محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

elman13

عضو جدید
یاد نظریه حبابها افتادم به نظرم چون حبابها که هر کدوم یه جهان بزرگ و مستقل هستن و به هم اثر میذارن نمیشه مرکزو تعیین کرد شایدم این حبابا دارن جابجا میشن و مرکز هم ..........بابام صدام میکنه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یاد نظریه حبابها افتادم به نظرم چون حبابها که هر کدوم یه جهان بزرگ و مستقل هستن و به هم اثر میذارن نمیشه مرکزو تعیین کرد شایدم این حبابا دارن جابجا میشن و مرکز هم ..........بابام صدام میکنه

منظورت همونه که میگه:
((فضای اطراف ما فضا-زمان 4 بعدی شناور تو فضای 10 بعدیه))؟
جهان ما همون فضا-زمان 4بعدیه که تو نظریه ی حباب ها یه حباب در نظر گرفته میشه.
اگه بصورت ماکروسکوپی به حباب ها نگاه کنیم حق با شماست..........
جهان ما خودش به اندازه ای بزرگ هست که نمیتونیم سر و تهشو پیدا کنیم در نتیجه نمیتونیم دید ماکروسکوپی داشته باشیم نسبت به جهان اطراف.
ضمنن اگه حباب ها رو بصورت میکروسکوپی بررسی کنیم:
تاثیرات حباب های دیگه به حساب نمیاد و بطور قطع میشه مرکز حباب رو پیدا کرد.

elman13

عضو جدید
منظورت همونه که میگه:
((فضای اطراف ما فضا-زمان 4 بعدی شناور تو فضای 10 بعدیه))؟
جهان ما همون فضا-زمان 4بعدیه که تو نظریه ی حباب ها یه حباب در نظر گرفته میشه.
اگه بصورت ماکروسکوپی به حباب ها نگاه کنیم حق با شماست..........
جهان ما خودش به اندازه ای بزرگ هست که نمیتونیم سر و تهشو پیدا کنیم در نتیجه نمیتونیم دید ماکروسکوپی داشته باشیم نسبت به جهان اطراف.
ضمنن اگه حباب ها رو بصورت میکروسکوپی بررسی کنیم:
تاثیرات حباب های دیگه به حساب نمیاد و بطور قطع میشه مرکز حباب رو پیدا کرد.

نمیدونم اما تاپیک برام جالبه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نمیدونم اما تاپیک برام جالبه

دوست عزیز
همه که همه چیزو نمیدونن.
یکی از اهداف ایجاد این تایپیک این بود که با هم تبادل اطلاعات کنیم و علممون هم زیاد شه (البته در کنار رسیدن به جواب منطقی برای معما)

mahshidjon

عضو جدید
:w10:سوال جالبی بود تا حالا بهش فکر نکرده بودم راستس مرکز جهان کجاست؟

mohammad 30

عضو جدید
سوالت خیلی باحله. داشتم پستهای قبلیرو میخوندم یه سوال واسه من پیش امده اگه بادکنکی که گفتین گرد نباشه چی؟> اینجوری همه محاسات اشتباه در میاد؟ تا حالا بهش فکر کرده بودی؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوالت خیلی باحله. داشتم پستهای قبلیرو میخوندم یه سوال واسه من پیش امده اگه بادکنکی که گفتین گرد نباشه چی؟> اینجوری همه محاسات اشتباه در میاد؟ تا حالا بهش فکر کرده بودی؟

بحث ما رو بادکنک نیست...........روی مدلیه که واسه جهان در حال انبساط در نظر گرفته میشه.
البته خودم خیلی با این نظریه موافق نیستم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عزیز منظورم این بو چرا با یه باد کنک گرد مقایسه میکنن؟

سلام عزیز
این که جهان رو بصورت یه بادکنک گرد در نظر بگیریم یه ایده و نظریه هست که طبق محاسبات و تجربیات افرادی میتونی مدل منطقی باشه و اگر کسی حتی یک مثال برای نقض و رد کردن این نظریه بیاره دیگه اعتباری نخواهد داشت.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوسسسسسسسسستان کس دیگه ای نظری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
هنوز به نتیجه نرسیدیم.

tanhairib

عضو جدید
سلام انسان کنجکاو

مدت زمان زیادی را به خواندن پست های باشگاه شما گذرانده ام تا ببینم مطلب جالبی مشابه مطالب من پیدا میشود یا خیر.
مطلب جالبی پیدا نکردم ولی سوالات کم و بیش جالبی پیدا کردم که ذهنهای کنجکاوی را می طلبد.
از آن جمله مطلب شما در مورد مرکز رخداد بینگ بنگ است.
بنده چون همیشه وقت این را ندارم که پست های باشگاه را بخوانم و ممکن است سوال و جوابها به درازا بیانجامد پیشنهاد میکنم بصورت خصوصی با ایمیل بنده در ارتباط باشید
TANHAIRIB@GMAIL.COM
البته به عنوان آشنایی لطفا رزومه مختصری از خود برای بنده بفرستید و بعد از آن شروع به معرفی جاذبه، شروع جهان، پایان آن، ارتباط اجرام سماوی با یکدیگر مینمایم.
البته اصراری به تماس نیست و در صورتی که مایل هستید دیدگاه بنده را در این مورد و دیگر موارد بدانید، تنها راه همین است.

خداحافظ جوینده دانش

بهنام.e

عضو جدید
به نظر من مثلا میشه یه موج فرضی را روی آب در نظر گرفت که بر اثر برخورد یک قطره با سطح آب ایجاد شده(این قطره همان انفجار بزرگ است) با این تفاوت که این موج با خودش علاوه بر انرژی ماده رو هم منتقل میکنه .حال اگه به صورت لایه لایه به این موج پیوسته نگاه کنیم به نظر من بیرونی ترین لایه این موج بیشترین سرعت رو داره چون علاوه بر داشتن نیروی اولیه ایجاد موج که به ظور مساوی به همه لایه ها رسیده، نیروی رو به جلوی لایه های پشت سرش هم بهش وارد میشه بنابراین هرچه به مرکز موج نزدیک تر میشیم سرعت لایه ها کمتر شده و هرچه به بیرونی ترین لایه موج نزدیک میشیم سرعت حرکت لایه بیشتر می شود و در اینجا لایه ها را می توان کهکشان در نظر گرفت ولی به احتمال زیاد فاصله کهکشان در جهان با هم یکسان نیست پس ممکن است سرعت لایه ها به طور تصاعدی زیاد نشود. ولی اگر فاصله ها را برابر بگیریم(چون این فواصل به حد قابل ملاحظه ای زیاد هستند می توان از تفاوت های آنها چشم پوشی کرد) می شود گفت هر جای جهان که سرعت انبساط آن کمتر باشد به مرکز انفجار بزرگ نزدیک تر است.

آخرین ویرایش:

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من مثلا میشه یه موج فرضی را روی آب در نظر گرفت که بر اثر برخورد یک قطره با سطح آب ایجاد شده(این قطره همان انفجار بزرگ است) با این تفاوت که این موج با خودش علاوه بر انرژی ماده رو هم منتقل میکنه .حال اگه به صورت لایه لایه به این موج پیوسته نگاه کنیم به نظر من بیرونی ترین لایه این موج بیشترین سرعت رو داره چون علاوه بر داشتن نیروی اولیه ایجاد موج که به ظور مساوی به همه لایه ها رسیده، نیروی رو به جلوی لایه های پشت سرش هم بهش وارد میشه بنابراین هرچه به مرکز موج نزدیک تر میشیم سرعت لایه ها کمتر شده و هرچه به بیرونی ترین لایه موج نزدیک میشیم سرعت حرکت لایه بیشتر می شود و در اینجا لایه ها را می توان کهکشان در نظر گرفت ولی به احتمال زیاد فاصله کهکشان در جهان با هم یکسان نیست پس ممکن است سرعت لایه ها به طور تصاعدی زیاد نشود. ولی اگر فاصله ها را برابر بگیریم(چون این فواصل به حد قابل ملاحظه ای زیاد هستند می توان از تفاوت های آنها چشم پوشی کرد) می شود گفت هر جای جهان که سرعت انبساط آن کمتر باشد به مرکز انفجار بزرگ نزدیک تر است.
بحث شما در صورتی صادق هست که این پراکندگی مثل پراکندگی موج آب از الگوریتم منظمی پیروی کنه ولی سرعت حرکت کهکشهانها این گونه نیست،اساسا قیاس ساختار منظمی مثل آب با ساختاری مانند کهکشان ها درست نیست.

