انتقال امپدانس خیلی تو ترانسهای سه سیم پیچه مطرح نیست اما عینا مثل ترانسهای دو سیم پیچه میشه امپدانسها رو با استفاده از ضریب تبدیل به سیم پیچ اول منتقل کرد. بهتون پیشنهاد میکنم یکی از سوالات مدار سال 89 که در اصل سه تا سلف تزویج شده هستن رو تحلیل کنید متوجه میشید که دقیقا همون روال هست .موفق باشید.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشد به همگی. انتقال امپدانس خیلی تو ترانسهای سه سیم پیچه مطرح نیست اما عینا مثل ترانسهای دو سیم پیچه میشه امپدانسها رو با استفاده از ضریب تبدیل به سیم پیچ اول منتقل کرد. بهتون پیشنهاد میکنم یکی از سوالات مدار سال 89 که در اصل سه تا سلف تزویج شده هستن رو تحلیل کنید متوجه میشید که دقیقا همون روال هست .موفق باشید.

منظورم محاسبه x new بر اساس مقادیر بیس سه سیم پیچ

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم محاسبه x new بر اساس مقادیر بیس سه سیم پیچ

توی جلد اول فصله پنچم کتاب بررسی تالیفی آقای احد کاظمی (یه ترجمه هم داره ، اون نه) این موضوع رو خوب توضیح داده. ولی کلا چیزه خاصی نداره. صورت سوال باید بگه در چه مبنایی پریونیت کرده اگه نگه مقادیر نامی هر طرف( ولتاژ) رو به عنوان مقادیر بیس اون طرف در نظر می گیریم ...

.V A H I D.

عضو جدید
بچه ها میشه بگین از کجا می تونم جزوه امسال حلم زاده رو گیر بیارم؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچها تاپیک بررسی خیلی سوتو کوره واسه همین یه سوال از سال 92 میزارم . در مورد حل این سوال به روش تستی(نه تشریحی) نظری دارین ؟؟؟

پیوست ها

• 17.jpg
    17.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچها تاپیک بررسی خیلی سوتو کوره واسه همین یه سوال از سال 92 میزارم . در مورد حل این سوال به روش تستی(نه تشریحی) نظری دارین ؟؟؟

انگار بازم کسی نظری نداره:(
. اینم حل تستیش

پیوست ها

• 19.jpg
    19.jpg
    8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
انگار بازم کسی نظری نداره:(
. اینم حل تستیش

حمید جان،داداش! من نوکرتم!خیلی گلی...

اول اینکه اطلاعاتت رو با ما share میکنی و مارو قابل میدونی خیلیییییی باعث افتخار ماست!;):gol: و من شخصا دوست دارم ک ادامه بدی

فقط برای مشاهده مشارکت ما عجله نکن،اجازه بده ماهم فرصت کنیم یه گشتی بزنیم،حلش کنیم! (اینو گفتم ک خدایی نکرده فکر نکنی کسی برای محبتت ارزش قایل نیست و دلسرد بشی!منظورم این بود ک ماباهاتیم فقط سرعتمون پایینه:D;))

(بخدا هم این سوالو هم سوال ریاضی ک داده بودی رو میخواستم حل کنم،تا اومدم ببینم اگ از بروبچ کسی جواب نداده،اقدام کنم،ک دیدم خودت زحمتشو کشیدی;))

ایشالا ک موفق باشی داداشم:gol:;)

راستی!!داداشم،شما جزوه ای،چیزی داری ک پخش بارو خوب گفته باشه؟یه نگاه بهش بندازم؟یا پیشنهاد میکنی ک کلا حذفش کنم؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حمید جان،داداش! من نوکرتم!خیلی گلی...

اول اینکه اطلاعاتت رو با ما share میکنی و مارو قابل میدونی خیلیییییی باعث افتخار ماست!;):gol: و من شخصا دوست دارم ک ادامه بدی

فقط برای مشاهده مشارکت ما عجله نکن،اجازه بده ماهم فرصت کنیم یه گشتی بزنیم،حلش کنیم! (اینو گفتم ک خدایی نکرده فکر نکنی کسی برای محبتت ارزش قایل نیست و دلسرد بشی!منظورم این بود ک ماباهاتیم فقط سرعتمون پایینه:D;))

(بخدا هم این سوالو هم سوال ریاضی ک داده بودی رو میخواستم حل کنم،تا اومدم ببینم اگ از بروبچ کسی جواب نداده،اقدام کنم،ک دیدم خودت زحمتشو کشیدی;))

ایشالا ک موفق باشی داداشم:gol:;)

راستی!!داداشم،شما جزوه ای،چیزی داری ک پخش بارو خوب گفته باشه؟یه نگاه بهش بندازم؟یا پیشنهاد میکنی ک کلا حذفش کنم؟

سلام شمالطف دارین و اغراق میکنید منم میام اینجا که با تبادل اطلاعات چیز یاد بگیرم .

اینم دوتا سوال دیگه . این دوتا از سوالات کنکور نیستن اما سوالاتین که دکتر حلم زاده در ازمونا طرح کردن ، من خودم با روش رد گزینه دوتاشونو حل کردم ، شما هم فکر کنید ، و نظرتونو بدین که چطور حلشون کنیم .

در مورد پخش بارم بگم که من حذفش کردم ، چون باتوجه به سوالات کنکورایه این دو سه سال اخیر اهمیتش خیلی کم شده ، و این در حالیه که منبع خوبیم براش نیست همون حذف بشه بهتره .

پیوست ها

• 20.jpg
    20.jpg
    21.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samin_m

کاربر ممتاز
سلام شمالطف دارین و اغراق میکنید منم میام اینجا که با تبادل اطلاعات چیز یاد بگیرم .

اینم دوتا سوال دیگه . این دوتا از سوالات کنکور نیستن اما سوالاتین که دکتر حلم زاده در ازمونا طرح کردن ، من خودم با روش رد گزینه دوتاشونو حل کردم ، شما هم فکر کنید ، و نظرتونو بدین که چطور حلشون کنیم .

در مورد پخش بارم بگم که من حذفش کردم ، چون باتوجه به سوالات کنکورایه این دو سه سال اخیر اهمیتش خیلی کم شده ، و این در حالیه که منبع خوبیم براش نیست همون حذف بشه بهتره .

مرسی داداش گلم

از اینکه مارو هم توی اطلاعاتت شریک میکنی خیلی ممنونم!

اولی گزینه 2 میشه

- فرض کردم زاویه اولی -45 درجه و زاویه دومی 45 درجه! پس زاویه مجموع صفر میشه و کسینوسش هم 1 !

دومی گزینه 3

زاویه جریان باید صفر بشه! پس زاویه جریان رو محاسبه کردم و ب گزینه 3 رسیدم!

درسته؟

-داداش پایتم سوالای سختو بذاریم اینجا باهم حلشون کنیم!(البته من هنوز بررسی رو شروع نکردم!توی همین چند روز آتی شروع میکنم!(ان شاالله)ولی منم شروع کنم سوال میذارم باهم حالشو ببریم!http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif)! آخه ماسفانه یه مشکلی پیش اومده چندروزیه نمیتونم درس بخونم... وگرنه تاحالا شروع کرده بودم!

سخت بود من نتونستم حل کنم:(نا امید شدم

اینکه آدم گاهی احساس خوبی نداشته باشه طبیعی هست،ولی باید سعی کنیم ک استمرار نداشته باشه!

بسیار پیش میاد ک مغز خسته هست،تمرکز لازم رو نداره،فشار روش ب اندازه کافی نیس! برای همین میلی ب حل سوال نشون نمیده!

پس شما با قدرت راهتو ادامه بده;)

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

مرسی داداش گلم

از اینکه مارو هم توی اطلاعاتت شریک میکنی خیلی ممنونم!

اولی گزینه 2 میشه

- فرض کردم زاویه اولی -45 درجه و زاویه دومی 45 درجه! پس زاویه مجموع صفر میشه و کسینوسش هم 1 !

دومی گزینه 3

زاویه جریان باید صفر بشه! پس زاویه جریان رو محاسبه کردم و ب گزینه 3 رسیدم!

درسته؟

-داداش پایتم سوالای سختو بذاریم اینجا باهم حلشون کنیم!(البته من هنوز بررسی رو شروع نکردم!توی همین چند روز آتی شروع میکنم!(ان شاالله)ولی منم شروع کنم سوال میذارم باهم حالشو ببریم!;))! آخه ماسفانه یه مشکلی پیش اومده چندروزیه نمیتونم درس بخونم... وگرنه تاحالا شروع کرده بودم!

اینکه آدم گاهی احساس خوبی نداشته باشه طبیعی هست،ولی باید سعی کنیم ک استمرار نداشته باشه!

بسیار پیش میاد ک مغز خسته هست،تمرکز لازم رو نداره،فشار روش ب اندازه کافی نیس! برای همین میلی ب حل سوال نشون نمیده!

پس شما با قدرت راهتو ادامه بده;)

ممنون که شرکت کردین متاسفانه هر دو جوابتون اشتباست . این دو تا سوال از سوالات اخرین ازمون جامع نصیر(شبیه سازی) در سال گذشته بود . جوابی که تو پاسخنامه اومده رو تو عکس گذاشتم ، همونطور که میبینید خیلی جوابایه ناجوری دارن ، اما جواب تستی خودم در پست بعدی میزارم .

پیوست ها

• 23.jpg
    23.jpg
    32.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حالا پاسخ به سوالات ، قبلش یه توضیحی بدم که واسه حل سوال به روش رد گزینه باید کلا دیدگاه رد گزینه واسه یه سری از سوالاتی با تم مشخص داشته باشید و این دیدگاهم تنها با حل تست بدست میاد ، من خودمم هی سعی میکنم تست استاندارد حل کنم تا این دیدگاهو بدست بیارم.چون به گفته اقایه حلم زاده (منم یکی برام نقل قول کرد)یه جورایی بالایه 60 درصد سوالات پارامتری بررسی رو یا میشه با رد گزینه کامل حل کرد یا از گزینه یکی دوتاشو حذف کرد .
در مورد سوال اولی که میتونه سوال مدارم باشه . چون یه بار پیش فاز داریم و یه بار پس فاز اگه زاویه اونا رو هر دو 45 فرض کنیم ، نتیجش میشه خنثی شدن اثر سلفی و خازنی و مقاومتی شدن بار یا همون تشدید و cos=1 که فقط گزینه 1 این شرایطو داره .
در مورد سوال دوم باید خلاقیت به خرج داد و مثل سوال سال 92 به اسونی حل نمیشه . (منظروم اینکه شما باید یه دیدی از خط داشته باشید) ، خب اول اگه R=0 قرار بدیم خط تبدیل میشه به یه خط که فقط راکتانس سلفی داره و ما یه سری روابط مشخص واسه توان ، ولتاژ و جریانش داریم(به قول اقایه حلم زاده روابط طلایی) ، که اگه تو گزینه ها R=0 قرار بدین میبینید که در گزینه هایه 3 و 4 رابطه v1 , v2 بهم میخوره و لذا این دوتا نمیتونن جواب صحیح باشن . حالا ما میدونیم که 3 و 4 اشتباهن و برمیگردیم به اصل سوال . اینجا شما باید از یه سری فرضایه درست استفاده کنید تا بتونید حلش کنید . اولا با توجه به وجود تلفاتی که در خط وجود داره ما میدونیم حتما v1 بزرگتر از v2 میشه . حالا باید خودمون یه فرض در گزینه های 1 و 2 در نظر بگیریم و اگه در شرایط یکسان در گزینه ای نقضی بود اون اشتباهه . حالا اگه چهار تو سوال بررسی حل کرده باشید میدونید که معمولا X از R بزرگتره و من 3+4i رو (که در خیلی از جاها دیدیمش)( x=4 , R=3 ) با یه زوایه مثلا 45 درجه رو بطور فرضی در نظر میگریم . حالا اگه در مخرج اینا رو جای گذاری کنید باید مخرج کوچکتر از یک بشه تا ضریب کل کسر بزرگتر از یک بشه و در نتیجه v1 از v2 بزرگتر بشه . که در گزینه 2 این اتفاق نمیفته و v2 از v1 بزرگتر میشه و این یعنی همون نقض درشرایط یکسانی که گفتم .
تذکر :توجه شه که این کارایی که کردیم ، در خطی بود که بارش کامل اهمی بود(هم این سوال هم سوال سال 92) یعنی اگه بار سلفی باشه دیگه این داستانا درست نیست ، حالا اینکه در اون حالتم چی میشه اگه به یه جواب مطمئن رسیدم میگم . اگه کسی از دوستانم میدونه بگه که ما هم یاد بگیریم .
درسته توضیحاتم من زیاد بود ، اما اگه یه نفر دیدگاه تستی واسه حل سوالات پارامتری داشته باشه این سوال در کمتر از یک دقیقه جواب میده .
(البته من خودم سوال اولی رو زود جواب دادم ، سوال دومی رو خیلی زود 3 و 4 رو حذف کردم ، اما واسه این فرض بعدی میدونستم که باید v1 از v2 بزرگتر باشه اما روش گیر کردم ولی با یکم دقت جواب درستو پیدا کردم و تجربه خوبی برام بود چون در همین تست ، یکی دو تا نکته رو فهمیدم )

