بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
اینم تمام موارد خواسته شده در طراحی آزمون اسفند 89
سعی شده که بیشتر قوانین و استانداردهای مورد نیاز در این طرح رعایت بشه ( بازم اگه نقصی رو میبینید لطف کنید اونو متذکر شید . با تشکر از همگی )
توضیحات طرح هم بماند برای سری بعد
در برش و نما شمای اصلی در و پنجره را نذاشتم فقط یه مستطیل بجای در و پنجره قرار داده ام .
امیدوارم که مفید واقع شود.

پیوست ها

• azmoon tarahi esfand ( 89 ).pdf
    865.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
سعی شده که بیشتر قوانین و استانداردهای مورد نیاز در این طرح رعایت بشه ( بازم اگه نقصی رو میبینید لطف کنید اونو متذکر شید . با تشکر از همگی )
در برش و نما شمای اصلی در و پنجره را نذاشتم فقط یه مستطیل بجای در و پنجره قرار داده ام .
امیدوارم که مفید واقع شود.

سلام و خسته نباشید به لیمو شیرین عزیز
به نظر من طرحت طرح خوبیه و در حد این آزمون هست چون اکثرا استانداردها رعایت شده وفرم و ابعاد فضاها مناسبه و از لحاظ فضای عمومی و خصوصی هم که کاملا رعایت شده . فقط چند نکته کوچیکه که در ادامه عرض می کنم

حداقل عرض نورگیر برای استفاده از نور مناسب در فضای اقامت 2.15 متره (مبحث 4 ص 60) که در واحد سمت چپ 140س گرفتین

تهویه سرویس بهداشتی و آشپزخانه از یک داکت :
نمی دونم ممنوعه یا نه (یه جایی دیدم ولی پیداش نکردم که مستند صحبت کنم) ولی حداقل جالب به نظر نمی رسه

پنجره در پخ :
در پست های قبلی شما خودت به من گفته بودی توی گوشه پنجره نذار نمی دونم چرا خودت گذاشتی؟
آیا کسی می دونه میشه گذاشت یا نه؟

در واحد سمت چپ به نظرم اگه اپن آشپزخانه به سمت نشیمن باشه جالب تره . هم روحیه آشپزخانه بالاتر میره و هم نشیمن . هم اینکه حس باریک بودن فضای جلوی اپن از بین میره میتونی واسه نشیمن در هم نذاری اتفاق خاصی نمیوفته. شاید این در رو بین آشپزخانه و پذیرایی بذاری بهتر باشه

در مورد روف پلان آیا در همین حد که دوستمون کشیده کافیه ؟ مثلا کد ارتفاعی نقاط رو نمی خواد؟

عرض درب انبارها (75س) کم نیست ؟

در طبقه همکف فضای ورودی خیلی مشخص نیست یه جورایی گنگه (دعوت کننده نیست) کسی که برای اولین بار وارد این ساختمان میشه دستگاه پله را راحت پیدا نمی کنه.
در ثانی کسی که ماشینش رو در ضلع شمال پارک می کنه باید کل پارکینگ رو دور بزنه تا به دستگاه پله برسه . اگه یه در هم سمت بالا بذاری بهتر میشه

در طبقه آخر همه چیز خوبه فقط آشپزخانه ازبقیه فضاها دور افتاده .
تهویه ای هم براش در نظر نگرفتی البته می دونم که یادت رفته ولی نکشیدن یه موضوع توی آزمون یعنی در نظر نگرفتن اون موضوع از جانب شما . موارد دیگه ای هم هست مثل پنجره دستگاه پله به نورگیر در طبقه آخر که یادتون رفته (خودم هم همین مشکل رو دارم بعضی وقت ها یه چیزایی را یادم میره بکشم)

در مورد نما فکر نمی کنم لازم باشه ازاره را این جوری نشون بدیم. اینجوری که کشیدین احساس میشه ازاره جلوی ورودی پارکینگ رو گرفته . این طور نیست؟ اگه ماشین ها رو تو نما هم نشون میدادید بد نبود
من فکر میکنم این نما باید روش کار بشه تا قابل ارائه باشه .علاوه بر تیپ پنجره ها پکه خودتون ذکر کردید تنوع مصالح ، نشون دادن تو رفتگی و بیرون زدگی فضاها با ایجاد سایه موارد دیگه ای هستن که میتونه ارائه بشه

این بود نظرات من امیدوارم مفید واقع بشه
اگه جایی اشتباه می کنم دوستان لطف کنن بگن واگه سوال های من در پست های قبلی رو هم بی جواب نذارن ممنون میشم

