بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

از همه ی اونهایی که آزمون طراحی 89 شرکت کردند دعوت میشه که بیان و با هم سوال 89 و بررسی کنیم.
تو این تاپیک به صورت مرتب اطلاعاتمون قرار میگیره.تاپیک امتحان نظام مهندسی خیلی کلی ه.این تاپیک مخصوص بررسی طراحی اسفند 89

این هم فایل سوال:

مشاهده پیوست 128913.rar

صحبت کنیم درباره ی:
مسایل فنی که باید تو سوال رعایت میشد:
قرارگیری نورگیر و محاسبه ی مساحت نورگیر-حل مسیله ی پارکینگ ها -نحوه ی قرارگیری پله و آسانسور-نحوه ی محاسبه ی تراکم و سطح اشغال - درز انقطاع و هر چیزی که به ذهنتون میرسه که باید رعایت میکردیم.

بررسی کنیم ببینیم که مطالبی که دوستان میگن و خواهند گفت کدومشون صحیح تره و راه حلش چیه.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
نورگیر

نورگیر

در مورد نورگیری باتوجه به قرارگیری واحدها کنار هم فقط در جنوب میتونستیم پنجره در نظر بگیریم.درشمال از طریق نورگیر یا همون وید نورگیری میکنیم(به دلیل همسایگی) یه سوال:فاصله ی همسایگی چقدر باید باشه تا اجازه ی نورگیری داشته باشیم با قرار دادن پنجره؟

در مورد نورگیر دوستان گفتند:

greatmemar
درستش گزینه A ولی یه مسئله که بود نمیشه بصورت مستقیم شما از جهت شما نور بگیرین چون مسئله اشراف شدن به حیاط بلوک بالایی پیش میاد
باید یه نورگیر توی قسمت شمالی مینداختین به مساحت حداقل 12 متر مربع
چون به ازای هر طبقه باید حداقل 3 متر مربع فضای نورگبر داشته باشین یعنی 3 در 4 میشه 12 متر مربع
چون شما از زمینتون 2 متر پیش روی داشتین بایذ اون 24 متری که اومدین جلو رو در ازاش 24 متر نورگیر تو طبقات داشته باشین تا تراکم 60 درصد تون رعایت بشه.
یعنی دو تا نورگیر 12 متری که دیگه مشکلی از لحاظ نور ساختمونتون هم نداشته باشین.

mehrdad2all
ابعاد دقیق وید رو اینطوری حساب میکنن که مساحت بنا رو که 2 +60% جلو اومده از مساحت 60% کم میکنن .شما ۲تا پخ ساختمون و دو تا درز انقطاع ۱۵ سانتی رو از توده کم کنید و مساحتش رو از ۶۰% کم کنید میشه 13.58 که اندازه وید در هر طبقه است.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
پارکینگ

پارکینگ

در مورد پارکینگ:

rainyday

نكته ي مثبت توي پاركينگ تعداد كم واحدها (و طبعا ماشينها)و نبود فضاي ديگه مثل انبار و تاسيسات در پيلوت بود، با توجه به اندازه آكسها در سمت راست پله ماشينها بطور عرضي و در سمت چپ پله بطور طولي قرار گرفتن، البته من درسمت جنوبي (يعني ورودي پاركينگ، جاي 2 ستون رو تغيير دادم كه ماشينها هنگام ورود مشكل نداشته باشن)، اما اون چرخيدن دور جعبه پله تو طبقه 4 هنوز برام سئواله!!!!

سوال من:اگه ماشینها به صورت طولی و عرضی قرار میدادیم چجوری ماشینهایی که بطولی در سمت چپ قرار گرفتند از پارکینگ خارج میشدند؟یعنی خروجی اونها مشکل پیدا میکنه.
بعد اینکه چند تا ماشین به صورت طولی در چپ قرار دادین؟باید 6 متر فاصله ی طولی از هم داشته باشن.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
پله

پله

در مورد نحوه ی قرارگیری پله:

rainy day:

و يه سئوال خيلي مهم ديگه كه معضل اساسي من تو امتحان طراحي بود و خيلي وقتمو گرفت...
همونطور كه گفتم من پله رو وسط گرفتم، و خوب تا طبقه ي سوم پلانها خيلي منطقي دراومد، ولي طبقه ي چهارم كه تك واحدي بود، بيچارم كرد، يعني اگه رو اون اينهمه وقت نميذاشتم، به بقيه ي ماجرا اقلا ميرسيدم..مشكل هم اين بود كه فرض كنيد تو اون فرم مستطيلي ، پله و آسانسور در وسط، وارد خونه ميشي،،مساحتش هم كه بزرگ بود، و كل اون مستطيل مال يه واحده، جاييش رو كه نميشه بست، فضاها رو كه چيدم اينجوري شد كه فردي كه مياد تو، مثلا از جهت شرق وارد ميشه، خوب آشپزخونه رو داشت و به سمت شمال هال و پذيرايي و به سمت جنوب هم اتاق ها ، حالا اين اتاقها يكيش هم قاعدتا كميش در جبهه ي غربي ميفتاد، و فكر كنيد طرف انگار براي رسيدن به اون سمت ( يعني شرق به غرب) ميبايست دور حجم پله ميگشت(چون پله وسط بود)، نميدونم واقعا راه درست حل پلان در اين شرايط چيه؟؟خيلي دوست دارم نظرتون بدونم،، فرناز خانم هم گفتيد پله رو وسط گرفتيد، شما براي تك واحدي چه جوري طراحي كرديد؟؟

