[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

mehrazin_f

عضو جدید
اینم عکس ماکت من

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/2psoc54.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/28ib8eh.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/6zlpnl.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/rif7eo.jpg

نميدونم اون مفهومی که ميخواستين يعنی تقارن بدون تعادل داره يا نه...به نظر خودم اون 2 وجهی که با فوم مشکی کار شده سنگينی بيشتری داره مخصوصا به خاطر قوسايی که رو به داخله.در نتيجه تعادل کار به هم ميخوره.تقارنشم که فکر کنم واضحه ديگه...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mehrazin_f

عضو جدید
سلام ممنون از اینکه کار تو برای دیدن ما قرار دادی
طرح جالبی داره ولی ساده بود
در کل همین که قرار دادی کلی به دوستانت کمک کردی
خودمم احساس کردم سادس آخه اولين چيزی که تو ذهنم شکل گرفت این بود منم متاسفانه تنبلی کردم خيلی بش فکر نکردم:whistle:.منتظر نظراتون هستم....
اميدوارم که بقيه هم کاراشونو بزارن...

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساده بودن ایراد کار نیست ....مهم اینه که مفهوم رو برسونه ...عزیزم ایکاش حجمش رو کم می کردی. بذار عکس ها کامل لود بشه ...چشم ...من نظرمو میگم...

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
خسته نباشی مهر آذین جان... بله به مفهوم رسیدی اما زیاد تاکید نکردی...
ایکاش از سمتی که کار تقارن داره یه عکس می ذاشتی ...مشخصه که تقارن داره;) اما دید پلان مهمه از این به بعد لطفا از پلان هم عکس بذار
چند تا مورد به ذهنم رسید:
اون قوس ها بله اگه کمی مشخص تر بودند یعنی بیشتر روش تاکید می شد می تونست تعادل رو به هم بزنه اما خیلی واضح نیستند یعنی قوسش کمه در کل ماکت بیشتر در جهت خنثی است یعنی اینکه نگاه رو خیلی به سمتی نمی کشه . و اون مکعب قرمز یا زرشکی با اون حجمش (اندازه اش ) خیلی به تعادل کمک می کنه هم یه حجم خنثی است هم در مرکز کاره (مثلا هرم خنثی نیست جهت داره مثل فلشه نگاه رو متوجه سمتی می کنه انگار یه چیزی رو نشون می ده در حالی که از پلان مثل مربعه و با یه صفحه ی مربعی فرقی نداره...اما مکعب اینطوری نیست) و اون سطح های سیاه و سفید که قوس دارن اول اینکه همون طور که گفتم صفحه هستند و خیلی نتونستند تعادلی رو که توسط مکعب (به عنوان یه حجم)به وجود اومده به هم بزنن و اینکه قوسشون کمه باید در حدی می بود که بقیه ی عناصر رو تحت الشعاع قرار می داد....
از این که روش فکر کردی ممنونم ازت ... خوبه عزیزم مخصوصا قسمتی که قوس داره ...مشخصه که می تونی تجسم کنی که یه خط در پلان لزوما یه خط نیست حتی می تونه قوسی باشه که از پلان یه خط دیده می شه ...;)
موفق باشی:):smile:;)

maryam_030

عضو جدید
با تشکر از دوستم م.م
http://i33.tinypic.com/16ase38.jpg

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينم كار من.....ببخشيد دير شد:redface:.....منتظر نظراتتون هستم;)

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/4qpxxf.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/530lq9.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/op3b53.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/x60gzp.jpg

http://archi1.persiangig.com/image/kargahe maket/5/xlxkqb.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی سامان جان خسته نباشی;)
به به حالا بریم سراغ نظر:thumbsup2:
اول میشه محور تقارن حجمت رو مشخص کنی؟ بگی تو چندمین عکسه؟:w02:
بعد اینکه لطفا حجم عکس ها تو کم کن ... تا صفحه زودتر بالا بیاد :w46:
بازم میگم خسته نباشید:)
لطفا محورتو مشخص کن تا ادامه بدم :que:
اگر هم احیانا محورت پیدا نشد ایرادی نداره بازم کارت جای بحث داره ...;)
خوب شده ;)

