بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Arch_arm

عضو جدید
سلام دوستان
اینم از تغییرات اعمال شده بر روی پلانها
برش ، نما و جزئیات بماند برای سری بعد
اگه نقصی هست لطف کنید بگید تا رفعش کنم .
ممنون از همگی
سلام.خسته نباشید.نمی دونم این مباحث مال چه زمانیه.ولی من تازه عضو شدم و بحثتونو تازه مشاهده کردم.فایل ضمیمه رو هم دیدم .پلان نسبتا خوبی بود. ولی من پدرم در اومد تا یه پلان قابل قبول در بیارم.چون اندازه هام همشون مینیموم شدو بزور تونستم طرحمو جمع کنم که آخرش هم قبول نشدم.یه سوال واسم مطرح بود اونم اینه که مگه طبق ضوابط آتش نشانی نبایستی آسانسور لابی جداگانه داشته باشه؟آخه تو این طرح ضمیمه لابی آسانسور مستقیما تو پاگرد باز میشه .

Arch_arm

عضو جدید
سلام.ببخشید فرناز خانم که من یهو وارد بحثتون میشم.منظورتون از اینکه نورگیر بالای 20 مترو میشه 2 قسمت کرد و متوجه نمیشم.یعنی تو یه پلان نمی تونیم یه نورگیر 6 متری (واسه آشپزخونه ) و یه نورگیر 12 متری که جمعا میشه 18 متر بطور جداگانه داشت؟

Arch_arm

عضو جدید
آشپزخانه باید برای تهویه حتما یه بازشو به فضای خارج داشته باشه.اگه نتونستیم به دلیل همسایگی مستقیما از طریق پنجره نورگیری کنیم براش نورگیر میذاریم.
ولی در مورد راه پله من تو طرح ها دیدم که نورگیر ندارند.نمی دونم چقدر درسته.

راه پله نورگیر نمیخواد

Arch_arm

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من دو تا طرح واسه آزمون سال 89 زدم . اینا رو ارسال می کنم دوستان عزیز نظر بدن تا مشکلاتشون را با هم حل کنیم و به یه نتیجه ای برسیم تا در آزمون بعدی با یک بک گراند ذهنی بریم سر جلسه .
من منتظرم

سلام.پلانتون به لحاظ روابط فضایی خوب بود ولی راجب ابعاد نورگیر فکر کنم ایراد داره.راستش دقیق نمی دونم ولی فکر کنم حداقل عمق نورگیر 2 متر باشه که تو هیچ کدومشون رعایت نشده

Arch_arm

عضو جدید
سلام لیمو شیرین عزیز
فایل دوم را با فرمت dwg آپلود کردم
خوشحال میشم نظر بدی
بقیه دوستان که ظاهرا افتخار نمیدن

ظاهرا تو این کار هم ابعاد نورگیر مثل کار قبلیه . میشه لطفا یکی بگه نورگیر دقیقا چه ابعادی میتونه داشته باشه؟

Arch_arm

عضو جدید
سلام لیمو شیرین عزیز
فایل دوم را با فرمت dwg آپلود کردم
خوشحال میشم نظر بدی
بقیه دوستان که ظاهرا افتخار نمیدن

راستی یه چیز دیگه راهروی جلوی ورودی حداقل 1.50 باس باشه که شما 1.20 گرفتی

Arch_arm

عضو جدید
زاستی بچه ها یه سوال واسم مطرح شده .کی میدونه شیب رمپ رو تو ساختمان مسکونی چند درصد میگیرن؟ آخه صفحه 32 مبحث 4 میگه : (حداکثر شیب در شیبراهه توقفگاه ها 15% است. حداکثر شیب یک متر ابتدا و انتها ی آن باید مساوی یا کمتر از 10% باشد.) من با این جمله دومش که میگه باس یک متر اول و آخرش خداکثر 10 درصد باشه سر درنمیارم.آخه تا حالا هیچ جا ندیدم اینطوری اجرا کنن؟؟؟ یعنی باس یک رمپ رو با 2 شیب طزاحی کنیم؟؟؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام.پلانتون به لحاظ روابط فضایی خوب بود ولی راجب ابعاد نورگیر فکر کنم ایراد داره.راستش دقیق نمی دونم ولی فکر کنم حداقل عمق نورگیر 2 متر باشه که تو هیچ کدومشون رعایت نشده

سلام. برای نورگیر عرض حداقل 3متر مناسب خواهد بود ، شما خودتون حساب کنید ، چطور نور میتونه از عرض 2متری تا طبقات پایین نفود کنه ؟ نورگیر با عرض 2متر کارایی نداره ....

14-5-2-4 از مبحث 4 ، ص 25>>> حداقا عرض حیاط خلوت در زمین های بزرگتر از 200متر مربع با رعایت مقررات سطح امدادرسانی ، 3متر ، و برای زمین های کمتر از 200متر مربع ، حداقل 2متر الزامی است.>>> اینجا مساحت 408 مترمربع بود >>> 3متر

ظاهرا تو این کار هم ابعاد نورگیر مثل کار قبلیه . میشه لطفا یکی بگه نورگیر دقیقا چه ابعادی میتونه داشته باشه؟

ابعاد نورگیر در مبحث 4 اومده >>>
15-5-2-4 در مواردی که فضاهای اقامت اصلی از دو تصرف مسکونی مستقل ، از یک حیاط داخلی نور و هوا میگیرند ، فاصله ی دیوارهای پنجره های مقابل آنها نباید کمتر از 6متر باشد. ص 25

16-5-2-4 در مواردی که فضاهای آشپزخانه و اقامت از دو تصرف مسکونی مستقل و یا آشپز خانه های آنها از یک حیاط داخلی نور و هوا می گیرند ، فاصله ی دیوارهای پنجره های مقابل آنها از هم نباید کمتر از 4متر باشد . ص 25

9-5-2-4 در ساختمان های گروه 1تا 5، حیاط های داخلی که برای تامین نور و تهویه فضاها در طبقات پیش بینی می شوند، باید دارای 12متر مربع مساحت با حداقل 3متر عرض باشند. ص 24

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام دوستان ، پلان طراحی آذر 88 رو اصلاح کردم و دستی کشیدم میذارم لطفا اشکالاتش رو بگید ، یک مورد رو قبلش بگم پخی رو نکشیدم بخصوص خدمت لیمو شیرین عزیز بازم سوال نگاه کردم ولی عرض خیابانها داده نشده بود مشاهده پیوست 68991مشاهده پیوست 68990!!

