اگر هر نماز سر زمان خودش خوانده بشه....

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

راستش چیزی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که چرا ما ( منظورم همه مردم ایرانه تقریباً ) چرا هر نماز رو سر وقت خودش نمیخونیم؟
مگر گفته نشده 5 بار در روز نماز بخونید؟
مگر زمان نماز ظهر متفاوت با وقت نماز عصر نیست؟ و یا در مورد مغرب و عشا هم همینطور؟
پس چرا ما همه رو با هم میخونیم؟ ظهر رو با عصر؟ مغرب رو با عشا؟
دقت که میکنم میبینم اکثریت کشورهای مسلمان دیگه ،مثل ما نیستن.
چرا ما هر نماز رو سر زمان خودش نمیخونیم ؟ حتی خودمون ، هر کسی به صورت منفرد این کار رو نمیکنه؟( روی صحبت اول با خودمه)

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
سلام
این مسئله هیچ اشکالی ندارد بر اساس خیلی از روایات معتبر
اما این یک مسئله شخصیه ، هر کس میتونه خودش نمازها را جداگانه بخونه ، همون طور که خیلی از روحانیون هم نماز ها رو جداگانه میخونن
و در منابع معروف ( این منابع ، اکثرا منابع معروف اهل سنت هستند) صحیح مسلم ، بخاری ، سنن ترمذی ، سنن نسائی ، مسند احمد و ... روایات متعددی از جمع بین صلاتین آورده شده که بیشتر راویان ابن عباس ، جابر بن عبدالله انصاری ، ابو ایوب انصاری ، و ابو هریره هستند.
برای مثال
- سعید بن جبیر از ابن عباس نقل میکند : رسول خدا (ص) نماز ظهر و عصر را هر رو با هم به جا آورد در حالی که نه ترسی بود و نه سفری.
و ابن عباس دلیل این کار حضرت را اینگونه بیان کرد: مقصود حضرت این بود که هیچ یک از امتش به زحمت نیفتند. ( صحیح مسلم ، جلد2 ، ص151)
...........................................................................
خلاصه این که این کار فضیلت زیادی داره اما اصرار بر این کار باعث میشه که بعضی حتی از خواندن نماز هم چشم پوشی کنن و مسئولیت واجب شمردن جدا خواندن نماز ها به عهده ی مخالفان جمع بین صلاتین است.
...........................................................................
و همچنین عالم بزرگوار ، شبخ الازهر (( شیخ محمود شلتوت )) عمل به فتاوای مذهب جعفری را مجاز شمرد.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام
همونطور كه دوستمون گفتند از لحاظ شرعي فرق نميكنه ولي مطمئنا اگه بخوايم از لحاظ ارزش اولويت بندي كنيم ابتدا اولويت با نماز جماعت هستش ولو اينكه هر دو نماز با هم خوانده شود بعد فراداي منفصل و در آخر نماز به شكلي كه اكثر ماها ميخونيم

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نظر هر دوی شما صحیح دوستای عزیز ... اما اگر فضیلت بر منفصل خواندن نمازهاست،با توجه به اینکه اجباری نیست و هر شخصی هم خودش میتونه این کاررو بکنه،من میگم چرا در جامعه ما که مذهب رکن اساسی اونه این مساله حداقل در نمازهای جماعت مساجد رعایت نمیشه؟
خیلی از کشورای مسلمان به این شکل نماز میخونن!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نظر هر دوی شما صحیح دوستای عزیز ... اما اگر فضیلت بر منفصل خواندن نمازهاست،با توجه به اینکه اجباری نیست و هر شخصی هم خودش میتونه این کاررو بکنه،من میگم چرا در جامعه ما که مذهب رکن اساسی اونه این مساله حداقل در نمازهای جماعت مساجد رعایت نمیشه؟
خیلی از کشورای مسلمان به این شکل نماز میخونن!
ببينيد خيلي از جوانان ما (من جمله خودم)به همين شكلش رو هم معمولا جماعت نميخونيم ديگه اگه بخواد منفصل باشه كه اين درصد بازهم بيشتر ميشه.كشوري مانند عربستان هم به زور مردم را به نماز جماعت ميكشاند گرچه معناي نماز جماعت آنها هم زمين تا آسمان با ما فرق ميكند چون ممكنه اصلا شما صفي نبينيد!
در واقع به نظر حقير اگه حتي درصدي هم به خاطر منفصل بودن و داشتن مشغله فقط به يكي از نمازهاي جماعت برسند ارجحيت با متصل خواندنه
باز هم به نظر بنده كلا نماز جماعت اينقدر فضيلت داره كه منفصل و متصل خوندنش خيلي تو اين فضيلت تفاوتي نداشته باشه!

گلسا2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

راستش چیزی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که چرا ما ( منظورم همه مردم ایرانه تقریباً ) چرا هر نماز رو سر وقت خودش نمیخونیم؟
مگر گفته نشده 5 بار در روز نماز بخونید؟
مگر زمان نماز ظهر متفاوت با وقت نماز عصر نیست؟ و یا در مورد مغرب و عشا هم همینطور؟
پس چرا ما همه رو با هم میخونیم؟ ظهر رو با عصر؟ مغرب رو با عشا؟
دقت که میکنم میبینم اکثریت کشورهای مسلمان دیگه ،مثل ما نیستن.
چرا ما هر نماز رو سر زمان خودش نمیخونیم ؟ حتی خودمون ، هر کسی به صورت منفرد این کار رو نمیکنه؟( روی صحبت اول با خودمه)
والا از اولش نماز تو سه وقت میخوندن بجای پنج وقت خب ماهم یاد گرفتیم دیگه

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
والا از اولش نماز تو سه وقت میخوندن بجای پنج وقت خب ماهم یاد گرفتیم دیگه

آفرین. دقیقا منظور من هم همینه.من دنبال همین بودم...
من میخوام بدونم چرا؟ مگر نباید تحقیق بکنیم درباره دین و بهتر بودن انجام امورش؟
آسون بودن درست، اما چرا به دیگران نگاه میکنیم و امورمون رو انجام میدیم؟

من میگم ، چرا به جای سه بار در روز ( که خیلی ها مون یه بارش رو حذف میکنیم و نماز صبح رو نمیخونیم و بعد میخونیم) پنج بار در روز با خداوند صحبت نکنیم؟
زمانش مشخص شده ، اما چرا ما تعداد دفعاتش رو کم میکنیم؟

آخرین ویرایش:

medjoon

عضو جدید
سلام

دوستان تقریبا در مورد تمام جوانبش صحبت کردن، فقط من اضافه کنم که مطمئنا 5 دفعه بهتر از 3 دفعه هستش، یکی از جنبه های نماز یادآوری یاد خدا در زندگی روزمره هستش که مسلما 5 بار در روز این یاد آوری رو بیشتر کرده و همچنین 5 دفعه تقریبا شرایط دائم الوضو بودن رو هم که توصیه شده تامین میکنه، اما اینکه چرا در مساجد اجرا نمیشه رو میشه در موردش بحث کرد، اما فکر میکنم در زندگی امروزی در عمل اجرایی نباشه، مثلا فرض کنید ساعت 12 در مسجد نماز ظهر خونده بشه، ساعت 3 نماز عصر، ساعت 5 نماز مغرب و ساعت 8 نماز عشا، اینجوری همش در حال رفت و آمد به مسجد هستیم و یه جورایی به کار و زندگی نمیرسیم هرچند الان اهل تسنن به همین شکل نماز میخونن و مساجدشونم دائره، سخت هست اما نشد نیست، احتمالا به خاطر راحتی مردم ازش صرفنظر شده...

• Like
واکنش ها: agin
بالا