کارگاه نقاشی

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
انقدر قشنگ بود که تاپیک جداگانه بهش اختصاص دادم.:D البته ببخشید اگه فضولی کردم;)

Schneider

مدیر بازنشسته
آثاری از Van Cogh

آثاری از Van Cogh

Entrance

Sunflowers

Sunflowers_2

Arles-irises

Bandaged-ear

Berceuse

Chambre-arles

Cordeville

Corridor-asylum

Cypresses

Cypress-star

Eglise-auvers

First-steps

Flower beds-holland

Green-vineyard

Green-wheat-field

KARA_DENIZ

عضو جدید
سلام

من نقاشی رنگ روغن رو از یکی از استادان خوب و معروف نقاشی به صورت تجربی یاد گرفته ام
در این تاپیک سعی دارم آنچه را که خود به صورت تجربی یاد گرفته ام را به همراه برخی منابع خوب مطالعاتی برای نقاشی رنگ روغن به دوستان خوبم انتقال بدهم

جلسه 1 :
بهتره بحث نقاشی رنگ روغن رو با یه مقدمه شروع کنیم.در ابتدا باید بدونیم که هر اثر نقاشی از 3 عنصر تشکیل شده: 1-رنگدانه-2-زمینه-3-بست
نحوه ی ترکیب وبه کارگیری این 3 عنصر رو در کنار هم تکنیک نقاشی میگیم
تکنیک نقاشی با سبک نقاشی فرق داره.در واقع سبک به این برمیگرده که یه نقاش از این تکنیک های نقاشی چه جوری و به چه روشی استفاده بکنه و میشه گفت که
یه چیز شخصیه.
پس بحث ابتدایی برای شروع رو من این 3 عنصر و تفاوت بین سبک و تکنیک برای دوستان در نظر گرفتم
منتظر نظرات دوستان در مورد این 3 عنصر و تفاوت بین سبک و تکنیک هستم .

anishtain_bahosh

عضو جدید
مرسی منم خیلی علاقه مند به یادگیری رنگ روغن هستم و بی صبرانه منتظر ادامه بحث.;)

نرگس313

عضو جدید
سلام به همه دوستان هنرمند .کارا جون دستت درد نکنه از تاپیک قشنگت. من راستش بیشتر طراحی می کردم و می کنم ولی ماه پیش اولین کار رنگ روغنم هم شروع کردم بدبختانه همون هفته اول معلمم بر گشت ایران و خودم مجبور شدم تمومش کنم .خوشحال می شم اگه نظراتتون رو بهم بگید.البته می دونم خیلی اشکال داره .

Data_art

مدیر بازنشسته
استاد محمود فرشچیان (نگارگر ایرانی)

استاد محمود فرشچیان (نگارگر ایرانی)

استاد محمود فرشچیان

محمود فرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان ، پایتخت هنر ایران ، دیده به جهان گشود . پدرش ، حاج غلامرضا فرشچیان ، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت .

این زمینه مساعد برای پرورش ذوق و شوق او در راه آشنایی با هنر موثر افتاد . از سالهای پیش از مدرسه از روی نقشه های قالی طرح میزد ، تا به تدریج دستش در کار نقش پردازی روان گردید . فرشچیان در طی تحصیلات مقدماتی در محضر استاد میرزاآقا امامی اصفهانی هنرمند چیره دست و پرآوازه دیار اصفهان ، به آموختن نقاشی دلبستگی تمام پیدا کرد و دل در گرو نقشهای زیبا بست . او از کار هنر احساس رضایت و شادمانی داشت . از کلاس هفتم دبیرستان فرشچیان قدم به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گذاشت و چهار سال در آن جایگاه عاشقی ، زیر نظر استاد عیسی بهادری ، استاد نابغه و توانمند نقاشی قالی ، مینیاتور ، نقاشی رنگ و روغن ، به فراگیری اصول و مبانی طراحی نقوش سنتی (نقشه قالی ، تذهیب ، مینیاتور) پرداخت .

بدون شک نقش استاد عیسی بهادری در پرورش و خلاقیتهای محمود فرشچیان نقشی فوق العاده ارزشمند بود .استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه عواطف ، به شیوه ای کاملا جدید موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شکل و فرم نقاشی هایش گردید و این مشخصه اصلی کار او در نقاشی شد . فرشچیان در جوانی بسیار پرتلاش و خستگی ناپذیر به کار و طراحی نقوش مختلف میپرداخت . او در مطالعه آثار تاریخی شهر اصفهان (چهل ستون ، عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله و ... طرحهای اسلیمی و ختایی کاشیکاری های بی نظیر آن آثار سر از پا نمیشناخت و چون محققی موشکافانه این نقش ها را مطالعه میکرد . فرشچیان حتی در دوره سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشات و آثاری دیدنی آفرید که مورد تشویق مقامات قرار گرفت .

