بحث و گفتگو پیرامون آزمونها( کاردانی به کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا) مكانيك سيالات

mahan57

مدیر بازنشسته
بچه ها من بازم تاکید می کنم اگه بتونیم با هم مثل یه کلاس حرکت و برنامه ریزی کنیم خیلی بهتره!
به نظر من خیلی برای دوستانی که آشنایی کمتری با امتحان ارشد دارن و یا مدتی هستش که از درس خوندن قاصله گرفتن می تونه کمک بزرگی باشه!
این کار انگیزه خوندن رو برای همه خیلی بالا می بره!
بیاین با هم یه کلاس کنکور مجازی درست کنیم!
اگر موافقین من نظرو برنامه ام رو تو این زمینه بگم!

santimanatal

عضو جدید
یه سوال دارم
در حالت «ایده آلی» خوندن کتاب اصلی هر درس(مثل دینامیک مریام) و حل مسائل اونها و بعد سراغ کتاب های تست رفتن کار عاقلانه ای است؟؟
چون در بعضی دروس و بعضی مباحث در مفاهیم مشکل دارم

mahan57

مدیر بازنشسته
یه سوال دارم
در حالت «ایده آلی» خوندن کتاب اصلی هر درس(مثل دینامیک مریام) و حل مسائل اونها و بعد سراغ کتاب های تست رفتن کار عاقلانه ای است؟؟

اگه وقت کافی داشته باشین و بتونین وقت بذارین اشکالی نداره!
ولی اینوبدونید که زمان بر علیه شما هستش!
سعی ما اینه که اینجا مشکلات هم رو حل کنیم تا به یاری خدا از وقتمون حداکثر بهره رو ببریم!
من خودم دینامیکم بد نیست و الان دارم دینامیک می خونم اگه سئوالی داشته باشین در خدمتتون هستم البته تا اونجایی که سوادم یاریم کنه و اگه هم بلد نبودم با هم دنبال جواب میریم!

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
یه سوال دارم
می شه سئوالت را واضح تر مطرح کنی؟

ea_mecs

عضو جدید
یه سوال دارم

در تکمیل حرف های دوست خوبمون ، ماهان ، باید بگم که این روش حتی با شرط داشتن وقت کافی برای هر درسی مناسب نیست.!
مثلا برای دروس ریاضی اصلا مناسب نیست که حتی با داشتن زمان ، از این برنامه استفاده کنید.چون کتاب های تالیفی کنکوری نه تنها مطالب کتاب مرجع رو دارن ، علاوه بر اون اونها رو به طور مرتب سازماندهی کردن. لذا در این موارد استفاده از دروس مرجع فقط و فقط ، وقت کشی است.
اما در مورد دروس تخصصی: اگه تو هر کدوم از این درس ها (یا بخش هایی از یه درس ) پایه اتون ضعیف باشه ، با توجه به وقتی که تا کنکور داریم ، می تونیداول برید سراغ کتاب مرجع و بعد کتاب های تالیفی. مثلا من پایه دینامیکم ضعیفه ، لذا اول مریام رو تموم می کنم بعد میرم سراغ منابع دیگه. یا تو درس استاتیک به دلیل کافی نبودن منابع تالیفی ، بهترین کار خوندن کتاب مریام و بعد حل مسائل آخر فصلش هست.
تذکر: منابع کنکور در حقیقت همون منابع دانشگاهی یه. اما خوندن اونها و حل کردن تمرین هاش خیلی وقت گیره ،پس سرعت انتقال مفاهیم خیلی کمه، لذا میریم سراغ کتب تالیفی که سرعت انتقال مطالب در این کتاب ها بالا است.
در کل به نظر من منابعی که ارزشش رو داره که برای یک بار هم که شده از روی منبع اصلی خونده بشه:
ترمودینامیک (سنجل)
سیالات (یانگ -اوکیشی) واقعا بهترین و کامل ترین مرجعی که برای سیالات دیدم.من وایت و استریتر رو تو دوران دانشگاه خونده ام. اما این کتاب آدم رو عاشق سیالات میکنه. متن بسیار ساده و روانی داره و خوندنش بسیار شیرین. اگه وقت کافی دارین ، بهتون توصیه می کنم. این کتاب توسط خانم دکتر بهار فیروز آبادی از اساتید دانشگاه شریف ترجمه شده.
دینامیک و استاتیک(مریام)

hhh_the_game

عضو جدید
با سلام . میخواستم بپرسم من که ساخت و تولید هستم میخواهم برای طراحی کاربردی امتحان بدهم باید چیکار کنم و در ضمن درسهایی روکه ساخت و تولید نداشته مثل مکانیک سیالات 2 و ترمودینامیک 2 و ریاضی مهندسی و...... و مهمتر اینکه مشکلی دیگه اینکه درسهایی را که استاد درس را به طور کامل (اونجوری که تو سرفصل اومده)درس نداده رو چیکار کنم؟ ممنون

ea_mecs

عضو جدید
با سلام . میخواستم بپرسم من که ساخت و تولید هستم میخواهم برای طراحی کاربردی امتحان بدهم باید چیکار کنم و در ضمن درسهایی روکه ساخت و تولید نداشته مثل مکانیک سیالات 2 و ترمودینامیک 2 و ریاضی مهندسی و...... و مهمتر اینکه مشکلی دیگه اینکه درسهایی را که استاد درس را به طور کامل (اونجوری که تو سرفصل اومده)درس نداده رو چیکار کنم؟ ممنون

