8 نكته جالب در كتيا

*mohsen_24

عضو جدید
کاربر ممتاز
Catia نکات جالب در کتیا

نکته 1
هنگام ایجاد سطوح خاموش بودن ویا روشن بودن آیکن Create Datum در نوار ابزار Tools می تواند طراحی را پارامتریک (حالت خاموش) و یا غیر پارامتریک کند (حالت روشن و یا آجری رنگ) این آیکن کتیا در میان نرم افزارهای طراحی و مهندسی بی نظیر است.
تذکر : هنکام ایجاد Solid روشن بودن و خاموش بودن این آیکن تاثیری ندارد به عبارتی دیگر در Part Design طراحی همیشه بصورت پارامتریک است .
پارامتریک = وابسته

نکته 2
برای مشاهده تک تک مراحل طراحی یک فایل از دستور Scan or Define In Work Object در منوی کرکرهای Edit استفاده می کنیم.
تذکر : در صورتی که مدل از سطوح surface)) ایجاد شده باشد و هنگام ایجاد سطوح آیکون Create Datum روشن باشد طراحی غیرپارامتریک انجام می گیرد و دستور Scan عمل نمی کند.مگربا استفاده از آیکن Display Graph در نوار ابزار Scan آن هم برای نمایش یک به یک سطوح.

نکته 3
در ویرایش های جدید کتیا با اضافه کرد Ordered Geometrical Set می توان سطوح را بگونه ای ایجاد کرد که همانند محیط Part Design بتوان مراحل طراحی را Scan کرد .
تذکر 1 : Part Body برای ایجاد سطوح همان خاصیت Ordered Geometrical Setرا دارد. به عبارتی دیگر امکان ایجاد سطوح در Part Body وجود دارد ولی امکان ایجاد Solid در Geometrical Set و Set Ordered Geometrical وجود ندارد.
تذکر 2 : در صورت استفاده از Geometrical Set امکان Define In Work Object کردن وجود ندارد.

نکته 4
با توجه به حجم بالای Help کتیا و کاهش سرعت سیستم بعد از نصب ،Help میتوان در موقع نیاز Help را ازروی DVD خواند . برای این منظور می توان بر روی فایل
CATIA_P3_homepage.htm در DVD کلیک کرد و . . .

نکته 5
برای استخراج تصویر(Image) در محیط کتیا می­توان از دستور Capture از مسیر زیر استفاده کرد .
Tools >> Image >>Capture . . .
این دستور بسیار کارآمد می باشد و هنگام اجرای آن نوار ابزارCapture ظاهر می گردد که می توان از ابزارهای آن کمک گرفت مثلاً :
محدوده مورد نظر را انتخاب کرد (Select Mode) و یا خروجی بصورت Pixel و یا Vector گرفت و یاکیفیت تصویر را انتخاب کرد (Rendering Quality) و یا پشت تصویر را سفید کرد(White background) و . . .
دو مورد آخر در قسمت Options در همان نوار ابزار Capture قابل انتخاب است.

نکته 6
برای تغییر زاویه دید پیش فرض تعریف شده می توان از مسیر زیر کمک گرفت :
View >> Navigation Mode >> Multi-View Customization. . .>> manual
بعد از انجام این مورد می توان اثر آن را در نوار ابزار View و نوار ابزار زیری آن(Quick view) مشاهده کرد.
زاویه دید مناسب می تواند کمک زیادی در تجسم بهتر اجسام کند و می توان گفت استفاده از این ابزار در شرکت های طراحی خودر الزامی است .

نکته 7
در محیط نقشه های دوبعدی(Drafting) برای مشاهده فایل سه بعدی نقشه بصورت سریع از مسیر زیر کمک می گیریم :
Tools >> Analyze >> Show Geometry in All View Point
و برای دسترسی کامل به فایل سه بعدی کافی است فایل جدیدی از مسیر Start باز کنیم .
تذکر : فایل جدید می بایست فرمت فایل سه بعدی باشد. CATPart و یا CATProduct

نکته 8
برای تبدیل فایل مونتاژی(CATProduct) به یک فایل تکی (CATPart) بعد از مطمئن شدن از اینکه در محیط Assembly Design هستیم از منوی کرکره ای دستور زیر را اجرا می­کنیم بعد از ظاهر شدن پنجره دستور فوق ، از درخت طراحی شاخه مورد نظر را انتخاب می کنیم و . . .
Tools >> Generate CATPart from Product . .

منبع:mrah.blogfa.com

mehd0551

عضو جدید
خوبه اما کاش روش های جدید تری هم میشد دوستان معرفی کنن من این نکات را حدود دو سال پیش با همین نترتیب تو اینترنت پیدا کردم از اون موقع تا الان تو هر سایتی که به کتیا ربط داشته این چند تا کلک کتیا را کپی کرده.

*mohsen_24

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه اما کاش روش های جدید تری هم میشد دوستان معرفی کنن من این نکات را حدود دو سال پیش با همین نترتیب تو اینترنت پیدا کردم از اون موقع تا الان تو هر سایتی که به کتیا ربط داشته این چند تا کلک کتیا را کپی کرده.

