[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
استادمون گفت آبش رو با ژلاتین که تو مهر سازی استفاده میکنند بسازین و یا پلکسی(ایشون اصلا تلق رو قبول ندارند)
اگه از پلکسی استفاده کنم می شه 1 سطح شیبدار ساده.
به اسیست استادمون گفتم گفت رودتم مثل لایههای توپوگرافی درست کن اما معمولا حرف ایشون با استادمون 180 درجه متفاوته حالا من نمی دونم چیکار کنم

واسه خود سقف شیبدار باید از چه مصالحی استفاده کنم؟

زیر سازی کارت مهم نیست با چی باشه فقط باید مقاوم باشه اما اگه یه سقف شیبدار خوب بخوای بسازی می تونی سفال یا آردواز یا هر متریالی که داره رو نشون بدی .
می تونی لایه های کم عرض مقوا رو جدا کنی و بعد در عرض اون دونه دونه سفالهاتو جدا کنی البته نه تا آخر چون با یه همپوشانی قسمتهایی که برش نخوردن زیر پنهان می شن و مشخص نمی شن . بعد یه کم بهشون حالت بدی و بچسبونی البته با اورلپ....
یا یه جور مقوایی هست که ضخیمه مقوا ماکت سازی رو نمی گم اسمش یادم رفته :redface:اونم خوبه ...البته بستگی به مقیاس کارت داره اگه مقیاس بزرگه می تونی از مقواهای ضخیم تر استفاده کنی
زینک هم خوبه مثل پوشش آلومینیومیه اما یه کم سخته برشش.....:confused:

a.yakamoz

عضو جدید
سلام دوست عزیز.میخواستم به سوالی که پرسیدی پاسخ دهم.من حدود 3ساله که کارم با پلکس است(ماکت سازی پلکسی-لوح و تندیس بلورین-دکوراسیون داخلی-هدایای نفیس تبلیغاتی و...)برای چسباندن قطعات پلکسی به هم چسبهای مختلفی وجود دارد(که معروفترین آنها کلرو فورم(حلال)است).برای خم کردن قطعات پلکسی باید اول قالب قطعه ی مورد نظر رو درست کنی(از فیبر یا گالوانیزه)بعدبرای حرارت دادن پلکس برای خم شدن باید elementهم داشته باشی.(elementنسبت به اندازه ی قالب باید سفارشی درست شود) برای برش قطعات آن راههای مختلفی وجود دارد.که دقیق ترین آنها برش لیزری است.شما باید خط برش آن را در اتوکد یا کورل بکشید.بعد به برش لیزری مراجعه کرده.فایل آن را داده تا قطعه ی شما طبق نقشه بریده شود.ولی یک توصیه ی مهم .دوست عزیز پلکس ماده ای شکننده است اما برای ساخت آکواریوم اصلا مناسب نیست.بنده 1 سال پیش همین کار رو کردم. ولی با گذشت زمان اکواریوم رنگش تغییر کرد.و به رنگ زرد در آمد.در ضمن پلکس ماده ای است که خیلی زود روش خط می افتد.خیلی هم گران است.به نظر من بهترین جنس برای ساخت آکواریوم شیشه آست.

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماکت ويلايي پايان ترم

ماکت ويلايي پايان ترم

دوستان خوبم ما امروز ماکت پايان ترم ساخت و ارائه 2 رو تحوي دلديم که عکساشو ميذارم.

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين ماكته اين ترممه كه بايد به صورت حجمي ساخته مي شد. لطفا نظر بدين.......http://tinypic.com/view.php?pic=2ur2j3t&s=3
http://tinypic.com/view.php?pic=ftfsde&s=3

جالبه دوست عزيز ......من خودم خيلي اعتقاد دارم که همه چي دست ساز باشه مثل درختاي تو.....ولي همه ميان ماکتاشون رو تزئين ميکنن عين اين خاله بازيا.....

ماکته جالبيه ولي سايتش خاليه حالا نمي دونم که سايت پلانت اينجوريه يا نه ولي در کل خيلي جالبه......
موفق باشي;)

زاها

عضو جدید
خوب شده ولی روی محوطه اش زیاد کارنکردی به خصوص سبزه هااگه برجسته می شدن بهتر بودن ودرختهاا هم فکر می کنم خیلی بزرگه ولی در کل خوبه حالا من چندتاماکت
+کارهای خودم براتون می ذارم

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه دوست عزيز ......من خودم خيلي اعتقاد دارم که همه چي دست ساز باشه مثل درختاي تو.....ولي همه ميان ماکتاشون رو تزئين ميکنن عين اين خاله بازيا.....

ماکته جالبيه ولي سايتش خاليه حالا نمي دونم که سايت پلانت اينجوريه يا نه ولي در کل خيلي جالبه......
موفق باشي;)

آره من همیشه سعی کی کنم تو کارام ایده های جدیدی استفاده کنم ...... در مورد درختامم باید بگم که اونارو با 6 تا نوار از چوب بالسا و سوزن درست کنم...خودم که خیلی ازش خوشم اومد........در مورد سایت همونطور که گفتم ماکت حجمی بود و حتی استاد گفته بود نیازی به محوطه نداره در ضمن سایت کار دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بود و سایت کاملا صاف و باز بود و جای مانور چندانی جز درختاش نداشت.................. در کل مرسی از نظری که دادی...منتظر نظرات دیگران هستم.................

زاها

عضو جدید
مرسی جنسشون اولی سمت چپ که فومهای نرم چوبیه خیلی راحت میشه برش داد وباهاش کارکردبقیه هم اگردقت کنین مقوای ماکت ومقواهایی با گرم بالاهستن مثلاه پنجره هایی که شطرنجی هستن و زیادبایدازتوشون برش درآوردفابریانوباگرم بالا هستن ضمناخیلی چیزاهستن که میشه استفاده کردازفوم هاباضخامت کم میشه منحنی هارادرآورد فومهای روکش دارهم خیلی به کار می آن

زاها

عضو جدید
یه مدل ازدرخت بافوم خیلی به نظرم ساده وقشنگه ولی یخورده تصویرش ماته ببخشید:razz:راستی این عکس پروژه مدرسه است مال این ترمه دارم ماکتشو می سازم نظرتون چیه البته نورپردازیش مشکل داره که رنگش عوض شده

mahdicoming

عضو جدید
سلام به همگی،میشه یکی به من بگه چجوری باید پلکسی رو خم کنم؟:(
مونده با جه ضخامتی کار کنی.زیاد دستت باز نیست واسه خم کردن در ضخامت 1 و 1.5 و 2 (تو 2 خیلی کم)با حرارت غیر مستقیم که پلکسی گرم میشه میتونی خمش کنی.
بعضی از بچه ها میگفتن تو آب گرم هم میتونی خوب خمش کنی ولی من تا حالا تو آب امتحان نکردم.
موفق باشی

architect_esf

عضو جدید
سلام خوبید؟ به نظر شما من ماکتمو با فوم برد بسازم بهتره یا مقوا گرم بالا؟
سلام

ماکتو میشه با هر مصالحی ساخت مثل چوب ، فلز ، شیشه ، مقوای ماکت ، بالسا ، فوم ، فوم برد مقوای گرم بالا و.... انتخابش بستگی به مهارت شما ، ابزاری که در اختیار دارید ، فرصتی که واسه ساختنش دارید و حتی مبلغ قرارداد(البته این در مورد ماکتهای دانشجویی نیست ).
به نظر من ماکت های دانشجویی با مقوا ماکت ساخته بشن بهتره .​

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه مدل ازدرخت بافوم خیلی به نظرم ساده وقشنگه ولی یخورده تصویرش ماته ببخشید:razz:راستی این عکس پروژه مدرسه است مال این ترمه دارم ماکتشو می سازم نظرتون چیه البته نورپردازیش مشکل داره که رنگش عوض شده

زاهای عزیز
کارت خوب بود............فقط یه نظر در مورد درختات می دم..............اگه به جای فوم از کاغذ کالک استفاده کنی کارت خیلی خوب می شه............اگرم تونستی درخت تو پلان رو تو cad بگش و روی کالک پرینت بگیر بعد استفاده کن.............موفق باشی