سلام،
خسته نباشید ندایی عزیز

3. برای بانک هم میتونید رمپ داشته باشید و اون رمپی که برای ورودی طبقات گذاشتید ضرورتی نداره ،میتونید تعداد پله های از هم کف تا طبقه اول رو چندتا بیشتر بگیرید ودیگه بین ورودی تا آسانسور رمپی نباشه .... هاشور های رمپ زیر زمین رو خیلی نزدیک به هم گرفتید و چون در صورت سوال ذکر شده که فقط ابتدای رمپ رو مشخص کنید ، لازم نیست کامل ترسیم کنید و در یک قسمت با خطی که نشون دهنده ی امتداد داشتن رمپ هست رمپ رو قطع کنید ....

این رو مطمئن نیستم ، و فکر کنم اشتباه گفتم! :redface: رمپی که گذاشتید درسته ؛ باید رمپ داشته باشه ولی بعید میدونم خطوط رمپ در طبقه ی زیر زمین به اون شکل دیده شه { دیده میشه؟ } و اگر اشتباه نکنم طول رمپ تا 4متر برای 0.6 کافیه ....
یعنی واقعا نمیشه با اضافه کردن 3پله به پله های طبقه همکف به اول، روی سقف بانک رسید ؟ { طوری که فقط قسمت باکس پله و اطلاعات و آسانسور همکف از 0.00 شروع شه ولی کف بانک +0.60 باشه ؟ نمیدونم تیرریزی سقف زیر زمین با اینکار مشکل پیدا میکنه یا نه و اینکه مجاز هستیم در سقف شکستگی و اختلاف سطح ایجاد کنیم با نه ؟ :question:

من با این سوال واقعا مشکل دارم هر طرحی میزنم یه ایراد فجیعععععع پیدا میکنه! :eek: ، اون آپارتمانی پارسال و ویلایی 83 رو که کشیدم اینقدر مشکل نداشتم ، :cry: یعنی این سوال از اونا سخت تره ؟!!!!!!!!!!​

Arch_arm

عضو جدید
سلام. برای نورگیر عرض حداقل 3متر مناسب خواهد بود ، شما خودتون حساب کنید ، چطور نور میتونه از عرض 2متری تا طبقات پایین نفود کنه ؟ نورگیر با عرض 2متر کارایی نداره ....

14-5-2-4 از مبحث 4 ، ص 25>>> حداقا عرض حیاط خلوت در زمین های بزرگتر از 200متر مربع با رعایت مقررات سطح امدادرسانی ، 3متر ، و برای زمین های کمتر از 200متر مربع ، حداقل 2متر الزامی است.>>> اینجا مساحت 408 مترمربع بود >>> 3متر

ابعاد نورگیر در مبحث 4 اومده >>>
15-5-2-4 در مواردی که فضاهای اقامت اصلی از دو تصرف مسکونی مستقل ، از یک حیاط داخلی نور و هوا میگیرند ، فاصله ی دیوارهای پنجره های مقابل آنها نباید کمتر از 6متر باشد. ص 25

16-5-2-4 در مواردی که فضاهای آشپزخانه و اقامت از دو تصرف مسکونی مستقل و یا آشپز خانه های آنها از یک حیاط داخلی نور و هوا می گیرند ، فاصله ی دیوارهای پنجره های مقابل آنها از هم نباید کمتر از 4متر باشد . ص 25

9-5-2-4 در ساختمان های گروه 1تا 5، حیاط های داخلی که برای تامین نور و تهویه فضاها در طبقات پیش بینی می شوند، باید دارای 12متر مربع مساحت با حداقل 3متر عرض باشند. ص 24

سلام.ممنون از راهنمایی تون.فقط یه چیزی.تو بندهای 4-2-5-10 و 4-2-5-11 صفحه 24 گفته که واسه مساحت زیر 200 متر حداقل 3 درصد و بالای 200 متر حداقل 6درصد نورگیر نیازه . این یعنی واسه مساحت 408 متر ما باس حدود 24 متر نورگیر در نظر بگیریم؟ یا اینکه به قول شما حد اقل میتونه 12 متر باشه؟کدوم اولویت دارن؟

ندایی

عضو جدید
سلام دوستان ، ممنون NINA Architect عزیز از راهنماییتون

اول 2 سوال در مورد طرح آذر 88 داشتم : 1- در مورد نشون دادن تیپ پنجره در نما و OKB پنجره ها، به چه صورت نشون میدهند ؟ 2- در مورد نشون دادن رامپ زیر زمین ، همون قسمتی که وارد زیرزمین میشه هاشور می زنیم و به طرف بالا که میره برش میخوره و نشون داده نمیشه ؟

دوم پلان طبقه اول طرح اسفند 87 رو گذاشتم ممنون میشم راهنماییم کنید یه اشکالی هم داشتم الان با طرح من مساحت زیربنا طبقه اول 134.37 متر مربع در اومده چون تو سوال گفته 180 متر مربع یعنی مساحت طبقه دوم ( خوابها) 46 متر مربع باید طراحی کنم ؟

تينا كلهر

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
منم امسال ازمون دارم .
سوال و جواب ها خوب بود استفاده کردم.
امیدوارم منم بتونم کمکی کنم:D
دوستتون دارم
به امید موفقیت همه

RAHA60

کاربر فعال
تینا جان خوش آمدی . . .
ندایی جان ستون گذاری در آزمون سال 87حتما باید تابع ودر راستای ستون گذاری باکس پله موجود مجموعه باشد.

rushin

عضو جدید
سلام ، پلان طراحی آذر 88 رو میذارم،مشاهده پیوست 67775مشاهده پیوست 67777 لطفا اشکالاتش رو بگید

