·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

my_asus

عضو جدید
سلام
طاعات قبول
میخواهیم از این نسبت به y مشتق بگیریم

ایا راهی هست که انتگرال رو حساب نکنیم و بعد ازش مشتق نگیریم
یعنی یه رابطه ای مثله رابطه ای که برای مشتق انتگرال معین داریم برای این هم هست.
آره عزیزم. توی معادلات خوندیم دیگه که میشه روند رو داخل انتگرال برد،اول ازش مشتق گرفت بعد از تابع حاصل انتگرال گرفت. فکر کنم از روش تجزیه کسر هم استفاده کرد.

my_asus

عضو جدید
سلام دوستان.چند تا سوال ریاضیات مهندسی دارم.لطفا کمکم کنید.
1.مشتق پذیری توابع زیر را بررسی کنید.
1. (F(Z برابر با Zبار.
2.(F(Z برابر با Re(Z
3.( F(x برابر با z بار تقسیم برz
بری اولیش رو میگم، بقیه اش هم همینطوریه:
کافیه که از تعریف مشتق استفاده کنی:
delta z=delta x+i delta y میدونیم هم که f(z(=x-i y پس می تونیم از تعریف مشتق استفاده کنیم .یه بار delta x رو به سمت صفر میبری و یه بار delta y رو میبری صفر. دوتا جواب مختلف بدست میاد که این نشون میده مشتق پذیر نیست.اگه متوجه نشدی emailet رو بده تا حلش رو واست بفرستم.

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این سوال را لطفا حل کنین
*.یک سوال دیگر
تابع expzکه اینجا z منظور z بار است در هیچ جا مشتق پذیر نمیباشد.و هیچ جا تحلیلی نیست!چرا؟؟؟؟

برای بررسی مشتق پذیری توابع یک متغیره مختلط معادلات کشی ریمان را داریم که شروط الزامی برای مشتق پذیری تابع هستن
به این صورت که:اگر داشته باشیم :

آنگاه باید روابط زیر برقرارباشد:

خب دراینجا داریم:

و

بنابراین داریم:

باتوجه به روابط فوق پس تابع ذکرشده درهیچ جا مشتق پذیرنیست چون درهیچ نقطه ای درمعالات کشی ریمان صدق نمیکند.

وطبق تعریف تحلیل بودن تابع چون مشتق پذیرنیست تحلیلی نیز نمی باشد.

dr.che

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای تابع توان عمومی هست.استاد چند قانون راجع ب ش گفت.
یکیش را گفت چرا k بین 0 و n-1 هستش

پیوست ها

• CodeCogsEqn(1).gif
    CodeCogsEqn(1).gif
    933 بایت · بازدیدها: 0
  • CodeCogsEqn(2).gif
    CodeCogsEqn(2).gif
    2.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

dr.che

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثبات کنید

اثبات کنید

و

و

تمام سینوس و کسینوس و تانژانت هایپربولیک هست که ننوشتم

پیوست ها

• CodeCogsEqn(6).gif
    CodeCogsEqn(6).gif
    2.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • CodeCogsEqn(4).gif
    CodeCogsEqn(4).gif
    2.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

dr.che

عضو جدید
کاربر ممتاز
به کمک سری نیم دامنه sin سری زیر را حساب کنید

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان لطفا ثابت کنید؟(سوال را برای tan هم لطفا بگید) شرمنده ها

مشاهده پیوست 107712

داریم:

و

بنابراین داریم:

بنابراین:

ازطرفی داریم:

اثبات شد!

درمورد تانژانتz هم بنویسید طبق تعریف:

صورتو مخرج رو در
ضرب کنید تا مخرج ازبین بره
بعد مزدوجش رو حساب کنید

واسه تانژانت مزدوجzهم طبق تعریف بازش کنید بعد میبینید که برابرند! یعنی:

skyzare

عضو جدید
انتگرال

انتگرال

با سلام .
اساتید چرا داخل این تصویر زیر به ازای
انتگرالش شده 4 ؟ مگه نباید صفر باشه چرا این جوری شده ؟؟؟؟؟

پیوست ها

• step.png
    step.png
    12.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام .

همونطور که در خواص توابع انتگرال پذیر و مشتق پذیر هست باید تابعی که تابع اولیه هست پیوسته و مشتق پذیر باشه، با این توضیح میدونیم که انتگرال تابع صفر میشه ثابتی مثلا c
خوب اصول پیوستگی میگه باید به ازای مقادیر کوچکتر از 4 مقدار تابع 4 باشه و برای بزرگتر از 4 باید c باشه پس برای اینکه تابع انتگرال پذیر باشه باید مقدار c چهار باشه

skyzare

عضو جدید
انتگرال

انتگرال

با سلام .

همونطور که در خواص توابع انتگرال پذیر و مشتق پذیر هست باید تابعی که تابع اولیه هست پیوسته و مشتق پذیر باشه، با این توضیح میدونیم که انتگرال تابع صفر میشه ثابتی مثلا c
خوب اصول پیوستگی میگه باید به ازای مقادیر کوچکتر از 4 مقدار تابع 4 باشه و برای بزرگتر از 4 باید c باشه پس برای اینکه تابع انتگرال پذیر باشه باید مقدار c چهار باشه

با سلام .

با تشکر از پاسخ شما .

راستش خودم حالا دیروز بعد کلی فسفر سوزوندم متوجه شدم چی شد . من همه اش مشکلم این بود که فقط توی همون بازه ها ی مشخص شده انتگرال می گرفتم ولی طبق چیزی که گذاشتم گویا انتگرال از 0 تا t هست نه توی همو ن بازه تابع چند زابطه ای یعنی در واقع باید این جوری بنویسیم :

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انتگرال تابع ثابت صفر میشه مقدارثابت c ؟!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
انتگرال تابع ثابت صفر میشه مقدارثابت c ؟!
خانم nice_Alice مشتق تابع ثابت c چی میشه؟ در حقیقت انتگرال تابع ثابت صقر میشه یک عدد دلخواه مثل c که در انتگرال معین ، مقدار انتگرال صفر میشه(c-c) .من عذر خواهی میکنم چون جواب من جواب سوال مطرح شده skyzare نبود و من توی تحلیلم اشتباه کردم.

Sajedn

عضو جدید
اوردینال ها و کاردینال ها

اوردینال ها و کاردینال ها

سلام دوستان
اگه میشه یه توضیحی در مورد دسته های اوردینال و کاردینال تو بینهایت بدید .
اگه یه منابعی هم برای تحقیق بیشتر معرفی کنید ممنون میشم .

skyzare

عضو جدید
انتگرال

انتگرال

با سلام .

اساتید با این استدلال خودم به نظرتون اینی که دورش خط قرمز کشیدم درسته ؟ ( همون دوباز از h(t) بگیریم نباید این چیزی که نوشته بشه درسته ؟ به نظرم باید باشه 4t-8 .

از بس توی این حل تمرین اشتباه دیدم دیگه به جواب های خودم هم شک میکنم .

در واقع می خوام از این تابع h در بازه 0 تا t دو بار انتگرال بگیرم .

این جواب خودم هست درسته دیگه ؟ یا مال کتاب درسته ؟ ( که بالا گذاشتم )

پیوست ها

• mmmm33.png
    mmmm33.png
    34.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خانم nice_Alice مشتق تابع ثابت c چی میشه؟ در حقیقت انتگرال تابع ثابت صقر میشه یک عدد دلخواه مثل c که در انتگرال معین ، مقدار انتگرال صفر میشه(c-c) .من عذر خواهی میکنم چون جواب من جواب سوال مطرح شده skyzare نبود و من توی تحلیلم اشتباه کردم.

فکرکنم منظورتون این باشه درحالت کلی:

فرض کنیم kمقداری ثابت باشد داریم:

که بادرنظرگرفتنk=0 خواهیم داشت مقدار انتگرال برابرصفر خواهد شد.

امادرست نیست بگیم که انتگرال تابع ثابت صفر برابرثابت دلخواه c میشه!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکرکنم منظورتون این باشه درحالت کلی:

فرض کنیم kمقداری ثابت باشد داریم:

که بادرنظرگرفتنk=0 خواهیم داشت مقدار انتگرال برابرصفر خواهد شد.

امادرست نیست بگیم که انتگرال تابع ثابت صفر برابرثابت دلخواه c میشه!
طبق استدلال شما، میتونیم این طور نتیجه بگیریم که انتگرال نامعین تابع ثابت صفر، یک تابع درجه یک هست و اگر ضریب این تابع یک جمله ای رو صفر قرار بدیم نتیجتا انتگرال نامعین تابع ثابت صفر میشه صفر؟ ایا نباید یک ثابت انتگرال گیری بهش اضافه کنین؟ ایا با این روش، انتگرال تابع ثابت صفر به صورت نامعین، مقدار ثابت C نمیشه؟ دلیل اضافه کردن ثابت C در انتگرال ها چی هست به نظر شما؟

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
طبق استدلال شما، میتونیم این طور نتیجه بگیریم که انتگرال نامعین تابع ثابت صفر، یک تابع درجه یک هست و اگر ضریب این تابع یک جمله ای رو صفر قرار بدیم نتیجتا انتگرال نامعین تابع ثابت صفر میشه صفر؟ ایا نباید یک ثابت انتگرال گیری بهش اضافه کنین؟ ایا با این روش، انتگرال تابع ثابت صفر به صورت نامعین، مقدار ثابت C نمیشه؟ دلیل اضافه کردن ثابت C در انتگرال ها چی هست به نظر شما؟
بله ثابت انتگرالگیری cهم بایدبگذاریم بصورتkx+c اما این مقدار ثابت در انتگرال معین ازaتاbحذف میشه! چون داریمkb+c)-(ka+c واسه همین گذاشته نمیشه! دلیل اضافه کردن ثابت cهم اینه که تابع اولیه منحصربه فردنیست! ببینید من راجع به این فکرنکردم چون اغلب این مساله که انتگرال تابع ثابت صفر برابرصفر هست رو یکه مساله بدیهی میگیریم اصن بنابه تعریف انتگرال که میشه مساحت سطح زیر منحنی برای تابع ثابت صفر مساحت این سطح برابرصفرهست! این طرزاستدلال رو هم من بنا به گفته های شما نتیجه گرفتم تو پستهای قبلیتون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله ثابت انتگرالگیری cهم بایدبگذاریم بصورتkx+c اما این مقدار ثابت در انتگرال معین ازaتاbحذف میشه! چون داریمkb+c)-(ka+c واسه همین گذاشته نمیشه! دلیل اضافه کردن ثابت cهم اینه که تابع اولیه منحصربه فردنیست! ببینید من راجع به این فکرنکردم چون اغلب این مساله که انتگرال تابع ثابت صفر برابرصفر هست رو یکه مساله بدیهی میگیریم اصن بنابه تعریف انتگرال که میشه مساحت سطح زیر منحنی برای تابع ثابت صفر مساحت این سطح برابرصفرهست! این طرزاستدلال رو هم من بنا به گفته های شما نتیجه گرفتم تو پستهای قبلیتون
بله من استدلالم توی اون پست اشتباه بود. بابا من معترفا لذنبی هستم دیگه:D

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوتا سوال دارم اولی رو اصلا بلد نیستم که چه جور باید حلش کرد دومی رو هم بلدم ولی به این جواب نمیرسم.
در معادله انتگرالی داده شده مقدار
را بیابید.

جواب اخرش رو هم داده که اینه

اصلا نمیدونم باید چیکارش کرد.
این یکی رو بلدم ولی به جواب نمیرسم.
با فرض
و
معادله به چه فرمی در می اید.("." علامت مشتق نسبت به t)

جوابش هم اینه ولی من هر کاری میکنم بهش نمیرسم.(این یکی رو فقط بگین که شما هم به این جواب رسیدین یا نه و اگه حل سوال اول رو هم بزارید دیگه اساسی منو بردین زیر منت-دم همتون گرم)

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

و

و

تمام سینوس و کسینوس و تانژانت هایپربولیک هست که ننوشتم

داریم:

بنابراین:

طبق تعریف:

اینو طرفین وسطین کن میرسی به یه معادله درجه دو:

بعد از حل معادله داریم:

از طرفین لگاریتم میگیریم:

اثبات شد.

واسه بقیه هم همینطور.