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی سامان جان خسته نباشی;)
به به حالا بریم سراغ نظر:thumbsup2:
اول میشه محور تقارن حجمت رو مشخص کنی؟ بگی تو چندمین عکسه؟:w02:
بعد اینکه لطفا حجم عکس ها تو کم کن ... تا صفحه زودتر بالا بیاد :w46:
بازم میگم خسته نباشید:)
لطفا محورتو مشخص کن تا ادامه بدم :que:
اگر هم احیانا محورت پیدا نشد ایرادی نداره بازم کارت جای بحث داره ...;)
خوب شده ;)
اول سلام
مخور تقارن کارم از وسط اضلاع اون مستطیل اصلیس.....در واقع کار من دو تا محور تفارن داره.....محور پیدا شد دوتام پیدا شد.....هر جای کارم سوال داشتی من آماده ی جواب دادنم;)...باشه چشم از این به بعد حجمشو کم می کنم تا اذیت نکنه

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه کاره جالبيه!:surprised:;)من صد سالم فکر ميکردم همچين چيزی به ذهنم نميرسيد:w09:.چقدر ذهن خلاق و بازی داری!:w17:ميگم سامان جان شما ترم چندی?يعنی ميشه منم به جايی برسم که اینجوری ماکت بسازم?:w21:
عزیزم این چه حرفیه می زنی..... فقط کافیه مدادتو دست بگیری و اونی که تو ذهنته بکشی....ساخت ماکت که کاری نداره فقط یه کم وقت و یه کم حوصله می خواد....در ضمن فکر نمی کنم کارم انقدراهم خوب باشه که شما می گید.....تو و سیمین جون لطف دارین....من مهر ماه به امید خدا میرم ترم 4 کاردانی......مطمئن باش به این مقطع برسی کارات از کار منم خوب تر می شه......فقط باید تلاش کنی.....تو هیچ چی از بقیه کم نداری.....................راستی سیمین جون شما افتخار نمی دین یه ماکت بسازین.........ما کارای شما ترم بالایی ها رو وقتی ببینیم خیلی چیزا یاد می گیریما:redface:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول سلام
مخور تقارن کارم از وسط اضلاع اون مستطیل اصلیس.....در واقع کار من دو تا محور تفارن داره.....محور پیدا شد دوتام پیدا شد.....هر جای کارم سوال داشتی من آماده ی جواب دادنم;)...باشه چشم از این به بعد حجمشو کم می کنم تا اذیت نکنه