برای قبولی در طراحی کاربردی باید رو دروس جامدات بیشتر سرمایه گذاری بکنید ، چون ضریب اش 3 است.:) در مورد دروسی هم که اشاره کردید ، چاره ای نیست به جز اینکه اونها رو بخونید. اگه پایه اتون قوی باشه (ترمو 1 وسیالات 1) ، که زیاد مشکلی نیست. به نظر من که هم ترمودینامیک 2 و هم سیالات 2 هردوشون از ترمودینامیک 1 و سیالات 1 ، ساده تر اند. با یه منبع مناسب کار تون زیاد هم سخت نیست.;) می تونید برای بار اول از کتاب مرجع درس رو بخونید و بعد برید سراغ کتب تالیفی. در مورد ریاضی مهندسی هم همینطور . با توجه به وقتی که دارید ، مشکل خاصی نیست . اما اگه خواستید می تونید قسمت های تست خیز این درس ها رو بخونید.
در مورد سر فصل هایی که تو دانشگاه تدریس نشده ، چاره ای جز خوندنشون نیست!
موفق باشید.
;)
ا

mojsfr1984

عضو جدید
سلام.

اگر شبانه قبول بشیم، مي تونیم ترم اول مرخصی بگیریم ؟

سلام

بستگی به دانشگاهش داره. مثلا همون دانشگاه تبریز شنیدم خیلی سخت گیره.بیشتر استادا حتی اجازه کار کردن به دانشجوهای ارشد نمیدن چه برسه به مرخصی. جدیدا هم تصمیم دارن از امسال برنامه کلاسها رو طوری تنظیم کنن که دانشجوهای ارشد بیشترین وقتشونو توی دانشگاه باشن. یعنی تا حداقل از شنبه صبح تا سه شنبه عصر به طور پراکنده کلاس خواهند داشت.:(

farzin23

عضو جدید
سلام

بستگی به دانشگاهش داره. مثلا همون دانشگاه تبریز شنیدم خیلی سخت گیره.بیشتر استادا حتی اجازه کار کردن به دانشجوهای ارشد نمیدن چه برسه به مرخصی. جدیدا هم تصمیم دارن از امسال برنامه کلاسها رو طوری تنظیم کنن که دانشجوهای ارشد بیشترین وقتشونو توی دانشگاه باشن. یعنی تا حداقل از شنبه صبح تا سه شنبه عصر به طور پراکنده کلاس خواهند داشت.:(
دوستام که پارسال ارشد قبول شده بودن همینو میگفتن
تازه کلاسا 9 صبح شنبه تا چهارشنبه
دانشگاه آزاد 2روز در هفته است

ea_mecs

عضو جدید
دوست عزیز ایا این کتاب کمیاب هست ؟؟
آخه چند تا کتاب فروشی توی شیراز رفتم و نداشتند ...:redface:

آره کم پیدا می شه. من کل تبریز رو گشتم و فقط 2جلد تونستم پیدا کنم . البته قیمتش هم 24000 تومنه. اگه بگردی پیدا می شه. مال انتشارات دانشگاه شریفه . اگه خواستین می تونید با هاشون تماس بگیرید و بخوایید که کتاب رو براتون بفرستن.

amir hossein0711

عضو جدید
سیالات

سیالات

دوستان واسه کنکور کتاب سیالات راهیان کافیه.من خودم در کنکور 89 با همین کتاب اکثر سوالات سیالات جواب دادم.رتبم هم شد500.بیخودی وقت خودتون تلف نکنید.

mahan57

مدیر بازنشسته
اینجوری که من متوجه شدم بچه ها علاقه دارن که اول یه درس تموم بشه و یعد سراغ یه درس دیگه برن!
البته برای من هیچ فرقی نمی کنه!
ما 14 تا درس داریم که باید برای کنکور بخونیمش! من برای هر کدوم از این دروس 10 روز رو به استثنای جمعه ها که بهتره استراحت کرد در نظر گرفتم!
ما می تونیم ساعت یا ساعتهای مشخصی از هفته رو که همه می تونن به سایت بیاین رو برای حل آنلاین مسائل در نظر بگیریم!

اگه موافقین بگین تا برنامه رو براتون قرار بدم!

rego

عضو جدید
سلام.
من تازه از امروز شروع کردم .ترمو 1 فصل مواد خالص رو از روی ون وایلن خوندم.
یه سوال:
الان من از مرجع های اصلی شروع کنم بهتره یا نه؟
مثلا واسه ترمو ار ون وایلن و سیالات از استریتر.

لطفا کمکم کنید....
از کجا شروع کنم.؟ من پایم زیاد قوی نیست....اول برم سراغ کتوب تالیفی یا نه؟

arsana61

عضو جدید
سلام بچه ها، من لیسانس معماری دارم اما می خوام ارشد ساخت کنکور بدم، کلی اطلاعات و جزوه و... هم جمع کردم اما یه پایه می خوام که بتونم باهاش برنامه ریزی داشته باشم. کسی هست؟

بالا