relative intensity

pes

عضو جدید
دوستان میشه در مورد واژه های زیر یه توضیحی بدهید من یه نمودار دارم که نمی دونم چیه mass spectrometry relative intensity abundance relative

quan

عضو جدید
دوستان میشه در مورد واژه های زیر یه توضیحی بدهید من یه نمودار دارم که نمی دونم چیه mass spectrometry relative intensity abundance relative

طيف سنج جرمي mass spectrometry

خروجي داده ها از سنجه نگارنده معمولاً به صورت يك نمودار ميله اي نمايش داده مي شود. اين نمودار جريان نسبي را كه توسط يون هاي با نسبت هاي مختلف جرم/ بار هستند، مشخص مي كند.
نمودار ميله اي براي فلز موليبدن(1) به صورت زير است:

650368.JPG

در اين گونه نمودارها، محور عمودي با "فراواني نسبي abundance relative" يا "شدت نسبي relative intensity" نمايش داده مي شود كه هر دو به يك معناست مقياس عمودي به جرياني كه توسط سنجه ثبت كننده دريافت مي شود، و بنابراين به تعداد يون هاي آشكارسازي شده، بستگي دارد. هر چه جريان بيشتر باشد، فراواني يون ها نيز بيشتر است. همان طور كه از نمودار پيداست، معمول ترين نوع يون موليبدن داراي نسبت جرم/ بار 98 است. ديگر يون ها داراي نسبت هاي 92، 94، 95، 96، 97 و 100 هستند. اين بدين معناست كه عنصر موليبدن داراي 7 نوع ايزوتوپ است. يعني با در نظر گرفتن بار +1 براي همه يون ها، جرم هاي 7 ايزوتوپ به مقياس كربن، 12، 92، 94، 95، 96، 98، 97و 100 است.

توجه: اگر يون هاي داراي بار +2 نيز موجود بودند، مي توانستيم از نمودار به آن پي ببريم؛ زيرا در آن صورت به ازاي هر خط در نمودار ميله اي، يك خط دقيقاً شامل نصف ميزان m/z در نمودار وجود داشت. (چون براي مثال 49= 98/2). اين خطوط ميله اي از خطوط شامل بار +1 بسيار كوتاه تر مي شدند، زيرا احتمال تشكيل يون هاي با بار +2 بسيار كمتر از تشكيل يون هاي با بار +1 است.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: pes
بالا