ریشه ای ترین مشکلات فرهنگی

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به همه
به گفته بسیاری از کارشناسان و محققین، علت و سبب عمده بسیاری از مشکلات جوامع، به مشکلات فرهنگی بر می گردد. بطوریکه با ایجاد رشد فرهنگی و بالطبع غنی تر شدن فرهنگ جامعه،سیر صعودی پیشرفت در دیگر بخش های جامعه نیز اجتناب ناپذیر است.
شما ریشه ای ترین و اساسی ترین مشکلات فرهنگی جامعه امروز ایران را چه میدانید؟(آنچه که با ازبین رفتن آن و یا بوجود آمدن آن سیر رشد و تعالی جامعه شتاب بگیرد) لطفا راه حل ها را هم بنویسید.

این نظر شخصی من هست شایده به ظاهر هم ربطی به تاپیک نداشته باشه
ولی مشکل بشراین هست که یادمون رفته واسه ی چی خلق شده ایم؟؟؟
اگه انسانها به این نتیجه برسن هدف خداوند از خلقت چی بوده و هست در هیچ زمینه ای با هم مشکل فرهنگی و... نداره
واین به نظرم ربطی به ایران و غیره نداره انسان این طرف با اون طرف زمین از دیدگاه الهی یکی هست پس باید همه به یک جهت حرکت کنن در نتیجه مشکل فرهنگی وجود نخواهد داشت ولی این امر محال ممکن هست ( قربونت برم خدا چقدر غریبی تو زمین)

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وققتون بخیر
ببخشید ممکنه بیان کنید هدف از خلقت چیه ؟
مرسی
این نظر شخصی من هست شایده به ظاهر هم ربطی به تاپیک نداشته باشه
ولی مشکل بشراین هست که یادمون رفته واسه ی چی خلق شده ایم؟؟؟
اگه انسانها به این نتیجه برسن هدف خداوند از خلقت چی بوده و هست در هیچ زمینه ای با هم مشکل فرهنگی و... نداره
واین به نظرم ربطی به ایران و غیره نداره انسان این طرف با اون طرف زمین از دیدگاه الهی یکی هست پس باید همه به یک جهت حرکت کنن در نتیجه مشکل فرهنگی وجود نخواهد داشت ولی این امر محال ممکن هست ( قربونت برم خدا چقدر غریبی تو زمین)

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هدف از خلقت رو هر کسی نمی تونه درک کنه
اگه کسی خواب باشه با کوچکترین مثال بیدار میشه و درک میکنه
و اگه کسی خودش رو به خواب زده باشه
عمرا با بزرگترین معجزات هم درک نخواهد کرد
اول باید تکیلفمون با خودمون روشن بشه خوابیم یا خودمون رو زدیم به خواب :smile:

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
akhe inghadr sohbat zaiifo kodakane va bi mani bod dalili b sozandane fosfor ham baraye in chenin kodakane hai nemibinam nayyer jan! :smile:

اول واسه ی خودم متاسفم که دارم بازم جواب میدم
دوم هم وقتی سئوالی ندارین دلیلی نیست که علامت سئوال میگذارین ومی پرسین
سوم هم از استارتر معذرت می خوام از اسپمی که ایجاد شد.

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
هدف از خلقت رو هر کسی نمی تونه درک کنه
اگه کسی خواب باشه با کوچکترین مثال بیدار میشه و درک میکنه
و اگه کسی خودش رو به خواب زده باشه
عمرا با بزرگترین معجزات هم درک نخواهد کرد
اول باید تکیلفمون با خودمون روشن بشه خوابیم یا خودمون رو زدیم به خواب :smile:

هدف از خلقت (کار به هیچکس ندارم،نظر خودمو میگم») اجتماعی بودن هست
- اخلاق (محبت کردن+کمک+مفید بودن برای خودت خانوادت جامعت و ....)
- پرستش برترین (نه با این معنی که خدا پرست باشی و خداوند بهت نیاز داره،کلا به معنی دیگه » اینکه یه شخص خاص بسازی و بهترین ها رو بهش نسبت بدی و سعی کنی کپیش بشی و به اون شخصیت نزدیک بشی)

همین 2تا کافیه.

===============================
به نظرم بزرگترین مشکل فرهنگی ایران این هست »
کمبود
که شامل :
- حسادت به موفقیت دیگران و دخالت در زندگیشون (حتی با پایین کشیدن دیگران+دخالت برای پیدا کردن مشکلات اون و تخریب اون شخص) »»»دلیل:کمبود موفقیت در دوران زندگی
- برتر دونستن خودمون در تمام کار ها (پایینتر دونستن دیگران در تمام کارها حتی اگر متخصص باشن!) »»»دلیل:کمبود شخصیت و تربیت نادرست در بچگی

و مورد آخر که جمع دوتا بالایی میشه»
- اجبار به قوانین و دخالت در امور همدیگه (حس برتر بودن وقتیکه قانون "تو" قانون همه ی اطرافت باشه) »»»دلیل:کمبود احترام در دوران زندگی و "حس خود برتر بینی"

به دید من این مسائل هستند.
:gol:

amirdolu

عضو جدید
سپاس از شرکت دوستان در بحث
چون بحث هدف از خلقت و آفرینش مطرح شد.یک مرور کوچک می کنم این بحثو(به امید اینکه دوباره مفصل جای خودش مطرح بشه)
به عقیده موحد ها هدف نهایی از خلقت کرم و فیض الهی است. البته هدف های دیگری نیز در همین راستا مثل عبادت و شناخت خداوند و امثالهم در نظر می گیرند. و پاسخی که علم امروز فیزیک کوانتم به هدف از خلقت می ده اینه که: برای وجود جهان دلیلی مشخص، نیاز نیست. جهان از انفجار بزرگ در 13/7 میلیارد سال قبل (بیگ بنگ یا مهبانگ)شروع شده و می تونه از بی نهایت مسیر و علت هریک با احتمالی، بوجود آمده باشد.(کتاب طرح بزرگ استیفان هاوکینگ). خوندن این متن هم خالی از لطف نیست.Untitled4.jpg

amirdolu

عضو جدید
به نظرم بزرگترین مشکل فرهنگی ایران این هست »
کمبود
که شامل :
- حسادت به موفقیت دیگران و دخالت در زندگیشون (حتی با پایین کشیدن دیگران+دخالت برای پیدا کردن مشکلات اون و تخریب اون شخص) »»»دلیل:کمبود موفقیت در دوران زندگی
- برتر دونستن خودمون در تمام کار ها (پایینتر دونستن دیگران در تمام کارها حتی اگر متخصص باشن!) »»»دلیل:کمبود شخصیت و تربیت نادرست در بچگی

و مورد آخر که جمع دوتا بالایی میشه»
- اجبار به قوانین و دخالت در امور همدیگه (حس برتر بودن وقتیکه قانون "تو" قانون همه ی اطرافت باشه) »»»دلیل:کمبود احترام در دوران زندگی و "حس خود برتر بینی"

به دید من این مسائل هستند.

آیا میتونیم شاهد این کمبودها( حسادت،برتر دونستن و دخالت) در قوانین و سیاست های عمده مون هم باشیم؟

آخرین ویرایش:

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا میتونیم شاهد این کمبودها( حسادت،برتر دونستن و دخالت) در قوانین و سیاست های عمده مون هم باشیم؟
به عقیده ی من » بله عزیز!
چرا که تمام این قوانین،سیاست ها رو انسان هایی بوجود آوردن که در همون اوضاع و کشور زندگی کردن و خودشون این ها رو (حسادت+برتر دونستن+دخالت+...) کم و بیش داشتند!

شما وقتی مشکل تکبر داشته باشی،توی طرز کار کردنت مشخصه،طرز سلام کردنت مشخصه،نوع بخششهات با منـّت هست،حالا اگر قانون گذار باشی،قوانینی رو بوجود میاری که حس تکبر تو و امثال تورو ارضا کنن.یعنی ناخود آگاه مشکلات فکریت،تزریق میشه در کار و زندگیت.

برای همین ـه اکثر متن هایی که از بزرگان یا تو اینترنت و غیره میخونم مثلا نوشته هر بلایی سر مردم یه سر زمین از طرف پادشاه بیاد، حقشون هست. یا مثلا نوشته شخصیت مردم یه کشور رو در بزرگانشون میتونی ببینی و یا غیره!

amirdolu

عضو جدید
[h=2][/h]
جمع بندی نظرات دوستان تا اینجا در مورد سوال تاپیک ( ریشه ای ترین و بنیادی ترین ایراد فرهنگ جامعه امروز ما که علت عمده ضعف های بزرگ ماست).
1- فرهنگ برهنگی
2- دوگانگی مسلمان بودن و ایرانی بودن ما
3- الگوبرداری از فرهنگ های بیگانه
4-بی پولی
5-طرز تفکر غلط
6- کتاب نخواندن(سرانه مطالعه پایین)
7- نداشتن الگوی صحیح
8- بدون آگاهی وارد جامعه جهانی شدن(نداشتن در ک درستی از جهان امروز)
9- نداشتن روحیه یادگیری و(گرفتن نقش هایی که در عمل صلاحیت بر عهده گرفتن اونا رو نداریم )(puyan khan)
10- نداشتن اخلاق فکر و روحیه اجتماعی
11-
نبود خودباوری و اصرار به دیگرباوری

