کوروش کبیر تنها پادشاهی که فقط یک همسر برگزید !

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.

کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید. کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد.مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ میباشد.

پس از کورش بزرگ او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان ملکه 28 کشور آسیائی بود كه کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است. مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.
کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، رکسانه و ارتیستونه داشت.
پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بیشک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.
بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.
نوشته های تاریخی نشان می دهد كه كوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغ نظامی و در جهانگشایی و كشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلكه در امور خانوادگی نیز یكی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.
در مرگ این بانوی بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد برای نمونه آقای غیاث آبادی آورده اند که :

درگذشت کاساندان، بانوی کورش: 21 اسفند ایرانی، 26 آدار آرامی، 19 مارس میلادی، . (شماره این روز را به دلیل تخریب متن کتیبه نمیتوان خواند. اما به احتمال در روز پیش از آغاز سوگواری بوده است که با شش روز سوگواری، یک دوره هفت روزه تکمیل میشده است).

هرودوت و چند تن ار تاریخ نویسانان مشهور می نویسند :

مصریان به منظور این كه شكست خود را از ایرانیان به نحوی جبران كنند شهرت دادند كه كوروش دختر آماژیس فرعون مصر را برای ازدواج خواستگاری كرده است اما فرعون مصر بجای آمازیس دختر زیباروی اپرس فرعون سابق مصر به نام نی یتیس را كه خود او برانداخته بود برای كوروش فرستاد و كمبوجیه از نی یتیس متولد شده است .

اما داستان مذكور را مصریان برای دلخوشی خود جعل كرده بودند تا از شدت خفتی كه بر اثر شكست بوسیله ایرانیان تحمل كردند كاسته باشند . زیرا اولا همه می دانستند كه ولیعهد ایرانی باید پارسی و از خاندان سلطنتی باشد و ثانیا همه آگاه بودند كه مادر كمبوجیه كاساندان هخامنشی بوده است.

mammad_1313

عضو جدید
کاربر ممتاز
دست پیش میگیری پس نیفتی ؟

بله که منبع لازمه

چون کاساندان زنش نبوده

حالا برو بگرد و خوب مطالعه کن و الکی به به و چه چه نکن !
منبع ما افتخارات ماست
اونی به به و چه چه میکنه که کثیف کاریشون رو قانونی میدونن

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

AMXSTAR

عضو جدید
منبع

منبع

چون کاساندان زنش نبوده
حالا برو بگرد و خوب مطالعه کن و الکی به به و چه چه نکن !

با تشکر از somayeh_63 ، که منبع رو گذاشتن ، گفتم اصلش رو اینجا بزارم ، چون ممکنه بعضیا به هر دلیلی علاقه نداشته باشن یک کلیک بکنن و واقعیتو ببینن با منبع

کاساندان
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاساندان یا کاسادان همسر کوروش بزرگ، از تبار هخامنشیان بود. از پدرش به نام فرناسپ و برادرش به نام اوتانا یاد شده‌است. پیوند این دو پنج فرزند بود. فرزند ارشد او کمبوجیه دوم بود که بعد از کوروش به سلطنت رسید. نام پسر کوچکتر کاساندان بردیا بود. کوروش بجز این دو پسر، دارای سه دختر به نام‌های آتوسا (به اوستایی هئوتسه به معنی خوش اندام)، رکسانا (روشنک یا به اوستایی رئوخشنه) و آرتیستونه (آرتوستونه) بود.[۱]
آتوسا بعدها با داریوش بزرگ ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.[۲]
کوروش کاسادان را بسیار دوست می‌داشت، چنان که پس از مرگش کورش آنچنان که شایستهٔ او بود، سوگواری کرد و سراسر امپراتوریش نیز چنین کردند. آنچنان که بر رویدادنامه نبونید- کوروش[۳] (آخرین شاه امپرتوری بابل) نوشته شده‌است، در بابل شش روز سال ۵۳۸ پیش از میلاد را مردم بابل سوگواری کردند و یاد همسر کورش را گرامی داشتند.
مقبره شهبانو کاساندان در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد.
پانویس

