مشاوره ي گياه پزشکي

gmaissam

عضو جدید

با سلام
به نظرم این آفتاب سوختگی هست،اما شاید این عامل ثانوی باشه،اینجور که از عکس مشخصه،تاج درخت مشکل داره میتونیم بگیم مشکل از ریشه هاست،وشاید فرایند اینجور باشه که"با توجه به یکی از عکس ها حدس زدم تو گلدون کاشته شده باشه اگه این حدسم درست باشه،تراکم ریشه داخل گلدان زیاد شده وتراکم خاک داخل گلدان کم بنابراین در اثر نبود تراکم کافی خاک آب از دسترس گیاه بزودی خارج می شود وخاک نمی تواند رطوبت مورد نیاز راتامین کند واز طرفی تبخیر وتعرق که در تاج درخت بیشتر است باعث سبز خشکی اقسمت هوایی می شود.(درصورتی که تراکم ریشه زیاد وخاک دردسترس ریشه ها کم باشه باد نیز براحتی توان ضربه به ریشه ها رانیز دارد.)این سناریوی اول.دوم وجود آفاتی مثل کرم سفید ریشه که بعیدم نیت ویا آفات دیگر اندام هوایی
شما مشخص کن ته این خشکی به چی میرسه.شاید آفت باشه وحتما هم باید چوبخوار باشه.در صورتی که وجود آفت منفی شد پس نگاه ها برمی گرده به آسیب به ریشه یا تراکم ریشه.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
پیچ امین الدوله یه گیاه سایه دوست هست و نباید تو آفتاب باشه
احتمال زیاد ممکنه آفتاب سوختگی هم داشته باشه شاید مورد دیگه هم باشه
برای این بوته ها یه سایبان درست کنین و یه مدت بذارین ببینین باید تغییر کنه

gmaissam

عضو جدید
پیچ امین الدوله یه گیاه سایه دوست هست و نباید تو آفتاب باشه
احتمال زیاد ممکنه آفتاب سوختگی هم داشته باشه شاید مورد دیگه هم باشه
برای این بوته ها یه سایبان درست کنین و یه مدت بذارین ببینین باید تغییر کنه
pich.jpgpich2.jpg
با سلام
اگه صرفا آفتاب سوختگی بوده باشه،پس سال های قبلم باید اتفاق می افتاده، در حالی که امسال بسیار خنک تراز سال گذشته در این زمان بوده است.این درختچه داخل باغچه خودمه،تو دل کویراز ساعت 10 صبح آفتاب روشه تا6عصر ولی هیچگاه علایم آفتاب سوختگی نداده.

gmaissam

عضو جدید
سلام
اگه کسی با این کمبود آشنایی داره لطفا کمک کنه؟
درخت انگور
پس از گلدهی
پی اچ بالای 8.2 خاک وآب
با کود گاوی وبادروبه شیرین تیمار شده اند
grape deficiency.jpg

mahdya

عضو جدید
سلام
من یه سدوم دارم که از وقتی که شروع کرده به بزرگ شدن همیشه کج می شه بعضی وقتا یه کم صاف می شه ولی بعد دوباره خم می شه خودم پایشو با خلال دندون نگه داشتم ولی باز قسمت بالاییش خم می شه
تقریبا یه روز در میون بهش آب میدم و پشت پنجرس آفتابم می خوره
خوب شدنیه؟
20120616179.jpg20120616175.jpg

mahdya

عضو جدید
چرا هیچکی نمیدونه؟؟؟
گیاه من داره از دست می ره هااااااا !!!!!!!!!!!!!!!!!!

