بیایم فیزیک رو راحتر یاد بگیریم 2( قانون سوم نیوتن)

آقای سعید حیدری

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنوزم دارم از درد به خود می پیچم ،می گفت خیلی بچه ای اگه بدونی من به چه ترتیبی افراد را فیتیله پیچ می کنم! من که از این پیچ میچ چیزی نمی دونستم گفتم:باشه خیلی واردی ، اما من کمرم خیلی در د گرفت. نشست روبروم و گفت :مگه نمی گی که هر عملی را عکس العملی است مساوی و مخالف جهت آن پس دیگه غر نزن، همانطور که تو دردت گرفته منم دردم گرفته! نمی دونستم چطور بهش حالی کنم که بابا منظور چیز دیگری است واسه همین هم محکم زدم پس گردنش (البته به جای دیگش هم زدم اما ...).داشت دعوامون می شد بهش گفتم همان طور که خودت می گی منم باید از این عمل دردم بگیره ، پس مساوی و یر به یریم!نمی شد حالیش کرد،گفت : نه بابا من فقط دارم سوزش ناشی از عمل تو را احساس می کنم ! اینجا بود که بهش گفتم آره درست زدی به هدف،در بیان قانون سوم نیوتن هر کس چوب کار خودش را می خوره! و نیروی وارد از سوی دیگری را احساس می کنه.برآیند این نیروها همیشه صفر است. با قبول به این که اونم منا بزنه دوباره با هم راه افتادیم به سمت خونه با این تفاوت که دیگه دنبال فیتیله کردن نبود! بله ، طبق یک قانون فیزیکی به نام قانون سوم نیوتن ، هر عملی را عکس العملی مساوی و مخالف جهت ،اما باید توجه داشت که هر یک از جسم ها نیروی وارد شده از سوی دیگری را درک میکند. حال با توجه به این مطلب می خواهم به این سوال پاسخ دهید که : پسر بچه بازیگوشی سنگی را به طرف شیشه خانه ای پرتاب می کند ، در اثر برخورد سنگ به شیشه ،شیشه می شکند،اما هنگامی که از پسر بچه غرامت شیشه را می خواهیم چنین استدلال می کند: "طبق قانون سوم نیوتن هر نیرویی که سنگ من به شیشه وارد کرده برابر با نیرویی است که شیشه وراد نموده است و چون برآیند نیروها صفر میگردد،پس شیشه به حالت اولیه خود باقی می ماند.از این رو شیشه از ابتدا شکسته بوده است".چطور با بیان فیزیکی به این بچه حالی کنیم که باید غرامت را بپردازد؟ قوانین : ۱-هتاکی ممنوع! ۲-توهین به مقدسات ممنوع! ۳-استفاده از ضرب و شتم ممنوع! (البته اگه حالیش نشد هر بلایی خواستید سرش در بیارید)!