آخرین ویرایش:

limooshirin

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به لیمو شیرین عزیز
به نظر من طرحت طرح خوبیه و در حد این آزمون هست چون اکثرا استانداردها رعایت شده وفرم و ابعاد فضاها مناسبه و از لحاظ فضای عمومی و خصوصی هم که کاملا رعایت شده . فقط چند نکته کوچیکه که در ادامه عرض می کنم

حداقل عرض نورگیر برای استفاده از نور مناسب در فضای اقامت 2.15 متره (مبحث 4 ص 60) که در واحد سمت چپ 140س گرفتین

تهویه سرویس بهداشتی و آشپزخانه از یک داکت :
نمی دونم ممنوعه یا نه (یه جایی دیدم ولی پیداش نکردم که مستند صحبت کنم) ولی حداقل جالب به نظر نمی رسه

پنجره در پخ :
در پست های قبلی شما خودت به من گفته بودی توی گوشه پنجره نذار نمی دونم چرا خودت گذاشتی؟
آیا کسی می دونه میشه گذاشت یا نه؟

در واحد سمت چپ به نظرم اگه اپن آشپزخانه به سمت نشیمن باشه جالب تره . هم روحیه آشپزخانه بالاتر میره و هم نشیمن . هم اینکه حس باریک بودن فضای جلوی اپن از بین میره میتونی واسه نشیمن در هم نذاری اتفاق خاصی نمیوفته. شاید این در رو بین آشپزخانه و پذیرایی بذاری بهتر باشه

در مورد روف پلان آیا در همین حد که دوستمون کشیده کافیه ؟ مثلا کد ارتفاعی نقاط رو نمی خواد؟

عرض درب انبارها (75س) کم نیست ؟

در طبقه همکف فضای ورودی خیلی مشخص نیست یه جورایی گنگه (دعوت کننده نیست) کسی که برای اولین بار وارد این ساختمان میشه دستگاه پله را راحت پیدا نمی کنه.
در ثانی کسی که ماشینش رو در ضلع شمال پارک می کنه باید کل پارکینگ رو دور بزنه تا به دستگاه پله برسه . اگه یه در هم سمت بالا بذاری بهتر میشه

در طبقه آخر همه چیز خوبه فقط آشپزخانه ازبقیه فضاها دور افتاده .
تهویه ای هم براش در نظر نگرفتی البته می دونم که یادت رفته ولی نکشیدن یه موضوع توی آزمون یعنی در نظر نگرفتن اون موضوع از جانب شما . موارد دیگه ای هم هست مثل پنجره دستگاه پله به نورگیر در طبقه آخر که یادتون رفته (خودم هم همین مشکل رو دارم بعضی وقت ها یه چیزایی را یادم میره بکشم)

در مورد نما فکر نمی کنم لازم باشه ازاره را این جوری نشون بدیم. اینجوری که کشیدین احساس میشه ازاره جلوی ورودی پارکینگ رو گرفته . این طور نیست؟ اگه ماشین ها رو تو نما هم نشون میدادید بد نبود
من فکر میکنم این نما باید روش کار بشه تا قابل ارائه باشه .علاوه بر تیپ پنجره ها پکه خودتون ذکر کردید تنوع مصالح ، نشون دادن تو رفتگی و بیرون زدگی فضاها با ایجاد سایه موارد دیگه ای هستن که میتونه ارائه بشه

این بود نظرات من امیدوارم مفید واقع بشه
اگه جایی اشتباه می کنم دوستان لطف کنن بگن واگه سوال های من در پست های قبلی رو هم بی جواب نذارن ممنون میشم

سلام به دوست خوبم راشین
اون نورگیر را در پست قبلی هم ذکر کردم که استاندارد نیست واقعا نمیشه کاریش کرد ولی نورگیر های اصلی طبق اعداد و ارقام یاد شده در مبحث 4 هستن

تهویه سرویس هم توسط فن و مجراهایی که تا پشت بام انتقال داده شده اند صورت میگیره و روشنایش رو از نورگیر میگیره
در مورد پنجره هم در گوشه ها من ذکر کردم ( یعنی تقاطع دو ضلع ) اونم بخاطر اینکه وقتی پنجره در گوشه قرار میگیره ، گوشه در برابر زلزله بیشتر آسیب پذیر میشه .

اپن آشپزخانه رو هم به این دلیل رو به نشیمن دیوار کشیدم که داخل آشپزخانه دیده نشه ( محرمیت ) و در ضمن اون راهرو هم از طریق آشپزخانه روشن بشه
خودمم موافقم که آشپزخانه از دوطرف اپن باشه ( فقط تنها دلیلش بخاطر اون محرمیت ه )

در مورد پلان سقف هم فکر نکنم تمام نقاط کد ارتفاعی نیز داشته باشند ( نقشه فاز دو که نیست )

در مورد در انباری هم به ابعادش در ص 74 مبحث 4 نگاه کنید . من حداقل عرض در رو در نظر گرفتم .

و اما در مورد در ورودی ، که کاملا روبرو قرار داره و مشخص ه در ضمن برای جلب توجه بیشتر رنگ در رو میشه متمایز در نظر گرفت .
اون بالا هم نمیشه در گذاشت چون محل پارک ماشین ها مانع از رفت وامد میشه . در ضمن مسافت هم اونقدرها طولانی نیست که طرف زحمتش بشه این مسیر رو طی کنه

دوست عزیز شما اگه برسی سر جلسه نما و برش رو هم به همین سادگی که من کشیدم ، بکشی شق القمر کردی حالا چه برسه به اینکه سایه هم بزنی .
ممنون از نظراتت و این که وقت گذاشتی و نگاش کردی اون مواردی رو هم که ذکر کردین اصلاح میکنم و دوباره میذارم برای آپلود . ( میتونید از همون پست قبلی دانلود کنید اونو ویراش میکنم )
بازم ممنون

limooshirin

عضو جدید
سلام لیمو شیرین جان
ممنون از توضیحاتت
در مورد نورگیر میشه در وسط نور گیر یه دیوار کشید و هر واحد نورگیر مستقل خودش رو داشته باشه و یکم ابعادش رو بزرگتر گرفت این طوری ابعاد فضاهای دیگم تحت تاثیر قرار نمی گیره
در مورد ابعاد آسانسور حق با شماست اصلا یاد معلولان بیچاره نبودم ولی توی طرح شماره 1 رعایت کردم
در مورد حداقل فضاي انتظار در جلوی آسانسور در هر طبقه مگه این فضا نباید بزرگتر یا مساوی عمق کابین باشه ؟(ص21 مبحث15)
ارتفاع پله : شرمنده یادم رفته بود کد های ارتفاعی پلان رو تغییر بدم ( به قول شما امان از کپی پیست ) ارتفاع کف تمام شده تا کف تمام شده 280 س است که ارتفاع هر پله میشه 17.5 س
اگه در وسط نور گیرهای مشترک دیوار بکشم ستون a3 هم دیگه بد جا نیست درسته؟
آشپزخانه سمت چپم توی فضای خصوصیه ولی نزدیک ورودیه . تو معماری سنتی ایران هم آشپزخونه رو توی اندرونی جا نمایی می کردند
آیا اشکالی داره تو فضای خصوصی باشه؟
در مورد طرح شماره 1 آیا می تونم دستگاه پله این فرمی داشته باشم؟

ممنون از شما دوست عزیز
منتظر نظر بقیه دوستان هم هستم

در مورد اون نورگیر به بند 4-2-5-9 ص 24 مبحث 4 توجه کنید. به نظر من که نمیشه چون هم مساحت حداقل 12 متر مربع باید رعایت بشه و هم حداقل عرض 3متر
در مورد اون فضای جلوی اسانسور من اون مواردی رو که ذکر کردم هدف یادآوری درمورد آسانسور برای معلولان بود .
با توجه به این که آشپزخانه اپن هستش و یکم سروصدا داره شما با قرار دادن یه در دیگه خوابها و حمام رو از آشپزخانه و نشیمن جدا کنید که بیشتر آکوستیک بشه که آرامش اتاق خوابها از بین نره . ( اما به نظر خودتون مساحت زیادی رو به نشیمن خصوصی اختصاص ندادین ! یادتون نره که این یه نشیمن خصوصی ه و فقط اعضای خانواده در این قسمت میشینن پس از نظر تناسبات نسبت به کل فضای واحد، مساحت زیادی رو به این قسمت دادین. )
در مورد اون دستگاه پله هم به نظر من که از نظر اجرا مشکل داره .

limooshirin

عضو جدید
ممنونم دوست خوبم
در مورد جایگیری آسانسور که گفتید درسته ولی در اون صورت اگه جای آسانسورم تغییر کنه کل طرحم تغییر میکنه و پارکینگمو نمیتونم دربیارم.باید دوباره از نو شروع کنم.
آسانسور م 1/50 در 2 متره.ابعادش کمه؟

باکس پله ام از نورگیر سقفی نورگیری میکنه.حتما لازم نیست که پنجره ی دیواری داشته باشه.طبق همون بند که از مبحث گفتی.

در مورد جاکفشی و پیش ورودی هم حرف شما کاملا درسته.این طرح و اصلاح کردم دوباره میذارم البته با کیفیت بیشتر.:redface:

در مورد بحث محرمیت هم یه دیوار کشیدم تو طرح اصلاحی.
هال ه واحد سمت چپ روبروی ورودی نیست.کنار ورودی قرار داره.که بازم جای مبلمان و تغییر دادم که پلان و میذارم.

تراس هم باید ضلع جنوبی بذارم.

در مورد کنسول که گفتید وسط ضلع جنوبی یه ستون گذاشتم که دیگه کنسول حساب نمیشه.

ارتفاع پارکینگم 2/50 ست.13 تا پله ی 18 سانتی که چهاردهمی 2 سانت کمتر یعنی16 سانت میشه.

در مورد فضای تاسیساتی منظورت چه نوع بازشوییه؟کجا باید بازشو بذارم؟

بازم خیلی ممنون:gol:

سلام دوست عزیز

خودتون صلاح میدونید که از نو شروع کنید یا روی همین طرح کار کنید . من فقط خواستم بهتون یاد آوری کنم که گذاشتن آسانسور کنار اتاق خواب طبق مباحث درست نیست
سعی کنید ابعاد آسانسور طبق همون اندازه های ص 100 به بعد مبحث 15 باشد . که حداقل ابعاد و اندازه را رعایت کنید.

ارتفاع کف پارکینگ شما تا کف طبقه اول میشه 2.50 اگه 30 سانتیمتر سقف را ازش کم کنیم میشه 2.20 متر یعنی کف پارکینگ تا زیر سقف میشه 2.20 در صورتی که کف تا زیر سقف پارکینگ متوسط باید بشه 2.40
( به منظور اجتناب ازتشدید و باقی ماندن آلودگی در داخل ساختمان ، فضاهای تاسیساتی باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشند )
چون برای ما ممکن نیست از بازشو ( پنجره ) استفاده کنیم، به این دلیل که سقف زیر زمین در کد 0.00 قرار دارد. پس باید از یه داکت استفاده کنیم .

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
قابل توجه فرناز خانم که میگه پله 3 طرفه ممنوعه

سوال طراحی سال 87 پله اش 3 طرفه اس
اگه ممنوع بود که تو آزمون نمی دادن
راشین جان اینی که میگی مربوط به سال 87 ه.
جدیدا شنیدم که ممنوع شده.البته اگه وسط پله آسانسور باشه.ولی اگر از این نوع پله استفاده بشه فضای بیشتری رو نسبت به پله ی دو طرفه اشغال میکنه.
ولی بعضی وقتها فرم فضا طوری میشه که اگر از پله ی سه طرفه استفاده کنیم فضاها مخصوصا برای پارکینگ بهتر در میاد.
اما نمی دونم از نظر اشغال فضا نسبت به پله ی 2 طرفه ایراد بهش وارد هست یا نه؟

rushin

عضو جدید
مرسی که دوباره برگشتین به بحث
بله منم عرض کردم که پله 3 طرفه فقط در صورتی که آسانسور در وسط اون باشه ممنوعه و فکر نمی کنم صرفا به خاطر این که فضای بیشتری می گیره بهش ایراد بگیرن

شما طرحتون رو نمی ذارین ؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام
فرناز جان در این تاپیک غیر از سوالات طراحی پارسال میتونیم کلا درباره ی آزمون طراحی صحبت کنیم؟
میخوام شروع کنم به تمرین برای آزمون ، اما خیلی از طراحی با قواعد نظام و این آزمون میترسم ، فعلا همه ی تاپیک ها رو از اول دقیق میخونم ، ولی کلی سوال دارم ..........
شما چه می کنید ؟ تمرین می کنید ؟
یه جا توی همین تاپیک ها نوشته بودن که {از مسکن و شهرسازی نمونه پلان بگیرید تا با قواعد آشنا شید و... } اما این نقشه ها رو نظام مهندسی داره یا مسکن و شهرسازی؟
طرحی میخوام که اصولی باشه و موضوعات بانک ، تجاری و ساختمان پزشکان هم داشته باشه ،موضوعاتی که به سادگی طراحی خونه ی مسکونی نباشه .... به نظرتون از کجا میتونم یه نمونه ببینم ؟
یک سوال دیگه >>>>>
برای آزمون طراحی اجازه میدن نمونه ی نقشه با خودمون سر جلسه ببریم ؟ این هم مثل آزمون های تستی جزوه بازه ؟

pritzker

عضو جدید
سلام
فرناز جان در این تاپیک غیر از سوالات طراحی پارسال میتونیم کلا درباره ی آزمون طراحی صحبت کنیم؟
میخوام شروع کنم به تمرین برای آزمون ، اما خیلی از طراحی با قواعد نظام و این آزمون میترسم ، فعلا همه ی تاپیک ها رو از اول دقیق میخونم ، ولی کلی سوال دارم ..........
شما چه می کنید ؟ تمرین می کنید ؟
یه جا توی همین تاپیک ها نوشته بودن که {از مسکن و شهرسازی نمونه پلان بگیرید تا با قواعد آشنا شید و... } اما این نقشه ها رو نظام مهندسی داره یا مسکن و شهرسازی؟
طرحی میخوام که اصولی باشه و موضوعات بانک ، تجاری و ساختمان پزشکان هم داشته باشه ،موضوعاتی که به سادگی طراحی خونه ی مسکونی نباشه .... به نظرتون از کجا میتونم یه نمونه ببینم ؟
یک سوال دیگه >>>>>
برای آزمون طراحی اجازه میدن نمونه ی نقشه با خودمون سر جلسه ببریم ؟ این هم مثل آزمون های تستی جزوه بازه ؟

سر امتحان طراحی حتی اجازه نمیدن میز نور ببری! به ما خیلی سخت گرفتن. ولی فکر میکنم بتونی کتاب با خودت ببری. جزوه باز که هست ولی معمولا خیلی فرق نمیکنه!

pritzker

عضو جدید
فرا فرم معماری یه کتاب از مجموعه کارهای خودش داره که توش تمام کارها رو فاز 2 کرده همراه با دیتیل. کتاب توی نمایشگاه ساختمان 40 هزار تومن فروخته میشد. ولی اگه بتونید یه نگاهی بهش بندازید خبلی عالی میشه. اگه ارائه ای مثل کارهای این کتاب داشته باشید قبولیتون 100% هستش. باز هم میگم امتحان طراحی نظام بیشتر ترسیم فنی هستش تا سنجش توانایی طراحی!

ندایی

عضو جدید
سلام دوست عزیز ، کتابی رو که معرفی کردید الان چه جوری میشه تهیه کرد ؟ از انتشارات کجاست ؟

pritzker

عضو جدید
سلام دوست عزیز ، کتابی رو که معرفی کردید الان چه جوری میشه تهیه کرد ؟ از انتشارات کجاست ؟

آدرس سایت شرکت مشاور معماری و معماری داخلی فرا فرم معماری : www.fara-form.com
تلفن : 021-22146243
با شرکتش تماس بگیرید به شما شماره حساب میده و بعد براتون پستش میکنن. کتاب شامل نمونه کارهای اجرایی و نقشه های اجرایی کارهای شرکت هستش. از نظر من کتاب خوبیه. البته این نظر شخصی خودمه .
توی امتحان طراحی تسلط روی ترسیم فنی و سریع بودن و اطلاع از قوانین شهرداری و مقررات ملی ساختمان خیلی مهمه!

afshin 1357

کاربر بیش فعال
آدرس سایت شرکت مشاور معماری و معماری داخلی فرا فرم معماری : www.fara-form.com
تلفن : 021-22146243
با شرکتش تماس بگیرید به شما شماره حساب میده و بعد براتون پستش میکنن. کتاب شامل نمونه کارهای اجرایی و نقشه های اجرایی کارهای شرکت هستش. از نظر من کتاب خوبیه. البته این نظر شخصی خودمه .
توی امتحان طراحی تسلط روی ترسیم فنی و سریع بودن و اطلاع از قوانین شهرداری و مقررات ملی ساختمان خیلی مهمه!

متشكر ، لطف مي كنيد نمونه هاي اسكن شده آنرا- با ذكر منبع البته - در تاپيك بگذاريد يا مشابه آن را ؟

ندایی

عضو جدید
فرا فرم معماری یه کتاب از مجموعه کارهای خودش داره که توش تمام کارها رو فاز 2 کرده همراه با دیتیل. کتاب توی نمایشگاه ساختمان 40 هزار تومن فروخته میشد. ولی اگه بتونید یه نگاهی بهش بندازید خبلی عالی میشه. اگه ارائه ای مثل کارهای این کتاب داشته باشید قبولیتون 100% هستش. باز هم میگم امتحان طراحی نظام بیشتر ترسیم فنی هستش تا سنجش توانایی طراحی!​

من با شرکت فرافرم معماری تماس گرفتم گفتند بیشتر عکسهای کاراشون رو تو کتاب گذاشتند پلان خیلی کمه ، منظورتون همین کتاب بود دیگه ؟

ندایی

عضو جدید
من با شرکت فرافرم معماری تماس گرفتم گفتند بیشتر عکسهای کاراشون رو تو کتاب گذاشتند پلان خیلی کمه ، منظورتون همین کتاب بود دیگه ؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
فرا فرم معماری یه کتاب از مجموعه کارهای خودش داره که توش تمام کارها رو فاز 2 کرده همراه با دیتیل. کتاب توی نمایشگاه ساختمان 40 هزار تومن فروخته میشد. ولی اگه بتونید یه نگاهی بهش بندازید خبلی عالی میشه. اگه ارائه ای مثل کارهای این کتاب داشته باشید قبولیتون 100% هستش. باز هم میگم امتحان طراحی نظام بیشتر ترسیم فنی هستش تا سنجش توانایی طراحی!

سلام
مرسی از راهنماییتون ، ولی شنیدم پلان های اجرایی با پلان های مورد تایید نظام کمی فرق دارند ، معمولا اون نقشه ای که تایید میشه رو نمیسازند و دوباره نقشه ی دیگه ای برای ساخت تنظیم می کنند و حاضرند هزینه ی خلافی رو پرداخت کنند و از دوستم پرسیدم بعید میدونست این کتاب ها به دردبخور باشه :surprised: راست میگه؟!!

pritzker

عضو جدید
سلام
مرسی از راهنماییتون ، ولی شنیدم پلان های اجرایی با پلان های مورد تایید نظام کمی فرق دارند ، معمولا اون نقشه ای که تایید میشه رو نمیسازند و دوباره نقشه ی دیگه ای برای ساخت تنظیم می کنند و حاضرند هزینه ی خلافی رو پرداخت کنند و از دوستم پرسیدم بعید میدونست این کتاب ها به دردبخور باشه :surprised: راست میگه؟!!

خب به اینجور کارها دو نقشه ای میگن. درست هستش ولی جفتش بتید مورد تایید نظام باشه. خلاف رو به اختلاف زیر بنا یا کاربری ساختمان میدن. اونم نه در حد زیاد . کمیسون ماده 100 هم واسه همین هستش که در مورد خلافهایی که بهش ارجاء داده میشه تصمیم گیری کنه.
در مورد اون کتاب هم این نظر شخصی من هستش که میگم کتاب خوبیه. خب نظرها متفاوت هستش. کتابی که من از فرا فرم دیدم هم عکس داشت هم پلان و هم دیتیل!

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام
خسته نباشید

سلام دوستان عزیز
امیدوارم که مفید واقع شود
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/paperclip.png فايل ضميمه

• فایلی که گذاشتید رو نمی تونم باز کنم ، قبلی ها باز شدن ولی انگار این یکی با بقیه کمی فرق داره ،باز نمیشه .....

سلام
خسته نباشید
قبل از هر چیز به همه دوستان توصیه میکنم که مبحث 4 رو چندین بار مطالعه کنید
- نحوه ستون گذاری و تیرریزی مشکل داره ( یه بار بشینید و چک کنید که این بنا چطوری مسقف میشه. اول تیرهای اصلی رو رسم کنید بعد تیرهای فرعی ) متاسفانه اکسبندی نکردین تا آدرس بدم و بگم که این قسمت مشکل داره
- درز انقطاع رو رعایت نکردین
- در ضلع جنوبی دیوار بین دوتا ستون حداقلش اینه که این دیوار باید باربر باشه ( به ضخامت 35 سانتی متر??? ) تا بشه این قسمت رو مسقف کرد.
- حداکثر ارتفاع پله در مسکونی طبق مباحث نظام مهندسی 17.5 سانتیمتر میباشد
پلان طبقه چهارم
- مساحت واحد طبقه چهارم هم برابر مساحت یکی از واحدهای طبقات زیرین کفایت میکنه لزومی نداره کل مساحت رو طراحی کنین

دیوار به ضخامت 35 سانتی متر رو برای کلیه دیوار های باربر گفتید یا مربوط به پلان ایشون میشه ؟ من فکر می کردم کلا باید اکثر دیوارها رو 20 سانت بگیریم { یا برای دیوارهای دور و خارجی یا شاید فقط برای اسکلت آجری! } و برای نقشه های نظام زیاد مهم نیست که ضخامت رو نشون بدیم!!!!!!! حالا اگه لازمه که نشون داده بشه ، پس برای اسکلت فلزی و بتونی ضخامت ها فرق میکنه و باید نشون بدیم ؟ ضخامت دیوار بتونی رو چند سانت در نظر میگیرند؟

نقشه هایی که میبرند نظام و تایید می کنند ، اکثرا ارتفاع پله رو همون 20 سانت برای آپارتمان میذارند و با اون همه سخت گیری کنترلر های نظام تایید میشه ، حالا برای آزمون همون 20 سانت در نظر بگیریم ؟
من خودم همیشه ارتفاع رو برای پلان های دانشگاهی 17 میگرفتم ، اما دوستم میگه که اینجا اگه 20 سانت بگیرم فرقی نمیکنه ، و این چند میلی متر اصلا در پلان 1:100 { اونم پلانی که دستی کشیده میشه } دیده نمیشه ، و برای نقشه های غیر از این آزمون! که تایید میشن و ساخته شدن ، گاهی در حین اجرا و سنگکاری ارتفاع بیشتر هم شده !
حالا نمیدونم چیکار کنم ، از روی تعداد پله ها و ارتفاع طبقات که میتونن بفهمن ارتفاع پله چندسانتی هست.............

چرا طراح سوال این پخی 2سانتی رو در پلان گذاشته شده، مگه جلوی این ساختمون حیاط نیست؟!! منظورش رو نمیفهمم!
این 60% + 2 که خیلی دربارش صحبت کردید __ که من خیال میکردم جز قانون های مبحثی بوده !__ رو بازم متوجه نمیشم! این 2 ، همون 2متر هست که به طول اضافه شده ؟ و اینکه >>
این یعنی دیگه به ازای نورگیر و آسانسوری که داریم 2متر پیشروی نمیکنیم؟ و منظور طراح سوال همین بوده ؟ یا اینکه اینطور نیست و میتونیم در کنار این 2متری که گفته اون 2متر پیشروی هم داشته باشیم؟!!!!!!!!!!!!!!!!

چه تاپیــــــــــک خووووبیه ایییییییییییین! :w27: من تازه به اهمیت کاراتون پی بردم;) ، تا حالا تو باغ نبودم:redface: و الان هم که از اول دارم میخونم و تازه تازه دارم میفهمم که چی به چی بوده ، نوشته های خودم رو میبینم که عین پارازیت وسط بحثتون پریده :surprised: میبخشید دوستان :redface: ..........................

limooshirin

عضو جدید
سلام
خسته نباشید

• فایلی که گذاشتید رو نمی تونم باز کنم ، قبلی ها باز شدن ولی انگار این یکی با بقیه کمی فرق داره ،باز نمیشه .....

دیوار به ضخامت 35 سانتی متر رو برای کلیه دیوار های باربر گفتید یا مربوط به پلان ایشون میشه ؟ من فکر می کردم کلا باید اکثر دیوارها رو 20 سانت بگیریم { یا برای دیوارهای دور و خارجی یا شاید فقط برای اسکلت آجری! } و برای نقشه های نظام زیاد مهم نیست که ضخامت رو نشون بدیم!!!!!!! حالا اگه لازمه که نشون داده بشه ، پس برای اسکلت فلزی و بتونی ضخامت ها فرق میکنه و باید نشون بدیم ؟ ضخامت دیوار بتونی رو چند سانت در نظر میگیرند؟

نقشه هایی که میبرند نظام و تایید می کنند ، اکثرا ارتفاع پله رو همون 20 سانت برای آپارتمان میذارند و با اون همه سخت گیری کنترلر های نظام تایید میشه ، حالا برای آزمون همون 20 سانت در نظر بگیریم ؟
من خودم همیشه ارتفاع رو برای پلان های دانشگاهی 17 میگرفتم ، اما دوستم میگه که اینجا اگه 20 سانت بگیرم فرقی نمیکنه ، و این چند میلی متر اصلا در پلان 1:100 { اونم پلانی که دستی کشیده میشه } دیده نمیشه ، و برای نقشه های غیر از این آزمون! که تایید میشن و ساخته شدن ، گاهی در حین اجرا و سنگکاری ارتفاع بیشتر هم شده !
حالا نمیدونم چیکار کنم ، از روی تعداد پله ها و ارتفاع طبقات که میتونن بفهمن ارتفاع پله چندسانتی هست.............

چرا طراح سوال این پخی 2سانتی رو در پلان گذاشته شده، مگه جلوی این ساختمون حیاط نیست؟!! منظورش رو نمیفهمم!
این 60% + 2 که خیلی دربارش صحبت کردید __ که من خیال میکردم جز قانون های مبحثی بوده !__ رو بازم متوجه نمیشم! این 2 ، همون 2متر هست که به طول اضافه شده ؟ و اینکه >>
این یعنی دیگه به ازای نورگیر و آسانسوری که داریم 2متر پیشروی نمیکنیم؟ و منظور طراح سوال همین بوده ؟ یا اینکه اینطور نیست و میتونیم در کنار این 2متری که گفته اون 2متر پیشروی هم داشته باشیم؟!!!!!!!!!!!!!!!!

