درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
مقدار اکسیژن مورد نیاز برای هر کوره رو چگونه و با چه محاسباتی حساب میکنند؟

فرمول سوختن رو براي سوخت کوره مورد نظرت بنويس و ببين از نظر مولي چقدر اکسيژن نياز داره، خب بي شک اين اکسيژن از هوا تامين ميشه که 20.9 درصد مولي هوا اکسيژن هست مقدار هواي مورد نياز رو هم از اين طريق حساب کن، يه مقداري هم هواي اضافي واسه سوختن در نظر ميگيريم.
به طور کلي از نظر جرمي حدود 20 برابر سوختي مثل متان خالص هوا براي يک کوره فرايندي مورد نيازه

ehsan-shimi

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد pigging (توپک رانی) کسی اطلاعات مکتوبی داره؟ هندبوک - اموزشی - مقاله - اصلاعات تخصصی انجام عملیات و ... چه شرکت هایی انجام میدن و آیا واقعا تکنولوژی و تولیدش بومی شده ؟
خودم کتابی با عنوان Pipeline Pigging Technology دارم ولی ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره در اختیارم بزاره.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد pigging (توپک رانی) کسی اطلاعات مکتوبی داره؟ هندبوک - اموزشی - مقاله - اصلاعات تخصصی انجام عملیات و ... چه شرکت هایی انجام میدن و آیا واقعا تکنولوژی و تولیدش بومی شده ؟
خودم کتابی با عنوان Pipeline Pigging Technology دارم ولی ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره در اختیارم بزاره.

فقط در مورد بومي بودن يا نبودنش عرض بشود که الان در جاهاي مختلف تو خود کشور توسط شرکتهاي خودمون اجرا ميشه و اگه منظورتون اينه بومي هستش.
الان پيگ راني هوشمند هم توسط شرکتهاي داخلي انجام ميشه

ehsan-shimi

عضو جدید
فقط در مورد بومي بودن يا نبودنش عرض بشود که الان در جاهاي مختلف تو خود کشور توسط شرکتهاي خودمون اجرا ميشه و اگه منظورتون اينه بومي هستش.
الان پيگ راني هوشمند هم توسط شرکتهاي داخلي انجام ميشه
میدونید چه شرکت هایی؟و در کجاها؟
گمون نمیکنم اینجور که میگید باشه...به هر حال ممنون از توجهتون
کسی اطلاعات کاملتری نداره؟از جزئیات و اطلاعات تخصصی عملیات

peiman66

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دو تا سوال دارم:
1-شیر فشار شکن از چه نوعه؟مکانیزم عملکردش چطوره؟
2-برای پالایش گاز بعد از مرحله شیرین سازی و نم زدایی مرحله تفکیک قرار داره.مرحله تفکیک به چه صورته؟یه جایی دیدم که گفته به وسیله برج های تقطیر متعددی هست.یه جا دیگه دیدم که گفته به وسیله محلول های خاصی هست.یه توضیح بدید لطفا

R.BAHREINI

عضو جدید
موتور دور فركانسي

موتور دور فركانسي

سلام
اگر يه پمپ با دور ثابت داشته باشيم ( برقي ) ميشه با استفاده از دور متغير فركانسي دور و در نهايت دبي اون رو كنترل كرد
با فرض امكان تغييرات فوق ايا مشكلي براي پمپ و يا موتور اون پس از اعمال تغييرات بوجود مياد؟
البته به نظر م چون هواي كولينگ روي كيسينگ موتور كم ميشه امكان داره موتور گرم بشه !

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
دو تا سوال دارم:
1-شیر فشار شکن از چه نوعه؟مکانیزم عملکردش چطوره؟
2-برای پالایش گاز بعد از مرحله شیرین سازی و نم زدایی مرحله تفکیک قرار داره.مرحله تفکیک به چه صورته؟یه جایی دیدم که گفته به وسیله برج های تقطیر متعددی هست.یه جا دیگه دیدم که گفته به وسیله محلول های خاصی هست.یه توضیح بدید لطفا

سلام، ترتیب رو اشتباه گفتید، شیرین سازی اولیه، تقویت فشار، نم زدایی، شیرین سازی نهایی.
واحد اندازه گیری گاز ترش ورودی
واحد حذف گازهای اسیدی
واحد نم زدایی و مرکاپتان زدایی
واحد مایع سازی
واحد تبرید
واحد جداسازی
واحد بازیافت گوگرد
حالا بعد همه اینا اگه بخوان میفرستنش توی واحد GTL یا LPG یا هر چی که دیگه هستش ما GTL رو توی ایران نداریم. توی واحد LPG از برج های پرشده استفاده میشه، توی واحد GTL از راکتورهاهی خود گرمایی استفاده میشه. گاز رو توی برج تقطیر نمیفرستن:d خوراک معمولا به صورت مایع رو ارسال میکن، کم پیش میاد توی واحدهای پالایشگاهی، من ندیدم، شاید بچه ها دیده باشن بیشتر بتونن توضیح بدن به شما.
سلام
اگر يه پمپ با دور ثابت داشته باشيم ( برقي ) ميشه با استفاده از دور متغير فركانسي دور و در نهايت دبي اون رو كنترل كرد
با فرض امكان تغييرات فوق ايا مشكلي براي پمپ و يا موتور اون پس از اعمال تغييرات بوجود مياد؟
البته به نظر م چون هواي كولينگ روي كيسينگ موتور كم ميشه امكان داره موتور گرم بشه !

سلام، نوچ نمیشه، یه نوع پمپ شرکت نفت آورده بود سیستمش هوشمند بود که واس اتفاقات خاص مثلا اگه پمپ دور پروانش لجن بگیره یا چیزی گیر کنه، اون سیستم به صورت خودکار فعال میشد و حرکت دورانی رو به صورت تصادفی یا رندوم انجام میداد تا بتونه اون جسم خارجی که به بدنه پروانه متصل شده رو برداره که اون هم واسه مدت کوتاه هستش چون باعث داغ شدن میشه، همون طور که خدوتون گفتید، با این کار دبی هی تغییر میک نه و اصلا ثابت نمیشه. این کار باعث آسیب رسیدن به یاتاقان میشه. تغییر حجم سیال رو داره حتی بعضی اوقات بیشتر از حد نرمال دور میره بالا و خطرات خاص خودش رو داره.

peiman66

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، ترتیب رو اشتباه گفتید، شیرین سازی اولیه، تقویت فشار، نم زدایی، شیرین سازی نهایی.
واحد اندازه گیری گاز ترش ورودی
واحد حذف گازهای اسیدی
واحد نم زدایی و مرکاپتان زدایی
واحد مایع سازی
واحد تبرید
واحد جداسازی
واحد بازیافت گوگرد
حالا بعد همه اینا اگه بخوان میفرستنش توی واحد GTL یا LPG یا هر چی که دیگه هستش ما GTL رو توی ایران نداریم. توی واحد LPG از برج های پرشده استفاده میشه، توی واحد GTL از راکتورهاهی خود گرمایی استفاده میشه. گاز رو توی برج تقطیر نمیفرستن:d خوراک معمولا به صورت مایع رو ارسال میکن، کم پیش میاد توی واحدهای پالایشگاهی، من ندیدم، شاید بچه ها دیده باشن بیشتر بتونن توضیح بدن به شما.
مرسی از توجهتون.
ترتیب اولیه مد نظرم نبود واسه همین خلاصش کردم.اما در مورد مرحله تفکیک من جزوات مختلفی دارم که تو هر کدوم یه چیز متفاوت گفته.مثلا یه جزوه از پژوهشگاه صنعت نفت دارم که مرحله تفکیک رو اینطور گفته:به منظور جداسازی متان-اتان-پروپان و سایر ترکیبات از فرایند تقطیر استفاده میشود.شرایط عملیاتی این واحد ها در دماهای خیلی پایین است.برای نمونه بسته به فشار عملیاتی دمای بالای برج متان زدا به حدود 110-درجه سانتیگراد میرسد.
تو یه جزوه دیگه که از جزوات اموزشی شرکت ملی پتروشیمی هست گفته که جداسازی توسط حلال های خاصی صورت میگیره.
یه جایی هم که پرسیدم اصلا یه چیز دیگه بهم گفتن.من که هنگ کردم:confused:
در مورد سوال اولم کسی چیزی میدونه؟شیر فشار شکن چه نوع شیریه؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از توجهتون.
ترتیب اولیه مد نظرم نبود واسه همین خلاصش کردم.اما در مورد مرحله تفکیک من جزوات مختلفی دارم که تو هر کدوم یه چیز متفاوت گفته.مثلا یه جزوه از پژوهشگاه صنعت نفت دارم که مرحله تفکیک رو اینطور گفته:به منظور جداسازی متان-اتان-پروپان و سایر ترکیبات از فرایند تقطیر استفاده میشود.شرایط عملیاتی این واحد ها در دماهای خیلی پایین است.برای نمونه بسته به فشار عملیاتی دمای بالای برج متان زدا به حدود 110-درجه سانتیگراد میرسد.
تو یه جزوه دیگه که از جزوات اموزشی شرکت ملی پتروشیمی هست گفته که جداسازی توسط حلال های خاصی صورت میگیره.

شیر فشار شکن در حقیقت یه pcv یا همون pressur control valve هستش که بر اساس پدیده ژول تامسون عمل می کنه.
مثلا تو واحدی که خودم هستم گاز مایع این شیر رو داریم که به شیر ژول تامسون معروف هستش و با کارش افت فشار گاز هست.

پدیده ژول تامسون هم که خودت بهتر از من می دونی درسته؟

سلام

ببنید الکتروموتورها به دو دسته تقسیم میشن، AC و DC. الکتروموتورهای AC که امروزه بیشترین استفاده رو دارن از نوع «قفس سنجابی» هست. این موتورهای قفس سنجابی با تغییر فرکانس برق، دورشون تغییر می کنه. دستگاهی که فرکانس برق و به طبع اون دور الکتروموتور رو قابل تغییر می کنه اینورتر هست. اگه فرکانس رو افزایش بدید دور الکتروموتور بالا میره و اگر هم فرکانس رو پایین بیارین، دور الکتروموتور پایین میاد.

اگر محدوده تغییر دور که مد نظر شماست کم باشه، مشکلی برای الکتروموتور پیش نمیاره اما اگه زیاد باشه چندتا مشکل ایجاد می کنه. اگر دور رو خیلی کم بکنید، (همونطور که خودتون هم گفتید) حجم هوایی که پروانه پشت الکتروموتور تامین میکنه کاهش پیدا می کنه و نمیتونه الکتروموتور رو خنک کنه و احتمال سوختن الکتروموتور هست. اگر دور رو خیلی زیاد کنید، توانی که پروانه خنک الکتروموتور مصرف می کنه اونقدر زیاد میشه که عملاً توان قابل استفاده از الکتروموتور کاهش شدید پیدا می کنه. اگه این الکتروموتور به یک پمپ وصل باشه، با دوبرابر کردن دور الکتروموتور، توان مصرفی پمپ هشت برابر میشه اما الکتروموتور فقط دورش دوبرابر شده ولی توانش تغییری (تقریبا) نکرده! بخاطر همین الکتروموتور خواهد سوخت.

البته الکتروموتورهایی در بازار هست (در تهران در خیابون سعدی) که به الکتروموتورهای مخصوص اینورتر معروفن. در این الکتروموتورها، فن خنک کننده الکتروموتور مستقل از الکتروموتور هست و افزایش و یا کاهش دور الکتروموتور، روی سرعت دوران فن بی تاثیر بوده و فن خنک کننده الکتروموتور با دور ثابت می چرخه و الکتروموتور رو خنک می کنه. برای تشخیص این الکتروموتورها از روی ظاهر باید بگم که کلاهک پشت الکتروموتور که روی پروانه خنک کن انتهای الکتروموتور رو می پوشونه خیلی کشیده تر از الکتروموتورهای معمولی هست.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مرسی از توجهتون.

ببینید شما توی سوالی که مطرح کردید گفتید پالایش گاز!! الان پروپان و بوتان و غیره و مطرح کردید!! اینا ها گاز نیستن، به خاطر همین از برج تقطیر استفاده شده واسه جداسازی، منظور از حلال هم امین هستش، اگر گاز داشته باشیم از پایین برج جذب وارد می کنیم و از بالا ی برج جذب آمین که مایع هستش رو وارد می کنیم، گاز به خاطر سبک بودن بالا میره و امین هم به دلیل مایع بودن و سنگین بودن و نیروی گرانش زمین به پایین سقوط می کنه توی این حین هم تماس داده میشن فاز گاز و مایع (یا سینی هستش یا پک) واسه برج هایی که واکنش شیمیایی رخ میده داخلشون از سینی دار بهتره که استفاده بشه. این فرآیندی که انجام میشه واسه شیرین سازیش هستش تا گوگردش رو بگیره بعدش میبرنش یه جای دیگه یه مرحله سرد سازی انجام میدن و یک خرواک مایع بدست میاد. اما اونی که داخل برج تقطیر هستش و توی جزوه آموزشی پژوهشکده توضیح داده مربوط به فاز مایع هستش که وارد برج میشه. روش کاری به چندتا چیز بستگی داره:
نوع خوراک
نوع محصول درخواستی
=====
مثلا یه واحد پالایشگاهی فقط LPG بدست میاره که شامل پرپان و بوتان هستش که این براش به صرفه نیست بیاد از برج تقطیر خلا و اتمسفریک و... استفاده کنه و بقیه محصولات رو بدست بیاره. میاد از برجی استفاده می کنه که در دما و فشار خاصی فقط این محصول رو بده بهش، یا میاد از روشی استفاده می کنه که اینها رو بهش بده. هیچ دوتا پالایشگاهی هم شما نمیتونید پیدا کنید که روش کاریشون یک شکل باشه.

