تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت دوستای گلم

عزیزان سوالی ک از حضورتون داشتم این هست ک:

این سوال فقط با دونستن مدل پی ترانس تپ چنجر حل میشه یا راه مفهومی دیگه هم داره؟ اگ داره ممنون میشم توضیح بدید!

IMAG1178.jpg

تشکر..

ramtin_amoiee

عضو جدید

این سوال فقط با دونستن مدل پی ترانس تپ چنجر حل میشه یا راه مفهومی دیگه هم داره؟ اگ داره ممنون میشم توضیح بدید!

مشاهده پیوست 189956

تشکر..

بله دوست عزيز حتما بايد مدل ترانس و بدونيد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 189956

تشکر..

من کلا دربین سوالات 92 سه تا سوالو هیچوقت سعی نکردم حل کنم چون ازشون خوشم نیومده ، یکیش اون انتگراله تو کنترله ، یکیش این سوال شما و یکی هم سوال اول بررسی ، سوال اول بررسی که ادم این کاره نیاز داره ، از دوستانی که حل باحالا واسه این دو تا سوال دارن تشکر میکنم اگه حلشو در تاپیک قرار بدن .

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معلومه هنوز نیفتاده :smile:، ببینید جمله گزینه 2 اشتباهه ، اگه اینجوری بود درست بود : ( توان راکتیو تولیدی در دو طرف خط L2 برابر و مجموعش در خط مصرف میشود، ))یعنی صفر نبوده ، توانیه که در خط مصرف میشه.
پس یعنی حتی اگه ولتاز دو باس برابر باشه توان جاری میشه روی خط ولی به یک نسبت برابر و از دو طرف؟درسته؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پس یعنی حتی اگه ولتاز دو باس برابر باشه توان جاری میشه روی خط ولی به یک نسبت برابر و از دو طرف؟درسته؟

اره ، تعریفش اینکه اگه ولتاژ دو باس برابر باشه هر دو به یه اندازه توان راکتیو تولید میکنند و مجموعشان در خط مصرف میشود .

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اره ، تعریفش اینکه اگه ولتاژ دو باس برابر باشه هر دو به یه اندازه توان راکتیو تولید میکنند و مجموعشان در خط مصرف میشود .
سلام بچه ها.کسی حل تشریحی سوالات پارسالو نداره که بتونه بذاره اینجا؟

ramtin_amoiee

عضو جدید
پس وقتی ولتاز دو طرف صفر باشه توان جاری شده میشه صفر؟؟؟؟یعنی گزینه 2؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزيز اين فرمول حاصل ميانگين توان راكتيو ارسالي و توان راكتيو دريافتي است كه برابر مي شود با توان راكتيو جاري خط، اين فرمول فقط مقدار عددي را مي دهد و با اين وضعيت علاوه بر گزينه ي يك ، گزينه ي 2 هم مي تواند درست باشد

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها تو این سوال چرا میگه پس فاز ه ؟؟؟؟مگه امپدانس از دیدزناتور سلفی نیست؟پس زنراتور باید توان راکتیو تولید کنه.پس میشه پیش فاز!!!!نظر شما چیه؟

پیوست ها

• 11111.jpg
    11111.jpg
    11.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها تو این سوال چرا میگه پس فاز ه ؟؟؟؟مگه امپدانس از دیدزناتور سلفی نیست؟پس زنراتور باید توان راکتیو تولید کنه.پس میشه پیش فاز!!!!نظر شما چیه؟

یه جمله میگم جواب سوالته و اصلانم فراموشش نکن : (( واسه ژنراتور نوع بارش مهمه )) امیدوارم گرفته باشی;)

samin_m

کاربر ممتاز
سلام عزیزان

امیدوارم ک خوب و شاد وسلامت باشید

سه تا سوال از حضورتون داشتم:

1.این سوال چطور میشه ک توان یک فاز با سه فاز علامتش فرق داره؟ یکی منفی و یکی مثبت...:surprised:

IMAG1182.jpg

2.این سوال،3 گزینه اول معادل هم نیستند؟؟! وقتی امپدانس شبکه متعادل باشه،ولتاژ ها هم متعادل باشند،مگه جریان متعادل نمیده؟مگه جمع جریانهای سه فاز متعادل صفر نمیشه؟؟!؟ خب اینکه شد سه تا گزینه اول؟؟؟!:razz:

IMAG1183.jpg

3.

توی این سوال ک سوال 35 سال 88 هست،منظورش از امپدانس متقابل بین خطوط این هست ک بین خط ها تزویج وجود داره؟؟!

