بیایم فیزیک رو راحتر یاد بگیریم 3( بی نظمی)

آقای سعید حیدری

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم چرا اما مثل این که اینا خیلی بهم مرتبط هستند. اینا من می گم آخه، نمی دونم چطور میشه وقتی تو یه کلاس یکی می خنده همه شروع به خنده می کنند! Choas آره نشسته بودیم تو کلاس که یه دفعه همه جمع شروع کردند به خندیدن، شاید واسه خیلی ها این اتفاق پیش اومده باشه،رو کردم به یکی که اصلا تو این وادیه ها نبود و گفتم: میشه بگی چرا خندیدی؟ من من کردی و گفت : آقا اینا خندیدن منم خندم گرفت. گفتم عجب . از بغل دستیش پرسیدم تو چرا خندیدی اونم توپ را پاس داد تو زمین یکی دیگه و در آخر وقتی به دو نفر آخری رسیدم ، یکی گفت: آقا اینا یه جوک بامزه برامون تعریف کردن (البته جوک مورد نظر کاملا مودبانه! بود) ما هم نتونستیم جلوی خندمون را بگیریم، آروم خندیدیم نمی دونستیم این طوری میشه! گفتم، عجب پس یه خنده کوچیک می تونه باعث ایجاد یه همهمه بزرگ بشه، قبول دارین؟ همه موافق بودند با این تفاسیر جالب است بدونید که اگه همین را به جهان هستی تعمیم بدیم و کلاس را به عنوان یک جهان در نظر بگیریم و عناصر جهان را به عنوان افراد کلاس می توانیم چنین بیان کنیم که "گاهی یک تغییر جزئی در یک رویداد سبب ایجاد یک آشفتگی در زمان های بعد (اینجا بسیار بزرگ) می شود." Choas در لغت به معني درهم ريختگي ؛ آشفتگي و بي نظمي است و مترادف آن در مكانيك Turbulance يا تلاطم مي باشد اين واژه به معني فقدان هرگونه ساختار يا نظم است و معمولا در محاورات روزمره آشوب و آشفتگي نشانه بي نظمي و سازمان نيافتگي به نظر آورده مي شود و جنبه منفي دربردارد. اما در واقع با پيدايش نگرش جديد و روشن شدن ابعاد علمي و نظري آن امروزه ديگر بي نظمي وآشوب به مفهوم سازمان نيافتگي ؛ ناكارائي ؛ ودرهم ريختگي تلقي نمي شود بلكه بي نظمي وجود جنبه هاي غيرقابل پيش بيني واتفاقي درپديده هاي پوياست كه ويژگي خاص خود را داراست. بي نظمي نوعي نظم غائي دربي نظمي است. بر همین اساس لورنس درتحقيقات خود با شگفتي به اين نتيجه رسيد كه يك تغيير جزئي درشرايط اوليه معادلات پيش بيني كننده جوي ؛ منجر به تغييرات بسيار شديد درنتايج حاصل ازآنها مي گردد. بعبارت ديگر اثر پروانه‌اي اين تئوري به گونه‌اي است كه يك تغيير جزئي در ابتدا منجر به يك تغيير بسيار بزرگ درپايان كار خواهدشد بدين مفهوم كه مثلا ؛ اگر پروانه اي در " پكن " پر بزند ممكن است بر اثر اين پرزدن ابري حركت كرده ودر " نيويورك " طوفاني ايجاد شود. درگذشته سيستمهائي كه اثر پروانه اي ازخود نشان مي دادند به عنوان سيستمهاي بررسي ناپذير ازحيطه مطالعات علمي كنار نهاده مي شد و به اين جهت روش تحليلي خاصي براي مطالعه آنها به وجود نيامده بود، اما امروزه اين سيستمها محل توجه دانشمندان است و كوشش مي شود تا مسائلي كه قبلا تصادفي ؛ ناموزون و بي نظم تلقي مي شدند با تئوري آشوب مطالعه و راه حل يابي شوند. بنابراین بیایید از خنده های بی جا پرهیز کنیم تا مبادا باعث ایجاد یک آشفتگی بزرگ تر شویم.

elman13

عضو جدید
این قشنگه ولی فک کنم اثر خنده + و اثر گریه - یه نه؟