نظارت معماری یک ساختمان

hane65

عضو جدید
سلام به همه
دوستان کسی درمورد سهمیه کمک مجری اطلاعی داره ،کلا کیا می تونن کمک مجری بشن؟ وظایف کمک مجری چیه ؟میشه هم نظارت کردوهم کمک مجری بود ؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

yaghoobb

عضو جدید
بچه ها من چند تا سوال داشتم اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم:
1.ارتفاع سنگ ازاره
2.فضای ابتدای ورودی رمپ چقر باید باشد
3.جهت ماشین ها در پارکینگ به جه سمتی باید باشد
4.آیا در پخ می توان پنجره ،در و ... داد.
5.آیا در پلان بام برای محاسبه شیب میتوانیم کد ارتفاعی های مختلف داشته باشیم.چون طولها با هم فرق میکند باید ارتفاع ابتدای کروم را متغیر بگیریم.
6.حداقل ابعاد انباری چقدر است و در باید به داخل انباری باز شود یا خارج.
7.خطچین روی پلان بام چیست
8.اندازه او کا بی در پنجره های مختلف.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من چند تا سوال داشتم اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم:
1.ارتفاع سنگ ازاره
2.فضای ابتدای ورودی رمپ چقر باید باشد
3.جهت ماشین ها در پارکینگ به جه سمتی باید باشد
4.آیا در پخ می توان پنجره ،در و ... داد.
5.آیا در پلان بام برای محاسبه شیب میتوانیم کد ارتفاعی های مختلف داشته باشیم.چون طولها با هم فرق میکند باید ارتفاع ابتدای کروم را متغیر بگیریم.
6.حداقل ابعاد انباری چقدر است و در باید به داخل انباری باز شود یا خارج.
7.خطچین روی پلان بام چیست
8.اندازه او کا بی در پنجره های مختلف.

1.ارتفاع سنگ ازاره 40تا110 سانتیمتر
2. اگه رمپ جواب داد 2.5متر،اگه جواب نداد نمیخواد.
3..بستگی داره به نحوه جواب دادن چیدمان پارکینگ.
4..درنمیشه ولی پنجره میتونی.
5..درستش همینه که میگی،باید کدارتفاعی ابتداوانتهای شیب فرق کنه.
6..حداقل عرض 1.20باشه.اگه جلوش پارک ماشین نباشه روبه بیرون درغیراین صورت داخل.
7..دیوارجانپناه زیرسنگ قرنیز.
8. معمولا110میگیرن.بازبستگی به اشرافیت داره که مفصله.

pedram2011

عضو جدید
شرح وظایف ناظر هماهنگ کننده

شرح وظایف ناظر هماهنگ کننده

· _ [FONT=&quot]مذاکره با صاحب کار و کسب اطلاع از برنامه های او برای اجرای ساختمان به اتفاق سایر مهندسان ناظر و مستند سازی آن[/FONT]

· _ [FONT=&quot]کنترل و حصول اطمینان از اجرای ساختمان توسط سازنده مندرج در پروانه ساختمان[/FONT]

· [FONT=&quot]_کنترل و حصول اطمینان از حضور وکار مسئول ایمنی حسب الزام مقررات ملی ساختمان[/FONT]

· [FONT=&quot]_کنترل و حصول اطمینان از وجود اسناد کارگاهی در محل کارگاه شامل نسخه ای از نقشه های مصوب (سازه ، معماری ، تاسیسات ) و پروانه ساختمان[/FONT]

· _ [FONT=&quot]کنترل و حصول اطمینان از تهیه و نصب تابلو کارگاه ساختمان در محل مناسب در تمام مدت اجرای کار[/FONT]

· _ [FONT=&quot]اخذ برگ انطباق ملک با اسناد ثبتی و مشخصات و حدود اربعه قانونی و نقشه های مصوب مهر و امضا شده توسط مهندس دارای پروانه اشتغال بکار مهندسی از صاحب کار[/FONT]

· _ [FONT=&quot]تنظیم برنامه نظارت بر اجرای ساختمان در چهارچوب برنامه تفصیلی اجرای کار که توسط سازنده ارائه می شود و اعلام موارد به هریک از ناظرین حسب مورد ( هماهنگ با برنامه اجرا)[/FONT]

· [FONT=&quot]_اعلام تاریخ های تعهد و موارد ضروری الانجام موظف مورد تعهد به ---[/FONT]à[FONT=&quot] صاحب کار ، سازنده و ناظران[/FONT]