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماکت های دانشجویی به نظر من اگه با مقوای گرم بالا ساخته بشه هم تمیز تره هم ساده تر............ البته جنس متریال های مورد استفاده به مقیاسه کار هم برمی گرده. مثلا اگه کاری دارای منحنی هست نمی شه اون منحنی رو مثلا با فاریانوی 400 گرمی تمیز در آورد.................. در ضمن یکی از اصول ماکت سازی یکپارچه بودن ماکته یعنی اگه بتونی نماهای کارت رو به صورت پشت سر هم در بیاری و از نیم کات برای جهت دادن به اون ها استفاده کنی کار خیلی خوب و تمیز در میاد................و آخرین نکته ای که الان به ذهنم می رسه اینه که هیچ وقت مقوایی که قراره با اون ماکت بسازید رو لوله نکنید چون اگه مقوا لوله باشه موقع ساختن تاثیرشو تو کار میذاره................همگی موفق باشید..........:victory:

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما برای رنگ شناسی, اول با گواش کارمون رو شروع کردیم. رنگهای اصلی و فرعی، مکمل و ... بعد 4 فصل رو کار کردیم. یه مستطیل که به مربع های 1*1 cm تقسیم میشه، و رنگ هایی که به نظرمون تو هر فصل وجود داشت رو توش میذاشتیم. بعد یه طرح کاشی سنتی کار کردیم. بعد هم مداد رنگی ، آبرنگ و مارکر:)
در مورده ماکت ها: نه؟ مگه میشه توو کلاس ماکت ساخت؟!!! یه آموزش کلی توو کلاس و بقیه خودمون:);)

silver stare عزیز دست گلت درد نکنه میشه اندازه ی بالسا ها رو توضیح بدی و بگی تا چند

میل هستن و کدوم اندازه ها تو کجا بهتره استفاده بشه و با چه نوع چسبی میچسبه

و گفتی مارکر من خیلی شوتم مارکر چی هستش

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها این ایده همین الان به ذهنم رسید............میدونم که همتون می خواید ماکت سازیتون خوب بشه و ماکت سازیمون خوب نمیشه مگه با ساختن ماکت های زیاد...........واسه همین اگه پایه باشید هر 2 هفته یه بار یه پلان با پرسپکتیواش میذارم تا همه اونو بسازن و عکساشو اینجا بذارن...........لطفا نظراتتونو بگید ....................

TALBI

عضو جدید
من دارم یک ماکت نمایشگاه میس سازم نیم دایره ست و دو طبقه ورودیش چهار تا پله داره نمی دونم با چی بسازمش با مقوا ماکت مقوا گرم بالا یا فوم قسمت نیم دایره ایش رو با بالسا بسازم بهتره یا با تلق پله هاش رو چند تا مقوا ماکت رو روی هم بزارم بهتره یا دونه دونهش را دربیارم فلاور باکسش رو با چی بسازم بهتره/ رو رنگ ماکت بیس و سایت هم موندم راستی اسکیلش هم یک صدمه طولش بیست و دوه و عرضش هم هیجده ماکت کوچکی میشه واسه همین ساختنش سخته اگه می شه راهنماییم کنید :cry:

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دارم یک ماکت نمایشگاه میس سازم نیم دایره ست و دو طبقه ورودیش چهار تا پله داره نمی دونم با چی بسازمش با مقوا ماکت مقوا گرم بالا یا فوم قسمت نیم دایره ایش رو با بالسا بسازم بهتره یا با تلق پله هاش رو چند تا مقوا ماکت رو روی هم بزارم بهتره یا دونه دونهش را دربیارم فلاور باکسش رو با چی بسازم بهتره/ رو رنگ ماکت بیس و سایت هم موندم راستی اسکیلش هم یک صدمه طولش بیست و دوه و عرضش هم هیجده ماکت کوچکی میشه واسه همین ساختنش سخته اگه می شه راهنماییم کنید :cry:

به نظر من چون نيم دايره س با فوم نساز چون تميز در نمياد با بالسا رو نميدونم چون تا حالا استفاده نكردم! بهتره با مقوا گرم بالا فابريانو بسازي فلاور باكس رو هم با مقوا ماكت در بيار! رنگشم نخودي يا طوسي و سفيد باشه خوبه;):)

niusha*

عضو جدید
ببین عزیزم اول تو رنگش سعی کن تک رنگ یا دو رنگ کاملا متضاد باشه.
در مورد نیم دایره و قوس و این طور چیزا بهترین متریال مقواست ولی بالسای گرم پایین هم جواب میده والبته خیلی هم شیک میشه با بالسا.
برای پله ها هم باید ببینی مقاس کارت چیه؟فکر کنم بهتر باشه چند تا رو هم بزاری تا بخوای دونه دونه بسازی!!
امیدوارم خوب بشه.راستی عکسشم اینجا بزار;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . اریک جان فکرت خوبه .
اما بهترین راه برای قوی شدن در زمینه ی ماکت سازی اینه که پیش یه ماکت ساز کار کنین.
البته خب یه کم سخته پیدا کردنش و....
در مورد ماکت سازی هم من یه فکر بهتر دارم بیاین با یه تیر چنتا نشون بزنین ;)
هر بار یکی از مفاهیم رو مثل تقارن، تعادل،عدم تعادل،سبکی ،سنگینی، تضاد ،ریتم و.... انتخاب کنین و حجم مورد نظر رو بسازین . اینجوری پنج تا مزیت داره (حداقل):
1. از لحاظ بصری و درک مفاهیم معماری پیشرفت می کنین( یعنی معمارانه می بینین: خوب و با دقت ) سواد بصری تون بالا می ره و با هم کرکسیون و همفکری می کنین
2.ماکتش هم زیاد زمان بر نیست و زود ساخته می شه هدف تمیز ساختن و درست ساختنه منظورم از درست ساختن اینه که بتونین از متریالهای مختلف سر جاش استفاده ی درست کنین و تقریبا اکثر حرکت ها رو و نحوه ی ساختنش رو یاد بگیرین.
3. برای ساختن ماکتش یه دلیل دارین اونم ارائه و نشون دادن درکتون از یه مفهوم خاص مثل
تضاد یا همون ها که بالا گفتم ;)
4. چهارمین مورد که خیلی مهمه اینه که درکتون از حجم ها بالا می ره راحت می تونین طرح معماری بدین ( طرح های با مفهوم )پیشنهادم اینه که وقتی با یه موضوع خاص مواجه شدین به جای اینکه بهش پلانی فکر کنین مستقیما با یه متریال مثل اسفنج طرح اتودش رو بدون داشتن هیچ طرح اولیه کنار هم بذارین و بهش دقت کنین و ببینین آیا اون مفهوم خاص رو می رسونه یا نه اگه نه حجم ها رو جور دیگه ای کنار هم بذارین یا تغییرش بدین تا به حجم مورد نظر برسین بعد که رسیدین و اون حجم شما رو راضی کرد حالا پلانش رو بکشید و تمیز و مرتب بسازیدش . ;)
5. یه چند تا کتاب مبانی نظری و درک معماری ورق می زنین مثل :هنر های تجسمی دبیرستان. مبادی سواد بصری از دونیس ا . داندیس و معماری،فرم فضا نظم از فرانسیس دی کی چینگ
اگر هم نه، اصرار دارین فقط ماکت بسازین من یه عالمه ویلا دارم که تو یه صفحه هم پلان هاش رو آورده هم حجم ها رو و هم نما هاشو البته اندازه هاش انگار به فوت هست . ساختن این جور ماکت ها حدود 3 هفته زمان می خواد. اگه خواستین خبر بدین که بذارم عکس هاش رو;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان اگه موافقن ، مفهوم تقارن بدون تعادل رو کار کنن!!!!!!!
توضیح اضافه نداره چون که راه شکل گرفتن هر گونه ایده رو تو ذهنتون می بنده!!!!!
برا همین اگه نیازی بود به کتابهایی که گفتم مراجعه کنین و مطالعه کنین . با دو هفته زمان.

