تاپیک سوالات قدرتی

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه از روی مقره نمیشه گفت چون مقره ها بشقابی ساده نیستن اگه دقت کنین
چون اگه مقره ها از نوع بشقابی ساده بودن باید حدودا سی تا میشد که تو شکل 19 تاست

این یک خط 400 هست بدون شک (از روی قد اون شخص به راحتی میشه گفت که اگر قدش 180 باشه طول زنجیر مقره حدودا 4 متره!)

عکس دوم رو واسه این گذاشتم که حالا اینو بتونین به طور تقریبی با زنجیر مقره عکس قبلی مقایسه کنین!

یعنی 4 متر میشه برای 400 ؟
1 متر برای 100 کیلو ولت؟
این قانونه؟
یه سوال دیگه : فاصله بین باندل ها چقدره معمولا؟
شرمنده من اینقدر سوال میکنم:(

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
1 متر برای 100 کیلو ولت؟
این قانونه؟
تقریبا بله. استاندارد گفته شده برای هر یک کیلو ولت یک سانتی متر
400کیلو ولت هم میشه 4 متر

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
1 متر برای 100 کیلو ولت؟
این قانونه؟

قانون میگه که برای هر 1kV حدودا 1cm حوزه الکترومغناطیسی باید قائل شد

فاصله باندل ها یک رابطه ای داره که یادم نیست. ولی دو حدود 50cm هست

نه این حرفا چیه:gol:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

پس از رو فاصله باندل ها میشه طول مقره رو توی عکس تشخیص داد و ولتاژو تقریبا مشخص کرد.
مرسی:gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
پس از رو فاصله باندل ها میشه طول مقره رو توی عکس تشخیص داد و ولتاژو تقریبا مشخص کرد.
مرسی:gol:

بله روش جالبیه و میشه اینجوری هم به دست آورد ولی دقتش کمه چون 40cm هم میشه در نظر گرفت
اگه فرمولش رو گیر بیارم میذارم اینجا

majidxxlightxxbo

عضو جدید
ممنونم آقا مصطفی و همچنین بقیه دوستان توضیحاتتون واقعا مفید بود.
ولی همین طور که میدونید کل اتصال های حالت مثلث با زیگ زاگ و ستاره با زیگ زاگ میشن 8 حالت که هر حالتش یه گروه برداری جدا داره.تو حالت های مختلف میشه فاز ها رو از بالا یا پایین گرفت برای مثال شکل زیر رو ببینید من تو این شکل در اولیه که مثلث هست فاز ها رو از بالا گرفتم حالا میتونید بگید گروه برداری این حالت چند درجه میشه؟اگه میشه تو ساعت هم مشخص کنید.که البته باید یه عدد زوج بدست بیاد.فقط تورو خدا به دست خطم ایراد نگیرید به خدا دیگه همینه :biggrin:.

پیوست ها

• 1 001.jpg
    1 001.jpg
    28.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنونم آقا مصطفی و همچنین بقیه دوستان توضیحاتتون واقعا مفید بود.
ولی همین طور که میدونید کل اتصال های حالت مثلث با زیگ زاگ و ستاره با زیگ زاگ میشن 8 حالت که هر حالتش یه گروه برداری جدا داره.تو حالت های مختلف میشه فاز ها رو از بالا یا پایین گرفت برای مثال شکل زیر رو ببینید من تو این شکل در اولیه که مثلث هست فاز ها رو از بالا گرفتم حالا میتونید بگید گروه برداری این حالت چند درجه میشه؟اگه میشه تو ساعت هم مشخص کنید.که البته باید یه عدد زوج بدست بیاد.فقط تورو خدا به دست خطم ایراد نگیرید به خدا دیگه همینه :biggrin:.

