وقتی برای زیارت به مشهد سفر میکنید ، به زیارت و دیدار آرامگاه حکیم فردوسی هم میروید؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی برای زیارت به مشهد سفر میکنید ، به زیارت و دیدار آرامگاه حکیم فردوسی هم میرید؟

چندی پیش داشتم با یکی از دوستانم در مورد سفرش به مشهد و زیارت صحبت میکردم ازش با شوق زیادی
پرسیدم که خب پس از آرامگاه فردوسی هم دیدار کردی اما با کمال ناامیدی شنیدم که " نه ".

این نه جوری بود که انگار فردوسی هیچ ارزشی نداره تا من بخاطرش تا توس سفر کنم.اینجا بود که واقعا افسوس خوردم.
دیروز از شبکه خبر یه مستندی در مورد مقام و ارزش فردوسی در تاجیکستان پخش شد و واقعا میشد دید که چقدر براشون فردوسی یک انسان کامل و والاست.

برای همین هم خواستم این سوال رو از شما بپرسم :
وقتی برای زیارت به مشهد سفر میکنید ، به زیارت و دیدار آرامگاه حکیم فردوسی هم میرید؟

من خودم 2 بار به مشهد سفر کردم هر دو بار هم به آرامگاه فردوسی رفتم.

خواهشا از نوشتن مطالبی خارج از تاپیک خودداری کنید. مخصوصا مطالبی ضد فردوسی و...
فقط بگید فردوسی اینقدر براتون ارزش داره که به آرامگاهش تا توس برید یا نه !

صادقانه هم پاسخ بدید.

سپاس

آخرین ویرایش:

IMDB

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که هر وقت رفتم (یعنی کلا سه بار رفتم) هم فردوسی رفتم هم ارامگاه نادر شاه و هم شاندیز :D

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
من در تمام عمرم یکبار به مشهد رفتم اونم برای آرامگاه فردوسی و یک دو جین موزه و باغ وحش بود. اما مهم ترین دلیلم همان آرامگاه حکیم توس بود.

magnet

عضو جدید
واللا هفت هشت باری که رفتم ، نه . نرفتم .
دلیل ویژه ای هم نداره .
کلاً علاقه خاصی ندارم .
مشهد که میرم ، هدف فقط حرم رفتن هست و دیدن دوستای مشهدی و .... والسلام .

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب همیشه که نه
اما دو بار رفتیم
کلا خونوادم خیلی تاکید دارن به رفتن به این بناها در جاهای مختلف کشور
به یار چند سال پیش که ابتدایی بودم یه بارم همین امسال
توی مسیر چند تا زندان و خونه ی شیوخ تصوفم هست رفتید به اونجام سر بزنید جالبه

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا من خدمت حکیم توس ارادت ویژه ای دارم
و تلاش میکنم حتما در صورتی که امکانش باشه سری بزنم!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی تیتر تاپیک گفتین خودتون، وقتی برای زیارت میرین مشهد، یعنی هدف اصلی از سفر به مشهد برای عده بیشماری زیارت حرمه.
فرصت شد به اونجا هم سر میزنن، نشد، تفاوت خاصی نمی کنه.

من خیلی مشهد رفتم ولی همیشه آرامگاه فردوسی نرفتم، بعضی وقتها رفتم.

capslock

عضو جدید
من یک بار به مشهد رفتم ولی اون زمان متاسفانه چیزی از اوازه این شیخ بزرگ نمیدونستم

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی تیتر تاپیک گفتین خودتون، وقتی برای زیارت میرین مشهد، یعنی هدف اصلی از سفر به مشهد برای عده بیشماری زیارت حرمه.
فرصت شد به اونجا هم سر میزنن، نشد، تفاوت خاصی نمی کنه.

من خیلی مشهد رفتم ولی همیشه آرامگاه فردوسی نرفتم، بعضی وقتها رفتم.

اتفاقا از قصد این جمله رو اينجوري نوشتم. چون اگر زيارت رو نمينوشتم اون وقت خیلی ها باید میومدن میگفتم مشهد فقط حرم امام رضاست نه زیارتگاه فردوسی.
بعد بحث میشد و درگیری های دوباره !!
همه ی دوستداران فردوسی هم میشدند کافر !!

از اینکه نظرتون رو گذاشتید ممنون

Sarp

مدیر بازنشسته
من 7 - 8 باز زفتم مشهد
ولی آرامگاه فردوسی رو نمیشناسم

ولی چند باری به آزامگاه نادرشاه رفته ام

mina jigili

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولا بی نهایت سپاس از شما استارتر محترم بخاطر زدن این تاپیک قشنگتون.
من11بار مشهد رفتم و یادم میاد 1بار رفتم دیدن آرامگاه فردوسی اون موقع کوچیک بودم و زیاد چیزی یادم نمیاد.تو این سفرها متاسفانه تصمیم گیرنده نبودم اگه دست خودم بود هم به فردوسی میرفتم هم به بسطام و مقبره بایزید و...

" Sara "

عضو جدید
سلام ...

آرامگاه فردوسی در مشهد نیست خارج از شهر ــه فاصله اش هم زیاده ...
بقولی اگه باغ نادری رو میگفتین یه چیزی حالا! چون از حرم که بیای بیرون بعد از چند قدم میرسی به اونجا
و اونیکه میره مشهد فقط بخاطر زیارت حرم میره چون مشهد جای دیدنی خاصی نداره :smile:
حالا اگه طرف حوصله شو هم داشته باشه و ادبیاتی هم باشه یه سری هم میره آرامگاه فردوسی
وگرنه اونیکه دلش شکسته و میره به زیارت دیگه حوصله ی این چیزا رو نداره و
هیچ عقل سلیمی اونو متهم به این نمیکنه که "برای فردوسی ارزشی قائل نیستی ... ! : ) "

من و خانواده ام تابحال چند بار رفتیم به مشهد و فقط هم برای زیارت
یه بار هم چند سال پیش که رفته بودیم به آرامگاه فردوسی هم رفتیم ....

موفق باشید .

آخرین ویرایش:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ...

آرامگاه فردوسی در مشهد نیست خارج از شهر ــه فاصله اش هم زیاده ...
بقولی اگه باغ نادری رو میگفتین یه چیزی حالا! چون از حرم که بیای بیرون بعد از چند قدم میرسی به اونجا
و اونیکه میره مشهد فقط بخاطر زیارت حرم میره چون مشهد جای دیدنی خاصی نداره :smile:
حالا اگه طرف حوصله شو هم داشته باشه و ادبیاتی هم باشه یه سری هم میره آرامگاه فردوسی
وگرنه اونیکه دلش شکسته و میره به زیارت دیگه حوصله ی این چیزا رو نداره و
هیچ عقل سلیمی اونو متهم به این نمیکنه که "برای فردوسی ارزشی قائل نیستی ... ! : ) "

من و خانواده ام تابحال چند بار رفتیم به مشهد و فقط هم برای زیارت
یه بار هم چند سال پیش که رفته بودیم به آرامگاه فردوسی هم رفتیم ....

موفق باشید .

هر کسی میدونه آرامگاه فردوسی در توس هست.فاصلش هم تا مشهد زیاد نیست. چیزی که من یادم میاد شاید نیم ساعت!!
هر کسی هم که نسبت به کتاب شاهنامه شناخت داشته باشه , مطمئنا به توس هم سفر میکنه.
هدف اصلی همه هم از سفر به مشهد زیارت نیست !!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
هر کسی میدونه آرامگاه فردوسی در توس هست.فاصلش هم تا مشهد زیاد نیست. چیزی که من یادم میاد شاید نیم ساعت!!
هر کسی هم که نسبت به کتاب شاهنامه شناخت داشته باشه , مطمئنا به توس هم سفر میکنه.
این مطمئن بودن تحمیل به مخاطب که نیست؟!!
نه هیچ اطمینانی نیست!!
اگر کسی به صرف باباطاهر رفت همدان میتونید بگید مشهد هم همینطوره گرچه استثناء هم مطمئنا پیدا میشه!!

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مطمئن بودن تحمیل به مخاطب که نیست؟!!
نه هیچ اطمینانی نیست!!
اگر کسی به صرف باباطاهر رفت همدان میتونید بگید مشهد هم همینطوره گرچه استثناء هم مطمئنا پیدا میشه!!

شما چرا فقط دنبال حاشیه هستی ؟!

چرا جواب سوال اصلی رو نمیدی ؟

LEGEND.MM

کاربر فعال تالار موبایل
کاربر ممتاز

بی خیال بابا...
این حرفا چیه؟ چه ربطی داره؟ هر کس یه جایگاهی داره دیگه...
اینقده بدم میاد از این حرفا...
++++++ ;)

منم وقتی میرم مشهد ترجیح میدم برم حرم تا جای دیگه ...
آرامگاه فردوسی هم نرفتم ...

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من که بخوام برم تا ارامگاه فردوسی همش نیم ساعت راهه فکر کنم اخرین بار 10 سال پیش بود رفتم :(.

" Sara "

عضو جدید

آره حق با شماست من باید بجای هدف اصلی همه میگفتم هدف بیشتر افراد
در ضمن هرکی شناخت داشته باشه به توس میره ؟ :surprised:
یعنی همه ی افرادی که میرن شناخت دارند ؟!!!
و یا هرکسی که نرفت یعنی شناخت نداره ؟!!!

شما چرا فقط دنبال حاشیه هستی ؟!

چرا جواب سوال اصلی رو نمیدی ؟

این تاپیک جوریه که برای یه عده خوشایند نیست
و خیال میکنند شما داری دین رو در مقابل ملیت میزاری (و البته من نمیخام از این افراد دفاع کنم :smile:)

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ضمن هرکی شناخت داشته باشه به توس میره ؟ :surprised:
یعنی همه ی افرادی که میرن شناخت دارند ؟!!!
و یا هرکسی که نرفت یعنی شناخت نداره ؟!!!

جمله ی من درسته . شما عکس نقیض جملم رو در نظر گرفتی !

جواد111

عضو جدید
در راه طلب عاقل و دیوانه یکیست
در شیوه­ی عشق خویش و بیگانه یکیست
آن را که شراب وصل جانان دادند
در مذهب او کعبه و بتخانه یکیست.....

حتما مگه میشه این همه راه رو بری و دست خالی برگردی......

mina.polymer.88

عضو جدید
کلا من زیاد مشهد رفتم هر وقتم رفتم نشده که به ارامگاه فردوسی نرم
اخه به نظرم سر زدن به ارامگاه کسی که فرهنگتو زنده نگه داشته کمترین کاریه که می تونی انجام بدی

تا حالا به این نکته توجه کردین که اگه فردوسی زبان فارسی رو با نوشتن شاهنامه زنده نگه نمی داشت ما الان یه ملتی بودیم مثل مصری ها اونام یه روزی زبان و فرهنگ خاص خودشونو داشتن اما
با ورود اسلام تقریبا دیگه چیزی از فرهنگ خودشون نموند چون اونا یکی مثله فردوسی نداشتن.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تا دبیرستان جز یکی دوبار اسم فردوسی و شاهنامه رو نشنیده بودم! طبیعیه نه؟؟ اما به عکس همیشه عاشق حافظ بودم... بگن شیراز من به حافظیه فکر می کنم و واقعا هم برای رفتن به مقبره حافظ اشتیاق شدید دارم (تا حالا نرفتم)... ولی کسی که فردوسی رو فقط از چند بیت کتاب فارسی دبیرستان می شناسه چطور باید نسبت به دیدارش اشتیاق داشته باشه؟
.
من سه سال مشهد زندگی کردم و تا حالا اصلا نرفتم مقبره فردوسی... و برای فردوسی هم واقعا احترام قایلم... اینو گفتم که اگه کسی فکر می کنه و خوشحاله که نرفتنش خیلی بی احترامی محسوب می شه دیگه ازین فکرا نکنه....! :smile:
.
به اینم توجه کنیم که حرم امام رضا قطب خراسان محسوب می شه و یه جورایی خراسان جز برای اونایی که خیلی اهل مسافرت توریسم هستن فقط به مفهوم حرم اشاره داره :) اگه نه نیشابور هم مقبره عارفان بزرگ ایرانیه که رفتنش خالی از لطف نیست از منظر معنوی ... اما شرط می بندم اونی که می ره مشهد فقط به قصد سفر معنوی اصلا نمی دونه نیشابور کدوم طرفی هست!
یا قدمگاهه که اصلا زیارتگاه هست! اما کمتر افراد علاقه خاص به رفتن به اونجا دارن..... درکل منظورم اینه که بعد زیارتی مشهد همه ابعاد دیگه رو تحت الشعاع قرار داده... و در صورتی که اشتیاق ناشی از شناخت نسبت به فردوسی یا عطار یا خیام نداشته باشی گذرت به سمت مقبره شون نمی خوره!

" Sara "

عضو جدید

تا حالا به این نکته توجه کردین که اگه فردوسی زبان فارسی رو با نوشتن شاهنامه زنده نگه نمی داشت ما الان یه ملتی بودیم مثل مصری ها اونام یه روزی زبان و فرهنگ خاص خودشونو داشتن اما
با ورود اسلام تقریبا دیگه چیزی از فرهنگ خودشون نموند چون اونا یکی مثله فردوسی نداشتن.

پ ن پ فقط شما توجه کردین :D

+

من خودم آدم وطن گرایی ام و عاشق تاریخ ایران قبل از اسلام :دی
اما بنظرم رفتن به آرامگاه فردوسی دردی رو دوا نمیکنه
فکر نون باشین که خربزه آبه و از این حرفا :D

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لحظه ای که این تایپیک زده شد، من هم اینجا بودم. از همون موقع می دونستم تایپیکی هست برای تقابل دین و ملیت و یا لااقل خیلی سریع به این شکل تبدیل میشه. به همین دلیل پست ندادم تا الان.
خوب الان میبینیم که کاملا درست فکر کرده بودم.
اول موضع خودم رو روشن کنم. شخص آقای فردوسی بدلیل بعضی از شعرهاش برام قابل احترام نیست و تنها احترامی هم که براش قائلم بدلیل شعرهایی در باب حضرت علی ع هست. تا حالا قسمت نشده خدمت زیارت ایشون برسم. اگه قرار باشه روزی تمام جاهای دیدنی مشهد رو بگردم فکر کنم فردوسی آخرین جایی باشه که برم.
اما اومدم اینجا اینو بگم:
یادش بخیر، یه بابایی رو میشناختم که خیلی مذهبی بود و اهل دل، بعضی وقتها که با دوستاش قرار میذاشتن برن مشهد و برگشتنی از راه شمال برگردن و یه صفایی هم تو دریا بکنن. میگفت نه. باهاشون تا شهد میرفت و تو مشهد هم هیچ جای دیدنی نمیرفت و برگشتنی هم خودش تنهایی برمیگشت تا نیتش خاص امام رضا باشه و فقط به خاطر امام رضا ع بره مشهد.
البته خیلی از ما در اون حد نیستیم.

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
لحظه ای که این تایپیک زده شد، من هم اینجا بودم. از همون موقع می دونستم تایپیکی هست برای تقابل دین و ملیت و یا لااقل خیلی سریع به این شکل تبدیل میشه. به همین دلیل پست ندادم تا الان.
خوب الان میبینیم که کاملا درست فکر کرده بودم.
اول موضع خودم رو روشن کنم. شخص آقای فردوسی بدلیل بعضی از شعرهاش برام قابل احترام نیست و تنها احترامی هم که براش قائلم بدلیل شعرهایی در باب حضرت علی ع هست. تا حالا قسمت نشده خدمت زیارت ایشون برسم. اگه قرار باشه روزی تمام جاهای دیدنی مشهد رو بگردم فکر کنم فردوسی آخرین جایی باشه که برم.

واقعا ؟ نمیدونستم بزرگداشت فردوسی یعنی تقابل با دین.
تمام داستانهای فردوسی خصوصیات آدمی رو با زبانی نمادین به شیوه ی خیلی زیبا بیان نموده اون وقت شما اینو با دین در تضاد میبینید.
بقول آقای قمشه ای اونایی که با این شاعران و شخصیت های بزرگ جهانی دشمنی داشته باشه و و فقط دین رو در قرآن ببینه معلومه که از همون قرآن هم فقط روخونیش رو یادگرفته !
مولانا برای این گونه اشخاص شعرهای زیادی داره...
( امیدوارم تاپیک برای این جور بحث ها بسته نشه .)