سامان جان ...نیوشاجان و... بقیه ی دوستان لطفا نظراتتنون رو بدین و اگه خواستین شروع کنین. اگر هم توضیح اضافه خواستید یه کاریش می کنیم;)

زاها

عضو جدید
سلام مثل اینکه من دیررسیدم ولی چندتاازکارامو میذارم که البته ممکنه تکراری باشه وتوی یه تاپیک دیگه هم باشه ولی می خوام نظربقیه راهم بدونم

این مال دوستمه خیلی راندوش عالیه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان اگه موافقن ، مفهوم تقارن بدون تعادل رو کار کنن!!!!!!!
توضیح اضافه نداره چون که راه شکل گرفتن هر گونه ایده رو تو ذهنتون می بنده!!!!!
برا همین اگه نیازی بود به کتابهایی که گفتم مراجعه کنین و مطالعه کنین . با دو هفته زمان.

سامان جان ...نیوشاجان و... بقیه ی دوستان لطفا نظراتتنون رو بدین و اگه خواستین شروع کنین. اگر هم توضیح اضافه خواستید یه کاریش می کنیم;)

دوست عزیز اگه بگم تو دانشگاه به ما هیچی اصطلاح یا کاری نگفتن باور می کنید واقعیتش منم

تنبلی کردم و زیاد دنبالش نرفتم.

حالاشما خواستین مفهوم تقارن بدون تعادل کار کنیم.

خوب منظور شما اینه که شکل ما در عین تقارن متعادل نباشه یعنی تغییری توش باشه.

قراره ماکتشو بسازیم درسته؟

اگه ماکت بسازیم جنسش چی باشه بهتره.

لطفا من آماتوره بیشتر راهنمایی کنین:cry::cry::cry:

آخرین ویرایش:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اگه بگم تو دانشگاه به ما هیچ اصلاح یا کاری نگفتن باور می کنید واقعیتش منم

تنبلی کردم و زیاد دنبالش نرفتم.

حالاشما خواستین مفهوم تقارن بدون تعادل کار کنیم.

خوب منظور شما اینه که شکل ما در عین تقارن متعادل نباشه یعنی تغییری توش باشه.

قراره ماکتشو بسازیم درسته؟

اگه ماکت بسازیم جنسش چی باشه بهتره.

