*** آشنایی و گفتگوی بچه های کامپیوتر....***

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
معصوم چرا خونده ها را نمیذاری ما هم استفاده کنیم .امیدوارم دفعه بعد بذاری استفاده کنیم .
یه اطلاعاتی در مورد دلفی بذار ببینیم اصلا چه جور برنامه ای

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
معصوم چرا خونده ها را نمیذاری ما هم استفاده کنیم .امیدوارم دفعه بعد بذاری استفاده کنیم .
یه اطلاعاتی در مورد دلفی بذار ببینیم اصلا چه جور برنامه ای
چشم رو چشمم همشهریه با مرامم:gol:
البته مقصود جان تاپیکهایی هستند تو تالار خودمون که آموزشه دلفیو قرار دادن بخاطره همین تکراری میشه منم قرار بدم و مطالبشون مفیدم هست و الانم دارم یه کتاب میخونم دلفیه 7 که مترجمشم جعفر نژاده . از اینها استفاده کنی بد نیست اگه تنبلی نکنی :redface:بعد در مورده پروژههایی که انجام خواهیم داد بحث میکنیم و بهتر یاد میگیریم . ولی بخاطره اینکه خواستی یه کوچولو و اگر بعدا هم خواستی بیشتر برات میگم ازش مهندس ;) دلفی میشه گفت همون پاسکاله یه جورائی. البته شی گرا و جالبتر

دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت Borland از زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط Andres Hejlsberg در 15 سال پیش به بازار عرضه کرد.

برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی کامپایلر پاسکال و معماری بهبود یافته کامپایلر های 32 بیتی است. اگرچه قابلیت های کامپایلرها با گذشت زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی سرعت آن چندان کاهش نیافته و همچنان از سرعت بالایی برخوردار است. به علاوه استحکام و قدرت کامپایلر دلفی معیاری برای سنجش دیگر کامپایلر هاست.

com2000

عضو جدید
سلام دوستان :gol:
من مثل این که خیلی خیلی دیر رسیدم ولی به هر حال منم ترم
دومیم;)
به ما ترم دو جاوا درس دادن منم واسه کامل کردنش تو تابستون دارم کتاب جاوا نوشته هربرت شیلد رو می خونم.
قطرش زیاده ولی به نظر من کتاب خیلی خوبیه
گفتم اگر کسی بخواد جاوا کارکنه این کتاب خوبیه......:redface:

ali 01

عضو جدید
سلام عرض می کنم خدمت دوستان گل رشته ی کامپیوتر:w36:
یه سؤالی داشتم ...... می شه یکی به من بگه چطوری می تونم با google earth باید کار کنم؟؟؟؟؟؟
ممنون می شم کمکم کنید.....:w27:
سلام دوست عزيز آره يه نرم افزار بخصوص داره كه من تو mrt 2008 ديدمش كار كردن باهاشم زياد سخت نيست;)

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
:)سلام مهندس خوب امروز چیا خوندین و چقدر ؟ خفن که نخوندی ؟:smile:

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا علی آقا نیومده که رفتی
ارغوانم رفته برا بابایش روزه پدری
یعنی هیچکی نیست ؟همه دارین خوش میگذرونید ؟
خوبه روزه مرد و پدر به آقایانه مهندس تبریک امیدوارم همیشه شاد باشین.:D

zahra_1365

عضو جدید
سلام معصوم جون

پروژم به زبان جاوا و میخواییم گراف همبند رندوم درست کنیم و تو این گراف نودهای اصلی( حداقل گره های گراف که با دسترسی به آنها به کل گراف دسترسی داشته باشیم ) را با رنگ دیگه مشخص کنیم و چند تا ویژگی دیگه بهش اضافه کنیم....

com2000

عضو جدید
نه بابا زیاد نخوندم.
من بیشتر قسمت گرافیکش و لازم دارم که بهمون خیلی کم درس دادن.:redface:

ali 01

عضو جدید
:)سلام مهندس خوب امروز چیا خوندین و چقدر ؟ خفن که نخوندی ؟:smile:
سلام خانوم مهندس نه بابا از وقتي كه امتحانا تموم شده در گيره كارهاي شخي هستم و وقتم پره تازه يه سفر اجباريم برام پيش اومده......يه چيزايي از طراحي وب تو سرمه ولي كي عملي شه خدا ميدونه:biggrin:;)

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانوم مهندس نه بابا از وقتي كه امتحانا تموم شده در گيره كارهاي شخي هستم و وقتم پره تازه يه سفر اجباريم برام پيش اومده......يه چيزايي از طراحي وب تو سرمه ولي كي عملي شه خدا ميدونه:biggrin:;)

انشالله عملی میشه :)فکر کنم الان اگر اینجا یه کم خلوته دقیقا بخاطره همین شرایطه تابستونه همه فکره مسافرتن البته از نوعه اجباریش و فرار از این شرایطه گرمو سوزانه تهران :biggrin: منم قراره در چند روزه آینده برم بخاطره همینه خیلی سفت و سخت نگرفتم امیدوارم بچه ها استراحت ها و تفریحاتشونو کردن با یک انرژِ ی مضاعف و جدی این تاپیکو پیش ببریم :);)

ali 01

عضو جدید
تفاوت c و c++ و c#
فرق اساسی c و c++ اظافه شدن برنامه نویسی شی گرا و وراثت به c++ است و c++ تمامی توابع موجود در c را پشتیبانی می کند.
همچنین تفاوت اصلی c++ و c# در این است که در c# تنها میتوان برنامه نویسی شی گرا و آن هم تحت .NET نوشت.
و اما در مورد برنامه نویسی شی گرا باید گفت در واقع برنامه ها مانند آنچه در واقعیت هست نوشته می شوند و داده ها شی در نظر گرفته می شوند و کلاس بندی می شوند. مثلا فرض کنید می خواهید برناهمه ای برای یک فروشگاه بزرگ بنویسید، خوب واضح است که داده های ورودی برای قسمت پوشاک و مواد غذایی با یکدیگر متفاوتند، برنامه نویسی شی گرا به ما کمک میکند نا هر نوع داده ای را در گروه خودش تعریف کنیم. و وراثت یکی از ویژگی های مهم برنامه نویسی شی گراست که در آن میتوان در کلاس های موجود کلاس های جدیدی تعریف کرد، به طوری که کلاس جدید تمامی صفات کلاس پایه را به ارث می برد.

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
معصوم خیلی ممنون از اطلاعاتی که دادی .

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب سلام به همگی....دوستای گل هم رشته ای....بچه ها ممنون بابت اطلاعات قشنگی که دادید.....
البته هنوز کامل نخوندمشون....
راستی روز پدر هم با یه روز تاخیر تبریک میگم:D
نظرتون چیه که برای اموزش هر زبانی یه تاپیک مخصوص بزنیم.....
راستی بچه ها ما ها که نرم افزاریم اطلاعات سخت افزاریمون باید در چه حدی باشه؟؟؟؟:redface:

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی عزیزم
من اصلا تا حالا باهاش کار نکردم......یعنی نمی دونم یه نرم افزاره که باید روی سیستمم نصب کنم یا online اگه می شه یه کم کامل تر توضیح بده.......از اول
ممنون
راستش درباره این که online میشه ازش استفاده کرد من اطلاعی ندارم....
میتونی دانلودش کنی....:smile:

ali 01

عضو جدید
خب سلام به همگی....دوستای گل هم رشته ای....بچه ها ممنون بابت اطلاعات قشنگی که دادید.....
البته هنوز کامل نخوندمشون....
راستی روز پدر هم با یه روز تاخیر تبریک میگم:D

نظرتون چیه که برای اموزش هر زبانی یه تاپیک مخصوص بزنیم....

راستی بچه ها ما ها که نرم افزاریم اطلاعات سخت افزاریمون باید در چه حدی باشه؟؟؟؟:redface:
خوب يه تاپيكم درباره سخت افزار ميزنيم ....شما كه دست به تاپيكتون خوبه:biggrin:;)
فقط روز پدرو تبريك مي گي؟:(
خيلي خوبه كه براي هر زبان يه تاپيك بزنيم:)
خودتو نارحت كردي خوب يه تاپيكم براي سخت افزار بزن شما كه دست به تاپيكتون خوبه;):biggrin:

rezazd

عضو جدید
زبان سی

زبان سی

سلام بچه ها
یه نیم نگاهی به این تاپیک انداختم دیدم خیلی سر زبانهای برنامه سازی و زبان سی بحث هستش خوب به عنوان یک کهنه کار این علم بهتون توصیه میکنم قبا از اینکه خودتون رو با این صحبتها درگیر کنید برید کتاب سی نوشته دنیس ریچی رو بخونید این کتاب 100 صفحه بیشتر نیست و ترجمه فارسی اون مال سیروس طالبیان هستش حالا شاید ترجمه های دیگری هم باشد اصولا زبان سی خودش یک زبان کامله و ++ و شارپ اون یه جورایی نحوه نوشتن متفاوتی دارند و چیزی بیشتر از سی اصلی ندارند ! و مفاهیمی رو مانند شی گرایی یا مستقل از سکوی اجرا رو معرفی میکنند اما اصل همون سی ریچی است شما تا این کتاب رو نخونید برنامه نویس سی نمیشید ببینید ممکنه شما با یک سری کامپوننت یا کتابخانه از قبل ساخته شده برنامه ای رو سرهم کنید این برنامه نویسی نیست هنر نکردید هر وقت تونستنید کتابخانه ها یا کامپوننت هایی رو خودتون بسازید اونوقت جای امید واریه کیقیت برنامه نویسان ایرانی پایین اومده دلیل اون هم اینه که یک راست بچه ها میرن سر سی شارپ یا دلفی در حالی که اوا باید بنیان زبان رو یاد بگیرید یعنی سی استاندارد و پاسکال استاندارد بعد سوئیچ کنید نه اینکه از اول بریم سر سی++ اصلا باید بفهمیم و درک کنیم که سی++ چرا به وجود امد مگه سی استاندارد چی کم داشت ؟ و همینطور نسبت سی شارپ و همین طور پاسکال نسبت به دلفی و... زبان PL1 , ada,algol ,lisp ,fortran,smaltalk d یک زمانی یکه تاز بودند و کسی به زبان سی نگاه نمیکرد !! مثلا زبان لیسپ زبان شی گرایی بود که قبل از ساخت کامپیوتر های شخصی موجود بوده است پس شی گرایی مفهوم تازه ای نیست یا زبان آدا زبانی است که امکان مدیریت زمان اجرای هر فانکشن و همزمانی اجرای فانکشن رو داره و پایه پاسکالی داره (شبیه پاسکال هست ) سی شارپ هنوز توی این مسئله که اسمشو مدیریت "ترید" گذاشته مونده و کد های پیچیده ای برای این مسئله داره!! هنوز هم برای فهمیدن دقیق شی گرایی باید سراغ زبان لیسپ برید و جاوا سخت گیری پاسکال رو با کم نویسی سی ترکیب کرد جاوا کارهای حرفه ای حتما به پاسکال و سی تسلط کامل دارند

سئوالتون باید این باشد "برای کاری که به من سپرده شده استفاده از کدوم زبان بهتر است "
نه این که کدام زبان بهتره همه زبانها خوبند و برای کاربرد خاص خودش بهینه شدند مثلا در سیستم داس فاکس پرو گزبنه خوبی برای نوشتن برنامه حسابداری بود نوشتن این برنامه حسابداری با سی و پاسکال عین زنده بگور شدن بود !!! در ویندوز دلفی بهترین انتخاب برای برنامه حسابداری هستش (به هزار دلیل) برای وب سایت ترکیب جاوا و سی شارپ خوبه
سی بیشتر برای میکرو کنترولر ها و نوشتن دوایس درایور ایده ال هستش با زبان سی ++ برنامه خوبی برای موبایل هایی که سیستم عامل سیم بیان دارند میشه نوشت خوب هر زبانی کاربرد خودشو داره نقطه ضعف و نقطه قوت خودشو داره

زیاد حرف زدم؟ ببخشید موفق باشید

آخرین ویرایش:

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز اقایون مبارک...بیا بابا....راضی شدی....:D
برای سخت افزار اتفاقا مد نظرم بود که یه تاپیک بزنم...ولی حیف که اطلاعاتم تو این زمینه کمه:biggrin:....چون به نظرم درسته ما نرم افزاریم....ولی یه مهندس واقعی باید همه چیو درباره رشتش بدونه....:)
این یه موردو دیگه شرمندم.....واسه سخت افزار ایشالا کس دیگه باید بیاد یه فکری بکنه....

ali 01

عضو جدید
سلام بچه ها
یه نیم نگاهی به این تاپیک انداختم دیدم خیلی سر زبانهای برنامه سازی و زبان سی بحث هستش خوب به عنوان یک کهنه کار این علم بهتون توصیه میکنم قبا از اینکه خودتون رو با این صحبتها درگیر کنید برید کتاب سی نوشته دنیس ریچی رو بخونید این کتاب 100 صفحه بیشتر نیست و ترجمه فارسی اون مال سیروس طالبیان هستش حالا شاید ترجمه های دیگری هم باشد اصولا زبان سی خودش یک زبان کامله و ++ و شارپ اون یه جورایی نحوه نوشتن متفاوتی دارند و چیزی بیشتر از سی اصلی ندارند ! و مفاهیمی رو مانند شی گرایی یا مستقل از سکوی اجرا رو معرفی میکنند اما اصل همون سی ریچی است شما تا این کتاب رو نخونید برنامه نویس سی نمیشید ببینید ممکنه شما با یک سری کامپوننت یا کتابخانه از قبل ساخته شده برنامه ای رو سرهم کنید این برنامه نویسی نیست هنر نکردید هر وقت تونستنید کتابخانه ها یا کامپوننت هایی رو خودتون بسازید اونوقت جای امید واریه کیقیت برنامه نویسان ایرانی پایین اومده دلیل اون هم اینه که یک راست بچه ها میرن سر سی شارپ یا دلفی در حالی که اوا باید بنیان زبان رو یاد بگیرید یعنی سی استاندارد و پاسکال استاندارد بعد سوئیچ کنید نه اینکه از اول بریم سر سی++ اصلا باید بفهمیم و درک کنیم که سی++ چرا به وجود امد مگه سی استاندارد چی کم داشت ؟ و همینطور نسبت سی شارپ و همین طور پاسکال نسبت به دلفی و... زبان PL1 , ada,algol ,lisp ,fortran,smaltalk d یک زمانی یکه تاز بودند و کسی به زبان سی نگاه نمیکرد !! مثلا زبان لیسپ زبان شی گرایی بود که قبل از ساخت کامپیوتر های شخصی موجود بوده است پی شی گرایی مفهوم تازه ای نیست یا زبان آدا زبانی بود که امکان مدیریت زمان اجرای هر فانکشن و همزمانی اجرای فانکشن رو داره و پایه پاسکالی داره (شبیه پاسکال هست ) سی شارپ هنوز توی این مسئله که اسمشو مدیریت "ترید" گذاشته مونده و کد های پیچیده ای برای این مسئله داره هنوز هم برای فهمیدن دقیق شی گرایی باید سراغ زبان لیسپ برید جاوا سخت گیری پاسکال رو با کم نویسی سی ترکیب کرد جاوا کارهای حرفه ای حتما به پاسکال و سی تسلط کامل دارند

سئوالتون باید این باشد "برای کاری که به من سپرده شده استفاده از کدوم زبان بهتر است "
نه این که کدام زبان بهتره همه زبانها خوبند و برای کاربرد خاص خودش بهینه شدند مثلا در سیستم داس فاکس پرو گزبنه خوبی برای نوشتن برنامه حسابداری بود نهوشتن این برنامه با سی و پاسکال عین زنده بگور شدن بود !!! در ویندوز دلفی بهترین انتخاب برای برنامه حسابداری هستش (به هزار دلیل) برای وب سایت ترکیب جاوا و سی شارپ خوبه
سی بیشتر برای میکرو کنترولر ها و نوشتن دوایس درایور ایده ال هستش با زبان سی ++ برنامه خوبی برای موبایل هایی که سیستم عامل سیم بیان دارند میشه نوشت خوب هر زبانی کاربد خودشو داره نقطه ضعف و نقطه قوت خودشو داره

زیاد حرف زدم؟ ببخشید موفق باشید

ممنون از راهنماييتون
اميد وارم ما بيشتر بتونيم از راهنمايي و حضور شما استفاده كنيم

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بچه ها چه خبر...چی میخونین..چیکار میکنین.....در ضمن جناب rezazd ممنون از راهنمایی قشنگتون.....:)