اگه محور تقارنت از وسط مستطیل رد بشه یه طرف یه استوانه داری که به اندازه ی یه ربع ازش کم شده . درسته؟ حالا می خوایم این کار رو از بالا نگاه کنیم یا از هر جایی که محور تقارنش مشخصه . فرض کن می خوایم از محور تقارن تاش کنیم آیا اون موقع صفحه ای یا حجمی هست که این استوانه که از یه سمت سه ربع دایره دیده میشه بیفته روش؟
در مورد ترکیب فرم هات تا جایی که می تونم و اطلاعات دارم:
با تغییراتی که تو مکعبت دادی تونستی از صلبیتش کم کنی ، فکر می کنم از اول هم به فکر خونه بودی، خونه ای که این مفهوم رو برسونه ;)
اون صفحه که بیرون زده از کارت، همون طور رمپت، حجمت رو به طور آروم به محیط اطرافش اتصال داده حالا اگه حجمت رو خونه گرفته باشی و محیطت رو طبیعت ،خونه ایه که با طبیعت اطرافش بی ارتباط نیست ... همین طور اون سوراخ های صفحه ات، هم سبکش کرده هم باز در اتصالش به محیط نقش داره . بازشو یعنی آزادی یعنی ارتباط ،حتی اگه کوچیک باشه .
بین همه ی خطوطت که اکثرا یا عمودی رفتن یا افقی اون خطوط که به زمین وصل شده مشخصا ریتم داره و از جهات مختلف دید متفاوتی رو می ده و اگه روش بیشتر کار بشه حرکت های جالب رو میشه ازش گرفت . اما فکر می کنم آخر سر به کار اضافه شده؟ درسته؟ اما خب از نماش که یه عکس گرفتی اونجا مشخصه نقش خوبی بازی کرده تونسته تعادل رو به هم بزنه و چشم رو به سمت خودش بکشه و به زمین هم مربوطه،انگار که کار رو به پایین می کشه;) و عمق رو هم نشون می ده و روش تاکید می کنه چون باز از همون نما ،خطوط، پشت سر هم کوچیکتر می شن . و یه اتفاق جالبی که اونجا افتاده ، اینه که اون خط ها در واقع یه هرم رو تشکیل میدن اینجاش خیلی عالیه ;) هرمی که ریتم و جهت داره ( ریتم از اون جهت که یه سری خط هستند که با یه آهنگی یه حرکتی رو نشون می دن ،هر خطی که اضافه شده به این خطوط حرف خط قبلی رو می زنه و از قانون اون تبعیت می کنه اما یه کم محکم تر) همونطور که موقع حرف زدن اشاره هم می تونه به بیان مفهوم کمک کنه این جا هم اون خطوط اشاره به هرم دارن . البته می تونست واضح تر باشه اما تو همین حد هم مفهومش رو می رسونه.جهت هرم می تونه تعادل رو به هم بزنه به شرطی که جای درستی باشه و به جهت درستی اشاره کنه ( مثالا جهتی که بقیه ی حجم ها رو کم رنگ کنه انگار که از بقیه ی حجم ها رو بر گردونده )برای به هم زدن تعادل یه راه استفاده از همین فرم های جهت داره ;) جالبه بدونین که امکان داره تو یه صفحه یه هرم بدن بعد بگن حالا تعادل رو برقرار کنین:confused: .
راستی سیمین جون شما افتخار نمی دین یه ماکت بسازین.........ما کارای شما ترم بالایی ها رو وقتی ببینیم خیلی چیزا یاد می گیریما:redface:

نمی شود ما را معاف بفرمایید ما در کد سه بعدی بسازیم؟:D:redface:
اتفاقا تصمیم داشتم یه سری حرکت ها رو راجع به این مفهوم نشون بدم ;) قبوله من تو کد بسازم؟ :D
خواهش می کنم نظر لطفته:)

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي از نظراته تخصصيت…..من تو قسمت طراحيش سعي كردم به تعادل كليه شكل توجه كنم…..در ضمن اين حجمي كه الان مي بيني فقط قسمت سقف مانندي كه سوراخ داره در هنگام ساخت فكرش به ذهنم رسيد…..اون قسمت رمپي كه تو مي گي تو طراحيه اوليم بود…اگه شد برگي رو كه توش طراحي كردم مي ذارم……در ضمن من اصلا نظرم رو خونه نبود بلكه فقط تركيب احجام بود كه با اضافه كردن اون سقف و ستون يه مقدار به سمت خونه كشيده شد…..يه سري توضيحات: اون مكعب مستطيل اصلي سقفش يه كم شيب داره اگه دقت كرده باشيد…..من مي خواستم هر چهار طرفش به يه نحوي يه نوع تعادلي تو كار ايجاد كنه…..اون قسمتي هم كه از مكعب خالي كردم و يه جورايي شبيه ايوان شده در واقع اون رمپ يه جورايي ازش باز شده و روي زمين ادامه پيدا كرده…….اون خطوطي هم كه تو گفتي شبيه هرمه كاملا درست حدس زدي …مي خواستم با ايجاد اون تو اون نما يه تعدل بصري بين عناصر اون نما ايجاد كنم….اون خطوطي هم كه به صورت مورب در يه گوشه ي ديگه ي كار قرار دادم با اينكه سطح زيادي نداره ولي با استفاده از رنگ طوسي و همچنين تعدادشون احساس ميكنم واسه خودش يه وزنه اي شده كه مي تونه با بقيه ي عناصر يه جورايي مقابله و ايجاد تعادل كنه….ديگه چيزي به ذهنم نمي رسه…اگه باز سوالي بود من هستم………………..درضمن من فقط پيشنهاد دادم كه شمام يه ماكت بسازي….من مطمئنم كارت انقدر خوب هست كه نيازي به ساختن يه همچين چيزايي نداري…..ولي قبوله اگه با كد زدي….كلي هم ياد مي گيريم….
موفق باشيد هميشه

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
متوجه شدم;) راستش الان به شدت درگیر کنکور ارشد امسالم:( :redface:به خاطر همین گفتم .
در ضمن کارتون خوبه نیازی به دیدن کار من نیست .;)
یه چیز دیگه اونم اینکه ترکیب بندی از اساسی ترین موضوعات معماریه . خیلی مهمه:warn: همیشه هم مطلب برا یاد گرفتن داره یه چیزیه که همیشه بهش نیازه ، یعنی موضوعی نیست که یاد بگیریم بگیم تموم شد. ;)
حالا تصمیمتون چیه؟ موضوع بعدی رو شروع می کنید ؟ یا ویلا می سازید ...
خلاصه اگه کاری از دستم بر بیاد در خدمتم . :)

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
متوجه شدم;) راستش الان به شدت درگیر کنکور ارشد امسالم:( :redface:به خاطر همین گفتم .
در ضمن کارتون خوبه نیازی به دیدن کار من نیست .;)
یه چیز دیگه اونم اینکه ترکیب بندی از اساسی ترین موضوعات معماریه . خیلی مهمه:warn: همیشه هم مطلب برا یاد گرفتن داره یه چیزیه که همیشه بهش نیازه ، یعنی موضوعی نیست که یاد بگیریم بگیم تموم شد. ;)
حالا تصمیمتون چیه؟ موضوع بعدی رو شروع می کنید ؟ یا ویلا می سازید ...
خلاصه اگه کاری از دستم بر بیاد در خدمتم . :)
اگه واست مشکلی پیش نمی یاد و از کارات عقب نمی مونی من ترجیح می دم رو موضوعاتی که تو می دی کار کنم:redface:......چون من هم به اهمیت ترکیب احجام واقفم;)......پس موضوع بعدی رو مشخص کن تا شروع کنیم به کار.......امیدوارم تعداد بیستری شرکت کنن:confused:.....نمی دونم چرا بچه ها همکاری نمی کنن؟؟؟ ..اگه می دونستن از همین کارای کوچیکه که ایده های بزرگ گرفته می شه مطمئنم بیکار نمی شستند:thumbsup2:......منتظر موضوع جدید هستیم:w17:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع جدید

موضوع جدید

موضوع بخش قبلی تقارنی بود که تعادل نداشته باشه یعنی ما از یه حجم یا پلان یانمای متقارن که به خودی خود تقارن داره تعادل رو گرفتیم حالا می خوایم یه کم متفاوت تر کار کنیم
باز رنگ و فرم و جنس متریال ها تعیین کننده است و تاثیر گذار و اینکه این موضوع از موضوع قبلی به مراتب مهمه تره;) سعی کنید کار تک رنگ نباشه و خوش ساخت باشه مثل قبلی ها:)
تاریخ ارائه: 23 مرداد ( ده روز دیگه )
"تعادل بدون تقارن "
.
.
.
.​

سعیده معمار

عضو جدید
این عکس ماکت ترم یکمه که هنوز سقفش رو نساخته بودم اما عکسای دیگه از ماکتم وقتی کامل شده دارم که بلد نیستم بذارم.

پیوست ها

• Image011.jpg
    Image011.jpg
    52.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Image014hj.jpg
    Image014hj.jpg
    48.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه متریال جالب واسه ماکت:ورق زینک (zink) یا همون فلز روی
رنگش نقره ایه براقه انعطاف پذیره و با کاتر راحت برش میخوره
اینم نمونش:

پیوست ها

• IMG_1896.jpg
    IMG_1896.jpg
    35.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nino

مدیر بازنشسته
اره این ورق زینک که میگین میشه بگین از کجا باید خرید اخه تاحالا ندیدم

عزیزم این زینک چاپ هست و از چاپ خونه میتونی تهیه کنی . یک طرفش برای چاپ استفاده میشه یه طرفش سالم میمونه . البته چاپخونه ها اینا رو یه جا میفروشن . شما میتونید برید ازشون یکی 2تا بگیرید من پسرخالم دفتر چاپ داشت واسم میاورد

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر می کنم یکم بد قول شدم نه؟؟؟شرمنده.....اینم کار من.....نظر یادتون نره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزم خسته نباشی!:)
مرسی که کارتو گذاشتی...
اول پلان: تک تک فرم ها که کنار هم قرار گرفتند در حال تعادلند حالا یکی کمتر یکی بیشتر مثلا مثلث ( از پلان) خودش تعادل داره به سه جهت اشاره می کنه و به طور مساوی... اون خطوط هم باز خودشون خط هستند در کل اما از بالا یادآورد متوازی الاضلاع و کلش یه هرم ناقصه! اون فرمی که وسط هست و شکل خاصی نداره اون یه کم وضعیتش فرق می کنه مثلا از دو جهت کشش داره یکی کمتر یکی بیشتر ... حالا اینها کنار هم قرار می گیرن اون طوری که تو گذاشتی ... درسته مثلث تعادل داره اینجا اما جای حساسیه گوشه است و خودش هم یه تغییراتی رو تو کل فرم قبول کرده مثلا دو تا از گوشه هاش بیشتر خودنمایی می کنن و یه گوشه اش ( از پلان) تو این دید کم رنگ تر شده عوضش اون شکل که فرم هندسی خاصی نداره جبران کرده درسته که سعی کردی تعادل رو رعایت کنی و موفق هم بودی اما ببین هر کی نگاه کنه در درجه ی اول به کجا نگاه می کنه؟ به اون خطوط یا اون مثلث... و گوشه های پایین کارت هنوز کمرنگه!!!! اگه این دو تا رو به صورت قطری می ذاشتی خیلی بهتر جواب می داد ...
قرار بود تعادل داشته باشیم اما تقارن نداشته باشیم درسته؟
حالا ما چند راه برای بر قراری تعادل داریم : یکی اینکه خودمونو خسته نکنیم یه فرم بی دردسر ( خنثی) این گوشه یه فرمی اون گوشه و خلاص ...
یا اینکه اولش فرمی بذاریم که کلا تعادل رو به هم بریزه و ما بقیه ی فرمها رو کمک بگیریم ( حجم ها رو ) تا طرح نامتعادلمون رو به تعادل برسونیم... مطمئنا دومی سخته امابا ارزشه.. و کاری که نتیجه میشه کار قوی و مورد قبولی خواهد بود ...
درمورد حجمت اون طور که من می بینم اون خطوط هر چی ارتفاعشون کم میشه بزرگتر می شن؟ درسته؟ پس این قسمت مشکلی نداره... اکثر فرمهات هم جهت با هم نیستد و این موضوع خیلی خوب می تونه تعادل بر قرار کنه مثلا اگه یه هرم وسط کارت داشتی که رو به سمت مثلا بالا بود یه حجم خیلی قویه که به راحتی تعادلت رو به هم می زد حالا اگه می خواستی تعادل بر قرار کنی باید حجم های قوی دیگه ای هم میذاشتی تا اثر اون رو تعدیل کنن...
دور اون سطح که پیچ می خوره میره بالا یه صفحه ای هست که با حرکت منحنی بر عکسشو انجام می ده یعنی دقیقا همون جا نزولش رو می بینیم و اون حجم سبز رنگ درسته که خودش جهت داره و کم و بیش هرم رو تداعی می کنه اما هم اندازه اش هم محلش به تعادل کل کمک کرده... علتش هم اینه که داخل یه ترکیب خنثی نیست ....
بعد اون صفحه ای که کرم رنگه ( یه کم تیره تره) ( همونی که پشت خطوطت قرار گرفته،)اون خودشم موفق بوده اما می تونست قوی تر و پررنگ تر نقشش رو ایفا کنه اما باز خوبه ;)
در کل به مفهوم رسیدی وسط کارت هم قسمت بحرانی کارته ...
این ترکیب ازترکیب قبلی موفق تره ... اونم نه کم، بلکه خیلی ...
خود فرم هات هم نسبت به دفعه ی ترکیب قبلی موفق تره ...
باز اگه چیزی به ذهنم رسید حتما می گم ...
خلاصه :surprised:........:Dخسته نباشی ;)
یه کتاب دیگه هم هست اگه بخونی برات خیلی خوبه سنگین هم نیست حجمش زیاده اما کتاب خوبیه زیبایی شناسی در معماری اثر یورگ گورتر اگه وقت کردی حتما بخون;) من تا 25 صبر می کنم ...اگه موافق بودین موضوع بعدی رو می گم;)

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
سيمين جون سلام
بايد بهت آفرين بگم:w17:.......تحليلات خيلي خوبه......يه سري جاها دقيقا اون چيزي كه تو ذهنم واسه طراحي بود رو اشاره كردي......راستي بابت اون عكس تكراريه شرمنده......تا فهميدم از شانس خوبم پاور pc م سوخت الانم دارم از تو cf پست مي دم......در كل مرسي....فقط نمي دونم چرا بچه ها فعاليت نمي كنن؟؟:surprised:...باور كنيد من كلا 4 ساعت واسه اين كار وقت گذاشتم.....ولي عيب نداره من انقد كار مي كنم تا بچه ها تحريك بشن و شروع كنن به كار......من حين انجام اين ماكت چيزاي زيادي ياد گرفتم كه قبلا فكرشم نمي كردم........بابت موضوع جديد من موافقم همه جوره;)......فقط زمان تحويل كارارو بذار حول و حوش 10 شهريور آخه من امتحان دارم;).......فعلا تا بعد...

sara_dr

عضو جدید
میشه بگین اینو چطوری پیچوندین و با چی ساختین
عزیزم واقعا ببخشید اگهاینقدر دیر جواب میدم اصلا وقت نمی کنم به تاپیکای مختلف سر بزنم با یونولیت حجمش در اوردم و با سمباده کار کردم
بعد از اون روش با مقوای فابریانو پوشوندم;)

sara_dr

عضو جدید
بچه ها یه سوال دارم
می خوام ماکتم با مقوا ماکت بسازم
برای گوشه های ماکتم چکار کنم که قسمتای سیاه (منظورم قسمتای مقوایی توسی رنگه) معلوم نشه؟

silver star

عضو جدید
بچه ها یه سوال دارم
می خوام ماکتم با مقوا ماکت بسازم
برای گوشه های ماکتم چکار کنم که قسمتای سیاه (منظورم قسمتای مقوایی توسی رنگه) معلوم نشه؟
سلام! خسته نباشین بچه ها!
سارا جان روال کار اینه که مثه متریال های دیگه قطعاتت رو فارسی بر کنی! ولی برای مقوا ماکت میشه یه کاره دیگه هم کرد. اینکه قطعات رو ار هم جدا نکنی، پشت مقوا، جایی که قراره کنج بشه، یه خط ترسیم می کنی. بعد به موازات اون خط 0.5mm اینطرف و اونطرفش را با کاتر فارسی بر می کنی، جوری که لایه رویی مقوا بریده نشه! ok?
به نظر خودم جمله بندی پیچیده شد. یهجور دیگه : :redface:
3تا خط به موازات هم، که خط وسطی قرار محل تا کردن (کنج ) بشه! خط وسطی minو 2 خط کناری میشن max!
اینکار دقت بالا می خواد، ولی در نهایت کارت قشنگ میشه! موفق باشی;):)

sara_dr

عضو جدید
سلام! خسته نباشین بچه ها!
سارا جان روال کار اینه که مثه متریال های دیگه قطعاتت رو فارسی بر کنی! ولی برای مقوا ماکت میشه یه کاره دیگه هم کرد. اینکه قطعات رو ار هم جدا نکنی، پشت مقوا، جایی که قراره کنج بشه، یه خط ترسیم می کنی. بعد به موازات اون خط 0.5mm اینطرف و اونطرفش را با کاتر فارسی بر می کنی، جوری که لایه رویی مقوا بریده نشه! ok?
به نظر خودم جمله بندی پیچیده شد. یهجور دیگه : :redface:
3تا خط به موازات هم، که خط وسطی قرار محل تا کردن (کنج ) بشه! خط وسطی minو 2 خط کناری میشن max!
اینکار دقت بالا می خواد، ولی در نهایت کارت قشنگ میشه! موفق باشی;):)
مرسی ایمان جان
چون اولین ماکتیه که دارم به صورت انفرادی درست میکنم خیلی استرس دارم از فارسی بر می ترسم:cry:
به خاطر همین خواستم ماکتم با چوب بالسا درست کنم
این روشی رو که گفتی متوجه شدم
من اینجوری برداشت کردم به اندازه 05 mm دوطرف کنج رو فارسی بر کنم ولی قسمت سفید رنگ نبرم
ولی فکر کنم این کار یخورده مشکل باشه به نظرت برای اولین ماکت از پسش بر میام یا بهتره با چوب بالسا درست کنم؟

silver star

عضو جدید
مرسی ایمان جان
چون اولین ماکتیه که دارم به صورت انفرادی درست میکنم خیلی استرس دارم از فارسی بر می ترسم:cry:
به خاطر همین خواستم ماکتم با چوب بالسا درست کنم
این روشی رو که گفتی متوجه شدم
من اینجوری برداشت کردم به اندازه 05 mm دوطرف کنج رو فارسی بر کنم ولی قسمت سفید رنگ نبرم
ولی فکر کنم این کار یخورده مشکل باشه به نظرت برای اولین ماکت از پسش بر میام یا بهتره با چوب بالسا درست کنم؟
سلام سارا جان!
:surprised: یه اصل مهم در معماری (شاید کلا توو زندگی):
هرگز از انجام کاری دشوار واهمه نداشته باش!!!:)
منظورت چیه که از پسش بر میای یا نه!!؟ هرکاری تمرین می خواد! ممکن چندتا رو خراب کنی (مثه خود من!) ولی مطمئن باش که بعدش یاد می گیری و خیلی جاها بدردت می خوره!
راستی! مگه چوب بالسا رو فارسی بر نمی کنی!!!!:eek: همه ی زیبایی چوب بالسا توو فارسی برشه!
از فارسی بر کردن می ترسی؟! بابا به خدا کاری نداره! اشکال کاره ما اینه که همه می خوان دقیقا 45 درجه ببرن (برا کنج های قائم) ولی در واقع اصلا نیاز نیست! داخل کار رو که کسی نمی بینه! فقط باید سعی کنی که لبه ی خارجی کارت بریده نشه، همین! بخدا خیلی آسونه! آزمایش کن;)

sara_dr

عضو جدید
سلام سارا جان!
:surprised: یه اصل مهم در معماری (شاید کلا توو زندگی):
هرگز از انجام کاری دشوار واهمه نداشته باش!!!:)
منظورت چیه که از پسش بر میای یا نه!!؟ هرکاری تمرین می خواد! ممکن چندتا رو خراب کنی (مثه خود من!) ولی مطمئن باش که بعدش یاد می گیری و خیلی جاها بدردت می خوره!
راستی! مگه چوب بالسا رو فارسی بر نمی کنی!!!!:eek: همه ی زیبایی چوب بالسا توو فارسی برشه!
از فارسی بر کردن می ترسی؟! بابا به خدا کاری نداره! اشکال کاره ما اینه که همه می خوان دقیقا 45 درجه ببرن (برا کنج های قائم) ولی در واقع اصلا نیاز نیست! داخل کار رو که کسی نمی بینه! فقط باید سعی کنی که لبه ی خارجی کارت بریده نشه، همین! بخدا خیلی آسونه! آزمایش کن;)

