مشاوره ي گياه پزشکي

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
جمعه هفته پیش !! از من خیلی دوره کاری نمیتونم رووش بکنم فقط میخواستم بدونم چیه !!!!
اره صمغ درخت بود !!!!

senjed A

عضو جدید
منظور من این بود که شبیه عکسای من نبود که گفتین به خاطر باکتری این جوری شده؟ نه اینکه صمغ مال باکتری باشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکسای منم صمغ خارج شده از درخت بود!

سنجد جان کدوم عکسا رو میگی فدات شم. ؟ من کمی اینجا سرم شلوغه کمی گیجم!
گال باکتریایی مثل این نیست بعد بشتر سمت طوقه است (گرچه دیده میشه تا ارتفاع 1.5 متری هم وجود داشته)
گال باکتری خود بافت و پوست درخته با خود باکتری ... چروکیده تر و خشبی بنظر میرسه ... بله صمغ هم دیده میشه اما به تعداد زیاد تر و پراکنده! (گرچه بعضی گالهای مونده صاف شده بنظر میرسه ...
اگه اشتباه میکنم یا نکته ای رو فراموش کردم بفرمایید ...

senjed A

عضو جدید
سنجد جان کدوم عکسا رو میگی فدات شم. ؟ من کمی اینجا سرم شلوغه کمی گیجم!
گال باکتریایی مثل این نیست بعد بشتر سمت طوقه است (گرچه دیده میشه تا ارتفاع 1.5 متری هم وجود داشته)
گال باکتری خود بافت و پوست درخته با خود باکتری ... چروکیده تر و خشبی بنظر میرسه ... بله صمغ هم دیده میشه اما به تعداد زیاد تر و پراکنده! (گرچه بعضی گالهای مونده صاف شده بنظر میرسه ...
اگه اشتباه میکنم یا نکته ای رو فراموش کردم بفرمایید ...
نه صمغایی که روی درختای ماهم بود صاف بود و شفاف !
عکسارو قبلا گذاشته بودم شما شما گفتین باکتریه! ولی خب درسته بیشتر اطراف طوقه بود! و فضولات هم اطرافش دیده نمیشد ولی درختامون کرم خراط هم داره میشه این صمغ ها به خاطر اونام باشه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سنجد جان اگر بتونی یه بار دیگه اون عکسا رو بزاری ممنون میشم ... خودمم گیج شدم!
بله میتونه باشه ...
عکسا رو بزار من برم شاید 12 اومدم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی سنجد جان
دیدم آروم شدم
خب تفاوت زیاد داره
من تو چند پست اخیر فکر کنم گفتم که بهت گفته بودم گال باکتریایی!
در صورتی که بهت گفته بودم شانکر باکتریایی! درسته اونا شانکر باکتریاییه ... (خدا بخواد درست گفتم)
همراه شیرتبه یا همون صمغ زخم هم دیده میشه ...
عکسی که الهام گذاشته با عکس تو فرق داره ...
خب حالا که آروم شدم
میرم شام بخورم!

tatoo

عضو جدید
وای که شرمنده نشد 2 2 تا 4تا کنم ...
من فکر میکنم خاک باغچتون کمبود مواد غذایی داشته باشه
علائم هر دو درخت شباهت زیادی داره به کمبود عناصری مثل فسفر و کلسیم و پتاسیم و تا حدودی به کمبود منیزیم!

گرچه گردو هم میتونه از گرما دچار چنین علائمی بشه ... چون خود من هم گردو کاشتم تو باغچه ... برگاش چنین شکلی پیدا کرد و فاتحه ... (علتش گرمای محیط بود ... با آب و هوای اینجا نمیساخت)

برگای دیگه خرمالو سوراخ شدگی ای پارگی ای ... علائم دیگه ای نداره؟
به باغچتون کود دامی مناسب دادید؟
بعد گردوی شما چند ساله است؟
گردو 4-5 -3 ساله
علائم ديگش ريزش برگه
آره مگه كود دامي مناسب و نا مناسبم داره؟!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم از مناسب میزانش بود ...
ریزش برگ خرمالو دیگه انشالله ...
خب اگر علائم دیگه ای نیست ... فقط لکها و ریزش وجود داره بنظرم کمبود مواد غذایی و استرس عاملش باشه
شاید هم مسمومیت!
تصمیم دقیقی نگرفتیم ... اینا رو گفتم که احتمال زیاد عامل این علائم پاتوژن نیست ... پس میشه با رسیدگی بیشتر مداوا بشه ...
امیدوارم بچه های خوب باغبانی هم بیان و نظری بدن ...

tatoo

عضو جدید
منظورم از مناسب میزانش بود ...
ریزش برگ خرمالو دیگه انشالله ...
خب اگر علائم دیگه ای نیست ... فقط لکها و ریزش وجود داره بنظرم کمبود مواد غذایی و استرس عاملش باشه
شاید هم مسمومیت!
تصمیم دقیقی نگرفتیم ... اینا رو گفتم که احتمال زیاد عامل این علائم پاتوژن نیست ... پس میشه با رسیدگی بیشتر مداوا بشه ...
امیدوارم بچه های خوب باغبانی هم بیان و نظری بدن ...
ريزش برگ هردو
ممنونم از رهنمود هاتون

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=65940&d=1317141439

این به نظر میاد کرم طوقه یا همون کاپنودیس داشته باشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

بله امکانش هست ... الان حضور ذهن ندارم در مورد خسارت کاپنودیس شما بالاخره تجربه بیشتری دارید ...
اما تو همین باغ دانشگاه ما تو همین وضع صمغ زدگی با لارو کرم خراط مواجه شدیم ... شباهت ها وجود داره دیگه ...

من تازه صفحه 39 ام... اگه شماره پستو بگید بهتر از شماره صفحه هست!

برای تو 20 پستی نشون داده میشه! 66 رو تقسیم بر 2 کنی میشه 33 شما!

mbaharr

عضو جدید
لطفا مشکل کاج مطبق منو بگید چیه؟؟

لطفا مشکل کاج مطبق منو بگید چیه؟؟

با عرض سلام و ادب. یکی دو هفته ای میشه که کاج مطبق دو ساله ی من داره یکی یکی از سوزن های برگ های پایینش زرد میشه و می ریزه. دیروز متوجه شدم که این بلا داره سر طبقه ی بعدی هم میاد. و مطمئن هستم که آفت یا قارچ نداره و هر روز هم آب پاشی میکنمش و به طور منظم بهش آب میدم.
خواهش میکنم اگه میتونید مشکل منو حل کنید چون خیلی خیلی ناراحتم .
چند تا عکس همین امروز ازش گرفتم .

Image0662.jpgImage0663.jpg

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اگه فقط از برگهای پایینش باشه که مشکلی نیست، پیر شده! خواه ناخواه برگهای پایین میریزه و برگ جدید در میاره.
ولی اگه برگهای بالاتر زرد میشن و میریزن ممکنه به دلیل گرما یا خشکی هوا باشه، آب پاشی که میکنید (هرچند فکر کنم آپ پاشی هر روز نیاز نباشه) بنابراین بهتره به جای خنکتر و با جریان بهتر هوا منتقلش کنید. اگه کنار پنجره باشه که بیشتر از نور غیر مستقیم استفاده کنه بهتره، البته هفته ای یه بار بچرخونیدش که گیاهتون کج نشه!
در مورد آبیاری هم نگفتی چند روز یه بار بهش آب میدی؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=65940&d=1317141439

اسم درختش چیه رضا ؟!!!

چون همچین چیزی روی درخت بادوم زیاد دیدم .

mbaharr

عضو جدید
@ Phyto : سلام ممنون که پاسخ دادید
ولی این مشکل ریزش سوزن ها داره به طبقات بعدی هم سرایت میکنه. من شش لیوان آب هر چهار روز یکبار بهش میدم . دمای اتاق خوبه و گرم نیست. من سه ماه تابستون کاج رو در حیاط ، سایه آفتاب گذاشتمش و حالش خوب بود ، ولی بعد از اینکه اول مهر به اتاق منتقلش کردم بتدریج این اتفاق براش داره میافته.
بنظر شما خاکش ضعیف نشده؟ من دو هفته یکبار آهن بهش میدم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام و ادب. یکی دو هفته ای میشه که کاج مطبق دو ساله ی من داره یکی یکی از سوزن های برگ های پایینش زرد میشه و می ریزه. دیروز متوجه شدم که این بلا داره سر طبقه ی بعدی هم میاد. و مطمئن هستم که آفت یا قارچ نداره و هر روز هم آب پاشی میکنمش و به طور منظم بهش آب میدم.
خواهش میکنم اگه میتونید مشکل منو حل کنید چون خیلی خیلی ناراحتم .
چند تا عکس همین امروز ازش گرفتم .

اگه فقط از برگهای پایینش باشه که مشکلی نیست، پیر شده! خواه ناخواه برگهای پایین میریزه و برگ جدید در میاره.
ولی اگه برگهای بالاتر زرد میشن و میریزن ممکنه به دلیل گرما یا خشکی هوا باشه، آب پاشی که میکنید (هرچند فکر کنم آپ پاشی هر روز نیاز نباشه) بنابراین بهتره به جای خنکتر و با جریان بهتر هوا منتقلش کنید. اگه کنار پنجره باشه که بیشتر از نور غیر مستقیم استفاده کنه بهتره، البته هفته ای یه بار بچرخونیدش که گیاهتون کج نشه!
در مورد آبیاری هم نگفتی چند روز یه بار بهش آب میدی؟

@ Phyto : سلام ممنون که پاسخ دادید
ولی این مشکل ریزش سوزن ها داره به طبقات بعدی هم سرایت میکنه. من شش لیوان آب هر چهار روز یکبار بهش میدم . دمای اتاق خوبه و گرم نیست. من سه ماه تابستون کاج رو در حیاط ، سایه آفتاب گذاشتمش و حالش خوب بود ، ولی بعد از اینکه اول مهر به اتاق منتقلش کردم بتدریج این اتفاق براش داره میافته.
بنظر شما خاکش ضعیف نشده؟ من دو هفته یکبار آهن بهش میدم.

سلام
3 دلیل میتونه باشه که یکیش رو رضا گفت و شما گفتی که میتونه اون نباشه
منم نظرم رو کلی میگم و یه سری نکات داره که اونا رو هم میگم
خودت به نتیجه برس
عجله ایه دیگه
خب میتونه گرمای هوا هم باشه اما این زرد شدگی ملایمی که تو عکسات هست فکر نکنم واسه گرما باشه
البته از نشانه های گرمای بیش از حد زردی به همراه نکروتیک شدن هم میتونه باشه (قسمتای کوچیکی هم قهوه ای میشن)

میتونه از علائم ضعیف بودن خاکت باشه ...
گرچه گلدونت نسبتا مناسبه (بر اساس رنگ خاکت میگم)

فکر کنم به گیاه استرس وارد شده باشه
اینکه محل گیاه رو عوض میکنی مثلا طول دوره نوری و میزان جریان هوا واسه گیاه تغییر میکنه و گیاه تا بیاد خودشو با اون شرایط وفق بده امکان داره کمی ریزش برگ و فرسودگی داشته باشه

اگه طول نوردهی فکر میکنی کمتر شده سعی کن با روشنایی ها جبران نوری کنی!
هفته ای یک بار آب بده
هفته ای یک بار هم غبار پاشی کن
دمای بالای 18 یا 20 بهش خسارت میزنه
خاک رویی گلدونت رو با کمپوست عوض کن

senjed A

عضو جدید
سلام
بچه ها درختای صنوبر محوطه خوابگامون خیلی زیاد از این سپردارا داره... هم رو ساقه س هم روی برگاش باید چیکارش کرد؟
البته الان همه از سپرشون خارج شده بودن!

10.jpg11.jpg

بعضی از شاخه ها هم چند تا برگ انتهاشون به طور یکنواخت زرد شده بود که تو پست بعدی عکسشو میزارم
بعدم اینکه کل درختای اونجا تنه شون ترکای بزرگی داشت که من فکر میکنم به خاطر تفاوت دمای شدید روز و شب باشه میخوام نظر شمارو هم بدونم آخه این ترکا فقط در قسمت پایین تنه دیده میشد!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من که کلا هیچی بارم نیست !!! اما با اعتماد به نفس تمام اظهار فضل میکنم و در آخر میشکفم !!!

به نظر من خوب زردی برگ هاش طبیعیه دیگه !! الان فصل پاییز و همه درخت هام به جز کاج و سرو اینا خزان دارن دیگه !!!

اما ترک پای درخت !! من از اینا تو اصفهان هم زیاد دیدم !! برای خود منم سوال !! اما نکته جالبی که وجود داره این ترک ها بیشتر توی درخت های مسن دیده میشه !! بعد اگه دقت کرده باشین درخت هایی که خیلی بزرگ میشن کلن تنه پاایین خالی میشه ولی از بالا زنده هستن !! مث همون درخت بزرگه توش کافی شاب زده بودن !! دقیقا یادم نیست کجا بود اما یکبارتو اخبار نشونش داد فک کنم !!

الان به همون کلمه شکفتن میرسیم :redface:

senjed A

عضو جدید
من که کلا هیچی بارم نیست !!! اما با اعتماد به نفس تمام اظهار فضل میکنم و در آخر میشکفم !!!

به نظر من خوب زردی برگ هاش طبیعیه دیگه !! الان فصل پاییز و همه درخت هام به جز کاج و سرو اینا خزان دارن دیگه !!!

اما ترک پای درخت !! من از اینا تو اصفهان هم زیاد دیدم !! برای خود منم سوال !! اما نکته جالبی که وجود داره این ترک ها بیشتر توی درخت های مسن دیده میشه !! بعد اگه دقت کرده باشین درخت هایی که خیلی بزرگ میشن کلن تنه پاایین خالی میشه ولی از بالا زنده هستن !! مث همون درخت بزرگه توش کافی شاب زده بودن !! دقیقا یادم نیست کجا بود اما یکبارتو اخبار نشونش داد فک کنم !!

الان به همون کلمه شکفتن میرسیم :redface:
مرسی عزیزم ولی آخه این برگا کلا زرد نشده بود فقط بعضی از شاخه ها اونم چندتا برگ انتهاییش یهو زرد شده بود!
آره درسته درختا وقتی سنشون بالا میره تنه پایین خالی میشه منم دیدم ولی نهالای اینجا هم پوست روی تنشون بعضی جاهاش جدا شده بود و ترک خورده بود.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
طیبه جان شهرکردی دیگه نه؟
هوا باید خیلی سرد باشه دیگه!؟
این عکسا مال همین روزاست؟
چه جالب!

توی عکس سپردار دقیق مشخص نیست یعنی من نمیتونم جنسش رو حدس بزنم
اما فکر کنم اگر سپردار باشه باید لپیدوسافس باشه ...
خب زرد شدن برگ های سرشاخه از علائم سپردار میتونه باشه دیگه ... تجمع زیاد و تغذیه زیاد باعث این زرد شدگیه ...
والا برای درختای غیرمثمر مبارزه خاصی توصیه نمیشه و نشده فکر کنم
اما اگر بخواد مبارزه صورت بگیره ... سمپاشی علیه اینا معمولا یا اوایل بهاره یا اواخر بهار (اگه دو نوبت باشه که اوایل و اواخره)
اینا بستگی داره به تشخیص جنس
چون بعضیا بصورت تخم و بعضی ها بصورت حشره کامل زمستون گذرانی دارن ...
از اونجایی که تشخیص ندادیم چیه و نمیدونیم زمستون گذرانیش به چه صورته
اطلاعات کلی میزارم:
اگر زمستون گذرانیش بصورت حشره کامل باشه یا حتی پوره سنین آخر مبارزه زمستونه انجام میشه (روغن پاشی: اواخر زمستون)
سمپاشی هم با سمهایی مثل اکامت و گوزاتیون و اتیون و ... انجام میشه نو بهار (ولی اصلا توصیه نمیشه)

دشمن طبیعی هم دارنا ... اما تو اون منطقه شما مثل اینکه نسلشون منقرض شده ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد ترک ها:
من فکر نکنم این ترک یا شکاف ها مال امسال یا سال گذشته باشه
چون بنظر میاد ترمیم شده باشن ... به هر دلیلی که شکاف برداشته (خسارت مستقیم آدمیزاد! سردی و گرمی! یا ...)
اگر هم بخاطر مسن شدن گیاه باشه من فکر کنم بخاطر فشاری (وزن درخت) که به تنه (مخصوصا قسمت پایین تنه) میاد باشه!
و خسارتش مربوط به بیماری و یا آفات نمیشه.

این نظر من بود
دوستان باغبانی باید بهتر بدونن.

senjed A

عضو جدید
در مورد ترک ها:
من فکر نکنم این ترک یا شکاف ها مال امسال یا سال گذشته باشه
چون بنظر میاد ترمیم شده باشن ... به هر دلیلی که شکاف برداشته (خسارت مستقیم آدمیزاد! سردی و گرمی! یا ...)
اگر هم بخاطر مسن شدن گیاه باشه من فکر کنم بخاطر فشاری (وزن درخت) که به تنه (مخصوصا قسمت پایین تنه) میاد باشه!
و خسارتش مربوط به بیماری و یا آفات نمیشه.

این نظر من بود
دوستان باغبانی باید بهتر بدونن.
ممنون آقا حمید!

بالا