محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

uraniburg

عضو جدید
خوش به حالت که خوشت میاد البته تازه اولشه تو هم یه روز از این فرمولا خسته میشی

منم بعضی وقتا از فرمولاش متنفر میشم (خشک و نا ملموس و بی روحن ولی این به خاطر اینه که نمیتونیم خوب درکشون کنیمhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w19.gifhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w20.gif ) ولی دیوونه ی مفاهیمشم http://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w34.gif

uraniburg

عضو جدید
بچه ها بیاید هر بار یه موضوع انتخاب کنیم و بشینیم سر بحث در موردش، موافقید؟
هر موضوعی انتخاب کنید من موافقم فقط جذاب باشه
(راستی در مورد تالار فیزیک می خوام بگم زیر تالار بزنن موافقید؟)

آره من کاملا موافقم (البته با در نظر گرفتن نظرCHerchil) ;)
در مورد زیر تالار چه زیر تالاراییش خیلی مهمه باید یه جوری باشه که هر مطلبی بخوایم بذاریم جزء یکی از زیر تالارا بشه قرارش داد!:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها بیاید هر بار یه موضوع انتخاب کنیم و بشینیم سر بحث در موردش، موافقید؟
هر موضوعی انتخاب کنید من موافقم فقط جذاب باشه
(راستی در مورد تالار فیزیک می خوام بگم زیر تالار بزنن موافقید؟)
من شدیدا پایه ی بحث هستم.........
زیر تالار هم خیلی خوبه...........
هم باعث نظم تالار میشه و هم دسترسی به مطالب آسونتر میشه
قربون دستت تو که داری زحمت میکشی بگو یه مسئول برای تالارمون بذارن تا مطالب قدیمی و جدید و اینا رو بررسی کنه و اضافات و کپی ها رو ادغام و یا حذف کنه
ممنون از لطفت
اکی فقط موضوع باید مشخص و مطالعه کافی باشه تا هم تاپیک خراب نشه هم یه 2 تا چیز یاد بگیریم
;)
آره من کاملا موافقم (البته با در نظر گرفتن نظرCHerchil) ;)
در مورد زیر تالار چه زیر تالاراییش خیلی مهمه باید یه جوری باشه که هر مطلبی بخوایم بذاریم جزء یکی از زیر تالارا بشه قرارش داد!:gol:

;)

uraniburg

عضو جدید

سلام
اینجا باید بحث علمی کنیم یا گپ و گفت دوستانه جهت صمیمیت و آشنایی بیشتر و تبادل نظر !؟
به نظر شما چرا خدا به یه نفر همه چی داده (تیپ پول قیافه سطح طبقاتی بالا سلامتی هوش و ...) و به یه نفر خیلی کم (یه بدن ناقص فقر Iq پایین سطح طبقاتی پایین و ...) !؟

اصلا هدف خدا از خلق ما چی بوده و چی در انتظارمونه ...!؟

ارزش چیه (ملاک برتری ) !؟ :gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
اینجا باید بحث علمی کنیم یا گپ و گفت دوستانه جهت صمیمیت و آشنایی بیشتر و تبادل نظر !؟
به نظر شما چرا خدا به یه نفر همه چی داده (تیپ پول قیافه سطح طبقاتی بالا سلامتی هوش و ...) و به یه نفر خیلی کم (یه بدن ناقص فقر Iq پایین سطح طبقاتی پایین و ...) !؟

سلام....
به نظرم به اونی که داده میخواد ببینه لیاقت نگه داشتنشو داره یا نه و تهشم همشو ازش میگیره........
و اونی که اینارو نداره یه چیزای بهتر داره.......
و خدا میخواد ببینه اونی که نداره میتونه بدستش بیاره یا نه.....
شایدم نمیخواد صدای اونی که بهش میده رو بشنوه و عاشق صدای اونیکی باشه;)
به نظر من ملاک برتری فهم و درک ه;)

CHerchil

عضو جدید
سلام

فکر کنم اینجا بشه هر بحثی کرد
تورو خدا فلسفیش نکن من دارم بهم میریزم
آقا من ضرفیت ندارم

uraniburg

عضو جدید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه مخصوصا از فیزیک ک اصلا به دور نیست اما اینجا جاش نیست
اونم با من

من خیلی وقته بهم ریختم دارم دیوونه میشم

فلسفه با علم آمیخته است
تا حدودی با هم همخونی دارن اما یه جاهایی فلسفه همش میشه تعصبات و حرف های بی دلیل و بی منطق:smile:

elissa_astro

عضو جدید
سلام سلام سلام سلام.من تازه رسیدم.اگه منو به جمعتون راه میدین که من موافقم.یه بیشنهاد هم دارم راجع به ارتباط ترمودینامیک و مرگ و زندگی هم میشه زیاد مانور داد.راجع به فضا بحرفیم عالییه.البت ببخشید از در نیمده گازشو گرفتم من عاشق نجومم بحث فضایی باشه دیگه......بازم ببخشید.

uraniburg

عضو جدید
سلام
منم موافقم ;)

من هر کاری می کنم نمیتونم فضای 4 بعدی رو مجسم:( :cry::crying::wallbash:کنم اصلا تو هستی جایی هست بیشتر از سه بعد باشه:question: ؟!
آدما میتونن بیشتر از سه بعدو تصور کنن :w20:؟ چه جوری؟

یه سوالم از 891103046 :
اگه به نظر شما ملاک برتری درک و فهمه این ملاک خدا هم هست یا نه ملاک خدا نماز و روزه و... است؟

elissa_astro

عضو جدید
با سلام

با سلام

میخواستم نقل قول بگیرم سیستمم هی ارور میزد.معذرت.در جوابتون باید بگم فضا یه بعد دیگه هم داره به اسم بلاسما که نظریه ی انیشتن هم بود نمیدونم منظورتون از بعد چهارم اونه یا نه.راجع به سوالتون خدا تو قرآن ج همین سوالو اینطور داده(و جعلناکم قبایل و شعوب لتعارفوا ان اکرمکم عند الله اتقیکم.)ما شما رو قبایل و گروههای مختلف قرار دادیم تا بدانید برترین شما با تقواترین شماست.در حدیثی از حضرت امیر هم داریم(ارزش هر انسانی رو چیزهایی تعین میکنند که براش ارزشن)اگه رو این حدیث دقیق شید میبینید چقدر منطقیه.ببخشید زیاد حرفیدم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
منم موافقم ;)

من هر کاری می کنم نمیتونم فضای 4 بعدی رو مجسم:( :cry::crying::wallbash:کنم اصلا تو هستی جایی هست بیشتر از سه بعد باشه:question: ؟!
آدما میتونن بیشتر از سه بعدو تصور کنن :w20:؟ چه جوری؟

یه سوالم از 891103046 :
اگه به نظر شما ملاک برتری درک و فهمه این ملاک خدا هم هست یا نه ملاک خدا نماز و روزه و... است؟
در مورد اول باید بگم که من خدا نیستم..........
دوم:
به نظرم نماز برای اینه که به یاد خدا باشیم و یاد خدا بودن هم باعث دوری از بدی و اینا میشه
و روزه هم برای افزایش مقاومت انسان در مقابل هوا و هوسشه و اگر انسان به درک درستی برسه هم میتونه به هوا و هوسش غلبه کنه و هم از بدی ها دوری کنه
و از اونجایی که انسان موجودی مختار هست اگه بخواد بد باشه با نماز و روزه هم بده و اگر بخواد خوب باشه بدون نماز و روزه هم میتونه خوب باشه;)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میخواستم نقل قول بگیرم سیستمم هی ارور میزد.معذرت.در جوابتون باید بگم فضا یه بعد دیگه هم داره به اسم بلاسما که نظریه ی انیشتن هم بود نمیدونم منظورتون از بعد چهارم اونه یا نه.راجع به سوالتون خدا تو قرآن ج همین سوالو اینطور داده(و جعلناکم قبایل و شعوب لتعارفوا ان اکرمکم عند الله اتقیکم.)ما شما رو قبایل و گروههای مختلف قرار دادیم تا بدانید برترین شما با تقواترین شماست.در حدیثی از حضرت امیر هم داریم(ارزش هر انسانی رو چیزهایی تعین میکنند که براش ارزشن)اگه رو این حدیث دقیق شید میبینید چقدر منطقیه.ببخشید زیاد حرفیدم.
بلاسما!!!!!:surprised:
بعد چندمه؟؟!!!!:eek:

elissa_astro

عضو جدید
بله pelasmaمن تو یه خبر شنیده بودم فضا 6 بعد داره و بعد ششم pelasmaهست.و اینکه نظریه ی انیشتنه تو همون خبر شنیدم. ولی درکش برام سخته که به قول این دوستمون ما سه بعد رو فقط میتونیم تجسم کنیم چون ملموستر هستن.بعدهای دیگه فکر کنم فقط تو شرایط آزمایشگاهی باشه.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله pelasmaمن تو یه خبر شنیده بودم فضا 6 بعد داره و بعد ششم pelasmaهست.و اینکه نظریه ی انیشتنه تو همون خبر شنیدم. ولی درکش برام سخته که به قول این دوستمون ما سه بعد رو فقط میتونیم تجسم کنیم چون ملموستر هستن.بعدهای دیگه فکر کنم فقط تو شرایط آزمایشگاهی باشه.
4 بعد قابل درکه (تا حدودی)
اما این 2تای آخری دیگه خیلی مبهمه......

uraniburg

عضو جدید
من منظورم فضای 4 بعدیه
به جز زمان و ...
خود فضا میتونه 4 بعدی یا بیشتر باشه ؟
درباره ی در نظر گرفتن زمان یا پلاسما و ... به عنوان بعد چهارم و پنجم و ... اگه چیزی میدونین توضیح بدین (یه جوری که قابل فهم باشه)
مرسیhttp://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من منظورم فضای 4 بعدیه
به جز زمان و ...
خود فضا میتونه 4 بعدی یا بیشتر باشه ؟
درباره ی در نظر گرفتن زمان یا پلاسما و ... به عنوان بعد چهارم و پنجم و ... اگه چیزی میدونین توضیح بدین (یه جوری که قابل فهم باشه)
مرسیhttp://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif
بین ابعاد اولیه فقط سه بعد فضایی و یه بعد زمانی داریم........
که به اصطلاح بهش میگن همبافته ی فضا-زمان
در مورد بعد پنجم خودمم خیلی نفهمیدم باید چندبار دیگه بخونم تا شاید متوجه شم;)

uraniburg

عضو جدید
سلام سلام سلام سلام.من تازه رسیدم.اگه منو به جمعتون راه میدین که من موافقم.یه بیشنهاد هم دارم راجع به ارتباط ترمودینامیک و مرگ و زندگی هم میشه زیاد مانور داد.راجع به فضا بحرفیم عالییه.البت ببخشید از در نیمده گازشو گرفتم من عاشق نجومم بحث فضایی باشه دیگه......بازم ببخشید.
منتظر بحث راجع به ارتباط ترمودینامیک و مرگ و زندگی ...
هستیم http://www.iran-eng.../images/smilies/wink.gif

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاماینجا باید بحث علمی کنیم یا گپ و گفت دوستانه جهت صمیمیت و آشنایی بیشتر و تبادل نظر !؟به نظر شما چرا خدا به یه نفر همه چی داده (تیپ پول قیافه سطح طبقاتی بالا سلامتی هوش و ...) و به یه نفر خیلی کم (یه بدن ناقص فقر Iq پایین سطح طبقاتی پایین و ...) !؟اصلا هدف خدا از خلق ما چی بوده و چی در انتظارمونه ...!؟ارزش چیه (ملاک برتری ) !؟ :gol:
این سوال ها هم تکراری هستن،هم بی نهایت کلی هستن و هم بیشتر خز :|
شما یه ربات میسازی،فردا عیب هاش رو برطرف میکنی یکی دیگه میسازی بعد تستش میکنی روی خط مستقیم میره یا نه،اگر رفت که هیچ،فوقش یه باطری شارژی یون لیتیوم میندازی رووش،اگر نرفت،بازش میکنی دوباره تعمیرش میکنی و یا یکی دیگه میسازی.در کلمات بالا،به جای "شما" بزار "خدا" و بجای "ربات" بزار "انسان" .
غیر از این بود،بحث رو ادامه بده.من خوشحال میشم قانع بشم یا دیگران رو قانع کنم :)

بین ابعاد اولیه فقط سه بعد فضایی و یه بعد زمانی داریم........
که به اصطلاح بهش میگن همبافته ی فضا-زمان
در مورد بعد پنجم خودمم خیلی نفهمیدم باید چندبار دیگه بخونم تا شاید متوجه شم;)
ابعاد،مسائل ساختگی هستند.یه جور قوانین بین من و شما و دانشمندان.
سه بُعد اول کاملا قابل درک هستند (به جز قسمت اینکه تا بینهایت میرن و ازینجور حرفها) و اضافه کردن زمان به ابعاد یا بُعد چهارم تا اونجایی که مطالعات من قد میده،فقط نظریه هستند.هنوز هیچ چیزی اثبات رسمی نداره.
پلاسما که هیچ ربطی به بُعد نداره و حالت چهارم ماده هست.
اینکه حالت های ماده رو ابعاد فرض کنیم،نادرست هست.
ابعاد،یعنی "دید" ها،یعنی شما از چند منظر به قضایا نگاه کنید.
بعد اول یعنی یک نقطه.بعد دوم یعنی نقاطی که فقط از یک سمت به هم متصل هستند (خط) بعد سوم یعنی نقاطی که از همه سمت به هم متصل هستند.بعد چهارم یعنی تمامی بعد سوم رو در همون یک نقطه فرض کنیم.(که بهش میگیم زمان) بعد پنجم یعنی تمامی نقاط بعد چهارم رو در یک راستا فرض کنیم به شکل خط زمانی که در هر لحظه میتونیم در هر نقطه ایش باشیم (یک مکان در چندین زمان یا یک زمان در چندین مکان.یعنی مثلا در سال 2012 در فلان روز و ساعت و ثانیه،در هر جای جهان باشیم و یا در فلان نقطه از کره ی زمین یا ماه یا جهان،در یکی از زمان های قدیم و جدید باشیم) و بعد ششم یعنی فضایی از مکان احاطه شده توسط زمان.یعنی در هر لحظه میتونیم در هر مکانیش باشیم.بعد هفتم که برخی ها میگن وجود نداره،برخی هم میگن ما nـتا بُعد داریم،نمیشه در موردش بحث کرد.تویه کتب مقدس هر سه ادیان هم اشاراتی شده بر 7 بُعدی بودن.
این توضیح من یه توضیح ساده و ناقص و پر ایراد از ابعاد بود.فقط گفتم که قابل هضم تر باشه.خودم هم اطلاعات کاملی ندارم و درکش برام سخت هست.
امیدوارم خوشتون بیاد ;):smile:

آخرین ویرایش:

elissa_astro

عضو جدید
سلام.من پلاسما رو تو اخبار علمی فرهنگی به عنوان بعد شنیدم و مطمین هستم که اینو گفتن و چون ذهنم رو درگیر کرد یادم موند.من اون قسمت که گفتین تمام نقاط بعد 3رو تو یه نقطه یا یه خط در نظر میگیریم متوجه نشدم.راستش سن وسالم هم اونقدر کمه اونقدرا مطالعه نکردم هنوز میشه یکی از دوستان که موضوع رو درک کرد بی زحمت به من هم یه توضیح بده این قسمت رو.مفهوم ابعاد برا من گنگ پیچیدست.

