◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

• بله ولی زیاد مطرح نیست!

رای: 0 0.0%
  • مربوط نیست ولی میشه درموردش بحث کرد.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    5

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
به سوال همه پاسخ داده شد جز بابا امیر :cry:

خوب بابا امیر شرمنده.:redface:
ما هم مثل شما اطلاعاتی نداریم.منم مثل شما سال سه هستم و هیچ چی نمیدونم.خواهشا اگه کسی چیزی میدونه،بیاد اینجا به سوال بابا امیر هم جواب بده که ممکنه سوال خیلی ها باشه...مرسی

:gol:

famete

عضو جدید
سلام
موضوع پايان نامه من كاربرد triz در robust design هست. اگر در اين زمينه كمكم كنيد خيلي خيلي ممنون مي شم.
fatemeh@morovati.ir

Prosperous

عضو جدید
کنترل پروژه

کنترل پروژه

لطفا يه کتاب خوب در زمينه کنترل پروژه معرفی کنيد¿ ممنونم
:)

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور از سیستم های فازی چیه؟

اگه کسی اطلاعی داشت،ممنون میشم کمک بکنه:gol:

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا به این سوالم پاسخ بدین.

من یه درس اختیاری دارم به نام:مدیریت مالی.تا جاییکه میدونم این درس بیشتر نزدیکتره به حسابداری تا صنایع.به نظرتون من این ترم این واحد رو بگیرم،یعنی تو آینده به دردم می خوره یا نه؟

ممنون میشم:gol:

عاطفه خدادی

عضو جدید
سلام
یه سوال در رابطه با نرم افزار ها مهندسی(erp.crm.mrp.mis.شبیه سازی.....) صنایع داشتم
اگه هنوز دروس تخصصی رشته ات رو پاس نکرده باشی لزوما باید در رابطه با هر کدوم از این نرم افزارها آموزش ببینی؟

امیر Amir

عضو جدید
سلام
یه سوال در رابطه با نرم افزار ها مهندسی(erp.crm.mrp.mis.شبیه سازی.....) صنایع داشتم
اگه هنوز دروس تخصصی رشته ات رو پاس نکرده باشی لزوما باید در رابطه با هر کدوم از این نرم افزارها آموزش ببینی؟
ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی مربوط میشه به حوضه مدیریت فناوری اطلاعات

CRP یا مدیریت ارتباط با مشتری مربوط میشه به مدیریت مشتریان و منابع انسانی

MRP یا Material Requirements Planning نرم افزاری هست مبتنی بر ,برنامه ریزی تولید و inventory control system(سیستم کنترل موجودی) که برای مدیریت چرخه تولید استفاده میشه مثل سیستم JIT

MIS یا سیستم های اطلاعات مدیریت و تجارت الکترونیک .

که تقریبا برای همه اونها باید یک BASE علمی داشته باشید مثلا برای بحث MRP باید حد اقل بدونید کنترل موجودی چی هست و آشنا باشید.

و MIS هم که 3 واحد دانشگاهی هست ولی من تاکیدم این نیست که حتما باید در دانشگاه خونده باشید.

مخلص صحبتهای من این هست که حداقل الفبایی بلد باشید که وقتی سر کلاسهاش نشستین یک مرتبه با بمباران اطلاعاتی رو برو نشید و دپ بشید:)

mbadri

عضو جدید
سلام
آره حتما به دردت میخوره البته کتاب عبده تبریزی رو حتما بخون یک تحلیلگر حتما باید در همه کاراش و پروژه هاش تحلیل مالی رو ارائه بده ومهمترین تحلیلی که یه کارشناس می تونه انجام بده تحلیل مالیه;)

mbadri

عضو جدید
لطفا به این سوالم پاسخ بدین.