ممنونم از لطف و توجهتون;):gol:

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزان

امیدوارم ک خوب و شاد وسلامت باشید

سه تا سوال از حضورتون داشتم:

1.این سوال چطور میشه ک توان یک فاز با سه فاز علامتش فرق داره؟ یکی منفی و یکی مثبت...:surprised:

مشاهده پیوست 190575

سلام ...

قسمت اول هرکدوم از گزینه ها توان راکتیو لحظه ای هست، چون گفته ضریب توان واحد هست پس در هر لحظه توان راکتیو تولیدی و مصرفی باید باهم برابر بشه، به عبارت دیگه مجموع توان راکتیو تولیدی ( یا مصرفی) برابر صفر بشه.درسته؟ پس علامت توان بار باید مخالف علامت توان خازن باشه که مجموعشون صفر بشه در هر لحظه.

اما اینکه توان راکتیو سه فاز چه علامتی داشته باشه بسته به این هست که بار سلفی باشه یا خازنی ... که در اینجا سلفیه ( تا توان تولیدی خازن رو مصرف کنه) و توان مصرفی مثبت ...

تا اینجا رو که تو حل کتاب هم گفته بود، اما چیزی که من می خوام بگم:

معنی علامت توان در اینها فرق داره ... توی توان لحظه ای شکل موج رو تعیین می کنه(180 درجه جابجا می کنه تا مجموع توان های لحظه ای صفر بشه) و توی توان سه فاز می گه که بار توان رو مصرف می کنه یا تولید می کنه.

امیدوازم به اندازه کافی واضح بوده باشه ...

.این سوال،3 گزینه اول معادل هم نیستند؟؟! وقتی امپدانس شبکه متعادل باشه،ولتاژ ها هم متعادل باشند،مگه جریان متعادل نمیده؟مگه جمع جریانهای سه فاز متعادل صفر نمیشه؟؟!؟ خب اینکه شد سه تا گزینه اول؟؟؟!:razz:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=190576&d=1390157233&thumb=1

بله،کاملا درسته، وقتی امپدانس شبکه متعادل باشه،ولتاژ ها هم متعادل باشند،جریان متعادل می ده و جمع جریانات متعادل هم صفره، ولی به گزینه ها بیشتر دقت کنید ... 1-ولتاژ های سه فاز حتما متعادل باشند : سوال این نیست که اگه سیستم متعادل باشه و ولتاژ ها متعادل باشن می شه هر فاز رو جداگانه نوشت یا نه، سوال اینه که آیا حتما باید ولتاژ ها متعادل باشن؟ گزینه 3 هم مشابه همین گزینه تفسیر کنید.

برای اینکه مجموع جریان های 3فاز صفر بشه( گزینه 2) هم لازم نیست سیستم حتما متعادل باشه ... کافیه که سیستم 3 سیمه باشه. در صورتی که این گزینه برقرار باشه می شه ولتاژ هر فاز رو بر حسب جریانش نوشت:

Va = Zs*Ia + Zm*Ib + Zm*Ic
و داریم
Ia + Ib +Ic =0
به عبارت دیگه
Ib + Ic = -Ia
و
( Va = Zs*Ia + Zm*(Ib +Ic
در نتیجه
Va = (Zs-Zm)Ia

پس حتما لازم نیست ولتاژ ها یا جریان ها متعادل باشن(گزینه های 1 و 3) گزینه 4 هم که مشخصا غلطه و لذا گزینه دو صحیحه.

.

توی این سوال ک سوال 35 سال 88 هست،منظورش از امپدانس متقابل بین خطوط این هست ک بین خط ها تزویج وجود داره؟؟!

ممنونم از لطف و توجهتون;):gol:

شکل واضح نبود و متوجه سوال نشدم ...

موفق باشید :gol:

آخرین ویرایش:

ramtin_amoiee

عضو جدید

خیلی ممنون از توضیحا مفصلتون

حسابی شرمنده کردید

بفرمایید اینم شکل سوم

مشاهده پیوست 190631

بله دقيقا منظورش امپدانس متقابل بين خطوطه و در واقع براي حلش شما بايد يك KVL روي مسير In بنويسيد بدين صورت:
]Znn*In+Z*(Ia+Ib+Ic)=0
و يك KCL
Ia+Ib+Ic+In=Ir

juvefans

کاربر ممتاز
واقعا ممنون.پس ضریب توان زنراتور = ضریب توان بار از دید زنراتور;)

ولی من هنوز برام این سوال خوب حل نشده ، به نظر من در این حالت ژنراتور داره مثل خازن توان راکتیو تحویل میده ، پس از دید شبکه پیشفاز محسوب میشه ! اما خود ژنراتور شبکه رو پسفاز میبینه .:que:(درست میگم ؟ ) اما سوال مشخص نکرده چی رو میخواد .... :surprised: اینشکل سوالها مثل سوالات درس کنترل شده که هر جوابی ممکنه !

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی من هنوز برام این سوال خوب حل نشده ، به نظر من در این حالت ژنراتور داره مثل خازن توان راکتیو تحویل میده ، پس از دید شبکه پیشفاز محسوب میشه ! اما خود ژنراتور شبکه رو پسفاز میبینه .:que:(درست میگم ؟ ) اما سوال مشخص نکرده چی رو میخواد .... :surprised: اینشکل سوالها مثل سوالات درس کنترل شده که هر جوابی ممکنه !

شما درست میگید این سوال گیج کننده ست ، اما باید به این توجه کنیم که ژنراتور اون توانی رو تولید میکنه که بار نیاز داره یعنی نوع بار تعیین کننده نوع توانه پس ضریب توان بار مهمه یا اگه بار نبود مال خط مهمه.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما درست میگید این سوال گیج کننده ست ، اما باید به این توجه کنیم که ژنراتور اون توانی رو تولید میکنه که بار نیاز داره یعنی نوع بار تعیین کننده نوع توانه پس ضریب توان بار مهمه یا اگه بار نبود مال خط مهمه.
حرف شما درسته مثلا بار ما 3 کیلو وار مصرف میکنه پس بار سلفی و پس فاز!
طبق حرف شما زنراتور باید3کیلو وار تولید کنه. درست؟پس میشه پیش فاز!در صورتی که بار ما پس فاز بود!

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
طبق حرف شما زنراتور باید3کیلو وار تولید کنه. درست؟پس میشه پیش فاز!در صورتی که بار ما پس فاز بود!
عرض کردم این سوال یخورده گیج کنندست ، منم نمیدونم دیگه چی بگم ، این حرفیم که زدم از خودم نگفتم از یه جایه مطمئم دیدم (همین که گفتم واسه ژنراتور نوع بارش مهمه)
اینم کلید سازمان سنجشه که در عکس گذاشتم

پیوست ها

• 84.jpg
    84.jpg
    45.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز

درسته ملودی خانوم، ژنراتور توان راکتیو تولید می کنه، اما ضریب توانش پس فاز می شه!!! این جمله که دوستمون گفتن کاملا درسته:

یه جمله میگم جواب سوالته و اصلانم فراموشش نکن : (( واسه ژنراتور نوع بارش مهمه )) امیدوارم گرفته باشی;)

ضریب توان بار و ژنراتور مثل همه، کافیه همینو حفظ کنید.باش این تستو می شه جواب داد. اما دلیلش رو اگه بخواید بدونید پایین توضیح می دم.

حل سوال آسونه به شرطی که به تعریف پیش فاز و پس فازی دقت کنیم:

پیش فاز : جریان پیش از ولتاژ
پس فاز: جریان پس از ولتاژ

در بارها یا به طوره کلی تر و دقیق تر "در عناصری که قرارداد عناصر غیرفعال برای جهت ولتاژ و جریان به کار رفته" پیش فازی معادل خاصیت خازنی(تولید توان راکتیو) و پس فازی معادل خاصیت سلفی( مصرف توان راکتیو) هست. مثلا توی این شکل که یه موتوره.( به جهت ولتاژ و جریان قراردادی دقت کنید)

ولی توی تولید کننده ها یا به عبارت دقیق تر "عناصری که قرارداد عناصر فعال برای جهت ولتاژ و جریان به کار رفته" ( یعنی مثل این شکل که یه ژنراتوره) قضیه عکس می شه ... یعنی پیش فازی به معنی مصرف توان راکتو و پس فازی به معنی تولید توان راکتو هست.چرا؟ خوب وقتی جهت جریان قراردادی رو عکس کنیم یعنی فازور رو 180 درجه چرخوندیم( به عبارت دیگه قرینه کردیم نسبت به مبدا) حالا جریانی که قبلا عقب تر از ولتاژ بود جلو می افته و جریانی که جلو بود عقب ...

این دیاگرام فازوری های ژنراتور سنکرون هم حتما یادتون هست :

تو فوقه تحریک که توان راکتیو تولید می شه می بینیم که جریان ( با جهتی بر اساس قرارداد عناصر فعال) عقب تر از ولتاژه، به عبارت دیگه پس فازه.

کلا در بارها جهت ها بر طبق قرارداد عناصر غیرفعاله و در ژنراتور قرار داد عناصر فعال، مگه اینکه دیگه مستقیما صورت سوال یا شکل چیزه دیگه ای رو بگه .

موفق باشید :gol:

آخرین ویرایش:

FilmBazZZ

کاربر بیش فعال
سلام ، من این درسو تازه برداشتم، اونم با یه استاد خیلی سخت گیر :razz:
چه کتابی برای من مناسبه که با خوندنش ، در طول ترم چیزی کم نیارم؟
کتابی باشه که یه جورایی هم مفهوم درس رو انتقال بده، هم مثال داشته باشه!

.V A H I D.

عضو جدید
سلام ، من این درسو تازه برداشتم، اونم با یه استاد خیلی سخت گیر :razz:
چه کتابی برای من مناسبه که با خوندنش ، در طول ترم چیزی کم نیارم؟
کتابی باشه که یه جورایی هم مفهوم درس رو انتقال بده، هم مثال داشته باشه!
مرجع : گلاور یا هادی سعادت
کنکوری : پردازش یا جهش یا پوران پژوهش

samin_m

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

امیدوارم ک شاد و سلامت باشید

سوال ک از حضور شما عزیزان داشتم این هست ک اولا چرا d>2r باید باشه؟؟!

در ادامه هم سوالی مشابه سوال کنکور 92 هس ک این شرط برقرار نمشه اما با این حال گزینه 4 انتخاب نشده،آیا دلیلی داره یا اشتباه طراح بوده؟

IMAG1186.jpg

ممنونم از لطف و توجهتون;)

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

در ادامه هم سوالی مشابه سوال کنکور 92 هس ک این شرط برقرار نمشه اما با این حال گزینه 4 انتخاب نشده،آیا دلیلی داره یا اشتباه طراح بوده؟

مشاهده پیوست 194070

در مورد سوال اولت این عکس : 99.jpg
در باره سوال دومت باید بگم که شاید در صورت سوال d یه چیز دیگه تعریف شده باشه(منظورمه یه فاصله دیگه) اما اگه صورتش دقیقا همینه شاید اشتباهه.

shadegan

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

مشاهده پیوست 194070

دوست عزیز Ds شعاع موثره که نسبت به مرکز سیم سنجیده میشه وقتی گفته میشه باید از 2r بزرگتر باشه حق داره چون اگه کوچکتر باشه یعنی سیم ها رو توی همدیگه فرض کردی به خاطر همین گزینه 4 جوابه

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

خوبین؟خوشین؟سلامتین؟ سلامت باشین...;)

شما وقتی توی کنکور ب همچین سوالاتی برخورد بکنید چیکار میکنید؟؟ نمیترسید ک نکنه نکته ای داشته باشه ک شما ندونید و اونقدر هم ک فکر میکنید ساده نباشه؟؟! و اگ بزنید غلط بشه...؟؟؟!!!!

1.jpg

من میترسم بزنم!!پیشنهاد شما چیه؟؟

ممنونم;):gol:

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان

خوبین؟خوشین؟سلامتین؟ سلامت باشین...;)

شما وقتی توی کنکور ب همچین سوالاتی برخورد بکنید چیکار میکنید؟؟ نمیترسید ک نکنه نکته ای داشته باشه ک شما ندونید و اونقدر هم ک فکر میکنید ساده نباشه؟؟! و اگ بزنید غلط بشه...؟؟؟!!!!

مشاهده پیوست 194291

من میترسم بزنم!!پیشنهاد شما چیه؟؟

ممنونم;):gol:

درس بررسی که هیچی تو همه درسا باید از این فرم سوالا ترسید و عجولانه پاسخ نداد ، اما واسه این سوال انچنان سخت نیست چون خط تحت بار طبیعی قرار گرفته اندازه جریان در تمام نقاط خط یکسانه.
کلا در یک خط بدون تلف تحت بار طبیعی :
1- اندازه ولتاژ در تمام نقاط واقع بر خط یکسان و برابر VR است.(پروفیل ولتاژ مسطح است)
2-اندازه جریان در طول خط یکسان و برابر جریان بار است.
3-امپدانس دیده شده از تمام نقاط بر خط معادل امپدانس موجی خط است . Zs=Zc
4- توان راکتیو در هر نقطه از خط صفر است .(به عبارتی در هر نقطه خط ولتاژ و جریان هم فازند)
5- راندمان این خط 100% است .

آخرین ویرایش:

juvefans

کاربر ممتاز
من یک سوال داشتم
سال 91 یک سوال ماتریس معکوس ژاکوبین رو خواسته

نظر من اینه که نباید عبارات P و Q در منفی ضربش کرد اما توی حل یکی از اساتید دیم که این کارو کرده . نظر شما چیه ؟
کتاب مدرسان گفته همونو استفاده میکنیم .
این شک رو بیشتر میکنه که توی شکل P و Q رو به عنوان بار نمایش داده و تفاوتی نگذاشته با اونی که توی صورت سوال داده !
امکان آپلود عکس ندارم متاسفانه
ممنون
:gol:

بالا