سلام همشهری
اقا من ماشین 3 پاس نکردم . پس ممکنه اشتباه باشه چیزی که میگم. منتظر تایید دوستان باش.
این مسئله سه تا قانون داره که با رعایت قوانین میشه جهت ها رو مشخص کرد. طبق شکل من جهت ها رو مشخص کردم و
از صفر به X هم جهت با A به B
از X به ^B مخالف جهت با B به C
از صفر به Y هم جهت با Bبه C
از Y به ^C مخالف جهت با C به A
از صفر به Z هم جهت با C به A
از Z به ^a مخالف جهت A به B
...
ABC مربوط به مثلث است که شما با حروف کوچیک نوشتی
گروه برداری ترانس دستم اومد. نمیگم تا شما انجام بدی:D
طبق چیزی که گفتم تو دایره ساعت رسم کن تا مطمئن بشم متوجه منظورم شدی:D

پیوست ها

• 1%20001.jpg
    1%20001.jpg
    67.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

moh3n_s

عضو جدید

حالا یه سوالی مهندس جان گاهی اگر دقت کرده باشید بعضی از خطوط دو سری زنجیر مقره برای هر فاز قرار دادن یعنی به عبارتی میشه گفت دو سری زنجیر مقره را با هم موازی کردن حالا اگر این کار را بکنند به نظر شما اون فاصله که میگه برای هر کیلو ولت یک سانتی متر کمتر نمیشه؟
من خودم چیزی در موردش نمیدونم اما حدس میزنم این زنجیر مقره ها که با هم موازی میشن مثل دو تا خازن که با هم موازی میشن ظرفیتشون افزایش پیدا میکنه آیا این درسته؟؟:razz::redface:

این هم یه نمونه ش اما با توجه به قد طرف میشه فهمید 750 کیلو ولته اما چرا از سه سری زنجیر مقره استفاده شده؟؟؟

Capture.JPG

آخرین ویرایش:

Ti8

عضو جدید

سلام من برای تشخیص سطح ولتاژ از روی شکل دکل و مدار مشکل دارم، میتونید راهنمایی کنید؟
ظاهر خط و دکل و تیر 63 با 400 معمولا چه تفاوتی داره؟
این برجهای تلسکوپی که از وسط بعضی بلوارها رد میشه معمولا 63 هست؟
باندل برای خط 63 در شهرها استفاده میشه؟ اون خطی که در مجاورت برج میلاد قرار داره و باندله 400 هست؟
همین شکل که میگید بالاترین طبقه فاز سوم 2 مدار طبقه پایینه(طبقه دوم)، نمیشه طول بیشتری برای اون طبقه دکل در نظر بگیرن که 3فاز کنار هم و در یک طبقه باشن؟
ببخشید سوالها زیاد شد لطفا اگه ممکنه همه جواب بدید. تشکر

moh3n_s

عضو جدید
سلام من برای تشخیص سطح ولتاژ از روی شکل دکل و مدار مشکل دارم، میتونید راهنمایی کنید؟

خط های 400KV همیشه باندل شده هستند 400KV بدون باندل نداریم !

majidxxlightxxbo

عضو جدید
a 001.jpg
چیزی که من محاسبه کردم ایطور بدست میاد ولی مصطفی جان دقت کن تو اولیه چون فاز هامون رو از بالا گرفتیم جهت رو به بالا میشه البته تو بعضی از کتابها من دیدم روبه پایین زده که شاید اونا یه معیار دیگه رو مد نظر قرار دادن ولی چیزی که هست اینه که هر موقعه تو مثلث فاز رو از بالا گرفتی جهتش هم رو به بالا میشه.حالا ببین جوابامون یکی شده یا نه ؟:biggrin:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
natanaeal گفت:

با عرض سلام و احترام

مهندس مدار بالا رو قطعا مطلعید
مبدل full brideg
ممکنه مبسوط و واضح راجع بهش توضیحاتی بفرمایید؟
سلام
ممنونم

بله متوجهم
ابتدا مدارتون چند مورد داره! عنصری که به عنوان C2 قرار دادید باید یک باتری باشه نه خازن
بعدش هم شما در یک طرف منبع DC دارید، بعد با اینورتر تریستوری اونو AC میکنید و بعدش ترانس و بعدش دوباره یکسو کننده تمام موج قرار دادید تا دوباره dc کنید!!
دلیل این کار چیه؟ فقط واسه اینکه ولتاژ DC را بالاتر ببرید؟

حالا اگه از فلسفه مداری که قرار دادی بگذریم توصیح سختی نداره

شما یک باتری دارید که با 4 تریستور اونو به جریان متناوب تبدیل میکنید
یعنی ابتدا تریستور های 1و2 و سپس 3و4 باعث اینجا ولتاژ متناوب میشه
البته این شکل موج هارمونیک هائی هم داره و سینوسی نخواهد بود!
سپس ترانس ولتاژ شما رو به حد دلخواه میرسونه
بعد با استفاده از ترانس 3 سر و 2 دیود که مدار آشنائی هست جریام متناوب به مستقیم تبدیل میشه (یکسوسازی تمام موج)
سلف برای محدود کردن تغییرات جریان به کار میره (جریان رو ثابت نگه میداره)
خازن هم برای حذف ریپل جریان یکسو شده کمک میکنه

اگه سوال خاطی دارید بفرمائید. چون نمیدونم توضیح درباره کدوم قسمتش لازم دارید
===================================================

شبیه سازی که خواسته بودید رو انجام دادم
و تصاویر رو اینجا میذارم چون توی پیام خصوصی عکس کذاشتن مورد داره انکار

Vin.JPGsim.jpg

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
I D12.JPGIL.JPG
شکل های پست بالا یکی ولتاژ ورودی به ترانس هست و یکی مدار شبیه سازی
شکل های این پست یکی جریان دیود ها و یکی جریان سلف هست
موفق باشید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 141447
چیزی که من محاسبه کردم ایطور بدست میاد ولی مصطفی جان دقت کن تو اولیه چون فاز هامون رو از بالا گرفتیم جهت رو به بالا میشه البته تو بعضی از کتابها من دیدم روبه پایین زده که شاید اونا یه معیار دیگه رو مد نظر قرار دادن ولی چیزی که هست اینه که هر موقعه تو مثلث فاز رو از بالا گرفتی جهتش هم رو به بالا میشه.حالا ببین جوابامون یکی شده یا نه ؟:biggrin:

طبق شرایط
اگر اتصال ستاره نداشتیم .چه در اولیه چه در ثانویه
جهت اتصال مثلث را میتوان اختیاری انتخاب نمود.
جواب شما رو چک کنم. البته فک کنم شما صحیح حل کرده باشی.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
حالا یه سوالی مهندس جان گاهی اگر دقت کرده باشید بعضی از خطوط دو سری زنجیر مقره برای هر فاز قرار دادن یعنی به عبارتی میشه گفت دو سری زنجیر مقره را با هم موازی کردن حالا اگر این کار را بکنند به نظر شما اون فاصله که میگه برای هر کیلو ولت یک سانتی متر کمتر نمیشه؟
من خودم چیزی در موردش نمیدونم اما حدس میزنم این زنجیر مقره ها که با هم موازی میشن مثل دو تا خازن که با هم موازی میشن ظرفیتشون افزایش پیدا میکنه آیا این درسته؟؟:razz::redface:

این هم یه نمونه ش اما با توجه به قد طرف میشه فهمید 750 کیلو ولته اما چرا از سه سری زنجیر مقره استفاده شده؟؟؟

مشاهده پیوست 141431

سلام محسن جان
نه عزیز زنجیر مقره هایی که با هم موازی استفاده میشن ربطی به مسائل عایقی ندارن و فقط استحکام مکانیکی رو در برابر کشش و فشار زیاد افزایش میدن و مانع ارتعاش هادی میشن
همین