من یه درس اختیاری دارم به نام:مدیریت مالی.تا جاییکه میدونم این درس بیشتر نزدیکتره به حسابداری تا صنایع.به نظرتون من این ترم این واحد رو بگیرم،یعنی تو آینده به دردم می خوره یا نه؟

ممنون میشم:gol:

سلام
آره حتما به دردت میخوره البته کتاب عبده تبریزی رو حتما بخون یک تحلیلگر حتما باید در همه کاراش و پروژه هاش تحلیل مالی رو ارائه بده ومهمترین تحلیلی که یه کارشناس می تونه انجام بده تحلیل مالیه;)

عاطفه خدادی

عضو جدید
سلام

تحلیلگر یعنی چی چطور میشه یه تحلیل مالی خوب رو ارائه داد و آیا تحلیل سیستم ها واحدی که فقط تو کارشناسی هست یا در مقاطع بالا تر هم با عنوان متفاوت می خونیمش

mbadri

عضو جدید
تحلیلگر یعنی چی چطور میشه یه تحلیل مالی خوب رو ارائه داد و آیا تحلیل سیستم ها واحدی که فقط تو کارشناسی هست یا در مقاطع بالا تر هم با عنوان متفاوت می خونیمش
کلا میخوای سوال بپرسی نه؟جوابت اینکه مدیریت مالی رو بردار;)

sisah

عضو جدید
منظور از سیستم های فازی چیه؟

اگه کسی اطلاعی داشت،ممنون میشم کمک بکنه:gol:

سلام به همه دوست های عزیز.
دوست خوبم می تونی از تاپیک زیر استفاده کنی و منم قسمتی از یک مقاله رو برات میذارم امیدوارم مفید باشه.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=29240&highlight=فازی

تعريف سيستم‌هاي فازي

واژه فازی در فرهنگ لغت آكسفورد به صورت مبهم، گنگ و نادقيق تعريف شده است. اگر بخواهيم نظريه مجموعه‌های فازی را تعريف كنيم، بايد بگوييم که نظريه‌ای است براي اقدام در شرايط عدم اطمينان؛ اين نظريه قادر است بسياري از مفاهيم و متغير‌ها و سيستم‌هايی را كه نادقيق هستند، صورت‌بندی رياضی ببخشد و زمينه را براي استدلال، استنتاج، كنترل و تصميم‌گيری در شرايط عدم اطمينان فراهم آورد.

چرا سيستم‌هاي فازي:

دنيای واقعی ما بسيار پيچيده‌تر از آن است كه بتوان يك توصيف و تعريف دقيق براي آن به دست آورد؛ بنابراين بايد برای يك مدل، توصيف تقريبی يا همان فازی كه قابل قبول و قابل تجزيه و تحليل باشد معرفي شود.
با حركت به سوي عصر اطلاعات، دانش و معرفت بشری بسيار اهميت پيدا مي‌كند. بنابراين ما به فرضيه‌ای نياز داريم كه بتواند دانش بشری را به شكلی سيستماتيك فرموله كرده و آن را به همراه ساير مدل‌های رياضی در سيستم‌های مهندسی قرار دهد.

سيستم‌های فازی چگونه سيستم‌هايی هستند؟

سيستم‌های فازی، سيستم‌های مبتنی بر دانش يا قواعد می‌باشند؛ قلب يك سيستم فازی يك پايگاه دانش است كه از قواعد" اگر ـ آنگاه " فازي تشكيل شده است.

يك قاعده "اگر ـ آنگاه" فازی، يك عبارت "اگر ـ آنگاه" است كه بعضی كلمات آن به وسيله توابع تعلق پيوسته مشخص شده‌اند.

مثال:
اگر سرعت خودرو بالاست، آنگاه نيروی كمتری به پدال گاز وارد كنيد.
كلمات «بالا» و «كم» به وسيله توابع تعلق مشخص شده‌اند.

به طور خلاصه، نقطه شروع ساخت يك سيستم فازی به دست آوردن مجموعه‌ای از قواعد "اگر ـ آنگاه" فازی از دانش افراد خبره يا دانش حوزه مورد بررسي می‌باشد؛ مرحله بعدی، تركيب اين قواعد در يك سيستم واحد است.

اگه انواع سیستم های فازی رو هم می خوای بگو که بذارم.

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوست های عزیز.
دوست خوبم می تونی از تاپیک زیر استفاده کنی و منم قسمتی از یک مقاله رو برات میذارم امیدوارم مفید باشه.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=29240&highlight=فازی

تعريف سيستم‌هاي فازي

واژه فازی در فرهنگ لغت آكسفورد به صورت مبهم، گنگ و نادقيق تعريف شده است. اگر بخواهيم نظريه مجموعه‌های فازی را تعريف كنيم، بايد بگوييم که نظريه‌ای است براي اقدام در شرايط عدم اطمينان؛ اين نظريه قادر است بسياري از مفاهيم و متغير‌ها و سيستم‌هايی را كه نادقيق هستند، صورت‌بندی رياضی ببخشد و زمينه را براي استدلال، استنتاج، كنترل و تصميم‌گيری در شرايط عدم اطمينان فراهم آورد.

چرا سيستم‌هاي فازي:

دنيای واقعی ما بسيار پيچيده‌تر از آن است كه بتوان يك توصيف و تعريف دقيق براي آن به دست آورد؛ بنابراين بايد برای يك مدل، توصيف تقريبی يا همان فازی كه قابل قبول و قابل تجزيه و تحليل باشد معرفي شود.
با حركت به سوي عصر اطلاعات، دانش و معرفت بشری بسيار اهميت پيدا مي‌كند. بنابراين ما به فرضيه‌ای نياز داريم كه بتواند دانش بشری را به شكلی سيستماتيك فرموله كرده و آن را به همراه ساير مدل‌های رياضی در سيستم‌های مهندسی قرار دهد.

سيستم‌های فازی چگونه سيستم‌هايی هستند؟

سيستم‌های فازی، سيستم‌های مبتنی بر دانش يا قواعد می‌باشند؛ قلب يك سيستم فازی يك پايگاه دانش است كه از قواعد" اگر ـ آنگاه " فازي تشكيل شده است.

يك قاعده "اگر ـ آنگاه" فازی، يك عبارت "اگر ـ آنگاه" است كه بعضی كلمات آن به وسيله توابع تعلق پيوسته مشخص شده‌اند.

مثال:
اگر سرعت خودرو بالاست، آنگاه نيروی كمتری به پدال گاز وارد كنيد.
كلمات «بالا» و «كم» به وسيله توابع تعلق مشخص شده‌اند.

به طور خلاصه، نقطه شروع ساخت يك سيستم فازی به دست آوردن مجموعه‌ای از قواعد "اگر ـ آنگاه" فازی از دانش افراد خبره يا دانش حوزه مورد بررسي می‌باشد؛ مرحله بعدی، تركيب اين قواعد در يك سيستم واحد است.

اگه انواع سیستم های فازی رو هم می خوای بگو که بذارم.

ممنونم از لطفت دوست گلم.اینا رو مطالعه کنم،اگه سوالی یا مشکلی داشتم،از راهنمایی هات استفاده میکنم.

با تشکر:gol:

knight 3

عضو جدید
سلام به همه ی مهندسان صنایع:gol:
کسانی که درس استاتیک رو خوندن می تونن یه مقدار دربارش توضیح بدن؟
سخته یا آسون؟
مربوط به چه مباحثیه؟
ممنونم از کمک هاتون

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه ی مهندسان صنایع:gol:
کسانی که درس استاتیک رو خوندن می تونن یه مقدار دربارش توضیح بدن؟
سخته یا آسون؟
مربوط به چه مباحثیه؟
ممنونم از کمک هاتون

سلام

استاتيک از اون مباحثی هست که مطلقا ارتباطی به مهندسی صنايع نداره و فقط از اونجايی که تو ايران يه مهندس صنايع بايد از همه چيز خبر داشته باشه ، اونو تو سيلابس های مهندسی صنايع گذاشتن.

استاتيک يا همون ايستايی (به فارسی) يکی از شاخه های علم مکانيک هست که بررسی فيزيکی اجسام در حالت ايستا و بدون حرکت می پردازه. هدف اون هم تحليل و طراحی سازه های ايستا هست. مبحث چندان آسونی نيست اما تو دوره کارشناسی مهندسی صنايع فقط در حد الفبا آموزش داده می شه. نهايتا تحليل تنش و کرنش سازه رو ياد می دن و همينطور تحليل سازه هايی به اسم خرپا (البته در ابتدايی ترين شکل ممکن).

به همين خاطر اصلا نگران سختی اين درس نباشين. فقط متفاوت هست با مباحث صنايع. به راحتی می تونين در اون نمره خوبی بگيرين.

