مگه حاجی فیروز چشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nika65

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه چشههههه؟؟؟؟؟؟
بگو چش نیست......!!!!
زشت نیست که هست...
سیاه نیست که هست...
اواااااااااااااااااااااااااااا خوب چی میشد حاجی فیروز یا عمو نوروز رنگی بود خوشگل تر بود..
شاید اینجوری بیشتر طرفدار داشت
نسل جدیدم روحشون شاد میشد.....:surprised:
اسمش عوض شده .....!!!:eek:
هر دوتاشووووون زشتن...:mad:

Hacksaw

عضو جدید
مگه چشههههه؟؟؟؟؟؟
بگو چش نیست......!!!!
زشت نیست که هست...
سیاه نیست که هست...
اواااااااااااااااااااااااااااا خوب چی میشد حاجی فیروز یا عمو نوروز رنگی بود خوشگل تر بود..
شاید اینجوری بیشتر طرفدار داشت
نسل جدیدم روحشون شاد میشد.....:surprised:
اسمش عوض شده .....!!!:eek:
هر دوتاشووووون زشتن...:mad:

اخه شما ها چرا اینقد خوشگلی واستون مهمه......؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mahboobeyeshab

عضو جدید
کاربر ممتاز
سياهي عمو نوروز بابانوروز....ننه نوروز...برميگرده به زمستان ....زمستان و سرما نماد سياهي است و از اين جهت چهره عمو نوروز رو سياه ميكنند...
قبلا هم گفتم عمو نوروز نام اصليش هست و تهراني هاي معاصر نام حاجي فيروز رو براش گذاشتند....
دوره راه افتادنش توي خيابون...پيام اور نوروز و بهار هست...
اينكه پول جمع ميكنه....نماد عيدي گرفتنه....
اينكه شعر ميخونه و ترانه خاص داره همه بر ميگردن به مفاخر تون.....الانم دارند عروسكش رو ميزنند....چيز بدي نيست...زنده نگه داشتن رسوم زيباي خودمونه....

mahboobeyeshab

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا سیاهی نماد سرما و شب‌های بلند و سرد زمستان است و می‌دانیم که در داستان‌های مردمی و حتی در شاهنامه فردوسی، بین سرما و زمستان، با سیاهی و گرگ سیاه ارتباط‌هایی وجود دارد و نمایش‌های پیوسته با سیاه‌بازی، در گذشته شیوه‌ای نمادین در مبارزه با سرما می‌بوده است و ارتباطی با نژاد سیاه ندارد...
همينطور ارتباطي با برداري نيز نداره...به خاطر شعر ارباب خودم....بلكه رابطه اش نوكر و ارباب هست ولاغير...

mahboobeyeshab

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين اسم دگرگون شده اسم ننه نوروز و بابا نوروز هست كه در ديگر مناطق به نامهاي مختلفي ناميده ميشه....
نام حاجي فيروز و ويژگي هاي خاص امروزينش سنتي كاملا جديد و خاص تهراني هاي معاصر است....

در نواحي مختلف او را بامهاي متفاوت ميشناسند در خراسان وبخشهائي از افغانستان "بي بي نوروزك"
در خمين و اراك "ننه نوروز"

در كرانه هاي خليج فارس"ماما نوروز"
در گيلان "پير بابا"
در آذربايجان"ننه مريم"
در تاجيكستان و بخارا"ماما مروسه"
و.....
همه در واقع پيام آور نوروز و بهار هستند...

Hacksaw

عضو جدید
اين اسم دگرگون شده اسم ننه نوروز و بابا نوروز هست كه در ديگر مناطق به نامهاي مختلفي ناميده ميشه....
نام حاجي فيروز و ويژگي هاي خاص امروزينش سنتي كاملا جديد و خاص تهراني هاي معاصر است....

در نواحي مختلف او را بامهاي متفاوت ميشناسند در خراسان وبخشهائي از افغانستان "بي بي نوروزك"
در خمين و اراك "ننه نوروز"

در كرانه هاي خليج فارس"ماما نوروز"
در گيلان "پير بابا"
در آذربايجان"ننه مريم"
در تاجيكستان و بخارا"ماما مروسه"
و.....
همه در واقع پيام آور نوروز و بهار هستند...

ممنون ولی مثل اینکه مطلب من دستگیرت نشده.....
همه ی اینها که گفتی قبول ولی هر اسمی که داشته شکل و شمایل که همین بوده اخه سیا بوده دوره گرد بوده اسمش عمو نوروز ننه نوروز هرچی که میخواد باشه ولی عروسک جدید با این اسم ساختن یک پیر مرد چوب به دست که اصلا شبیه به هیچ سنت قدیمی نیست....

Sarp

مدیر بازنشسته
همه ی اینها که گفتی قبول ولی هر اسمی که داشته شکل و شمایل که همین بوده اخه سیا بوده دوره گرد بوده اسمش عمو نوروز ننه نوروز هرچی که میخواد باشه ولی عروسک جدید با این اسم ساختن یک پیر مرد چوب به دست که اصلا شبیه به هیچ سنت قدیمی نیست....
چن سال بعد این هم میشه یه سنت قدیمی :D

mahboobeyeshab

عضو جدید
کاربر ممتاز

عزيز من چوب بدست بودنش سنت نيست يا پيرمرد بودنش؟!!!!
هر دو بر ميگرده به شخصيتش...چوب نماد نقال بودنشه همونطور كه پيام آوره...و همينطور بيرون روندن زمستون و سياهي....مثل چوپونها......
پيرمرد بودنشم كه نشون ميده از اتمام زمستون....و فصل سرما كه پير و فرتوت شده.....
اي خداااااااااااااااا....دي:smile::gol:

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاجی فیروز بابانویلیست که سولاریزه کرده

بالا