کاسه های داغتر از آش

کاسه های داغتر از آش

• مجموع رای دهندگان
    12

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز

هر کس در انجام کاری بیشتر از ذی نفع وذی صلاح و مسئول دخالت وپافشارکند از باب تعریض وتمثیل گفته می شود : فلانی کاسه گرمتر از آش است و یا به اصطلاح دیگر : کاسه داغتراز آش است .

قبلا دراینگونه موارداصطلاح دایه مهربانتراز مادر به کار برده می شد ولی درعصر قاجاریه واقعه تاریخی جالبی عنوان این مقاله را مرادف اصطلاح مزبور قرار داده است که ذیلا به شرح واقعه می پردازیم :

درزمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار همه ساله یکروز از فصل بهاردر سرخه حصار تهران برنامه آشپزان با حضور شاه وخاندان سلطنت واعیان و اشراف کشور با تشریفات خاص وبرنامه مفصلی که در مقالات آش شله قلمکار وسبزی پاک کردن در این کتاب آمده اجرا می شده است که تمام امرا و صدورمملکت درپختن این آش کذایی کار و وظیفه ای بر عهده داشته اند .

یکی سبزی پاک می کرد ، دیگری خس و خاشاک نخود و لوبیا را می گرفت یکی دیگر بادنجان پوست میکند ، یکی هم هیزم زیردیگ می گذاشت.
خلاصه تمام اعاظم کشور از زن ومرد به کاری اشتغال داشته اند و در پیشگاه سلطان خودرا به نحوی خادم وخدمتگزار جلوه می داده اند !

یکی ازمواد اساسی برنامه آشپزان این بود که چون آش شله قلمکارکاملا طبخ و آماده می شد آن را در قدح های چینی بزرگ و کوچک می ریختند و به فراخور مقام و منزلت بین وزرا و امرا و رجال وهمسران شاه که افتخار حضور داشته اند تقسیم می کرده اند .

آن گاه سفره عریض و طویلی گسترده می شد . هرکس به جای خود که قبلا معین شده بود می نشست و از ظرف مخصوصش با تظاهر به کمال میل و اشتها تناول می کرد .
سرانجام هریک از مدعوین موظف بود قدح چینی را پس ازخوردن آش پر از سکه طلا و اشرفی کند و به حضور قبله عالم تقدیم دارد ! به قول آقای دکتر احسان طباطبائی صاحب کتاب چنته درویش که در رابطه با این آش مورد بحث می نویسد :
"... دراینجا بر خلاف مثل معروف ، که هرکس به قدر پولش باید آش بخورد اتفاقا هیچکس صد یک بلکه هزاریک پول تقدیمی آش نمی خورد و این پول را فقط برای افتخارتقرب به حضور ملوکانه تقدیم می نمودند و گاهی هم ناصرالدین شاه بر سر حال بود و به کسی خیلی لطف و مرحمت داشت واز او احوالپرسی می نمود ..."

آقای مرتضویان ضمن شرح اجمالی از جشن آشپزان راجع به ریشه ضرب المثل بالا چنین می نویسد :
"... رسم چنین بود که آن شخص پس از خوردن آش ، کاسه خودرا پر از اشرفی کرده نزد شاه بفرستد ."
" با آنکه طبع بلند پرواز بشر زیادت طلب است و به هر جاه و مقامی باشد آرمان جلال و جبروت بیشتری دارد اما در این روز با آنکه مقام شامخی داشتند آرزو میکردند پست ترین مقام را داشته باشند وچون کاسه هر کس بزرگتر بود در این معامله زیادتر پول داغتر می شد می گفتند : کاسه از آش داغتر است ."

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان نمی دونم چراتو این باشگاه اینهم متخصص در زمینه های مختلف سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و دینی و اخلاقی داریم
حیف نیست جامعه از تخصص بالایما دراین زمینه ها بی بهره مونده و ما خودمون رو توی این چهاردیواری باشگاه محصور کردیم
بهتر نیست با این همه استعداد های درخشان خودمون رو عرضه کنیم تا جامعه هم به این همه توانایی واقف بشه، بالاخره هرچی هست ما آینده سازهای مملکتیم دیگه( بر منکرش ...)
چند ماهه من عضو باشگاه شدم، اولش با خودم گفتم به به ببین یه همچین جایی بوده و من غافل بودم، میشه کلی کار تخصصی کرد و اطلاعات علمی رو به همدیگه تبادل کنیم، خیلی خوبه نه؟!
اما یه کم که گذشت دیدیم اکثر افراد دارند فقط الکی چرخ میزنند تو باشگاه ، گفتم اینا دیگه کی هستن مگه کاری چیزی ندارند که اینطور مثل آدمای بی هدف مشغول کردن خودشون رو؟!
الان که من اینجام و یک نگاه میندازم می بینم خودم هم یکی شدم مثل بقیه، هرچی یاد دارم و براش سالها زحمت کشیدم رو ول کردم چسبیدم به تاپیک هایی که نه نون داره نه آب، بجز اینکه یک سری نظرات تکراری و کپی پیست رو می بینم و اعصاب رو از آدم خرج می کنه چیزی عاید نمیشه؛ همه اینجا شدن کاسه داغتر از آش چرا نمی دونم؟!

تاپیک ها با موضوعاتی که خودتون بهتر می دونید چی مزخرفاتی توش هست که حتی چند موضوع خوب رو هم تحت الشعاع خودش قرار داده.

چرا؟
اکثربحث ها هم که به توهین به همدیگه ختم میشه چرا که موضوع بحث درتخصص بحث کنندگان نیست پس مجبورند یه جوری جواب هم رو بدن که احیانا کسی فکر نکنه کم آورده و ضایع بازی بشه
قربون یه عده هم بشم که دنبال عقده گشایی هم تاپیک سریالی میزنند

من یک محاسبه کوچیک کردم که چه مقدار وقت داره تو باشگاه گذاشته میشه که حداقل 80 درصد وقت تلف کردن هست
تاپیک ها: 139,261, :eek:
كاربران: 282,445, :eek:
كاربران فعال: 13,891:eek:
دیروز 129 نفر عضو جدید شدند:eek:
116 نفر عضو الان دارند کار علمی می کنند!!!!!!!!!!:surprised:
و حدودا هر روز 3000 نفر داخل و خارج میشند:eek:

اگه برای 1,872,312 به ازای هر پست 1دقیقه وقت تلف شده باشه حدود یعنی 3.5 سال طول کشیده که اگهنگیم 90 درصد که 80 درصدش وقت تلف کردن بوده
تازه این منهای کاربران میهمانه که میان ودید میزنن و بعضی مثل من گول می خورند.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
- نمی دونم چه تخمی ایرانی داره که هرجا میره همین بحث ها هست
- همه همه چی دان هستیم الا همون چیزی که سالها درسشو خوندیم
- همه ما علامه دهریم

- کسی هست که قبولش داشته باشیم
-
-
-
-
- خلاصه کاسه داغتر از آشیم

کاسه داغتر از آش!
ای کاسه ی داغتر تر از آش!
با خرس و پلنگ می پری دآاش
سنگ کیو می زنی به سینه
سنگ لوبیا ؟ لپه؟ نخود ؟ ماش؟
اون ها که تو چاپلوس شونی
از دم همه کله پا تو خشخاش
کی می شه بیای توی این باغ
افسوس، دریغ، حسرت،ای کاش
تا کی توی جلد توست شیطون؟
قد یه نخود برا خدا باش
بسه دیگه هر چی پاچه خواری
این کاسه رو هم بذار سر جاش
...
کاری نکنی که بت بگن: هوی
ای کاسه ی داغتر تر از آش

آخرین ویرایش:

Mr.Hyde

عضو جدید
با اين تفاسير يعني كمتر On بشيم ؟
يا هر تاپيك انتقادي و محكوم كننده اي نزنيم ؟

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اين تفاسير يعني كمتر On بشيم ؟
يا هر تاپيك انتقادي و محكوم كننده اي نزنيم ؟

نمیدونم

موندم واقعا ارزشش رو داره

این همه وقت گذاشتن وتلف کردن
درباره چیزی که اکثرا تخصص که نداریم میریم میگردیم یه چی پیدا می کنیم که با سابقه ذهنیمون جور دربیاد( اگرم جوردرنیاد یه جورتغییر میدیم که جور بشه خلاصه جور وا جور بشه) بعدش بزاریم صفحه پرکنیم و دیگران رو به چالش بکشیم

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز

من دارم کلی میگم
چرا که نیست هست
بیشتر از همه آخریش
تازه کلی تاپیک دیگه هم دارم

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو فروم برنامه نویسان روسیه بالای 60 درصد افراد اوایل روی کار آمدن مدودف نمیدونستند این شخص کیه و به چه مقامی رسیده و چجوری رسیده و . . . .:w15::w15::w15:
حتی بودند افرادی که فقط اسم پوتین رو میدوستند و از کارهاش و مقامش و . . . خبر نداشتند !

اما اینجا از یه بچه دبستانی هم بخای ، شماره شناسنامه پدر مادری دخترخاله رئیس جمهور رو درمیاره واست :w16:

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون جوهر خان http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
راست میگی اکثرا برای وقت تلف کردنه
منم دیگه کمتر میام و یه چرخی میزنیم ببینیم چه خبره.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو فروم برنامه نویسان روسیه بالای 60 درصد افراد اوایل روی کار آمدن مدودف نمیدونستند این شخص کیه و به چه مقامی رسیده و چجوری رسیده و . . . .:w15::w15::w15:
حتی بودند افرادی که فقط اسم پوتین رو میدوستند و از کارهاش و مقامش و . . . خبر نداشتند !

اما اینجا از یه بچه دبستانی هم بخای ، شماره شناسنامه پدر مادری دخترخاله رئیس جمهور رو درمیاره واست :w16:

اینجا بچه تو شکم ننش داره درباره همه چی نظر میده

ننه میگی بیا ببین بچم چه بلبل زبونه

اگه اینهمه وقت برا خوندن چند کتاب
تفریح بیرون
کار علمی
وقت گذاشتن برا خانواده
هدر میرفت
خوشحال تر بودیم
راضی بودیم
رضایت خاطر داشتیم

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز

تفریح بیرون
کار علمی
وقت گذاشتن برا خانواده
هدر میرفت
خوشحال تر بودیم
راضی بودیم
رضایت خاطر داشتیم
کتاب ؟ قیمتش چنده ؟
کار علمیی ؟ مثلا ؟ خرج ؟
خانواده ؟ یا از بیکاری اعصاب ندارن ! یا از گشنگی ! یا . . . .

فکر میکنی اگه الان یه سرگرمی بهتر از این وجود داشت ، ملت وقتشون رو اینجا تلف میکردند ؟
حتما نیس دیگه

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
تاریخ عضویتت رو نگاه کن ببین چند وقته عضو ساییت شدی، روزهاش رو بدست بیار و تعداد پست هات رو بر اون تقسیم کن
البته اگه این کار رو نکنی هم جاوبش معلومه

شما زیادی فعالیت می کنی جوهر خان
هر چیزی باید اعتدال داشته باشه

butterfly_سبز

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا خوب؟
من هنوزتازه می خواستم شروع کنم
چرا مشکوکی
آره همیشه یه شروع به ظاهر آرام.... پیش بردن تاپیک به سمتی که خودت میخوای.... و نتیجه گیری اون طوری که خودت میخوای.
حاجی کلا اطلاعاتی میزنی. یاد یکی از بچه های پایگاه افتادم که مثل شما بود. جوون خوبی بود.

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب ؟ قیمتش چنده ؟
کار علمیی ؟ مثلا ؟ خرج ؟

فکر میکنی اگه الان یه سرگرمی بهتر از این وجود داشت ، ملت وقتشون رو اینجا تلف میکردند ؟
حتما نیس دیگه

:gol::gol::gol::gol:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب ؟ قیمتش چنده ؟
کار علمیی ؟ مثلا ؟ خرج ؟

حتما نیس دیگه

این جور چیزا ساخته و پرداخته ذهنه بیشتر به خاطر تکرار در ذهن ملکه شده

کتاب:
کتابخونه
اینترنت
منابع لاتین در رشته تخصصی

کار علمی:
اول باید فکر رو به کار انداخت،
آره بعضی هاش سرمایه می خواد اما یا طرف داره و دنبال کار علمی نمیره یا نداره و داره مثل ما اینجا میچرخه

من میگم اینجا وقت تلف کنیه همینه دیگه الان کلی کار دارم به هیچ کدوم هم نرسیدم رو هم تل انبار شدن:w09:
گفتم که خانواده ها هم همین معضل رو دارند و ما بچه همین خانواده ها هستیم

