نظارت معماری یک ساختمان

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اگین عزیز از از راهنماییتان متشکرم سوالی دیگه خدمتون داشتم ساختمانی که ناظر ان هستم طبقه پایین انباری بزرگ دارد که مطلع شدم مالک تصمیم دارد که ان فضا را به سونا تبدل کند فعلا کاری نکرده ولی کانال تاسیسات ان گویا بر این مطلب می باشد باید گزارش بدم یا در مراحل دیگر گزارش تخلف بدم

سلام دوست عزیز
خواهش میکنم همه دوستان زحمت میکشن

از وقتی ضوابط عوض شد و دیگه اجازه نمیدن طبقات زیرزمین مسکونی بشه معمولا هرکسی زیرزمین میذاره به اسم انباری ، یه خواب دیگه ای براش دیده:smile:
تو مرحله اول از مالک بپرسین میخواد چیکار کنه اونجا رو . اگه راستش رو گفت ، بهش بگین نمیتونه و باید بره نقشه اصلاحی ببره و تاییده شهرداری و نظام بگیره.
اگر گوش داد که چه بهتر ، وگرنه الان وقتی هیچ کاری نکرده نمیشه تخلف رد کرد ، مامور هم که بیاد بازدید غیر کانال تاسیساتی چیزی نمی بینه که اون هم با ناظر مکانیک هست.
اگر حقیقت داشته باشه باید صبر کنین یه کم ، ولی در اولین فرصت به محض اینکه مطمئن شدین تخلف تغییر کاربری و عدم تطبیق اجرا با نقشه های معماری تایید شده رو رد کنین
موفق باشین. بازم اگر سوالی هست بفرمایین امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای اینکه بدونیم ساختمانی که تو مرحله ی پی هست (بتن ریزی نشده هنوز) تخلف تو مساحت نداره باید چکار کنیم؟ متر کنیم ؟؟؟!!!

سلام دوست عزیز
قبلا هم گفتم بعضی چیزا چشمی معلومه ، خوبی معماری اینه که چشمامون خط کش شدن دیگه بعد اینهمه سال ماکت ساختن و نقشه کشیدن!!
اما برای اطمینان میتونین متر لیزری بگیرین یا اینکه از کارگرها بخواین جاهایی که به اندازش نیاز دارن رو براتون متر کنن و خودتون نظارت کنین ،مخصوصا مقدار پیشروی ها و درصد ساخت و درز انقطاع و فاصله ستونهاو ..... البته بعضی از اینها چشمی هم معلومه اندازه هاشون.
من این پیشنهاد رو قبلا هم مخصوصا به خانومهای ناظر کردم چون خودم میدونم چقدر سخته سر ساختمان رفتن و متر کردن برای خانوما.

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای اینکه بدونیم ساختمانی که تو مرحله ی پی هست (بتن ریزی نشده هنوز) تخلف تو مساحت نداره باید چکار کنیم؟ متر کنیم ؟؟؟!!!
سلام مهندس
ارادتمندم
بله حتما متر کنید.تو فایل اتو کد قطر های داخلی گلدونی های پی رو در بیارید. اقطار کل زمین رو هم بگیرید.حتما از یک نقطه ریپر شروع به اجرای کار کردن اونو هم چک کنید که از نظر ارتفاعی هم صحیح باشه.
گزارش شما میشه ملاک عمل شهرداری.
اگرم کار سخته مالک / مجری رو موظف به ارایه فایل نقشه برداری چون ساخت کنید.(( اگر قبول نکرد یک نامه با مضمون نیاز به نقشه برداری زمین پس از آراماتور بندی بنویسید و یه اداره شهرسازی ناحیه تحویل بدید))
شما بهتر از من میدونید که دفع آبهای سطحی احتمالی در مرحله پی باید اقدام شه..اگر به درناژ نیاز دارید فراموش نشه.این بر عهده ناظره
محل چاه فاضلاب رو هم چک کنید.
اگر شمعهای اصطکاکی در کار دارید ...یا دستور استفاده از فوق روان کننده بدید و یا قبل از شروع بتن ریزی حتما مطمئن شید شلنگ ویبره تا نزدیک انتهای اون میره و سعی کنید آرماتور بندی شمع رو دقیق چک کنید.(( من شخصا یا بیرون می بافم با جرثقیل داخل چاه میکنم یا خاموتها رو جوش میدم البته چون معمولا میلگر آ3 هست حتما از الکترود 70-13 استفاده کنید چون 60-13 مقاومتو کامل از بین میبره))
در آخر شما بهتر از بنده میدونید که پی اگر از سمت هایی محدودیت نداره هیچ اشکالی نداره که بیشتر اجرا شه..اما آرماتور بندی سر جاش باشه تا آکس ها دقیق در بیاد.(( حتما حتما حتما آکس ها رو با دوربین در بیارید و با دست چک کنید))

