تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

+BACHE

عضو جدید
وقتی‌ شما در یک تقویت کنندهٔ ترانزیستور‌ای میخواین گینتون به تغییرات بتا وابسته نباشه باید جوری طراحی بکنین که مقدار تغییرات بتا مثلا در اثر گرما زیاد بر روی گین تاثیر نظر..این طراحی شامل طراحی مدار یا قسمت با یاس کنندهٔ تقویت کنندتون هم می‌شه در واقع تاثیر تغییرات بتا در میزان گین تقویت کنند تاثیراتش کم می‌شه ولی‌ تغییرش تو قسمت با یاس مدار و جریان با یاس قابل در نظر گرفتن هست

• Like
واکنش ها: sh85

amintahghighi

عضو جدید
با سلام
ضمن تبریک به مناسبت سال جدید.
من یک پروژه تکنیک پالس دارم به نام حلقه قفل شده در فاز (PLL) که پارت اولش تحلیل سینماتیک بلوک دیاگرام مدار و همچنین تحلیل آشکارساز خطی
از دوستان اگه کسی می تونه بی زحمت منو راهنمایی کنه.
در پناه ایزد منان موید باشین.

navidkhob

عضو جدید
با سلام
ضمن تبریک به مناسبت سال جدید.
من یک پروژه تکنیک پالس دارم به نام حلقه قفل شده در فاز (PLL) که پارت اولش تحلیل سینماتیک بلوک دیاگرام مدار و همچنین تحلیل آشکارساز خطی
از دوستان اگه کسی می تونه بی زحمت منو راهنمایی کنه.
در پناه ایزد منان موید باشین.
با سلام و تبریک سال نو.
به فایل های زیر یک توجهی داشته باشید.می تونن کمک کننده باشن.

دانلود

دانلود

amintahghighi

عضو جدید
با سلام
باتشکر از دوست عزیزی که کمک کردند. در صورت امکان اگر کتابی در مورد زمینه تحقیق اینجانب می باشد خواهشمندم در تاپیک معرفی نمایند.
با احترام

navidkhob

عضو جدید
با سلام
باتشکر از دوست عزیزی که کمک کردند. در صورت امکان اگر کتابی در مورد زمینه تحقیق اینجانب می باشد خواهشمندم در تاپیک معرفی نمایند.
با احترام

Phase-Locked Loop Synthesizer Simulation (McGraw-Hill Electronic Engineering)

دانلود

Phase Lock Loops and Frequency Synthesis

دانلود

amintahghighi

عضو جدید
با سلام
دستتون درد نکنه. کتاب هایی که معرفی کردین خیلی به دردم خورد در پایان اگه کتابی در مورد آشکارساز فاز و نحوه تحلیلش وجود داره بی زحمت معرفی کنید.
منظورم اینه نحوه کار آشکارساز و همچنین نحوه تحلیلش با نرم افزار های تحلیل مدارات الکترونیکی است.
با احترام

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میدونم این موضوع خلاف قانونه ............اما................................ .لطفا کمکم کنید:-(

میدونم این موضوع خلاف قانونه ............اما................................ .لطفا کمکم کنید:-(

سلام:)
امیدوارم اینجا بررسی شه واقعا...........بهرحال..........اگه کمکم کنید بسیار سپاسگذار خواهم بود;)

1-بررسی دستگاه تبدیل صدا به نور بصورت مبسوط و بطوری تمام اجزا رو شرح بده تا برای یک دانشجوی ترم 4 قابل درک باشه:que:

2-بررسی مشخصات یک تقویت کننده عملیاتی خاص و مقایسه آن با برخی دیگر از تمام جهات :que:

3-تحلیل دقیق یک تقویت کننده عملیاتی خاص به شبیه سازی آن :que:

:)لطفا هر کسی بین این سه سوال تو هر کدوم تبهر داره کمکم کنه اگه هر سه باشن که نور علی نور خواهد شد اگه فقط تو یکیشون اطلاعات جامعی داشتین باز هم اگر ممکنه در اختیارم بذارین

:redface:همونطور که میبینید اونقدرام متوقع نیستم(شوخی بود)

ولی لطفا کمکم کنید به اطلاعاتتون نیاز دارم:(

باتشکر ناتانائیل:gol:

آخرین ویرایش:

saraentezari

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
میخواستم در مورد ساخت مدار فرمان روشنایی چند لامپ توسط یک صفحه کلید کمک بگیرم بطوری که هر لامپ توسط کلید متناظرش در صفحه کلید بصورت کنترل از راه دور خاموش و روشن بشه
با تشکر

saraentezari

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
میخواستم در مورد ساخت مدار فرمان روشنایی چند لامپ توسط یک صفحه کلید کمک بگیرم بطوری که هر لامپ توسط کلید متناظرش در صفحه کلید بصورت کنترل از راه دور خاموش و روشن بشه
با تشکر

invincible

عضو جدید
امیدوارم اینجا بررسی شه واقعا...........بهرحال..........اگه کمکم کنید بسیار سپاسگذار خواهم بود;)

1-بررسی دستگاه تبدیل صدا به نور بصورت مبسوط و بطوری تمام اجزا رو شرح بده تا برای یک دانشجوی ترم 4 قابل درک باشه:que:

با سلام
دوست عزیز ، تبدیل اصوات فرکانس بالا به نور با معكوس كردن پروسه تبديل سيگنال‌هاي الكتريكي به صوتي انجام پذیر است.
بلندگوهاي معمولي مانند آن هايي كه در تلفن‌هاي همراه استفاده مي‌شوند با فركانس‌هاي پايين كار مي‌كنند، به طوري كه گوش انسان بتواند صدا را بشنود، اما با معكوس كردن اين پروسه و با استفاده از امواج صوتي در فركانس‌هاي بسيار بالا - حدود 100 ميليون بار بيشتر از توان شنوايي انسان - محققان توانستند نور توليد كنند.
این فرآیند نسبتا پیچیدست و توضیح مبسوط اون از عهده ی من خارج!
ولی اگه دوستان اطلاعات بیشتری دارن ، فکر می کنم بیشتر بتونن کمکتون کنن ;)
موفق باشید :gol:

invincible

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
با تشکر
سلام
شما می تونین به راحتی این مدار رو با میکروکنترلر AVR و ماژول های کنترل از راه دور راه بندازین.
من واسه این پروژه ماژول Hm-tr رو پیشنهاد می کنم.
اگه در مورد مدار و برنامه نویسیش هم به مشکل برخوردید در خدمتم! ;)

invincible

عضو جدید

2-بررسی مشخصات یک تقویت کننده عملیاتی خاص و مقایسه آن با برخی دیگر از تمام جهات :que:

3-تحلیل دقیق یک تقویت کننده عملیاتی خاص به شبیه سازی آن :que:

:)لطفا هر کسی بین این سه سوال تو هر کدوم تبهر داره کمکم کنه اگه هر سه باشن که نور علی نور خواهد شد اگه فقط تو یکیشون اطلاعات جامعی داشتین باز هم اگر ممکنه در اختیارم بذارین

:redface:همونطور که میبینید اونقدرام متوقع نیستم(شوخی بود)

ولی لطفا کمکم کنید به اطلاعاتتون نیاز دارم:(

در مورد تقویت کننده های عملیاتی یا همون Op-amp ها ، اطلاعات زیادی هم در اینترنت و هم به طور گسترده تو کتاب ها موجوده
مثلا این لینک ;)
توصیه من به شما اینه که خوب در موردش مطالعه کنین ، اگه به مشکل برخوردین سوالتونو اینجا مطرح کنین :gol:

saraentezari

عضو جدید
سلام
شما می تونین به راحتی این مدار رو با میکروکنترلر AVR و ماژول های کنترل از راه دور راه بندازین.
من واسه این پروژه ماژول Hm-tr رو پیشنهاد می کنم.
اگه در مورد مدار و برنامه نویسیش هم به مشکل برخوردید در خدمتم! ;)

با سلام
دوست عزیز،من تو برنامه نویسیش مشکل ندارم ولی اگه در مورد مدارش توضیح بدین ممنون میشم(برد مدار حدودا 15 متره)
با تشکر

آخرین ویرایش:

invincible

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز،من تو برنامه نویسیش مشکل ندارم ولی اگه در مورد مدارش توضیح بدین ممنون میشم(برد مدار حدودا 15 متره)
با تشکر
مدارش متشکله از یه میکرو ، صفحه کلید و ماژول hm-tr
همین!
واستون می کشمش به زودی میذارم
اگه در مورد برنامه نویسیشم مشکلی داشتین در خدمتم ;)

invincible

عضو جدید
با سلام
با تشکر
این مدار فرستندست. گیرنده هم همینجوری یه hm-tr می خواد و یه میکرو
باز اگه سوال داشتین در خدمتم

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز ، تبدیل اصوات فرکانس بالا به نور با معكوس كردن پروسه تبديل سيگنال‌هاي الكتريكي به صوتي انجام پذیر است.
بلندگوهاي معمولي مانند آن هايي كه در تلفن‌هاي همراه استفاده مي‌شوند با فركانس‌هاي پايين كار مي‌كنند، به طوري كه گوش انسان بتواند صدا را بشنود، اما با معكوس كردن اين پروسه و با استفاده از امواج صوتي در فركانس‌هاي بسيار بالا - حدود 100 ميليون بار بيشتر از توان شنوايي انسان - محققان توانستند نور توليد كنند.
این فرآیند نسبتا پیچیدست و توضیح مبسوط اون از عهده ی من خارج!
ولی اگه دوستان اطلاعات بیشتری دارن ، فکر می کنم بیشتر بتونن کمکتون کنن ;)
موفق باشید :gol:

سلام ممنون از راهنمائیتون ولی من درواقع توضیحاتی راجع به اجزای داخلیش میخوام

SHahpoor DADGAR

عضو جدید
کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!? ?مک!کمک!کمک!کمک!مقاله می خوام

کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!کمک!? ?مک!کمک!کمک!کمک!مقاله می خوام

درود.یک مقاله توپ وکامل در مورد هر موضوعی تو الکترونیک یامخابراتمیخواستم.حداقل 40صفحه باشه:cry::cry::cry::cry:

زر خانیم

عضو جدید
سلام ممنون از راهنمائیتون ولی من درواقع توضیحاتی راجع به اجزای داخلیش میخوام
سلام
دوست عزیز علاوه بر آشکار ساز های الکترو اپتیکی که در آن با استفاده از نور (فوتون ) الکتریسیته تولید میشود نوع دیگری از آشکار ساز ها وجود دارند که اکستو اپتیکی نامیده میشوند در این حالت صوت (فونون ) به الکتریسسته تبدیل میشود در این حالت با استفاده از صوت ضریب شکست ماده تغییر داده میشود و طول مو ج های خاص استخراج میگرردد که اکثرا کاربرذ ***** دارد مثلا ماخ زندر
اگه شما ساختار خاصی را مد نظر دارید و فقط ذر توضیح عملکرد مشکل دازین ساختار را قرار بدین تا من عملکردشو توضیح بدم اگر که نه خوذم ساختار کلی را براتون پیدا میکنم
موفق باشید.

زر خانیم

عضو جدید
درود.یک مقاله توپ وکامل در مورد هر موضوعی تو الکترونیک یامخابراتمیخواستم.حداقل 40صفحه باشه:cry::cry::cry::cry:
یه کتابو ترجمه کردم در مورد دیود های نوری.
البته الان فلشم گم شده اگه کارت ضروری نباشه تا چند روز پیدا میکنم برات میفرستم.
فقط آدرس ایمیلتو بزار

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز علاوه بر آشکار ساز های الکترو اپتیکی که در آن با استفاده از نور (فوتون ) الکتریسیته تولید میشود نوع دیگری از آشکار ساز ها وجود دارند که اکستو اپتیکی نامیده میشوند در این حالت صوت (فونون ) به الکتریسسته تبدیل میشود در این حالت با استفاده از صوت ضریب شکست ماده تغییر داده میشود و طول مو ج های خاص استخراج میگرردد که اکثرا کاربرذ ***** دارد مثلا ماخ زندر
اگه شما ساختار خاصی را مد نظر دارید و فقط ذر توضیح عملکرد مشکل دازین ساختار را قرار بدین تا من عملکردشو توضیح بدم اگر که نه خوذم ساختار کلی را براتون پیدا میکنم
موفق باشید.

سلام و ممنون از شما
ولی اگر ممکنه شما ساختار کلی ای رو که مد نظرتون هست رو برام بذارین

invincible

عضو جدید
سلام و ممنون از شما
ولی اگر ممکنه شما ساختار کلی ای رو که مد نظرتون هست رو برام بذارین

یه سری مبدل های صوت به نور هم هستن ، که حالت اکولایزر عمل می کنن.
اگه منظورتون این باشه که خیلی سادست!
این دستگاه ها غالبا نمایشگر level های صوتی هستن. که سیگنال های صوتی را از یک میکروفون الکتریکی دریافت می کنن و بصورت نور های میله ای شکل در حال نوسان ، نمایش میدن.
هرچه صدا قوی تر باشد ، نور هم پررنگ و درخشان تر خواهد بود.
معمولا تو ساختارشون از آپ امپ و آمپلی فایر صوتی استفاده میشه و یه مبدل ولتاژ به جریان هم درخشندگی LED ها رو کنترل می کنه. مثل این پروژه
یک نمونه دیگه ازین مدارها :

اینم لینکش

موفق باشید ;)

hossein1987

عضو جدید
نیاز به n-channel jfet c681 در Pspice

نیاز به n-channel jfet c681 در Pspice

سلام دوستان
من توی شبیه سازی یک مدار به یک n-channel jfet c681 نیاز دارم که دیگه ساخته نمی شه و در ضمن توی محیط کتابخونه اسپایس هم نیستش.
اگر بتونید کمکم کنید یک دنیا ممنون می شم.کارم بد جوری گیره... :confused::(

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من توی شبیه سازی یک مدار به یک n-channel jfet c681 نیاز دارم که دیگه ساخته نمی شه و در ضمن توی محیط کتابخونه اسپایس هم نیستش.
اگر بتونید کمکم کنید یک دنیا ممنون می شم.کارم بد جوری گیره... :confused::(
ساده ترین راه برای ایجاد فت هایی که در کتابخونه نیستن اینه ه یه فت دیگه اینتخاب کنید و با توجه به دیتا شیت فت مورد نظرتون مقادیر را به صورت دستی تغییر بدید
چیزای زیادی هم نیست یه ماکزیمم 4-5 تا المان را از دیتا شیت باید بخونید و تغییر بدید
موفق باشید

hossein1987

عضو جدید
ساده ترین راه برای ایجاد فت هایی که در کتابخونه نیستن اینه ه یه فت دیگه اینتخاب کنید و با توجه به دیتا شیت فت مورد نظرتون مقادیر را به صورت دستی تغییر بدید
چیزای زیادی هم نیست یه ماکزیمم 4-5 تا المان را از دیتا شیت باید بخونید و تغییر بدید
موفق باشید

راستش من توی اینترنت سرچ کردم ولی دیتاشیت را هم پیدا نکردم.حالا نمی دونم باید چیکار کنم؟؟

reza1559

عضو جدید
آیا سنسوری وجود داره که بتونه خطوط رو بشماره؟! مثلا وقتی از روی خطوط(||||||||||||||||) رد میشه تشخیص بده به بعدی رسیده البته با یه مدار!
در کل من میخوام شیب یک جرثقیل رو نسبت به سطح صاف یا همون صفر درجه تشخیص بده یعنی اگه جرثقیل رفت توی یه سطح شیب دار، شیب رو تشخیص بده

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا سنسوری وجود داره که بتونه خطوط رو بشماره؟! مثلا وقتی از روی خطوط(||||||||||||||||) رد میشه تشخیص بده به بعدی رسیده البته با یه مدار!
در کل من میخوام شیب یک جرثقیل رو نسبت به سطح صاف یا همون صفر درجه تشخیص بده یعنی اگه جرثقیل رفت توی یه سطح شیب دار، شیب رو تشخیص بده

تو اینجا یه روش ابتکاری برای ساختن نوع خاصی از این سنسور که برای یک شیب ثابت تنظیم شده رو توضیح داده.

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راستش من توی اینترنت سرچ کردم ولی دیتاشیت را هم پیدا نکردم.حالا نمی دونم باید چیکار کنم؟؟
سلام دوست عزیز
علت این که شما دیتا شیت را پیدا نکردید این هست که اسم ترانزیستور را کامل نزدید
اسم کامل این هست 2sc681 که معمولا به صورت اختصاری می گن c681
در نامگزاری به شیوه JEDEC اسامی ترانزیستور ها معمولا با 2n شرع می شه ( عدد 2 نشان دهنده تعداد پایه ها -1 هست یعنی تعداد پایه ها 3 تا هست و در دیود ها که یک دوپایه داریم در این سیستم نام دیود ها با 1n شروع می شه )
در سیستم نامگزاری ژاپنی ترانزیستور های ان کانال با SC یا SD شروع می شن که یکی برای HF و دیگری برای AF ها هست که معمولا اسم را مختصر می گن و قسما اول را نمی گن
یه سیستم ناگذاری دیگه هم هست که حرف اولش بر اساس نوع عنصر و ماده ای که ترانزیسور از اون ساخته شده شروع می شه مثل B , C , ...
اینم دیتا شیت خدمت شما

هر وقت دیدید دیتا شیت را پیدا نمی کنید اول به اسم قطعه ای که سرچ می کنید دقت کنید
موفق باشید

سلام
شما می تونید با یه فتورزیستور ساده هم خطوط را تشخیص بدید( منظورم حالتی هست که یه خط سیاه و یه خط سفید دارید ) می شه مثل کاری که رباط های مسیر یاب می کنن و خطوط را تشخیص می دن
ولی قسمت دوم سوالتون به نظرم متفاوت از قسمت اول هست
بله سنسور شیب هم هست مثل این سنسور که تا شیب +و- 70 درجه را تشخیص می ده
منتها به نظر من شما اول کاری که می خواید انجام بدید را با یه استاد در اون زمینه بیان کنید چون گاهی مثلا به جای این که بخواید یه مدار طراخی کنید و بسازید و ... از یه راه ساده تر هم می شه به همون نتیجه رسید و یا اصلا گاهی پروژه از قبل ساخته شده و به صورت صنعتی ارزان تر هم هست باید هدفتون و کاری که می خواید انجام بدید معلوم باشه
در مرجله بعد هم که خواستید از قطعات موجود اطلاعات پیدا کنید به نظر من به یه قطعه فروشی معتبر اگر مراجعه کنید بهترین راهنما باشه چون این افراد بیشترین آشنایی ها را با آی سی ها و قطعات موجود در بازار دارن
ممکنه من به شما از روی دیتا شیت بگم بله هست و موجود هم باشه منتها در بازار موجود نباشه و برای تهیه اش مجبور به هزینه 10 و یا بلکه 20 برابر بشید
موفق باشید

SHahpoor DADGAR

عضو جدید
زرخانیم سلام.pertikan71@yahoo.com.بازم اگر مطلب داشتی بفرست چون کارم خیلی گیره دمت گرم وخسته نباشید.

PharHang

عضو جدید
منظورتون از تبدیل صوت به نور همون رقص نور معروفه یا کشف جدید داشنمندای فیزیک که فرکانس پایین گوشیهای موبایل رو برعکس کردن که با فرکانس صد میلیون برابر شنیداری انسان تونستن صوت رو توسط ترانزیستور و چراغهای LED صدا رو به نور تبدیل کنن.
اگه منظورتون دومین مورده که هیچ کس نمیدونه ولی در رابطه با اولی یه مدار رقص نور دارم.

پیوست ها

• preamp%20and%20peak%20d.jpg
    preamp%20and%20peak%20d.jpg
    24.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا