درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام
همونطور كه ميدونيد كمپرسورسورهاي رفت و برگشتي براي دبي هاي پائين و اختلاف فشار (DP) بالا مورد استفاده قرار ميگيرند و كمپرسورهاي سانتريفوژ براي دبي هاي بالا و DP پائين.
توي واحد CCR پالايشگاه دو تا كمپرسور مربوط به RECYCLE GAS هست كه هردو اختلاف فشار پائيني رو تامين ميكنند (در حدود دو تا سه بار) اما در هر دو مورد از كمپرسور رفت و برگشتي استفاده شده. كسي ميدونه دليلش چيه؟ يا بهتره بپرسم اگه به جاي رفت و برگشتي از سانتريفوژ استفاده ميشد چه مشكلي پيش مي اومد؟

دوست عزیز
اگر منحنی عملکرد کمپرسور رو نگاه کنید متوجه تفاوت عملکردی این دو مدل یعنی رفت و برگشتی و سانتریفوژ میشید.

حالا میرسیم به بحث اصلی یعنی انتخاب این کمپرسور، خیلی جاها اگه کمپرسور کوچکی از نوع ساتریفوژ انتخاب کنید برای دبی پایین اختلاف فشار خیلی کم و شاید کمتر از مورد نظر داشته باشه. خب برای تامین این فشار میان یه کمپرسور ساتریفوژ بزرگتر انتخاب میکنن که اختلاف فشار تامین بشه ولی در عوض دبی هم میره بالا حالا برای کم کردن دبی هرچند فشار خروجی بالا میره و میشه با یک ولو در مسیر خروجی کنترلش کرد اما به دستگاه فشار مضاعف وارد میشه و زودتر از موعد خراب میشه.

برای جبران کردن همه این موارد یعنی بالا بردن کمی اختلاف فشار بدون تغییر دبی یعنی آسیب کمتر ، میان و از یه کمپرسور جابجایی مثبت ( یک مدلش رفت و برگشتی هست ) استفاده میکنن.

اگر ابهامی در این توضیحات هست لطفا شرایط عملیاتی فرایند مورد نظر و همچنین مشخصات کمپرسور رو همینجا ضمیمه کنید تا بهتر بشه پاسخ گفت

موفق باشید

baztab_2

عضو جدید
دوست عزیز درباره کمپرسورهای رفت و برگشتیی اشتباه میکنید در واقع تقریبا برعکس گفتید

آخرین ویرایش:

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز درباره کمپرسورهای رفت و برگشتیی اشتباه میکنید در واقع تقریبا برعکس گفتید

اختیار دارید

مقصود من انتخاب یه کمپرسوره نه تغییر در یک کمپرسور موجود

خواهشمندم صحیحش رو برای رفع ابهامات بفرمایید

با تشکر

parvin_k

عضو جدید
سلام...به يك سري اطلاعات در مورد سيستم سولفور زدايي دريك پالايشگاه نياز داشتم...و اينكه از چه موادي و چگونه براي سولفور زدايي بنزين استفاده ميشود؟...ممنون ميشم راهنماييم كنيد

vessel

عضو جدید

hosin hosini

عضو جدید
لطفا من را در مورد راکتور لوله ای بستر ثابت با محاسبات مربوطه راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
لطفا من را در مورد راکتور لوله ای بستر ثابت با محاسبات مربوطه راهنمایی کنید

سلام، چندتا فایل داشتم براتون ضمیمه کردم. شما باید دقیق مشخص کنید کدوم قسمتش رو نیاز دارید! مدل سازی؟ با کاتالیست یا بدون کاتالیست، انتقال حرارت؟ انتقال جرم؟

پیوست ها

• fixbed.part1.rar
    2 مگایابت · بازدیدها: 0
  • fixbed.part2.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0

nazanin1811

کاربر فعال
سلام دوستانی که تو شرکت های مهندسین مشاور epc فعالیت دارن
دوستان این سوال یکم مربوط به مباحث پایپینگِ
مدرک plot plan در هر پروژه ای (منظور مشخصا تو ایرانه) باید توسط licensor مستقیما طراحی بشه و مهندسین شرکت داخلی فقط باید روی نظرات اون مدرک رو کامل کنند یا خودشون طراحیش میکنن ؟

خیلی ممنونم دوستان عزیز

vessel

عضو جدید
سلام دوستانی که تو شرکت های مهندسین مشاور epc فعالیت دارن
دوستان این سوال یکم مربوط به مباحث پایپینگِ
مدرک plot plan در هر پروژه ای (منظور مشخصا تو ایرانه) باید توسط licensor مستقیما طراحی بشه و مهندسین شرکت داخلی فقط باید روی نظرات اون مدرک رو کامل کنند یا خودشون طراحیش میکنن ؟

خیلی ممنونم دوستان عزیز

این بستگی زیادی به خود طرح و طرحهای مشابه داره که ممکن است با توجه به درخواست کارفرما ، موقعیت جغرافیایی ، تغییر ظرفیت و دلائل دیگر کمی نیاز به تغیرات باشد ولی در کل plot plan جزء مدارکی است که به پیمانکاران مشارکت در یک پروژه epc واگذار میشود.

nazanin1811

کاربر فعال
ممنون دوست عزیز ولی من میخوام اینو بدونم که تو شرکت های مشاوری مثل نارگان ناموران یا سازه از اول کاغذ دستشون میگیزن و خودشون طراحی می کنن؟ اصلا تو ایران کسی plot plan رو خودش طراحی کردن آخه من از یکی شنیدم که می گفت تو ایران تا حالا کسی پلات پلن رو خودش طراحی نکرده ؟؟؟...

vessel

عضو جدید
ممنون دوست عزیز ولی من میخوام اینو بدونم که تو شرکت های مشاوری مثل نارگان ناموران یا سازه از اول کاغذ دستشون میگیزن و خودشون طراحی می کنن؟ اصلا تو ایران کسی plot plan رو خودش طراحی کردن آخه من از یکی شنیدم که می گفت تو ایران تا حالا کسی پلات پلن رو خودش طراحی نکرده ؟؟؟...
اساسا وقتی مدارک یک پیمان را به شما میدن یکی از مدارک بدیهی ، جانمایی تجهیزات هستش که مدارک plot plan از دیدهای مختلف (سیویل،پایپینگ،...) از نقشه جانمایی اولیه خروجی گرفته می شه ، در واقع خود شرکتی که مدارک feed پروژه را تهیه میکنه نه فقط نقشه جانمایی بلکه خیلی از مدارک کلی رو تهیه می کنه چون اگه این مدارک موجود نباشه تخمین هزینه نمیشه زد ،. البته جانمایی یک پروژه کار خیلی پیچیده ای نیست و به طرحهای مشابه قبلی بستگی داره و یک سری استانداردها رعایت بشه . خیلی از پروژه ها که لایسنس ایرانی دارند (مثلا وزارت نفت) ، تهیه مدارک feedپروژه به شرکتهای ایرانی واگذار میشه و در واقع تمامی مدارک پروژه از جمله plot plan رو خود ایرانی ها تهیه میکنند.

bayjan

عضو جدید
سلام.تفاوت بین برج های سینی دار و packing چیست؟ و انواع سینی ها و تفاوت بینشان که در چه مواقعی از چه سینی باید استفاده گردد؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.تفاوت بین برج های سینی دار و packing چیست؟ و انواع سینی ها و تفاوت بینشان که در چه مواقعی از چه سینی باید استفاده گردد؟

سلام
دوست عزيز سوالي كه شما مطرح كردين جوابش رو تو نصف ترم بايد بگيرين! خيلي كلي هست.
اگه ميخواين يه كليتي دستتون بياد كتاب جرم و عمليات پوران صفحه 180 به بعد رو مطالعه بفرماييد