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر دوستان

خب اينكه الان مركز جهان كجاست نميشه گفت ..... چون جهان لايتنهي هست ، يعني سر و ته نداره چه برسه به وسط

اما سوال بعدي : انفجار بزرگ big bang كجا اتفاق افتاد

جهان كنوني در حال حركت است ، همه كهكشان ها با سرعت به نسبت زيادي به سمتي حركت ميكنند و معلوم نيست كجا ميرن

پس هيچكس نميدونه بيگ بنگ كجا رخ داد چون ما الان سال هاي نوري از اون مكان دور شديم ( به فرض ثابت بودن ذرات در زمان انفجار )

اگر هم ذرات ثابت نيودن و انفجار در طي حركت جهان اتفاق افتاده باشه كه جاي مشخص نداره

با استناد بر نظريه انبساط جهان و آيات قرآن كريم و عظيم شان

چرخش جالب :

الكترون بر دور هسته ميچرخد ،‌ ذرات بروي محور خاص حركت يا نوسان دارند ، ماده دائم در حركت ، ماه به دور زمين ، زمين به دور خورشيد ، خورشيد به دور خود ، منظومه شمسي به دور بازو كهكشان ، كهكشان به دور مركز خود ، و كل فضاي لايتنهي به پايان نا مشخص در حال حركت

سفري به سوي . . .

من خودم موندم اين همه چيز واس چي حركت ميكنند ، اصلا كجا ميرند ؟؟؟ بي شك به سوي آخرت و دنياي متفاوت رهسپاريم

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
حرف شما صحیح اما
نظریه ای میگه جهان در حال انبساطه بالاخره یه مکانی باید وجود داشته باشه که اجزای جهان نسبت به اون از هم دور میشن.
اگه در نظر بگیریم اجسام فقط از هم دور میشن بدون مرکزی برای حرکت در هر لحظه که جرمی از کنار جسم دیگه رد شه باید منحرف بشه و باعث بی نظمیه غیر قابل توصیفی میشه.

بله حرف شما صحيح است

اما معناي انبساط جهان با انبساط هاي ديگر متفاوت است

به اين معني نيست كه مثل بادكنك داره باد ميشه و بزرگ ميشه

كهكشان هاي عالم رو مثل گله گوسفند فرض كن ، گله گوسفند داره به يك سمت و مقصد حركت ميكنه و گوسفندان بدون هيچ نظم خاصي از هم دور ميشن

افزايش شعاع بين كهكشان ها در عين حركت آنها به مقصد خاصي هست

چون اين فضا بي نهايت بزرگ و بي سر و ته هست معلوم نيست

شايد حركت بالا و پايين هم داشته باشن

بالا پايين ، روبه جلو به هنگام انبساط از طرفين

خب اينجوري ديگه مركزي باقي نميمونه :)

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست خوبم شما يك مثال ناقص زدي بعد بر اساس اون مثال موضوع رو بست دادي

خب كي گفته انفجار بزرگ مثل قطره آب بوده ؟؟؟

در ضمن هنوز نيروي كه باعث انبساط جهان ميشه دردست بررسي هست

نيروي نيست كه افتادن قطره آب ايجاد بشه كه بخواد آخرين لايه سرعت بيشتري از اولي داشته باشه

چون هنوز نيرو شناساي نشده ،‌شايد نيرو بين اين كهكشان ها نيست ، شايد اين نيرو از كنار باشه ، از بالا باشه ، از درون خود هر كهكشان باشه و يا هرجاي ديگه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
كهكشان هاي عالم رو مثل گله گوسفند فرض كن ، گله گوسفند داره به يك سمت و مقصد حركت ميكنه و گوسفندان بدون هيچ نظم خاصي از هم دور ميشن

:)
دوست عزیز...........
در نظر گرفتن جهان بصورت گله ی گوسفند بنظرم منطقی نیست................
چرا که گوسفند ها به سمتی مشخص(که چوپان راهنماییشون میکنه میرن و نیرو ویا سرعت اولیه ای باعث پراکنده شدنشون نیست.
ذرات پراکنده شده در موقع انفجار بزرگ بوسیله ی نیروی حاصل از انفجار به اطراف پراکنده شدن.
و مینونن در امتداد شعاع های کره ای به مرکز محل بیگ بنگ پراکنده بشن.
البته ذرات پراکنده شده در لحظه ی انفجار بزرگ بصورت اتم ها وذرات بنیادی اتم بودند و شاید باید برای بررسی حرکتشون در اون لحظه به مکانیک کوانتومی مراجعه کنیم.............

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
از دوستان عزیز خواهش میکنم اگه در زمینه ی مکانیک کوانتومی اطلاعات دارن کمک کنند تا حرکت ذرات رو در لحظه ی وقوع انفجار بزرگ بررسی کنیم تا شاید به نتیجه برسیم.
با تشکر:gol::gol:

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز...........
در نظر گرفتن جهان بصورت گله ی گوسفند بنظرم منطقی نیست................
چرا که گوسفند ها به سمتی مشخص(که چوپان راهنماییشون میکنه میرن و نیرو ویا سرعت اولیه ای باعث پراکنده شدنشون نیست.
ذرات پراکنده شده در موقع انفجار بزرگ بوسیله ی نیروی حاصل از انفجار به اطراف پراکنده شدن.
و مینونن در امتداد شعاع های کره ای به مرکز محل بیگ بنگ پراکنده بشن.
البته ذرات پراکنده شده در لحظه ی انفجار بزرگ بصورت اتم ها وذرات بنیادی اتم بودند و شاید باید برای بررسی حرکتشون در اون لحظه به مکانیک کوانتومی مراجعه کنیم.............