و من:(:
؟؟ من با قرار دادن پله در وسط دو مشکل اساسی پیدا کردم:
1- پارکینگ و نتونستم در بیارم
2-طبقه ی 4 هم همینطور که شما گفتید باید دور پله بچرخند از داخل
راستی شما چجوری با قرار دادن پله در وسط پارکینگتو دراوردی؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
درز انقطاع

درز انقطاع

در مورد درز انقطاع

rainy day
درز انقطاع در اين پروژه از نظر من ضروري نبود، چون طبق آيين نامه 2800، ساختمون با ارتفاع بيش از 12 ، درز انقطاع ميخواد، اگه كسي ارتفاعها رو جوري گرفته باشه (مثلا حداقل ها رو)، ميشد به 12 هم نرسه، ولي اگه رو مقطع بيش از 12 دراومده باشه كه لازمه...

mehrdad2all
سلام
در مورد درز انقطاع، من همه جا دیدم میگن درز انقطاع باید یک درصد ارتفاع ساختمون بلندتر و حداقل یرایر 10 سانتیمتر باشه! هیچ جایی هم ندیدم درز انقطاع حتی دو ساختمون 2 طبقه کوچولوی مجاور هم اجرا نشه! حتما! حتما! اجرا میکنن، حتی اگر ساختمون مجاورش فقط یه پیلوتی باشه!
ضمناً در مورد ارتفاعی که شما گفتید اگر حداقلها اجرا بشه کمتر از 12 میشه چطور حساب کردید؟ 4 طبقه روی پیلوت میشه 5 طبقه. حد اقل ارتفاع کف پیلوت تا کف طبقه اول 2.80 و کف تا کف طبقات هم 3.20 که جمعاً میشه 15.60 تازه بدون خرپشته و این حداقلهاست...
در مورد وید : کف وید فقط در طبقه اول پر میشه(یعنی در پیلوتی شما سقفی یکپارچه بدون سوراخ خواهید داشت) و میشه از اون به عنوان حیاط خلوت فقط طبقه اول استفاده کنه. اما در طبقات بالا کف وید رو نباید پر کنن. یعنی یه دالان عمودی نورگیر ایجاد خواهد شد. یه چی مثل داکت، منتها خیلی بزرگتر

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمول تراکم:

(یعنی می خواهیم بدونیم که در قطعه زمینی که بهمون دادند و تعداد طبقاتی که خواستند با توجه به تراکم که عددی ه که مشخص ه چه مقدار مساحت میتونیم به اون تعداد طبقاتمون اختصاص بدیم)
که تو این سوال لازم نبود حساب کنیم -دوستان اگه ایرادی میبینید حتما بگید تا اصلاح شه
اینارو دوست خوبم limooshirin گفته

تراکم=مجموع سطح زیر بنای کل طبقات ساختمان یا همون جمع مساحت طبقات تقسیم بر مساحت کل قطعه زمینی که ساختمون باید توش طراحی شه یعنی بدون تاثیر 60 درصد

مثلا یه زمینی داریم به مساحت 100 متر مربع با سطح اشغال 60در صد
با تراکم:120 درصد
تعداد طبقات 2 طبقه
برای محاسبه ی مساحت هر طبقه باید: x\100= 120%
که x میشه:120 متر مربع (که x همون جمع مساحت طبقات در فرمول تراکم ه)

حالا 120 تقسیم بر 2 طبقه که داشتیم=60 متر مربع مساحت هر طبقه

که البته با توجه به سطح اشغال هر طبقه حداکثر 60 متر مربع میتونست اشغال کنه چون:60% *100 متر مربع=60 متر مربع

حالا اگر بگن تراکم 180% و تعداد طبقات 4 طبقه:
با توجه به سطح اشغال که 60% داریم:60% * 100 متر مربع=60 متر مربع(حداکثر هر طبقه میتونه اشغال کنه)
و:
X/100=180%
180 متر مربع=X
برای 4 طبقه داریم :اگه یه طبقه 60 متر مربع باشه + دوم 40 مترمربع + سوم 40 متر مربع + چهارم 40 متر مربع
(که جمعا میشه 180 متر مربع) یا میتونیم 4 طبقه ی 45 متری در نظر بگیریم.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال

سوال

آیا درست است؟
در این سوال داشتیم:
12*34=408 متر مربع
60% *408 =244.8 متر مربع
244.8 متر مربع / 12 (عرض زمین)=20.40 متر مربع طول زمین
این طول و عرض یعنی 12 * 20.40 مساحت پیلوت ه؟
یعنی اون 2 متر که اضافه میشه(60% + 2 متر) که طول زمین میشه 22.40 متر به مساحت طبقات بالا اضافه میشه ؟ یا به مساحت پیلوت هم اضافه میشه؟
یعنی این زمین با پخی همون ابعاد زمین پیلوت ه یا طبقه ی بالا؟