درضمن لطف كنيد سوالتون رو فقط يكجا مطرح كنيد

hoseen.janat

عضو جدید
سلام بچه ها من برای تزم که ساخت چسب ها پلی سولفاید هست نیاز به کمک و همفکری شما دارم کسی فرمول این چسب که برای پر کردن فاصله بین پنجره ها دو جداره استفاده میشود و به عنوان چسب nedex در بازار است و یک برند هم tidakol که در ترکیه تولید میشود نارد؟ممنون میشم کمک کنید

sara_raad

عضو
با تشكر از علي آقا و آقا شهرام.
درين روي تجهيزات رو ميدونم كه بايد در پايين ترين نقطه شون باشه من سوالم رو بد پرسيدم.
منظورم رو خطوط لوله است مثلا چند تا لاين مرتبط به هم كه داراي ارتفاع يكساني نيستن.چرا بايد درين از پايين ترين لاين گرفته بشه؟

amir4924

عضو جدید
با سلام
شاید بهتر باشه که اینطور بگیم که برای تخلیه مایعات بعلت اینکه در اکثر مواقع در زمانی درین را انجام میدیم که جریان در لوله برقرار نیست پس هرچه در لوله باقیمانده باشه در پایین ترین نقطه جمع میشه پس تخلیه مایعات را در پایین ترین نقطه قرار میدن و برای گازها هم بالعکسه

aipco

عضو
دوستان یه سوال
لوله ها روی پایپ رک و ستون های راهروی وسط واحد باید روی گاید قرار بگیرند یا میشه مستقیم روی بتون قرار بگیرند؟ استانداردی اگر داریم ممنون میشم رجوع بدید.
بحثی که هست اینه که با سرد و گرم شدن پایپ طی سالیان باعث سایش جداره خارجی لوله روی بتون میشه که فکر نکنم خوب باشه اما استانداردی هم پیدا نکرده ام هنوز که بهش رجوع بدم.
مرسی

vessel

عضو جدید
دوستان یه سوال
لوله ها روی پایپ رک و ستون های راهروی وسط واحد باید روی گاید قرار بگیرند یا میشه مستقیم روی بتون قرار بگیرند؟ استانداردی اگر داریم ممنون میشم رجوع بدید.
بحثی که هست اینه که با سرد و گرم شدن پایپ طی سالیان باعث سایش جداره خارجی لوله روی بتون میشه که فکر نکنم خوب باشه اما استانداردی هم پیدا نکرده ام هنوز که بهش رجوع بدم.
مرسی

اساسا فرقی جهت استفاده از یک مصالح خاص برای ساخت هر نوع تکیه گاهی وجود ندارد ، کاری که یک ساپرت یا پایپ رک باید انجام بدهد تحمل فشار ناشی از بار وزن لوله ، سیال درون آن و تنش های بوجود آمده است ولی جهت کاهش میزان سایدگی یک مسئله باید رعایت شود و آنهم محل تماس مقطع تکیه گاه با لوله است ، اگر تکیه گاه از لوله ساخته شده باشد چون هر دو مقطع گرد هستند فقط در یک نقطه تماس دارند که این وضعیت نرمال ترین است . اگرتکیه گاه از تیر فلزی یا بتونی (مانند پایپ رکها) ساخته شده باشد بایستی روی سطح بال تیر و در راستای طول آن (محل تماس با لوله) چیزی با مقطع گرد (آرماتور بدون آج یا لوله ) کار گذاشته شود .
نقشه استاندارد تکیه گاه جهت خطوط لوله :مشاهده پیوست S4L06503_001A.pdf
انواع تکیه گاه و فواصل مجاز تکیه گاه های لوله کشی داخل واحد را در استانداردهای زیر میتوانید پیدا کنید :
IPS-D-PI-130 , IPS-D-PI-102 ,

sara_raad

عضو
اگر توي راكتورمون تمامي مواد و شرايط دمايي و فشاري و كاتاليست و ... رو فراهم كرده باشيم ولي بازم واكنشي رخ نده در اين حالت بايد چكار كرد؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اگر توي راكتورمون تمامي مواد و شرايط دمايي و فشاري و كاتاليست و ... رو فراهم كرده باشيم ولي بازم واكنشي رخ نده در اين حالت بايد چكار كرد؟

مطمئنی موادی که به راکتور تزریق کردی با هم برهمکنش دارن؟!

aipco

عضو
اگر راکتور صنعتی مد نظر باشه که به نظر من غیر ممکن هست چنین چیزی چون بهرحال فرایند و واحد لایسنس شده و اجرا شده.اگر هم راکتور آزمایشگاهی است نوع کاتالیست شاید مناسب نیست،استویکیومتری واکنش ها رعایت نشده و یا اینکه واکنش دارید اما ابزار مناسب جهت پایش محصول رو ندارید.لطفا سوال رو بیشتر باز کنید.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سلام
يك سوال دارم .. شما فشار رو چه طوري اعمال ميكنيد؟ يعني منظورم اينه كه بصورت پرتابي بر روي كاتاليست ايجاد ميكنيد يا اينكه مثل شارژ كردن سيلندر فشار رو اعمال ميكنيد؟ يا در تونل ايجاد ميكنيد؟
و اينكه دماي واكنش شما خودش ايجاد ميشه يا بايد شما به يك دما برسونيدش تا واكنش شروع بشه؟
از چه نوع راكتوري استفاده ميكنيد؟ شرايط فشار و دما تغيير ميكنه
بعدش اينم در نظر داشته باشيد شرايط اعمال فشار و ........... براي واكنش هاي مختلف روش هاي خودشو داره . مثلا هيدروژناسيون اكسيد كربن يك داستان داره و مثلا مجتمع شدن يا آلكيلاسيون يك الفين با يك پارافين باز يك سيستم ديگه داره
صرفا اينكه ميگن فلان فشار و فلان دما كار نميكنه اين شرحه . فوتش دقيقا همينايي هست كه خدمت شما گفتم .. در ضمن زمان اقامت و برخورد با كاتاليست هم يكي ديگه از عوامل مهمه .. شرايط تونل و.............
كلي داستان داره
الان من دقيقا نميدونم بايد چي بگم سوال شما كلي هست كه من موندم الان در مورد كدوم واكنش بگم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستای عزیز هنرجو

کسی میتونه در مورد طراحی کروماتوگرافی صنعتی راهنمایی کنه؟ یا اطلاعات جامعی در این مورد!

کروماتوگرافی تقسیمی نمونه‌ای از کروماتوگرافی مایع-مایع است که فاز جامد یک لایه از محلول ( مثل آب ) است که روی سطح یک جامد ناصاف مثل سیلیکاژل و یا خاک سیلیسی قرار دارد و فاز متحرک مایعی است که غیر محلول در مایع اولی می‌باشد. در جداسازی مواد بوسیله کروماتوگرافی تقسیمی در ستون، شیوه کار بسیار شبیه به شیوه کروماتوگرافی جذب سطحی است. اختلاف اصلی دو روش در ماهیت ماده پر شده در ستون است.

اساس کار کروماتوگرافی تقسیمی

سرعت حرکت یک جزء از مخلوط تابع انحلال پذیری آن در فاز ساکن است. به عبارت دیگر ، جدا شدن اجزا بر اساس تقسیم بین دو مایع است. اجسامی که بیشتر حل می‌شوند، کندتر از اجسامی که کمتر حل می‌شوند به طرف پایین ستون حرکت می‌کنند. در جریان عبور از ستون ، اجسام میان دو فاز تقسیم می‌شوند و جداسازی مواد بر اساس اختلاف میان ضرایب تقسیم آنها انجام می‌شوند.

کروماتوگرافی کاغذی مورد خاصی از کروماتوگرافی تقسیمی به شمار می‌رود که در آن صفحات کاغذی جای ستون پر شده را می‌گیرند.

خصوصیات
یکی از خصوصیات اساسی کروماتوگرافی این است که مخلوط اجسام ابتدا به صورت یک نوار در ستون که در نتیجه جذب سطحی یا جذب به وسیله فاز ساکن به وجود می‌آید، ظاهر می‌شود. برای جداسازی مواد اجزایباید عمل دیگر روی نوار انجام گیرد. تجزیه به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد.

مقایسه با کروماتوگرافی جذب سطحی
می‌توان گفت که روش‌های تقسیمی برای جداسازی ترکیبات شیمیایی نزدیک به هم ، مانند اعضای سری‌های ترکیبات مشابه ، مناسب‌تر است. مزیت اصلی روش تقسیمی این است که نوارهای کروماتوگرافی حاصل ، به علت وجود دنباله ، نسبتا باریک و در نتیجه استفاده از ستون‌ها کارآمدتر است. ظرفیت یک ستون تقسیمی ، در واحد حجم ، غالبا کوچک‌تر از ظرفیت یک ستون جذب سطحی بوده و گاهی این اختلاف خیلی زیاد است.