ایمان جان راستش بخوای من آدم ترسویی نیستم بذار جملم کامل تر کنم
توی 1 هفته می تونم از پسش بر بیام یا نه؟
در ضمن سقف ماکت ما باید متحرک باشه یعنی داخلشم معلومه:confused:
فکر نکن تنبل بازی در اوردم و ماکتم برای 1 هفته آخر گذاشتم
بیش از حد روی طرح و شیتام وسواس به خرج دادم واسه ماکت وقت کم اوردم:redface:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

silver star

عضو جدید
ایمان جان راستش بخوای من آدم ترسویی نیستم بذار جملم کامل تر کنم
توی 1 هفته می تونم از پسش بر بیام یا نه؟
فکر نکن تنبل بازی در اوردم و ماکتم برای 1 هفته آخر گذاشتم
سلام! اگه وقت کم داری، سریع ترین و آسون ترین متریال ماکت سازی مقوا فابریانو گرم بالا (400g) !!!
خیلی آسون و سریع! نیازی به فارسی بر هم نیست!من خودم ماکت نهایی مو توو یه روز درست کردم! یه هفته وقت خیلی زیادیه!
راستی اگه به من باشه! من هرگز از مقوا ماکت برا ماکت سازی استفاده نمی کنم! چون هم برشش سخته و هم خیلی شکیل در نمیاد!:razz: من ماکت سازیم خوب نیست ولی در حال حاضر فقط از بالسا، چوب پنبه ، پلکسی و مقوا گرم بالا استفاده می کنم وخیلی هم راضیم:)
یه پیشنهاد! اگه فقط هدفتون اینه که داخل ماکت دیده بشه، سقفشو متحرک نکن، بیا توو سقف از متریال شفاف (مثه) پلکسی استفاده کن!
موفق باشی;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماکتم برای 1 هفته آخر گذاشتم
سارا جان این ماکتی که می خوای بسازی چند طبقه داره؟
اگه بیشتر از یه طبقه است برا اینکه داخلش دیده بشه باید کلش رو از یه متریال شفاف بسازی ...
بعد هم موافقم که یه هفته فرصت زیادیه ...;)

بعد عزیزم شما تا کی تحویل پروژه دارین :surprised:تابستونه ها ( مثلا):confused:

آخرین ویرایش:

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها من هیچ وقت نمی تونم با اسفنج کار کنم .کار خاصی باید انجام بدم یا اسفنج مخصوص داریم؟چند بار امتحان کردم نشد

من اون اوایل دانشجوییم یه ماکت فضای داخلی داشتیم برای وسایل داخلش از اسفنج گل فروشی استفاده کردم، سایزی که میخواستم بریدم شکل یه مکعب ، بعد با سنباده کاغذی بهش فرم دادم، بعدش هم با فویل روکش کردمش، البته برای سینک ، ولی خوب فکر نکنم رنگش کنی خوب در بیاد!

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من هیچ وقت نمی تونم با اسفنج کار کنم .کار خاصی باید انجام بدم یا اسفنج مخصوص داریم؟چند بار امتحان کردم نشد

اگه منظورت برش اسفنجه که حجم مورد نظرتو نمی تونی درست در بیاری یه راهش اینه که یه قطعه اسفنج رو ، رو یه قطعه ی اصلی بکشی مثل سمباده نرم عمل می کنه ، تا به طرح خاصت برسی ...
برا رنگش هم اصلا نباید گواش رو رقیق کنی!

بالا