ندایی

عضو جدید
سلام - از فرناز خانم ممنونم به خاطر تایپک خوبی که ایجاد کردند.
لطفا اگه کسی میتونه قرارگیری باکس پله و وید رو به صورت شماتیک تو ساختمون مورد طراحی نشون بده،در این واحدها آشپزخانه کدام جهت قرار میگیرد و نورگیریش به چه صورت خواهد بود؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام - از فرناز خانم ممنونم به خاطر تایپک خوبی که ایجاد کردند.
لطفا اگه کسی میتونه قرارگیری باکس پله و وید رو به صورت شماتیک تو ساختمون مورد طراحی نشون بده،در این واحدها آشپزخانه کدام جهت قرار میگیرد و نورگیریش به چه صورت خواهد بود؟
سلام دوست عزیز:gol:
شما هم شرکت کرده بودید؟

باکس پله رو اگه وسط قرار میدادیم و واحدها شرقی-غربی میشدند یعنی هر دو واحد می تونستند هم نور شمال داشته باشند هم نور جنوب خیلی خوبه که منم همینکارو کردم ولی با اینکار پارکینگ برای 7 تا ماشین در نمیاد.پس بهتر بود پله رو گوشه قرار میدادیم تا ماشینها بتونن به صورت عرضی پارک کنند و واحدها شمالی-جنوبی میشدند.

در مورد نورگیر هم باید ضلع شمالی به خاطر همسایگی و اشراف شدن به اون نمی تونستیم مستقیما از طریق پنجره نورگیری کنیم.پس باید نورگیر میذاشتیم

ولی محاسبه ی دقیق مساحت نورگیر که دوستان گفتند نمی دونم چجوری ه.

mehrdad2all
ابعاد دقیق وید رو اینطوری حساب میکنن که مساحت بنا رو که 2 +60% جلو اومده از مساحت 60% کم میکنن .شما ۲تا پخ ساختمون و دو تا درز انقطاع ۱۵ سانتی رو از توده کم کنید و مساحتش رو از ۶۰% کم کنید میشه 13.58 که اندازه وید در هر طبقه است.

لطفا بیا و توضیح بده.در مورد کم کردن درز انقطاع از 60%+2 متر.

آخرین ویرایش:

ندایی

عضو جدید
سلام - بله منم شرکت کرده بودم.
اگه پله رو گوشه قرار بدیم دیگه نمیشه واحدها رو به ترتیبی قرار داد که هم از شمال نور گیری کنند هم از جنوب؛در مورد درز انقطاع هم اگر طرح خوب باشه آنقدر مهم نیست .

pritzker

عضو جدید
سطح اشغال

سطح اشغال

اینکه گفتن 60% + 2 به نظر من 60% مساحت زمین + 2 متر مربعٍ! اینطور که شما حساب کردین زمین هر کس عرض بیشتری داشته باشه سهم بیشتری از تراکم میبره، در حالی که ممکن مساحت زمینشون یکسان باشه!
در ضمن مساحت وید باید در هر طبقه حداقل 12 متر مربع باشه! و اگر پنجره اتاق خوابها روبروی هم و به وید باز بشن باید 4 متر با هم فاصله داشته باشن. حداقل بعد وید هم 3 متر هستش!
اینکه حساب کردین مساحت پخی ها + مساحت درز میشه مساحت وید منطقی نیست. مساحت وید بستگی به طراحی ما داره و هر اندازه که طراح بخواد میتونه باشه (به شرط رعایت کردن حداقل مساحت) یعنی مساحت وید در هر طبقه باید حداقل 12 متر باشه!

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا درست است؟
در این سوال داشتیم:
12*34=408 متر مربع
60% *408 =244.8 متر مربع
244.8 متر مربع / 12 (عرض زمین)=20.40 متر مربع طول زمین
این طول و عرض یعنی 12 * 20.40 مساحت پیلوت ه؟
یعنی اون 2 متر که اضافه میشه(60% + 2 متر) که طول زمین میشه 22.40 متر به مساحت طبقات بالا اضافه میشه ؟ یا به مساحت پیلوت هم اضافه میشه؟
یعنی این زمین با پخی همون ابعاد زمین پیلوت ه یا طبقه ی بالا؟

جواب!:
بله هم در سطح پیلوت و هم در طیقات این 2 متر پیشروی رو لحاظ میکنیم.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه گفتن 60% + 2 به نظر من 60% مساحت زمین + 2 متر مربعٍ! اینطور که شما حساب کردین زمین هر کس عرض بیشتری داشته باشه سهم بیشتری از تراکم میبره، در حالی که ممکن مساحت زمینشون یکسان باشه!
در ضمن مساحت وید باید در هر طبقه حداقل 12 متر مربع باشه! و اگر پنجره اتاق خوابها روبروی هم و به وید باز بشن باید 4 متر با هم فاصله داشته باشن. حداقل بعد وید هم 3 متر هستش!
اینکه حساب کردین مساحت پخی ها + مساحت درز میشه مساحت وید منطقی نیست. مساحت وید بستگی به طراحی ما داره و هر اندازه که طراح بخواد میتونه باشه (به شرط رعایت کردن حداقل مساحت) یعنی مساحت وید در هر طبقه باید حداقل 12 متر باشه!

پرسیدم همون روش محاسبه ای که گفتم درست ه.مطمین باشید.
زمین هر کسی عرض بیشتری داشته باشه مثلا در مورد دو زمین با مساحت مساوی حتما طول کمتری داره از زمین دیگه ای که مساحت یکسانی دارند. در نهایت سطح اشغالشون بعد از محاسبه همون 60 %+ 2 متر میشه.تفاوتشون فقط در طول و عرض زمینه.
اونی که طول بیشتری داره عرض کمتری داره به نسبت اون یکی.
مثلا دو زمین مساوی 12 در 2 و 4 در6

در مورد محاسبه ی دقیق مساحت وید دوستان گفتند که مثل اینکه درست نیست.چون فکر نمی کنم مساحت وید ربطی به مساحت سطح اشغال داشته باشه.حداقل 12 متره و مساحتش تاثیری در سطح اشغال نداره فقط سطح مفیدمون و اشغال میکنه.
البته من اینارو ا زخودم نمی گم از سایت ایران سازه.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام - بله منم شرکت کرده بودم.
اگه پله رو گوشه قرار بدیم دیگه نمیشه واحدها رو به ترتیبی قرار داد که هم از شمال نور گیری کنند هم از جنوب؛در مورد درز انقطاع هم اگر طرح خوب باشه آنقدر مهم نیست .
اتفاقا در نظر گرفتن درز انقطاع خیلی مهم ه.

pritzker

عضو جدید
من مخالفم

من مخالفم

پرسیدم همون روش محاسبه ای که گفتم درست ه.مطمین باشید.
زمین هر کسی عرض بیشتری داشته باشه مثلا در مورد دو زمین با مساحت مساوی حتما طول کمتری داره از زمین دیگه ای که مساحت یکسانی دارند. در نهایت سطح اشغالشون بعد از محاسبه همون 60 %+ 2 متر میشه.تفاوتشون فقط در طول و عرض زمینه.
اونی که طول بیشتری داره عرض کمتری داره به نسبت اون یکی.
مثلا دو زمین مساوی 12 در 2 و 4 در6

در مورد محاسبه ی دقیق مساحت وید دوستان گفتند که مثل اینکه درست نیست.چون فکر نمی کنم مساحت وید ربطی به مساحت سطح اشغال داشته باشه.حداقل 12 متره و مساحتش تاثیری در سطح اشغال نداره فقط سطح مفیدمون و اشغال میکنه.
البته من اینارو ا زخودم نمی گم از سایت ایران سازه.

من فکر میکنم که شما اشتباه میکنید. شما وقتی که 60% زمین رو حساب کنید چون مساحت ها زمینها یکسانه مساحت سطح اشغال شما همون 244.8 متر مربع هستش! (تا اینجا یکسان هستن چون وقتی عرض زیاد بشه طول کم میشه) حالا اگر مثل شما حساب کنند ( که 2 متر به طول زیر بنای ساختمون اضافه کنید) یکی که عرض 10 متری داره 20 متر مربع به مساحت زیر بناش اضافه میشه و یکی که عرض 12 متری داره 24 متر مربع!!!
اصلا اینو بگم که (اینطور که شما میگین) اینها دایمنشنشون با هم فرق داره و با هم قابل جمع نیستن! 60% از جنس متر مربع هستش ولی 2 از جنس متر! اینو چطور میشه توجیه کرد!؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم که شما اشتباه میکنید. شما وقتی که 60% زمین رو حساب کنید چون مساحت ها زمینها یکسانه مساحت سطح اشغال شما همون 244.8 متر مربع هستش! (تا اینجا یکسان هستن چون وقتی عرض زیاد بشه طول کم میشه) حالا اگر مثل شما حساب کنند ( که 2 متر به طول زیر بنای ساختمون اضافه کنید) یکی که عرض 10 متری داره 20 متر مربع به مساحت زیر بناش اضافه میشه و یکی که عرض 12 متری داره 24 متر مربع!!!
اصلا اینو بگم که (اینطور که شما میگین) اینها دایمنشنشون با هم فرق داره و با هم قابل جمع نیستن! 60% از جنس متر مربع هستش ولی 2 از جنس متر! اینو چطور میشه توجیه کرد!؟

شما در نظر بگیر مثلا دو زمینی که مساحت یکسان دارند مثلا 24 متر مربع
یکیشون 2 در 12
دیگری 4 در 6
حالا 60% اینارو حساب کن میشه 14.4 متر مربع

حالا زمین 2 در 12 متری رو در نظر بگیر: 14.4 /2 (عرض این زمین)= 7.2 متر طول این زمین حالا + 2 متر پیشروی = 9.2 طول نهایی زمین بعد از پیشروی
طول و عرض این زمین بعد از اعمال 60% + 2 متر = طول 9.2 و عرض 2 متر

و در مورد زمین 4 در 6 متری داریم :14.4 /4 (عرض این زمین)=3.6 متر طول این زمین حالا + 2 متر = 5.6 متر طول نهایی زمین بعد از پیشروی
طول و عرض این زمین بعد از اعمال 60% + 2متر= طول 5.6 و عرض 4 متر

همینطور که میبینی اگرچه زمین اولی طول بیشتری داره ولی عرض کمتری نسبت به دومی داره.

در مورد اون 2 متر هم ما به طول اضافه کردیم نه به مساحت!

البته این ابعاد مثال بود چون تو همچین ابعاد زمینی 100% حق ساخت داریم.

pritzker

عضو جدید

شما در نظر بگیر مثلا دو زمینی که مساحت یکسان دارند مثلا 24 متر مربع
یکیشون 2 در 12
دیگری 4 در 6
حالا 60% اینارو حساب کن میشه 14.4 متر مربع

حالا زمین 2 در 12 متری رو در نظر بگیر: 14.4 /2 (عرض این زمین)= 7.2 متر طول این زمین حالا + 2 متر پیشروی = 9.2 طول نهایی زمین بعد از پیشروی
طول و عرض این زمین بعد از اعمال 60% + 2 متر = طول 9.2 و عرض 2 متر

و در مورد زمین 4 در 6 متری داریم :14.4 /4 (عرض این زمین)=3.6 متر طول این زمین حالا + 2 متر = 5.6 متر طول نهایی زمین بعد از پیشروی
طول و عرض این زمین بعد از اعمال 60% + 2متر= طول 5.6 و عرض 4 متر

همینطور که میبینی اگرچه زمین اولی طول بیشتری داره ولی عرض کمتری نسبت به دومی داره.

در مورد اون 2 متر هم ما به طول اضافه کردیم نه به مساحت!

البته این ابعاد مثال بود چون تو همچین ابعاد زمینی 100% حق ساخت داریم.

خب خودت نگاه کن: مساحت سطح اشغال زمین 2*12 متر شده 9.2*2 یعنی 18.4 متر مربع! ولی مساحت سطح اشغال زمین 4*6 متری شده 5.6*4 که میشه 22.4 متر مربع! همون طور که گفتم اینطور که شما حساب میکنین سطح اشغال زمینی که عرض بیشتری داشته باشه بیشتر میشه!!!!!!
در حالی که سطح اشغال وابسته به مساحت زمین هستش نه چیز دیگه ای!!! یعنی مساحت سطح اشغال دو زمین با مساحت مساوی باید فرق کنه!!!!!!؟؟؟؟؟؟
دقیقا این 2 متر رو نباید به طول اضافه کنید!!! من حرفم اینه! اینه که اشتباست!!!!

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب خودت نگاه کن: مساحت سطح اشغال زمین 2*12 متر شده 9.2*2 یعنی 18.4 متر مربع! ولی مساحت سطح اشغال زمین 4*6 متری شده 5.6*4 که میشه 22.4 متر مربع! همون طور که گفتم اینطور که شما حساب میکنین سطح اشغال زمینی که عرض بیشتری داشته باشه بیشتر میشه!!!!!!
در حالی که سطح اشغال وابسته به مساحت زمین هستش نه چیز دیگه ای!!! یعنی مساحت سطح اشغال دو زمین با مساحت مساوی باید فرق کنه!!!!!!؟؟؟؟؟؟
دقیقا این 2 متر رو نباید به طول اضافه کنید!!! من حرفم اینه! اینه که اشتباست!!!!
مثل اینکه این مثالی که من زدم درست نیست.
باید زمین بالای 100 متر باشه.
بازم دوستان یاری کنند ! نمی دونم

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام
فرناز جون تاپیکی که ساختی خیلی خوبه ، مرسی از مطالب مفیدی که گذاشتید... :w27:
درحال حاضر نمیتونم تو بحث شرکت کنم ، ولی خیلی دوست دارم برای آزمون طراحی زودتر شروع کنم ، اینجا فقط پیرامون آزمون طراحی 89 صحبت میکنید یا کلا درباره ی آزمون طراحی ؟
کلاس طراحی ای پیدا کردم که 250 تومن میگیره ، 25 جلسه هست ، از شنبه هم شروع میشه ، این تنها مدرسی هست که میشناسم کلاس در شهرمون برگزار میکنه ، ولی با این سرعت نمیتونم تصمیم بگیرم که برم کلاس یا نه!
، به نظرتون منی که زمستون 90 مجاز میشم از حالا اینطور کلاسی برم خوبه ؟ یا اینکه خودم تمرین کنم ؟ فقط نمیدونم از کجا شروع کنم!
اون کتابی که قرار بود اسمشو براتون بپرسم هنوز پیدا نکردم ، ولی بازم دنبالش میگردم و پیدا کردم اسم دقیقشو حتما به شما میگم...
من برای ترسیم فنی فقط کتابهای هنرستان رو دارم که ترسیم اصولی کشیدن رو توضیح داده ، و هنوز که هنوزه کتابی مفید تر از کتابهای هنرستان{ رشته های نقشه کشی معماری و ساختمان } ندیدم! :eek:
اگر ضوابط مربوط به ترسیم رو از مباحث استخراج کنم و با توجه به اونا و اصول ترسیمی + نویفرت! + بررسی چند نمونه طرح های تایید شده نظام مهندسی ... تمرین کنم میتونم از پس این امتحان بر بیام؟