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
ممنون که شرکت کردین متاسفانه هر دو جوابتون اشتباست . این دو تا سوال از سوالات اخرین ازمون جامع نصیر(شبیه سازی) در سال گذشته بود . جوابی که تو پاسخنامه اومده رو تو عکس گذاشتم ، همونطور که میبینید خیلی جوابایه ناجوری دارن ، اما جواب تستی خودم در پست بعدی میزارم .

بی زحمت یه نگاه ب این جوابا بنداز!

ب نظرت اشکال کار کجا بوده؟

IMAG1092.jpg

IMAG1093.jpg

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

بی زحمت یه نگاه ب این جوابا بنداز!

ب نظرت اشکال کار کجا بوده؟

مشاهده پیوست 184418

مشاهده پیوست 184419

درباره دومیم نمیدونم این رابطه گنده ای که نوشتین از کجا اومده، حل تشریحیشو گذاشتم میتونید با حل خودتون مقایسش کنید ، راستش من خودم تا حالا اصلا حلایه تشریحی این دو سوالو نخوندم ، چون اون سوال 92 رو دیده بودم( اون حل من نبود) و چون میدونستم دکتر حلم زاده این تستو طرح کرده پس حتما یه راه درو داره واسه همین مصمم بودم که فقط از راه تستی حلش کنم .

samin_m

کاربر ممتاز
درباره دومیم نمیدونم این رابطه گنده ای که نوشتین از کجا اومده، حل تشریحیشو گذاشتم میتونید با حل خودتون مقایسش کنید ، راستش من خودم تا حالا اصلا حلایه تشریحی این دو سوالو نخوندم ، چون اون سوال 92 رو دیده بودم( اون حل من نبود) و چون میدونستم دکتر حلم زاده این تستو طرح کرده پس حتما یه راه درو داره واسه همین مصمم بودم که فقط از راه تستی حلش کنم .

:w00::w06::w06::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:

من باید خودمو دار بزنم....!!!!!!! الان فهمیدم چی شد!!!!!!!:eek:

سوال اول رو -45 و 45 رو توی گزینه ها گذاشتم!