ممنونم

خوب اين استارت كار بود دوستان ديگ هم تو همين تاپيك نكات و ترفند هاي مربوط به كتيا رو ك بلد هستن به اشتراك بذارن

از همشون ممنونم:gol:

mehd0551

عضو جدید
یه تجربه شخصی

یه تجربه شخصی

جهت کشیدن یه قطعه از روی مدل STP(مخصوص قطعات لود شده از روی سایر نرم افزارهای طراحی)ابتدا صفحه X یا Y یا Z را بسته به جهت شکل انتخاب میکنیم پس از تصویر کردن تک تک خطوط روی اون به درخت طراحی میرم و اول کلیه قیود را پاک میکنیم بعد به قسمت خطوط تصویر شده میریم(USE-EDGES)و کلیه قسمت ها را پاک میکنیم حالا هر چقدر بخوایم بهش میدم تا به قطعه نهایی برسیم توجه داشته باشید صفح کاری حتما باید از محور مختصات باشه و بعد از اون حتما باید قیود را پاک کنیم بعد تصویر STP را پاک کنیم.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
از کتیا بیشتر بدانیم

از کتیا بیشتر بدانیم

سلام به علاقه مندان کتیا
در عالم اینترنت با مقاله ای با عنوان "از کتیا بیشتر بدانیم" روبرو شدم که آقای مصطفی هیهات تهیه و تنظیم نموده اند
اینم وبلاگش http://catiabook.mihanblog.com
اینم ایمیلش :Learn.CATIA@gmail.com
2013-07-31 11-04-39 ق-ظ.jpg
بخشی از متن کتاب که در مقدمه آن بیان شده:

خداي بزرگ را شاكريم كه توانستيم گامي ديگر در جهت افزودن به دانش خود برداريم.
مجموعه پيش رو حاصل تلاشي است كه هدف آن شناساندن نرم افزار قدرتمند CATIA V5 به علاقمندان فراگيري آن ميباشد.
اين مجموعه در خرداد سال 1384 در قالب پروژه كارشناسي در دانشگاه تهران با عنوان " CATIA و دنياي مهندسي آينده" گردآوري شد؛
اساس مطالب آن حاصل بررسي منابع موجود و تجربه استفاده از اين نرم افزار ميباشد.
اميد است كه اين نوشته شما را به فراگيري مطالب جديد مشتاق نمايد.
اين متن نه تنها براي كاربران نرم افزار CATIA V5 بلكه براي مديران بخشهاي طراحي و مديران سطوح بالاتر كه وظيفه آنها تصميم گيري در مورد انتخاب روشهاي نرم افزاري مناسب براي پيشبرد اهداف طراحي يك مجموعه ميباشد نيز مفيد است.
در انتها با دو تقاضا از خوانندگان محترم اين بخش را به پايان مي رسانيم؛ لطفاً پس از مطالعه اين متن آن را در اختيار دوستان خود قرار دهيد تا در افزايش آگاهي نسبت به اين نرم افزار سهيم باشيد و همچنين با توجه به اينكه اين نرم افزار در برگيرنده حيطه هاي مختلفي از علوم است، ممكن است مطالب تدوين شده در كتاب پيش رو با كاستي هايي روبرو باشد ، از اين رو لطفاً نظرات و سوالات خود را از طريق آدرس Learn.CATIA@gmail.com با ما در ميان بگذاريد.

پیشنهاد میکنم حتما دانلود کنید:

rapidshare با فرمت pdf با حجم 27.51 MB
4shared با فرمت pdf با حجم 26868kb
لینک مستقیم فشرده شده با حجم 24667kb

این کتاب در 162 صفحه رنگی تهیه شده است.
جا داره از زحمات آقای مصطفی هیهات تشکر کنم.:gol:

mer30fery

کاربر ممتاز

smmoosavian

عضو جدید
دوستان لطفاً مباحث مربوط به کتیا رو توی تاپیک خودش مطرح کنید
البته من مدیر نیستم ولی حیفه که مطالب مفید شما دیده نشه

mer30fery

کاربر ممتاز
مبحث

مبحث

دوستان لطفاً مباحث مربوط به کتیا رو توی تاپیک خودش مطرح کنید
البته من مدیر نیستم ولی حیفه که مطالب مفید شما دیده نشه
حرف شما کاملا متین ولی دوستانی که به صفحه اصلی تالار نرم افزارهای مکانیک مراجعه میکنن بعد 2 روز مطلبی که تو تاپیک کتیا بود دیگه دیده نمیبینن مگر اینکه برن صفحات قبل تر
از بس دوستداران کتیا فعالند
ولی میشه یه تاپیکی جدا گونه برای مطالب جالب و آموزنده مخصوص کتیا باشه که مطالب بعد دوروز گم و گور نشه البته اگه دوستان همکاری کنن و الکی شلوغش نکنن
من تاپیک 8 نکته جالب در کتیا رو مناسب دیدم
یه چیزی مثل تاپیک تمرینات SolidWorksبه صورت تصویری و همراه با نقشه دو بعدی که جدا از تاپیک سالید ورکز است.نظرت؟

mehd0551

عضو جدید
ممنونم خوب اين استارت كار بود دوستان ديگ هم تو همين تاپيك نكات و ترفند هاي مربوط به كتيا رو ك بلد هستن به اشتراك بذارن از همشون ممنونم:gol:
خوب مشکل همین جاست یه بنده خدایی 26 تا قلق کتیا را گزاشته تو نت (این هشتا هم جزیی از همونا بوده)سر تا سر اینترنت را مثل ویروس گرفته دیگه هم هیچی نتونستیم پیدا کنیم تا سرچ میزنی ترفند تمام صفحات را این 26 تا ترفند پر میکنه.یه سری خودم 2 تا ترفند گزاشتم یادم رفت چی نوشته بودم هرچی سرچ کردم تو گوگل پیدا نکردم.

amir.m_cnc

عضو جدید
سلام دوستان.....

چطوری میشه تو محیط دوبعدی حروف تایپ کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