• 1↑ زرین کوب، ص ۱۳۰
  • 2↑ هرودوت. توضیحات آخر کتاب نوشتهٔ وحید مازندرانی ص ۵۳۱
  • 3↑ English name:Nabonidus Chronicle
منابع

• زرین کوب، عبدالحسین . تاریخ مردم ایران. تهران: انتشارات امیر کبیر، ۱۳۶۴

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
منبع ما افتخارات ماست
اونی به به و چه چه میکنه که کثیف کاریشون رو قانونی میدونن
هرکی کثافت کاری میکنه ربطی به جواب من نداشت
منبع شخص شما خیالات شماست

شمایی که حتی نمیدونی افتخاراتت کی بودند و تاریخشون چیه و جعل و حقیقتش رو نمیتونی از هم سوا کنی !
کاساندان زنش نبوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بی خیال دیگه..........
http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/204332-کوروش-بزرگ?p=2678428&viewfull=1#post2678428

Sarp

مدیر بازنشسته
با تشکر از somayeh_63 ، که منبع رو گذاشتن ، گفتم اصلش رو اینجا بزارم ، چون ممکنه بعضیا به هر دلیلی علاقه نداشته باشن یک کلیک بکنن و واقعیتو ببینن با منبع

کاساندان
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاساندان یا کاسادان همسر کوروش بزرگ، از تبار هخامنشیان بود. از پدرش به نام فرناسپ و برادرش به نام اوتانا یاد شده‌است. پیوند این دو پنج فرزند بود. فرزند ارشد او کمبوجیه دوم بود که بعد از کوروش به سلطنت رسید. نام پسر کوچکتر کاساندان بردیا بود. کوروش بجز این دو پسر، دارای سه دختر به نام‌های آتوسا (به اوستایی هئوتسه به معنی خوش اندام)، رکسانا (روشنک یا به اوستایی رئوخشنه) و آرتیستونه (آرتوستونه) بود.[۱]
آتوسا بعدها با داریوش بزرگ ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.[۲]
کوروش کاسادان را بسیار دوست می‌داشت، چنان که پس از مرگش کورش آنچنان که شایستهٔ او بود، سوگواری کرد و سراسر امپراتوریش نیز چنین کردند. آنچنان که بر رویدادنامه نبونید- کوروش[۳] (آخرین شاه امپرتوری بابل) نوشته شده‌است، در بابل شش روز سال ۵۳۸ پیش از میلاد را مردم بابل سوگواری کردند و یاد همسر کورش را گرامی داشتند.
مقبره شهبانو کاساندان در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد.
پانویس

• 1↑ زرین کوب، ص ۱۳۰
  • 2↑ هرودوت. توضیحات آخر کتاب نوشتهٔ وحید مازندرانی ص ۵۳۱
  • 3↑ English name:Nabonidus Chronicle

منابع

• زرین کوب، عبدالحسین . تاریخ مردم ایران. تهران: انتشارات امیر کبیر، ۱۳۶۴
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/204332-کوروش-بزرگ?p=2678428&viewfull=1#post2678428

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی هنوز نمیدونند که حتی دانشگاه های بزرگ دنیا و دانشمندان بزرگ دنیا خیلی از تاریخ هایی که به نوشته هرودوت هست را رد کردند و اشتباهات زیادی داره.

Sarp

مدیر بازنشسته
نمردیم دیدیم نوشته های هرودوت شد منبع تاریخ ایران

بعضی هنوز نمیدونند که حتی دانشگاه های بزرگ دنیا و دانشمندان بزرگ دنیا خیلی از تاریخ هایی که به نوشته هرودوت هست را رد کردند و اشتباهات زیادی داره.
هرودوت و چند تن ار تاریخ نویسانان مشهور می نویسند :

دم خروس رو قبول کنیم یا قسم حضرت عباس رو ؟!!!

آخر همه منابعتون که همیشه یه هرودوت هست !

AMXSTAR

عضو جدید

اگه منظورت از لینکی که برای جواب دادن به من گذاشتی اینه که کاربر MaC_MaC نوشته:اصل پست

""سلام و پوزش فراوون خدمت دوست فوق العاده گرامم ياسي جان. خواستم اطلاع دوست عزيز برسون طبق مطالعه هاي اين حقير از منابع موثق مث:گزنفون و هرودوت(پدر تاريخ نويسي) و استاد آرين نژاد و غيره تا جايي كه خونده ام همسر گرام كوروش كبير و معشوقه ايشون دختري بودن از حوالي ديار بي خي نش.به نام آلالي..كه قبل از وصال با آلالي دختر دايي خودشو به همسري در مياره.كاساندان كه شما فرمودين..دوست دوران بچگي ايشون در دربار استياك بودن.(تشكر فراوون) ""

اگه من این حرفا رو نوشته بودم ، زود نمیگفتی منبع!
این عزیز یه منابعی رو اسم برده ، کاش لطف میکرد شماره صفحاتشو هم میذاشت ، منم میتونم هر چی دلم خواست بنویسم بعد بگم برید به فلان منابع موثق مراجعه کنید .

دوم اینکه *پانویس 1 مال این تاپیکه و منبعش
زرین کوب، عبدالحسین . تاریخ مردم ایران. تهران: انتشارات امیر کبیر1364 ص130
*پانویس 2 که شما ازش اشکال گرفتی !!! درباره آتوسا هستش که دختر کاساندان و همسر داریوش بزرگ و منبعش هرودوت ذکر شده و هیچ ربطی به این تاپیک که درباره همسر کورش کبیر نداره !
خواهش میکنم کمی مطالب پستها رو مطالعه کنید و سپس جواب بدید!!!

آخرین ویرایش:

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان که منبع لازم نداشتن، همینجور چشم بسته راجب افتخاراتشون حرف میزنن!!!

ولی از جانب خودم متشکرم از دقت شما....
فک کنم کوروش افتخار همه ما ایرانیهاست...من ...شما و....نه افراط بعضی ها رو در زمینه شخصیت ایشون میپسندم ونه تفریط گروه دیگه رو! :)
ممنون همشهری ...:D

لینکتون به نظر اصلا معتبر نمیاد .....یه ایراد اساسی که میشه بش گرفت علاوه بر اینکه دقیقا مشخص نشده
از چه کسی منبع آوردن اینه که اسمی رو که به عنوان همسر کوروش آورده آلالی ذکر شده که اگر دقت کنین این یه اسم عربیه!!!! با عقل اصلا جور در نمیاد که اون زمون هم اسامی عربی در تمدن ایران نفوذ کرده باشن!!!

Sarp

مدیر بازنشسته
اگه منظورت از لینکی که برای جواب دادن به من گذاشتی اینه که کاربر MaC_MaC نوشته:اصل پست

""سلام و پوزش فراوون خدمت دوست فوق العاده گرامم ياسي جان. خواستم اطلاع دوست عزيز برسون طبق مطالعه هاي اين حقير از منابع موثق مث:گزنفون و هرودوت(پدر تاريخ نويسي) و استاد آرين نژاد و غيره تا جايي كه خونده ام همسر گرام كوروش كبير و معشوقه ايشون دختري بودن از حوالي ديار بي خي نش.به نام آلالي..كه قبل از وصال با آلالي دختر دايي خودشو به همسري در مياره.كاساندان كه شما فرمودين..دوست دوران بچگي ايشون در دربار استياك بودن.(تشكر فراوون) ""

اگه من این حرفا رو نوشته بودم ، زود نمیگفتی منبع!
این عزیز یه منابعی رو اسم برده ، کاش لطف میکرد شماره صفحاتشو هم میذاشت ، منم میتونم هر چی دلم خواست بنویسم بعد بگم برید به فلان منابع موثق مراجعه کنید .

