گل و گلاب

tara96

عضو جدید
سلام به همه ي دوستان گلم
اين تاپيك كوتاه رو بهتره اينطور شروع كنم؛ نميدونم تا حالا چند نفر از شما وقتي صبح زود از خواب بلند شده، رفته تو حياط خونه و گلهاي محمدي رو كه تازه شروع كردن به باز شدن، با تمام وجودش بو كنه!
امروز صبح وقتي رفتم تو حياط و با منظره اي زيبا و عطرآگين روبرو شدم. تو باغچه ي حياط خونه غير اون گلهاي رز و ميمون و بنفشه هايي كه باز شده بود چشمم به گلهاي محمدي افتاد كه غنچه هاش دونه دونه شروع كردن به باز شدن. عطر ملايم و لطيفي تو محوطه پيچيده بود. جاي همگي خالي... :smile: با خودم گفتم كه شما رو هم تو اين لذت شريك كنم؛ درسته كه عطرش رو نميشه از اينجا استشمام كرد ولي ديدن گلهاش هم كمتر از عطر لطيفش نيست.
البته قبل از ديدن تصاوير، يه مختصري از گياهشناسي گل محمدي براتون ميگم: (البته ميدونم كه ميدونيد ولي خب تكرارش ضرري نداره)
با آغاز ارديبهشت فصل زيبايي ها و عطرهاي آسماني پروردگار، گلهاي محمدي هم شروع به باز شدن و عطر افشاني مي كنند. محمدی نام نوعی گل است که از آن گلاب می‌گیرند.گل محمدی یا گل گلاب با نام علمی Rosa damascena درختچه ای است خزندار ( Decideous ). گل محمدی از دیرباز در ایران کشت می‌شده‌است. از تیره ٔ رزاسه و قسمت قابل مصرف آن گلبرگ است . ماده ٔ مؤثره ٔ آن تانن و موارد استعمال آن غرغره قابض، غرغره بورات دو سدیم است .

(نكته: تصاوير مربوط به گلاب گيري در قمصر كاشان است. البته من خودم به شخصه مراسم گلابگيري اونجا رو نديدم ولي با توجه به مشاهداتم در برخي مناطق ديگر ايران زيبا توضيحات مختصري براي تصاوير گذاشتم. اميدوارم خوشتون بياد):gol:

tara96

عضو جدید
صبح زود بعد از طلوع آفتاب عمليات جمع آوري گلها آغاز ميشه

tara96

عضو جدید
بعد از اينكه گلها جمع آوري شدند، آنها را داخل كيسه ها مي ريزند و به كارخانه ها و يا اماكني كه در آنجا مراسم گلابگيري انجام مي شود؛ انتقال ميدهند.

tara96

عضو جدید
بعد از عمليات انتقال گلها از باغ به مكان گلابگيري، گلها رو از داخل كيسه ها خالي ميكنند و روي هم مي ريزند(يه كوه گل درست ميشه...) و سرانجام گلها رو به ديگ هاي تقطير انتقال مي دهند جهت انجام پروسه ي گلابگيري. بعدش هم كه گلاب ها رو ميريزند توي شيشه ها و ميدند دست من و شما. والسلام(ببخشيد اگه بهتر ازين نتونستم توضيح بدم؛)

اللهم صل علي محمد و آل محمد

javad.sh

عضو جدید
سلام
ممنون
عالی بود هم مطالب و هم عکسا

امسال دانشگاه بچه ها رو میبرد مراسم گلابگیری کاشان
متاسفانه با میانترما تداخل داشت

اطلاع دارید که مراسم گلابگیری چه جوریه و دیدنش آزاده ؟ رایگانه ؟

tara96

عضو جدید
این داره چکار میکنه؟!

از روي عكسش كه پيداست فكر كنم داره گلاب ميريزه!(شايدم آبه كه تو شيشه گلاب ريختن و داره ميريزه تو ديگ)
اما چيزي كه من بصورت عيني ديدم اينه كه وقتي كه گل ها رو داخل ديگ ها ميريزند بعدش روي گل ها آب ميريزند و بعد درب ديگ رو ميبندند تا عمليات گلاب گيري آغاز بشه.

tara96

عضو جدید
سلام
ممنون
عالی بود هم مطالب و هم عکسا

امسال دانشگاه بچه ها رو میبرد مراسم گلابگیری کاشان
متاسفانه با میانترما تداخل داشت

اطلاع دارید که مراسم گلابگیری چه جوریه و دیدنش آزاده ؟ رایگانه ؟

سلام دوست گرامي
خوشحالم كه خوشتون اومده
مراسم گلابگيري همينطوريه كه عكساش رو گذاشتم.راجع به ديدنش نميدونم چطوريه ولي خيلي از آژانس هاي مسافرتي تو اين ماه(ارديبهشت) تورهاي 2-3 روزه ميذارند كه هزينه ميشه ديگه .اما اينكه شخصا بريد اونجا و براي ديدنش هزينه بپردازين رو اطلاعي ندارم

tara96

عضو جدید
این داره چکار میکنه؟!

يه توضيح ديگه كه تازه متوجه شدم:
اين آقا داره گلاب ميريزه توي ديگ چون ميخواد گلاب دو آتيشه درست كنه آقا رضا.
براي تهيه گلاب دو آتشه بجاي آب از گلاب استفاده مي كنند.البته اين گلاب دو آتشه را بيشتر براي اماكن متبركه تهيه مي كنند.

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از نزدیک گلا و عرقیات گیری را دیدم....... هم سنتی و هم صنعتی ... البته بگم کاشان ندیدم....... من عرقیات گیری میمند را دیدم..
خیلی عالیه تشریف بیارید

javad.sh

عضو جدید
من از نزدیک گلا و عرقیات گیری را دیدم....... هم سنتی و هم صنعتی ... البته بگم کاشان ندیدم....... من عرقیات گیری میمند را دیدم..
خیلی عالیه تشریف بیارید

من خیلی می خوام ببینم
دیدنش برای عموم آزاده ؟

javad.sh

عضو جدید
ایشالله بعد از امتحانات اگه بشه حتما میامم
جایی که گفتین دائم در حال فعالیت هستند ؟