موفق باشين

* saghar

عضو جدید
سلام. برای یه مهندس صنایع به جز چیزایی که تو دانشگاه می خونه و پروژه های دانشجویی چه چیزای دیگه ای لازمه بدونه یا یاد بگیره ( نرم افزار ،... ) ؟

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
حتما سعي كن نرم افزار كار كني
البته خيلي از نرم افزار ها تخصصي هستن و همراه با درس بايد ياد بگيري
ولي توي رشته صنايع هر كاري رو (اغلب كار ها ) ميشه با office انجام داد
پس سعي كن
excel
access
powerpoint
word
را خوب ياد بگيري خيلي بدردت مي خوره

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

دوستاي عزيز،كسي ميتونه اطلاعاتي كلي راجع به درس ارزيابي كار و زمان به من بده؟كلا من نميدونم هدف اين درس چيه؟و با خواندن اين درس،يه مهندس صنايع چه كارهايي ميتونه بكنه.ممنون ميشم.

باتشكر

@r@$

عضو جدید
سلام به همه ی هم رشته ای های عزیز :
ببخشید میخواستم بدونم که برداشتن اقتصاد2 در ترم3 کار درستی هست یا نه ؟ اصلا از چه ترمی به بعد این درس رو برداریم بهتره؟
ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنماییم کنه:gol:

.MosTaFa.

کاربر ممتاز
با سلام

دوستاي عزيز،كسي ميتونه اطلاعاتي كلي راجع به درس ارزيابي كار و زمان به من بده؟كلا من نميدونم هدف اين درس چيه؟و با خواندن اين درس،يه مهندس صنايع چه كارهايي ميتونه بكنه.ممنون ميشم.

باتشكر

چيز به درد بخوري كه تو اين درس ياد مي گيري زمان سنجيه، زمان سنجي توي واحد هاي صنعتي براي بالانس كردن خط توليد و بدست اوردن تعداد اپراتور و ماشين ميتونه كاربرد داشته باشه، البته الان بيشتو از شبيه سازي استفاده مي كنن ولي خوب اينم كاربرد خودشو داره (علي الخصوص براي بهبود يك واحد موجود و نه در حال ساخت)

.MosTaFa.

کاربر ممتاز
ببخشید میخواستم بدونم که برداشتن اقتصاد2 در ترم3 کار درستی هست یا نه ؟ اصلا از چه ترمی به بعد این درس رو برداریم بهتره؟

من هم تو ترم 3 برداشتم هيچ اتفاقي هم نيفتاد تازه بهتر هم بود چون زودتر مي توني اقتصاد مهندسي برداري

امیر Amir

عضو جدید

با سلام,

اقتصاد کلان یا به قول شما اقتصاد 2 درسی هست که ترم 100 یا ترم 1 برداشتنش فرقی نمیکنه.
بگیرید.بخونید,پاسسسسسسسسسسسسسسس کنید بره:biggrin:

اقتصاد مهندسی جالب تر و خیلی مهمتر هست.

با احترام

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

باتشكر

سلام

اصلاح درست تر اين درس work study هست. از اسمش معلومه که هدف اون ، مطالعه و تحليل کار فيزيکی هست. حتما اصطلاح " خاک بازار خوردن " رو شنيدين. بين کارخونه دار ها هم يه اصطلاح هست به اسم " کف کارخونه کار کردن ". اگه بخواييم فعاليت های يه واحد صنعتی رو از لحاظ فيزيکی بودن ، از کم به زياد فهرست کنيم ، تو قاعده اين هرم فعاليتهايی قرار می گيره که تو به اصطلاح کف کارخونه انجام ميشه. يعنی جايی که کارگرها و رباتها مشغول انجام عمليات فيزيکی ساخت و مونتاژ هستن. اصولا بررسی انواع و اقسام گوشه های چنين فعاليتهايی به عهده مبحثی هست به اسم work study يا همون ارزيابی کار و زمان.

برای ملموس تر شدن کاربرد اين مبحث می تونين به اين نکته توجه داشته باشين که اضافه کردن يه خط توليد جديد از لحاظ ساختار فيزيکی توسط work study بررسی می شه و از لحاظ ساختار غير فيزيکی توسط system engineering ، البته اينها مشترکات زيادی هم با هم دارن.

بايد توجه کنين که work study هم برای ايجاد هست و هم برای تغيير و توسعه واحدهای صنعتی.