سرگرمی بهتر هم که تا دلت بخواد هست

وقتی بی کار هامون تموم بشه اون وقت اگه وقت اضافه آوردیم می چسبیم به کار

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

تفریح بیرون
کار علمی
وقت گذاشتن برا خانواده
هدر میرفت
خوشحال تر بودیم
راضی بودیم
رضایت خاطر داشتیم
الان سالمترین تفریح و ... تو کشور ما همین فرومهای مجاز هستند
تفریحمون کجا بود ؟؟؟؟؟؟؟؟
ولمون کنید با این شعارهاتون

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاریخ عضویتت رو نگاه کن ببین چند وقته عضو ساییت شدی، روزهاش رو بدست بیار و تعداد پست هات رو بر اون تقسیم کن
البته اگه این کار رو نکنی هم جاوبش معلومه

شما زیادی فعالیت می کنی جوهر خان
هر چیزی باید اعتدال داشته باشه
حق با تو هست برادرجان
اما بین پستهایی که میزنم کارام رو انجام میدادم
تو این مدت بیشتر کارام پای کامپیوتر بود اینترنت هم که مفت و مجانی

آره همیشه یه شروع به ظاهر آرام.... پیش بردن تاپیک به سمتی که خودت میخوای.... و نتیجه گیری اون طوری که خودت میخوای.
حاجی کلا اطلاعاتی میزنی. یاد یکی از بچه های پایگاه افتادم که مثل شما بود. جوون خوبی بود.

:gol::gol::gol::gol:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان سالمترین تفریح و ... تو کشور ما همین فرومهای مجاز هستند
تفریحمون کجا بود ؟؟؟؟؟؟؟؟
ولمون کنید با این شعارهاتون

نه آقا میر حسین از دنیای فروم بیا بیرون بگرد کار کن تا فرصت این رو نداشته باشی

مشکل تو بیکاریه که فرصت نمیده تفریح رو با برنامه و بموقع داشته باشیم

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

:biggrin::biggrin::biggrin:

عزیزم من شاغلم
اگه دوست داشتی میگم کجا کار میکنم
من هم کار میکنم هم درس میخونم
بهتره زود قضاوت نکنی

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

دیگه نمیخوام سفسطه کنی
موفق باشی

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه نمیخوام سفسطه کنی
موفق باشی

اگه می خواستم سفسطه کنم پستم رو ویرایش می کردم

بحث سر اینه که تو پست دومم نوشتم

شما میگی ملت چیکار کنن غیر از گشتن تو فروم میگم
ملت بیکاری زیاد دارند
ملت فرهنگ مطالعه ندارند
دنبال این هستن که پاچه هم رو بگیرند ( ملت- ملت، دولت-ملت، ملت- دولت)
تو خانواده ها هم همینه
یه مهمونی راه بنداز ببین بحث سر چی هست
سر کار بحث سر چی هست
تو دستشویی بحث سر چی هست

اینها همه شامل همون موضوع تاپیک میشه

frooh

عضو جدید
نمیدونم

موندم واقعا ارزشش رو داره

این همه وقت گذاشتن وتلف کردن
درباره چیزی که اکثرا تخصص که نداریم میریم میگردیم یه چی پیدا می کنیم که با سابقه ذهنیمون جور دربیاد( اگرم جوردرنیاد یه جورتغییر میدیم که جور بشه خلاصه جور وا جور بشه) بعدش بزاریم صفحه پرکنیم و دیگران رو به چالش بکشیم

من اولین بار که با این باشگاه اشنا شدم به خاطر این بود که داشتم در نت دنبال جوای بک سوال می گشتم. در یک نرم افزار مشکل داشتم، خوشبختانه اینجا جواب سوال علمی خودم رو پیدا کردم اما بعد از اون دیگه هیچ فایده ای برام نداشت و درضمن تاپیکهای خوبش مانند اون تاپیک اموزش نرم افزار هم پاک شدن و تبدیل شده به مکانی برای بحث و جد ل الکی. باید اسم این باشگاه عوض بشه. شده یک چیری در حد سابت کلوپ.کام که من چندشم می شه عضوش بشم. واقعا جای تاسف داره.

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینجا محیطیه که شبیهش هیچ جای این مملکت نیست.
شما کجا میتونی با یه زن خانه دار انقدر راحت ابراز دوستی بکنی؟
کجا میتونی با یه استاد دانشگاه رفاقت بکنی؟
کدوم دختره که بتونه بیرون از این فروم با یه مرد متعهل رفاقت کنه و ازش چیز یاد بگیره؟

اینجا خیلی ها درس زندگی میگیرن. چیزی که بیرون از اینجا به واسطه حکومت مردم نواز امکانش نیست.

حالا اگه شما فکر میکنی نیازت اینجا برطرف نمیشه یا اصلا احساس نیاز نمیکنی نسبت به مطالب سایت لااقل میتونی واسه سایرین در هر زمینه ای که فکر میکنی تخصص داری قدر سر سوزنی هم باشه آموزنده باشی. اگر یک بار تا حالا یکی از این اتفاقاتی برات گفتم میسر شده باشه پس حضورت بیهوده نبوده. یعنی اگر فقط یک بار یاد دادی یا یاد گرفتی برو خدایت را شکر کن و کاسه داغ تر از آش نشو. همین تاپیک شما مصداق بارزی از کاسه داغ تر از آش شدنه.

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم دختره که بتونه بیرون از این فروم با یه مرد متعهل رفاقت کنه و ازش چیز یاد بگیره؟

اینجا خیلی ها درس زندگی میگیرن. چیزی که بیرون از اینجا به واسطه حکومت مردم نواز امکانش نیست.

حالا اگه شما فکر میکنی نیازت اینجا برطرف نمیشه یا اصلا احساس نیاز نمیکنی نسبت به مطالب سایت لااقل میتونی واسه سایرین در هر زمینه ای که فکر میکنی تخصص داری قدر سر سوزنی هم باشه آموزنده باشی. اگر یک بار تا حالا یکی از این اتفاقاتی برات گفتم میسر شده باشه پس حضورت بیهوده نبوده. یعنی اگر فقط یک بار یاد دادی یا یاد گرفتی برو خدایت را شکر کن و کاسه داغ تر از آش نشو. همین تاپیک شما مصداق بارزی از کاسه داغ تر از آش شدنه.
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اولین بار که با این باشگاه اشنا شدم به خاطر این بود که داشتم در نت دنبال جوای بک سوال می گشتم. در یک نرم افزار مشکل داشتم، خوشبختانه اینجا جواب سوال علمی خودم رو پیدا کردم اما بعد از اون دیگه هیچ فایده ای برام نداشت و درضمن تاپیکهای خوبش مانند اون تاپیک اموزش نرم افزار هم پاک شدن و تبدیل شده به مکانی برای بحث و جد ل الکی. باید اسم این باشگاه عوض بشه. شده یک چیری در حد سابت کلوپ.کام که من چندشم می شه عضوش بشم. واقعا جای تاسف داره.

راست میگی یه مدت خوب بود من هم همینطوری پیداش کردم
اما کم کم تکرار مکررات درمسائل تکرای و خرج اعصاب کن

آره نمیگم چیزای خوب نداره، یا چیزی آدم یاد نگرفته ازش، اما ارزشش رو داره اینهم سر مسائل روزمره بحث و جدل
درباره چیزی که تخصص نیست بحث و جدل
درباره چیزی که تخصص هست سکوت و وقت تلف کردن درمورد قبلی که گفتم
من که کلا کاسه داغتر از آش هستم

اما
اما
اما

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوهر جان درست میگی توی این فروما گشتن تا حدودی وقت تلف کردنه ولی به قول میرحسین آدم 2 ساعت چار ساعت یا اصلا یه روز وقته ازادم که داره کجا بره و چی کار کنه؟جای تفریحی داریم؟ازادیم که با ارامش تو خیابون بگردیم و راحت باشیم و بدون استرس تفریح کنیم؟چقدشو کتاب بخونیم؟من خودم کسیم که بیشتر شبا قبل از خواب حتما باید کتاب بخونم حتی اگه شده باشه چند صفحه ولی ادم همه چیزو باهم میخواد چقد کار؟درس...کلاس و کتاب؟تازه یه چیز دیگه هم هست مطمئن باش خیلی از کاربرا این جمعها رو دوس دارن چون میتونن راحت با جنس مخالفشون گپ بزنن بدون اینکه کسی (مثل توی خیابونا)مزاحمشون بشه و دوستای مجازی داشته باشن و از داشتن این دوستا لذت ببرن .چن درصد ما توی جامعه دوستای جنس مخالف داریم(منظورم دوست پسر و دوست دختر نیستا)دوستایی که فقط دوست باشن بشه تا حدودی فارغ از دختر بودن یا پسر بودنت باهاشون حرف بزنی یا شوخی کنی و دوست باشی؟