شما در مثال ارائه شده اشتباه متوجه شديد دوست عزيزم

من اين مثال رو در بيان انبساط جهان و كهكشان ها گفتم ،‌ گفتم پراكنده شدن گوسف ندان به هر طرفي مثل انبساط جهان

شايدم مثال ناقصي باشه

به هر حال

اصل ماجرا رو تونستم برسونم ؟؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جهان مرکز نداره!!!!!!!!!!!!!!!!
نامنظمه!!!!!!!!!!!!!!!! اگه نا منظمه چرا خورشید و زمین با هم ببرخورد نمیکنن؟
مگه تو لحظه ی big-bang همه ی جرم جهان تو یک نقطه جمع نشده بود؟
وقتی که انفجار صورت گرفت اجرام در مسیر شعاع هایی به مرکز نقطه ی انفجار  پراکنده شدن.
بعدشم بحث ما رو تقارن نیست.
با تشکر.

divoone1985

عضو جدید
فکر میکنم این رو بشه اندازه گیری کرد.
البته من نمیدونم مرکز جهان کجاست.
ولی راهی که واسه فهمیدنش به ذهنم میرسه اینه که همون اجرامی که گفته میشه دارن از هم دور میشن رو در نظر بگیرن.
سرعت و جهت دور شدن اونها رو میشه محاسبه کرد.
با داشتن مختصات و سرعت و جهت دور شدن تعدادی از این اجرام میشه مرکز رو پیدا کرد.
البته هر چی تعداد این اجرام بیشتر باشه به تقریب دقیق تری میرسیم.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
1سوال
ماده اولیه یا همون ضدماده همونه ماده س که موقع بیگ بنگ منفجر شده؟؟
و حالا دارن میسازنش؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی اگه بسازنش میتونن دنیای جدیدی بسازن؟!:eek:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکر میکنم این رو بشه اندازه گیری کرد.
البته من نمیدونم مرکز جهان کجاست.
ولی راهی که واسه فهمیدنش به ذهنم میرسه اینه که همون اجرامی که گفته میشه دارن از هم دور میشن رو در نظر بگیرن.
سرعت و جهت دور شدن اونها رو میشه محاسبه کرد.
با داشتن مختصات و سرعت و جهت دور شدن تعدادی از این اجرام میشه مرکز رو پیدا کرد.
البته هر چی تعداد این اجرام بیشتر باشه به تقریب دقیق تری میرسیم.
دوست عزیز ممنون که تو بحث شرکت کردی.
یهئ حرف خوبی زدی(مختصات رو باید اندازه گرفت)
مختصات رو نسبت به چه مبدا یی باید بسنجیم؟!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
1سوال
ماده اولیه یا همون ضدماده همونه ماده س که موقع بیگ بنگ منفجر شده؟؟
و حالا دارن میسازنش؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی اگه بسازنش میتونن دنیای جدیدی بسازن؟!:eek:
ضد ماده؟
به ذراتی میگن که تو فضا پراکنده هستند
و به ازای هر ذره یک پاد ذره وجود داره و در صورت برخورد, این دو با آزاد کردن مقداری انرژی ناپدید میشوند.
کی داره پاد ماده میسازه؟
فک نمیکنم بشه دنیای جدید به صورتی که فکر میکنید ساخت.
تنها محصول برخورد ذره و پادذره انرژیه.

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
ولی به نظر من با اینکه جهان کاملا منظمه مرکز انفجار، حداقل به اون معنایی که ما دنبالشیم، نداره.
چون جهان داخل فضا منبسط نشده؛ بلکه فضا همراه جهان منبسط شده .:confused:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلامولی به نظر من با اینکه جهان کاملا منظمه مرکز انفجار، حداقل به اون معنایی که ما دنبالشیم، نداره.چون جهان داخل فضا منبسط نشده؛ بلکه فضا همراه جهان منبسط شده .:confused:
چی؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!111فضا همراه جهان منبسط شده؟!!!!!!!!!!!ینی چی؟میشه یکم توضیح بدی؟

بالا