بحث و گفتگو در مورد آزمونها (کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا)

METALHEAD

عضو جدید
کمک!

کمک!

33/33​
زبان عمومي وتخصصي
00/20​
رياضي
00/55​
خواص فيزيكي مواد
68/73​
خواص مكانيكي مواد
44/75​
شيمي فيزيك وترموديناميك
سلام
با این درصدها شدم 68 حالا موندم انتخاب گرایش و دانشگاهو چی کار کنم؟!:confused:

nkazemi

عضو جدید
رتبه من 86 شده نانو..می دونید تهران قبول می شم یا نه؟ پژوهشگاه قبول می شم؟مدرک پژوهشگاه رو واسه دکتری قبول دارن؟
نانو رشته خوبیه.از دانشگاه ما (امیرکبیر) هرکی رفته خارج واسه فوق داره نانو می خونه.

biria85

عضو جدید
بابا من سال دوم بودم با معدل 16.4....پارسال دنبال دل بودمو امسال دنبال درس....همش تقصیر این دخترای گور به کور شدس......اگه ممکنه یه تماسی با من بگیر......دیشب از خونه فرار کردم...از بس تحقیر شدم....
رفتم شیراز........ینی ممکنه زاهدان بیاریم........شبانه که 100%میاریم........مرسی...یه تماس با من بگیر ....امین 09366741868

saeid223

عضو جدید
با این حساب یعنی دانشگاه سمنان از دانشگاه امیرکبیر تو مواد سر تره؟؟
ایول:D:D

امیدوارم که تجربه خوبی کسب کرده باشین و واسه سال دیگه آماده باشین.
من ووردي 84 روز دانشگاه سمنان هستم
شما چه ورودي هستي؟:surprised:

bnb

عضو جدید
سلام
در مورد هر کدوم از گرایشها اگه اطلاعاتی داری بنویسید....
از لحاظ جنسیت که محدودیتی در انتخاب رشته نداریم؟

سلام

اميدوارم اين اطلاعات به دردتون بخوره
  • شناساييو انتخاب و روش ساخت مواد فلزي :
دانش آموختگان مهندسي مواد – شناسايي انتخاب و روش ساخت مواد فلزي ، در زمينه‌هاي زير توانايي كسب مي كنند:
ü طراحي و ارائه روش‌هاي ساخت.
ü بررسي علل تخريب و ارائه روش‌هاي مناسب براي جلوگيري از آن
ü همكاري در زمينه‌ي طراحي، تاسيس و گسترش مراكز صنعتي و آموزش كشور
· جوشکاري :
دوره كارشناسي ارشد "جوشكاري " به منظور تربيت نيروهاي متخصص در زمينه اتصالات مواد مختلف (اعم از فلزي و غير فلزي ) براي صنايع و مراكز تحقيقاتي و آموزشي برنامه‌ريزي شده‌است. دانش آموختگان اين گرايش در زمينه‌هاي زير توانايي كسب مي‌كنند:
ü طراحي و ارائه روش‌هاي اتصالات مواد در ساخت و توليد بر مبناي استانداردهاي بين المللي
ü بررسي علل تخريب در اتصالات و ارائه روش‌هاي مناسب براي جلوگيري از آن‌ها
ü آزمايش‌هاي كنترل كيفي بر مبناي استانداردهاي بين المللي و تعيين كيفيت قطعه كار
ü بهينه‌سازي شرايط جوشكاري در واحدهاي مختلف صنعتي و نوآوري در صنايع
ü فعاليت‌هاي آموزشي و تحقيقاتي در مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي و صنايع كشور در رابطه با علوم و فنون اتصالات و كنترل كيفي آن‌ها.
· شکل‌دادن فلزات :
دانش آموختگان مهندسي شكل دادن فلزات، توانايي انجام امور تخصصي در زمينه‌هاي زير را كسب مي‌كنند:
ü تحليل و طراحي فرآيندهاي شكل دادن از قبيل آهنگري، نورد، اكستروژن، شكل دادن ورق و ...
ü تحليل اثر پارامترهاي مختلف بر فرآيندهاي شكل دهي فلزات
ü تحليل رفتار ميكرو و ماكرو فلزات به هنگام شكل دادن و كنترل ساختار و بهبود خواص مكانيكي
ü تحليل قابليت شكل‌پذيري و كارپذيري سرد و گرم فلزات و آلياژها

ü پژوهش درباره روش‌هاي شكل‌دهي از قبيل روش‌هاي سريع شكل‌دهي ، سوپر پلاستيك و به كارگيري آن‌ها در صنايع داخلي
  • استخراج فلزات :
دانش آموختگان متالورژي و مواد - استخراج فلزات در زمينه‌هاي زير توانايي كسب مي‌كنند:
ü مباني علمي و تكنولوژي فرآيندهاي تهيه و تصفيه فلزات شامل تئوري فرآيندهاي پيرومتالورژي، هيدروالكترو متالورژي و پژوهش در اين زمينه‌ها
ü اصول شبيه سازي فرآيندهاي متالورژي استخراجي

ü بررسي فني و اقتصادي توليد فلزات
  • حفاظت و خوردگي مواد:
يکي از پديده‌هاي مخرب که عموماً فلزات را تهديد مي کند، خوردگي است. خوردگي به صورت تخريب مواد در اثر انجام واکنش‌هاي الکتروشيميايي در محيط تعريف مي‌شود. سالانه هزينه‌هاي قابل توجهي براي جبران اين پديده‌ي مخرب پرداخت مي‌شود. به نحوي که در سال 2001 ميلادي در ايالات متحده آمريکا، بالغ بر 276 ميليارد دلار (7/4 دردصد از سود ناخالص ملي) صرف خسارات ناشي از خوردگي شده است. اين خسارات اغلب شامل تعويض قطعه خورده شده، توقف کار، آتش سوزي و انفجار، آلودگي مواد توليدي و ... مي‌شود. پالايشگاه‌ها، صنايع پتروشيمي، کارخانجات کاغذسازي، کارخانجات ريخته گري و فولاد سازي، نيروگاه‌ها (هسته‌اي، بخار و گازي)، سازه‌هاي ساختماني، پل‌ها، را‌ه آهن و ... مهم‌ترين مواردي هستند که اغلب با مشکلات خوردگي مواجه هستند. با وجود تلاش هايي که بشر براي کنترل خوردگي انجام داده است، مانند بهبود جنس مواد، حفاظت کاتدي، حفاظت آندي، استفاده از مواد بازدارنده و ايجاد پوشش، اما بشر هنوز نتوانسته است که اين پديده‌ي مخرب را کاملاً کنترل نمايد. البته به نظر مي‌رسد که با گذشت زمان حضور مواد شيميايي خورنده‌تر در محيط‌هاي صنعتي افزايش يابد. به عنوان مثال نفت خامي که به دليل وجود اسيد ترش و آب شور، خورندگي زيادي داشته و تاکنون استخراج آن مقرون به صرفه نبوده، به دليل کاهش منابع انرژي مجبور به استفاده از آن‌ها خواهيم شد. در سال 1903 ميلادي براي اولين بار در ايالات متحده آمريکا، مبحث خوردگي به عنوان يک علم در دانشگاه تدريس شد.
دانش آموختگان مهندسي خوردگي و حفاظت مواد در زمينه هاي زير توانايي كسب مي‌كنند:
ü اصلاح و بهبود خواص آلياژهاي مورد استفاده در صنعت از نظر خوردگي
ü حفاظت فلزات و آلياژها در محيط‌هاي مورد استفاده (ممانعت كننده‌ها)
ü حفاظت كاتدي و آندي خصوصا در مورد لوله‌هاي زيرزميني و تاسيسات دريايي
ü كاربرد پوشش‌هاي مختلف غير فلزي در صنايع

ü تهيه مواد كاهش دهنده خوردگي، مواد پاك كننده، مواد آبكاري، پوششها و بهبود كيفيت آن‌ها.
  • ريخته‌گري :
دانش آموختگان گرايش كارشناسي ارشد ريخته گري در زمينه‌هاي زير توانايي كسب مي‌كنند :
ü افزايش بهره‌وري واحدهاي صنعتي ريخته‌گري در كشور
ü طراحي قطعات ريخته‌گري و انتخاب مواد و روش ريخته‌گري مناسب براي توليد آن‌ها
ü بررسي علل ايجاد عيوب در قطعات ريخته‌گري و ارائه راه‌هاي مناسب براي رفع آن‌ها
ü طراحي و برنامه‌ريزي ذوب و ريخته‌گري آلياژهاي پيشرفته و جديد مهندسي
ü طراحي واحدهاي صنعتي ريخته‌گري
ü برنامه‌ريزي در جهت تقويت سطح علمي واحدهاي صنعتي ريخته‌گري در كشور
ü تشكيل و ارتقاي سطح واحدهاي خدمات مهندسي و مراكز تحقيقاتي ريخته‌گري
فعاليت‌هاي آموزشي و تحقيقاتي در مراكز آموزش عالي و موسسات تحقيقاتي كشور

masoud*65

عضو جدید
سلام
بچه به نظرتون رتبه دانشگاه های تهران تو ارشد مواد به چه ترتیبه؟

اگر راهنمائیم کنید کمک بزرگی کردید. تقریبا تصمیم رو برای گرایش گرفتم، تو انتخاب دانشگاه تردید دارم.
با 62 که قطعا شریف قبول نمی شم، دنبال دانشگاه با رتبه بعدی ام.

• Like
واکنش ها: bnb

masoud*65

عضو جدید
سلام
بچه ها به نظرتون رتبه دانشگاه های تهران تو ارشد مواد به چه ترتیبه؟

اگر راهنمائیم کنید کمک بزرگی کردید. تقریبا تصمیمم رو برای گرایش گرفتم، تو انتخاب دانشگاه تردید دارم.

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بچه به نظرتون رتبه دانشگاه های تهران تو ارشد مواد به چه ترتیبه؟

اگر راهنمائیم کنید کمک بزرگی کردید. تقریبا تصمیم رو برای گرایش گرفتم، تو انتخاب دانشگاه تردید دارم.

سلام تا اونجایی که من شنیدم ترتیب زیر تقریبا حفظ می شه
جوش شریف
جوش تهران
انتخاب شناسایی شریف
شکل دادن و خوردگی شریف
تا اینجا می شه 29 تا
احتمالا بعدش می آید روی انتخاب شناسایی بعد هم شکل و خوردگی دانشگاه تهران
یعنی بقیه رشته های شریف با اون سرعت پر نمی شن، رشته های جوش دانشگاه های دیگه هم احتمالا این وسط بی نصیب نیستن ولی از یه جایی به اون ور دیگه نمی شه دقیق گفت. با توجه به اینکه دانشگاه تهران 20 تا انتخاب و شناسایی می گیره احتمال اینکه تهران قبول شی زیاده اما خوب، پارسال یکی از بچه های ما با 70 رفت خوردگی اصفهان ( البته خوره خوردگی بود ها)

aysuda

عضو جدید
سلام
به نظرتون من با رتبه 700 اصلا قبول نمیشم؟
ولی من خیلی درس خونده بودم....نمیدونم چرا اینجووری شد.....هنوز باورم نمیشه:(:(:crying::crying::crying::crying:

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام
به نظرتون من با رتبه 700 اصلا قبول نمیشم؟
ولی من خیلی درس خونده بودم....نمیدونم چرا اینجووری شد.....هنوز باورم نمیشه:(:(:crying::crying::crying::crying:
اگه درست انتخاب واحد بکنی میتونی قبول بشی.در ضمن هیچ وقت اون بالا سریتا فراموش نکن.

موفق و سربلند باشی

m83

عضو جدید
سلام
بچه ها با رتبه 87-88 شناسایی تهرانو میشه آورد؟من بین شناسایی علم وصنعت با بعضی از گرایشهای شریف مثل استخراج و شکل وریخته گری موندم.شما فکر می کنید کدوم بهتره؟

shady_er

عضو جدید
برای انتخاب رشته حتما باید دفتر جه رو بگیریم؟ آیا فرقی بین دفترچه و فایلی که از اینترنت دانلود کردیم وجود داره؟

matter

عضو جدید
تبریک میگم جناب amirmaz و همچنین به بقیه دوستان .
من میخوام از اول تیر(با سطح سواد زیر خط فقر) شرو کنم به درس خوندن . میشه منو راهنمایی کنید که چطوری درس بخونم . چی بخونم و از کجا شرو کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
"""شماها چه راهی رفتید منم همون راه رو برم """

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای انتخاب رشته حتما باید دفتر جه رو بگیریم؟ آیا فرقی بین دفترچه و فایلی که از اینترنت دانلود کردیم وجود داره؟

هیچ فرقی با هم نمی کنن....نیازی نیست دفترچه رو بخرید...
راستی شادی خانوم شما چی کار کردین؟ همه رتبشونو گفتن جز شما !!!

shady_er

عضو جدید
نگید که داغ دلم تازه شد...........اینو بدونید که زیر 100 نیست!!

از نحوه ی تاثیر معدل ناراحتم ...آخه چه فرقی میکنه دانشگاه ازاد باشی یا سراسری ...اینجا هم باید چوبشو بخوریم؟؟......معدلم 16.5 هست ...موثر 16.5....انصافه؟؟؟بعد سراسری ها ؟؟؟....... شما بگید؟؟:razz:

آخرین ویرایش:

reza_1364

مدیر بازنشسته
نگید که داغ دلم تازه شد...........اینو بدونید که زیر 100 نیست!!

از نحوه ی تاثیر معدل ناراحتم ...آخه چه فرقی میکنه دانشگاه ازاد باشی یا سراسری ...اینجا هم باید چوبشو بخوریم؟؟......معدلم 16.5 هست ...موثر 16.5....انصافه؟؟؟بعد سراسری ها ؟؟؟....... شما بگید؟؟:razz:
همینه.متاسفانه ما دانشگاه آزادیها.هم پول میدیم.هم بدبختی پاس کردن درسا را میکشیم.هم همه جا حق را به سراسری ها میدن.

ما را به عمد میندازن تا پول بگیرن.اما سراسری ها.....................

بیخیال ول کن.

m83

عضو جدید
بچه ها میدونید تاثیرمعدل روی جابجایی رتبه ها چقدره؟کسی اطلاعی داره؟

masoud*65

عضو جدید
بچه ها میدونید تاثیرمعدل روی جابجایی رتبه ها چقدره؟کسی اطلاعی داره؟

تاثیر مثبت یا منفی معدل در تعیین رتبه لحاظ شده و رتبه ها مشخص اند و تغییر نمی کنند.

به بند هایی از دفترچه دوم توجه کنید:
2-4 . نمره کل : عبارت است از نمره کل داوطلب بر اساس 80% حاصل از آزمون دروسی که با ضرایب مربوط به هر گرایش ( در رشته هایی که چند گرایش دارند ) محاسبه شده و 20% معدل تراز شده است.

ز : نظر به اینکه براساس نمره کل برای هر یک از داوطلبان گزینش علمی انجام می گیرد.....
.

همین طور که می بینیم گزینش براساس نمره کله، و وقت انتخاب رشته، معدل دیگه تاثیر دوباره نداره، و پذیرش براساس رتبه است و همون ترتیب رو حفظ می کنه.;)

seyhoon

عضو جدید
بابا من سال دوم بودم با معدل 16.4....پارسال دنبال دل بودمو امسال دنبال درس....همش تقصیر این دخترای گور به کور شدس......اگه ممکنه یه تماسی با من بگیر......دیشب از خونه فرار کردم...از بس تحقیر شدم....
رفتم شیراز........ینی ممکنه زاهدان بیاریم........شبانه که 100%میاریم........مرسی...یه تماس با من بگیر ....امین 09366741868
?????!!!!!!!:eek:

m83

عضو جدید
تاثیر مثبت یا منفی معدل در تعیین رتبه لحاظ شده و رتبه ها مشخص اند و تغییر نمی کنند.

به بند هایی از دفترچه دوم توجه کنید:
2-4 . نمره کل : عبارت است از نمره کل داوطلب بر اساس 80% حاصل از آزمون دروسی که با ضرایب مربوط به هر گرایش ( در رشته هایی که چند گرایش دارند ) محاسبه شده و 20% معدل تراز شده است.

ز : نظر به اینکه براساس نمره کل برای هر یک از داوطلبان گزینش علمی انجام می گیرد......

همین طور که می بینیم گزینش براساس نمره کله، و وقت انتخاب رشته، معدل دیگه تاثیر دوباره نداره، و پذیرش براساس رتبه است و همون ترتیب رو حفظ می کنه.;)

منطورم جابجایی رتبه ها در کارنامه اولیه است.مثلا کسی که معدل 14 داره با کسی که معدلش 14.5 شده چقدررتبه هاشون فرق داره.ضمن اینکه الان که فرصت اصلاح معدلاست قطعارتبه ها جابجا میشه.کسی که معدلشو زیاد زده باید معدل جدیدش روی رتبش لحاظ بشه ورتبش بر اساس این معدل جدید دوباره تعیین بشه.

masoud*65

عضو جدید
منطورم جابجایی رتبه ها در کارنامه اولیه است.مثلا کسی که معدل 14 داره با کسی که معدلش 14.5 شده چقدررتبه هاشون فرق داره.ضمن اینکه الان که فرصت اصلاح معدلاست قطعارتبه ها جابجا میشه.کسی که معدلشو زیاد زده باید معدل جدیدش روی رتبش لحاظ بشه ورتبش بر اساس این معدل جدید دوباره تعیین بشه.

برای تاثیر معدل در رتبه ، شما اینجور در نظر بگیر:
که نمره معدل رو از 20 در 5 ضرب کن از 100 نمره یا همون 100% مثل یک درس تخصصی کنار درس های دیگه بزار. 1 نمره تو معدل، تاثیری مثل 5% در یه درس تخصصی داره.
البته این طور در نظرگرفتن، برای ما بچه های مواد که ضریب هر 5 درس یکه مصداق داره و صادقه.;)

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته یه چیز دیگه هم باید در نظر گرفت
حداقل معدل 12 هست که می شه 60 درصد
و معدل بالای 18 هم اون قدر زیاد نیست که می شه 90 درصد
پس اون اختلافی رو که می شه توی درصد های ارشد داشت نداریم و به طور کلی تاثیرش اندازه درس تخصصی که یک سری 0 می زنن و بعضی ها هم تا 80 میزنن زیاد نیست.

aysuda

عضو جدید
دانشگاه سراسری هم آیا تکمیل ظرفیت داره؟ اگه داره چه جوری؟

shahram2009

عضو جدید
سلام دوستان
چیزی به پایان زمان انتخاب رشته نمونده
اما من کارتی که از پست گرفته بودیم(یعنی شماره کاربر و رمز) رو گم کردم، کد رهگیری رو هم روی اون نوشته بودم...در حال حاظر فقط کپی کارت ورود به جلسه رو دارم که حاوی شماره داوطلب و شماره پرونده است.(که تونستم باهاش نتیجه رو ببینم)
برای انتخاب رشته یا باید کد رهگیری رو داشته باشم ، یا اون شماره کاربر و رمز(که هیچ کدوم رو ندارم)....شماره ای هم که از سوی سنجش برای حل مشکلات اعلام شده یکسره اشغاله....نظر خاصی ندارید.؟
ممنون

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چیزی به پایان زمان انتخاب رشته نمونده
اما من کارتی که از پست گرفته بودیم(یعنی شماره کاربر و رمز) رو گم کردم، کد رهگیری رو هم روی اون نوشته بودم...در حال حاظر فقط کپی کارت ورود به جلسه رو دارم که حاوی شماره داوطلب و شماره پرونده است.(که تونستم باهاش نتیجه رو ببینم)
برای انتخاب رشته یا باید کد رهگیری رو داشته باشم ، یا اون شماره کاربر و رمز(که هیچ کدوم رو ندارم)....شماره ای هم که از سوی سنجش برای حل مشکلات اعلام شده یکسره اشغاله....نظر خاصی ندارید.؟
ممنون
جای تو بودم حضوری اقدام می کردم....... به هر قیمتی شده میرفتم تو خود سازمان!!

shahram2009

عضو جدید
جای تو بودم حضوری اقدام می کردم....... به هر قیمتی شده میرفتم تو خود سازمان!!

تو سایت سازمان 1 قسمت داره به عنوان سوالات متداول که این مورد هم توش بود و در جواب 2 تا شماره تلفن داده اما از صبح شاید بیشتر از 1000 بار گرفتم اما باز هم اشغاله ، واقعا اینقدر آدم کارت و کد رهگیری رو گم کردند!!!

goshtas

عضو جدید
ارشد

ارشد

با سلام
با رتبه 540كجا قبول مي شمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif

بالا