نظر سنجی برای ایجاد تاپیک حفظ قرآن باشگاه مهندسان

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوستان:gol:
قبل از هرچیز اینو بگم که ازین تاپیک راحت نگذرید.فقط فکر کنید که تاحالا چقدر وقت برای خوندن کتاب درسی و جزوه و رمان وکتاب شعر و غیره گذاشتیم و در مقابل اون چقدر زمان برا ی یاد گرفتن کتابی که معتقدیم خدا برامون فرستاده. که کاملترین کتابه گذاشتیم. شاید یکم طولانی باشه ولی اگر موفق حفظ نیستید حتما بخونید:

بعد از مشورت با آقا جواد و همچنین دوستای خوبم پاسگاه زید عزیزکه قبلا تاپیک مشابهی رو زده بود و red hat که پیشنهاد حفظ رو به بچه‌ها داده بود. تصمیم گرفتیم یه تاپیک منسجم برای حفظ توی باشگاه داشته باشیم.
اگر یه نگاهی به تاپیک‌های ختم قرآن بندازیم میبینیم که عده زیادی هستن که هرروز با اشتیاق تمام وقت برای خوندن قرآن میذارن. اگر همین زمان رو متمرکز کنیم میتونیم قرآن رو حفظ کنیم.

سوال اولی که ممکنه پیش بیاد اینه که چرا حفظ؟ همینظوری که میخونیم خوبه دیگه:
جوابش رو میتونید از کسایی که حافظ هستن(چه تمام قرآن رو چه بخشی از اون رو). وقتی که کسی قرآن رو حفظ میکنه بمرور زمان باهاش انس میگیره. مجبوره برای اینکه از یادش نره تکرارش کنه. هر آیه رو بارها میخونه و هربار بیشتر بهش فکر می‌کنه و براش جذاب تر میشه. چون باید مداوم به قرآن گوش بده و بخونتش براش تبدیل میشه به یک نوای دلنشین. شاید در حالت عادی حوصلمون نگیره بیشتر از یه زمان کوتاهی قرآن گوش بدیم. ولی وقتی یه مدت از شروع حفظ میگذره با علاقه زیاد و بدون خستگی گوش میدیم.
خوندن قرآن بصورت پراکنده خوبه ولی معمولا اثر تربیتی خیلی کمتری روی انسان داره. در حالی که اگر هر روز یک مطلب برای انسان تکرار بشه خودش رو ملزم به انجام دادن اون میدونه

سوال دوم اینکه آیا وقت کافی برای حفظ دارید:
بنظر من همه وقت کافی برای حفظ دارند. اگر یه بررسی روی کارهای روزمرتون بکنید میبینید ک وقتای زیادی هست که کاری واسه انجام دادن ندارید. حتی افرادی که خیلی سرشون شلوغه. مثلا خود من حداقل روزی ۲ ساعت تو راه خونه و دانشگاهم که در حالت عادی ازش استفاده‌ای نمی‌کنم. اما میشه خیلی راحت همین زمان رو به خوندن قرآن یا گوش دادن به اون اختصاص داد.

سوالای بعدی روهم شما بپرسید
:)

ان شاء الله بعد از اینکه دوستان سوالاشونو پرسیدند و کسانی که میخواهن شرکت کنن آمادگیشون رو اعلام کردند شیوه حفظ رو بهتون می‌گم.
برای اینکه تاپیک کیفیت یک کلاس خوب رو داشته باشه شیوه جلو بردن تاپیک و برنامه حفظ رو با حافظ کل قرآن هماهنگ می‌کنم.

حسن ختام شروع تاپیک هم یه محاسبه کوچیک اززمان لازم برای حفظ کامل (البته مهم نیست چقدر طول بکشه. مهم انس بیشتر با قرآنه):

اگر روزي يك آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 17 سال و 7 ماه و 9 روز حفظ خواهيد شد . اگر روزي دو آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 8 سال و 9 ماه و 18 روز حفظ خواهيد شد . اگر روزي 3 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 5 سال و 10 ماه و 13 روز حفظ خواهيد شد . اگر روزي 4 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 4 سال و 4 ماه و 24 روز حفظ خواهيد شد . اگر روزي 5 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 3 سال و 6 ماه و 7 روز حفظ خواهيد شد. اگر روزي 6 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 2 سال و 11 ماه و 4 روز حفظ خواهيد شد . اگر روزي 7 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 2 سال و 6 ماه و 3 روز حفظ خواهيد شد. اگر روزي 8 آيه از قرآن كريم را حفظ نماييد ، كل قرآن را در مدت 2 سال و 2 ماه و 12 روز حفظ خواهيد شد .

آخرین ویرایش:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
من انشالله هستم . طرح خیلی خوبی است .
ولی روش کارتان به چه صورت خواهد بود؟

روش کار رو بعد ازین که همه نظراتشون رو گفتن بطور دقیق مینویسم
الآن اجمالا باید بگم:
برای هرکسی متناسب با وقتش تکلیف مشخص می‌کنیم و هر روز هم از طریق تاپیک پرسش از دوستان رو انجام میدیم.
روش حفظ خیلی ساده هست و همونطور که گفتم میشه از وقت‌هایی که در روز در حالت عادی یه هدر میره هم بسادگی استفاده کرد

raha.68m

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم من هم...
اما به معنی هم توجه کنیم
و به من آسون تر بگیرید چون من باور کنین از کم وقتی به کمبود خواب و نرسیدن به خیلی کارای مهم دیگه دچار شدم
البته قرآن از همه کارهام حتما مهم تره
توکل به خدا امیدوارم توفیقش رو نصیبم کنه

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه
از کی شروع می کنید؟
آخرشم باید video conferencing بذارید ببینید همه تکالیفشون رو درست انجام دادند یا نه!:cool:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم من هم...
اما به معنی هم توجه کنیم
و به من آسون تر بگیرید چون من باور کنین از کم وقتی به کمبود خواب و نرسیدن به خیلی کارای مهم دیگه دچار شدم
البته قرآن از همه کارهام حتما مهم تره
توکل به خدا امیدوارم توفیقش رو نصیبم کنه

حتما به برای معنی و تفسیر هم برنامه‌ای خواهیم داشت. البته لازمه حفظ خوب اینه که معنی آیه رو بفهمید. شاید دفعه اول که یه آیه رو میخونید درست متوجه نشید. ولی به مرور بیشتر با معنیش ارتباط برقرار می‌کنید
در مورد وقت هم نگران نباشید.

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول ممنون از تاپیک خوبتون :gol:

منم هرچند تا حالا بهش فکر نکرده بودم ولی خیلی دوست دارم بتونم حداقل تا جایی که میتونم سعیمو بکنم مطمئنا همچین تاپیکایی و شرکت بچه های باشگاه میتونه یه انگیزه بالا تو ادم ایجاد کنه که اونایی هم که مث من پشتکارشون پایینه یه تکونی به خودشون بدن :redface:

ولی به نظر منم روش کار خیلی تاثیر داره ، به نظرم همونطور که اقا احسان گفتن اگه تکلیف هرکس جداگانه و بر اساس توانایی های خودش باشه خیلی بهتر جواب میده چون مثلا من تا 1 ماه دیگه وقتم کلا ازاده ، ولی از بهمن ماه که ترم جدید شروع میشه کمتر وقت میکنم و برنامه این دوتا باید متفاوت باشن .

درکل طرح خوبیه ممنون که به فکرش بودین و امیدوارم بچه های دیگه هم بیان و نظراشونو بگن تا به بهترین شکل راه بیفته .

همگی موفق باشین :gol:

(✿◠‿◠) Darya

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی فکر خوبیه.
امیدوارم خدا این توفیق رو به هممون عطا کنه.

راستی آیا این روشتون انعطاف پذیر هست ؟
فرضا من این روزها سرم شلوغه اما 1ماه دیگه وقتم آزاده
آیا میشه تعداد آیات حفظی رو در روز متناسب با وقتم تغییر بدم یا نه؟

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه
از کی شروع می کنید؟
آخرشم باید video conferencing بذارید ببینید همه تکالیفشون رو درست انجام دادند یا نه!:cool:
من نظرم اینه که چند روزی رو بزاریم دوستان نظراتشون رو بگن بعد شروع کنیم
فقط دو مورد هست که باید تهیه کنید
تو پست بعدیم توضیحش رو میدم
video conferencing هم خوبه‌ها

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی جالبه مدتی بود داشتم فکر میکردم این همه فرمول و جزوه و .. حفظ میکنیم ولی مهمترین کتاب زندگیمونو حتی یاد نداریم درست بخونیم دنبال یه جا میگشتم برای حفظ قران ثبت نام کنم اما گفتم این ترم درسم تموم بشه و تکلیف ترم بعدم هم مشخص بشه که کجام بعد برم.
فکر خیلی خوبیه.

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد وقت من یه مورد رو بگم.
من خودمم دی حال حاضر شدیدا سرم شلوغه. ساعت ۱۱ شب میرسم خونه و صبحم بیدار میشم میزنم بیرون. حتی جمعه‌ها
ولی برنامه حفظ طوری هست که میتونم به حفظ هم برسم
فقط باید خجالتی ننباشید و اگر لازم بود تو هر محیطی قرآن رو باز کنید و بخونید. اینجوری مشکل وقت ندارید

برای اینکه یک صفحه یا چند آیه( بسته بر وقتتون ) حفظ کنید باید یک جای آروم اون آیات رو بخونید(طبق برنامه‌ای که بعدا می‌گم). این زمان خیلی کمی نیاز داره
مرور شما اگر فرصت ندارید. در مسیر یا در محیطی که توش قرار دارید انجام میشه. من تو مترو و بی آر تی یا موقع پیاده رفتن به سمت خونه و دانشگاه مرورم رو انجام میدم
قسمت اصلی و وقتگیر کار هم مروره

raha.68m

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نظرم اینه که چند روزی رو بزاریم دوستان نظراتشون رو بگن بعد شروع کنیم
فقط دو مورد هست که باید تهیه کنید
تو پست بعدیم توضیحش رو میدم
video conferencing هم خوبه‌ها[/QUOTE]
ویدئو کنفرانس هم خوبه ها؟!:surprised:

:eek:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد اون دو موردی که گفتم باید تهیه بشه:
اولیش ترتیل استاد پرهیزگار یا استاد منشاویه. اگر سه بار تکرارش باشه خیلی بهتره.

دومیشم قرآن با متن عربیه که باید صفحه ساده‌ای داشته باشه. عکس یکی دوتا قرآن مناسب رو فردا براتون قرار میدم که بدونید چجوری باید باشه
قرآن حفظ الزاما باید ثابت باشه. بدون ترجمه بودنش برای اینه که زیاد شلوع نباشه که ذهن راحتتر بخاطر بسپرتش. و ساده بودنش برای اینکه چشم خسته نشه

bahar01

عضو جدید
خیلی طرح خوبیه...
ممنون از شما آقا احسان و بقیه دوستان که این پیشنهاد رو مطرح کردن.
ایشالا اگه من هم سعادت داشته باشم، خوشحال میشم تو طرح شرکت کنم.
خیلی عالیه.:gol:

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز

بدون ترجمه بودنش برای اینه که زیاد شلوع نباشه که ذهن راحتتر بخاطر بسپرتش. و ساده بودنش برای اینکه چشم خسته نشه

اخه بدون ترجمش چه جوری حفظش کنیم خب ؟

نمیدونم شاید برا بقیه اینجوری که گفتین بهتر جواب بده ، ولی من خودم اگه معنی ایاتو بدونم بهتر میتونم حفظشون کنم !

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه بدون ترجمش چه جوری حفظش کنیم خب ؟

نمیدونم شاید برا بقیه اینجوری که گفتین بهتر جواب بده ، ولی من خودم اگه معنی ایاتو بدونم بهتر میتونم حفظشون کنم !

اشتباه نکنید
دفعه اولی که می‌خواید یه آیه‌رو حفظ کنید ترجمش رو از روی یه قرآن دیگه دیگه یا نرم افزار و سایت نگاه می‌کنید. دفعات بعد هم که آیه رو میخونید معنیش رو میدونید
حفظ بدون معنی رو من هم باهاش موافق نیستم

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون واقعا فکر خوبیه،امیدوارم توفیقشو داشته باشم.
اما مسئله وقتو که دوستان گفتن و یچیز دیگه: نمیشه سورهای خاصی رو حفظ کنیم.؟

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون واقعا فکر خوبیه،امیدوارم توفیقشو داشته باشم.
اما مسئله وقتو که دوستان گفتن و یچیز دیگه: نمیشه سورهای خاصی رو حفظ کنیم.؟

منم موافقم مثلا از جزء 30 و سوره هایی که بیشتر خوندیمشونو باهاشون اشناییم شروع کنیم بهتره!:D

منی که ارادم کمه اگه همون اولش بیفتم سر سوره بقره که حتی ممکنه تو روخوانیش هم مشکل داشته بشم و طولانی هم هست احتمالش زیاده که برا ادامه ش به مشکل بخورم و انگیزه م کمتر شه ...

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد وقت توضیح دادم
مثلا شب یک ساعت برای یک صفحه وقت متمرکز میذاریم. تا چند روز اگر فرصت صفحه جدید خوندن رو نداشته باشم تا چند روز فقط مرور می‌کنم. اگر وقت کمتری داریم روزی یک ربع دوتا آیه حفظ می‌کنیم. بقیه روز رو دتو هر فرصتی و هر جایی مرور می‌کنیم. چون عملا قرآن در هر موقعیتی همراهمونه
عجله‌ای که برای حفظ کامل نداریم. مهم مسیریه که داره طی میشه.
برای شروع از سوره‌های خاص من الآن با دوتا حافظ صحبت کردم. قرار شد یه جواب مطمپین بدم
ولی من خودم فکر می‌کنم شروع از ابتدای قرآن خیلی بهتره
جواب قطعیش رو فردا بهتون میدم

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم موافقم مثلا از جزء 30 و سوره هایی که بیشتر خوندیمشونو باهاشون اشناییم شروع کنیم بهتره!:D

منی که ارادم کمه اگه همون اولش بیفتم سر سوره بقره که حتی ممکنه تو روخوانیش هم مشکل داشته بشم و طولانی هم هست احتمالش زیاده که برا ادامه ش به مشکل بخورم و انگیزه م کمتر شه ...
آره بحث مهم وقت هم رو این موضوع تاثیر میذاره (البته استارتر عزیز شرمنده نمیخواستم همین اول آیه یاس بخونم.!!)

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز

جزء ۳۰ بهتر از اینه که از هرجای قرآن شروع کرد. اینجوری انسجام بهتر حفظ میشه. یکی از اون حافظا که گفتم هم گفت به خیلی‌ها برای شروع جزء ۳۰ رو پیشنهاد میکنه
سوره بقره یکم شروعش سخت هست ولی واقعا سوره جذاب و فوق لعاده‌ایه

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون پیشنهاد خوبیه
من یه مدتی کلاس میرفتم اما بعدش وقتی تعداد جزها زیاد شد چون دوره شون زمان خوبی میخواست موقتا کنار گذاشتم.
حالا دوباره با هم شروع میکنیم

اماری که در انتها اوردید هم خیلی جالب بودند.

:gol:

بالا