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
کروماتوگرافی تقسیمی نمونه‌ای از کروماتوگرافی مایع-مایع است که فاز جامد یک لایه از محلول ( مثل آب ) است که روی سطح یک جامد ناصاف مثل سیلیکاژل و یا خاک سیلیسی قرار دارد و فاز متحرک مایعی است که غیر محلول در مایع اولی می‌باشد. در جداسازی مواد بوسیله کروماتوگرافی تقسیمی در ستون، شیوه کار بسیار شبیه به شیوه کروماتوگرافی جذب سطحی است. اختلاف اصلی دو روش در ماهیت ماده پر شده در ستون است.

اساس کار کروماتوگرافی تقسیمی

سرعت حرکت یک جزء از مخلوط تابع انحلال پذیری آن در فاز ساکن است. به عبارت دیگر ، جدا شدن اجزا بر اساس تقسیم بین دو مایع است. اجسامی که بیشتر حل می‌شوند، کندتر از اجسامی که کمتر حل می‌شوند به طرف پایین ستون حرکت می‌کنند. در جریان عبور از ستون ، اجسام میان دو فاز تقسیم می‌شوند و جداسازی مواد بر اساس اختلاف میان ضرایب تقسیم آنها انجام می‌شوند.

کروماتوگرافی کاغذی مورد خاصی از کروماتوگرافی تقسیمی به شمار می‌رود که در آن صفحات کاغذی جای ستون پر شده را می‌گیرند.

خصوصیات
یکی از خصوصیات اساسی کروماتوگرافی این است که مخلوط اجسام ابتدا به صورت یک نوار در ستون که در نتیجه جذب سطحی یا جذب به وسیله فاز ساکن به وجود می‌آید، ظاهر می‌شود. برای جداسازی مواد اجزایباید عمل دیگر روی نوار انجام گیرد. تجزیه به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد.

مقایسه با کروماتوگرافی جذب سطحی
می‌توان گفت که روش‌های تقسیمی برای جداسازی ترکیبات شیمیایی نزدیک به هم ، مانند اعضای سری‌های ترکیبات مشابه ، مناسب‌تر است. مزیت اصلی روش تقسیمی این است که نوارهای کروماتوگرافی حاصل ، به علت وجود دنباله ، نسبتا باریک و در نتیجه استفاده از ستون‌ها کارآمدتر است. ظرفیت یک ستون تقسیمی ، در واحد حجم ، غالبا کوچک‌تر از ظرفیت یک ستون جذب سطحی بوده و گاهی این اختلاف خیلی زیاد است.

ممنون از توضیحاتتون اما من کروماتوگرافی در صنعت و طراحی اون رو می خوام نه تقسیمی

sara_raad

عضو
سلام
راجع به "بک پرشر" و اینکه چه موقع اتفاق میافته اطلاعات میخواستم.
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ممنون
اگه اشتباه نکنم
بک پرشر دسته ای از شیر ها هستن که برای کنترل فشار محفظه ها به کار میرن
به طوری که قبل اینکه فشار داخل محفظه به فشار بحرانی برسه باز میشن تا فشار به حالت مطلوب برسه

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
ممنون

سلام دوست من ...

back pressure همون طور که از اسمش مشخصه به فشار برگشتی گفته میشه که در جهت خلاف حرکت سیال درون لوله وارد میشه که اغلب بر اثر انسداد مجاری ویا خمش در مسیر جریان و هر گرفتگی دیگه ای مثل شیر ها و تجهازاتی که در مسیر جریان هستند ایجاد میشه و باعث افزایش فشار جریان قبل از گرفتگی و کاهش سرعت بعد از گرفتگی میشه ...

یه چیزی مثل صدا خفه کن اگزوز که با افزایش فشار قبل از ان و کاهش سرعت خروج دود صدا رو کاهش میده ...

بالا