با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز
با اجازه ات من نظرم رو در مورد طرحت میگم
طراحی قسمت اطلاعات در سطحی بالاتر از بانک که امکان نورگیری و تهویه طبیعی سرایداری را فراهم می کنه
ایده جالبیه ضمن اینکه قسمت اطلاعات احتیاجی نداره که مثل بانک 4 متر ارتفاع داشته باشه
طراحی ورودی مجزا برای سرایداری هم خوبه چون تعبیه ورودی مجزا برای سرایداری در ساختمان های عمومی الزامیه (طبق ضوابط طراحی معماری اگه سرچ کنید تو همین تاپیک پیدا می کنید)
در مورد پارکینگ نمی تونیم ماشین ها رو به این صورت داشته باشیم چون 5 متر برای طول ماشین 5 متر هم فضای آزاد پشت ماشین و 2.5 متر هم برای ماشینی که پشت آنها پارک کردین لازم داریم که میشه 12.5 متر در حالی که ما 11.4 متر عرض داریم
ورودی بانک بهتره در خیابان اصلی باشه
بانک دسترسی به حیاط، دستگاه پله و آسانسور نداره و کارمند بانکی که ماشینش رو توی پارکینگ میذاره باید ساختمون رو دور بزنه تا به بانک برسه
در مورد پارکینگ ها نمی دونم چرا گفتند 5 تا جای پارک طراحی کنیم مگه هر واحد یه پارکینگ لازم نداره ؟ خیلی خوشبین باشیم واسه این ساختمون 10 تا پارکینگ لازم داریم .این طور نیست؟؟؟؟
واسه بانک رمپ در نظر نگرفتید (ضوابط طراحی برای معلولین برای ساختمان های عمومی الزامیه) اگه اشتباه میکنم بگین!!
بهتره ورودی کارکنان بانک از ورودی اصلی جدا باشه . با توجه به اینکه در طرح شما فقط بانک میتونه به حیاط راه داشته باشه با ایجاد امکان دسترسی فضای بانک به حیاط هم حیاط از بلا استفاده بودن در میاد هم یه ورودی دیگه غیر از ورودی اصلی بانک واسه کارکنان ایجاد می کنید
بهتره یه پیش فضا جلوی بانک طراحی کنید . چون با این کار از به هدر رفتن انرژی جلوگیری می کنید (مبحث 19). البته خودم هم توی طرحی که پیوست کردم یادم رفته این کار رو بکنم طرح شما رو دیدم یادم افتاد.
در پلان طبقات برای اینکه اون ستون ، وسط سالن قرار نگیره با این دیواری که گذ اشتین عملا سالن رو به دو قسمت تقسیم کردید میشه طوری طراحی کرد که سالن یکپارچه داشته باشیم به طور مثال میشه جای سرویس ها پذیرش رو بذاریم و سرویس ها رو ببریم اون آخر . اینجوری هم ارتباط سالن انتظار و ورودی و پذیرش بهتر میشه هم سالنتون دو تکه نمیشه . هم این که اون مطب بالایی غریب نمیوفته
فضای لازم برای کانال های آبی رو یادتون رفته در نظر بگیرید
نورگیر واسه اتاق معاینه پایینی در نظر نگرفتید
انبار واسه مطب ها در نظر نگرفتید
موفق باشید

rushin

عضو جدید
سلام دوستان ، پلان طراحی آذر 88 رو اصلاح کردم و دستی کشیدم میذارم لطفا اشکالاتش رو بگید ، یک مورد رو قبلش بگم پخی رو نکشیدم بخصوص خدمت لیمو شیرین عزیز بازم سوال نگاه کردم ولی عرض خیابانها داده نشده بود مشاهده پیوست 68991مشاهده پیوست 68990!!

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان

در این کار هم بعضی از مشکلات کار قبلی وجود داره مثل :
عدم دسترسی بانک به حیاط، دستگاه پله و آسانسور
در نظر نگرفتن رمپ واسه بانک
در نظر نگرفتن انبار واسه مطب ها
به اضافه اینکه سالن انتظار نورگیری طبیعی نداره
آبدارخونه و سرویس بانک بهتره به جای اینکه در قسمت سالن انتظار باشه نزدیک قسمت کارکنان باشه (شما ننوشتید سالن انتظار کجاست ولی با توجه به ورودی بانک فکر می کنم سالن انتظار در قسمت بالا باشه درسته ؟)
چند تا سوال هم داشتم
آشپزخونه واسه سرایداری در نظر نگرفتید . نمیخواد؟
نور سرایداری از کجا تامین میشه ؟

rushin

عضو جدید
پلان آذر 88

پلان آذر 88

پلان آذر 88 رو آپلود کردم خوشحال میشم دوستان نظر بدن
فقط خواهشا به اینکه با اتو کد کشیدم گیر ندین چون واقعا فرصت ندارم الان با دست کار کنم و خیلی هم دوست دارم تو بحث ها شرکت کنم و اشکال هام رو بفهمم
خلاصه ببخشید با اتو کد کشیدم

پیوست ها

• azar88 (2).zip
    254 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ندایی

عضو جدید
سلام rushin عزیز خسته نباشید ، در مورد طرحتون :
1- ستون گذاری باکس پله شما در 4 طرف پله ستون ندارید ، باید باشه؟ چون من تو طرح دومم پله همینطوری بود ولی دوستان اشکال گرفتند.
2- شیب رامپ ورودی جهت معلولین کم نیست ، چند درصد باید باشه ؟ توی ضوابط که اومده تا 3 متر طول 8% یعنی چه ؟
3- در مورد نور سرایداری منم خودم موندم تو طرح اولم بالاتر بردم بعد در مورد شیب رامپ معلولین مشکل پیدا کردم بنظرم طراحان سوال فکر اینجا رو نکردند.
4-تو آکس بندی ستونها ، یه دهته 7.80 دارید بنظرم زیاده
طراحی این پلان خیلی وقتمو گرفت ، خدا سر امتحان رحم کنه . شما چطور چقدر وقت گذاشتید ؟
یه سوال هم در مورد فضایی برای کولر های آبی داشتم چطور تو پلان باید نشون داده بشه ؟ چون من در یه منطقه ای زندگی می کنم که با این مسئله در گیر نیستم میشه بیشتر توضیح بدید تو طرحمون باید چیکار کنیم ؟

آخرین ویرایش:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام دوستان ، خسته نباشید .
ندایی جان تیپ بندی در و پنجره در نما رو اگه رسیدم روی یکی از طرح ها میکشم و میذارم .... احتمالا باید خود پنجره های هر تیپ هم جدا با مقیاس (؟ شاید 1:20 ) بکشیم ! ، ( مقیاسشو نمیدونم ، اما دیدم که اینا رو هم کشیدن....

اون رمپ هم من اشتباه میکردم، باید از ابتدا تا انتهای رمپ رو نشون بدیم { نمیدونم چرا خیال میکردم منظورش از ابتدا همون ورود به زیرزمینه!!! :cry:
سوال 87 رو هنوز نکشیدم و نمیدونم چطوریه....

--- شاید بهتر باشه برای نورگیری سرایداری از کورانگلز استفاده کنیم تا مجبور نشیم شکستگی در دو سطح سقف رو تعریف کنیم ، دقیقا نمیدونم از نظر سازه ای ایجاد سقف در دو سطح چه مشکلی ایجاد میکنه ولی بهتره که سقف یک پارچه ای تعریف کنیم ....

--- لازم نیست اتاق معاینه رو از اتاق پزشک با در و دیوار جدا کنید ، میتونید از پرده و پارتیشن استفاده کنید و این اتاق ابعادی در حدود یک تخت خواهد داشت و فکر نمیکنم اونطور که rushin جان گفتند حتما پنجره و نورگیری طبیعی لازم داشته باشه _ فضای معاینه پنجره هم داشته باشه باید برای معاینه پرده رو بزنند و چراق روشن کنن...! اما اتاق پزشک نورطبیعی لازم داره .

---این بانک یک ورودی داشته باشه کافیه و بانک بزرگی نیست که لازم باشه در فرعی ای برای رسیدن به گاوصندوق و انبار .... داشته باشه . از همون در اصلی استفاده میکنند ، و برای پارکینگ هم بعید میدونم برای کارمندای بانک هم جای پارکی در نظر گرفته باشن ! اگر هم داشته باشند شاید همون بهتر باشه که دور بزنند و از در اصلی وارد بانک شن تا امنیت بانک رو به خاطر چندتا جای پارک به خطر بندازیم.. :surprised: ولی مطمئن نیستم ، شاید هم شما درست گفتید :question:

---- اون آکس بندی طرح rushin عزیز که گفتید >> { تو آکس بندی ستونها ، یه دهته 7.80 دارید بنظرم زیاده }ایشون درست کشیدن ، چون از سمت دیگه فاصله ستون ها رو نزدیک گرفتن و 3.5 - 4.5 متر شده ، برای تیرریزی جواب میده و درسته . {{از یک سمت باید حداکثر فاصله 5متر باشه }}

شما میرسید هم طراحی تمرین کنید و هم دیتیل بخونید؟ نظارت قبول شدید؟ میدونید کدوم مباحث عوض شده ؟ فقط مبحث 19 و 5 و 9 عوض شده ؟ :confused:

RAHA60

کاربر فعال
سلام به همگی.دیتیلهای مربوط به گودبرداری وسازه نگهبان را از کجا می توانم پیدا کنم؟در امتحان پارسال سوال بود..
با تشکر بسیار .............................

rushin

عضو جدید
سلام rushin عزیز خسته نباشید ، در مورد طرحتون :
1- ستون گذاری باکس پله شما در 4 طرف پله ستون ندارید ، باید باشه؟ چون من تو طرح دومم پله همینطوری بود ولی دوستان اشکال گرفتند.
2- شیب رامپ ورودی جهت معلولین کم نیست ، چند درصد باید باشه ؟ توی ضوابط که اومده تا 3 متر طول 8% یعنی چه ؟
3- در مورد نور سرایداری منم خودم موندم تو طرح اولم بالاتر بردم بعد در مورد شیب رامپ معلولین مشکل پیدا کردم بنظرم طراحان سوال فکر اینجا رو نکردند.
4-تو آکس بندی ستونها ، یه دهته 7.80 دارید بنظرم زیاده
طراحی این پلان خیلی وقتمو گرفت ، خدا سر امتحان رحم کنه . شما چطور چقدر وقت گذاشتید ؟
یه سوال هم در مورد فضایی برای کولر های آبی داشتم چطور تو پلان باید نشون داده بشه ؟ چون من در یه منطقه ای زندگی می کنم که با این مسئله در گیر نیستم میشه بیشتر توضیح بدید تو طرحمون باید چیکار کنیم ؟

سلام ندایی جان مرسی از نظرت
در مورد ستون در چهار طرف باکس پله : نمی دونم آیا باید باشه یا نه . توی شهر ما که تا حالا چند تا طرح اینجوری داشتم که همش تایید شده و اجرا هم شده و گیر ندادند در مورد شهرهای دیگه نمی دونم چه طوریه!!!!
ولی چون آزمون سراسریه بهتره کاری به این نداشته باشیم که تو شهر خودمون چه طوری عمل میکنند . اگه از دوستان کسی توی مباحث یا جای دیگه دیده که گفته باشند حتما باید در 4 طرف ستون داشته باشیم با ذکر منبع بگه تا توی آزمون رعایت کنیم

در مورد شیب رامپ حق با شماست باید طول رامپ حداقل 4.5متر برای 60 سانتیمتر ارتفاع باشه ولی چون وقت نداشتم دیگه این موضوع رو بی خیال شدم (من یک صبح تا ظهر وقت گذاشتم تا ببینم میتونم تو وقت تعیین شده پلان ها رو در بیارم یا نه . برش و نما و بقیه رو هم واسه بعداز ظهر گذاشتم که البته نکشیدم.
:redface:
در مورد سوالتون اینجوریه که اگه طول رامپ تا سه متر باشه شیبش 8% هستش و اگه از 3 متر بیشتر شد به ازای هر متر باید 5.% از شیب کم بشه و 5س به عرض رامپ اضافه بشه . مثلا در همین کار چون با 3 متر رامپ با شیب 8% نمیشه به 60+ رسید باید 5.% از شیب رامپ کم کرد و شیب رامپ رو 7.5% در نظر گرفت
(450=7.5%*60)

در مورد دهنه 7.8 مشکلی وجود نداره تا دهنه 5 متر با یک شناژ مخفی (پوتر) و تا دهنه 10 متر با 2 تا شناژ مخفی مشکل حل میشه

واسه کولر باید فضایی که در نظر گرفته اید رو با یک داکت حداقل به عرض 40 س (اگه اشتباه نکنم ) نشون بدین

rushin

عضو جدید
سلام دوستان ، خسته نباشید .
ندایی جان تیپ بندی در و پنجره در نما رو اگه رسیدم روی یکی از طرح ها میکشم و میذارم .... احتمالا باید خود پنجره های هر تیپ هم جدا با مقیاس (؟ شاید 1:20 ) بکشیم ! ، ( مقیاسشو نمیدونم ، اما دیدم که اینا رو هم کشیدن....

اون رمپ هم من اشتباه میکردم، باید از ابتدا تا انتهای رمپ رو نشون بدیم { نمیدونم چرا خیال میکردم منظورش از ابتدا همون ورود به زیرزمینه!!! :cry:
سوال 87 رو هنوز نکشیدم و نمیدونم چطوریه....

--- شاید بهتر باشه برای نورگیری سرایداری از کورانگلز استفاده کنیم تا مجبور نشیم شکستگی در دو سطح سقف رو تعریف کنیم ، دقیقا نمیدونم از نظر سازه ای ایجاد سقف در دو سطح چه مشکلی ایجاد میکنه ولی بهتره که سقف یک پارچه ای تعریف کنیم ....

--- لازم نیست اتاق معاینه رو از اتاق پزشک با در و دیوار جدا کنید ، میتونید از پرده و پارتیشن استفاده کنید و این اتاق ابعادی در حدود یک تخت خواهد داشت و فکر نمیکنم اونطور که rushin جان گفتند حتما پنجره و نورگیری طبیعی لازم داشته باشه _ فضای معاینه پنجره هم داشته باشه باید برای معاینه پرده رو بزنند و چراق روشن کنن...! اما اتاق پزشک نورطبیعی لازم داره .

---این بانک یک ورودی داشته باشه کافیه و بانک بزرگی نیست که لازم باشه در فرعی ای برای رسیدن به گاوصندوق و انبار .... داشته باشه . از همون در اصلی استفاده میکنند ، و برای پارکینگ هم بعید میدونم برای کارمندای بانک هم جای پارکی در نظر گرفته باشن ! اگر هم داشته باشند شاید همون بهتر باشه که دور بزنند و از در اصلی وارد بانک شن تا امنیت بانک رو به خاطر چندتا جای پارک به خطر بندازیم.. :surprised: ولی مطمئن نیستم ، شاید هم شما درست گفتید :question:

---- اون آکس بندی طرح rushin عزیز که گفتید >> { تو آکس بندی ستونها ، یه دهته 7.80 دارید بنظرم زیاده }ایشون درست کشیدن ، چون از سمت دیگه فاصله ستون ها رو نزدیک گرفتن و 3.5 - 4.5 متر شده ، برای تیرریزی جواب میده و درسته . {{از یک سمت باید حداکثر فاصله 5متر باشه }}

شما میرسید هم طراحی تمرین کنید و هم دیتیل بخونید؟ نظارت قبول شدید؟ میدونید کدوم مباحث عوض شده ؟ فقط مبحث 19 و 5 و 9 عوض شده ؟ :confused:

سلام نینا جان
مرسی از راهنماییت
در مورد بانک من فکر نمی کنم داشتن درب ورودی مجزا برای کارمندان خدشه ای در امنیت بانک ایجاد کنه چون اگه دقت کنی اکثر بانک ها درب مجزا واسه کارکنان دارند و میشه با تمهیداتی مثل استفاده از درب های ضد سرقت امنیت بانک رو تامین کرد در ثانی تجربه نشون داده اکثر دزد ها به خودشون زحمت نمیدن از درب فرعی با مکافات وارد بانک بشن خیلی راحت از همون درب اصلی تشریف فرما میشن :D
از طرفی دستگاه پله و حیاط جزء مشاعات ساختمان هستش و کل تصرف ها می تونند بهش دسترسی داشته باشند

به نظرم اینکه 5 تا جای پارک در نظر گرفتند واقعا جای سواله . یعنی بقیه پارکینگ هایی که این ساختمون لازم داره باید در نزدیک ترین پارکینگ عمومی تامین بشه؟؟؟؟

rushin

عضو جدید
بچه ها فکر می کنید موضوع آزمون طراحی امسال چی باشه ؟ نظر بدین ببینیم کی می تونه درست پیش بینی کنه !!!!!!! هر نفر فقط یه موضوع میتونه بگه

چراغ اول رو خودم روشن میکنم : به نظر من موضوع یه مجموعه مسکونی بزرگه . مثلا 10 واحد در هر طبقه
فراموش نکنید که با توجه به محدودیت زمان و اینکه بعضی موضوعات مثل بیمارستان و فرهنگسرا و .. احتیاج به مطالعات مفصلی داره احتمال اینکه این موضوعات رو بدن خیلی ضعیفه (تقریبا صفر)

پارسال من گفتم آزمون در مورد مسکونیه روی مسکونی بیشتر وقت بذارین کسی به حرفم گوش نکرد :(
لطفا اگه کسی در مورد موضوعی که احتمال میده واسه آزمون بدهند مطلبی مطالعاتی پیشنهادی داره بذاره تا بقیه هم استفاده کنند
مرسی

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام نینا جان
مرسی از راهنماییت
در مورد بانک من فکر نمی کنم داشتن درب ورودی مجزا برای کارمندان خدشه ای در امنیت بانک ایجاد کنه چون اگه دقت کنی اکثر بانک ها درب مجزا واسه کارکنان دارند و میشه با تمهیداتی مثل استفاده از درب های ضد سرقت امنیت بانک رو تامین کرد در ثانی تجربه نشون داده اکثر دزد ها به خودشون زحمت نمیدن از درب فرعی با مکافات وارد بانک بشن خیلی راحت از همون درب اصلی تشریف فرما میشن :D
از طرفی دستگاه پله و حیاط جزء مشاعات ساختمان هستش و کل تصرف ها می تونند بهش دسترسی داشته باشند

به نظرم اینکه 5 تا جای پارک در نظر گرفتند واقعا جای سواله . یعنی بقیه پارکینگ هایی که این ساختمون لازم داره باید در نزدیک ترین پارکینگ عمومی تامین بشه؟؟؟؟

سلام

خواهش میکنم rushin جان :redface:
این 5ماشین هم به سختی در این زمین با اون سرایداری 40متر و موتورخانه 20متر جا میشه ، بقیه رو شاید توی حیاط پارک میکنند و از کارپورت استفاده میکنن { البته با این رمپی که نصف حیاط رو بلعیده ، بعید میدونم جای پارکی به اون صورت داشته باشیم و اگر به قول شما واسه هر کارمند بانک هم جای پارک ماشین در نظر بگیرند ،احتمالا این طرح نیاز به پارکینگ طبقاتی خواهد داشت .... } . سوالاشون بعضی سال ها خواسته های عجیبی داشته که با هم جور در نمیاد! مثلا سوال فست فود که 2طبقه مسکونی هم داره >>> فضای اطلاعاتی داره که داخل لابی ورودی طبقات مسکونی قرار میگیره و نمیدونم چه ضرورتی داشته !

بچه ها فکر می کنید موضوع آزمون طراحی امسال چی باشه ؟ نظر بدین ببینیم کی می تونه درست پیش بینی کنه !!!!!!! هر نفر فقط یه موضوع میتونه بگه
چراغ اول رو خودم روشن میکنم : به نظر من موضوع یه مجموعه مسکونی بزرگه . مثلا 10 واحد در هر طبقه
فراموش نکنید که با توجه به محدودیت زمان و اینکه بعضی موضوعات مثل بیمارستان و فرهنگسرا و .. احتیاج به مطالعات مفصلی داره احتمال اینکه این موضوعات رو بدن خیلی ضعیفه (تقریبا صفر)

پارسال من گفتم آزمون در مورد مسکونیه روی مسکونی بیشتر وقت بذارین کسی به حرفم گوش نکرد :(
لطفا اگه کسی در مورد موضوعی که احتمال میده واسه آزمون بدهند مطلبی مطالعاتی پیشنهادی داره بذاره تا بقیه هم استفاده کنند
مرسی

من پارسال قبل آزمون اسکیس ارشد! خواب دیدم موضوع طراحی نظام همکف تجاری و طبقات مسکونی بود!! و برای آزمون ارشد موضوع مجتمع تجاری اومد! حالا نمیدونم اون رویای صادقه ی کدام آزمون بوده! {اینجا هم اگه خوابی دیدم خبرتون میکنم!} :w01:

ولــــــی>>> برای پایه 3 محدودیت تعداد طبقات و کاربری داریم ، بعید میدونم موضوعی مثل بیمارستان باشه ! احتمالا یک زمین دراز و بدقواره میدن شبیه سایت سوال پارسال !

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
Rushin جان
ظهر طرحتون رو دیدم اما فرصت نشد اون نکاتی که دیدم بنویسم، بحثاتون رو خیلی دوست دارم ولی متاسفانه طرح خودم خیلی کثیف و کند پیش میره و نمیرسم مرتب کنم و اینجا بذارم ، ولی طرحهای شما رو که میبینم یاد اون نکاتی میفتم که برای خودم سوال بوده ویا در طرح خودم یا دوستام با این مسائل مواجه شدیم ، و سعی میکنم حالا که طرحی تا الان نذاشتم حداقل این مطالب رو اینجا تکرار کنم و اگر مسئله بود که مطمئن نبودم، اینجا با شک و سوال مینویسم ،و سعی میکنم اونایی که مطمئن شدم ــ مثل موارد قبل ــ در پست های بعدی که میذارم کامل کنم ...

--- چقدر داکت زیاد دارید ، و چرا داکت هایی کنار کمد اتاق پزشک گذاشتید ؟ چه کاربردی دارند ؟

--- در سالن انتظار طبقه ی پزشکان ، اون باکس های گل ، مرزشون با دیوار معلوم نیست ، انگار روی یا داخل دیوار قرار گرفتند ، چجوری بوده؟

--- برای سرویس بهداشتی روشویی نذاشتید ، پس روشویی رو داخل توالت قرار دادید ... برای سرویس بهداشتی ساختمان پزشکان سرویس معلولین هم لازمه { ابعاد ؟ } باید طوری باشه که همراه بیمار روی صندلی چرخدار رو به طرف سرویس ببره و به بیمار کمک کنه تا روی توالت فرنگی بشینه! ( سرویس بهداشتی فضای تی شور هم میخواد که یک حوضچه 0.5 * 0.8 کفایت میکنه { اینو مطمئن نیستم و فقط شنیدم } ..... )

--- ترسیم فنی>>> ترسیم درست درها { مثلا در یک لنگه : دو خط مورب برای در به حالت نیمه باز + خط چینی که مسیر حرکت در رو نشون میده (این درست ترین حالت ترسیم در هست )} /// جهت رمپ پارکینگ /// چشم پله دو خطه > نشان دهنده ی نرده ی پله ها + خط برش پله و ... + در پله طبقات شما پله ی 6 و 17 و 21 رو درست جایی گذاشتید که شمشیری پله قرار میگیره ( این یکی رو برای پله 4طرفه مطمئن نیستم چطوری میشه ، اما دو طرفه و سه طرفه پله ها شبیه دیتیل پله ی ص 223 کتاب دیتیل های ساختمانی ، مهندس مزدک اسفندیاری میشه ! //// برای پلکان طبقات حتما درب بذارید{ مبحث حریق }. >> اینجا درب پلکان پارکینگ اگه به سمت بیرون باز شه جلوی در اون لابی ای که از پله و آسانسور میرسه به پارکینگ رو میگیره .... /// جهت شمال /// مبلمان طبقات /// اندازه گذاری داخلی ///

--- ستون های 4طرف باکس پله > نمیدونم تو همین صفحات خوندم یا قبلا شنیده بودم ، اما درست بووود >>>>>>
ستون باید 4طرف باکس پله قرار بگیره ، ولی اگه >>> آسانسور هم مثل این طرح داشتید و بعد اون ستون قرار گرفته بود به شرطی درسته که >>> اون پاگرد نیم طبقه ای که به دیوار بین آسانسور و پله قرار داره چسبیده {{{{بازشو }}} نداشته باشه .

--- تعداد پله ی طبقات رو چندتا گرفتید ؟ اینجا ارتفاع هر پله 19 سانته ؟نمیدونم چرا همه سه تا پله 20 سانتی برای ورود به بانک و سوال فست فود از خیابون اصلی گذاشتن ؟ چون رمپ داریم میتونیم حداکثر ارتفاع مجاز رو رعایت نکنیم؟!!! 5 پله ی 12 سانتی با کف پله 45سانتی بذارم درسته ؟

--- درب ورودی یکی از اتاقهای پزشکان رو از داخل اتاق معاینه گذاشتید ، احتمالا اسامی رو جابجا نوشتید و ابعاد اتاق معاینه رو بزرگ گرفتید { در حدی که یک تخت جا بشه کفایت میکنه }

--- آسانسور رو خوب کشیدید ، ابعاد 140 * 110برای معلولین مطابق با ابعادیه که در مبحث 15 اومده . آسانسورباید 2تا در داشته باشه ، ولی نمیدونم اون خارجی چطور ترسیم میشه ...

--- گاوصندوق بانک >>> نباید به دیوار خارجی { مخصوصا دیوار همسایه } بچسبه ، بهتره وسط قرار بگیره و دیوار 40 سانتی بتنی خواهد داشت که ستون گذاری خودشو داره و ستون های ساختمان {اسکلت فلزی } بهتره مستقل از این دیوارها باشه >> چون اگر ستون داخل این دیوارها قرار بگیره سختی اون منطقه زیادتر خواهد بود و بهتره ستون ها مستقل از اون دیوار باشند .

---سرویس کارکنان بانک ؟ آبدارخانه ؟ *** هیچوقت یک فضای خشک مثل بایگانی رو بین دو فضای تر قرار ندید ، فضاهای مرطوب ترجیحا کنار هم باشند { این هم از شاهکارهای خودم بود ،شما حواستون باشه... از بس این طرح نکته داره که نکات بدوی طراحی هم گاهی بین این همه نکته گم میشه!} :confused:
--- دستگاه خودپرداز بانک ؟
--- میز رئیس بانک باید جایی باشه که به میز کارکنان دید داشته باشه ...

--- نمیدونم میتونیم به سرایداری اونقدر اهمیت بدیم که از مساحت طبقات برای اضافه کردن نورگیر کم کنیم یا نه ، احتمالا همون پنجره 20 سانتی که زیر سقف 40سانتی سطح +0.60 قرار میگیره کافی باشه ، ویا کورانگلز { حیاط انگلیسی } مناسب باشه >> حداقل ابعاد کورانگلز >> 1.5 عرض در ارتفاع 1.5

---در این طرح نمیدونم رمپ ورودی درست باشه یا نه و هنوز هم با تیر ریزی سقفی که از زیر این سطح رد میشه و نصفش صاف اجرا میشه و نصفی به خاطر رمپ از روی تیرچه فرعی مورب میشه ، مشکل دارم ... شیب 8% برای معلولین کاملا درسته و متشکرم که گفتید . نمیدونستم 8% میشه و یعنی چند مترمیشه ؟!!! با ستون گذاری اون چکار کنیم؟!!!

rushin

عضو جدید
سلام دوستان

شرمنده من یه اشتباه در محاسبه رامپ معلولین داشتم
:Dاصلاح می کنم

شیب رمپ واسه معلولین حداکثر8% برای سه متر طول هستش و عرض رامپ هم 120س و به ازای هر متر طول باید 5س به عرض رامپ اضافه بشه و 5% هم از شیب رامپ کم بشه (حداکثر تا طول 9 متر) . اگر هم بیش از 9 متر طول رمپ باشه قانون خاص خودش رو داره
چون با 3 متر رمپ با شیب 8% نمیتونیم به کد 60+ برسیم باید طول رمپ را بیشتر بگیریم (8% شیب یعنی اینکه ما در هر متر طول 8س میتونیم بریم بالا ) با این اوصاف به چیزی حدود 8 متر طول نیاز داریم تا به ارتفاع 60+ برسیم از طرفی چون ما 8 متر رامپ داریم باید 5% از شیب رمپ کم کنیم که شیب رمپ میشه 7.6 %
790=7.6/100*60
پس میشه 7.9 متر طول رمپ و 145س عرض رمپ
امیدوارم خوب توضیح داده باشم

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
من پارسال قبل آزمون اسکیس ارشد! خواب دیدم موضوع طراحی نظام همکف تجاری و طبقات مسکونی بود!! و برای آزمون ارشد موضوع مجتمع تجاری اومد! حالا نمیدونم اون رویای صادقه ی کدام آزمون بوده! {اینجا هم اگه خوابی دیدم خبرتون میکنم!} :w01:

ولــــــی>>> برای پایه 3 محدودیت تعداد طبقات و کاربری داریم ، بعید میدونم موضوعی مثل بیمارستان باشه ! احتمالا یک زمین دراز و بدقواره میدن شبیه سایت سوال پارسال !

سلام نینای عزیز

احتمالا تو باید نینا سیف ، خواهر یوزارسیف باشی
سعی کن زودتر یه خواب آسون ببینی تا فرصت داشته باشیم در موردش بحث کنیم منتظریم

[/QUOTE]

rushin

عضو جدید
ممنون از نینا جان بابت نظراتش

--- چقدر داکت زیاد دارید ، و چرا داکت هایی کنار کمد اتاق پزشک گذاشتید ؟ چه کاربردی دارند ؟

داکت ها واسه کانال کولر هستند دیگه
فلاور باکس ها رو یادم رفته خط هاش رو بکشم . چسبیده به دیوار هستند با یک متر ارتفاع
در مورد سرویس معلولین درسته به یک سرویس به ابعاد150*170 نیاز داریم باید از عرض تی شور کم کنم و به یکی از سرویس های دیگه اضافه کنم.

ستون های 4طرف باکس پله > نمیدونم تو همین صفحات خوندم یا قبلا شنیده بودم ، اما درست بووود >>>>>>
ستون باید 4طرف باکس پله قرار بگیره ، ولی اگه >>> آسانسور هم مثل این طرح داشتید و بعد اون ستون قرار گرفته بود به شرطی درسته که >>> اون پاگرد نیم طبقه ای که به دیوار بین آسانسور و پله قرار داره چسبیده {{{{بازشو }}} نداشته باشه

یعنی دستگاه پله و آسانسور من مشکلی نداره؟
ارتفاع پله های طبقه همکف به اول 19.5س هستش که زیاده ( فکر میکنم حداکثر باید 17.5س باشه) ولی بقیه طبقات میشه 16 س چون کف تا کف طبقات دیگه را 350 گرفتم
در مورد 3 تا پله بانک فکر نمیکنم ربطی به رمپ داشته باشه چون واسه معلولین اگه ارتفاع پله 5س هم باشه بازم نمیتونند با صندلی ازش بالا برن شاید به خاطر این ،همه 3 تا پله در نظر گرفتند که 3 تا پله 20 سانتی باعث خستگی نمیشه .3 تا پله اس دیگه 20 تا که نیست . ولی هیچ مشکلی نداره که 5 تا هم با کف پله 45س داشته باشید. مهم اینه که حداقل ها رعایت بشه قانونگذار حداکثری براش در نظر نگرفته

--- درب ورودی یکی از اتاقهای پزشکان رو از داخل اتاق معاینه گذاشتید ، احتمالا اسامی رو جابجا نوشتید و ابعاد اتاق معاینه رو بزرگ گرفتید { در حدی که یک تخت جا بشه کفایت میکنه }

نه اسامی درسته واسه نور اتاق پزشک رو پایین گذاشتم شاید بهتر باشه اتاق معاینه را در سمت چپ (قسمت پخی) بذارم

--- آسانسور رو خوب کشیدید ، ابعاد 140 * 110برای معلولین مطابق با ابعادیه که در مبحث 15 اومده . آسانسورباید 2تا در داشته باشه ، ولی نمیدونم اون خارجی چطور ترسیم میشه

در مکان های پر رفت و آمد میتونیم واسه آسانسور 2 تا درب داشته باشیم ولی فکر نمیکنم لزوما باید 2 تا درب واسه آسانسور داشته باشیم . کجا دیدید نوشته باشه ؟

گاوصندوق بانک >>> نباید به دیوار خارجی { مخصوصا دیوار همسایه } بچسبه ، بهتره وسط قرار بگیره و دیوار 40 سانتی بتنی خواهد داشت که ستون گذاری خودشو داره و ستون های ساختمان {اسکلت فلزی } بهتره مستقل از این دیوارها باشه >> چون اگر ستون داخل این دیوارها قرار بگیره سختی اون منطقه زیادتر خواهد بود و بهتره ستون ها مستقل از اون دیوار باشند

تذکر خوبی بود اصلا به این فکر نکرده بودم که آقا دزده یا خانم دزده میتونند دیوار رو سوراخ کنند و برن سراغ گنج :D

سرویس کارکنان بانک ؟ آبدارخانه ؟ *** هیچوقت یک فضای خشک مثل بایگانی رو بین دو فضای تر قرار ندید ، فضاهای مرطوب ترجیحا کنار هم باشند { این هم از شاهکارهای خودم بود ،شما حواستون باشه... از بس این طرح نکته داره که نکات بدوی طراحی هم گاهی بین این همه نکته گم میشه!}
--- دستگاه خودپرداز بانک ؟

--- میز رئیس بانک باید جایی باشه که به میز کارکنان دید داشته باشه ...

آبدارخانه یادم رفته
سرویس برای کارکنان که دارم!!!!!!:surprised:
خودپرداز رو لطف کنید کنار وید تصور کنید (یادم رفته بکشم :redface:) راستی چه طوری باید بکشیمش؟

نمیدونم میتونیم به سرایداری اونقدر اهمیت بدیم که از مساحت طبقات برای اضافه کردن نورگیر کم کنیم یا نه ، احتمالا همون پنجره 20 سانتی که زیر سقف 40سانتی سطح +0.60 قرار میگیره کافی باشه ، ویا کورانگلز { حیاط انگلیسی } مناسب باشه >> حداقل ابعاد کورانگلز >> 1.5 عرض در ارتفاع 1.5

نینا جان تعبیه نور و تهویه طبیعی واسه سرایداری الزامیه (نور حداقل 8% سطح برای فضای اقامت) 40 متر سطح داریم که 8% اون میشه 3.20 متر که با یه پنجره 20 سانتی باید 16 متر پنجره داشته باشیم تا بتونیم 3.20 متر مربع پنجره داشته باشیم

در این طرح نمیدونم رمپ ورودی درست باشه یا نه و هنوز هم با تیر ریزی سقفی که از زیر این سطح رد میشه و نصفش صاف اجرا میشه و نصفی به خاطر رمپ از روی تیرچه فرعی مورب میشه ، مشکل دارم ... شیب 8% برای معلولین کاملا درسته و متشکرم که گفتید . نمیدونستم 8% میشه و یعنی چند مترمیشه ؟!!! با ستون گذاری اون چکار کنیم؟!!!

منظورت از ستونگذاری اون ،ستونگذاری کجاست؟

آخرین ویرایش:

Arch_arm

عضو جدید
سلام
پلانتون قشنگی های خودشو داره.ولی ایراد اصایش اینه که تو پخ ورودی بانکو گذاشتید.منبعش رو دقیق نمی دونم فقط مطمینم که تو پخ ورودی قابل قبول نیس.ضمنا کاش قسمتی که راه پله گذاشتیدو نور و دید بسیار خوبی داره رو به فضای بانک اختصاص میدادید اینطوری فضای کافی واسه تعبیه رمپ که حدود 8 متره هم داشتید و عمق نوردهی پنجره هاتون هم اینقد زیاد نمیشد.ضمنا چرا اینقد اتاق معاینه و پزشک با هم بزرگن(حدود 35 متر)؟بهتر بود یکم فضای انتظار و بزرگ میکردین.راستی طول نورگیرتون هم که پنجره اتاق پذیرش روبروی اتاق معاینه هست نباید کمتر از 6 متر باشه

آخرین ویرایش:

ندایی

عضو جدید
سلام دوستان ، خسته نباشید
من تو آزمون قبل دیتیل رو قبول شدم و پروانه نظارت رو گرفتم فقط مونده طراحی . خدا کمک کنه امتحان سختیه
بنظر منم امتحان امسال تجاری - مسکونیه ، ولی 10 واحد در هر طبقه برای پایه 3 سنگینه ، مسکونی کوچکتر می آید .
راستی تو طرح rushin عزیز از نظر ترسیم فنی جهت رامپ های ورودی اشتباه کشیده نشده ؟ مگه جهت رامپ نباید به سمت کد ارتفاعی پایین تر باشه ؟ آیا از نظر تزسیم فنی جهت رامپ ورودی برای پارکینگ در زیر زمین برخلاف جهت رامپ ورودی معلولین است ؟

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.