یک سری ضوابط و مقررات طرح تفضیلی شهرم هم هست که دفاتر مهندسی رعایت میکنند ، حالا برای آزمون طراحی اون ضوابط رو هم باید رعایت کنیم یا اینکه چون آزمون به صورت سراسری برگزار میشه اهمیتی ندارند؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فرناز جون تاپیکی که ساختی خیلی خوبه ، مرسی از مطالب مفیدی که گذاشتید... :w27:
درحال حاضر نمیتونم تو بحث شرکت کنم ، ولی خیلی دوست دارم برای آزمون طراحی زودتر شروع کنم ، اینجا فقط پیرامون آزمون طراحی 89 صحبت میکنید یا کلا درباره ی آزمون طراحی ؟
کلاس طراحی ای پیدا کردم که 250 تومن میگیره ، 25 جلسه هست ، از شنبه هم شروع میشه ، این تنها مدرسی هست که میشناسم کلاس در شهرمون برگزار میکنه ، ولی با این سرعت نمیتونم تصمیم بگیرم که برم کلاس یا نه!
، به نظرتون منی که زمستون 90 مجاز میشم از حالا اینطور کلاسی برم خوبه ؟ یا اینکه خودم تمرین کنم ؟ فقط نمیدونم از کجا شروع کنم!
اون کتابی که قرار بود اسمشو براتون بپرسم هنوز پیدا نکردم ، ولی بازم دنبالش میگردم و پیدا کردم اسم دقیقشو حتما به شما میگم...
من برای ترسیم فنی فقط کتابهای هنرستان رو دارم که ترسیم اصولی کشیدن رو توضیح داده ، و هنوز که هنوزه کتابی مفید تر از کتابهای هنرستان{ رشته های نقشه کشی معماری و ساختمان } ندیدم! :eek:
اگر ضوابط مربوط به ترسیم رو از مباحث استخراج کنم و با توجه به اونا و اصول ترسیمی + نویفرت! + بررسی چند نمونه طرح های تایید شده نظام مهندسی ... تمرین کنم میتونم از پس این امتحان بر بیام؟

یک سری ضوابط و مقررات طرح تفضیلی شهرم هم هست که دفاتر مهندسی رعایت میکنند ، حالا برای آزمون طراحی اون ضوابط رو هم باید رعایت کنیم یا اینکه چون آزمون به صورت سراسری برگزار میشه اهمیتی ندارند؟
سلام نینای جان
راستش من اینقدر از این کلاس های نظام مهندسی که رفتم شکایت دارم که دیگه نگو.
من برای جزییات کلاس ساعد سمیعی رفتم که 250 تومن بود.4 روز پیوسته و بسیار خسته کننده.

کلاسش مثل همایش بود!

یه سری کارهای اجراییشو با اسلاید نشونمون داد که روند تدریسش اینطوری بود.خودمونو کشتیم تا سوالای جزییات پارسال و بررسی کنه.
کلا کلاسش به درد این ازمون نمی خورد.برای قبولی بعد از آزمون یعنی نظارت کردن شاید مناسب بود.
در کل من از کلاس رفتن پشیمونم و فقط اینو بهت بگم که برای این امتحان نشریه 167 و نشریه 92 و کتاب جزییات ساعد سمیعی رو با دقت بخونی و درک کنی میتونی سوالارو جواب بدی.البته اونهایی که مطمین هستی و جواب بده.

در مورد کلاس طراحی نظام که با مرتضی صدیق داشتیم که چشتون روز بد نبینه!
کلاس واقعا بی مورد و بی ربطی بود!
اینو 100 درصد پشیمونم.
در مورد طراحی هم ضوابط شهرداری مهم ه.البته آزمون امسال که مسکونی بود اینطور بود.
نمونه پلان های طراحی شده که نظام تایید کرده از دوستان و آشناهات بگیر و ببین.
قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال

کلا چیدمان پارکینگ خیلی مهم ه که بیشتر وقت و این مورد میگیره .قرارگیری باکس پله و آسانسور و طبقات بالای پارکینگ و با این چیدمان و ستون گذاری دراوردن خیلی مهم ه.

در مورد ضوابط طرح تفضیلی یه مثال میزنی؟

آخرین ویرایش:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
........

........

سلام نینای جان
راستش من اینقدر از این کلاس های نظام مهندسی که رفتم شکایت دارم که دیگه نگو.
من برای جزییات کلاس ساعد سمیعی رفتم که 250 تومن بود.4 روز پیوسته و بسیار خسته کننده.
کلاسش مثل همایش بود!

یه سری کارهای اجراییشو با اسلاید نشونمون داد که روند تدریسش اینطوری بود.خودمونو کشتیم تا سوالای جزییات پارسال و بررسی کنه.
کلا کلاسش به درد این ازمون نمی خورد.برای قبولی بعد از آزمون یعنی نظارت کردن شاید مناسب بود.
در کل من از کلاس رفتن پشیمونم و فقط اینو بهت بگم که برای این امتحان نشریه 167 و نشریه 92 و کتاب جزییات ساعد سمیعی رو با دقت بخونی و درک کنی میتونی سوالارو جواب بدی.البته اونهایی که مطمین هستی و جواب بده.

در مورد کلاس طراحی نظام که با مرتضی صدیق داشتیم که چشتون روز بد نبینه!
کلاس واقعا بی مورد و بی ربطی بود!
اینو 100 درصد پشیمونم.
در مورد طراحی هم ضوابط شهرداری مهم ه.البته آزمون امسال که مسکونی بود اینطور بود.
نمونه پلان های طراحی شده که نظام تایید کرده از دوستان و آشناهات بگیر و ببین.
قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال

کلا چیدمان پارکینگ خیلی مهم ه که بیشتر وقت و این مورد میگیره .قرارگیری باکس پله و آسانسور و طبقات بالای پارکینگ و با این چیدمان و ستون گذاری دراوردن خیلی مهم ه.

در مورد ضوابط طرح تفضیلی یه مثال میزنی؟

سلام
مرسی فرناز جون :w27:راهنماییتون خیلی کامل و مفید هست :redface:، اون طرح تفصیلی رو خودم هنوز نخوندم که بدونم با سایر ضوابط چه فرقی داره ، ولی عنوانش اینه : ضوابط و مقررات طرح تفضیلی کرمان... { مشاوره طرح و آمایش اصلاحیه شهرداری...} در 2فصل تدوین شده :
1.کلیات : شامل تعاریف ، ارتفاع بنا ، بلوک ، پخی ، حریم و...
الزامات عمومی ساختمان : الزامات نمای ساختمان ، فضای باز ، فضای پارکینگ وسایل نقلیه ، الزامات مشاعات ساختمان ، راه پله -ورودی - راهروها -شیبراهه ها .... ، الزامات تامین نور در فضاها
فصل دوم : کاربری ها : مسکونی: تفکیک زمین ، ضریب سطح اشغال و تراکم ساختمانی { که کلی جدول داده } ، ضوابط بلند مرتبه سازی و ...
حالا نمیدونم با ضوابط کلی ای که وجود داره چه تفاوتی داره :w20:

این ضوابطی که گفتید :
قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال
این ها رو از روی چه کتابی میخونید؟ من فقط مبحث 4 و این طرح تفصیلی رو دارم
ضوابط شهرداری که گفتید کتاب خاصی داره ؟ اون کتاب ضوابط و مقررات عالی شهرسازی و معماری { کتاب سرمه ای ، سفیده! } که فقط توضیحات بود ، و بیشتر نشون میداد چه قانونی کی تصویب شده و به چه صورت هست ، انگار کتاب دیگه ای هم هست ، درسته ؟
برای آزمون طراحی ،هر شهری رو جدا درنظر میگیرند ، یا ضوابط کلی ای درنظر میگیرند؟
و اگر همه ی این ضابطه ها یکی هست ، پس چرا با عنوان طرح تفصیلی این برگه هارو به دفاتر مهندسی دادن ؟!

منم پشیمون شدم کلاس برم :w05: انگار این کلاس برای اونایی که سری قبل رفتند، خوب و مفید بوده ، ولی هیچکدوم قبول نشدن!! :surprised:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مرسی فرناز جون :w27:راهنماییتون خیلی کامل و مفید هست :redface:، اون طرح تفصیلی رو خودم هنوز نخوندم که بدونم با سایر ضوابط چه فرقی داره ، ولی عنوانش اینه : ضوابط و مقررات طرح تفضیلی کرمان... { مشاوره طرح و آمایش اصلاحیه شهرداری...} در 2فصل تدوین شده :
1.کلیات : شامل تعاریف ، ارتفاع بنا ، بلوک ، پخی ، حریم و...
الزامات عمومی ساختمان : الزامات نمای ساختمان ، فضای باز ، فضای پارکینگ وسایل نقلیه ، الزامات مشاعات ساختمان ، راه پله -ورودی - راهروها -شیبراهه ها .... ، الزامات تامین نور در فضاها
فصل دوم : کاربری ها : مسکونی: تفکیک زمین ، ضریب سطح اشغال و تراکم ساختمانی { که کلی جدول داده } ، ضوابط بلند مرتبه سازی و ...
حالا نمیدونم با ضوابط کلی ای که وجود داره چه تفاوتی داره :w20:

این ضوابطی که گفتید :
قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال
این ها رو از روی چه کتابی میخونید؟ من فقط مبحث 4 و این طرح تفصیلی رو دارم
ضوابط شهرداری که گفتید کتاب خاصی داره ؟ اون کتاب ضوابط و مقررات عالی شهرسازی و معماری { کتاب سرمه ای ، سفیده! } که فقط توضیحات بود ، و بیشتر نشون میداد چه قانونی کی تصویب شده و به چه صورت هست ، انگار کتاب دیگه ای هم هست ، درسته ؟
برای آزمون طراحی ،هر شهری رو جدا درنظر میگیرند ، یا ضوابط کلی ای درنظر میگیرند؟
و اگر همه ی این ضابطه ها یکی هست ، پس چرا با عنوان طرح تفصیلی این برگه هارو به دفاتر مهندسی دادن ؟!

منم پشیمون شدم کلاس برم :w05: انگار این کلاس برای اونایی که سری قبل رفتند، خوب و مفید بوده ، ولی هیچکدوم قبول نشدن!! :surprised:
کلاسها به نظر من کاملا بی ارتباط با آزمون نظام بود.طراحی و جزییات
به نظر من به خودت بستگی داره.تاپیک امتحان نظام مهندسی کاملا منابع جزییات و گفتیم که نشریه ی 167(دتایل های برنامه و بودجه ) از همه مهمتره.
برای طراحی هم اون مطالبی که گفتم تو کتاب ها نیست.اعداد شاید باشه ولی اینکه بیای این ضوابط و تو کارت رعایت کنی تجربی ه و باید درکش کنی.
این تاپیک ایران سازه هم مفیده که من سوالامو اونجا پرسیدم.اینجا که دوستان جواب نمی دند و فکر میکنم فقط میخونند و میرند.
این و ببین:http://www.iransaze.com/ftopic-17616-days0-orderasc-0.html

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
کلاسها به نظر من کاملا بی ارتباط با آزمون نظام بود.طراحی و جزییات
به نظر من به خودت بستگی داره.تاپیک امتحان نظام مهندسی کاملا منابع جزییات و گفتیم که نشریه ی 167(دتایل های برنامه و بودجه ) از همه مهمتره.
برای طراحی هم اون مطالبی که گفتم تو کتاب ها نیست.اعداد شاید باشه ولی اینکه بیای این ضوابط و تو کارت رعایت کنی تجربی ه و باید درکش کنی.
این تاپیک ایران سازه هم مفیده که من سوالامو اونجا پرسیدم.اینجا که دوستان جواب نمی دند و فکر میکنم فقط میخونند و میرند.
این و ببین:http://www.iransaze.com/ftopic-17616-days0-orderasc-0.html
آره ، واقعا فقط میخونند و میرن!
منم زیادی اینجا رو جدی گرفتم!!! :razz: اون هم که گفتید سایت خوبیه ، باشه حتما سری به اون هم میزنم ، ولی بعید میدونم اینجور ضابطه هایی، از طریق تجربه بدست بیاد! در این صورت ، این که دیگه قانون نمیشه!:surprised:

قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال

این ها اگر قانونی داشته باشند ، باید جایی ثبت شده باشه تا همه اونو رعایت کنند ، با تجربه که نمیشه قانون رو فهمید

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره ، واقعا فقط میخونند و میرن!
منم زیادی اینجا رو جدی گرفتم!!! :razz: اون هم که گفتید سایت خوبیه ، باشه حتما سری به اون هم میزنم ، ولی بعید میدونم اینجور ضابطه هایی، از طریق تجربه بدست بیاد! در این صورت ، این که دیگه قانون نمیشه!:surprised:

قوانین نورگیر
قوانین پارکینگ
قوانین پیشامدگی های مجاز
قانون 60%+2متر سطح اشغال

این ها اگر قانونی داشته باشند ، باید جایی ثبت شده باشه تا همه اونو رعایت کنند ، با تجربه که نمیشه قانون رو فهمید

شاید دوستان هم مثل ما اینها براشون سوال ه ولی میشه این سوالات و از کسانی که تو کارند پرسید و اینجا جواب داد.هرچی بیشتر همکاری بشه به نفع خودمونه.
بیاین به هم کمک کنیم.
این قوانین مشخص ه .من چکیده ی این قوانین و اینجا میذارم البته هر وقت کامل شد.
ولی کاربرد این قوانین و باید بلد باشی.
مثلا حساب کردی که مساحت نورگیرت 20 متر مربع باید باشه.این نورگیرو میتونیم به صورت دو تا نورگیر مثلا هر کدوم 10 متر مربع درنظر بگیریم و جایی از پلان ازش استفاده کنیم وقتی نیاز به بیش از یک نورگیر تو پلانمون داریم.منظورم این مسایل بود.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمرین

دوستان هر کس پلان طراحی پارسال(اسفند89) و طراحی کنه و اینجا بذاره تا روش بحث کنیم و با هم ایرادهارو برطرف کنیم و همدیگرو راهنمایی کنیم
موافقید؟اگه جوابتون بله ست پس آستینارو بالا بزنید!

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آشپزخانه باید برای تهویه حتما یه بازشو به فضای خارج داشته باشه.اگه نتونستیم به دلیل همسایگی مستقیما از طریق پنجره نورگیری کنیم براش نورگیر میذاریم.
ولی در مورد راه پله من تو طرح ها دیدم که نورگیر ندارند.نمی دونم چقدر درسته.

rushin

عضو جدید
آزمون طراحی اسفند 89

آزمون طراحی اسفند 89

سلام دوستان عزیز
من دو تا طرح واسه آزمون سال 89 زدم . اینا رو ارسال می کنم دوستان عزیز نظر بدن تا مشکلاتشون را با هم حل کنیم و به یه نتیجه ای برسیم تا در آزمون بعدی با یک بک گراند ذهنی بریم سر جلسه .
من منتظرم

پیوست ها

• esfand 89 Model (2).pdf
    148.4 کیلوبایت · بازدیدها: 5
وضعیت
موضوع بسته شده است.