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای تابع توان عمومی هست.استاد چند قانون راجع ب ش گفت.
یکیش را گفت چرا k بین 0 و n-1 هستش

کتاب توابع مختلط چرچیل فصل اول ریشه های اعداد مختلط صفحه 30
کامل توضیح داده
به طورخلاصه:
چون درواقع ریشه های عدد مختلطz همگی روی دایره ای به مرکز مبدا وشعاع
قرارمیگیره ریشه های متمایز به ازای مقادیرk=0,1,2,...........n-1بدست میاد.

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نگاشت
را بررسی کنید
این نگاشت هرنقطه به مختصات
را به نقاطی به مختصات
;کهk=0,1,2........n-1تبدیل میکند

با فرضk=0 شاخه اصلی نگاشت بدست میاد

این نگاشت عکس نگاشت
است و توسط آن ناحیه
به نقاط
تبدیل میشود.

skyzare

عضو جدید
دوتا سوال دارم اولی رو اصلا بلد نیستم که چه جور باید حلش کرد دومی رو هم بلدم ولی به این جواب نمیرسم.
را بیابید.

اصلا نمیدونم باید چیکارش کرد.
این یکی رو بلدم ولی به جواب نمیرسم.
با فرض
و
معادله به چه فرمی در می اید.("." علامت مشتق نسبت به t)

جوابش هم اینه ولی من هر کاری میکنم بهش نمیرسم.(این یکی رو فقط بگین که شما هم به این جواب رسیدین یا نه و اگه حل سوال اول رو هم بزارید دیگه اساسی منو بردین زیر منت-دم همتون گرم)

با سلام .

من این سوال اولی رو این جوری نوشتم ولی نمی دونم چرا جوابم با مال نهایی شما یکی نمیشه . به نظرتون کجاش اشتباه هست ؟؟؟ من این جوری رفتم :

:warn:
نتیجه اخلاقی در این مواقع :

من که اشتباه نکردم بدون شک کتاب اشتباه کرده :biggrin:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام .

من این سوال اولی رو این جوری نوشتم ولی نمی دونم چرا جوابم با مال نهایی شما یکی نمیشه . به نظرتون کجاش اشتباه هست ؟؟؟ من این جوری رفتم :

راه حل درسته فقط خط سوم حل اشتباه کردین و اشتباه طرفین وسطین کردین باید طرف سمت چپ یک عبارت مشتقی بر حسب y باشه به این صورت dy/y^2 و طرف راست هم dx/sin^2x حالا انتگرال بگیرین
بعدش هم ثابت انتگرال گیری رو لحاظ کنین تابع به این صورت در میاد که y مساوی یک تقسیم بر ((c+cot(x) هست حالا c رو بر اساس شرط اولیه ای پیدا کنین مثلا به جای x در انتگرال یک بگذارین و مقدار y در یک میشه یک، از این نکته استفاده کنین و c رو حساب کنین حالا مقدار y رو در شصت درجه یا پی سوم حساب کنین

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام .

راه حل درسته فقط خط سوم حل اشتباه کردین و اشتباه طرفین وسطین کردین باید طرف سمت چپ یک عبارت مشتقی بر حسب y باشه به این صورت dy/y^2 و طرف راست هم dx/sin^2x حالا انتگرال بگیرین
بعدش هم ثابت انتگرال گیری رو لحاظ کنین تابع به این صورت در میاد که y مساوی یک تقسیم بر ((c+cot(x) هست حالا c رو بر اساس شرط اولیه ای پیدا کنین مثلا به جای x در انتگرال یک بگذارین و مقدار y در یک میشه یک، از این نکته استفاده کنین و c رو حساب کنین حالا مقدار y رو در شصت درجه یا پی سوم حساب کنین

skyzare

عضو جدید
سوال :
را بیابید.

با سلام .

با سلام .

با تشکر از شما .

بله اونجا اشتباه کردم ولی خوب باز هم من نمی تونم جواب رو به دست بیارم الان طبق مطالب شما این جوری باید بنویسیم :

حالا با فرض اینکه
هست این جوری میشه :

که اگه بخوایم c رو توی y بذاریم نمی تونیم اون
رو محاسبه کنیم .

dr.che

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز لطف کردی.با شرمندگی بازم سوال دارم

از این معادلات میتونید ی مثال و توضیح بگید؟؟؟/
معادلات بسل/اولر/اشترم لیویل
لطفا

بالا