gmaissam

عضو جدید
چرا هیچکی نمیدونه؟؟؟
گیاه من داره از دست می ره هااااااا !!!!!!!!!!!!!!!!!!
با سلام
این گیاه به نورزیاد نیاز داره واز عکس مشخصه که شما تواتاقتون نور مستقیم ندارید وحتی ممکنه کیفیت نور اتاقتون بیشتر از نور بیرون باشه چون به سمت داخل نورگرایی پیدا کرده ،این گل در شیراز در تراس وبالکن منازل درمعرض نور مستقیم قرار داره ودریزد درباغچه ها در سایه آفتاب نگهداری میشه.به آبیاری زیاد نیاز نداره اخه گوشتیه .شما اننگشتتو وارد لایه خاک کن اگه خشک بود اون موقع آبیاری کن نه یک در میون.گلتو بزار بیرون در معرض آفتاب به نظرم مشکل برطرف شه .کج شدنش به خاطر نورگراییه(این نظر منه دوستان دیگه هم میتونن نظاراتشونو بگن)

gmaissam

عضو جدید
البته شاید این خمیدگی به خاطر تمایل این گیاه به فرم خزندگی باشه.بهتره اوال بزارید وی آفتاب غیر مستقیم بعد مستقیم اگه درست نشد مطمئن باشید که فرم خزنده است.منم همین گل رو داشتم وکاملا خزنده البته تو پاسیو خونه مراقبتش می کردم ودراثر آبیاری زیاد دچار پ.سیدگی ساقه شد وازبین رفت

mahdya

عضو جدید
البته شاید این خمیدگی به خاطر تمایل این گیاه به فرم خزندگی باشه.بهتره اوال بزارید وی آفتاب غیر مستقیم بعد مستقیم اگه درست نشد مطمئن باشید که فرم خزنده است.منم همین گل رو داشتم وکاملا خزنده البته تو پاسیو خونه مراقبتش می کردم ودراثر آبیاری زیاد دچار پ.سیدگی ساقه شد وازبین رفت

متشکرم
ولی من اینو از یه گلدون قلمه گرفتم که تقریبا 2 برابر گیاه من بود و اصلا خزنده نبود کاملا صاف بود البته از گلخونه دانشگامون برداشتم.اینجایی که الان هست تقریبا از ساعت1 به بعد آفتاب کاملا میاد روش.
یه چیز دیگه ام اینکه من حدس میزدم نور گرا باشه واسه همین همیشه این گلدونو می چرخونم یعنی هر چند روز یه بار جهتشو عوض میکنم، ولی درس نشد
یه نکته دیگه ام اینکه آب زیر گلدونیشو که خالی میکنم یه عالمه کرمای خیلی ریز سفید توشه .خیلی ریزن مث پرز میمونن و اصلا دیده نمیشن ولی با دقت که تو نور نگاه میکنی تکون میخورن و میفهمی کرمه.
یه چیز دیگه ام اینکه وقتی صبر میکنم که خاکش خشک شه بعد آب بدم برگاش از حالت پرآب در میاد و نرم میشه
کلا این گلدون روانیم کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
فهميدم
اين مشكلش نماتد بايد باشه چون گفتي كرم ريز
خاكش مشكل داره اگه بتوني عوضش كني خوب ميشه البته اگه مشكلش خيلي جدي نباشه و ريشه ها آسيب نديده باشن اگه هم خسارت زده باشه ديگه گياه از دست ميره
ولي عملا ميشه گفت نماتد مشكل سازه

gmaissam

عضو جدید
متشکرم
ولی من اینو از یه گلدون قلمه گرفتم که تقریبا 2 برابر گیاه من بود و اصلا خزنده نبود کاملا صاف بود البته از گلخونه دانشگامون برداشتم.اینجایی که الان هست تقریبا از ساعت1 به بعد آفتاب کاملا میاد روش.
یه چیز دیگه ام اینکه من حدس میزدم نور گرا باشه واسه همین همیشه این گلدونو می چرخونم یعنی هر چند روز یه بار جهتشو عوض میکنم، ولی درس نشد
یه نکته دیگه ام اینکه آب زیر گلدونیشو که خالی میکنم یه عالمه کرمای خیلی ریز سفید توشه .خیلی ریزن مث پرز میمونن و اصلا دیده نمیشن ولی با دقت که تو نور نگاه میکنی تکون میخورن و میفهمی کرمه.
یه چیز دیگه ام اینکه وقتی صبر میکنم که خاکش خشک شه بعد آب بدم برگاش از حالت پرآب در میاد و نرم میشه
کلا این گلدون روانیم کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

به هر حال این یه بوته علفیه وکمی خزنده شدن جزو ویژگی هاشه.
احتمال نماتد هست ولی نماتد معمولا دارای نشانه هایی ست از جمله کاهش رشد ورنگ باختگی وپژمرده شدن برگ هاست که بدلیل حمله نماتدبه ریشه هست ومیشه گفت ناعلاجه،وبه قول دوستمون خاکشو عوض کن ،
پژمرده شدن برگ ها بلافاصله بعداز خشک شدن خاک درصورتی که مشکل نمتد وجود نداشته باشه مربوط به بافت خاک مورد استفاده است.سعی کنید از کمپوست کاملا پوسیده استفاده کنید .تاتظرفیت نگهداری رطوبت بیشتری درخود داشته باشه .اگه امکانش هست انجام دهید تا بدون نتیجه از بحث خارج نشویم.در شمن من بعید می دونم مشکل از نماتد باشه چون گلدان واقعا وضعیت خوبی داره وراستی این وضعیت خمودگی در موقع خشکی خاک بروز نمی کنه؟؟؟؟؟

gmaissam

عضو جدید
اما در مورد روانی شدن......!!!!
منم یه دیفن باخیا ویک نارنج دارم که دیفن باخیا به مرز جنون رسوندم ولی بالاخره مشکلو حل کردم ولی امان از این نارنج ......

mahdya

عضو جدید
متشکرم
پس فعلا خاکو عوض می کنم ببینیم چی می شه
نتیجرو بهتون میگم
وقتی میخوام خاکو عوض کنم اگه ریشرو بشورم که چیزی روش نمونه اشکالی داره؟

gmaissam

عضو جدید
متشکرم
پس فعلا خاکو عوض می کنم ببینیم چی می شه
نتیجرو بهتون میگم
وقتی میخوام خاکو عوض کنم اگه ریشرو بشورم که چیزی روش نمونه اشکالی داره؟
یه سوال:
در حال حاضر داخل گلدان خاکه یا خاکبرگ؟
باید دقت کنید ریشه صدمه نبینه وگرنه مشکل ساز میشه ولی در کل شستن ریشه اشکال نداره
اما برای کاشتن شما ابتدا کمی خاک در آب حل کنید به صورتی که یه شکل آب گل در بیاد وحالتش کمی چسبنده باشه وبعد ریشه رو که شستید داخل این آب گل می کنید به طوری که آب گل به همه جای ریشه تاحدودی بچسبه،بعد اقدام به کاشت کنید.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد آب گل درست كردن نميدونم چه تاثيري بايد داشته باشه؟
ولي دربازه شستن ريشه كه بايد 100% انجام بشه وگرنه دوباره روز از نو روزي از نو
درضمن اگه نماتد تخمگذراي كرده باشه يا داخل ريشه نفوذ كرده باشه دوباره حالتها تكرار ميشه

mahdya

عضو جدید
خاکو عوض کردم و ریشرم شستم
واسه نور گرایی باید چیکار کنم؟
اگه هر روز جهتشو عوض کنم دیگه خم نمی شه؟
اگه یه جایی بزارم که اصلا نور مستقیم نخوره چی؟باز نورگرایی داره؟

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
نميشه كه هرروز جاشو عوض كني تا چند وقت ميخواي اين تعويض جا رو انجام بدي؟ بزار گياهت هرطور راحته زندگي كنه
گياه به نور نياز داره ميتوني ببريش يه جاي ثابت بزاري بمونه ببرش توي حياط همون جا هم بزارش خودشو با محيط وفق ميده اون يه گياهه توانايي اين كارو داره
اگه ديدي توي روز حالت پژمردگي داره و غروب حالتش خوب و ثابت ميشه و سرحاله بدون بازم نماتد سرو كله اش پيدا شده اون وقت بايد بري سم پاشي كني.

gmaissam

عضو جدید
نميشه كه هرروز جاشو عوض كني تا چند وقت ميخواي اين تعويض جا رو انجام بدي؟ بزار گياهت هرطور راحته زندگي كنه
گياه به نور نياز داره ميتوني ببريش يه جاي ثابت بزاري بمونه ببرش توي حياط همون جا هم بزارش خودشو با محيط وفق ميده اون يه گياهه توانايي اين كارو داره
اگه ديدي توي روز حالت پژمردگي داره و غروب حالتش خوب و ثابت ميشه و سرحاله بدون بازم نماتد سرو كله اش پيدا شده اون وقت بايد بري سم پاشي كني.
درسته ،این گل تربیت پذبر نیست ، پس بزار راحت باشه.

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه زبون مادرشوهر دارم که دوسه روزه غروب که میشه خم میشه و چروکیده تا فردا ظهر که دوباره برمیگرده به حالت خودش

mahdya

عضو جدید
درسته ،این گل تربیت پذبر نیست ، پس بزار راحت باشه.

مرسی
دیروز خاکشو عوض کردم گذاشتم تو حیاط
تا الان که اوضاش خرابه کاملا خم شده
امیدی به خوب شدنش ندارم
اگه تا چند روز خوب نشد سرشو به جای قلمه بر میدارم دوباره میکارم
از اون قسمت ساقه که بالای خاکه و خم شده خیلی انعطاف پذیره
راحت می شه جهتشو عوض کرد
به هر سمتی می شه خوابوندش ولی بقیه ساقش سفت و محکمه
شاید پوسیدگی ساقه باشه:confused::cry::wallbash:

gmaissam

عضو جدید
مرسی
دیروز خاکشو عوض کردم گذاشتم تو حیاط
تا الان که اوضاش خرابه کاملا خم شده
امیدی به خوب شدنش ندارم
اگه تا چند روز خوب نشد سرشو به جای قلمه بر میدارم دوباره میکارم
از اون قسمت ساقه که بالای خاکه و خم شده خیلی انعطاف پذیره
راحت می شه جهتشو عوض کرد
به هر سمتی می شه خوابوندش ولی بقیه ساقش سفت و محکمه
شاید پوسیدگی ساقه باشه:confused::cry::wallbash:
سلام
دوست عزیز
شما نباید گلدونو میذاشتی بیرون،چون فوق العاده تحت تنشه......بهتره ببریش داخل....این طبیعیه که پژمرده بشه ..تاچندروز همینطوریه،بعد سرحال میشه صبرداشته باش

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اگه بودم از شرش راحت ميشدم چون روي اعصابم بود

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من یه زبون مادرشوهر دارم که دوسه روزه غروب که میشه خم میشه و چروکیده تا فردا ظهر که دوباره برمیگرده به حالت خودش

چه باحال !!! یکاری کن !! غروب که شد بگذارش زیر نور یک چراغی که همیشه روشنه تا فردا صبر کن ببین باز همین طوری میشه زیر نور مداااوم هم یا نه !!!
نتیجشو به من بگو !!
ممنون !!!

gmaissam

عضو جدید
چه باحال !!! یکاری کن !! غروب که شد بگذارش زیر نور یک چراغی که همیشه روشنه تا فردا صبر کن ببین باز همین طوری میشه زیر نور مداااوم هم یا نه !!!
نتیجشو به من بگو !!
ممنون !!!
چه جالب
مربوط به شناسایی وجود نماتده؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
چه جالب
مربوط به شناسایی وجود نماتده؟
هااان !!! نه !! یعنی نمیدونم !! من از خودم گفتم !!! گفتم شاید حساس شده به نور !!!

مث گل های گازانیا که شب ها بسته میشن و روز ها باز دارره عمل میکنه !!!!

gmaissam

عضو جدید
هااان !!! نه !! یعنی نمیدونم !! من از خودم گفتم !!! گفتم شاید حساس شده به نور !!!

مث گل های گازانیا که شب ها بسته میشن و روز ها باز دارره عمل میکنه !!!!
:surprised: من توخونم هم زبون مادرشوهر دارم هم مادرزن،15سالی هست.حتی تو باغچه هم کاشتمش ولی تو سایه ...ولی تابحال این علائمو ندیدم .....کاش اون دوست عزیز کامل توضیح میداد چکار کرده؟؟

بالا