پـــــــاتــــــــوق بچــــه های بــــــرقــــــــــــــی

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر تو ای مهندس:D:w36:
بابا ناسلامتی مهندسی
از بحث علمی فرار میکنی؟
من تازه اومدم از شماها یه چیزی یاد بگیرم
کی حاضره به من برق یاد بده؟:whistle:

من حاظرم :w00:

يه راه ساده براي فرا گيري برق

ميري 2 تا سيم گير مياري ترجيحا سيم مفتولي:w12:

اون كابل متصل به به كيس كامپيوترت رو در مياري:w02:

اون 2 تا سيم رو فرو ميكني تو سوراخ هاش:w04:

بعد سيم ها رو لخت ميكني:w18:

بعدش 2 سر لخت شده سيم ها رو ميگيري دستتتتتتت:w29::w29::w29:

8 ترم درس برق مياد جلو چشات:w47:

اين كار رو بكن يه شبه ميشي مهندس برق(اگر زنده موندي):d

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
شار یعنی جریانی که از یک سطح عبور کنه،شار مغناطیسی یعنی خطوط میدانی که از یه سطح عبور می کنه
این تعریف شار مغناطیسی بود
درست منظور تون متوجه نشدم

سلام

بله که حضور خارجی دارند توصیه می کنم اگر هنوز شما فیزیک هالیدی الکترومغناطیس را مطالعه نکردید همزمان با فیزیک سال سوم دبیرستان رشته ریاضی وفیزیک را بخوانید

قانون گوس که روی سطح بسته صحبت می کند به شار مغناطیسی هم پرداخته است
از ازمایش های معروف دانشمندان مانند اورستد نشان دادن خطوط میدان بوده است

[FONT=&quot]خیلی ممنون از دوستان عزیز که زحمت کشیدن و جواب دادن .:w27:[/FONT]

[FONT=&quot]ولی دلیل اینکه من این بحث رو مطرح کردم این بود که خواستم در این فضای دوستانه به مباحثی فراتر از مباحثی که در کلاس های دانشگاه پرداخته میشه بپردازیم . بله این چیزی که دوستان فرمودن کاملا درسته و من هم از کارهای دانشمندانی چون اورستد و لنز و بیوساوار و گوس و .....در حد کتاب های مهندسی برق دانشگاه اطلاع دارم . ولی باز هم ماهیت واقعی بعضی چیزها برام مبهم هستش .[/FONT]

[FONT=&quot]برای روشن تر شدن مطلب اول به یک مثال توجه کنید : در مغناطیس برای به دست آوردن انرژی ذخیره شده در میدان الکتریکی ما انتگرال حجمی [/FONT][FONT=&quot]E.D[/FONT][FONT=&quot] رو حساب میکردیم از صفر تا بینهایت و مقدار [/FONT][FONT=&quot]E.D[/FONT][FONT=&quot] رو چگالی انرژی الکتریکی میگفتیم . ولی در کتاب الکترومغناطیس میدان وموج تالیف چنگ ذکر شده که این چگالی انرژی تنها یک مفهوم ریاضی است و هیچ گونه توجیه فیزیکی ندارد . یعنی شما نمیتوانید بگویید در یک حجم معین چه مقدار انرژی ذخیره شده است چون انرژی به صورت فیزیکی ناشی از قرارگرفتن بار الکتریکی در پتانسیل است و اون انتگرال [/FONT][FONT=&quot]صرفا یک راه ریاضی [/FONT][FONT=&quot]برای به دست آوردن انرژی است و مفهوم فیزیکی ندارد [/FONT][FONT=&quot]و به عبارت دیگر آن انتگرال فقط و فقط اگر در بازه صفر تا بینهایت حساب شود از نظر مقداری برابر انرژِی است و معنی فیزیکی پیدا میکند .[/FONT]

[FONT=&quot]منظور من هم از وجود خارجی همین بود چون بعضی چیزها فقط مفاهیم ریاضی هستند نه فیزیکی .[/FONT]

[FONT=&quot]مثال دیگه: میدونیم که در رسم شکل یک میدان در نقاطی که میدان قوی تره خطوط رو متراکم تر میکشن و برعکس در حالی که این هم فقط یک قرارداد هستش وگرنه شما نمیتونید هیچ نقطه ای رو نشون بدید که خط میدان ازش نمیگذره و بنابر این تراکم خطوط هم معنی فیزیکی ندارد .[/FONT]

[FONT=&quot]پس توجه داشته باشید بعضی چیزها صرفا ریاضی هستند و نه فیزیکی .[/FONT]

[FONT=&quot]اگر نظر من رو بخواید چیزی به اسم خط میدان وجود خارجی نداره . فقط برای مشخص کردن امتداد وارد شدن نیرو به ذره باردار در هرنقطه صرفا به صورت ریاضی چیزی تعریف کردن به اسم خط میدان وگرنه جز خود بارهای الکتریکی که به هم نیرو وارد میکنن و وجود فیزیکی دارن بقیه چیزا همش یه چیزای ریاضی هستن برای این که بتونیم حساب و کتاب رو انجام بدیم وگرنه اصلا وجود خارجی ندارن .البته هیچ اشکالی نداره که ازین روابط استفاده کنیم چون محاسبات رو روشمند میکنن و نتایج هم با واقعیت فیزیکی انطباق دارد ولی به نظرم ما باید برای خودمون تفکیک کنیم و بدونیم که چی وجود فیزیکی داره و چی نه .[/FONT]

[FONT=&quot]البته این نظر منه با این اطلاعاتی که تا الان دارم. اگه بحث رو مطرح کردم برای این بود که میخواستم یه چیز اضافه یاد بگیرم ، پس منتظر نظر دوستان هستم و امیدوارم بحث ادامه داشته باشه .در همین راستا چندتا سوال هم دارم که بعدا میپرسم .[/FONT]
[FONT=&quot]:gol:;):w27:[/FONT]

آخرین ویرایش:

HniArsh

عضو جدید
کاربر ممتاز

مزرجی

عضو جدید
بله شما درست میگید یک مهندس بخصوص تو رشته برق باید سعی کنه تا میتونه درک فیزیکیشو بالا ببره ولی یه سری مسایل هست که اگه خیلی توش دقیق شیم بیشتر گیج کنندس بهتره به روابط ریاضی اکتفا شه و زمانمونو واسه رسیدگی به مسایل مهمتر صرف کنیم

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله شما درست میگید یک مهندس بخصوص تو رشته برق باید سعی کنه تا میتونه درک فیزیکیشو بالا ببره ولی یه سری مسایل هست که اگه خیلی توش دقیق شیم بیشتر گیج کنندس بهتره به روابط ریاضی اکتفا شه و زمانمونو واسه رسیدگی به مسایل مهمتر صرف کنیم

سلام دوست عزیز خوش آمدید :gol:

بله من هم موافقم که این مسایل بحث اصلی ما نیستن و چیزای مهم تری هم هست ولی خب تا حدی هم باید دید فیزیکی داشته باشیم . به نظرم جایی مثل اینجا که کلاس و درس نیست و یه جوری اوقات فراغت حساب میشه میتونیم به این مباحث بپردازیم .

بازم سر بزنید:gol:

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=179075
http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=177253
http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=176700
http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=153742
ابر و باران و من و يار ستاده به وداع / من جدا گريه كنان، ابر جدا، يار جدا
- امير خسرو دهلوی

یاحق...:w27:

از مطالب مفیدتون تشکر میکنم دوست عزیز :w27:

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام به همگی

من یک سوال برام پیش امد اگر این فرمول ها در فیزیک درست نیست پس چرا در فیزیک هالیدی به ان اشاره شده

jamejameiranian

عضو جدید
سلام بچه ها،این فیزیک و روابط پیچیده رو بیخیال شین آدم گیچ میشه.:confused:
اگه کسی در مورد ارسال برق به صورت بیسیم یا همون وایر لس اطلاعات به روز شده ای داره به مام بگه.:child:
البته منظورم برق بالای 220 ولته نه این ولتاژ پایینا:)

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

من یک سوال برام پیش امد اگر این فرمول ها در فیزیک درست نیست پس چرا در فیزیک هالیدی به ان اشاره شده

نه اشتباه نشه ؛ فرمول ها درست هستن و نتایج بر واقعیت منطبق هست ولی بعضی چیزها وجود فیزیکی نداره . مثلا شما قضیه تونن و نورتن رو در نظر بگیرید که با استفاده از اون یک مدار پیچیده رو به صورت ساده با یک منبع و امپدانس معادل میکنن که نتیجه هم با واقعیت یکی هستش ولی اون منبع و امپدانس به طور فیزیکی وجود خارجی نداره و فقط معادل ریاضی هستش . و یا در الکترومغناطیس وقتی از تئوری تصویر استفاده میکنید میدونیم که اون باری که فرض میکنیم وجود خارجی نداره و فقط یک روش حل هستش .

hosseinassar

مدیر ارشد
اگه کسی در مورد ارسال برق به صورت بیسیم یا همون وایر لس اطلاعات به روز شده ای داره به مام بگه.:child:

متاسفانه من چیزی نمی دونم

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار

سلام

این مطلب توسط یکی از دوستان در تالار مخابرات در تاپیک تکنولوژی و فناوری در دنیای مخابرات گذاشته شده اگر مطلب بیش تری می خواهید تا یکی ودو روز دیگه در تالار میزاریم

ehsanstr

عضو جدید
سلام

سلام

سلام

ما هم هستیم

جریان چیه؟

HniArsh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان

سلام به همه دوستان

سلام به همگی

یعنی بحث ها دیگه تما م شد

به این زودی خسته شدین

عجبا :razz::razz::razz::razz:

سلام دوستان

احوالات شریف ؟؟؟

خوبین ؟

یکی دو روز نبودیم ... الان اومدیم در خدمتیم

:gol:

freemind64

عضو جدید
سلام دوستان برقی
امید وارم که برقتون هیچ وقت قطع نشه ... ترانس سر کوچه نترکه ... و خلاصه الان هم که میگن ریلایبلیتی برقتون بینهایت باشه ....

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان برقی
امید وارم که برقتون هیچ وقت قطع نشه ... ترانس سر کوچه نترکه ... و خلاصه الان هم که میگن ریلایبلیتی برقتون بینهایت باشه ....

سلام :gol: خوش اومدی.

احسنت احسنت دعای خیلی خوبی بود از اصطلاحاتی که به کار بردی حدس میزنم شاید قدرتی باشی .

من هم یک دعای قدرتی میکنم :انشاءالله شبکه شما هیچ وقت بلک اوت نشود و رله هاتان همواره مچ باشد.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
من هم که هستم
خب درباره چی بحث کنیم

داداش خوبم

شما که اول بحث راه انداختید

شما پیشرو هستید

به نظر من یک مقدار در مورد کارایی این رشته صحبت کنیم تا خسته کننده نباشد بعد دوباره سر بحث های درسی بریم

مثلا در وزارت نیرو یا ارتش

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
داداش خوبم

شما که اول بحث راه انداختید

شما پیشرو هستید

به نظر من یک مقدار در مورد کارایی این رشته صحبت کنیم تا خسته کننده نباشد بعد دوباره سر بحث های درسی بریم

مثلا در وزارت نیرو یا ارتش

:w16::w16::w16:

بالا