چرا دعایمان برای ازدواج نمی گیرد؟

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
دعا (2).jpg
چرا دعایمان برای ازدواج نمی گیرد؟
دختر خانمی دانشجو، سؤال می کند سن ازدواج من از خط قرمز هم عبور کرده، خواستگار برایم نمی آید اگر هم گاهی خواستگاری می آید، کلی ایراد دارد. هر چه دعا می کنم که خداوند همسری در شأن و مقام من نصیبم کند، گویی خدا اصلاً توجهی به من ندارد و مرا فراموش کرده است.
کم نیستند کسانی که این سؤال را طرح و تکرار می کنند که به رغم تأکیدات فراوانی که در آموزه های دینی ما بر دعا و راز و نیاز شده است، چرا این همه آن هم در بهترین مکان ها و بهترین و عارفانه ترین حالات دعا می کنیم، دعای ما مستجاب نمی شود؟ مگر خداوند در قرآن نفرموده، «ادعونی استجب لکم» دعا کنید تا اجابت کنم شما را؟ پس چرا دعای ما اجابت نمی شود، حتی گاهی اوضاع و شرایط ما بدتر می شود؟

دختر خانمی دانشجو، سؤال می کند سن ازدواج من از خط قرمز هم عبور کرده، خواستگار برایم نمی آید اگر هم گاهی خواستگاری می آید، کلی ایراد دارد. هر چه دعا می کنم که خداوند همسری در شأن و مقام من نصیبم کند، گویی خدا اصلاً توجهی به من ندارد و مرا فراموش کرده است.

برای پاسخ به شبهات طرح شده در این زمینه نکات ذیل را با هم مرور می کنیم!

1- دعا نوعی عبادت است، همه موجودات عالم در حال تسبیح و عبادت خدا هستند. ما که اشرف مخلوقاتیم نباید از این قافله عقب بمانیم. این که همه آسمان و زمین و نبات و حیوان و جماد و ... برای عبادت و کمال ما آفریده شده اند، آیا پرهیز از دعا (عبادت) کفران نعمت نیست؟ عقب ماندن از حیوانات و نباتات و جماد است که تسبیح خدا را می گویند نیست؟

پس دعای واقعی، عبادت و شکر نعمت و تعظیم و خشوع و خضوع در برابر خالق هستی است. خداوند در سوره ی غافر آیه 60 می فرماید: «وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ »؛ مرا بخوانید تا اجابتتان کنم و بدانید کسانی که از عبادت من استکبار می ورزند و از آن عار دارند، به زودی با کمال خواری داخل جهنم خواهید شد.

در این آیه دعا مصداقی از عبادت خوانده شده. پس طبق آیه مذکور ترک دعا در واقع ترک عبادت و گناهی است که مرتکبش به عذاب دوزخ تهدید شده است. ضمناً عبادت و دعا، امری فطری است. اگر پیامبران و اولیاء خدا ما را به سمت دعا و ارتباط با خالق هستی هدایت و راهنمایی نمی کردند به عبادت اموری مادی و ساخته دست خود می پرداختیم که نمونه های آن در تاریخ کم نبوده است.
2- دعا و رسیدن به مقام سخن گفتن با خدا، خود مقام بسیار والایی است که به هر کسی داده نمی شود لذا همین که مالک و ملک و صاحب اصلی ما به ما اجازه حضور در محضرش و ارتباط کلامی با خودش را داده باید شاکر بوده و از فرط خوشحالی به سجده بیفتیم. این مژده ای به همه آنانی است که به مقام دعا می رسند. حتی اگر به ظاهر خواسته شان اجابت نشود.

3- استفاده ابزاری از دعا و دین، امری باطل و گاهی موجب وهن دین می شود. لذا گاهی بدون مطالعه، مشاوره (با اهل فن)، مشاهده (آزاد موفق و ناموفق) و مجاهده (در راه رسیدن به هدف) و بر اساس تنبلی و سستی دست به دعا می شویم. در نماز دعا می کنیم: خدایا ما را به راه راست هدایت کن و فقط از تو یاری می خواهیم. اما از کار و تلاش فکری و جسمی در این راه سر باز می زنیم." از دیگران بیش از خدا انتظار تأمین نیازهای خود را داریم" و بدون ایمان و باور قلبی به دعا می پردازیم و انتظار اجابت هم داریم.

4- گناه، ترک واجبات و انجام محرمات، همچون سمومی کشنده مانع استجابت دعا می شوند. در ظرف نشسته و آلوده غذای پاک و سالم نمی ریزند. اگر هم ریخته شود غذا هم آلوده شده و قابل خوردن نیست.

پس قبل از دعا باید توبه کرد، پاک شد، زمینه پذیرش و ارتباط را فراهم ساخت. توبه یعنی پشیمانی از گناه، دادن حق الناس و حق الله، پوشاندن بدیها با خوبی ها (ان الحسنات یذهبن السیئات، همانا حسنات، گناهان را از بین می برد) تصمیم بر عدم تکرار.
5- گاهی دین خدا و دعا و عبادت را وسیله تجارت و تأمین منافع و نوعی بده بستان با خدا قرار می دهیم. یعنی خدا را دوست می داریم و دعا می کنیم به شرط آنکه خواسته ها و آرزوهای ما را برآورده سازد. لذا وقتی به خواسته هایمان دست نمی یابیم دست از عبادت و دعا بر می داریم. این هم یکی از موانع استجابت دعاست.

6- گاهی اجابت دعا به صلاح دعا کننده نیست. مثل اینکه کودکی بیمار، طعامی را می خواهد که تشدید کننده بیماری اوست.

7- گاهی دعا در جهان آخرت اجابت می شود. و اهل دعا در آن جهان می گویند ای کاش هیچ یک از دعاهای ما در دنیای قبل از مرگ مستجاب نمی شد.

رسول اکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) در این باره می فرماید:

"دو نفر در بهشت وارد می شوند که هر دوی آنها یکسان عمل کرده اند، ولی یکی از آن دو دیگری را می بیند که جایگاهش از او بالاتر است! پس می گوید: پروردگارا به خاطر چه این جایگاه را به او دادی با این که عمل ما یکسان بود؟ خدای متعال پاسخ می دهد: (به این سبب که) او از من درخواست کرد (دعا کرد) و تو در خواست نکردی." (بحارالانوار، ج 93، ص 302)

8- در بسیاری مواقع دعا با خلوص نیتّ صورت نمی گیرد توجه به اسباب و امور دنیایی و یاری و مساعدت دیگران بیش از یاری خدا مورد توجه و اعتقاد قلبی دعا کننده می باشد. بدیهی است اینگونه دعاها با مانع عمده استجابت مواجه می شود.

9- فراموش نکنیم که بر اساس این اصل مهم که کمال هم نشین در ما اثر می کند، ارتباط با خدا و خلوت و راز و نیاز با خدا نیز زمینه های طهارت روح و کسب فضائل و زیبایی های اخلاقی و رفتاری را برای ما فراهم خواهد ساخت حتی اگر دعایمان آن گونه که ما آرزو کرده ایم مستجاب نگردد.

10- ناگفته نماند که بسیاری از ما در زمینه و زمان گرفتاری و قطع امید از اسباب و امور مادی و دنیوی به سوی خدا روی می آوریم و دست به دعا بر می داریم. این حالت و عادت یکی دیگر از موانع استجابت دعا به شمار می آید. این حالت را با انجام واجبات و ترک محرمات و در مرحله بعد مراقبت در اصلاح اخلاقی و کسب فضایل اخلاقی و رفع رذایل می توان از ذهن و زندگی حذف و به صفر نزدیک نمود. خواندن خدا می بایست بدون شریک دانستن امور مادی و غیر خدایی باشد.
11- بهره گیری از خرد و تجربه و دانش اهل فن در تصمیم گیری ها در فرآیند عبادت و دعا از ضروریات بسیار مهم و اساسی به شمار می آید. آیا می شود در باک اتومبیل خود به جای بنزین نفت بریزیم و بعد با دعا و ناله و گریه از خدا بخواهیم اتومبیل ما حرکت کند؟ بهره گیری از عقل و اندیشه و علم خود و دیگران در راستای دعا و عبادت است. خداوند فرموده است: "الذین جاهدو فینا لنهدینهم سبلنا"؛ تلاش کنید تا یاریتان کنم. راه ها را برایتان روشن و روان کنم.

جوانانی که طالب ازدواج هستند و نمی شود ضمن توجه به مراتب فوق به این نکات کاربردی و کلیدی نیز توجه کنند حتماً همسری در شأن و مقام خود خواهد داشت:

1- منزوی نباشید. در عرصه های مهم دینی، علمی، فرهنگی و اجتماعی در چار چوب شرع و عرف حضوری جدی داشته باشید.

2- از مشاوران متعهد و متخصص و با تجربه بهره بگیرید.

3- توقعات و آرزوهای خود را تعدیل بخشیده و واقع نگر باشید.

4- در انتخاب همسر، سلامت فکری، عقلی و رشد دینی همسر آینده خود را اصل و اساس تصمیم گیری قرار دهید، چشم و هم چشمی ها و رقابت ها و ثروت و داشته های مادی را در تصمیم گیری ها دخالت ندهید.

5- مؤلفه های ممتاز یک انسان را در خود تقویت کنید. یعنی به مقام و جایگاه همسر شدن برسید. قابل توجه خانم ها : در بین محارم جلوه های زیبای زنانه خود را پنهان نکنید. خشک و بی روح بودن، کاهل بودن در ارتباطات فامیلی و خانوادگی، عدم حضور فعال در مجالس و محافل خویشان و آشنایان، ضعف در ایجاد ارتباطی سالم و صمیمی و متواضعانه با والدین از عوامل عمده تأخیر ازدواج به شمار می آید.

6- دخالت و نظرات دیگران نباید در تعارض با نظرات مشاور ازدواج باشد.

پس فراموش نکنید که اگر دعا با مراتب فوق همراه باشد قطعاً و حتماً مستجاب می شود اگر چه به ظاهر به آنچه می خواهید نرسید. خود دعا در دنیا و آخرت یار و یاور شما خواهد بود.

هاشمیان20

عضو جدید
ازدواج کردن یا نکردن، زندگی موفق شدن یا نشدن، هیچ ارتباطی با دعا کردن نداره.
یک ازدواج خوب محصول تحقیق و بررسی خوب + تصادف خوب میتونه باشه.
و البته هم سطح بودن دو طرف و آرمانگرا نبودن.

شیعیان محترم که اینقدر به دعا تو ازدواج معتقد هستن، گویا فراموش کردن امام دومشان توسط همسرش کشته شد.
ایشون هم بیشتر دعا میکرد هم طبق باور دوستان معصوم در انتخاب بوده.
ولی زنی نصیبش شد که بهش سم داد !!

پس تنها کافیست انسان چشم و گوشش رو باز کنه تا با هرکسی ازدواج نکنه و دعا و گریه و توسل و... هم فقط دلخوشی هایی واسه صبر کردنه، که شاید به آدم با اینهمه بدبختی توصیه هم بشه.

omid20110

کاربر ممتاز
ازدواج کردن یا نکردن، زندگی موفق شدن یا نشدن، هیچ ارتباطی با دعا کردن نداره.
یک ازدواج خوب محصول تحقیق و بررسی خوب + تصادف خوب میتونه باشه.
و البته هم سطح بودن دو طرف و آرمانگرا نبودن.

شیعیان محترم که اینقدر به دعا تو ازدواج معتقد هستن، گویا فراموش کردن امام دومشان توسط همسرش کشته شد.
ایشون هم بیشتر دعا میکرد هم طبق باور دوستان معصوم در انتخاب بوده.
ولی زنی نصیبش شد که بهش سم داد !!

پس تنها کافیست انسان چشم و گوشش رو باز کنه تا با هرکسی ازدواج نکنه و دعا و گریه و توسل و... هم فقط دلخوشی هایی واسه صبر کردنه، که شاید به آدم با اینهمه بدبختی توصیه هم بشه.

آقای محترم بهتره اینو بدونید که همه ما انسانها محتاج دعا کردنیم چون نه بخاطر اینکه خدا محتاج دعاهای ماست بلکه فقط بخاطر اینکه ما همیشه محتاج کمکهای خداوندیم و اینو نباید فراموش کنیم.
در مورد فرمایشتون راجب امام حسن(ع) باید به عرضتون برسونم گاهی اتفاقاتی می افتد که گرچه به ظاهر غیر معقول به نظر میرسد ولی پشت آن حتما حکمت و زیبایی وجود دارد،مگه امام حسین(ع) از عاقبت خودش خبر نداشت و نمیدونست که با تعداد اندک یارانش طبق عقل سلیم و قوانین دنیوی نمیتونه مقابل چند هزار نفر پیروز بشه؟ پس به نظر شما با وجود این چرا به کربلا رفتن و اونهمه رنج و عذاب رو متحمل شدن؟ در پاسخ باید بگم گرچه در ظاهر یزیدیان پیروز شدند اما حالا به چه کسی لعنت میفرستن و راه و روش چه کسی بعد گذشت 1400 سال هنوز پابرجاست؟! مگه امام علی(ع) دعا نمیکرد و نمیدونست که چطوری به شهادت میرسه؟
پس در نتیجه حرفهای شما بی اساسن و آدمی همیشه محتاج خداونده.

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
خدایا تقدیر مرا خیر بنویس آنگونه که آنچه را تو دیر می خواهی من زود نخواهم و آنچه را تو زود می خواهی من دیر نخواهم

هاشمیان20

عضو جدید
آقای محترم بهتره اینو بدونید که همه ما انسانها محتاج دعا کردنیم چون نه بخاطر اینکه خدا محتاج دعاهای ماست بلکه فقط بخاطر اینکه ما همیشه محتاج کمکهای خداوندیم و اینو نباید فراموش کنیم.

در مورد فرمایشتون راجب امام حسن(ع) باید به عرضتون برسونم گاهی اتفاقاتی می افتد که گرچه به ظاهر غیر معقول به نظر میرسد ولی پشت آن حتما حکمت و زیبایی وجود دارد،مگه امام حسین(ع) از عاقبت خودش خبر نداشت و نمیدونست که با تعداد اندک یارانش طبق عقل سلیم و قوانین دنیوی نمیتونه مقابل چند هزار نفر پیروز بشه؟ پس به نظر شما با وجود این چرا به کربلا رفتن و اونهمه رنج و عذاب رو متحمل شدن؟ در پاسخ باید بگم گرچه در ظاهر یزیدیان پیروز شدند اما حالا به چه کسی لعنت میفرستن و راه و روش چه کسی بعد گذشت 1400 سال هنوز پابرجاست؟! مگه امام علی(ع) دعا نمیکرد و نمیدونست که چطوری به شهادت میرسه؟
پس در نتیجه حرفهای شما بی اساسن و آدمی همیشه محتاج خداونده.

خوب بله، اگر پیرو نگاه شیر یا خطی به زندگی باشین، کلا زندگی دو حالت بیشتر نداره:

اگر خوشبخت شدی یک لطف و کرامت بوده، اگر بدبخت شدی یک حکمته.

مسلما با چنین دیدگاه های باستانی به زندگی هیچ چیزی رو نمیشه گفت اشتباه چون برای هر چیزی میشه حکمت تراشید.

هیچ بشری از آینده خودش خبر نداره (استثنا هم نداره)، این باورهای خرافی شما و اجداد بزرگوارتون هست که به دیگران تزریق میکنید که از آینده خبر داشتند و رفتند به جنگ و ...
اینکه بردگان همیشه محتاج اربابشون هستند رو قبول دارم، کسی باور بردگی در او زنده بشه، چاره ای جز التماس و خوار کردن خودش جلوی ارباب نداره، چون میدونه بدون وجود ارباب، برده بدبخت محکوم به نابودیه.

در پایان شما فرض کنید حرفای من بی اساس است و حرفای شما اهالی محترم خاورمیانه جهان سومی پر از اساس و منطق و علم و حقیقت است. :)

هاشمیان20

عضو جدید
شرط میبندم تا حالا قران رو نخوندین و مثل خیلیا با بی اطلاعی راجب اسلام حرف میزنید،در ضمن یاد بگیرین به اعتقادات دیگران احترام بذارین و کسی هم شمارو مجبور نکرده که اینجا نظر بدین و اگه مخالف تاپیک هستین به سادگی میتونید از کنارش رد بشین،به همین سادگی.
یا علی.

پس بهتره امروز در نماز مغربتون به شدت استغفار کنید، چون تهمت زدین.

اما شما چون مثل سایر مذهبی های این باشگاه و اطرافتون، آدمایی که باورهاتون رو قبول ندارن کم دیدین یا اگر هم دیدین اکثرا لا ابالی و بیسواد بودن، این خیال و وهم شمارو برداشته که هرکس مثل ما فکر نکرد و مکتب مارو قبول نداره از همون قماشه !!!
که البته چنین دیدگاهی در مورد انسان های ایدئولوزی زده کاملا طبیعی هست.
وگرنه اینقدر سریع به دیگران نمیگفتن بی اطلاع و ما بهترین تفکرات جهان رو داریم ....

احترام گذاشتن به اعتقادات و سکوت نکردن در برابر تبلیغ ایدئولوژی دو بحث کاملا جدا هست.
شما تو خونه خودت 24 ساعت نماز بخون دعا کن تا همسر مناسب گیرت بیاد و راز و رمزهای آسمانی رو هم برای انتخاب همسر صالحه به کار ببر، به من ذره ای ارتباط نداره و حق دخالت تو باورهاتون رو ندارم.

اما وقتی در فضای مجازی یا واقعیت تبلیغش رو با قطعیت انجام میدین، من این حق رو دارم که جلوی این تبلیغ بایستم و دلایلم رو ارائه کنم. هرکس خواست دلیل هر کدام از طرفین رو بپذیره کنه پای خودش.
موفق باشین. :gol:

omid20110

کاربر ممتاز
پس بهتره امروز در نماز مغربتون به شدت استغفار کنید، چون تهمت زدین.

اما شما چون مثل سایر مذهبی های این باشگاه و اطرافتون، آدمایی که باورهاتون رو قبول ندارن کم دیدین یا اگر هم دیدین اکثرا لا ابالی و بیسواد بودن، این خیال و وهم شمارو برداشته که هرکس مثل ما فکر نکرد و مکتب مارو قبول نداره از همون قماشه !!!
که البته چنین دیدگاهی در مورد انسان های ایدئولوزی زده کاملا طبیعی هست.
وگرنه اینقدر سریع به دیگران نمیگفتن بی اطلاع و ما بهترین تفکرات جهان رو داریم ....

احترام گذاشتن به اعتقادات و سکوت نکردن در برابر تبلیغ ایدئولوژی دو بحث کاملا جدا هست.
شما تو خونه خودت 24 ساعت نماز بخون دعا کن تا همسر مناسب گیرت بیاد و راز و رمزهای آسمانی رو هم برای انتخاب همسر صالحه به کار ببر، به من ذره ای ارتباط نداره و حق دخالت تو باورهاتون رو ندارم.

اما وقتی در فضای مجازی یا واقعیت تبلیغش رو با قطعیت انجام میدین، من این حق رو دارم که جلوی این تبلیغ بایستم و دلایلم رو ارائه کنم. هرکس خواست دلیل هر کدام از طرفین رو بپذیره کنه پای خودش.
موفق باشین. :gol:
پس اگه شما قران رو خونده باشین در جای جای ایات قرآن نوشته که همه درخواستهایتان را از خدا بکنید!!!!!!!!
من نمیدونم حرف حساب شما چیه؟
در ابتدا بهتره بگین که به چه چیزایی اعتقاد دارین؟ اینجوری شاید بهتر بشه بحث کرد.
به خدا اعتقاد دارین؟ به قرآن اعتقاد دارین؟ به پیامبران اعتقاد دارین؟ به امامان اعتقاد دارین؟
شما عقیده و اعتقاد خودتون رو مشخص کنید،اینم بهتره یاد بگیرین که در بحث منطقی نباید طرفین به هم توهین کنن،کاری که من انجام میدم ولی شما تا حالا چندین بار مستقیم و غیر مستقیم توهین کردین!!!!!
بهتره تاپیک رو یکبار دیگه بخونید بعد بیایین نظر بدین،من هیچ وقت نگفتم که همه کارهاتون رو ول کنید و فقط دعا کنید واسه هرچیزی که میخواین!!!! کما اینکه عبادت بدون عمل همیشه مورد نکوهش بوده و هست...
اینم بدونید که اصولا خدا دنیارو بر اساس قوانینی بنا کرده و فرقی نمیکنه که کسی کافر باشه یا مسلمان و هر کسی که به اون قوانین عمل کنه نتیجش رو میبینه(قاعده علت و معلول)؛مثلا اگه کسی بی دین باشه و بیاد واسه کنکور خوب درس بخونه و یه نفر مسلمان باشه و اصلا درس نخونه،این اتفاق نمیافته که اون مسلمون به خاطر اینکه خدارو قبول داره از کنکور قبول میشه و اون بی دین هم هرچقدر درس بخونه موفق نمیشه!!!!!! که البته این کار از عدالت خداوند به دور هستش...
اما بذارین یه مثال دیگه بزنم که قابل ملموس باشه،حتما تا حالا افرادی رو دیدین که خیلی ثروت تو زندگیشون دارن ولی خوشبخت نیستن ولی افراد فقیری هم زندگی میکنن که به خدا اعتقاد دارن و تو زندگیشونم خوشبخت هستن،...منظور من اینه که این قوانین دنیا شاید باعث بشه شما به خواستتون به هر نحوی برسین ولی ضمانت خوشبختی شما رو نمیکنن!!!
خداوند متعال عقل رو به انسان داد که با اون به تفکر بپردازه که البته اغلب افراد کم از قوه تفکرشون استفاده میکنن به قول هنری فورد *فکر کردن مشکل ترین کار است، به همین دلیل است که تعداد کمی خود را درگیر آن میکنند.* اما اگه قوه عقل کافی بود و هر انسانی میتونست با استفاده از قوه تعقلش به سعادت برسه خداوند هیچ وقت پیامبران رو برای هدایت آدمی نمیفرستاد و اصولا همه ما در زندگیمون به این نتیجه میرسیم که عقل ما نمیتونه هرچیزی رو درک کنه و جوابی برای اون داشته باشه!!!
همونطور که هرچیزی برای بقا نیازمند اصلش هست ما هم نیازمند منبع و اصلمون یعنی همون خداییم،به نظرت چرا خدا موقعیکه انسان رو خلق کرد به خودش تبریک گفت؟"فتبارک الله احسن الخاقین"،به این خاطر که فرشته هارو فقط برپایه عقل آفریده و بهمین دلیل اونها هیچوقت گناه نمیکنند و حیوانات رو هم بر پایه عریزه و شهوت آفریده و در این بین انسان رو هم برپایه عقل افریده و هم برپایه شهوت،در وجود انسان هم تمایلات متضاد قرار داده،در وجود ما تمایلاتی هستن که به سوی خدا سوقمون میدن و همچنین تمایلاتی که به سوی غیر خدا سوق میدن و بهمین دلیل انسان مختار آفریده شده و کسیکه با وجود داشتن اختیار راهی رو انتخاب کنه که به خدا برسه بهمین دلیل خدا گفته این چنین بنده ای را به مقامی میرسانم که اگر بگوید چیزی موجود شود در دم بوجود می آید و به مقام قرب و رضای خدا میرسانم و کسیکه برخلاف خدا قدم برداره و طبق تمایلات نفسانیش عمل کنه عذابش میکنم...
در آخر هم باید بگم که تنها یکجا نشستن و دعا کردن منظور بنده و هیچ یک از مومنین نیست بلکه از خدا خواستن و تلاش کردن هم هست،ما باید خودمان تلاش کنیم و در عوض از خدا هم بخواهیم که به تلاشمان برکت بدهد و مارا به آنچه میخواهیم برساند....از قدیم هم گفتن که از تو حرکت از خدا برکت،اما با این گفته شما که خدا رو دخیل در امورمون ندونیم مخالفم.

omid20110

کاربر ممتاز
ببینید، شما به اعتقادات شخصی دیگران کاری نداشته باشین، منم دلیلی نمیبینم از اعتقادات شخصیم بگم.
همینطور که من به اعتقادات شخصی شما کاری ندارم، باوری کلی را صرفا نقد میکنم.

آنچه شما بسط میدهید این است :

انسان برای ازدواج تلاش کند و در کنارش دعا هم بکند تا موفق شود.

حالا دو حالت پیش میاد :

1- انسان تلاش و دعا میکند، همسر خوبی گیرش می آید. نتیجه = خداوند رحمتش شامل حال ما شد.
2- انسان تلاش و دعا میگند، همسر خوبی گیرش نمی آید. نتیجه = خداوند مارا امتحان میکند و حکمت اوست !!!

من با این دیدگاه صفر و یکی به جهان از اساس و پایه مشکل دارم.
این دعایی که شما میگی کاملا یک پدیده رندُم هست و همانطور که گفتم جهان بینی شیر یا خطی هست.
هر اتفاقی و هر حادثه ای رخ بده شما میتونی بگی حکمت و مصلت خدا بوده.

پس اگر دعا هم نکنی چیزی رو از دست نمیدی، چون باز یا ممکنه همسر خوبی گیرت بیاد یا ممکنه همسر خوبی گیرت نیاد.
که بازم هم میتونی بگی مصلحت بود یا نبود.
در هر صورت دارین در یک حلقه بسته رحمت و حکمت دست و پا میزنید. که در واقع تصادفی بیش نیست.

کسی نگفته که هر کار بلایی که سر ما میاد از طرف خداونده و من حکمت رو فقط در مورد حرفی که درباره امام حسن(ع) زدین گفتم.
مطمئنا بلاهایی که سر ما میاد نتیجه کارهای خودمونه،!
بهتره که کمی بیشتر تامل کنید،طوری که شما فکر میکنید نیست،هیچ کدام از ما صفر و یکی زندگی نمیکنیم و برای زندگیمون تلاش میکنیم،دچار سوء تفاهم شدین.

هاشمیان20

عضو جدید
کسی نگفته که هر کار بلایی که سر ما میاد از طرف خداونده و من حکمت رو فقط در مورد حرفی که درباره امام حسن(ع) زدین گفتم.
مطمئنا بلاهایی که سر ما میاد نتیجه کارهای خودمونه،!
بهتره که کمی بیشتر تامل کنید،طوری که شما فکر میکنید نیست،هیچ کدام از ما صفر و یکی زندگی نمیکنیم و برای زندگیمون تلاش میکنیم،دچار سوء تفاهم شدین.

من متوجه نمیشم.
چرا وقتی همسر امام حسن ایشون رو با سم کشت، این میشه حکمت.
اما کسی بدون دعا همسری انتخاب کرد و همسرش اورو زد کشت میشه تقصیر خودش.

لطفا این رو بشکافید.

omid20110

کاربر ممتاز
من متوجه نمیشم.
چرا وقتی همسر امام حسن ایشون رو با سم کشت، این میشه حکمت.
اما کسی بدون دعا همسری انتخاب کرد و همسرش اورو زد کشت میشه تقصیر خودش.

لطفا این رو بشکافید.

در پاسخ به این سوالتون یه سوال میپرسم، آیا معتقدین که امام حسن(ع) از کشته شدنش توسط همسرش خبر داشت؟

zohre_1371

عضو جدید
خب ادم باید خیلی خوب باشه وشرایطش رو داشته باشه که دعاش مستجاب بشه !!
طرف دعا میکنه 1همسر خوب داشته باشه و خودش دنبال 100 نفره ..
فک کنم تو کتابی شرایطش استجابتش باشه ولی اسمشو سادم رفته !1!

نکته مهم اینه که هرکس 1 سرنوشتی داره ..خدا خودش هزموقع زمانش برسه همه چیو درست میکنه !!
البته اینجور بحثا طوری نیس که بشه اینجا بحث کرد.. باید بصورت کرسی ورودرویی باشه :)

zohre_1371

عضو جدید
آیا امام حسن(ع) از واقعه کربلا خبر نداشت؟
یا امام علی(ع) از به شهادت رسیدنشون در سجده نماز صبح خبر نداشت؟

چرا همه خبر داشتن !!
خب خدا برای هرکسی یه تقدیری قرار داده و ادم خودشو بکشه هم نمیتونه عوضش کنه !!

pouyan68

عضو جدید
پنج تا انگشت مثل هم نیستن... اینا من بسطش میدم و میگم
تو دنیا هیچ دونفری مثل هم نیستن پس نگین همه ی مردا (یا زنا) مثل همن
همه افراد یه سری وجوه مشترک دارن تو این شکی نیست
چون همه مثل هم نیست پس برای ورود به دل و قلب انسانها راه های متفاوت و منحصر بفردی برا هرشخص وجود داره اینجاس که هنر ازتباطات جلوه گر میشه

در جواب یکی از دستان که میگن همسر خوب یا بد گیرمون میاد باس بگم اولا این خب و بد از نگاه های افراد مختلف تعابیر مختلفی داره
در ثانی آیا ما خدمن اونقدر خوبیم که همسر خوب نصیبمون بشه؟اگه اره پس چشما باز چنتا چشمم قرض کنیم مشاورم بریم کلی از تجارب دیگران استفاده بنماییم یک ازدواج درست و منطقی توکلمونم بخدا باشه میشه همه چی حل
ولی باس اول از خودمن شرو کنیماااااااااا

هاشمیان20

عضو جدید
آیا امام حسن(ع) از واقعه کربلا خبر نداشت؟
یا امام علی(ع) از به شهادت رسیدنشون در سجده نماز صبح خبر نداشت؟

نه خیر هیچ کدام خبر نداشتن !!!
دلیلی هم نداره خبر داشته باشن. دلیلی نداره هیچ انسانی از آینده خودش خبر داشته باشه.
چون در اینصورت انسان موجودی مختار نیست و موجودی مجبور هست که سرنوشت او از قبل به طور کامل نوشته و مشخص است.

omid20110

کاربر ممتاز
خب ادم باید خیلی خوب باشه وشرایطش رو داشته باشه که دعاش مستجاب بشه !!
طرف دعا میکنه 1همسر خوب داشته باشه و خودش دنبال 100 نفره ..
فک کنم تو کتابی شرایطش استجابتش باشه ولی اسمشو سادم رفته !1!

نکته مهم اینه که هرکس 1 سرنوشتی داره ..خدا خودش هزموقع زمانش برسه همه چیو درست میکنه !!
البته اینجور بحثا طوری نیس که بشه اینجا بحث کرد.. باید بصورت کرسی ورودرویی باشه :)

با حرفاتون موافقم.
نکته مهم این است که بعد از هر موفقیتی، مغرور نشویم و بدانیم که این موفقیت از جانب خدا است و خدا را شکر کنیم. رستم بعد از گذر از هفت خوان چنین گفت:«توانایی و مردی و فر و زور/ همه کامم از گردش ماه و هور/ تو دادی ارنه ز خود خوارتر/ نبینم به گیتی یکی زارتر.»
ولی با اینکه سرنوشت هرکس از قبل مشخصه و همون میشه مخالم چون میشه جبر و اختیار آدمی تعریفی نداره.
بهتره اینطور بگیم که خدا از آینده ما خبر داره و هر اتفاقی بیافته نتیجه اعمال ماست :)

omid20110

کاربر ممتاز
دلیلی هم نداره خبر داشته باشن. دلیلی نداره هیچ انسانی از آینده خودش خبر داشته باشه.
چون در اینصورت انسان موجودی مختار نیست و موجودی مجبور هست که سرنوشت او از قبل به طور کامل نوشته و مشخص است.

حضرت محمد(ص) چی؟ اونم نمیتونست آینده رو ببینه؟

zohre_1371

عضو جدید
با حرفاتون موافقم.
نکته مهم این است که بعد از هر موفقیتی، مغرور نشویم و بدانیم که این موفقیت از جانب خدا است و خدا را شکر کنیم. رستم بعد از گذر از هفت خوان چنین گفت:«توانایی و مردی و فر و زور/ همه کامم از گردش ماه و هور/ تو دادی ارنه ز خود خوارتر/ نبینم به گیتی یکی زارتر.»
ولی با اینکه سرنوشت هرکس از قبل مشخصه و همون میشه مخالم چون میشه جبر و اختیار آدمی تعریفی نداره.
بهتره اینطور بگیم که خدا از آینده ما خبر داره و هر اتفاقی بیافته نتیجه اعمال ماست :)

اره درسته !! ولی باید بدونید که قانون دنیا قانون جبره و شما هیچ انتخاب دیگه ای ندارید .. ما تو کلاسامون و تو کرسی ها به این نتیجه خیلی وقته رسیدیم وحتی روحانیون هم بهش معتقدن !!!
و صد البته که هر اتفاقی بیافته نتیجه کارای خودمونه !!
مثلاش رو هم داریم دیگه: از هر دستی بگیری از همون دست پس میگیری !!

zohre_1371

عضو جدید

چرا همه خبر داشتن !! تو بیشتر کتابای دینی نوشته شده ... و اینکه سزنوشت ادما از قبل تعیین شده ..
ولی انسان موجودی مختار هست .. ولی درعین حال از نوعی جبر در این دنیا استفاده میشه

omid20110

کاربر ممتاز
اره درسته !! ولی باید بدونید که قانون دنیا قانون جبره و شما هیچ انتخاب دیگه ای ندارید .. ما تو کلاسامون و تو کرسی ها به این نتیجه خیلی وقته رسیدیم وحتی روحانیون هم بهش معتقدن !!!
و صد البته که هر اتفاقی بیافته نتیجه کارای خودمونه !!
مثلاش رو هم داریم دیگه: از هر دستی بگیری از همون دست پس میگیری !!

بهتره بگیم این دنیا قانون داره و این قوانین رو هم خداوند قرار داده،چون اگه قانونی وجود نداشت اونوقت اصلا نمیشد زندگی کرد و به سعادت رسید،مثلا فکر کنید همین قوانین وجود نداشتن اونوقت مثلا آب امروز خوردنی بود فردا جان آدمیزاد رو میگرفت :) سنگ رو سنگ بند نمیشد،پس لازمه بقا و سعادت وجود قوانینه و برای رسیدن به سعادت و خوشبختی هم قوانینی وجود دارن و قرآن هم کتاب قوانین هدایت و سعادت بشره.

هاشمیان20

عضو جدید
چرا همه خبر داشتن !! تو بیشتر کتابای دینی نوشته شده ... و اینکه سزنوشت ادما از قبل تعیین شده ..
ولی انسان موجودی مختار هست .. ولی درعین حال از نوعی جبر در این دنیا استفاده میشه

شرمنده شما فکرتون دست کتاب های دینی هست؟
یعنی چی همه چیز از پیش تعیین شده و انسان موجودی مختار هست؟

دیگه حرف از این بی منطق تر نمیشه.
انگار بگین سناریو فیلم از قبل نوشته شده ولی بازیگرها مختارن هر طور دوست دارن بازی کنن.
چه معنی جالبی از اختیار !!!!

حضرت محمد(ص) چی؟ اونم نمیتونست آینده رو ببینه؟

ترجیح میدم به این تفتیش عقاید ادامه ندم.
من خدمتتون عرض کردم کسی از آینده خودش خبر ندارد.
حالا شما هی نام ببرید.

zohre_1371

عضو جدید

انگار بگین سناریو فیلم از قبل نوشته شده ولی بازیگرها مختارن هر طور دوست دارن بازی کنن.

ببینید همه ی ائمه از ایندشون خبر داشتن چون اونقد پاک و معصوم بودن که خدا این قدرتو بهشون داد..
در مورد جبر و اختیار ادما »
شما میتونید یا بهست رو انتخاب کنید یا جهنم ... این میشه اختیار شما ... چون خودت انتخابش کردی دیگه
ولی حالا هرکدومش یه اینده ای داره.. یعنی از قبل گفته شده هرکدومش چجوریه .. و سرنوشت و تقدیر شما هم از قبا تعیین شده.. و نمیتونی عوضش کنی..اگه تو خودت بهشت رو انتخاب کنی ، و بری بهشت .. این جز تقدیرت بوده که بری بهشت ...
نمیدونم چجوری بگم دیگه .. درکل جمع بندی ها انسان با وجود داشتن قدرت اختیار باز هم نوعی جبر برش حاکمه

zohre_1371

عضو جدید

حالا شما هی نام ببرید.

ولی باز معتقدم هر کس اعتقاد و تفکر خودشو دارهو نباید چیزی رو به زور تحمیل کرد..
بهترین راهه اینه که مطالعه کرد. بهش فقططططططططط فکر کرد...
این بحثا واقعا بدون وجود یک ادم واقعا وارد کار بسی اشتباهه .. چون ممکنه همون اعتقاد ادما رو هم نابود کنه و بدبخت کنه طرفو.. واقعا فلسفشون خیلی سنگینه ... و نباس بش فک کرد

هاشمیان20

عضو جدید
ببینید همه ی ائمه از ایندشون خبر داشتن چون اونقد پاک و معصوم بودن که خدا این قدرتو بهشون داد..
در مورد جبر و اختیار ادما »
شما میتونید یا بهست رو انتخاب کنید یا جهنم ... این میشه اختیار شما ... چون خودت انتخابش کردی دیگه
ولی حالا هرکدومش یه اینده ای داره.. یعنی از قبل گفته شده هرکدومش چجوریه .. و سرنوشت و تقدیر شما هم از قبا تعیین شده.. و نمیتونی عوضش کنی..اگه تو خودت بهشت رو انتخاب کنی ، و بری بهشت .. این جز تقدیرت بوده که بری بهشت ...
نمیدونم چجوری بگم دیگه .. درکل جمع بندی ها انسان با وجود داشتن قدرت اختیار باز هم نوعی جبر برش حاکمه

پس کارهایی که از روی اختیار انجام دادن ارزش خاصی نداشته.
اگر امام علی از آینده خبر داشته و رفته در بستر پیامبر خوابیده و مطمئن بوده هیچیش نمیشه، چرا میگین کار بزرگی کرده؟
قشنگ آینده رو دیده که چه خبره و نمیدونم وقتی ما کامل آینده رو میدونیم چه ارزشی برای کارهامون نوشته میشه !!!

والا من هرچی خوندم نفهمیدم چی گفتین !!!
شما از یک طرف میگین سرنوشت هرکسی از قبل تعیین شده، باز میگین مختاری بری بهشت یا جهنم !!!

از یک طرف باور دارین امام علی از قبل میدونست ابن ملجم قراره ایشون رو شهید کنه، از یک طرف میگین ابن ملجم مختار بوده !!!!
ابن ملجم چند درصد شانس برای پشیمانی داشته وقتی همه چیز از قبل مشخص شده که در فلان روز یکی بیاد و یکی رو بکشه.

اینا دقیقا نشون میدن انسان ها مثل یک مشت عروسک خیمه شب بازی دارن یک نمایش رو اجرا میکنند.

omid20110

کاربر ممتاز
حالا شما هی نام ببرید.[/QUOTE]

کسی نمیخواد شمارو تفتیش عقیده کنه چون نیازی نیست!
خب وقتی شما معتقدین که حضرت محمد(ص) و اهل بیت(ع) از آینده خبر نداشتن پس یعنی شما اینم انکار میکنید که حضرت محمد(ص) فرستاده ای از جانب خداست وگرنه اگر معتقد بودین که خدا حضرت محمد(ص) رو خدا فرستاده پس خداوند با فرستاده خود در ارتباطه و چون خداوند از آینده خبر دارد پس طبعا پیامبر او نیز میتواند از اینده به واسطه خدا خبر داشته باشد...
و اگه کتابهای دینی رو قبول ندارین میتونید کتابهای تاریخی معتبر رو که راجب قضیه شبی که حضرت محمد(ص) به واسطه خداوند از نیت شوم کسانیکه قصد جان او را کرده بودن خبردار شده بودن و به جای ایشان امام علی(ع) خوابیدن، رو مطالعه کنید.
من خودم آدمی نیستم که متعصب باشم و بگم هرچیزی که من میگم درسته ولی سعی میکنم طبق عقل و تفکر برم جلو،شما هم لطفا فکر کنید و خودتون رو با چندتا عقیده محدود نکنید،فقط یک درصد احتمال بدین که عقایدتون اشتباه باشه،اونوقت چکار میکنید؟

zohre_1371

عضو جدید
اگر امام علی از آینده خبر داشته و رفته در بستر پیامبر خوابیده و مطمئن بوده هیچیش نمیشه، چرا میگین کار بزرگی کرده؟
قشنگ آینده رو دیده که چه خبره و نمیدونم وقتی ما کامل آینده رو میدونیم چه ارزشی برای کارهامون نوشته میشه !!!

شما از یک طرف میگین سرنوشت هرکسی از قبل تعیین شده، باز میگین مختاری بری بهشت یا جهنم !!!

از یک طرف باور دارین امام علی از قبل میدونست ابن ملجم قراره ایشون رو شهید کنه، از یک طرف میگین ابن ملجم مختار بوده !!!!
ابن ملجم چند درصد شانس برای پشیمانی داشته وقتی همه چیز از قبل مشخص شده که در فلان روز یکی بیاد و یکی رو بکشه.

اینا دقیقا نشون میدن انسان ها مثل یک مشت عروسک خیمه شب بازی دارن یک نمایش رو اجرا میکنند.

والا واقعبتش من صاحب نظر نیستم .. و نمیدونم چقد از اینده رو میدونستن و چقد نه !! دقیقا منم خیلی از سوالای شمارو دارم که هییییییییشکی نمیتونه ج بده حتی مراجع تقلید !!
اره تو مختاری بری بهشت یا جهنم. و از قبل هم نوشته شده که کجا میری فقط خودت نمیدونی .. توداری 1 مسیر رومیری ممکنه پشیمون بشی یا نشی و هزار اتفاق ... ولی تمام ریز جزییات زندگیت از قبل نوشته شده ...
راستش من در اون حدی نیستم که ج بدم .. واقعا سوالای سختی هستن ..

zohre_1371

عضو جدید
حالا شما هی نام ببرید.

خب وقتی شما معتقدین که حضرت محمد(ص) و اهل بیت(ع) از آینده خبر نداشتن پس یعنی شما اینم انکار میکنید که حضرت محمد(ص) فرستاده ای از جانب خداست وگرنه اگر معتقد بودین که خدا حضرت محمد(ص) رو خدا فرستاده پس خداوند با فرستاده خود در ارتباطه و چون خداوند از آینده خبر دارد پس طبعا پیامبر او نیز میتواند از اینده به واسطه خدا خبر داشته باشد...
و اگه کتابهای دینی رو قبول ندارین میتونید کتابهای تاریخی معتبر رو که راجب قضیه شبی که حضرت محمد(ص) به واسطه خداوند از نیت شوم کسانیکه قصد جان او را کرده بودن خبردار شده بودن و به جای ایشان امام علی(ع) خوابیدن، رو مطالعه کنید.
من خودم آدمی نیستم که متعصب باشم و بگم هرچیزی که من میگم درسته ولی سعی میکنم طبق عقل و تفکر برم جلو،شما هم لطفا فکر کنید و خودتون رو با چندتا عقیده محدود نکنید،فقط یک درصد احتمال بدین که عقایدتون اشتباه باشه،اونوقت چکار میکنید؟[/QUOTE]

واقعا نمیشه اینجوری نتیجه گرفت که ایشون هیچی رو قبول ندارن...
باید قبول کنیم که ما ادمیم و عقلمون ناقصه !!! واقعا سخته 1 سری چیزا رو باور کرد.. ولی خوب باید اینم قبول کنیم که هر چی تو قران اومده عین واقعیته و شکی درش نیس !!

هاشمیان20

عضو جدید
من خودم آدمی نیستم که متعصب باشم و بگم هرچیزی که من میگم درسته ولی سعی میکنم طبق عقل و تفکر برم جلو،شما هم لطفا فکر کنید و خودتون رو با چندتا عقیده محدود نکنید،فقط یک درصد احتمال بدین که عقایدتون اشتباه باشه،اونوقت چکار میکنید؟

ببین دوست گل.
بازم میگم عقیده شخصیم برای خودم هست و دلیلی برای عنوانش ندارم.

به موضوع جالب خوابیدن امام علی در بستر پیامبر اشاره کردی.
ممنون میشم این سئوالم رو جواب بدی :

قشنگ آینده رو دیده که چه خبره و نمیدونم وقتی ما کامل آینده رو میدونیم چه ارزشی برای کارهامون نوشته میشه ؟!!!

omid20110

کاربر ممتاز

بذارین یه چیزی واستون بگم:در زمان امام حسن عسگری(ع) یکی از دانشمندان نشست و کتابی نوشت راجب متناقضات قرآن،شاگرد او یک روز بدون اطلاع خودش این کتاب را پیش امام حسن عسگری(ع) آورد و موضوع رو به ایشون گفت و چاره جویی کرد: امام حسن عسگری(ع) به شاگرد گفت که برود و از آن دانشمند بپرسد که اگر آن طور که تو فکر میکنی و برداشت میکنی نباشد چه؟! شاگرد هم رفت و همین سوال را از دانشمند پرسید،یک لحظه داشمند ماتش برد و در فکر فرو رفت و گفت که این حرف تو نیست چه کسی به تو یاد داده،شاگرد هم گفت که امام حسن عسگری(ع) فرمودن که ازش بپرسنفآن دانشمند کتاب خود را برداشته و پاره کرد و خدمت امام حسن عسگری(ع) رسید و اظهار پشیمانی کرد.
حالا هم خواهش من از شما اینه که اگر واقعا دنبال جواب هستین خوب فکر کنید و با اهل فن صحبت کنید.
پیروز باشید.

بالا