سوال دومم هم درسته فقط آخرش ک صورت و مخرج رو تقسیم بر X/R کردم، ضریب سینوس رو اشتباه نوشتم!!!!!!:wallbash::wallbash:

دفعه اولم نیست اینجوری اشتباه میکنم!!!! دیگه دارم کلافه میشم!!!:cry::wallbash::wallbash::w06::w06:

eh3@n

اخراجی موقت
:w00::w06::w06::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:

من باید خودمو دار بزنم....!!!!!!! الان فهمیدم چی شد!!!!!!!:eek:

سوال اول رو -45 و 45 رو توی گزینه ها گذاشتم!

سوال دومم هم درسته فقط آخرش ک صورت و مخرج رو تقسیم بر X/R کردم، ضریب سینوس رو اشتباه نوشتم!!!!!!:wallbash::wallbash:

دفعه اولم نیست اینجوری اشتباه میکنم!!!! دیگه دارم کلافه میشم!!!:cry::wallbash::wallbash::w06::w06:

داداش فدای سرت خودتو ناراحت نکن پش میاد مهم اینه که تو کنکور پیش نیاد:w24:

samiessi

عضو جدید

سلام حمید جان
بنظرم کار درستی نیست که پخش بارو حذف کنی. اگه کمی مطالعه کنی حتما میتونی بزنی. منم فکر میکردم نمیشه حل کرد اما از رو یه جزوه کنکوری ماله بچه های پارسال دارم میخونم تقریبا همرو می تونم تحلیل کنم.بعضی سالها تا 3تا تست هم اوومده. حذفش ریسک بالایی داره . بنظرم اگه معادلات ساده پخش توانو بعلاوه روش های حل عددی معادلات بلد باشی مشکلی نخواهی داشت ه

samin_m

کاربر ممتاز
سلام حمید جان
بنظرم کار درستی نیست که پخش بارو حذف کنی. اگه کمی مطالعه کنی حتما میتونی بزنی. منم فکر میکردم نمیشه حل کرد اما از رو یه جزوه کنکوری ماله بچه های پارسال دارم میخونم تقریبا همرو می تونم تحلیل کنم.بعضی سالها تا 3تا تست هم اوومده. حذفش ریسک بالایی داره . بنظرم اگه معادلات ساده پخش توانو بعلاوه روش های حل عددی معادلات بلد باشی مشکلی نخواهی داشت ه

سلام

ممنون از توضیحتون

این جزوه ای فرمودید رو ما از کجا میتونیم پیدا کنیم؟

samiessi

عضو جدید
سلام

ممنون از توضیحتون

این جزوه ای فرمودید رو ما از کجا میتونیم پیدا کنیم؟

سلام ثمین جان
این جزوه بکی از دوستامه که پارسال کلاسهای دکتر پژمانفر رو تو انجمن صنفی برق یا یه همچین اسمایی تو دانشگاه امیرکبیر شرکت کرده بود.
جزوش دو قسمته یکی بصورت کپی به بچه ها داده که متن داره و دستنویسه حدود 90 صفحس و یه قسمت هم که مثالو تست که بچه ها تو کلاس نوشتن و حدود 50 صفحس. راستش همشو نمیتونم براتون بذارم چون وقت زیادی می خواد .امامیتونم پخش بارشو براتون بذارم. تو اولین فرصت این کاروانجام میدم.

samin_m

کاربر ممتاز
سلام ثمین جان
این جزوه بکی از دوستامه که پارسال کلاسهای دکتر پژمانفر رو تو انجمن صنفی برق یا یه همچین اسمایی تو دانشگاه امیرکبیر شرکت کرده بود.
جزوش دو قسمته یکی بصورت کپی به بچه ها داده که متن داره و دستنویسه حدود 90 صفحس و یه قسمت هم که مثالو تست که بچه ها تو کلاس نوشتن و حدود 50 صفحس. راستش همشو نمیتونم براتون بذارم چون وقت زیادی می خواد .امامیتونم پخش بارشو براتون بذارم. تو اولین فرصت این کاروانجام میدم.

راضی ب زحمت نیستم!!! منظورم این بود ک اگ دانلود کردنی هست،زحمت بکشی لینکشو بما بد!