موفق باشين

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

اگه از لحاظ اهميت اين مبحث برای مهندسی صنايع سوال می کنين ، بايد بگم که اقتصاد خرد (اقتصاد 1) به مراتب مهمتر و عملياتی تر هست. اقتصاد کلان (اقتصاد 2) اصولا يه مبحث پايه برای تصميم گيری های استراتژيک کشوری و جهانی هست. شما اگه قصد دارين که ادامه تحصيل تو رشته مهندسی صنايع و به ويژه گرايش سيستم بدين ، اين درس رو مهم تلقی کنين و تو ترم های بالاتر بگيرين. در غير اين صورت درس بی مصرفی هست و فرقی نميکنه کی اخذش کنين.

موفق باشين

@r@$

عضو جدید
سلام

اگه از لحاظ اهميت اين مبحث برای مهندسی صنايع سوال می کنين ، بايد بگم که اقتصاد خرد (اقتصاد 1) به مراتب مهمتر و عملياتی تر هست. اقتصاد کلان (اقتصاد 2) اصولا يه مبحث پايه برای تصميم گيری های استراتژيک کشوری و جهانی هست. شما اگه قصد دارين که ادامه تحصيل تو رشته مهندسی صنايع و به ويژه گرايش سيستم بدين ، اين درس رو مهم تلقی کنين و تو ترم های بالاتر بگيرين. در غير اين صورت درس بی مصرفی هست و فرقی نميکنه کی اخذش کنين.

موفق باشين

خیلی ممنونم واقعا راهنمایی خوبی بود
فقط میخوام یه سوال دیگه ام بپرسم که اگه زحمتی نیست در این مورد هم راهنماییم کنین بازم ممنونتون میشم :
من ترم3 صنایع دانشکده ی مهندسی دانشگاه فردوسی هستم.در دانشکده ی ما مهندسی صنایع بدون گرایش ارائه میشه ( میدونم که عجیبه ، ولی خوب چه کنیم دیگه دانشگاه فردوسیه دیگه:D) این ترم هم ، اقتصادمهندسی و اقتصاد2 (کلان) رو با هم ارائه داده؛ حالا اگه هردوشون رو باهم برداریم مشکلی پیش میاد؟ اصلا مباحثشون به هم شبیه هست؟ ( آخه من شنیدم که در دانشگاه شریف این درس(اقتصاد2) رو ترم 6و7 ارائه میدن)
مرسی و شما هم موفق و پیروز باشین:gol:

mbadri

عضو جدید
آره بردار ولی برای پروژه طراحی وایجادباید مرورش کنی;)

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم واقعا راهنمایی خوبی بود
فقط میخوام یه سوال دیگه ام بپرسم که اگه زحمتی نیست در این مورد هم راهنماییم کنین بازم ممنونتون میشم :
من ترم3 صنایع دانشکده ی مهندسی دانشگاه فردوسی هستم.در دانشکده ی ما مهندسی صنایع بدون گرایش ارائه میشه ( میدونم که عجیبه ، ولی خوب چه کنیم دیگه دانشگاه فردوسیه دیگه:D) این ترم هم ، اقتصادمهندسی و اقتصاد2 (کلان) رو با هم ارائه داده؛ حالا اگه هردوشون رو باهم برداریم مشکلی پیش میاد؟ اصلا مباحثشون به هم شبیه هست؟ ( آخه من شنیدم که در دانشگاه شریف این درس(اقتصاد2) رو ترم 6و7 ارائه میدن)
مرسی و شما هم موفق و پیروز باشین:gol:

سلام

اقتصاد مهندسی ارتباط چندانی با اقتصاد کلان نداره. با هم برداشتن يا برنداشتنن هم مشکلی ايجاد نميکنه. يادتون باشه که تو دوره ليسانس فقط الفباها آموزش داده ميشه و شما مشکل علمی نخواهين داست. اگه اهل درس خوندن باشين ، فرق چندانی نميکنه که چه ترمی چه درسی رو اخذ کنين. بايد همواره آمادگی خودتونو برای کار با مباحث پايه و کاربردی حفظ کنين.

موفق باشين

shamsara

عضو
آبجو ودلستر

آبجو ودلستر

سلام من روش ساخت دلستر و آبجو رو لازم دارم.لطفا کمکم کنید.مرسی