لطفا من آماتوره بیشتر راهنمایی کنین:cry::cry::cry:
اشکالی نداره عزیزم. اینجاییم که یاد بگیریم و قرار نیست از اول همه چی رو بلد باشیم.... قراره که یاد بگیریم...
راستش علت اینکه این مورد رو خواستم این بود که بین مفاهیم تقارن و تعادل تفکیکی انجام بدین و هر دو رو خوب درک کنین و دیگه اینکه اون مدلهای ساده ای رو که مدتها تو ذهنتون شکل گرفته پاکسازی کنین و خلاق تر باشین...در واقع قراره فکر کنین تا فکرتون باز تر بشه...;)( یعنی تا گفتن تقارن، یاد مربع یا دایره نیفتین)
هر دو مفهوم رو می تونین از کتابهایی که گفتم مطالعه کنین...
توضیح مفهوم:
تقارن به خودی خود تعادل میاره . من تو روی سوال اشاره نکردم که شکل متقارن باشه اشاره کردم؟ شکل نگیم بهتره چون کلی تره. یه کم معمارانه فکر کنیم;) یه حجم چند تا بعد داره؟ چند تا دید داره؟ سه بعد داره و یه عالمه پرسپکتیو می شه ازش گرفت به جز دید انسانی و دید پرنده و ...:smile: از روی سوال حداکثر استفاده رو می کنیم به این شکل روی مواردی که اشاره نشده کار می کنیم به صورت زیرکانه...
چون مورد اوله یه کم راهنمایی خوبه که هم سطح کار بالا بره هم فکر باز تر بشه....
1.باید تقارن داشته باشه یعنی محور تقارن درست از وسط یا مرکز کمپوزیسیون (ترکیب بندی)عبور کنه . حالا می شه این تقارن رو ازکجا دید؟ از پلان؟ از نما؟ کدوم نما؟ (پلانی فکر نکنید ابدا") حجمی فکر کنید....پس من باید ثابت کنم که حجمم متقارنه نسبت به یه محوری (هر محوری که می خوام )...این یه مرحله!;)حالا اگه پلانی فکر کرده باشم یه پلان دارم به ضخامت سطح ( در حد صفحه) اما مگه ما سه بعد نداریم؟ رو بعد سوم کار می کنم :warn:;)
این از نحوه ی تغییر فرم! برای نامتعادل کردن....
اما فقط این نیست مگه یه عالمه رنگ نداریم؟ این رنگها مگه هر کدوم یه خصوصیتی ندارن؟مگه وزن ندارن؟ مگه سبک و سنگین نیستن؟ مگه تیره و روشن نیستن؟:que:
پس یه نگاه به کتاب ایتن هم می ندازم در مورد رنگه! (یا کتاب هنر های تجسمی فصل آخرش رنگه)
اصلا نه به رنگش فکر نمی کنیم به جنسش فکر می کنیم همون طور که مصالح یه وزنی دارن...همونطور از لحاظ بصری هم وزن دارن، ;)حالا ممکنه اون اختلاف وزنی که ما فکر می کنیم واقعا هم درست باشه;) یه کره ی شیشه ای و یه کره ی سنگی رو مقایسه کنید....شما حتی در درونتون هم سنگینی اشیا رو احساس می کنید بدون اینکه وزنشون کنید . حالا دو تا کره ی سنگی یکی سفید و یکی سیاه رو تجسم کنید کدوم به نظر سنگین تره؟حالا یه دایره رو با یه کره مقایسه کنید از بالا هر دو دایره اند اما با هم خیلی فرق دارن مگه نه؟;)( دیگه همه روگفتم:confused::biggrin:)
حتی تعادل هم برای برقراری یا نقضش خیلی راه داره در نهایت می خوایم تعادل بصری رو به هم بزنیم هر جوری که باشه....مثلا یه رنگ خیلی چشم رو به سمت خودش می کشه، یه رنگ نه...
خلاصه خیلی کارها می شه کرد!!!!!!! میشه رو یکی از موارد کارکرد یا رو همه اش ...فقط باید مطالعه کنید و فکر;)
و یه توصیه :به احجام متنوع فکر کنید سعی کنید تو حجمتون حجم های تو پر ،تو خالی ،صفحه ،خط و حتی نقطه داشته باشین .... و از این عناصر اولیه استفاده کنید ، البته نه لزوما تو طرحتون ،تو فکرتون:warn: ...یعنی اگه ازش استفاده می کنید بدونین چرا استفاده می کنین و اگه استفاده نمی کنین بدونین که چرا استفاده نمی کنید ..فقط بدونید...این خیلی خیلی مهمه;). ازاحساستون و بیانش نترسید شاید درست فکر می کنید شاید غلط ،مطمئن باشید در نهایت راه درست فکر کردن رو یاد خواهید گرفت...;)
موفق باشید. در هر حال اگه جایی مطلبی بود که به نظرتون اشتباه گفتم لطفا بگید:gol:

mehrazin_f

عضو جدید
من فکر ميکنم اگه هم حجم مفهومی بسازيم هم ماکت ساختمونو جاهای معروف بسازيم بهمون بيشتر کمک کنه آخه تو ماکت سازی مهم اینه که کارو مثل واقعيت و تميز دربياريم ولی تو حجم سازی مفهومی مهم اینه که بتونی براساس اون چيزی که بت گفتن يه حجم دربياری و خلاقيت فرد بيشتر مد نظره.واسه ما معمارای مبتدی لازمه که هر دوتاشو خوب ياد بگيريم واسه همين به نظر من اگه يه بار ماکت مفهومی بزنيم يه بار ماکت يه مکان خيلی بهمون کمک ميکنه.يعنی هم حرف سامان جان و هم حرف سيمين جان...البته من خيلی کوچکولو ام که بخوام نظر بدم:child: این فقط در حد پيشنهاد بود...تازشم سيمين جون من واسه این حجم که گفتی کلی فکر کردم:w10: از امروزم شروع کردم ساختن که عکسشو زود واستون بزارم...:w42:

بالا