موفق باشید

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوست عزیز
خواهش میکنم همه دوستان زحمت میکشن

از وقتی ضوابط عوض شد و دیگه اجازه نمیدن طبقات زیرزمین مسکونی بشه معمولا هرکسی زیرزمین میذاره به اسم انباری ، یه خواب دیگه ای براش دیده:smile:
تو مرحله اول از مالک بپرسین میخواد چیکار کنه اونجا رو . اگه راستش رو گفت ، بهش بگین نمیتونه و باید بره نقشه اصلاحی ببره و تاییده شهرداری و نظام بگیره.
اگر گوش داد که چه بهتر ، وگرنه الان وقتی هیچ کاری نکرده نمیشه تخلف رد کرد ، مامور هم که بیاد بازدید غیر کانال تاسیساتی چیزی نمی بینه که اون هم با ناظر مکانیک هست.
اگر حقیقت داشته باشه باید صبر کنین یه کم ، ولی در اولین فرصت به محض اینکه مطمئن شدین تخلف تغییر کاربری و عدم تطبیق اجرا با نقشه های معماری تایید شده رو رد کنین
موفق باشین. بازم اگر سوالی هست بفرمایین امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم
سلام
چند روز پیش یه جلسه بود برای مهندسای ناظر اصفهان. اونجا تاکید میکردن که حتما قبل از تخلف باید گزارش رو رد کنیم!!!
یه سوال: اگر مثلا در کارگاه ایمنی رعایت نمیشد، ما یک نامه به مجری (که نیست پیمانکار هست) و مالک (که پیداش نمیشه کرد) -و امضا هم نمیکنن-بدیم با ذکر نکات و بندهای مقررات ملی و یک گزارش تخلف هم برای شهرداری و نظام مهندسی.
غیر از این کار دیگه ای باید انجام بدیم؟

LIGHTARCH

عضو جدید
سلام و ممنون بابت این تاپیک خوب :gol:
یه پیشنهاد داشتم، اگه میشه موارد ایمنی و محافظتی که باید رعایت شن و بیشتر تو کارگاه ها دیده میشن رو لیست کنیم، تا همون اول پروژه به مالک گوشزد کنیم و امضا بگیریم ؟؟؟
هر کی هر چی به ذهنش میرسه و مهمتره رو بگه تا یه لیست درست کنیم.
میدونم این لیست و امضا سلب مسئولیت نمیکنه ولی همون اول اگه از مالک اامضا بگیریم یا براش بگیم، این مواردو جدی میگیره و میفهمه که برامون مهمه.

من وقتی میرم سر کاری و موارد حفاظتی رو میگم انگار دارم حرف خیلی عجیبی میزنم :| اگه همون اول بگیم فک میکنم بهتره .

باز نظر دوستان چی باشه :)

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
چند روز پیش یه جلسه بود برای مهندسای ناظر اصفهان. اونجا تاکید میکردن که حتما قبل از تخلف باید گزارش رو رد کنیم!!!
یه سوال: اگر مثلا در کارگاه ایمنی رعایت نمیشد، ما یک نامه به مجری (که نیست پیمانکار هست) و مالک (که پیداش نمیشه کرد) -و امضا هم نمیکنن-بدیم با ذکر نکات و بندهای مقررات ملی و یک گزارش تخلف هم برای شهرداری و نظام مهندسی.
غیر از این کار دیگه ای باید انجام بدیم؟

سلام
بله میدونم کدوم جلسه رو میگید ، دوست من توی اون جلسه رفته اما اون میگفت تاکید کردن قبل از مهر کردن دفترچه ساختمان ، گزارش رد کنید و بعد مهر کنید ، وقتی تخلفی هنوز رخ نداده که نمیشه تخلف رد کرد عزیزم !

معمولا هیچ مالک یا پیمانکاری اون نکات و امضا نمیکنه ، ما معمارها این کار رو میکنیم تا یه کم از ترس خودمون کم کنیم ، من از اول این کار رو نکردم ، مثلا اون اول رفتم سر ساختمان، دیدم نرده های پله رو نذاشته نرفتم بالا و گفتم تا نرده نذارین نمیام بالا و مهر نمیکنم !
شما توی ساختمان همه کاره اید حرف حرف شماست و تا ابزار قدرتتون کار میکنه باید ازش با دقت استفاده کنین

nini_nj

کاربر فعال
سلام
بله میدونم کدوم جلسه رو میگید ، دوست من توی اون جلسه رفته اما اون میگفت تاکید کردن قبل از مهر کردن دفترچه ساختمان ، گزارش رد کنید و بعد مهر کنید ، وقتی تخلفی هنوز رخ نداده که نمیشه تخلف رد کرد عزیزم !

معمولا هیچ مالک یا پیمانکاری اون نکات و امضا نمیکنه ، ما معمارها این کار رو میکنیم تا یه کم از ترس خودمون کم کنیم ، من از اول این کار رو نکردم ، مثلا اون اول رفتم سر ساختمان، دیدم نرده های پله رو نذاشته نرفتم بالا و گفتم تا نرده نذارین نمیام بالا و مهر نمیکنم !
شما توی ساختمان همه کاره اید حرف حرف شماست و تا ابزار قدرتتون کار میکنه باید ازش با دقت استفاده کنین
درسته ولی میگفت باید حدس بزنید که تخلف در حال رخ دادن هست.
بارزترین نمونش اینه که در طبقه آخر میلگرد رو به حالت انتظار گذاشتن و (اونو خم نکردن). پس قبل از اینکه بتن ریزی طبقه غیر مجاز انجام بشه ما باید گزارش رو بدیم.
البته حضار به این صحبت اعتراض میکردند ولی از نظر مسئولین قابل قبول نبود!

nini_nj

کاربر فعال
در مورد مهر کردن دفترچه هم سوال دوستان این بود که اگر ما تخلفی رد کردیم چطور میتونیم مهر تایید بزنیم؟ و یا نمیتونیم کار رو تعطیل کنیم به خاطر عدم رسیدگی به تخلف.
که پاسخشون هم مهر دفترچه همراه با قید تخلف در اون بود.
که خب مشخصه قبل از مهر دفترچه باید تخلف رو فرستاده باشیم.

hane65

عضو جدید
باسلام به همه دوستان
دوستان کسی میدونه فرم اطلاع از صدور پروانه وشروع نظارت چیه واین فرم وکیا تعهد میکنن ؟ همه ناظرا؟

آخرین ویرایش:

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان حق نظارت ی مهندس با ی مشاور املاک - ی آپارتمان توی تهران با قیمت حدود 500 میلیون تومان حدود 3تا 4 میلیون تومان حق دلالیش میشه اما حق نظارت مهندس ناظرش چند تومان میشه؟؟؟؟ با مسئولیتهای سنگین آیا این عادلانس؟؟؟؟؟؟ چرا نظام مهندسی مثل نظام پزشکی حامی مهندسا نیست؟؟؟ با توجه به اینکه مسئولیت ی مهندسن از پزشک خیلی سنگین تره

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته ولی میگفت باید حدس بزنید که تخلف در حال رخ دادن هست.
بارزترین نمونش اینه که در طبقه آخر میلگرد رو به حالت انتظار گذاشتن و (اونو خم نکردن). پس قبل از اینکه بتن ریزی طبقه غیر مجاز انجام بشه ما باید گزارش رو بدیم.
البته حضار به این صحبت اعتراض میکردند ولی از نظر مسئولین قابل قبول نبود!

سلام
خب همچین موردایی کاملا مشخصه که چه قصدی دارن وگرنه چه دلیلی داره مثلا توی سقف آخر میلگرد انتظار بذارن ؟ شما هم تخلف رد نکنین ناظر سازه باید بکنه( البته شما هم مسئولین در مقابلش)
توی صفحات و پستهای اولیه این تاپیک در مورد این مواردی که شما می فرمایین جامع با بچه ها صحبت شد!

بازم ممنون از توجه و لطف شما دوست عزیز

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام به همه دوستان
دوستان کسی میدونه فرم اطلاع از صدور پروانه وشروع نظارت چیه واین فرم وکیا تعهد میکنن ؟ همه ناظرا؟

اگر اشتباه نکنم فرمی هست که قبل از صدور پروانه میدن در موردی که مالک همه مدارک صدور پروانه رو برده شهرداری ، اما چون زمان میبره برای صدور پروانه، قبل از صدور شروع به کار کنه مثلا گودبرداری کنه و ....
فرم رو باید ناظرها مهر کنن، نشون میده که شهرداری تایید کرده پروانه در دست آماده شدنه و ناظرها باید شروع به کار کنن

hane65

عضو جدید
agin جان مرسی از راهنماییت ایشاالله همیشه موفق وسربلند باشی.

• Like
واکنش ها: agin

nini_nj

کاربر فعال
ساختمانی هست که طبقاتش با اینکه ارتفاع چندانی نداره ولی در دو مرحله بتن ریزی شده. ستون ها الان شاغول نیست و به وضوح دیده میشه. به این صورت که ستون در جایی که بتن ریزی بعدی انجام شده شکستگی داره.
به نظرتون چرا این اتفاق افتاده؟ البته به خواست کارفرما دهانه ها خیلی عریض هست (5 در 12 متر) من طراح این ساختمان بودم ولی سوال من اینه که مهندس ناظر معمار تا چه حد در مورد مسائل اجرایی تیر و ستون مسئوله؟ به هر حال نازک کاری قراره روی اونها انجام بشه و معمولا خراب کاری های سازه اصلی هست که با نازک کاری ماست مالی میشه!

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساختمانی هست که طبقاتش با اینکه ارتفاع چندانی نداره ولی در دو مرحله بتن ریزی شده. ستون ها الان شاغول نیست و به وضوح دیده میشه. به این صورت که ستون در جایی که بتن ریزی بعدی انجام شده شکستگی داره.
به نظرتون چرا این اتفاق افتاده؟ البته به خواست کارفرما دهانه ها خیلی عریض هست (5 در 12 متر) من طراح این ساختمان بودم ولی سوال من اینه که مهندس ناظر معمار تا چه حد در مورد مسائل اجرایی تیر و ستون مسئوله؟ به هر حال نازک کاری قراره روی اونها انجام بشه و معمولا خراب کاری های سازه اصلی هست که با نازک کاری ماست مالی میشه!

سلام مشاوره سازه بگیرید.
معمولا ما بیش از 3% ناشاغولی رو دستور تخریب میدیم.
من شخصا تو کارام تمام بتن رو بصورت آماده تهیه میکنم(بتن آماده اون بتنی هست که در کارخانه تولید و در دستگاه تولید کننده با آب مخلوط میشه نه در بتونیر (( معمولا فقط دستگاههای تویینگ شفت آماده میزنن و طرح لیپر ها بتن مخلوط خشک میزنن...چون اگر لیپر بخواد آب رو اضافه کنه هر بار حدود 15 دقیقه طول میکشه که این زمان تو تویینگ شفت 4 دقیقه هستش.)
بعد بتن آماده رو با پمپ دکل میریزم...فقط دکل...
نکته مهم برای ناظر مقیم اول چک کردن تعداد و محل خاموت ها و سنجاقی هاست...از اون مهمتر بعداز بستن قالبها حتما حتما حتما باید بصورت دستی و نه با وسیله دیگری شاغول بودن چک بشه...حرف آرماتور بندها رو به هیچ وجه نپذیرید که میگن هنگام خشک شدن بتن وقت برای شاغول کردن هست.
قبل از بستن قالب محل رانکا ها رو هم چک کنید.
قبل از بتن ریزی مطمئن شید که لوله ویبره تا انتهای ستون میره... اگر نمیره حتما دستور تهیه ویبره بدنه بدید.
ستونها اگر رعنا باشند بهتره با روان کننده و اسلامپ پایین اجرا بشوند.

ناظر ساختمان اگر فرد باشه عمران خونده (مگر پارتی بازی بشه) اگر گروهی باشه که نظارت سازه بر عهده مهندس محترم عمرانه و موضوعی به معماران مرتبط نیست.گرچه اگر میبینید ناشاغولی زیاده میتونید دستور تخریب رو بدید.اگر لازمه به بنده اطلاعات ساختمون رو بدید که بگم براتون حکم تخریب صادرکنن(اگر شهر تهران هستید)

دهانه 5 در دوازده بسیار غیر اصولیه و ارتفاع آویزها رو زیاد میکنه.من اگر جای شما بودم دستور میدادم ستون و سقف همزمان بتن ریزی شه که مفصل نرم این دهانه ی به شدت صلب در ناحیه ابتدای ستتون نباشه و ستون و سقف هر طبقه یکپارچه باشند.

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
DSC02217.jpg
در ضمن برای سهولت کار می تونید ویبره رو به دکل آخر پمپ دکل با طناب ببندید که جهت انتقال اون هم کارگر ها اذیت نشن...هم مطمئنا لوله در محل صحیح قرار بگیره.

(این تصویر ساختمونی هست که بنده طراحی معماری کردم و مشغول اجرای اون هستم که در مرحله گچ و خاکه)

mane1

عضو جدید
سلام مهندسین عزیز
یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید ساختمانهایی که نظارت معماری انجام میدیم بنر (پلاکارت اسم دقیقشو نمیدونم) زرد رنگ هست که مشخصات پروژه را نوشته و به ساختمان نصب میکنند انها را شهرداری پلاتشو بهشون میده یا فایلو میده پلات میگیرند؟ جریانش به چه شکله؟از کجا مشخص هست که مالک به طور مثال ارتفاع را افزایش نداده باشه؟.....مرسی