اینجوری خیلی شرمنده میکنی....
:gol:

samin_m

کاربر ممتاز
داداش فدای سرت خودتو ناراحت نکن پش میاد مهم اینه که تو کنکور پیش نیاد:w24:

ممنون از لطفت! اما آخه کار از یه بار دو بار گذشته...

یه عمره!

از وقتی ک خودمو شناختم درگیر این بی دقتی های مسخره ام!!!:confused:

بارهااااا پیش اومده ک تمام راهو درست میرم،تهش توی یه ضرب و تقسیم ساده....!!!

samin_m

کاربر ممتاز
با عرض سلام و ادب خدمت دوستان عزیزم

سوالی از حضورتون داشتم:

روش دو واتمتری چی هست؟چ جوری عمل میکنه؟و دلیلش چی هست؟

مشاهده پیوست 185146

ممنونم از لطفتون

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سوالی از حضورتون داشتم:

مشاهده پیوست 185146

ممنونم از لطفتون

سلام به نظرم باید واسه حلش سر جلسه با خودمون یکیم نه دوتا واتمتر داشته باشیم . :D
من تا حالا اینجور سوالی ندیم از کجا اوردینش؟

samin_m

کاربر ممتاز
سلام به نظرم باید واسه حلش سر جلسه با خودمون یکیم نه دوتا واتمتر داشته باشیم . :D
من تا حالا اینجور سوالی ندیم از کجا اوردینش؟

واتمتر و منبع ک مشکلی نیس!!! من نمیدونم امپدانس سری پیشفاز-پسفاز متغییر از کجا گیر بیاریم؟؟!!هه هه هه

توی سوالات کتاب جهش هستش

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

سوالی از حضورتون داشتم:

مشاهده پیوست 185146

ممنونم از لطفتون

روش دو واتمتری-یا روش دو واتمتری آرون -یه روش جالب هست تو این نوع اتصال با استفاده از دو واتمتر توان سه فاز رو میتونیم اندازه گیری کنیم.نیازی نیست منبع متعادل باشه-نیاز نیست بار متعادل باشه-
نحوه اتصالش
Untitled-2.jpg
بچه های هنرستانی حداقل باید اسم این روش رو شنیده باشن برام عجیبه که نشنیدنش.
این هم روابطش و حلش-تتا زاویه بار هست که اینجا 45 هست.

samin_m

کاربر ممتاز
با عرض سلام و ادب خدمت شما دوستان عزیزم

غرض از مزاحمت میخواستم ازحضورتون دوتا سوال بپرسم:

1. توی این سوال منظور از توالی صفر و توالی مثبت چی هست؟

مشاهده پیوست 186682

2. میشه جواب و توضیح این سوال رو لطف کنید؟

مشاهده پیوست 186683

ممنونم از لطف و توجهتون:gol:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام مجدد

دوتا سوال دیگ هم دارم:

1. توی این سوال نباید توان تولید شده باشه؟(چون منفی شده؟؟)

IMAG1131.jpg

2.دوستان میشه حل این سوال رو لطف کنن؟؟

IMAG1130.jpg

ممنونم از لطفتون:gol:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مجدد

دوتا سوال دیگ هم دارم:

1. توی این سوال نباید توان تولید شده باشه؟(چون منفی شده؟؟)

مشاهده پیوست 186730

2.دوستان میشه حل این سوال رو لطف کنن؟؟

مشاهده پیوست 186731

ممنونم از لطفتون:gol:
در مورد سوال اول زمانی میتونید بگید توان منفی یعنی تولید توان که جهت جریان را از مثبت به منفی بگیرید.در مورد منابع یکم دقت کنید باید منبع را به صورت یک المان در نظر بگیرید.پس جهت جریان یک منبع ولتاز از مثبت آن به منفی است.یعنی اینجا S = v* -is.پس با قرار دادن این جریان خط آخر حل شما جرین مثبت و توان مثبت و یعنی مصرف توان!

بالا