12-ضعف ما در عمل به دستورات اسلام
13-
به نظرم سوالتان درست نیست(بی مورد بودن سوال و جایگاه نداشتن آن)
14-عوامل مهم عقب ماندگی ما(
1-پیشداوری2-جزمیت و جمود3-خرافه‌پرستی4-بها دادن به داوری‌های دیگران نسبت به خود5-همرنگی با جماعت6-تلقین‌پذیری7-القاپذیری8-تقلید9-تعبد10-شخصیت‌پرستی11-تعصب12-اعتقاد به برگزیدگی13-تجربه نیندوختن از گذشته14-جدی نگرفتن زندگی15-دیدگاه مبتذل نسبت به کار16-قائل نبودن به ریاضت17-از دست رفتن قوه تمیز بین خوشایند و مصلحت18-زیاده‌گویی19-زبان پریشی)
15-
نداشتن حافظه تاریخی
16- محافظه کاری و ترس از تغییر(نظر آقای حنیف بیات موحد بر طبق مقالات)
17-خطوط قرمز زیادی و دروغ (ناراستی در گفتار و رفتار)
18-
ریشه ای ترین مشکلات فرهنگی , زندگی بطریق اجتماعی است.
19-صحبت درباره ی بی فرهنگی سخته وقتی خودم درست نیستم ...(نبود روحیه اصلاح نفس در افراد جامعه)
20- داشتن ادعای غیر واقعی و غرور زدگی ناشی از تاریخ و مذهب ایرانیها
21-(گرفتار بودن به خود بینی و خودخواهی )و عدم درک طرف مقابل.
22-حسادت به موفقیت دیگران و دخالت در زندگیشون- برتر دونستن خودمون در تمام کار ها- اجبار به قوانین و دخالت در امور همدیگه
23-........
این تاپیک مشتاقانه منتظر نظرات پخته و عمیق شماست.

amirdolu

عضو جدید
سلام.با سپاس از همه دوستان

سهم کدوم مورد رو بیشتر می دونی؟

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.با سپاس از همه دوستان

سهم کدوم مورد رو بیشتر می دونی؟

سلام. همشون درستن.
ولی اگربنابه انتخاب یک گزینه باشه، مورد 21 رو انتخاب میکنم من. حالا توضیحات بماند واسه بعد.

majid@bnd

عضو جدید
مهمترین مشکل فرهنگی برخی کشور های جهان نه فقط یه کشور بخصوص اینه که عده ای سعی میکنن تاریخ و فرهنگ رو به نفع خودشون تحریف کنن و به نسل های بعد تاریخ و فرهنگی جعلی و غیر واقعی رو آموزش بدن...

amirdolu

عضو جدید
جمع بندی نظرات دوستان تا اینجا در مورد سوال تاپیک ( ریشه ای ترین و بنیادی ترین ایراد فرهنگ جامعه امروز ما که علت عمده ضعف های بزرگ ماست).
1- فرهنگ برهنگی
2- دوگانگی مسلمان بودن و ایرانی بودن ما
3- الگوبرداری از فرهنگ های بیگانه
4-بی پولی
5-طرز تفکر غلط
6- کتاب نخواندن(سرانه مطالعه پایین)
7- نداشتن الگوی صحیح
8- بدون آگاهی وارد جامعه جهانی شدن(نداشتن در ک درستی از جهان امروز)
9- نداشتن روحیه یادگیری و(گرفتن نقش هایی که در عمل صلاحیت بر عهده گرفتن اونا رو نداریم )(puyan khan)
10- نداشتن اخلاق فکر و روحیه اجتماعی
11-
نبود خودباوری و اصرار به دیگرباوری

12-ضعف ما در عمل به دستورات اسلام
13-
به نظرم سوالتان درست نیست(بی مورد بودن سوال و جایگاه نداشتن آن)
14-عوامل مهم عقب ماندگی ما(
1-پیشداوری2-جزمیت و جمود3-خرافه‌پرستی4-بها دادن به داوری‌های دیگران نسبت به خود5-همرنگی با جماعت6-تلقین‌پذیری7-القاپذیری8-تقلید9-تعبد10-شخصیت‌پرستی11-تعصب12-اعتقاد به برگزیدگی13-تجربه نیندوختن از گذشته14-جدی نگرفتن زندگی15-دیدگاه مبتذل نسبت به کار16-قائل نبودن به ریاضت17-از دست رفتن قوه تمیز بین خوشایند و مصلحت18-زیاده‌گویی19-زبان پریشی)
15-
نداشتن حافظه تاریخی
16- محافظه کاری و ترس از تغییر(نظر آقای حنیف بیات موحد بر طبق مقالات)
17-خطوط قرمز زیادی و دروغ (ناراستی در گفتار و رفتار)
18-
ریشه ای ترین مشکلات فرهنگی , زندگی بطریق اجتماعی است.
19-صحبت درباره ی بی فرهنگی سخته وقتی خودم درست نیستم ...(نبود روحیه اصلاح نفس در افراد جامعه)
20- داشتن ادعای غیر واقعی و غرور زدگی ناشی از تاریخ و مذهب ایرانیها
21-(گرفتار بودن به خود بینی و خودخواهی )و عدم درک طرف مقابل.
22-حسادت به موفقیت دیگران و دخالت در زندگیشون- برتر دونستن خودمون در تمام کار ها- اجبار به قوانین و دخالت در امور همدیگه
23-........
این تاپیک مشتاقانه منتظر نظرات پخته و عمیق شماست...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تربیت صحیح خانوادگی و مدرسه ای هم مهم هست.