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز
یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید ساختمانهایی که نظارت معماری انجام میدیم بنر (پلاکارت اسم دقیقشو نمیدونم) زرد رنگ هست که مشخصات پروژه را نوشته و به ساختمان نصب میکنند انها را شهرداری پلاتشو بهشون میده یا فایلو میده پلات میگیرند؟ جریانش به چه شکله؟از کجا مشخص هست که مالک به طور مثال ارتفاع را افزایش نداده باشه؟.....مرسی
سلام
معمولا مشخصات پروژه از قبیل1-مساحت ملک2- تعداد طبقات3- نام مالک4- نام مهندس ناظرو5-آدرس ملک روی تابلویی فلزی زرد رنگ نوشته میشه که معمولا شهرداری مشخصات و آیتمها رو مشخص میکنه و مالک باید تابلو را تهیه و تصویری از آن را جهت درج در پرونده ملکی به شهرداری ارائه کنه البته اصل قضیه تابلو و شکل صحیح آن طبق ماده 39 آیین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به شرح زیر میباشد که معمولا در حال حاضر عملا متصدی نظارت بر نصب تابلو شهرداری شده است.
[FONT=&quot]ماده 39 - مجری مکلف است قبل از شروع عملیات اجرایی‌، مشخصات ساختمان در دست احداث را برروی تابلویی در کنار معبر عمومی به صورتی که از فاصله مناسب برای عموم قابل دیدن باشد، درج نماید. این تابلو تازمان پایان کار باید در محل باقی بماند. شهرداریها و سایر مراجع صدور پروانه از شروع به کار یا ادامه کارساختمانهایی که تابلو مشخصات را نصب ننموده‌اند، جلوگیری به‌عمل می‌آورند. ابعاد و اندازه تابلو و همچنین‌مشخصاتی که باید بر روی تابلو قید شود، توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تعیین می‌گردد.[/FONT]
در مورد ارتفاع و رعایت کد ارتفاعی هم وقتی کسی نظارتی را قبول میکنه باید سقف به سقف کدهای ارتفاعی رو کنترل کنه
ممنون

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان حق نظارت ی مهندس با ی مشاور املاک - ی آپارتمان توی تهران با قیمت حدود 500 میلیون تومان حدود 3تا 4 میلیون تومان حق دلالیش میشه اما حق نظارت مهندس ناظرش چند تومان میشه؟؟؟؟ با مسئولیتهای سنگین آیا این عادلانس؟؟؟؟؟؟ چرا نظام مهندسی مثل نظام پزشکی حامی مهندسا نیست؟؟؟ با توجه به اینکه مسئولیت ی مهندسن از پزشک خیلی سنگین تره

سلام مهندس
یه دفعه این پستتون رو دیدم فقط خواستم اضافه کنم اون 3تا4میلیون حق دلالیه مصوبشونه ولی برای مشارکت گرفتن حدود 30 تا 40 میلیون از سازنده میگیرن همین هفته پیش سر کمیسیون مشارکت یه ساختمون که میخواستم بگیرم 40 میلیون میخواستند که راستش زورم اومد و قراردادو امضا نکردم کاملا با شما موافقم اما خودتون بهتر میدونید تو کشور ما همیشه دلالها کمترین زحمتو میکشند و بیشترین پول رو میبرند:(

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز
یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید ساختمانهایی که نظارت معماری انجام میدیم بنر (پلاکارت اسم دقیقشو نمیدونم) زرد رنگ هست که مشخصات پروژه را نوشته و به ساختمان نصب میکنند انها را شهرداری پلاتشو بهشون میده یا فایلو میده پلات میگیرند؟ جریانش به چه شکله؟از کجا مشخص هست که مالک به طور مثال ارتفاع را افزایش نداده باشه؟.....مرسی[/QUOTE

سلام بر شما.شهرداری ناحیه فرمت جنس ورق و مطالب خام رو میده ..خوده فرد سازنده اقدام به تهیه و نصب میکنه.(باید فلزی هم باشه...پلات نمیگیرند)
افزایش ارتفاع توسط مالک در تراز همکف به دلیل احتمال تجاری شدن یا مسکونی شدن فضا توسط پلیس ساختمان(شهرداری) چک میشه...اگر اشکال داشته باشه جههت عدم خلاف مالک یا مجری موظف میشه...اگر بیش از 60 سانتیمتر باشه هم عملیات متوقف میشه تا عدم خلاف (ثبت تقاضا در دفتر خدامت شهر-بازدید-شورای معماری منطقه-تعیین عوارض یا کمسیون ماده 5-اجراییات-دفتر خدمات-عدم خلاف) به شهرداری ناحیه تسلیم شه.

اگر ناظر هستید و میبینید که ارتفاع رو زیاد کردند باید اول گزارش خلاف رو رد کنید در هر مرحله ای دوم طراح سازه را مطلع کنید تا تایید کنه که ساختمان مقاومت کافی داره.
اگر صرفا کسی در همسایگی شما در حاله ساخت هستش و میبینید که کد های ارتفاعی بلندتر از معموله ...به شهرداری ناحیه مراجعه کنید ...دایره شهرسازی.خیلی زود جواب میگیرید.
اگر خودتون سازنده اید و ارتفاع ها را بلندتر از نقشه های مصوب که در دفتر خدمات و شهرداری بایگانی هستند اجرا کردید،یا ناظر رو هماهنگ کنید که سقف پارکینگ رو که گزارش داد دیگه گزارش نده تا سقف آخر(مرحله سایر) و در ضمن حتما با مهندس سازه هماهنگ کنید و دستور کتبی با دیتیل های لازم با مهر و امضا بگیرید،...یا نقشه های جدید رو با ثبت درخواست تسلیم همون دفتر خدماتی که پرونده تخریب نوسازی دارید مجدد ارائه کنید.(حدود 2ماه زمان میبره...)
موفق باشید

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسین عزیز
بر و کف پیاده کردنش با ناظر معما ره یا ناظر سازه؟؟؟!
یا شهرداری محل
سلام دوست عزیز
کد ارتفاعی بر و کف رو معمولا شهرداری میده پیاده کردنش هم بر عهده مهندس نقشه برداره

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
کد ارتفاعی بر و کف رو معمولا شهرداری میده پیاده کردنش هم بر عهده مهندس نقشه برداره
اونوقت اگه نقشه بردار یه اشتباه کوچک مرتکب بشه مالک ناظر معماری رو میشناسه

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اونوقت اگه نقشه بردار یه اشتباه کوچک مرتکب بشه مالک ناظر معماری رو میشناسه
شرح وظایف و اختیارات هر کدام از ناظرین مشخصه و تخلفاتشون هم در شورای انتظامی تعریف شده است اینطوری نیست البته شاید مالک بخاطر کمبود اطلاعات ناظر اصلی رو مقصر بدونه

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرح وظایف و اختیارات هر کدام از ناظرین مشخصه و تخلفاتشون هم در شورای انتظامی تعریف شده است اینطوری نیست البته شاید مالک بخاطر کمبود اطلاعات ناظر اصلی رو مقصر بدونه
مهندس وظایف ناظر معماری کجا اومده دقیقا
شما این شرح وظایف رو دارید؟ ممنونم اگه راهنمایی کنین

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

وسعت

عضو جدید
خدا خیررررررررررررررررررررررررت بده
بلاخره ی متن مدون و مرتب دیدیم...واقعا مرسسسسسسسسسسسسی
از کجا گرفته بودی برای تهران را....ببینم برای 93 یا 94 دارن یا نه؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
خ
ممنون مهندس اشکان
خط دوم وظایف ناظر معمار نوشته که کنترل محل استقرار ساختمان از وظایف ناظر معما یه
پس اشتباه نقشه بردار در تعین و مشخص نمودن بر و کف زمین مالک میتونه برای ناظر معمار مسولیت خطیری داشته باشه

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خممنون مهندس اشکان
خط دوم وظایف ناظر معمار نوشته که کنترل محل استقرار ساختمان از وظایف ناظر معما یه
پس اشتباه نقشه بردار در تعین و مشخص نمودن بر و کف زمین مالک میتونه برای ناظر معمار مسولیت خطیری داشته باشه
بله البته بحث بر و کف مقوله جداگانه ایه که در بند 3 شرح وظایف نوشته شده اخذ تائیدیه .....از مهندس نقشه بردار

بالا