سال 1329 بعد از 6 سال فعالیت و کسب هنر در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان ، فرشجیان به کسب دیپلم عالی نائل آمد . آثار سالهای شاگردی استاد هنوز در مرکز هنرستان ، موجود است . بدون تردید استاد محمود فرشچیان یکی از پدیده های هنر نگارگری (مینیاتور) در عصر حاضر است و او در طراحی و شناخت و بکارگیری رنگها فوق العاده قدرتمند و قوی است . این قدرت قلم و صلابت و استواری خطوط قلم گیری است که از او هنرمندی پرآوازه و مشهور ساخته است . از نظر محتوا و مضمون ، آثار استاد عمدتا با الهام از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی ساخته و پرداخته شده اند . سخن آخر اینکه امروز استاد فرشچیان از پس نزدیک به پنجاه سال کسب هنر و مهارت در کار نقاشی و خلق نقشهای دلنشین و جشم نواز ، هنرمندی است که به جرآت میتوان او را صاحب سبک جدید در نقاشی ایرانی (مینیاتور) دانست

آخرین ویرایش:

Data_art

مدیر بازنشسته
استاد محمود فرشچیان

محمود فرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان ، پایتخت هنر ایران ، دیده به جهان گشود . پدرش ، حاج غلامرضا فرشچیان ، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت .

این زمینه مساعد برای پرورش ذوق و شوق او در راه آشنایی با هنر موثر افتاد . از سالهای پیش از مدرسه از روی نقشه های قالی طرح میزد ، تا به تدریج دستش در کار نقش پردازی روان گردید . فرشچیان در طی تحصیلات مقدماتی در محضر استاد میرزاآقا امامی اصفهانی هنرمند چیره دست و پرآوازه دیار اصفهان ، به آموختن نقاشی دلبستگی تمام پیدا کرد و دل در گرو نقشهای زیبا بست . او از کار هنر احساس رضایت و شادمانی داشت . از کلاس هفتم دبیرستان فرشچیان قدم به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گذاشت و چهار سال در آن جایگاه عاشقی ، زیر نظر استاد عیسی بهادری ، استاد نابغه و توانمند نقاشی قالی ، مینیاتور ، نقاشی رنگ و روغن ، به فراگیری اصول و مبانی طراحی نقوش سنتی (نقشه قالی ، تذهیب ، مینیاتور) پرداخت .

بدون شک نقش استاد عیسی بهادری در پرورش و خلاقیتهای محمود فرشچیان نقشی فوق العاده ارزشمند بود .استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه عواطف ، به شیوه ای کاملا جدید موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شکل و فرم نقاشی هایش گردید و این مشخصه اصلی کار او در نقاشی شد . فرشچیان در جوانی بسیار پرتلاش و خستگی ناپذیر به کار و طراحی نقوش مختلف میپرداخت . او در مطالعه آثار تاریخی شهر اصفهان (چهل ستون ، عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله و ... طرحهای اسلیمی و ختایی کاشیکاری های بی نظیر آن آثار سر از پا نمیشناخت و چون محققی موشکافانه این نقش ها را مطالعه میکرد . فرشچیان حتی در دوره سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشات و آثاری دیدنی آفرید که مورد تشویق مقامات قرار گرفت .

سال 1329 بعد از 6 سال فعالیت و کسب هنر در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان ، فرشجیان به کسب دیپلم عالی نائل آمد . آثار سالهای شاگردی استاد هنوز در مرکز هنرستان ، موجود است . بدون تردید استاد محمود فرشچیان یکی از پدیده های هنر نگارگری (مینیاتور) در عصر حاضر است و او در طراحی و شناخت و بکارگیری رنگها فوق العاده قدرتمند و قوی است . این قدرت قلم و صلابت و استواری خطوط قلم گیری است که از او هنرمندی پرآوازه و مشهور ساخته است . از نظر محتوا و مضمون ، آثار استاد عمدتا با الهام از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی ساخته و پرداخته شده اند . سخن آخر اینکه امروز استاد فرشچیان از پس نزدیک به پنجاه سال کسب هنر و مهارت در کار نقاشی و خلق نقشهای دلنشین و جشم نواز ، هنرمندی است که به جرآت میتوان او را صاحب سبک جدید در نقاشی ایرانی (مینیاتور) دانست.:gol:

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پرمحتوا و عالي بود.مثل هميشه.
مينياتور ها و ترسيمات ... جاي تامل بسياري دارند.
ممنون از زحمتي كه كشيديد.:gol:

maral22

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزدلم،هیچ کلام و توصیفی برای بیان میزان احساس شور و شعف من از دیدن این عکس ها در کلام نمی گنجه!فقط می تونم بگم ممنونم:gol::gol::gol::gol:

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
واقعا زیبا و تامل برانگیز هستن این نقاشی ها هنر ایرانی همیشه زیبا و دلنشین هست و گویا:gol:

Data_art

مدیر بازنشسته
تشکر فراوان

تشکر فراوان

از محبت تمامی دوستان عزیز دلم سپاسگذارم :gol:
ممنونم که وقت گذاشتید.
موفق و شاد باشید.

آخرین ویرایش:

mahsa_atishpareh

عضو جدید
mahsa_atishpareh

mahsa_atishpareh