مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

dorddaye

عضو جدید
نظرتون چیه ؟

نظرتون چیه ؟

سلام دوستان
من تو حيات خونمون چند تا گوجه فرنگي محلي ( به قول شمالي ها ) و بعضي ها هم ميگن گوجه زابلي و شايد گوجه فرنگي زينتي هم بشه اسمشو گذاشت کاشته بودم که ميوه هاي ريزي داره به اندازه فندوق که واسه ترشي و مصرف تازه خوري استفاده ميشه و مزه ترش داره خلاصه وقتي گلهاش ظاهر شدن من به نيت اينکه تعداد گلهاشو بيشتر کنم و وادار به رشد رويشي کنم سرزني کردم و تمام شاخه هاي اصلي و فرعي رو سربرداري کردم تا از فاز رويشي که انصافا خوب هم رشد کرده بودن به مرحله زايشي برن ولي نميدونم چي شد که بوته ها و همينطور همون چندتا گل زرد رنگ روي شاخه هاي به همون صورت فيکس شدن و نه رشد رويشي کردن و نه رشد زايشي و الان هم که با توجه به پايان فصل گوجه فرنگي برگهاشون از پايين داره خشک ميشه وبرام عجيب بود که چرا هيچ اتفاقي نيافتد البته اتفاق که افتاد و اون هم توقف رشد رويش و زايشي بود بنظرتون علتش چي بود خاک مناسب آبياري بموقع و خلاصه شرايط رشد مهيا بود لطفا نظر بدين ممنون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تو حيات خونمون چند تا گوجه فرنگي محلي ( به قول شمالي ها ) و بعضي ها هم ميگن گوجه زابلي و شايد گوجه فرنگي زينتي هم بشه اسمشو گذاشت کاشته بودم که ميوه هاي ريزي داره به اندازه فندوق که واسه ترشي و مصرف تازه خوري استفاده ميشه و مزه ترش داره خلاصه وقتي گلهاش ظاهر شدن من به نيت اينکه تعداد گلهاشو بيشتر کنم و وادار به رشد رويشي کنم سرزني کردم و تمام شاخه هاي اصلي و فرعي رو سربرداري کردم تا از فاز رويشي که انصافا خوب هم رشد کرده بودن به مرحله زايشي برن ولي نميدونم چي شد که بوته ها و همينطور همون چندتا گل زرد رنگ روي شاخه هاي به همون صورت فيکس شدن و نه رشد رويشي کردن و نه رشد زايشي و الان هم که با توجه به پايان فصل گوجه فرنگي برگهاشون از پايين داره خشک ميشه وبرام عجيب بود که چرا هيچ اتفاقي نيافتد البته اتفاق که افتاد و اون هم توقف رشد رويش و زايشي بود بنظرتون علتش چي بود خاک مناسب آبياري بموقع و خلاصه شرايط رشد مهيا بود لطفا نظر بدين ممنون

سلام دردی خوبی کجا کاشتی گنبد یا گرگان

راستش این گوجه ها کلا کم محصول هستن یجوری مقدار گلدهیشون کمه و معمولا رو همون شاخه ای که گل و میوه دادن رو همون بازم گل و میوه میدم

karoon245

عضو جدید
با سلام باغچه و گلدونام مورچه زده. ميتونه مضر باشه واسشون؟ مورچه قرمز زده راه از بين بردنشون چيه؟

karoon245

عضو جدید
با سلام باغچه و گلدونام مورچه زده. ميتونه مضر باشه واسشون؟ مورچه قرمز زده راه از بين بردنشون چيه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز...
منم قبلا همچين مشكلي واسم پيش امد.. از دوستان كمك گرفتم گفتن سم مورچه بريز...هم تو گلدون و هم اطراف گلدون ها و باغچه... بعد از سم ريختن هم نبايد اب بدي...چون سمت از بين ميره و فايده اي نداره ...چندين بار كه بريزي مشكلت برطرف ميشه...

صب كن ببين نظر بقيه دوستان چيه....

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام میخواستم در مورد بون سای کردن گیاهان توضیح بدین
من یه توضیح کامل میخوام
ممنون میشم اگه کمکم کنین
;););)

سلام دوست عزيز
در تاپيك زير زياد در موردش صحبت شده...ببينيد كمكتون ميكنه
بن سای (http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/multipage.gif 1 2 3 4 5 ... آخرين صفحه)
كتاب بن ساي مهندس اسماعيل پيش بين هم مفيده...

هدف من

عضو جدید
کمک

کمک

سلام دوست عزیز رشته من طراحی فضای سبزه خوشحال میشم کمک کنم
زمینی که شما دارید تقریبا مساحتش زیاده باید معبر هم براش تعریف بشه.که واسه طراحیش لازمه کاربریهای اطراف زمین مشخص باشه

دوست هم رشته ای سلام
لطفا اگه نرم افزار یا کتاب داری به ما هم معرفی کن ممنون میشم;)
از اسکیس هم برام بنویس که چیه:que:
عکس هم بزار قربون دستت :)
سالهای سال زنده وپیروز باشی:gol::heart::hypocrite:

karoon245

عضو جدید
سلام

سلام

[متشكر از راهنمايي شما منظورتون از سم مورچه نوع خاصي از سم هست؟ از كجا ميشه خريد؟ واسه گياه مضر نيست؟ اصلا وجود مورچه واسه گياه مضره؟ قبلا كمي سم داشتم اطراف گلدون ريختم بهتر شد اما داخل گلدون نه. مرسي

karoon245

عضو جدید
سلام

سلام

[متشكر از راهنمايي شما منظورتون از سم مورچه نوع خاصي از سم هست؟ از كجا ميشه خريد؟ واسه گياه مضر نيست؟ اصلا وجود مورچه واسه گياه مضره؟ قبلا كمي سم داشتم اطراف گلدون ريختم بهتر شد اما داخل گلدون نه. مرسي

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من سلام.
من با یک نرم افزار کار میکردم که علاوه بر کارهای طراحی شما میتوایند نوع خاک میزان ابی که میتوانید برای گیاه تامین کنید میزان نوری که در ان منطقه هست و خلاصه این نوع اطلاعات از منظقه بدهید و گیاهانی را که میتوانید در ان منطقه بکارید برای شما معرفی میکرید حتی این نرم افزار میتوانید رنگ گیاهانی را که لازم دارید در این طرحتون علامت گذاری کنید وهمراه با شمخصات ان منطقه گیاهان را مشخص میکنه.
اسم نرم افزار هم نگاه میکنم بهتون میگم
چند تا نرم افزار هست ولی از این یکی من خوشم امد

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

نه..سم مورچه خاصي منظورم نيست...سم مورچه اي كه من زدم سم پديده بود...
از خدمات كشاورزيا...سم فروشيا...سم مورچه خيلي جاها داره....
من كه زدم...مشكلي پيش نيومد... گياهاتون چيه؟ شايد گياهتون حساس باشه... حسن يوسف و ديفن باخيا و ناز و كاكتوس و يوكا و خيلي از گلدونام مورچه زده بود... به همشون هم تقريبا زدم... اما بيشتر سعي ميكردم اطراف گلدون بزنم و تو گلدونا كم ميريختم....گلخونمون هم كمتر ميشستم... سعي ميكردم وقتي اب ميدم به گلدونها...رو زمين نريزه كه اثر سم مورچهه كمتر بشه....
اينو نميدونم كه مورچه واسه گياه مضر هست يا نه....

ارغوان

عضو جدید
سلام بچه ها خوبین؟
من گیاه پزشکی میخونم ولی دوس دارم ارشد باغبانی بخونم کتاباشو خریدم ولی مشگله ی کتابی به نام ازدیاد نباتات خیلی سخته وقتی میخونمش عصبی میشم به نظرتون چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:mad::(:cry:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام بچه ها خوبین؟
من گیاه پزشکی میخونم ولی دوس دارم ارشد باغبانی بخونم کتاباشو خریدم ولی مشگله ی کتابی به نام ازدیاد نباتات خیلی سخته وقتی میخونمش عصبی میشم به نظرتون چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:mad::(:cry:
سلام عزیز:gol:

اگه واقعا میخوای ارشد باغبانی قبول بشی از اولش برو کلاس نه فقط ازدیاد بقیه درساشو هم برو کلاس سوالاشو گیر بیار که با تستاش آشنا بشی

hasti63

عضو جدید
دوست هم رشته ای سلام
لطفا اگه نرم افزار یا کتاب داری به ما هم معرفی کن ممنون میشم;)
از اسکیس هم برام بنویس که چیه:que:
عکس هم بزار قربون دستت :)
سالهای سال زنده وپیروز باشی:gol::heart::hypocrite:
سلام رشته شما هم فضای سبزه؟ اگه اینجوریه نباید مشکلی داشته باشین تو طراحی که:smile:
کتاب که یکی طراحی پارک جمشید حکمتی.2- بایدها و نبایدها در 100 طرح منظر باغ پارک ویلا از اسماعیل پیش بین

soutedelan

عضو جدید
نوشتن گزارش کار

نوشتن گزارش کار

برای نوشتن گزارش کار در مورد سبزی وصیفی،بهم سایت معرفی کنید،لطفاً!

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
راستش می دونم اینجا جای سوالات هست
ولی حقیقتا نتونستم لطف دوستان را بدون جواب بزارم
به لطف شما الان محبوبم انقدر سبز شده که باید برم حرسش کنم و هر شب از بوی دلفریبش مست و مدهوش می شم
واقعا ممنون از همه راهنمایی ها و محبتهاتون

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
من متوجه نمیشم !!! بچه ها شما کمکش کنین ایشونو .... گزارش کار ؟

ali3355

عضو جدید
با سلام من یه عضو جدید هستم
من یک درخت تبریزی کاشتم (با ریشه خریدم) ولی بعد از 3 هفته یک سوراخ روی تنه ی درخت دیدم وخواستم با گل پور کنم که به محض برخورد گل تعدادی حشره شبیه عنکبوت خیلی کوچک وسبز مایل به سفید از سوراخ خارج شد لطفا کمک کنید که چطور با اون مقابله کنم :cry:
برای بهتر رشد کردن این درخت چه کودهایی باید بدم در ضمن من هر روز بهش اب میدم طبق توصیه فروشنده
ببخشید زیاد شد

recep_ivedik

اخراجی موقت
دوست عزیز درخت تبریزی خیلی مقاوم به هر گونه شرایط است و لازم نیست با ریشه بخری درسال بعد در زمستان یا اسفند از یک درخت قوی یک شاخه ی کلفت بشکن همون توری به زمین بکار او خودش ریشه می اندازد واز اون یکی هم بهتر می شود

recep_ivedik

اخراجی موقت
دوستان ببخشید من اگر بخواهم یک بذر گردو بکارم در پاییز کاملا بزارم خشک شود یا همون جوری که از پای درخت برداشتم بکارم لطفا زود نروید می دانید بگویید خیلی ممنون می شوم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستان ببخشید من اگر بخواهم یک بذر گردو بکارم در پاییز کاملا بزارم خشک شود یا همون جوری که از پای درخت برداشتم بکارم لطفا زود نروید می دانید بگویید خیلی ممنون می شوم

اقا جان همونجوری بکار فقط پوست سبزشو بکن

recep_ivedik

اخراجی موقت
ببین می گویم وقتی می خواهم در پاییز به زمین اصلی بکارم اگر خیس باشه می گن خراب می شود واگر خشک خشک هم باشه می ترسم جوانه نزنه خواهش می کنم جواب بدید:w09::question:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ببین می گویم وقتی می خواهم در پاییز به زمین اصلی بکارم اگر خیس باشه می گن خراب می شود واگر خشک خشک هم باشه می ترسم جوانه نزنه خواهش می کنم جواب بدید:w09::question:

خیالت راحت باشه تو پاییز مستقیم از درخت بچین پوستشو بکن بکار تو زمین اینو که متوجه شدید انشا الله سبز میشن خشک نباشه چون معلوم نیست که سبز میشه یا نه همون ترشو بکار ولی بدون پوست

باغبان بهشت

عضو جدید
سلام به همگي:gol:

1-من يه چنديه كه گلدوناي حسن يوسفم يه حشره موذي اومده سراغشون.:w05:چند تا از گلدونا رو ريختم دور ولي بازم هستن همين امروز يكي از گلدونامو ديدم پر بود چقدم بزرگ بودن خودم فكر مي كنم سپردار باشه يه چيزايي مثل پنبه هم روي ساقه ها هست.بايد چكار كنم؟؟؟
البته خودم توي يه كتابي خوندم نوشته بود با پنبه الكلي بكشيد روشون ولي اينا خيلي زيادن.راستي سپردارا سفيدن و دقت كه بكنين يه نقطه هاي قرمزي هم روشون هست.اصلا براي چي گلدونام اينجوري شدن ؟؟؟كسي ميدونه علت ايجاد و درمانش چيه؟
ممنوووووووووووووووووووون

2-حسن يوسف وقتي ساقه هاش كلفت ميشه يعني عمرش داره تموم ميشه؟از اينايي كه مثل چوبي شدن ميشه قلمه گرفت؟؟؟؟؟
بازم ممنووووووووووووووووووووووووووووووووووووون:w16:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:

این که میگین شپشک آرد آلود هست
اگه کم باشه شاید با شستن برطرف بشه ولی زیاد باشه باید سمپاشی بشه چون به مرور از شیره گیاهی میمکن و این باعث از بین رفتن گیاه میشه

برای خرید سم هم بگین که گیاهتون چی هست اطراف گیاهتون چه گیاهای دیگه هست و ...
چون بسته به این موارد فرق میکنه

باغبان بهشت

عضو جدید
سلام دوست عزیز:gol:

این که میگین شپشک آرد آلود هست
اگه کم باشه شاید با شستن برطرف بشه ولی زیاد باشه باید سمپاشی بشه چون به مرور از شیره گیاهی میمکن و این باعث از بین رفتن گیاه میشه

برای خرید سم هم بگین که گیاهتون چی هست اطراف گیاهتون چه گیاهای دیگه هست و ...
چون بسته به این موارد فرق میکنه

سلام افسون خانم:gol:

حسن يوسف.و اطرافشم شمعداني و سجافي.
بعد توي فضاي داخل خونه هست سم بد نيست؟؟؟
به نظرتون براي چي شپشك آرد آلود ميزنه؟؟
ممنونم.:heart::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ببخشيد با اجازه افسون جون

باغبان بهشت عزيز...ميزبان اصلي شپشك آرد آلود همين حسن يوسف بيچاره است...
اگه ميتوني گلدوناي مبتلا رو بيار بيرون و يه جاي سايه بگذار بعد با يه سم سيستميك
مثل متاسيستوكس با دوز يك در هزار سمپاشيشون كن...
بعد از يك روز هم ميتوني دوباره برگردونيشون سرجاشون...بعد از پانزده روز دوباره همين كار رو بكن...
حالشون خوب ميشه ايشالا...نگران نباش...

براي اينكه حسن يوسفهات سرحال و پر باشن...بيشتر پنسمانشون كن...
براي اينكار هم جوانه هاي جانبي و جواني هاي بالايي رو در نظر بگير...
بذار جوانه هاي داخلي بيشتر رشد كنن...
از شاخه هاي قويتري كه به سرشاخه نزديك هستن هم ميتوني براي قلمه زدن استفاده كني...ا
گه پانزده تا بيست سانت باشه بهتره ...تمام برگها شو هم بچين به جز دوتا برگ بالايي...كه بتونه تغذيه كنه...

ببخشيدا پابرهنه پريدم وسط صحبتتون...
منتظر سفارش افسون جون هم باشيد...

باغبان بهشت

عضو جدید
ببخشيد با اجازه افسون جون

باغبان بهشت عزيز...ميزبان اصلي شپشك آرد آلود همين حسن يوسف بيچاره است...
اگه ميتوني گلدوناي مبتلا رو بيار بيرون و يه جاي سايه بگذار بعد با يه سم سيستميك
مثل متاسيستوكس با دوز يك در هزار سمپاشيشون كن...
بعد از يك روز هم ميتوني دوباره برگردونيشون سرجاشون...بعد از پانزده روز دوباره همين كار رو بكن...
حالشون خوب ميشه ايشالا...نگران نباش...

براي اينكه حسن يوسفهات سرحال و پر باشن...بيشتر پنسمانشون كن...
براي اينكار هم جوانه هاي جانبي و جواني هاي بالايي رو در نظر بگير...
بذار جوانه هاي داخلي بيشتر رشد كنن...
از شاخه هاي قويتري كه به سرشاخه نزديك هستن هم ميتوني براي قلمه زدن استفاده كني...ا
گه پانزده تا بيست سانت باشه بهتره ...تمام برگها شو هم بچين به جز دوتا برگ بالايي...كه بتونه تغذيه كنه...

ببخشيدا پابرهنه پريدم وسط صحبتتون...
منتظر سفارش افسون جون هم باشيد...

سلام دوست گلم:gol:
ممنونم از راهنماييتون:gol:راهنماييتون عاليه;);):gol::gol:

يه سوال :

شما دوستاي گلم چه جوري انقدر مسلط جواب ميدين؟
چه جوري همه ي اطلاعاتو بلدين؟
مثلا شما از كجا متوجه شدين من سم سيستميك با اين دوز و به چه مدتي بايد استفاده كنم؟
راستي من الان ترم 4باغبانيم.:):):)