دوم اینکه *پانویس 1 مال این تاپیکه و منبعش
زرین کوب، عبدالحسین . تاریخ مردم ایران. تهران: انتشارات امیر کبیر1364 ص130
*پانویس 2 که شما ازش اشکال گرفتی !!! درباره آتوسا هستش که دختر کاساندان و همسر داریوش بزرگ و منبعش هرودوت ذکر شده و هیچ ربطی به این تاپیک که درباره همسر کورش کبیر نداره !
خواهش میکنم کمی مطالب پستها رو مطالعه کنید و سپس جواب بدید!!!

فک کنم کوروش افتخار همه ما ایرانیهاست...من ...شما و....نه افراط بعضی ها رو در زمینه شخصیت ایشون میپسندم ونه تفریط گروه دیگه رو! :)
ممنون همشهری ...:D

لینکتون به نظر اصلا معتبر نمیاد .....یه ایراد اساسی که میشه بش گرفت علاوه بر اینکه دقیقا مشخص نشده
از چه کسی منبع آوردن اینه که اسمی رو که به عنوان همسر کوروش آورده آلالی ذکر شده که اگر دقت کنین این یه اسم عربیه!!!! با عقل اصلا جور در نمیاد که اون زمون هم اسامی عربی در تمدن ایران نفوذ کرده باشن!!!
اشکالی هم باشه به منابعتون وارده نه من
منبع هم از یکی مثل خودتونه !

Sarp

مدیر بازنشسته
اسمی رو که به عنوان همسر کوروش آورده آلالی ذکر شده که اگر دقت کنین این یه اسم عربیه!!!!
دقت کردم
ولی نتونستم ریشه یابیش کنم

میشه شما ریشه عربیش رو بفرمائید ؟!

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقت کردم
ولی نتونستم ریشه یابیش کنم

میشه شما ریشه عربیش رو بفرمائید ؟!
والا من تمام لغت نامه دهخدا معین و..زیر رو کردم همچین اسمی ندیدم!اگر همچین شخصیتی بود قاعدتا باید اسمش یه جایی میبود من تا حالا که پیدا نکردم اگر شما دیدید به منم بگید!
در مورد عربی بودنشم یکی از دوستان گذشته من که عرب بود همچین اسمی داشت من هم چون هر چی گشتم ریشه ای از این کلمه در لغت نامه های فارسی ندیدم استناد کردم به اسم دوستم و احتمال خیلی زیاد میدم که عربی باشه این اسم! :)
اگر چیزی غیر از این میدونین بگید حتما چون شهامت تصحیح و عذر خواهی دارم!:cool:

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشکالی هم باشه به منابعتون وارده نه من
منبع هم از یکی مثل خودتونه !
اگر اهل مطالعه تاریخی باشید میدونید که گاهی به قدری تفاوت در یه حادثه تاریخی که دو مورخ ذکر کردن وجود داره که باور کردنی نیست...افرادی که به صورت آماتور مطالعه میکنن گاهی متوجه این مسئله نیستند و خونده های خودشون بدون اینکه توجه کنن که چقدر معتبره بیان میکنن!
در مورد مطلبی که قرار دادین بعد از اینکه یه کم جستجو کردم کتاب کوروش بزرگ اثر عباس خلیلی رو دیدم که در پاورقی یکی از صفحاتش ذکر کرده کوروش با دختر دایی خود ازدواج کرده و ...البته اسمی از دختر دایی نبرده که چه کسی بوده و ذکر کرده که اکثر مورخان این مطلب رو قبول ندارن...احتمالا استناد دوستمون به این کتاب بوده ولی اسم آلالی رو دیگه واقعا نمیدونم از کجا آوردن!!!

negin1990

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من نمیفهمم!
یعنی متن شما اگه درست باشه که این به نظرم خیلی جالب و زیبا بود. خواستم بگم ایول کوروش! ولی پست های پاپک رو که خوندم ....
پاپک ینی تو میگی کاساندان زنش نبوده؟ ینی کی بوده؟ معشوقه اش؟ یا اصلا کلا زنش یکی دیگه بوده؟