peiman66

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببینید شما توی سوالی که مطرح کردید گفتید پالایش گاز!! الان پروپان و بوتان و غیره و مطرح کردید!! اینا ها گاز نیستن، به خاطر همین از برج تقطیر استفاده شده واسه جداسازی، منظور از حلال هم امین هستش، اگر گاز داشته باشیم از پایین برج جذب وارد می کنیم و از بالا ی برج جذب آمین که مایع هستش رو وارد می کنیم، گاز به خاطر سبک بودن بالا میره و امین هم به دلیل مایع بودن و سنگین بودن و نیروی گرانش زمین به پایین سقوط می کنه توی این حین هم تماس داده میشن فاز گاز و مایع (یا سینی هستش یا پک) واسه برج هایی که واکنش شیمیایی رخ میده داخلشون از سینی دار بهتره که استفاده بشه. این فرآیندی که انجام میشه واسه شیرین سازیش هستش تا گوگردش رو بگیره بعدش میبرنش یه جای دیگه یه مرحله سرد سازی انجام میدن و یک خرواک مایع بدست میاد. اما اونی که داخل برج تقطیر هستش و توی جزوه آموزشی پژوهشکده توضیح داده مربوط به فاز مایع هستش که وارد برج میشه. روش کاری به چندتا چیز بستگی داره:
نوع خوراک
نوع محصول درخواستی
=====
مثلا یه واحد پالایشگاهی فقط LPG بدست میاره که شامل پرپان و بوتان هستش که این براش به صرفه نیست بیاد از برج تقطیر خلا و اتمسفریک و... استفاده کنه و بقیه محصولات رو بدست بیاره. میاد از برجی استفاده می کنه که در دما و فشار خاصی فقط این محصول رو بده بهش، یا میاد از روشی استفاده می کنه که اینها رو بهش بده. هیچ دوتا پالایشگاهی هم شما نمیتونید پیدا کنید که روش کاریشون یک شکل باشه.
مرسی رییس.فقط دو تا شبهه برام بوجود اومد.
یه چیزی رو نمیفهمم.چیزی رو که شما گاز صدا میکنید از چه ماده ای تشکیل شده؟مگه اینطور نیس که گازی که از چاه استخراج میشه شامل اجزای مختلفی از جمله LNG-LPG-CONDENSATEهست که باید از هم جدا شن؟
دوم اینکه تو یکی از جزوه ها گفته شده برای جداسازی اجزایی که نام بردم(LNG-LPG-CONDENSATE) از حلال های خاصی استفاده میشه.(معادل مرحله ای که تو جزوه دیگه گفته شده از تقطیر استفاده میشه).منظور حلال امین برای شیرین سازی نیست.در مورد این حلال ها اطلاع دارید؟

آخرین ویرایش:

baztab_2

عضو جدید
[FONT=&quot]با سلام من یک نکته را لازم میدانم مطرح کنم از لحاظ اصولی گفتن کلمه گاز یک اصطلاح نسبی می باشد چرا که در شرایط ناظر که ما باشیم و در روی کره زمین زندگی می کنیم هرسیالی که تعریف گاز داشته باشد را گاز میدانیم وهر سیالی که تعریف مایع داشته باشد مایع میدانیم ولی این تعاریف عمومی برای کل هستی می باشد . ولی اینکه در کرات دیگر اینها را که ما مایع می نمامیم ممکن است گاز باشدو بر عکس در مورد شیرین سازی ذکر این نکته را لازم میدانم بنویسم که اگر شما سیالی که دارید مقدار متان ان زیاد باشد در حد 98درصد برای شیرین سازی ابتدا نم زدایی مینمایند بوسیله سلیکال ژل و سپس اگر مقدار گوگرد ان زیاد باشد که بوسیله امین و خانواده انها در برج های اصطلاحا کنتکتور شیرین سازی می نمایند . ولی اگر مقدار ان کم باشد بوسیله مولکولارسیو شیرین سازی می نمایند و سپس جهت سوخت ویا گاز شهری به شبکه سراسری و یا کارخانه های که عموما متانول تولید میکنند ارسال میشود ولی اگر در سیال مورد نظر اگر اتان و پروپان به حدی باشد که قابلیت استخراج از لحاظ اقتصادی داشته باشد انوقت فرایند مقداری تغییر میکند مثلا اگر گازهای همراه نفت باشد در کارخانه های ان جی ال ابتدا گاز ورودی را نم زدایی و شیرین سازی بوسیله امین میکنند سپس در ناحیه ریکاوری دمای گاز را درحد -29 درجه سانیگراد پایین می اورند تا مایعات ان که شامل اتان و پروپان و بوتان به بالا می باشد را استخراج کرده و ان موقع مخلوط اینها را ان جی ال میگویند که در فشار بالای 20 کیلوگرم جهت ارسال به واحد تفکیک گاز ارسال می شود و در انجا بوسیله برج های تفکیک گازهای اتان پروپان بوتان و پنتان پلاس از هم جدا می شوند و به مصارف مورد نظر ارسال میشوند ولی اگر سیال گازی مورد نظر از چاههای گازی باشد که به ان ال ان جی میگویند انوقت مجبورند بخاطر حجم بالای متان جهت استحصال اتان پروپان و بوتان از واحدهای به اصطلاح اتان ریکاوری استفاده کنند که پروسه ان برمبنای دمای تا -90 درجه باید دمای گاز راپایین بیاورند. و بعدا گازهای سنگینتر را استحصال نمایند[/FONT]

baztab_2

عضو جدید
سلام
خوب یکم اطلاعات در مورد سیستم کنترلی و ابزار دقیق یه پالایشگاه میخوام
اینکه چطوری توسط هوای ابزار دقیق یه کارخونه و تجهیزاتش خصوصا ولوها کنترل میشن.ایا کنترل تجهیزات یه پالایشگاه فقط توسط کنتذل ولوها انجام میشه؟
اصلا هوای ابزار دقیق چه هوایی چه خصوصیاتی داره و چطور تهیه میشه.

و کلا هر مطلبی که سیستم کنترلینگ یه پالایشگاه رو توضیح بده.

ممنون.
هوای ابزار دقیق که معمولا در صنعت نفت از ان استفاده می شود از هوای معمولی گرفته می شود که پس از خشک کردن ان بوسیله سلیکازل با فشاری حدود 6کیلوگرم وارد سیستم هوای ابزار دقیق می شود . کنترل ولوها عموما بوسیله دیافراگمی که روی انها هستند بالا و پایین می شوند و نیروی اعمالی روی دیافراگم بوسیله هوای ابزار دقیق می باشد که بسته به طرحی فرایند اگر هوا رو دیافراگم وارد شود به ان اصظلاحا air to close و اگر هوا ابزار دقیق زیر دیافراگم وارد شود به ان air to openمیگویند که سیگنال های کنترلی ان از ظریق ترانسمیتر اعمال میشود

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

دوست عزيز

حضرات توضيحات خوب و به درد بخوري ارائه فرمودند فقط قابل عرض هست که بدون توجه به محدوديتها براي روشن تر شدن مطلب بايد بگم اگر شما دور پمپ رو بتونيد تغيير بديد ( که با تغيير فرکانس در موتورهاي متناوب و ولتاژ در موتورهاي مستقيم ) در حقيقت منحني مشخصه پمپ رو تغيير ميديد و اينجا بايد بر طبق نظر سازنده و بررسي منحني مشخصه پمپ بررسي کنيد ببينيد در چه وضعيتي قرار داريد.

الان در صنعت معمولا خيلي نميشه روي اين پارامتر مانور داد اغلب موتورها يا تک دور هستند يا دو دور که سازنده الکتروموتور پيش بيني هاي خاص خودش رو انجام داده. ولي به طور کلي نشدني نيست

farzad84

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام من یک نکته را لازم میدانم مطرح کنم از لحاظ اصولی گفتن کلمه گاز یک اصطلاح نسبی می باشد چرا که در شرایط ناظر که ما باشیم و در روی کره زمین زندگی می کنیم هرسیالی که تعریف گاز داشته باشد را گاز میدانیم وهر سیالی که تعریف مایع داشته باشد مایع میدانیم ولی این تعاریف عمومی برای کل هستی می باشد . ولی اینکه در کرات دیگر اینها را که ما مایع می نمامیم ممکن است گاز باشدو بر عکس در مورد شیرین سازی ذکر این نکته را لازم میدانم بنویسم که اگر شما سیالی که دارید مقدار متان ان زیاد باشد در حد 98درصد برای شیرین سازی ابتدا نم زدایی مینمایند بوسیله سلیکال ژل و سپس اگر مقدار گوگرد ان زیاد باشد که بوسیله امین و خانواده انها در برج های اصطلاحا کنتکتور شیرین سازی می نمایند . ولی اگر مقدار ان کم باشد بوسیله مولکولارسیو شیرین سازی می نمایند و سپس جهت سوخت ویا گاز شهری به شبکه سراسری و یا کارخانه های که عموما متانول تولید میکنند ارسال میشود ولی اگر در سیال مورد نظر اگر اتان و پروپان به حدی باشد که قابلیت استخراج از لحاظ اقتصادی داشته باشد انوقت فرایند مقداری تغییر میکند مثلا اگر گازهای همراه نفت باشد در کارخانه های ان جی ال ابتدا گاز ورودی را نم زدایی و شیرین سازی بوسیله امین میکنند سپس در ناحیه ریکاوری دمای گاز را درحد -29 درجه سانیگراد پایین می اورند تا مایعات ان که شامل اتان و پروپان و بوتان به بالا می باشد را استخراج کرده و ان موقع مخلوط اینها را ان جی ال میگویند که در فشار بالای 20 کیلوگرم جهت ارسال به واحد تفکیک گاز ارسال می شود و در انجا بوسیله برج های تفکیک گازهای اتان پروپان بوتان و پنتان پلاس از هم جدا می شوند و به مصارف مورد نظر ارسال میشوند ولی اگر سیال گازی مورد نظر از چاههای گازی باشد که به ان ال ان جی میگویند انوقت مجبورند بخاطر حجم بالای متان جهت استحصال اتان پروپان و بوتان از واحدهای به اصطلاح اتان ریکاوری استفاده کنند که پروسه ان برمبنای دمای تا -90 درجه باید دمای گاز راپایین بیاورند. و بعدا گازهای سنگینتر را استحصال نمایند

مهندس براي شيرين سازي گاز ابتدا با آمين مثلا DMA براي گرفتن H2S و CO2 شيرين سازي مي كنند( آمين 100 درصد آمين نيست بلكه 30درصد وزني ان آمين و بقيه ان آب مي باشد) سپس با سيليكاژول نم زدايي مي شود

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس براي شيرين سازي گاز ابتدا با آمين مثلا DMA براي گرفتن H2S و CO2 شيرين سازي مي كنند( آمين 100 درصد آمين نيست بلكه 30درصد وزني ان آمين و بقيه ان آب مي باشد) سپس با سيليكاژول نم زدايي مي شود

فکر میکنم منظورتون MEA یا DEA یا MDEA بود دیگه؟ تا حالا نشنیده بودم DMA کاربرد داشته باشه

jamal20

عضو جدید
كمك در تعيين تفاوت ميان دو سطح سنج Float level switch**** و Displacer Switches ***

كمك در تعيين تفاوت ميان دو سطح سنج Float level switch**** و Displacer Switches ***

با سلام..
من در مورد اين دو سطح سنج داشتم تحقيق مي كردم ولي از اختلاف بين اين دو چيزي متوجه نشدم…
در مورد سطح سنج اول مطالب زير رو با توجه به سايت زير مي تونم ارائه كنم:

http://automationwiki.com/index.php?title=Floats_&_Displacers

Float level switch :

اين سطح سنج شامل يك شناور ساده است كه با يك كوپل مغناطيسي عمل مي كند. شناور طوري روي سطح مايع قرار دارد كه همواره قسمتي از آن در مايع غوطه ور است. شناور به يك ساقه و دسته مغناطيسي (magnetic sleeve) متصل است كه قسمت بالايي آن در يك لوله غير مغناطيسي قرار دارد. افزايش سطح مايع باعث افزايش نيروي شناوري و بالا بردن مجموعه شناور مي شود. در اين حالت آهنربا دسته متصل به شناور را جذب مي كند و با كاهش سطح مايع دسته از آهنربا جدا مي شود. Displacer Switches:

حالا در مورد displacer switch كسي مي تونه راهنمايي كنه كه اختلافش با اين بالايي چيه؟ چرا در اين مدل از فنر استفاده شده؟ علتش چيه؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
ميخواستم بدونم براي شستشويي مبدل هاي حرارتي ( آب كولينگ- روغن ) از چه ماده شيميايي استفاده ميشه ( سمت اب از چه ماده اي و سمت روغن از چه ماده ايي ) ضمنا جنس تيوبها مسي هست؟
ايا تا حالا خودتون هم تجربه استفاده از اون رو داشتيد ؟
ايا روش غوطه وري جواب ميده يا بايد حتما سيركولاسون داشته باشيم

اگه مطلب يا پكيجي جهت تعيين نوع ماده شيميايي با توجه به جنس فلز نيز داريد ممنون ميشم در اختيارم قرار بديد

با سپاس

bulud

عضو جدید
اینکه برج رد با دو قطر می سازند، به خاطر این هستش که هزینه ساخت کم بشود، چون شدت جریان در اون قسمت برج کم هست
اگه ورودی برج قطع بشه، کارمند اتاق کنترل نمی خواهد کاری انجام بده، چون به طور اوتومات شیرهای کنترلی کار خودشون رو انجام می دن

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
ميخواستم بدونم براي شستشويي مبدل هاي حرارتي ( آب كولينگ- روغن ) از چه ماده شيميايي استفاده ميشه ( سمت اب از چه ماده اي و سمت روغن از چه ماده ايي ) ضمنا جنس تيوبها مسي هست؟
ايا تا حالا خودتون هم تجربه استفاده از اون رو داشتيد ؟
ايا روش غوطه وري جواب ميده يا بايد حتما سيركولاسون داشته باشيم

اگه مطلب يا پكيجي جهت تعيين نوع ماده شيميايي با توجه به جنس فلز نيز داريد ممنون ميشم در اختيارم قرار بديد

با سپاس

سلام، شستشو به دو دلیل انجام میشه، مثلا یه مبدل گرفتگی پیدا کرده باشه و میزان رسوب توش زیاد باشه یا اینکه یکی از تیوب ها سوراخ بشه و باعث نفوذ روغن به داخل محفظه یا پوسته بشه. این دو با هم فرق داره.

اگه گرفتگی باشه میان از دستگاه فشار قوی که دقیقا مثل همونی که در واحد های کارواش استفاده میشه و لی با قدرت فوق العاده زیاد که از یک سری از مسیرها گذر کرده و به صورت نوک تیز خارج میشه و اپراتور میاد اون رو جلوی تیوب مورد نظر میگیره و آب با فشار قوی شلیک میشه بهش.

اما اگه حالت دوم باشه که بازهم بستگی به نوع روغن یا اسیدی داره که توی پوسته نشت کرده داره. که با شوینده های معمولی مثل بلیچ هم سریع رفع میشه چون حجم زیادی آلوده نشده.

اگه منظورتون شستشوی شیمیایی هستش که اون متخصص خاص خودش رو می خواد که معمولا شرکت هایی که این ماود رو تولید میکنن خودشون بهتون پیشنهاد میدن. تا تجربه نشه نمیشه گفت اینها هم اطلاعات رو معمولا خروج نمیدن.

کد:
هیدرازین
اسید کلریدریک
اسیدهیدروفلوریدریک
اسید فسفوریک
اسید سولفوریک
اسید نیتریک
اسید تیوگلیکولیک
اسید هیدروفلوریدریک
اسيد سولفامیک
سود پرک
آب ژاول
ليتيوم برومايد
پودر کلر
انواع رزين
وازلین
سدیم لوریل سولفات
استاویل الکل
اکسید روی
متانول
سولفيت سديم
گلیسرین
ایزوپروپیل الکل
الکل اتیلیک
لورامید
متیل الکل
لوریل الکل
سولفات منیزیوم

ولی اگه با بعضی از شرکت های تولید کننده تماس بگیرید بهتون کمک می کنن.

آخرین ویرایش:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام، شستشو به دو دلیل انجام میشه، مثلا یه مبدل گرفتگی پیدا کرده باشه و میزان رسوب توش زیاد باشه یا اینکه یکی از تیوب ها سوراخ بشه و باعث نفوذ روغن به داخل محفظه یا پوسته بشه. این دو با هم فرق داره.

اگه گرفتگی باشه میان از دستگاه فشار قوی که دقیقا مثل همونی که در واحد های کارواش استفاده میشه و لی با قدرت فوق العاده زیاد که از یک سری از مسیرها گذر کرده و به صورت نوک تیز خارج میشه و اپراتور میاد اون رو جلوی تیوب مورد نظر میگیره و آب با فشار قوی شلیک میشه بهش.

اما اگه حالت دوم باشه که بازهم بستگی به نوع روغن یا اسیدی داره که توی پوسته نشت کرده داره. که با شوینده های معمولی مثل بلیچ هم سریع رفع میشه چون حجم زیادی آلوده نشده.

اگه منظورتون شستشوی شیمیایی هستش که اون متخصص خاص خودش رو می خواد که معمولا شرکت هایی که این ماود رو تولید میکنن خودشون بهتون پیشنهاد میدن. تا تجربه نشه نمیشه گفت اینها هم اطلاعات رو معمولا خروج نمیدن.

کد:
هیدرازین
اسید کلریدریک
اسیدهیدروفلوریدریک
اسید فسفوریک
اسید سولفوریک
اسید نیتریک
اسید تیوگلیکولیک
اسید هیدروفلوریدریک
اسيد سولفامیک
سود پرک
آب ژاول
ليتيوم برومايد
پودر کلر
انواع رزين
وازلین
سدیم لوریل سولفات
استاویل الکل
اکسید روی
متانول
سولفيت سديم
گلیسرین
ایزوپروپیل الکل
الکل اتیلیک
لورامید
متیل الکل
لوریل الکل
سولفات منیزیوم

ولی اگه با بعضی از شرکت های تولید کننده تماس بگیرید بهتون کمک می کنن.

سلام
گرفتگي مبدل به دليل رسويات درون شل هست( آب خنك كننده ) و مبدل به دليل فيكس بودن تيوب شيت امكان جت زدن نداره

به عنوان نمونه توي متن ضميمه محدوديت هايي جهت استفاده از اسيد كلريدريك گفته ( نبايد جهت شستشوي استنلس استفاده كرد )
مشاهده پیوست Chem%20Clean%20Ind%20Water%20Systems.pdf

يه پكيج مثل فايل ضميمه ميخواستم كه محدوديت ها و نحوه بكار گيري هر ماده رو بگه
با سپاس

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
گرفتگي مبدل به دليل رسويات درون شل هست( آب خنك كننده ) و مبدل به دليل فيكس بودن تيوب شيت امكان جت زدن نداره

به عنوان نمونه توي متن ضميمه محدوديت هايي جهت استفاده از اسيد كلريدريك گفته ( نبايد جهت شستشوي استنلس استفاده كرد )
مشاهده پیوست 122486

يه پكيج مثل فايل ضميمه ميخواستم كه محدوديت ها و نحوه بكار گيري هر ماده رو بگه
با سپاس

شستشو با جت ماشين فقط درون تيوپها کاربرد داره و سمت شل يعني بيرون تيوپها فقط سطح بيروني اونها و فقط دسته تيوپ بيروني رو در مبدلهاي بزرگ ميشه با جت تميز کرد.

در موردي که شما ميگيد بايد شستشوي شيميايي استفاده بشه و با توجه به جنس تيوپها بايد حلالي انتخاب کرد که اونها رو دچار خوردگي نکنه و بعد هم ايجاد لايه محافظ،
اگر سيستم آب خنک کننده گردشي از سرويس خارج باشه ميشه بدون باز کردن مبدل اقدام به شستشوي شيميايي اون کرد و گرنه بايد از روش غوطه وري درون حوضچه‌اي به اين منظور استفاده بشه که البته بحث نفوذ حلال درون تيوپها هم پيش مياد
با توجه شرايط خاص مبدل کمي اظهار نظر مشکل هستش

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
ميخواستم بدونم كسي اطلاع داره در پكيجهاي توليد ازت از هوا ( مولكولار سيو ) ميزان توليد ازت و هواي ورودي چقدر هست ؟ آيا اختلاف اين دو جريان، گاز احيا راكتورها هست ( درصد اكسيژن در گاز خروجي راكتور در حال احيا رو لازم دارم )
با سپاس

amir4924

عضو جدید
با سلام.
ما یک کمپرسور سه مرحله ای رفت و برگشتی داریم که دارای 3 عدد KO-drum میان مرحله ای هست که دوتای اول اون در بخش head profile از نوع hemispherical بوده(عمودی و شکل سر آن کروی و جوشی ) و سومی که دارای بالاترین فشار است در بخش head profile از نوع flat و پیچ و مهره ای است. به چه دلیل این تفاوت وجود دارد؟

شکل های آن را می توانید مشاهده کنید.Untitled.jpgUntitled2.jpg

بالا