elissa_astro

عضو جدید
این سوال ها هم تکراری هستن،هم بی نهایت کلی هستن و هم بیشتر خز :|شما یه ربات میسازی،فردا عیب هاش رو برطرف میکنی یکی دیگه میسازی بعد تستش میکنی روی خط مستقیم میره یا نه،اگر رفت که هیچ،فوقش یه باطری شارژی یون لیتیوم میندازی رووش،اگر نرفت،بازش میکنی دوباره تعمیرش میکنی و یا یکی دیگه میسازی.در کلمات بالا،به جای "شما" بزار "خدا" و بجای "ربات" بزار "انسان" . غیر از این بود،بحث رو ادامه بده.من خوشحال میشم قانع بشم یا دیگران رو قانع کنم :)ابعاد،مسائل ساختگی هستند.یه جور قوانین بین من و شما و دانشمندان.سه بُعد اول کاملا قابل درک هستند (به جز قسمت اینکه تا بینهایت میرن و ازینجور حرفها) و اضافه کردن زمان به ابعاد یا بُعد چهارم تا اونجایی که مطالعات من قد میده،فقط نظریه هستند.هنوز هیچ چیزی اثبات رسمی نداره.پلاسما که هیچ ربطی به بُعد نداره و حالت چهارم ماده هست.اینکه حالت های ماده رو ابعاد فرض کنیم،نادرست هست.ابعاد،یعنی "دید" ها،یعنی شما از چند منظر به قضایا نگاه کنید.بعد اول یعنی یک نقطه.بعد دوم یعنی نقاطی که فقط از یک سمت به هم متصل هستند (خط) بعد سوم یعنی نقاطی که از همه سمت به هم متصل هستند.بعد چهارم یعنی تمامی بعد سوم رو در همون یک نقطه فرض کنیم.(که بهش میگیم زمان) بعد پنجم یعنی تمامی نقاط بعد چهارم رو در یک راستا فرض کنیم به شکل خط زمانی که در هر لحظه میتونیم در هر نقطه ایش باشیم (یک مکان در چندین زمان یا یک زمان در چندین مکان.یعنی مثلا در سال 2012 در فلان روز و ساعت و ثانیه،در هر جای جهان باشیم و یا در فلان نقطه از کره ی زمین یا ماه یا جهان،در یکی از زمان های قدیم و جدید باشیم) و بعد ششم یعنی فضایی از مکان احاطه شده توسط زمان.یعنی در هر لحظه میتونیم در هر مکانیش باشیم.بعد هفتم که برخی ها میگن وجود نداره،برخی هم میگن ما nـتا بُعد داریم،نمیشه در موردش بحث کرد.تویه کتب مقدس هر سه ادیان هم اشاراتی شده بر 7 بُعدی بودن.این توضیح من یه توضیح ساده و ناقص و پر ایراد از ابعاد بود.فقط گفتم که قابل هضم تر باشه.خودم هم اطلاعات کاملی ندارم و درکش برام سخت هست.امیدوارم خوشتون بیاد ;):smile:
ببخشید اون قسمت که ج سوال دوستمون رو دادین راجع به خدا و هدف خلقت من متوجه ی منظورتون نشدم با این که چند بار خوندم نوشته هاتونو.منظور این بود که تو مسیر تکامل هستیم؟تو یه چرخه و قدرت اراده ای نداریم؟/

elissa_astro

عضو جدید
فضا 10 بعد داره.فقط خود بعد زمان طبق تحقیقات کامران وفا دانشمند ایرانی از 2بعد تشکیل شده.راستش من میترسم توضیح بدم بیشتر گیج بشیدwww.hawking.irیه نگاه به این بندازید.

بالا