چه تاپیــــــــــک خووووبیه ایییییییییییین! :w27: من تازه به اهمیت کاراتون پی بردم;) ، تا حالا تو باغ نبودم:redface: و الان هم که از اول دارم میخونم و تازه تازه دارم میفهمم که چی به چی بوده ، نوشته های خودم رو میبینم که عین پارازیت وسط بحثتون پریده :surprised: میبخشید دوستان :redface: ..........................
سلام
اگه سازه بتنی یا فلزی باشه دیوارهای پیرامونی را 20 سانتیمتر در نظر میگیریم و تیغه های داخلی را 10 سانتی متری .
اگه دیوار باربر باشه حتما 35 سانتیمتری باید درنظر بگیرید چه پیرامونی باشه و چه داخلی دیوار باربر نباید کمتر از 35 سانتیمتر باشه هر چند بعضی وقتا در ساختمانهای یک طبقه از دیوار 20 سانتی استفاده میکنند ولی شما 35 سانتیمتر در نظر بگیرید
چون این دوستمون در اون قسمت ستون نداشت میبایست از دیوار باربر استفاده کنه
شما در آزمون از پله 17 سانتی استفاده کنید توی نقشه قید کنید که ارتفاع پله 17 سانتیمتر میباشد . با اتوکد خطوط 17 سانتی جدا کنید و پرینت بگیرید ببرید سر جلسه ( اینم روشش )
اجرای این پخی به دولیل هستش 1- عدم اشرافیت و 2- بخاطر عدم سایه اندازی روی ساختمان همسایه
به این دلیل این 2متر را اضافه میکنند که اون مساحتی رو که راه پله و اسانسور و نورگیرها اشغال میکنند با این اضافه 2متر جبران بشه و از مساحت مفید فضاها کم نشه

ندایی

عضو جدید
سلام دوستان عزیز ، در مورد ضخامت دیوار زیرزمین سوالی داشتم اگر زیر زمین به عنوان فضای اقامت در نظر گرفته شود ضخامت دیوار آن 35 سانت و اگر فضای اقامت نباشد 20 سانت در نظر گرفته می شود ؟

artman

کاربر فعال
سلام دوستان عزیز ، در مورد ضخامت دیوار زیرزمین سوالی داشتم اگر زیر زمین به عنوان فضای اقامت در نظر گرفته شود ضخامت دیوار آن 35 سانت و اگر فضای اقامت نباشد 20 سانت در نظر گرفته می شود ؟

سلام دوست عزیز :
دیوار زیر زمین در هر شرایطی باید 35 سانتی باشه. چه سازه فلزی باشه چه بتنی وحتی بنایی. در اسکلت بنایی دیوار باربر است پس ضخیم اجرا میشه. اما در سازه فلزی وبتنی شما یه دیوار 20 سانتی دارید که روی انرا عایق میکنید بعد یه تیغه 10 سانتی برای حفاظت از عایق روی ان اجرا میکنید. که محصول نهایی یه دیوار 35 سانتی است.البته اگه از اجر استفاده بشه این ابعاد صادقه و برای مصالحی چون بلوک لیکا این ابعاد یه مقدار متفاوت است.

ندایی

عضو جدید
سلام ، به جز امتحان اسفند 89کسی از دوستان سوال طراحی آذر 88 که موضوعش ساختمان پزشکان بود رو کشیده ؟ اگر کشیده میشه بذاره تا ببینیم ؟

دوست عزیز artman از کمکتون ممنون .

آخرین ویرایش:

RAHA60

کاربر فعال
سلام دوستان خوب
با تشکر از بحثهای مفیدتون خیلی خوب میشه اگه بقیه سوالات طراحی سالهای پیش را هم به همین صورت با همکاری همه بررسی کنیم.
مثلا سوال سال 86
با آرزوی موفقیت برای تک تک شما.(sahra60):biggrin:

RAHA60

کاربر فعال
بشتابید

بشتابید

کجایید پس؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چیزی به امتحان نمونده ها...

RAHA60

کاربر فعال
آزمون سال 86

آزمون سال 86

DSC00856.jpgDSC00858.jpgسلام من کارم را میگذارم البته دست گرمیه وایراد زیاد داردخوشحال میشم اگه راهنماییم کنید

آخرین ویرایش:

RAHA60

کاربر فعال
سلام همه سوالات قبل را از سایتی که برای آزمون ثبت نام کردیم میتوانید بگیرید
زمین 20*20.ورودی از شمال 40 متر دفتر کار 2 پارکینگ

arash-1390

عضو جدید
سلام بچه ها
آیا ابعاد ستون ها در طبقات فرق میکنه با نه؟ابعاد ستون ها را معمولا چقدر در نظر میگیریم؟

artman

کاربر فعال
سلام بچه ها
آیا ابعاد ستون ها در طبقات فرق میکنه با نه؟ابعاد ستون ها را معمولا چقدر در نظر میگیریم؟
با سلام به دوستان :
ابعاد ستون در طبقات بالاتر کمتر میشه.
ببینید :هرچه به سمت بالاتر می رویم بار کمتری روی اون طبقه اعمال میشه .مثلا در سازه بتنی اگه ذر طبقه همکف تعداد میلگرد 16 عددو قطر هم 16باشه ابعاد ستون مثلا 45*45است و در طبقه پنجم تعداد میلگردها مثلا میشه 12 عدد با قطر14 که همین باعث میشه ابعاد ستون مثلا بشه 35*35. به همین نسبت برای سازه فلزی هم صادقه ودر طبقات بالاتر ابعادشون کم میشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.