· _ [FONT=&quot]ارتباط مستمر و پیوسته با ناظران دیگر و اطلاع رسانی به آنان برای حضور در کارگاه در مواقع لازم ( این مورد نافی از حضور مستمر ناظران دیگر و اطلاع به آنان برای حضور در کارگاه نیست . ) در صورتی که حضور نداشتن یکی از ناظران در _کارگاه موجب توقف عملیات اجرایی شود ، ناظر هماهنگ کننده باید مراتب را سریعا و مکتوب به سازمان استان اطلاع دهد.[/FONT]

· _[FONT=&quot]دریافت تذکرات کتبی و گزارشات هریک از ناظران حسب مورد[/FONT]

· _ [FONT=&quot]اخذ صورتجلسات و گزارشات مرحله ای اجرای ساختمان از ناظران ذی ربط و تحویل آن به مراجع مربوط ، منطبق با مبحث دوم مقررات ملی ساختمان (نظام های اداری)[/FONT]

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نظام مهندسی قم بدلیل نشون دادن اهمیت موضوع رعایت نکات ایمنی و ارائه گزارش در زمان مقرر و گزارش تخلف یکسری نمونه از پرونده هایی که به شورای انتظامی ارسال شده رو روی سایت قرارداده تا اعضا دقت بیشتری روی امر نظارت داشته باشن
لینکش رو براتون میزارم مطالعه کنید خیلی مفید میتونه باشه

واکاوی پرونده ای درشورای انتظامی(پرونده شماره سه)
واکاوی پرونده ای در شورای انتظامی(پرونده شماره دو)
واکاوی یک پرونده در شورای انتظامی استان

در ادامه سه پرونده جدید رو شورا بررسی کرده امیدوارم مفید باشه
واکاوی پرونده ای درشورای انتظامی(پرونده شماره چهار)

واکاوی پرونده ای درشورای انتظامی(پرونده شماره پنجم)
واکاوی پرونده ای در شورای انتظامی(پرونده شماره شش)

منت دذ

عضو جدید
سلام به همه ممنون از تایپیک خوبتون .خیلی مفید است و جای مناسبی برای تبادل تجربه امیدوارم ا دامه پیدا کنه

• Like
واکنش ها: agin

yasi.6539

عضو جدید
سلام
مرسی ممنونم ،از اطلاعات این تاپیک خیلی استفاده کردم...امیدوارم سلامت و موفق باشید.

• Like

hamedzjg

عضو جدید
سلاممم.
شما تک ناظر هستید؟یا فقط معماری؟
اگه فقط معماری باشید که تو تاسیسات محل داکت های تاسیساتی شاید منظورشونه.
تو نازک کاری و تو قسمت گچ کاری مسطح بودن سطح و نداشتن پستی و بلندی (که باید موقع گچ و خاک چک بشه) .گونبا بودن لبه ها و
مهمتر از همه رعایت چفت در محل مرز بین سفید کاری و نصب چارچوب درب و پنجره.
البته تو موارد بالا مسحط بودن سطح رو به خود کارفرما بگید اون خودش از گچکارش اینو میخواد.ولی بقیه موارد رو چک کنید.

منظورتون از چفتِ کنار چارچوب همون ابزاریه که حاشیه چارچوبِ در میزنه گچکار؟ برای جلوگیری از ترک خوردنه لایه گچ در اثر ضربه ناشی از باز و بسته شدنِ در این چفتو میزارن..درسته ؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
منظورتون از چفتِ کنار چارچوب همون ابزاریه که حاشیه چارچوبِ در میزنه گچکار؟ برای جلوگیری از ترک خوردنه لایه گچ در اثر ضربه ناشی از باز و بسته شدنِ در این چفتو میزارن..درسته ؟

سلامم.
بله منظورم همونه.

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوستان من نظارت یک پروژه 1300 متری رو قبول کردم و یه سری سوال دارم.
مالک هنگام قرارداد از من مهر و امضای شروع عملیات ساختمانی رو میخواست که من به دلیل اینکه نقشه ها رو ندیده بودم مهر نکردم.
الان نقشه های کدی پروژه (که معلوم نیست تایید گرفته یا نه) رو برای من فرستاده که پر از اشکاله
مثل دودبند نبودن دستگاه پله، رعایت نکردن حداقل عرض جلوی آسانسور، تعداد پارکینگهای مزاحم و چند اشکال معماری داخل واحدهای مسکونی
میخواستم بدونم باید چه روندی رو طی کنم؟ برگه ی شروع عملیات ساختمانی رو تا اصلاح نقشه ها مهر نکنم؟ برای نقشه ها خلافی بفرستم؟ چکار کنم؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مالک هنگام قرارداد از من مهر و امضای شروع عملیات ساختمانی رو میخواست که من به دلیل اینکه نقشه ها رو ندیده بودم مهر نکردم.
الان نقشه های کدی پروژه (که معلوم نیست تایید گرفته یا نه) رو برای من فرستاده که پر از اشکاله
مثل دودبند نبودن دستگاه پله، رعایت نکردن حداقل عرض جلوی آسانسور، تعداد پارکینگهای مزاحم و چند اشکال معماری داخل واحدهای مسکونی
میخواستم بدونم باید چه روندی رو طی کنم؟ برگه ی شروع عملیات ساختمانی رو تا اصلاح نقشه ها مهر نکنم؟ برای نقشه ها خلافی بفرستم؟ چکار کنم؟

کدوم استان هستید؟ شاید شرایط متفاوت هست.
چون اینجا نقشه ها بعد از تایید نظام برای نظارت می رسه دست مهندس و نمی تونه اشکالهای زیاد داشته باشه.مگر اشکلات خیلی جزیی که از چشم شون دور مونده باشه.
دفتر طراحی و مهندس طراحش باید اطلاح کنند نقشه رو

nini_nj

کاربر فعال
اصفهان هستم
بالاخره اشکالات زیادی داره. پس من یک نامه به طراح بدم و شروع عملیات ساختمانی رو مهر نکنم؟نیازی به رد کردن خلافی نیست؟
کدوم استان هستید؟ شاید شرایط متفاوت هست.
چون اینجا نقشه ها بعد از تایید نظام برای نظارت می رسه دست مهندس و نمی تونه اشکالهای زیاد داشته باشه.مگر اشکلات خیلی جزیی که از چشم شون دور مونده باشه.
دفتر طراحی و مهندس طراحش باید اطلاح کنند نقشه رو

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

سلاممم.
همونطور که خانم art-s گفتن به شهرتون بستگی داره.فکر کنم آگین خانم بتونن کمکتون کنن.
تو تهران نقشه های معماری اصلا نظام مهندسی نمیره.شهرداری چک میکنه.نقشه ها تو همون مرحله جواز باید تایید شه.نقشه های معماری اگه مشکل داشته باشه اصلا فیش تراکم و عوارض صادر نمیشه.
واسه اجرا و نظارت دیگه مشکلی از بابت نقشه ها نیست.

hamedzjg

عضو جدید

سلام..شما نقشه تایید شده توسط واحد فنی و صدور پروانه شهرداریو از کارفرما بگیرید ابتدا...نقشه مهر شده واحد تایید نقشه شهرداری نه فایل اتوکد.. و به کارفرما بگید ملاک عملو نقشه مهر شده درنظر میگیرید..

nini_nj

کاربر فعال
ممنون دوستان البته که اینها نقشه های تایید شده نیستند.البته پیمانکار ادعا میکنه که نظام مهندسی تایید کرده ولی آتش نشانی هنوز نه!
در واقع سوال من روند کار بود. که آیا شروع عملیات ساختمانی رو مهر کنم؟ و قبل از بتن ریزی نقشه ها رو ازش بخوام؟ واینکه اگر نقشه ها ایراد داشته باشن باید خلافی رد کنم یا صرفا یک نامه به طراح کافیه؟

• Like

hane65

عضو جدید
سلام به همه
دوستان کسی درمورد سهمیه کمک مجری اطلاعی داره ،کلا کیا می تونن کمک مجری بشن؟ وظایف کمک مجری چیه ؟میشه هم نظارت کردوهم کمک مجری بود ؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

hafa.arch

عضو جدید
سلام دوست عزیز...میزان گودبرداری جهت بستن فنداسیون را چطور تخمین باید زد؟باید با توجه به شرایط منطقه و مجاورتها فهمید؟بعضیا معمولا60-80 در نظر میگیرن...این درسته؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز...میزان گودبرداری جهت بستن فنداسیون را چطور تخمین باید زد؟باید با توجه به شرایط منطقه و مجاورتها فهمید؟بعضیا معمولا60-80 در نظر میگیرن...این درسته؟
سلامم.
اینو باید مهندس محاسب باتوجه به عمق یخبندان منطقه و همچنین گزارش مکانیک خاک(در صورت وجود)در نظر بگیره.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کسی درباره نامه هایی که معمار باید تو مراحل ی پرروژه امضا کنه اطلاع نداره ؟ بجز نامه های خلاف. پروژه روال عادی رو طی میکنه.
شروع به کار رو که ناظر میزنه. معمار چه برگه هایی داره؟

hamedzjg

عضو جدید
سلام دوستان .. از مهندسین پایه 3 تهران.. کسی هست کلا کار بهش ارجاع شده باشه تا حالا ؟؟ از دوستای خودم از هرکدوم میپرسم به هیچکدوم کار ارجاع نشده.. ناظر معماری پایه 3 برای نظام تهران وجود خارجی نداره گویا.. چی بگه ادم به اینا آخه.. بقیه نظامها که میپرسیم بچه ها 2 تا یا 3 پروژه همزمان دارن..

hamedzjg

عضو جدید
کسی درباره نامه هایی که معمار باید تو مراحل ی پرروژه امضا کنه اطلاع نداره ؟ بجز نامه های خلاف. پروژه روال عادی رو طی میکنه.
شروع به کار رو که ناظر میزنه. معمار چه برگه هایی داره؟

سلام.. روند رد کردن گزارش برای استانهای مختلف فرق میکنه.. بعضی از استانها دفترچه گزارش مراحل ساخت دارن که همه مهندسها اون دفترچه رو مهر و گزارش نویسی میکنن..بعضی از استانها فرم گزارش ناظر گذاشتن تو وبسایتشون و ...

MK6

کاربر بیش فعال
سلام، دوستان کسی اطلاعی در این مورد داره که، اگه در حین اجرا یک ساختمون گذاشتن آبرو داخل بالکن فراموش بشه مهندس ناظر معمار مسئول؟؟؟؟ و این مورد میتونه باعث تخریب نمای ساختمون بشه؟؟؟:w28:

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام، دوستان کسی اطلاعی در این مورد داره که، اگه در حین اجرا یک ساختمون گذاشتن آبرو داخل بالکن فراموش بشه مهندس ناظر معمار مسئول؟؟؟؟ و این مورد میتونه باعث تخریب نمای ساختمون بشه؟؟؟:w28:

درود بر شما ......

فرمودید ... عدم گذاشتن آبرو در تراس یا همون بالکن ....... که قبلا بایستی در کف جانمایی و لوله ارتباطی اون به داکت هدایت میشده ..... عمدا و یا سهوا ......اجرا نشده .........

1- خوب این موضوع همین طور که می دونید....... نظارت اون در حیطه ناظر تاسیسات هستش ......
2- نمی توان فهمید این بالکن شما ارتباطش به خواب است یا آشپزخانه ....... اما تراسهایی که در ارتباط با آشپزخانه هستند با کد کف سازی آشپزخانه کف تراس اجرا میشه .... که این خود کمکی میکنه که لوله دفع آب تراس در زیر کار بشه .....
3- تراسهایی که ارتباط به هال و خواب دارن .... معمولا لوله دفع آب اون با ایجاد سوراخی جهت عبور لوله 6 در گوشه های تراس اقدام به هدایت آبها اون می کنن که معمولا از زیر سقف تاسیسات لوله دیده میشه ..... و با توجه به پیش بینی ها انجام شده در محل به داکت هدایت و از اونجادر چاه جذبی و یا کوچه تخلیه بشه .
4- اجرای لوله در نما ساختمان مجاز نمی باشد .
5- اگه تصویر یا نقشه ای در این خصوص ارسال میکردید ...... بهتر می تونستند دوستان راهنمایی کنن....... در هر صورت بایستی نقشه یا تصویری از محل دید .....جهت اعلام نظر ....... که با این تفاسیر ..فکر نمیکنم تخریب نما راه حل مشکل باشه .

بدرود.:gol:

mane1

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون میشم بابت راهنماییهاتون
1-اطراف چاه آسانسور که باید برای جلوگیری از سقوط حین کار میگردهای یک متری گذاشته شود برای اولین طبقه که معمولاً ارتفاع 1 و شصت داره هم لازمه؟
2- جاهایی که امکان سقوط هست باید تدابیر لازم انجام بشه..... آیا در کار اجرا در حین مراحل سفتکاری نباید انتهای طبقات ( مماس با حیاط یا معبر)قبل از آجرچینی عملی در این زمینه انجام بشه؟ به چه شکل؟
ممنون و سپاسگذارم

MK6

کاربر بیش فعال
درود بر شما ......

فرمودید ... عدم گذاشتن آبرو در تراس یا همون بالکن ....... که قبلا بایستی در کف جانمایی و لوله ارتباطی اون به داکت هدایت میشده ..... عمدا و یا سهوا ......اجرا نشده .........

1- خوب این موضوع همین طور که می دونید....... نظارت اون در حیطه ناظر تاسیسات هستش ......
2- نمی توان فهمید این بالکن شما ارتباطش به خواب است یا آشپزخانه ....... اما تراسهایی که در ارتباط با آشپزخانه هستند با کد کف سازی آشپزخانه کف تراس اجرا میشه .... که این خود کمکی میکنه که لوله دفع آب تراس در زیر کار بشه .....
3- تراسهایی که ارتباط به هال و خواب دارن .... معمولا لوله دفع آب اون با ایجاد سوراخی جهت عبور لوله 6 در گوشه های تراس اقدام به هدایت آبها اون می کنن که معمولا از زیر سقف تاسیسات لوله دیده میشه ..... و با توجه به پیش بینی ها انجام شده در محل به داکت هدایت و از اونجادر چاه جذبی و یا کوچه تخلیه بشه .
4- اجرای لوله در نما ساختمان مجاز نمی باشد .
5- اگه تصویر یا نقشه ای در این خصوص ارسال میکردید ...... بهتر می تونستند دوستان راهنمایی کنن....... در هر صورت بایستی نقشه یا تصویری از محل دید .....جهت اعلام نظر ....... که با این تفاسیر ..فکر نمیکنم تخریب نما راه حل مشکل باشه .

بدرود.:gol:

متشکرم از راهنماییاتون.

nini_nj

کاربر فعال
[h=2]ليست كنترلهاي لازم در رشته معماري در ساختمانهاي تحت نظارت[/h]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در راستاي تحقق وظايف سازمان نظام مهندسي و اجراي كامل مقررات ملي ساختمان و بهبود كيفي ساخت و سازها در سطح شهر ، اهم مواردي كه در رشته معماري مي بايست توسط ناظر و طراح معمار در ابتداي شروع كار و در حين اجرا ، كنترل گردد بشرح زير يادآوري مي شود . بديهي است از ابتداي سال 1390 موارد اعلام شده نيز در كنترلهاي مضاعف سازمان ملاك عمل خواهد بود ، لذا تقاضا دارد موارد مطروحه را با حساسيت و جديت بيشتري كنترل و تخلفات را بموقع به سازمان گزارش فرمايند .[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]اهم كنترلهاي معماري :[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] 1-بازديد محلي و كسب اطلاعات از لحاظ محدوده ، مجاورين، حدود ثبتي و ابعاد آن و مستحدثات و تأسيسات موجود در آن قبل از صدور پروانه[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]2- كنترل نقشه هاي اجرايي معماري با مقررات و ضوابط معماري و شهرسازي در منطقه شهرداري مربوطه و مطابقت آن با مقررات ملي ساختمان[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]3- كنترل بر و كف بر اساس مشخصات اعلام شده در نقشه هاي مصوب و ضوابط شهرسازي[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]4- كنترل عقب نشيني ها ، ضوابط مفاد پروانه ، مطابقت نقشه هاي معماري با سازه[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]5- نظارت بر اجراي صحيح ساختمان (مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملي ساختمان)[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]6- نظارت بر تقسيم بندي و ابعاد فضاهاي داخلي و خارجي و نحوه نورگيري و تهويه فضاها طبق مقررات ملي ساختمان ( مبحث چهارم)[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]7- رعايت موارد ايمني و آتش نشاني طبق مباحث مقررات ملي ساختمان(مبحث سوم و دوازدهم)[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]8- كنترل مستمر بر اجراي صحيح نازك كاري ( شيب بندي ، ايزولاسيون ، گچ كاري و تيغه بندي و ... )[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]9- كنترل نماي ساختمان از نظر هم خواني با مجاورين و نحوه صحيح اجراي آن[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]10- كنترل درز انقطاع ساختمان[/FONT]
[/FONT]

nini_nj

کاربر فعال
ليست كنترلهاي لازم در رشته معماري در ساختمانهاي تحت نظارت

در راستاي تحقق وظايف سازمان نظام مهندسي و اجراي كامل مقررات ملي ساختمان و بهبود كيفي ساخت و سازها در سطح شهر ، اهم مواردي كه در رشته معماري مي بايست توسط ناظر و طراح معمار در ابتداي شروع كار و در حين اجرا ، كنترل گردد بشرح زير يادآوري مي شود . بديهي است از ابتداي سال 1390 موارد اعلام شده نيز در كنترلهاي مضاعف سازمان ملاك عمل خواهد بود ، لذا تقاضا دارد موارد مطروحه را با حساسيت و جديت بيشتري كنترل و تخلفات را بموقع به سازمان گزارش فرمايند .
اهم كنترلهاي معماري :
1-بازديد محلي و كسب اطلاعات از لحاظ محدوده ، مجاورين، حدود ثبتي و ابعاد آن و مستحدثات و تأسيسات موجود در آن قبل از صدور پروانه
2- كنترل نقشه هاي اجرايي معماري با مقررات و ضوابط معماري و شهرسازي در منطقه شهرداري مربوطه و مطابقت آن با مقررات ملي ساختمان
3- كنترل بر و كف بر اساس مشخصات اعلام شده در نقشه هاي مصوب و ضوابط شهرسازي
4- كنترل عقب نشيني ها ، ضوابط مفاد پروانه ، مطابقت نقشه هاي معماري با سازه
5- نظارت بر اجراي صحيح ساختمان (مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملي ساختمان)
6- نظارت بر تقسيم بندي و ابعاد فضاهاي داخلي و خارجي و نحوه نورگيري و تهويه فضاها طبق مقررات ملي ساختمان ( مبحث چهارم)
7- رعايت موارد ايمني و آتش نشاني طبق مباحث مقررات ملي ساختمان(مبحث سوم و دوازدهم)
8- كنترل مستمر بر اجراي صحيح نازك كاري ( شيب بندي ، ايزولاسيون ، گچ كاري و تيغه بندي و ... )
9- كنترل نماي ساختمان از نظر هم خواني با مجاورين و نحوه صحيح اجراي آن
10- كنترل درز انقطاع ساختمان
کسی میتونه در مورد بند شماره یک "مستحدثات و تأسيسات موجود در آن قبل از صدور پروانه" توضیح بده؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
کسی میتونه در مورد بند شماره یک "مستحدثات و تأسيسات موجود در آن قبل از صدور پروانه" توضیح بده؟
سلام.
باتوجه به توضیحات اول جمله منظورش تاسیسات برقی و محل کنتور های برق و آب و گاز،علمک گاز،جعبه برق و ... در محل سایت ملک مورد نظر.
اگه یادم نرهیه نمونه نقشه برداری که این موارد داخلش باشه رو اینجا میزارم.

nini_nj

کاربر فعال
سلام.
باتوجه به توضیحات اول جمله منظورش تاسیسات برقی و محل کنتور های برق و آب و گاز،علمک گاز،جعبه برق و ... در محل سایت ملک مورد نظر.
اگه یادم نرهیه نمونه نقشه برداری که این موارد داخلش باشه رو اینجا میزارم.
بازهم متوجه نمیشم. کنتور رو تا جایی که میدونم بعد از صدور پروانه ساختمانی میدن.
وظیفه مهندس ناظر معمار اینجا دقیقا چیه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بازهم متوجه نمیشم. کنتور رو تا جایی که میدونم بعد از صدور پروانه ساختمانی میدن.
وظیفه مهندس ناظر معمار اینجا دقیقا چیه؟
بازم سلام.
تو این فایلی که ضمیمه کردم نگاه کنید.مورد اول بحثش وضع موجوده.تو فایل زیر محل پست برق . علمک گاز تلفن و آب و همچنین محل درختان موجود در سایت و گذر مشخصه.این موارد باید در طرح جدید کنترل بشه.مثل جایی که درخت و پست برق (این کلمه پست غلطه یه چیز دیگست.یه چیز شبیه جعبه برق در ابعاد 1 متر در 1.5 متر) یا علمک گاز و ...وجود داره ،نباید ورودی در نظر گرفته بشه.
بحث درختان خیلی مهمه اینکه طرح طوری نباشه که بعدا مجبور بشن درختی رو قطع کنن.
ما یه کاری داشتیم که تو حیاطمون به دلیل وجود چند درخت تدابیر خاصی رو برای ایجاد رمپ باید در نظر میگرفتیم.یا جایی که جعبه برق وجود داره نباید ورودی قرار داده بشه.و موارد دیگه.

http://s5.picofile.com/file/8157735450/%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87_%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D9%88%D8%B6%D8%B9_%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF_Model.pdf.html

بالا