ولتاژ مدار در این خط رو دقیق نمیشه گفت ولی فک کنم 750 باشه

این برجهای تلسکوپی که از وسط بعضی بلوارها رد میشه معمولا 63 هست؟
باندل برای خط 63 در شهرها استفاده میشه؟ اون خطی که در مجاورت برج میلاد قرار داره و باندله 400 هست؟
همین شکل که میگید بالاترین طبقه فاز سوم 2 مدار طبقه پایینه(طبقه دوم)، نمیشه طول بیشتری برای اون طبقه دکل در نظر بگیرن که 3فاز کنار هم و در یک طبقه باشن؟
ببخشید سوالها زیاد شد لطفا اگه ممکنه همه جواب بدید. تشکر

خواهش میکنم
ظاهرشون تنها در اندازه دکل و طول زنجیر مقره با هم متفاوته

اگر منظورتون از برج تلسکوپی همون دکل ها بتنی هست، خیر. 132 هم دارن

باندل کردن ربطی به شهر و خارج از شهر نداره. میتونه استفاده بشه ولی معمولا باندل در خطوط 230 و 400 استفاده میشه نه 63
دوست عزیز من اهل تهران نیستم و خطی که از کنار برج میلاد رد میشه رو نمیبینم که نظر بدم:biggrin:

خیر نمیشه چون از نظر سازه ای، مهندسین عمران برای پایداری سازه با محدودیت مواجه هستن

موفق باشید دوست خوبم

خط های 400KV همیشه باندل شده هستند 400KV بدون باندل نداریم !

نمیشه به قطعیت گفت این مورد رو

یک اهم بر کیلومتر چند اهم بر فوت و چند اهم بر اینچ هست؟

1 اهم بر کیلومتر = 0.00042 اهم بر فوت یا 0.0000254 اهم بر اینچ است

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 141447

اقا من این درسو نخوندم . کلا گیج شدم رفت.خیلی سخته واسم.
ولی شما اینو بگو تا مشکل حل بشه .
چرا
صفر تا ^^c رو خلاف جهت b به a نگرفتی؟!

majidxxlightxxbo

عضو جدید
عیب نداره مصطفی جان حالا ایشالا ترم دیگه کلا با همه چیش مو به مو آشنا میشی.
چرا خلافش هست خوب نگاه کنی متوجه میشی.
فقط چیزی که تو این اتصالات مهمه اینه که دقت کنی ببینی فاز ها از کجا گرفته میشن.مثلا اینجا تو اتصال زیگ زاگمون تو نیم سیم پیچ اولیمون چون سر های فاز هایه بالامون به هم وصل هستن جهتش میشه رو به پایین.
مصطفی من حالت هایه حل شده ی چند تا از این اتصالاتو دارم اگر دوس داری واست چند تاشو میزارم که اونا کاملتر توضیح داده شدن بعد دیگه راحت میتونی همشونو متوجه بشی منم بلدم فقط تو این حالت مثلث زیگ زاگ مشکل دارم هر جا هم گشتم با این حالت که عکسشو گذاشتمو نتونستم حل شدشو پیدا کنم متاسفانه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
عیب نداره مصطفی جان حالا ایشالا ترم دیگه کلا با همه چیش مو به مو آشنا میشی.
چرا خلافش هست خوب نگاه کنی متوجه میشی.
فقط چیزی که تو این اتصالات مهمه اینه که دقت کنی ببینی فاز ها از کجا گرفته میشن.مثلا اینجا تو اتصال زیگ زاگمون تو نیم سیم پیچ اولیمون چون سر های فاز هایه بالامون به هم وصل هستن جهتش میشه رو به پایین.
مصطفی من حالت هایه حل شده ی چند تا از این اتصالاتو دارم اگر دوس داری واست چند تاشو میزارم که اونا کاملتر توضیح داده شدن بعد دیگه راحت میتونی همشونو متوجه بشی منم بلدم فقط تو این حالت مثلث زیگ زاگ مشکل دارم هر جا هم گشتم با این حالت که عکسشو گذاشتمو نتونستم حل شدشو پیدا کنم متاسفانه.

اقا ممنونم .
خدا بخواد نمیخونم :d
اقا پس در این صورت که شما خلاف گرفتی باید ^c روی عدد 4 باشه.؟!!!!
به این صورت:
^^c به ^C هم جهت با c بهb
...
اقا ممنونم علاقه دارم یاد بگیرم.
بازم ببخشید از من همینقدر بر میومد.

majidxxlightxxbo

عضو جدید
اقا ممنونم .
خدا بخواد نمیخونم :d
اقا پس در این صورت که شما خلاف گرفتی باید ^c روی عدد 4 باشه.؟!!!!
به این صورت:
^^c به ^C هم جهت با c بهb
...
اقا ممنونم علاقه دارم یاد بگیرم.
بازم ببخشید از من همینقدر بر میومد.

:biggrin:
خواهش میکنم.ولی چون حروف فارسی انگلیسی به صورت نامرتب میاد تو نظرات خوب منظورتو متوجه نمیشوم ولی حرف "سی پرایم" که دیگه خودش رو 6 هست ولی "سی زگون" مثلا میوفته رو 7
ولی اینا رو درست گفتی سی و بی هم جهت با زگون هاشون.
بگزریم :biggrin:
حالا بعدا چند تا عکس خوب و مفید میزارم همین جا ایشالا بدردت بخورن ولی وقتی استاد بهت یاد بده یه چیزه دیگه هست;)

Ti8

عضو جدید
ظاهرشون تنها در اندازه دکل و طول زنجیر مقره با هم متفاوته

تشکر از جوابتون،لطفا اگه میشه بیشتر توضیح بدید.خودتون چطور متوجه میشید؟بعضی ها میگن از قطر کابل، ولی قطر با چی باید مقایسه بشه تازه اگه از پایین قطر کابل درست تشخیص داده بشه. مدل دکلها برای سطوح مختلف ولتاژ متفاوته یا برای مکان مورد استفاده(کوهستان، بیابان و ...)؟
منظورم از تلسکوپی برج های فلزییه که تکه تکه مثل لنز یه تلوسکوپ باز شده هست و معمولا خیلی باریکترش هم برای روشنایی استادیوم ها و پارکها استفاده میشه

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
تشکر از جوابتون،لطفا اگه میشه بیشتر توضیح بدید.خودتون چطور متوجه میشید؟بعضی ها میگن از قطر کابل، ولی قطر با چی باید مقایسه بشه تازه اگه از پایین قطر کابل درست تشخیص داده بشه. مدل دکلها برای سطوح مختلف ولتاژ متفاوته یا برای مکان مورد استفاده(کوهستان، بیابان و ...)؟
منظورم از تلسکوپی برج های فلزییه که تکه تکه مثل لنز یه تلوسکوپ باز شده هست و معمولا خیلی باریکترش هم برای روشنایی استادیوم ها و پارکها استفاده میشه

خواهش میکنم
عرض کردم که از طول زنجیر مقره میشه فهمید
نه از اون فاصله میشه قطر کابل رو دید و نه ربطی به قطر کابل داره!
بله مدل دکل متفاوته. معمولا دکل های کله گربه ای برای خطوط 400 و یا گاهی برای 230 هم به کار میره
دکل های ورتیکال هم معمولا 230 و 132 به کار میره

خطوط 63 و 33 الان دیگه تقریبا میشه گفت که در حال انقراضه مگر در مناطق خاص

اگه میشه عکسی از این تلسکوپی بذارید چون متوجه منظورتون نشدم

eng_boy

عضو جدید
خواهش میکنم
عرض کردم که از طول زنجیر مقره میشه فهمید
نه از اون فاصله میشه قطر کابل رو دید و نه ربطی به قطر کابل داره!
بله مدل دکل متفاوته. معمولا دکل های کله گربه ای برای خطوط 400 و یا گاهی برای 230 هم به کار میره
دکل های ورتیکال هم معمولا 230 و 132 به کار میره

خطوط 63 و 33 الان دیگه تقریبا میشه گفت که در حال انقراضه مگر در مناطق خاص

اگه میشه عکسی از این تلسکوپی بذارید چون متوجه منظورتون نشدم
ببخشیداگر این خطوط یعنی 63 در حال انقراضه پس جدیدا با چی میخوان برق رو بیارن نزدیک شهر ها با همون 230 اصلا برای چی از پست های فوق توزیع استفاده میکنن؟:surprised:

یه سوال دیگه چرا تو کشور های پیشرفته ولتاژ فشار قوی را اینقدر میبرن بالا مثلا 1000kv

Yuri Boyka

عضو جدید
ببخشیداگر این خطوط یعنی 63 در حال انقراضه پس جدیدا با چی میخوان برق رو بیارن نزدیک شهر ها با همون 230 اصلا برای چی از پست های فوق توزیع استفاده میکنن؟:surprised:

یه سوال دیگه چرا تو کشور های پیشرفته ولتاژ فشار قوی را اینقدر میبرن بالا مثلا 1000kv

هرچی ولتاژ بالا باشه جریان میاد پائبن چون توان مقدارش ثابته به این ترتیب افت ولتاژ تو مسیر انتقال کم میشه یعنی تلفات کم میشه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

الان ولتاژ خطوط 20 و 132 هست در محدوده شهر ها
یعنی توی پست های فوق توزیع، ولتاژ 132 به 20 تبدیل میشه

برای کاهش تلفات
اونا تکنولوژی عایقیشون بالاست ولی تو کشور ما مشکل هست

شما همین مقره های کامپوزیتی رو در نظر بگیرید. کیفیتشون خیلی بهتر از شیشه ای و چینی هست ولی فقط عکسشو میبینیم و عملا ...

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ببخشید بهتر از این پیدا نکردم، شاید شما به اسم دیگه ای(گالوانیزه ای) میشناسین
مشاهده پیوست 141661

سلام
آهان الان متوجه شدم
این نوع دکل ها همه مناطق نیستن. الان به جای اینها دکل های کمپکت بتنی استفاده میکنن که شکلشون دقیقا همینطوره و جنسشون بتنیه
ولتاژ های مختلفی هم میتونن حمل کنن و حتی چند مداره

سپهر سوری

عضو جدید
سلام اطلاعاتی در مورد نحوه کار traction motor میخوام هر چی در موردش میگردم چیزی به دست نمیارم تنها چیزی که میدونم به عنوان محرک لوکوموتیو ها و بعضی از ماشین ها استفاده میشه و گشتاور خیلی بالایی تولید میکنه اگه چیزی پیدا کردیم ممنون میشم در اختیارم قرار بدین
یاعلی

moh3n_s

عضو جدید
الان ولتاژ خطوط 20 و 132 هست در محدوده شهر ها
یعنی توی پست های فوق توزیع، ولتاژ 132 به 20 تبدیل میشه

برای کاهش تلفات
اونا تکنولوژی عایقیشون بالاست ولی تو کشور ما مشکل هست

شما همین مقره های کامپوزیتی رو در نظر بگیرید. کیفیتشون خیلی بهتر از شیشه ای و چینی هست ولی فقط عکسشو میبینیم و عملا ...

مهندس جان یعنی شما میفرمایید که اگر ما ولتاژ را از 132 به 20 تبدیل کنیم تلفاتمون کمتره نسبت به زمانی که ولتاژ را از 63 به 20 ببریم ؟ چرا؟
راستی میگم این نیروگاه شهید منتظری اصفهان هست ...!!!! ولتاژ15.6kv را به ولتاژ 230kv,400kv تبدیل میکنند حال من میخوام بدونم در این گونه مواقع ولتاژ را مرحله به مرحله افزایش میدهند یا مستقیم میبرن به ترانس 15.6 به 230KV ؟
راستی بابت پاسخ به سوالات قبلی ممنونم

آخرین ویرایش: