تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

PharHang

عضو جدید
sound to light converter

sound to light converter

Super Sensitive Sound to Light Converter Kit

پیوست ها

• UK457_10.jpg
    UK457_10.jpg
    17.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: sh85

amintahghighi

عضو جدید
با سلام
من که از دو هفته پیش که یک سوال در مورد آشکار سازهای خطی فاز که در حلقه های قفل شده در فاز به کار میرن سوال کردم تا حالا کسی جواب منو نداده.
از دوستان مهندس خواهشمندم اگر کسی مطلبی در مورد تحلیل یا طراحی این نوع آشکارساز به کمک تقویت کننده های عملیاتی داره تو سایت بذاره یا به من میل کنه.
چون فقط تا سه شنبه این هفته فرصت دارم.
با تشکر

hossein1987

عضو جدید
سلام دوستان
من توی شبیه سازی یک مدار به یک n-channel jfet c681 نیاز دارم که دیگه ساخته نمی شه و در ضمن توی محیط کتابخونه اسپایس هم نیستش.
اگر بتونید کمکم کنید یک دنیا ممنون می شم.کارم بد جوری گیره... :confused::(
کسی نیست کمکمون کنه?

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
علت این که شما دیتا شیت را پیدا نکردید این هست که اسم ترانزیستور را کامل نزدید
اسم کامل این هست 2sc681 که معمولا به صورت اختصاری می گن c681
در نامگزاری به شیوه JEDEC اسامی ترانزیستور ها معمولا با 2n شرع می شه ( عدد 2 نشان دهنده تعداد پایه ها -1 هست یعنی تعداد پایه ها 3 تا هست و در دیود ها که یک دوپایه داریم در این سیستم نام دیود ها با 1n شروع می شه )
در سیستم نامگزاری ژاپنی ترانزیستور های ان کانال با SC یا SD شروع می شن که یکی برای HF و دیگری برای AF ها هست که معمولا اسم را مختصر می گن و قسما اول را نمی گن
یه سیستم ناگذاری دیگه هم هست که حرف اولش بر اساس نوع عنصر و ماده ای که ترانزیسور از اون ساخته شده شروع می شه مثل B , C , ...
اینم دیتا شیت خدمت شما

هر وقت دیدید دیتا شیت را پیدا نمی کنید اول به اسم قطعه ای که سرچ می کنید دقت کنید
موفق باشید

کسی نیست کمکمون کنه?

دوست عزیز شما جواب بنده را به پستتون خوندید ؟
دیتا شیت را هم که براتون گذاشتم
توضیحات کامل را هم که دادم ؟!!!

invincible

عضو جدید
دوست عزیز شما جواب بنده را به پستتون خوندید ؟
دیتا شیت را هم که براتون گذاشتم
توضیحات کامل را هم که دادم ؟!!!
:w09:
متاسفانه بعضی از دوستان سوال می پرسن و میرن!
اصلا پیگیر جوابش نمیشن! یا اگه میشن هم . . . :w09:

• Like
واکنش ها: sh85

abnoos69

عضو جدید
سلام به همگی .من میخوام با برنامه bascom1.11 و proteus7.7 و با میکرو atmeg32 یه چراغ راهنمایی 2 طرفه بسازم اما نمیدونم چطوری :cry: ممکنه منو راهنمایی کنید .با سپاس

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همگی .من میخوام با برنامه bascom1.11 و proteus7.7 و با میکرو atmeg32 یه چراغ راهنمایی 2 طرفه بسازم اما نمیدونم چطوری :cry: ممکنه منو راهنمایی کنید .با سپاس

دوست عزیز
سوال خودتون را فقط در یک تاپیک بیان کنید
در تاپیک سوالات و مشکلات میکروکنترلر ها به شما جواب داده شده !

sun-shade

عضو جدید
سلام .من به شمای فنی و حقیقی دیمر خانگی و صنعتی نیاز دارم. کسی می تونه کمک کنه ؟فقط هر کی داره داخل صفحه شخصی خودم بگذاره.ممنون.

آخرین ویرایش:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام .من به شمای فنی و حقیقی دیمر خانگی و صنعتی نیاز دارم. کسی می تونه کمک کنه ؟فقط هر کی داره داخل صفحه شخصی خودم بگذاره.ممنون.

سلام
شما به وسیله یک فتورزیستور ساده تا یه میکرو پیشرفته می تونید دیمر بسازید
برای همین از یه مدار بسیار ساده می تونه شمای دیمر باشه تا یه مدار با ترایاک و غیره
برای این که بهتر متوجه بشید از گزنیه گوگل سرچ قسمت ایمیج را انتخاب کنید و بزنید دیمر
موفق باشید

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

نقشه یک دیمر ساده:

amintahghighi

عضو جدید
با سلام
از دوستان اگر کسی مدار داخلی مولتی ویبراتور مونو استابل را داره لطفا در تاپیک بگذارد.
تحلیل و طراحی شو می خوام.
با تشکر

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
از دوستان اگر کسی مدار داخلی مولتی ویبراتور مونو استابل را داره لطفا در تاپیک بگذارد.
تحلیل و طراحی شو می خوام.
با تشکر

این بحث معمولا تو کتابهای تکنیک پالس دانشگاهی وجود دارد .

robotali

عضو جدید
کلاک پالس...

کلاک پالس...

درود...
من برای ساخت یک شمارنده دو رقمی(00تا99) با آی سی های TTL احتیاج به کلاک پالس دارم... یه کلاک با فرکانس 1 هرتز و یکی هم با فرکانس 0.1 هرتز...
چه طوری میتونم کلاک پالس رو تهیه کنم... یا بسازم...؟
لطفاً راحت ترین و مرقوم به صرفه ترین راه رو بفرمایین...

ممنون...

:gol:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود...
من برای ساخت یک شمارنده دو رقمی(00تا99) با آی سی های TTL احتیاج به کلاک پالس دارم... یه کلاک با فرکانس 1 هرتز و یکی هم با فرکانس 0.1 هرتز...
چه طوری میتونم کلاک پالس رو تهیه کنم... یا بسازم...؟
لطفاً راحت ترین و مرقوم به صرفه ترین راه رو بفرمایین...

ممنون...

اگه دقت هم واستون خیلی مهمه بهتره از کریستال استفاده کنید طرح های زیادی تو کتابها و تو نت پیدا میشه که بسته به موجودی بازار میتونید ازشون استفاده کنید مثلا نمونه زیر رو (اگه کریستالش پیدا بشه) میشه مثال زد خروجی این مدار رو اگه از یه TFF بگذرونید 1Hz و بعد از گذروندن از یک مثلا 4017 میتونید 0.1 رو هم داشته باشید البته این طرح Cmos هست و بهتره برای اتصال به TTL از یه بافر گذرونده بشه .پیشنهاد میکنم DataBook های TTL و همینطور Cmos که در قطع کوچک (جیبی) هم موجودند روتهیه کنید تا بتونید بهترین انتخابها رو داشته باشید.

robotali

عضو جدید
اگه دقت هم واستون خیلی مهمه بهتره از کریستال استفاده کنید طرح های زیادی تو کتابها و تو نت پیدا میشه که بسته به موجودی بازار میتونید ازشون استفاده کنید مثلا نمونه زیر رو (اگه کریستالش پیدا بشه) میشه مثال زد خروجی این مدار رو اگه از یه TFF بگذرونید 1Hz و بعد از گذروندن از یک مثلا 4017 میتونید 0.1 رو هم داشته باشید البته این طرح Cmos هست و بهتره برای اتصال به TTL از یه بافر گذرونده بشه .پیشنهاد میکنم DataBook های TTL و همینطور Cmos که در قطع کوچک (جیبی) هم موجودند روتهیه کنید تا بتونید بهترین انتخابها رو داشته باشید.

درود...

ممنون به خاطر پاسخ سریع....

ولی یک مقدار تخصصی شد...:D...این TFF و 4017 رو میشه توضیح بدید...
یکی از دوستان می گفت که با آی سی 555 میشه این کار رو انجام داد....، اگر در این باره هم اطلاعاتی دارید ممنون میشم راهنماییم کنید...
مرسی

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود...

ممنون به خاطر پاسخ سریع....

ولی یک مقدار تخصصی شد...:D...این TFF و 4017 رو میشه توضیح بدید...
یکی از دوستان می گفت که با آی سی 555 میشه این کار رو انجام داد....، اگر در این باره هم اطلاعاتی دارید ممنون میشم راهنماییم کنید...
مرسی

ببخشید منظور از TFF همان فلیپ فلاپ از نوع T هست نوع خاصی از فلیپ فلاپ نوع JK . در این نوع اگر T را به یک وصل کنید و به ورودی Ck سیگنال بدهید خروجی Q نصف فرکانس Ck خواهد بود . T اول کلمه Toggle است .
در مورد دوم منظور هر نوع تقسیم کننده بر 10 بود که 4017 یکی از آنها میباشد.

با IC 555 هم میشود یک مولتی ویبراتور ساخت ولی دقتش پایین است و برای فرکانس دوم اینجا هم باید از تقسیم کننده بر 10 استفاده کنی تا هر دو سیگنال سنکرون باشند .ولی اگر سنکرون بودن برایتان مهم نیست از دو مدار مستقل میتوانید استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

M.U.G.K

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
اطلاعات كاملي رو در مورد سروو موتورها بخصوص نحوه كنترل آنها نياز داشتم
از دوستان درخواست دارم اگر اطلاعات كاملي در اين مورد دارند ارائه دهند يا سايتي كه در اين مورد مطالبي دارد را معرفي كنند
خيلي ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان
اطلاعات كاملي رو در مورد سروو موتورها بخصوص نحوه كنترل آنها نياز داشتم
از دوستان درخواست دارم اگر اطلاعات كاملي در اين مورد دارند ارائه دهند يا سايتي كه در اين مورد مطالبي دارد را معرفي كنند
خيلي ممنون
سلام
در مجله برق شماره 2 مطالبی قرار داده شده
می تونید استفاده کنید
لینکش در امضام موجوده

m sadeq

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آیا شما در مورد پیلهای خورشیدی اطلاعی دارید؟
در مورد طریقه کار سورلارها سوال دارم؟
عمر و دوام این سولار ها چقدر است؟
با توجه به اینکه ایران توانایی تولید این سولار ها را ندارد و هزینه خرید این محصول بالاست چه باید کرد؟
چه کار می توانیم بکنیم که از این انرژی بهترین استفاده رو بکنیم؟
یعنی چه کار کنیم که این انرژی بهتر ذخبیره شود؟

arsalan parsa

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه یه IC بهم معرفی کنه که یک موج سینوسی ورودیش باشه بعد با یک میکرو بهش فرمان بدیم و خروجیش به صورت یه موج سینوسی به duty cycle مثفاوت باشه؟ موج سینوسیه با فرکانس کمتر از 3mhz هستش (مثلا اگه فرکانس موج پله ابی میکرو (که کنترلر ورودی و خروجی هست) با duty cycle 20% هست و با فرکانس 1000Hz کار می کنه در خروجی در زمان هر 200 میکرو ثانیه موج سینوسی داره و در 800 میکرو ثانیه بعدی صفر هستش
ممنون میشم کمکم کنید

آخرین ویرایش:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میتونه یه IC بهم معرفی کنه که یک موج سینوسی ورودیش باشه بعد با یک میکرو بهش فرمان بدیم و خروجیش به صورت یه موج سینوسی به duty cycle مثفاوت باشه؟ موج سینوسیه با فرکانس کمتر از 3mhz هستش (مثلا اگه فرکانس موج پله ابی میکرو (که کنترلر ورودی و خروجی هست) با duty cycle 20% هست و با فرکانس 1000Hz کار می کنه در خروجی در زمان هر 200 میکرو ثانیه موج سینوسی داره و در 800 میکرو ثانیه بعدی صفر هستش
ممنون میشم کمکم کنید
من درست متوجه نشدم
یعنی می خواید یه موج سینوسی ورودی را به عنوان ورودی بدید به میکرو و بعد روش کار انجام بدید
یا می خواید مثلا یه ورودی بزارید که موج سینوسی بگیره ؟
اگر حالت اول هست می تونید کریستال بزارید
ول اگر حالت دومه و می خواید از خارج موج سینوسی بگیرید اول باید یه میکروفون بزارید تا ورودی را بگیریه و بعد ***** بزارید تا بکنتش سینوسی و ....

arsalan parsa

عضو جدید
مهندس میکرو فقط یک pwm تولید میکنه با ولتاژ dc بگذارید اینجور بگم:
ما یه IC میخوایم مثل یه ترانزیستور که یک موج سینوسی از فانکشن ژنراتور به کلکتور اون وصل می شه و موج pwm میکرو به بیس اون وصل می شه و خروجی ما زمانی که بیس وصله همون موج سینوسیه و وقتی قطع می شه صفر میشه حالا من بجای این ترانزیستو فرضی از چه ic استفاده کنم؟

(من مکانیکم شرمنده بد توضیح می دم)

من درست متوجه نشدم
یعنی می خواید یه موج سینوسی ورودی را به عنوان ورودی بدید به میکرو و بعد روش کار انجام بدید
یا می خواید مثلا یه ورودی بزارید که موج سینوسی بگیره ؟
اگر حالت اول هست می تونید کریستال بزارید
ول اگر حالت دومه و می خواید از خارج موج سینوسی بگیرید اول باید یه میکروفون بزارید تا ورودی را بگیریه و بعد ***** بزارید تا بکنتش سینوسی و ....

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ما یه IC میخوایم مثل یه ترانزیستور که یک موج سینوسی از فانکشن ژنراتور به کلکتور اون وصل می شه و موج pwm میکرو به بیس اون وصل می شه و خروجی ما زمانی که بیس وصله همون موج سینوسیه و وقتی قطع می شه صفر میشه حالا من بجای این ترانزیستو فرضی از چه ic استفاده کنم؟

سلام
برای این کار راه های زیادی هست
مثلا یکی بیاد از خود میکرو استفاده کنه و بگه وقتی پی دبلو ام قطع شد به وسیله یه رله سیگنالتون که داره به خروجی می ره مدار باز کن
یا این که از خوده فت هم می تونید به عنوان سوئیج استفاده کنید البته باید در خالت اشباع باشه ( چون نیاز به محاسبات داره برای مقاومتاش و شما مکانیی هستید پیشنهاد نمی دم)
ولی هزاران راه داره و مهم اینه که این کار برای چی در مدار داره انجام می شه و هدف نهایی مدار چیه
موفق باشید

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

سلام
برای این کار راه های زیادی هست
مثلا یکی بیاد از خود میکرو استفاده کنه و بگه وقتی پی دبلو ام قطع شد به وسیله یه رله سیگنالتون که داره به خروجی می ره مدار باز کن
یا این که از خوده فت هم می تونید به عنوان سوئیج استفاده کنید البته باید در خالت اشباع باشه ( چون نیاز به محاسبات داره برای مقاومتاش و شما مکانیی هستید پیشنهاد نمی دم)
ولی هزاران راه داره و مهم اینه که این کار برای چی در مدار داره انجام می شه و هدف نهایی مدار چیه
موفق باشید

abnoos69

عضو جدید
سلم و درود فراوان . :gol:
من میخوام یه ماشین حساب مهندسی با بسکام و ATMEGA32 بسازم اما نمیدونم تابع های ریاضی مثله سینوس و ... و لگاریتم و... رو چطوری بنویسم . بسکام تابع های ریاضی رو داره ؟؟ اگه آره چطوری میشه ازشون استفاده کرد ؟؟
ممنون از پاسختون . سپاس

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلم و درود فراوان . :gol:
من میخوام یه ماشین حساب مهندسی با بسکام و ATMEGA32 بسازم اما نمیدونم تابع های ریاضی مثله سینوس و ... و لگاریتم و... رو چطوری بنویسم . بسکام تابع های ریاضی رو داره ؟؟ اگه آره چطوری میشه ازشون استفاده کرد ؟؟
ممنون از پاسختون . سپاس
سلام
دستوراتی که لازم دارین تو محیط بیسکام هست:
1-abs قدر مطلق VAR=ABS(VAR2
2-exp به توان عدد نپر TARGET=EXP(VAR
3-log10
4-log
5-rnd انتخاب عدد تصادفی( رندوم)
5-sin
6-cos
6-tan
7-sinh سینوس هیپربولیک
8-cosh
9-tanh
10-asin آرک سینوس بر حسب رادیان
11-acos
12-atn
13-rad2deg رادیان به درجه
14-deg2rad درجه به رادیان
15-round رند کردن
16-تبدیل کد های دیجیتال هم هست.عملگر های منطقی مثل AND , OR,XOR ,NOTهم هست.
اگه کمک دیگه ای همخواستید در خدمتم.:gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا