نامه دختر افغان به مردم ایران/ ببخشید اگر در کوچه‌ها و خیابان‌هایتان راه رفتم و قدم زدم

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایرانی ها ابدا نژاد برتر نیستن .اگه بودیم از زمان قبل از اسلام تا الان وضعیت ما این نبود .
وضعمون چجوریه؟!افخارات متعدد برای ایرانی ها هست که هیچوقت هیچ غربیی نمیتونه اونها رو داشته باشه... اونا هم چیزایی دارن که فقط مسئله‌ی زمانه که ما بهش برسیم!!!!

زمانی که یونان مجلس سنا و دموکراسی تشکیل داده بود ما داشتیم از حاکمیت تکنفره و استبداد (مگر در استثنا هایی )رنج میبردیم .
بله!! سنا واقعا حرکت شاخی بوده!!! با این وجود، تو نظام های پادشاهی ایران، همیشه مجموعه‌ی وزرای تخصصی بوده... با یه پادشاه بالادست!!!! همون چیزی که تو سنا بوده!!!!در حقیقت یه مشت نجیب زاده که به اسم چه میدونم سناتور اونجا جمع میشدن!! اینا فقط عناوینه و همه میدونیم که میزان دموکراسی به تعداد مجلس ها یا قدمتشون نیست!

الان هندی ها و چینی ها چه بسا خیلی بهتر از مردم ایران به درجه های بالاتر رسیدن تو جهان غرب.
به نظر شما، یه دانشمند از 100 نفر بهتره یا 1 دانشمند از 50 نفر یا 20 نفر؟!!! این کشور های 1 میلیارد نفر جمعیت دارن!!! یعنی بیش از 15 برابر ایران جمعیت دارن!!!! و هنوز میشه متخصصین اونها رو با ایرانی ها مقایسه کرد و به همون تعداد ما هم تو صنایع بزرگ دینا، متخصص داریم!! من اینو به این چشم میبینم که ایرانی ها، اصولا چون از نژاد اصیل تری هستن، هوش بیشتری هم دارن و تراکم نخبه‌اش خیلی بیشتر و بالاتره از عادی‌اش!!!

من در بهترین حالت ما ایرانی هارو مهاجرین ایده ال برای جهان غرب در نظر میگیرم.که خودشونو برعکس ترک ها (در المان)و جامعه عرب (در اروپا)تطبیق میدن
خیر، جشن ها و برنامه‌های ایرانی تو کشورهای مختلف هنوز هم که هنوزه برگذار میشه!!!! شما تو لس انجلس، خیلی راحت میتونی فروشگاه های بزرگ با سردر های فارسی یا بیزنس هایی برای فارسی زبان ها ببینی!!!! بیش از 50 شبکه‌ی تلویزیونی خصوصی تو کشورهای غربی داریم و کنسرت هایی برای ایرانی ها که تا 100 هزار نفر هم رفته!!! اینو با جامعه‌ای که با لهجه‌ی مزخرفش سعی میکنه عرب بودنش رو پنهون کنه یکی نمی‌بینم!!!!

وگرنه اگرما در ناسا مهندس داریم هندی ها و چینی ها هم دارن اگر طراح بزرگ داریم بقیه هم دارن .
بر میگرده به همون قسمت بالایی!!!! این کشورها جمعیت هایی تا 15 برابر کشور ما دارن و با این وجود، تعداد متخصصین اونها در سازمان های دیگه، تقریبا برابر ماست!!!! این خیلی مهمه...

اینکه هنوز افغانستان جامعه نوپایی هست و نتونستن به دلیل شرایط تحصیلی و مالی مهاجرت درست نداشته باشن دلیل بر عقب موندگی اون ها نیست
خیر دلیل بر عقب ماندگیشون نیست! دلیل بر تحجرشون هست... اونا هنوز نمیتونن تفکر طالبانی رو از خودشون دور کنن و طالبان تو خونشونه!!! برا همینم هر جا برن مشکل درست میکنن!!

سینمای هند بزرگ و قوی هست و مثال های دیگه
برای 1 میلیارد نفر فیلم پخش کردن، معلومه که اینجوریه!!!! حالا مگه چند تا فیلم دارن که جایزه گرفته باشه؟!!! اونا یه سلامداگ میلیونر دارن، ما هم جدایی نادر و سیمین داریم... به نسبت جمعیت و نبود کپی رایت تو کشور، و هزینه‌ی بلیط، ما اخراجی های 1 و 2 و 3 داریم از لحاظ فروش!!!! به نسبت جمعیت، فیلم هندی اینجوری فروش میکنه؟!! سینمای چین قوی نیست! سینمای کره قوی هستش که یکی از جوامع پیشرفته‌ی دنیا هستش!!!!

بازم میگم رابطه ما با جهان غرب از این دیدگاه مشابه رابطه ایران و افغانستانه.
خیر! به هیچ عنوان اینجوری نیست!

شما نگاه کن ایا درسته یه غربی به ما میگه تروریست .؟نه!
من با خارجی های زیادی حرف زدم، عامه‌ی مردم ما رو تروریست نمیدونن و اعراب تروریست هستن.... ترس از اعراب همه‌جای دنیا همه گیر هست نه ایرانی ها....

بگه پدوفایل؟نه!مدتی تو امریکا به ایرانی ها میگفتن camel driver!!
اون مدت، مدتی بود که پسر ژنرال 3 ستاره زمان شاه، شیشه‌ی ماشین تمیز میکرد!!!! الان ایرانی ها همونطور که گفتم، طبق امار رسمی ثروتمند ترین و باسواد ترین قوم مهاجر در امریکا هستن!!!!(وقتی میگید چینی ها و هندی ها هم هستن، اونا حتی دوم و سوم هم نیستن.... ولی ما اولیم.... اینو یادتون باشه! ما اولیم و چین و هند حتی دوم و سوم هم نیسستن!!حتی چهارم هم نیستن!!)

پس ما هم حق نداریم با مردم افغان این برخورد رو داشته باشیم
این حرف دقیقا معادل کفر هستش!!! یه افغانی، یه ایرانی.... چرا نباید ایرانی بتونه هر حرفی دلش میخواد در مورد اونا بزنه؟
.تازه همه اون ها که قاچاقچی نیستن .تو یزد ریختن به اسم افغانی بودن اموال افرادی رو ویران کردن که ربطی به اون متجاوز نداشت.چرا پارک رفتن افغان ها تو یک شهر باید ممنوع بشه؟
اکثرشون که هستن؟ کار مردم یزد رو قبول ندارم و فکر نمیکنم که حرکت خوبی باشه.... ادم ها ارزشی ندارن مگر اینکه ایرانی باشن... وقتی یه افغانی قبول میکنه که زندگی خودت خفت باره و به ایران پناه میاره و میشه یه ایرانی، میشه بهش احترام گذاشت مثل بقیه‌ی ایرانی ها و این حق رو داره... ولی وقتی پناهنده هست و دزدکی اومده خوب ایرانی نیست!!میشه زد تو سرش....
سگ های بی قلاده رو هم نمیذارن برن تو هر پارکی...چون ممکنه به دیگران حمله کنن... افغانی بدون شناسنامه رو هم نمیذارن بره که مشکلی درست نکنه.... افغانی درست حسابی هم داریم که اونقد شیک پوش و خوشکله که ادم حال میکنه باهاش و بیشتر شبیه ایرانی ها می‌مونه تا هر کس دیگه...

تازه دیدگاه نژاد برتر بودن خطرناکه .مگه غیر از اینه یه بیمار روان نژندی به اسم هیتلر به اسم نژاد برتر و نژاد پست ملیون ها ادمو کشت .اردوگاه کار اجباری داخائو افسانه نیست یه حقیقته
اریایی یا ایرانی.... تفاوت چندانی ندارن!! هردو از نژاد ای اصیل هستن.... یه ریشه‌ی اصلی ما ایرانی ها هم اریایی هستش.... البته هیتلر روش بدی رو برای نشون دادن اهمیت نژاد ها انتخاب کرد، ولی خوب، پایین تر ها باید بدونن که ادمای با ارزش تری نسبت به اونا به دنیا میان و باید بشون احترام بذارن!

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
وضعمون چجوریه؟!افخارات متعدد برای ایرانی ها هست که هیچوقت هیچ غربیی نمیتونه اونها رو داشته باشه... اونا هم چیزایی دارن که فقط مسئله‌ی زمانه که ما بهش برسیم!!!!

بله!! سنا واقعا حرکت شاخی بوده!!! با این وجود، تو نظام های پادشاهی ایران، همیشه مجموعه‌ی وزرای تخصصی بوده... با یه پادشاه بالادست!!!! همون چیزی که تو سنا بوده!!!!در حقیقت یه مشت نجیب زاده که به اسم چه میدونم سناتور اونجا جمع میشدن!! اینا فقط عناوینه و همه میدونیم که میزان دموکراسی به تعداد مجلس ها یا قدمتشون نیست!

به نظر شما، یه دانشمند از 100 نفر بهتره یا 1 دانشمند از 50 نفر یا 20 نفر؟!!! این کشور های 1 میلیارد نفر جمعیت دارن!!! یعنی بیش از 15 برابر ایران جمعیت دارن!!!! و هنوز میشه متخصصین اونها رو با ایرانی ها مقایسه کرد و به همون تعداد ما هم تو صنایع بزرگ دینا، متخصص داریم!! من اینو به این چشم میبینم که ایرانی ها، اصولا چون از نژاد اصیل تری هستن، هوش بیشتری هم دارن و تراکم نخبه‌اش خیلی بیشتر و بالاتره از عادی‌اش!!!

خیر، جشن ها و برنامه‌های ایرانی تو کشورهای مختلف هنوز هم که هنوزه برگذار میشه!!!! شما تو لس انجلس، خیلی راحت میتونی فروشگاه های بزرگ با سردر های فارسی یا بیزنس هایی برای فارسی زبان ها ببینی!!!! بیش از 50 شبکه‌ی تلویزیونی خصوصی تو کشورهای غربی داریم و کنسرت هایی برای ایرانی ها که تا 100 هزار نفر هم رفته!!! اینو با جامعه‌ای که با لهجه‌ی مزخرفش سعی میکنه عرب بودنش رو پنهون کنه یکی نمی‌بینم!!!!

بر میگرده به همون قسمت بالایی!!!! این کشورها جمعیت هایی تا 15 برابر کشور ما دارن و با این وجود، تعداد متخصصین اونها در سازمان های دیگه، تقریبا برابر ماست!!!! این خیلی مهمه...

خیر دلیل بر عقب ماندگیشون نیست! دلیل بر تحجرشون هست... اونا هنوز نمیتونن تفکر طالبانی رو از خودشون دور کنن و طالبان تو خونشونه!!! برا همینم هر جا برن مشکل درست میکنن!!

برای 1 میلیارد نفر فیلم پخش کردن، معلومه که اینجوریه!!!! حالا مگه چند تا فیلم دارن که جایزه گرفته باشه؟!!! اونا یه سلامداگ میلیونر دارن، ما هم جدایی نادر و سیمین داریم... به نسبت جمعیت و نبود کپی رایت تو کشور، و هزینه‌ی بلیط، ما اخراجی های 1 و 2 و 3 داریم از لحاظ فروش!!!! به نسبت جمعیت، فیلم هندی اینجوری فروش میکنه؟!! سینمای چین قوی نیست! سینمای کره قوی هستش که یکی از جوامع پیشرفته‌ی دنیا هستش!!!!

خیر! به هیچ عنوان اینجوری نیست!

من با خارجی های زیادی حرف زدم، عامه‌ی مردم ما رو تروریست نمیدونن و اعراب تروریست هستن.... ترس از اعراب همه‌جای دنیا همه گیر هست نه ایرانی ها....

اون مدت، مدتی بود که پسر ژنرال 3 ستاره زمان شاه، شیشه‌ی ماشین تمیز میکرد!!!! الان ایرانی ها همونطور که گفتم، طبق امار رسمی ثروتمند ترین و باسواد ترین قوم مهاجر در امریکا هستن!!!!(وقتی میگید چینی ها و هندی ها هم هستن، اونا حتی دوم و سوم هم نیستن.... ولی ما اولیم.... اینو یادتون باشه! ما اولیم و چین و هند حتی دوم و سوم هم نیسستن!!حتی چهارم هم نیستن!!)

این حرف دقیقا معادل کفر هستش!!! یه افغانی، یه ایرانی.... چرا نباید ایرانی بتونه هر حرفی دلش میخواد در مورد اونا بزنه؟

اکثرشون که هستن؟ کار مردم یزد رو قبول ندارم و فکر نمیکنم که حرکت خوبی باشه.... ادم ها ارزشی ندارن مگر اینکه ایرانی باشن... وقتی یه افغانی قبول میکنه که زندگی خودت خفت باره و به ایران پناه میاره و میشه یه ایرانی، میشه بهش احترام گذاشت مثل بقیه‌ی ایرانی ها و این حق رو داره... ولی وقتی پناهنده هست و دزدکی اومده خوب ایرانی نیست!!میشه زد تو سرش....
سگ های بی قلاده رو هم نمیذارن برن تو هر پارکی...چون ممکنه به دیگران حمله کنن... افغانی بدون شناسنامه رو هم نمیذارن بره که مشکلی درست نکنه.... افغانی درست حسابی هم داریم که اونقد شیک پوش و خوشکله که ادم حال میکنه باهاش و بیشتر شبیه ایرانی ها می‌مونه تا هر کس دیگه...

اریایی یا ایرانی.... تفاوت چندانی ندارن!! هردو از نژاد ای اصیل هستن.... یه ریشه‌ی اصلی ما ایرانی ها هم اریایی هستش.... البته هیتلر روش بدی رو برای نشون دادن اهمیت نژاد ها انتخاب کرد، ولی خوب، پایین تر ها باید بدونن که ادمای با ارزش تری نسبت به اونا به دنیا میان و باید بشون احترام بذارن!

یه صحبت بی ربط : چه جوری نقل قول هارو جدا میکنی!؟همیشه می خواستم این کار رو بپرسم از یکی روم نشد:biggrin:

نه من در زمینه یونان و اتن حرفتون رو ابدا قبول ندارم .اونجا جدا دموکراسی بوده و نقش اون ها بیشتر از نجیب زاده و وزیر گوش به فرمان بوده به هر حال فلسفه ای که یونان (افلاطون مهم تر از همه و سوفیست ها )به ما عرضه کرده صحبت هایی که در مورد جامعه ازاد یا چگونه اخلاقی باشیم شده و تاریخ منطقه نشون میده از سیستم پادشاهی ایران خیلی جلوتر بوده .اشرافیت و طبقه های متعدد جامعه ایران قابل افتخار نیست (ما نهایتش در قبل اسلام پادشاهان معدودی داشتیم که به عنوان چیزی که از یک پادشاه میره دموکرات بودن .حتی بعد فتح یونان توسط امپراطوری روم به قولی سلطنت مشروطه ای اونجا برقرار بوده چه بسا که میبینیم خیلی از سزار ها قصد کم کردن قدرت سناتور هارو داشتن)تازه حتی اگه فرض کنیم که سناتورها نجیب زاده هایی بودن که اون ها هم قصد سود خودشونو داشتن باز درگیری و استهلاکی که بین سزار و سناتور رخ میداده در جنگ قدرت خیلی مفید بوده .تمام صحبتم اینه که ما عموما در تاریخ اشرافیت مستقل از پادشاهی نداشتیم که درگیری قدرت بین اون ها به نفع مردم تموم بشه

یکم سخته هر دفعه برم بالا بیام پایین نقل قول کنم:biggrin:ولی در کل صحبت من همینه که ما اگر نژاد برتر بودیم (هیچ قومی نژاد برتر نیست)سکان دار علم دانش و جامعه دموکرات بودیم .بله شاید متحجر باشن مردم افغان ولی مدت زیادی نیست که حکومت مرتجع طالبان ازشون دور شده. از نظر دور نکنیم که افغانستان جز ایران بود تا مدت ها

حالا من برعکس شما تجربه داشتم. در اکثر رابطه هام با مردم غرب فک میکردن من از iraq اومدم!(تشابه اسمی با iran)یه بار با یه بلغارستانی که به زور انگلیسی حرف میزد (ریسپشن)داشتم حرف میزدم اون نمی فهمید به زور گفت کجایی هستی منم گفتم ایران .گفت یه دقیقه وایسا .بعد رفت یه مرد رو اورد که مثلا بلغاری ایرانی بلده دیدم اومده میگه اهلا و سهلا!!!!تازه به پسر خاله من تو رستوران یه بار گفتن تروریست!اونم شکایت کرد خدمتکار رو به مرز اخراج کشوند که با پادرمیانی مدیر (kfc تو کانادا)حل شد

قبول دارم درصد قابل توجه ای از مهاجرین غیر قانونی افغان جرم مرتکب شدن که قطعا باید طبق قانون باهاشون برخورد بشه اما قانونی که با یک ایرانی برخورد میشه و یک مرد شریف افغان یا زن شریف نباید به اتیش اون فرد بسوزه .دولت هم میتونه خیلی محترمانه سیر مهاجرت افغان ها به کشورشون رو اغاز کنه .مثل بسته پیشنهادی عراق برای 40 هزار عراقی ساکن ایران
ما ادم ها قبل از اینکه افغانی عراقی المان یا ایرانی باشیم همه ادمیم و شریف که حقوق بشر برای تمام انسان ها و نژاد ها در نظر گرفته شده و همه دارای فهم مشترک و خرد مشترک هستیم

به هر حال از بحث با شما خیلی خوشحال شدم هرکس یه عقیده ای داره و تمام عقیده ها محترم .
زنده باد انسان ها با هر رنگ و نژاد زنده باد ایران و زنده باد ایرانی

آخرین ویرایش:

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه صحبت بی ربط : چه جوری نقل قول هارو جدا میکنی!؟همیشه می خواستم این کار رو بپرسم از یکی روم نشد:biggrin:

کاری نداره که
قسمت پاسخ با نقل قول را رایت کلیک بزن توی قسمت open new tab بعدش برو کپی کن توی پاسخ اصلیت paste کن خلاص....:confused:

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمی دونم چرا بعصیا وقتی کت وشلوار می پوشن مهندس هستن وقتی عرق گیر می پوشن اراذل اوباش

یعنی واقعا و شور و فهم و .... افراد وقتی هست که اکانت خودشون هست

وقتی مولتی میشن باید ادب و نزاکت و شعور و.... رو بذارن کنار

چون براشون مهم نیست

یعنی تا الان نقش بازی می کردن تو اکانت خودشون؟

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز

تو کادر پاسخ سریع، اخرین باتنی که هست، نوشته کوتو!!!!!
متن مورد نظر رو کپی میکنی، پیست میکنی توی کادر پاسخ، انتخابش میکنی دوباره و بعد اون دگمه رو میزنی تا عبارت کوتو دورش بیاد....

اینجوری....

نه من در زمینه یونان و اتن حرفتون رو ابدا قبول ندارم
نمیدونم....گیرم یه قلم یونانش دموکراسی داشته!! تا همین اواخر جنگ جهانی 2 که 60-70 سال پیش میشه تقریبا، که استالین و هیتلر و رفقاشون به دنیا حکومت میکردن، فکر نکنم که دموکراسیی بوده باشه به اونصورت تو کشور ها.... تازه الانه که افراد دارن به حق و حقوقشون میرسن!!!!

سکان دار علم دانش و جامعه دموکرات بودیم
نژاد برتر لزومی نداره مطلقا خوب هم باشه!! فعلا که سکان علم رو داریم لااقل و تو خیلی زمینه ها دانشمند های خودی دارن کارای خوبی میکنن چه تو دنیا چه تو همینجا!!! تازه، ما الان زیر حریم هستیم و خیلی چیزا به کشور ما وارد نمیشه از جمله علم.... اموزگار های علم ما کسانی هستن که اکثرا اخرین تیرشون برای شغل پیدا کردن رو زدن و شدن استاد!!بیشتر از این هم نباید انتظار داشت....با این وجود....

اکثر رابطه هام با مردم غرب فک میکردن

بلغارستان؟ بلغارستان دقیقا کجای نقشه‌هست؟ عرض که کردم... اشتباهتون گرفتن با اعراب و فک کردن تروریست هستید!!!!

به هر حال از بحث با شما خیلی خوشحال شدم هرکس یه عقیده ای داره و تمام عقیده ها محترم .
به همچنین...
قسمت پاسخ با نقل قول را رایت کلیک بزن توی قسمت open new tab بعدش برو کپی کن توی پاسخ اصلیت paste کن خلاص....:confused:
شما برا یه پاسخ دادن این همه کار میکنی واقعا؟

نمی دونم چرا بعصیا وقتی کت وشلوار می پوشن مهندس هستن وقتی عرق گیر می پوشن اراذل اوباش

منم واقعا موندم تو این تیکه که چرا اینجوریه؟!

یعنی تا الان نقش بازی می کردن تو اکانت خودشون؟
اکانت اصلیم اخراج شده.
اینجوریاس!

navid_r

نمیدونم....گیرم یه قلم یونانش دموکراسی داشته!! تا همین اواخر جنگ جهانی 2 که 60-70 سال پیش میشه تقریبا، که استالین و هیتلر و رفقاشون به دنیا حکومت میکردن، فکر نکنم که دموکراسیی بوده باشه به اونصورت تو کشور ها.... تازه الانه که افراد دارن به حق و حقوقشون میرسن!!!!

نژاد برتر لزومی نداره مطلقا خوب هم باشه!! فعلا که سکان علم رو داریم لااقل و تو خیلی زمینه ها دانشمند های خودی دارن کارای خوبی میکنن چه تو دنیا چه تو همینجا!!! تازه، ما الان زیر حریم هستیم و خیلی چیزا به کشور ما وارد نمیشه از جمله علم.... اموزگار های علم ما کسانی هستن که اکثرا اخرین تیرشون برای شغل پیدا کردن رو زدن و شدن استاد!!بیشتر از این هم نباید انتظار داشت....با این وجود....

بلغارستان؟ بلغارستان دقیقا کجای نقشه‌هست؟ عرض که کردم... اشتباهتون گرفتن با اعراب و فک کردن تروریست هستید!!!!

به همچنین...

شما برا یه پاسخ دادن این همه کار میکنی واقعا؟

منم واقعا موندم تو این تیکه که چرا اینجوریه؟!

اینجوریاس!

مرسی بابت توضیح
نه موافق نیستم.یک قلم یونان نبوده.اولا یونان سال های سال پرچمدار بوده در فلسفه و دموکراسی و بعد در دوران روم باستان سناتور ها بودن.قضییه همین طور میره جلو تا افکار متفاوت کلبان رواقیان اپیکوریان تا برسه به قرون وسطی رنسانس باروک عصر روشنگری رمانتیسم و بسیار بسیار افکار و ایده های متفاوت رشد یافته و موجب پیشرفت تا برسه به افکار امروزی
این ها همه سالیان سال قرن ها طول کشید که غرب به این مکانی که هست برسه.افراد بزرگی مثل لاک میل مارکس فیخته ایزا برلین کانت و ......یک یا دوتا نبودن .جریان فکری بوده که جامعه با رشد خودش این ها رو به عنوان صدای فکر اون زمان انتخاب کرده.سال ها طول کشید یا قرن ها تا جامعه اون ها به جایی رسید که هستند
مثال میزنم موسیقی نماد تفکر هست در فضای اون موقع متناسب با هر دوره فکری موسیقی هایی به وجود میومدن که نماد فکری اون زمان بودن اما نژاد برتر ایران (از نظر شما)چه پیشرفت و تغییری در افکار خودش داشته در قبال این همه سال؟موسیقی سنتی ما چیزی جز موسیقی سالیان پیش نبوده بدون ذره ای تغییر که حالت افسردگی و ناراحتی از اوضاع (ریتم غمگینی که داره)سال هاست که پا برجاست.چه متفکر ارزشمندی داشتیم که تونسته باشه صحبت جدیدی رو عرضه کنه؟(بسیار اندک)بسیاری از تفکر های شکل گرفته ابتدا نقد و بررسی افلاطون گرایی بوده .بزارید واضح تر بگم یک متفکر هدفی رو بره خودش در نظر نمیگیره و در چهارچوب معین فکر نمیکنه.معتقده جلو تیره و تاره که با ایستادن رو دوش فیلسوف های قبل خودش و نقد افکار اون ها اینده رو روشن تر میبینه.مایه تاسفه که بگم اندیشمند های ما میومدن صحبتی رو به عنوان اصل در نظر میگرفتن و بعد سعی در توجیه کردن مسئله به صورت های مختلف داشتند.قبل از اسلام زمانی که یونان افلاطون سقراط ارسطو پروتاگوراس رو در جامعه باز خودش عرضه کرد ما کی رو عرضه کردیم که ادعا میکنیم نژاد برتر هستیم.(یا بعد اسلام)بلاخره جز معدودی افراد نظیر ابن سینا ابوریحان و زکریا (که این ها هم در چهارچوب مشخص شده حرکت میکردن)باید فردی باشه.جامعه برتر باید شایستگی خودشو در تاریخ نشون بده .این که در حال حاضر چندین نفر افتخار افریدن دلیل بر برتری ما نیست.تازه اندیشمندان جامعه ما ایا نشانگر صدای فکری زمان خودشون بودن؟ایا صرفا افرادی نابغه بودن که توسط علمای دیگه تکفیر میشدن

جامعه در حال رشد و شکوفایی هست و پر از اشکال من هم منکر جنایات صورت گرفته در تاریخ نیستم هیتلر و حزب نازی برگرفته و صورت کاریکاتوری اندیشه رمانتیسم بود .افکار مارکس رو استالین و لنین به غلط اجرا کردن.اما عمل صورت گرفته و در حال پیشرفت هستن

ما بنابر موقعیت جغرافیایی و بنابر موقعیت بد و خشکی که داشتیم (نبود اب عامل بسیار مهم بوده یک زمانی در ایجاد حکومت دیکتاتور و خودکامه)هجوم بیگانه ها و غارت فکری و مادی.شرایط محیطی و خطاهای صورت گرفته از جانب بعضی از ایرانیان در زمان حمله مغول ها و اعراب و بسیار بسیار دلایل دیگه مثلا وجود این بلای طبیعی نفت در دوران جدید بسیار اثر بدی داشته با مشکل های فراوانی دست و پنجه نرم کردیم .امید میره این مشکل ها به مرور با پیشرفت از بین بره

پی نوشت : نه اقا کجا سکان علم رو داریم؟کارخونه صنعتی زیمنس رو داریم (قطب صنعت جهان هستیم)؟ هواپیماهای بدون سرنشین طراحی کردیم؟ در جایگاه علمی دانشگاه ها جز 200 تا هستیم؟خودرو های ملی غیر از پلت فرم ها ی تکراری و موتورهای حارجی هست؟جایزه نوبل بردیم؟
من منکر افراد بزرگی که وجود دارن از لحاظ علمی مثل مریم میرزاخانی پردیس ثابتی پروفسور زاده پرفسور رضا و ده ها یا صد ها یا هزاران نفر دیگه نیستم ولی با جایگاه قطب علمی جهان خیلی فاصله داریم.از لحاظ علمی بحث هست تازه از لحاظ فکر جدید ایده فلسفی حدید و خلاصه اندیشمند اجتماعی که دیگه چی بگم!!!تقریبا در جایگاه تعریف نشده هستیم

آخرین ویرایش:

reil way

عضو جدید
حالا مگه قراره چون گفتن ایران برا 120 میلیون نفر ظرفیت داره حتما جمعیت کشور باید اینقد بشه یااگه ما خودمون نتونستیم به 120 میلیون برسونیمش باید از کشورهای همسایه کمک بگیرم:que:

بعدشم هزارها هزار نفر هستن تو ایران که محتاجن به کارای خیلی خیلی کمتر از اون کارایی که افغانی ها توش بودن.چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است حالا کم یا زیاد چه فرقی میکنه!

تازه شما یه لحظه خودتونو جایه اون دختری بذارید که بهش تجاوز دسته جمعی کردن وبعد فیلمشو پخش کردن جای خانوادش بذارین برا اون دختر چی مونده برا خانوادش چی مونده هیچی.

بعدشم این خانم که نامه نوشته منت چیو گذاشته اگه تو این کشور اقامت داشته چه قانونی چه غیر قانونی باید هزینه میکرده انتظار نباید داشته باشه مثل مهمون باهاش رفتار بشه تازه ایران خیلی لطف کرده که اجازه داده بااین وضعیتی که اونا درآوردن اینجا بمونن جای تشکرشونه نمک میخورن نمک دون میشکنن!

این موضوع اصلا ربطی به نژاد پرستی نداره اگه داشت باید مردم ایران با بقیه مردمی که از کشورهای دیگه میان ایران چه برا اقامت چه به صورت توریست هم اینجوری رفتار میکردن به هرحال تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.
:smile:

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه اقا کجا سکان علم رو داریم؟

نه!! من منظورم در منطقه‌ی خودمون بود... عرض که کردم... ما تحریم هستیم و بر خلاف مثلا اروپا که یه جورایی مثل امریکاست، با این تفاوت که ایالت هاش هرکدوم شدن یه کشور!!!(در نهایت همه با هم کار میکنن!!) قدرت و پول و امکانات و تلاش برای پیشرفت رو نداریم!!!!

بله.... ما هیچوقت تو طول تاریخمون فلاسفه‌ی درست حسابی نداشتیم!! متفکر نداشتیم به اون صورت... و خوب این ضعف ما رو تو اون قسمت نشون میده.... ولی هنوز دلیلی نداره که ما قوم برتر نباشیم!!!! ما قومی هستیم که بزرگ ترین امپراطوری دنیا بودیم... این چین و هند و بقیه، فقط شهری از شهرهای حاکمیت قوم ما بوده.... و این مسئله همیشه بوده... همین الان هم این کشورا دارن با پول ما تقضیه میشن!!!! مثل اینکه یادتون رفته وقتی به صورت ازمایشی جلوی خروج نفت ایران به افغانستان گرفته شد، چه بلایی به سرشون اومد؟!!

بله... ایران امروز، در مقابل کشورهای توسعه یافته ای مثل جاپن و اروپایی ها و امریکا، تقریبا حرفی برا گفتن نداره..... ولی فکر میکنین اگر اینهمه فرار مغزها و مسئولین بی ربط نداشتیم، بازم اینجوری بود؟!

reil way

عضو جدید
افرین دختر
با اینکه زنی، حرفه منطقی زدی[/QUO
خواهش میکنم مرسی
شما مردها هم همیشه حرف های منطقی تون رو با استناد به حرف خانم ها میزنین اینو همیشه یادت باشه که بدترین نیرنگ ها در طول تاریخ به وسیله زنان بوده که زده شده.

reil way

عضو جدید
دوستان حالا اگه خیلی ناراحتین میتونیم با کله قند بریم دنبالشون برشون گردونیم.:smile:

taranome ehsas

عضو جدید
چیه میخوای برم دنبالش؟؟؟
نویسنده تاپیک مطمینی تهرانی یا اصلن ایرانی هستی؟؟؟
بسه خوب یا بد بودن اونا به خودشون مربوط میشه و خلایق هرچی لایق.با این حرف شاید یه عده بگن خودخواه هستم اما من اول مردم کشور خودمو میبینم بعد کشورایی که بهمون لطف داشتن...

navid_r

چیه میخوای برم دنبالش؟؟؟
نویسنده تاپیک مطمینی تهرانی یا اصلن ایرانی هستی؟؟؟
بسه خوب یا بد بودن اونا به خودشون مربوط میشه و خلایق هرچی لایق.با این حرف شاید یه عده بگن خودخواه هستم اما من اول مردم کشور خودمو میبینم بعد کشورایی که بهمون لطف داشتن...

کاملا مطمئنم ایرانی وتهرانی اصیل هستم .فقط چیزی که نیستم نژاد پرست هست و معتقد به حقوق اولیه بشری برای هر انسان هم هستم
کسی ایراد نگرفته به شما که مملکت خودتو اول میبینی خیلی خوب هم هست ولی این که به اسم ایرانی بودن همچنین رفتاری رو با یه مهاجر افغان (همشون که غیر قانونی نیستن)داشته باشیم و تحقیرش کنیم تاسف برانگیز و مایه شرمساری هست.

taranome ehsas

عضو جدید
کاملا مطمئنم ایرانی وتهرانی اصیل هستم .فقط چیزی که نیستم نژاد پرست هست و معتقد به حقوق اولیه بشری برای هر انسان هم هستم
کسی ایراد نگرفته به شما که مملکت خودتو اول میبینی خیلی خوب هم هست ولی این که به اسم ایرانی بودن همچنین رفتاری رو با یه مهاجر افغان (همشون که غیر قانونی نیستن)داشته باشیم و تحقیرش کنیم
از کجا باید فهمید قانونی یا غیرقانونی هستن؟
ما همچین رفتار بدی مگه باهاشون داریم که اینه جوابمون؟
ایرانی!!!!!!؟؟؟؟ ایرانی از خودبیگانه_این بیشتر به ملیتمون میاد..من مثلامملکت خودمو میبینم اما تو وشما و همه ی ما چطور؟؟ما خودمون رو میبینیم و یه حرف کلی میزنیم..میشه یه کم از کم لطفیامون و بدیامون درحق افغانیای گرامی رو بگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

pesare abidell

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شاید با این حرف من بعضیا موافق نباشن ولی همیشه گفتم
خدا رو شکر که افغانستان از ایران جدا شد...
یه چیزایی رو آدم نمیشه بیان کنه در مورد این انسان ها...

navid_r

از کجا باید فهمید قانونی یا غیرقانونی هستن؟
ما همچین رفتار بدی مگه باهاشون داریم که اینه جوابمون؟
ایرانی!!!!!!؟؟؟؟ ایرانی از خودبیگانه_این بیشتر به ملیتمون میاد..من مثلامملکت خودمو میبینم اما تو وشما و همه ی ما چطور؟؟ما خودمون رو میبینیم و یه حرف کلی میزنیم..میشه یه کم از کم لطفیامون و بدیامون درحق افغانیای گرامی رو بگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شاید بد نباشه از این بگم که وقتی میگی افغانی یعنی داری یک نوع فحش به طرف مقابل تو بحث میدی.یا این که رفتن افغان هارو چه قانونی چه غیر قانونی ممنوع کنی به پارک یا این که یک بیمار روان نژند افغان و غیرانسان قتلی رو صورت داده بعد عده ای بریزن خونه مهاجرین افغان بی ربط به اون شخص و زندگیشونو نابود کنن .یا اینکه به بدترین نحو کارگرای افغان رو استثمار کردیم نه از بیمه خبری بود براشون نه از حقوق کافی
دوست خوب کسی نگفته جانی ندارن افغان ها چرا اتفاقا به دلیل عقب موندگی جامعه که سال ها با اسلام طالبانی سروکله زده زیاد جرم و جنایت اتفاق میفته .اما دلیل نمیشه با مردم شریفشون همین برخورد رو بکنیم .یکی گفته بود استاد زن دارن تو دانشگاشون.اخه این درسته؟؟؟؟؟؟دوست من تو کانادا یه نفر نسبت بهش hate crime مرتکب شده بود به شدید ترین وضع sue کرد تازه چی بود جرم؟این بود که بهش گفته ایرانی خر برگرد خونت بمب هسته ای بساز!کارهایی که ما انجام دادیم نفرت برانگیزه جدا .اگه شما معتقدی این رفتار درسته با یک افغان پس باید قبول کنی که یک غربی حق داشته باشه به ما بگه پدوفیل بگه تروریست بگه بمب ساز.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه چیزایی رو آدم نمیشه بیان کنه در مورد این انسان ها...

اتفاقا خیلی ادم های جالب و سر به زیری هستن بیچاره ها... نصف حقوق و بدون بیمه کار میکنن و با هر بدبختیی که شده، بالاخره پناهندگیشون رو از ایران گرفتن و ازاون جهنم خارج شدن....
تازه یه چندتاییشون رو من دیدم که تو شهرمون داشتن کار میکردن، کلا بچه های اروم و باحالی هستن... اگر بفهمی چی بگن!!!! قرمه سبزی هم اکثرا دوست دارن...ما یکی دو بار براشون بردیم چون مامانم فک میکرد اینا مهمون ما هستن باید بهشون غذا بدیم....

میگم کلا بچه های خوبی هستن و اینجا درس هم دارن میخونن و خوب خیلی هاشون مهاجرن و شناسنامه‌اشون رو گرفتن...

pesare abidell

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اتفاقا خیلی ادم های جالب و سر به زیری هستن بیچاره ها... نصف حقوق و بدون بیمه کار میکنن و با هر بدبختیی که شده، بالاخره پناهندگیشون رو از ایران گرفتن و ازاون جهنم خارج شدن....
تازه یه چندتاییشون رو من دیدم که تو شهرمون داشتن کار میکردن، کلا بچه های اروم و باحالی هستن... اگر بفهمی چی بگن!!!! قرمه سبزی هم اکثرا دوست دارن...ما یکی دو بار براشون بردیم چون مامانم فک میکرد اینا مهمون ما هستن باید بهشون غذا بدیم....

میگم کلا بچه های خوبی هستن و اینجا درس هم دارن میخونن و خوب خیلی هاشون مهاجرن و شناسنامه‌اشون رو گرفتن...

عذر میخوام شما تو ایران زندگی میکنید؟

taranome ehsas

عضو جدید
افغانی دوستای گرامی
چرا تو هرمراسمی ما پرچم آمریکا رو میسوزونیم؟؟؟؟؟؟؟؟این توهین به یه ملته یا نه؟؟
خوبی افغانی این شد که غیرقانونی میاد و بیمه نمیشه و کم حقوق میگیره!!!!!!!!!!!آفرین با این همه کم توقعی
با احساسات حرفی نزنین
دیدی یه دختر راحت زن افغانی میشه اما افغانی سخت دختر میده...دنبال دلیل باش یه کم منطقی فک کنین

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
از اين اشتباهات استراتژيك تو مملكت ما كم نيست
حكومت امام زمان نيست كه امت واحده باشيم
با اين همه مشكلات تو كشور خودمون پذيرفتن اين همه آواره از شرق و غرب همين مشكلات رو هم داره
انسانه و جايز الخطا چه ايراني چه افغاني
همين ايرانيش هم كم تجاوز نميكنه و دزدي و قتل راه نمي اندازه ( با اين همه بيكاري و مشكلات فرهنگي و اقتصادي مزمن) چه برسه به افغاني كه دهها سال هست اسير اين و ان هست.

اگه از همون اول دولت بجاي راه دادن اين ادم هاي خوب و زحمتكش اما جايزالخطا به داخل شهرها ازشون در كمپ ها و اردوگاه هاي تحت نظارت و كنترل پذيرايي مي كرد الان كمتر از اين مشكلات رو شاهد بوديم. تازه دستمون رو هم مي بوسيدن

navid_r

متاسفم بره افرادی که فکر می کنن تمام مشکلات ما از افغان ها ناشی میشه .به عبارتی نژاد پرست هستیم ادعای برتری در طول تاریخ رو داشتیم اما با یک انسان همچنین رفتاری رو می کنیم این عمل اگر در جامعه المان امروزه صورت می گرفت (فحش دادن به افغانی ها ممنوع کردن حضور در پارک سوزاندن وسایل خانه و بیرون کردن ان ها )چیزی جز نژاد پرستی لقب نمی گرفت .با این دید دوستان کسانی که از ایرانی ها برتری بیشتری داشتن همین رابطه رو باید با ما داشته باشن
فکر کنم ماهایی که ادعای جامعه ازاد رو داریم هنوز نمیدونیم جامعه ازاد به چه معنی هست بد نیست یه نگاه به بعضی بند های اعلامیه حقوق بشر نگاهی داشته باشیم
• ماده ی ۱
تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.
• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

دموکراسی یک روش هست نه هدف .چیزی نیست که یک شب بخوابیم فردا صبح ببینیم دموکراسی شده ابدا.رفتارها و کردارهای ما (از جمله رفتار با مهاجرین افغان)نشون میده که جقدر به این قضییه اعتقاد داریم و در راهش قدم میگزاریم

پی نوشت
خواهشا اگر نظری دارید چه مخالف چه موافق بدون توهین و مسخره کردن بیان کنید .کلماتی مثل افغان دوست های عزیز بریم با کله قند برشون گردونیم نشونه این هستند که هنوز یاد نگرفتیم بحثی رو به دور از توهین پیش ببریم و هنوز بلد نیستیم بحث و گفتمان ازاد رو داشته باشیم.این که نمیتونیم بحث رو ادامه بدیم و شروع به استهزا می کنیم عمل بی ارزشی هست

آخرین ویرایش:

navid_r

بسیار ممنونم از شما

به قول خودتون خیلی هاشون مهاجرن و شناسنامه هاشونو گرفتن .سیتیزن ایران هم شدن!!پس الان فرقی با من و شما به عنوان یک ایرانی ندارن و شهروند قانونی ایران اند.شما وقتی میری امریکا و گرین کارت رو دریافت میکنی دقیقا همون قوانین برای شما صادقه که برای امریکایی ها صادقه (به جز حق رای هنوز)اگر کسی hate crime علیه شما مرتکب بشه میتونی بیچارش کنی رسما!!
حالا از عرب گرفته تا افغان و ایرانی همین قانون صادقه براشون مردم اونجا هم شمارو به چشم یک شهروند نگا میکنن نه بیشتر و نه کم تر.جالبه براتون بگم یکی از فامیل های من رفته بود انگلیس یه بار و نیازش به دندونپزشکی افتاده بود در روز اول یک پزشک هندی ایشونو دیده بود که خیلی هم از قرار بد اخلاق بوده .روز دوم یه پزشک انگلیسی ایشونو دیده که بسیار مهربان بوده و اهل بگوبخند .بعد این اشنای ما میگه نمیشه همش خودتون بیاین این هندیه خیلی بد اخلاقه که اونم می خنده میگه بلند این حرفو نزن برم بگم منو از کار اخراج میکنن و چه بسا زندان به عنوان جرم نژاد پرستی:)
بعد در ایران...........

taranome ehsas

عضو جدید
بسیار ممنونم از شما

به قول خودتون خیلی هاشون مهاجرن و شناسنامه هاشونو گرفتن .سیتیزن ایران هم شدن!!پس الان فرقی با من و شما به عنوان یک ایرانی ندارن و شهروند قانونی ایران اند.شما وقتی میری امریکا و گرین کارت رو دریافت میکنی دقیقا همون قوانین برای شما صادقه که برای امریکایی ها صادقه (به جز حق رای هنوز)اگر کسی hate crime علیه شما مرتکب بشه میتونی بیچارش کنی رسما!!
حالا از عرب گرفته تا افغان و ایرانی همین قانون صادقه براشون مردم اونجا هم شمارو به چشم یک شهروند نگا میکنن نه بیشتر و نه کم تر.جالبه براتون بگم یکی از فامیل های من رفته بود انگلیس یه بار و نیازش به دندونپزشکی افتاده بود در روز اول یک پزشک هندی ایشونو دیده بود که خیلی هم از قرار بد اخلاق بوده .روز دوم یه پزشک انگلیسی ایشونو دیده که بسیار مهربان بوده و اهل بگوبخند .بعد این اشنای ما میگه نمیشه همش خودتون بیاین این هندیه خیلی بد اخلاقه که اونم می خنده میگه بلند این حرفو نزن برم بگم منو از کار اخراج میکنن و چه بسا زندان به عنوان جرم نژاد پرستی:)
بعد در ایران...........

میگما یه خواهش..به عنوان یه دختر از ایران تو چت روم برو..باهندی وپاکستان وافغانیا یه مدت چت کن..ببین فحشا چیه.. من خرابترین پسر کشورمون رو بیشتر از اونا باور دارم.آره خودخواهیه تمامه....
داداش نوید شیراز پر از افغانیه عین آدمای عادی هم تو وسایل عمومی شریک هستن باهامون.آدم حداقل تو یه کشور یا جایی مهمونی میره یه کم معذبه اما...یه روز خانومه تو خط محکم افتاد رو یه آقاهه دریغ ازمعذرت خواهی..پسره فقط وفقط گفت خانم میله رو بگیرید زنه همچین شلیطه بازی درآورد آقاهه هم سکوت کرده بود که من نتونستم خودمو کنترل کنم زدم توگوش زنه.. هرچی باشه آریایی ها حیا رو دارن پسرا ودخترامون هرچقد هم بد باشن ذاتشون پاکه و یه روز پشیمون میشن.باصراحت میگم یعنی انگلیس اینقد از نژاد پرستی دوری میکنه؟؟؟ نگفتی چرا با این خوبیشون ما میگیم مرگ بر اونا و پرچمشون که نماد کلی آدمه آتیش میزنیم؟؟؟
چرا افغانیا اینقد عزیز شدن؟؟ چرا ما تاپیک زدیم و داریم سرآدمای قدرنشناس با هموطنی خودمون کل کل میکنیم؟؟ چرا اینقد احساساتی عمل میکنیم ویه نامه افغانی که حالا راست یا دروغ اینقد رومون تاثیر میذاره درحالی که روزنامه های کشورمون هر روز دست کم یکی از خرابکاریای اونا رو مینویسه؟؟ دادا هموطن رو دریاب نه غریبه ای که شاید روزی وارث کشورت هم بشن..ما تحریم هستیم و خودکفا باور کن جایی واسه آدمای مهاجر نداریم

navid_r

میگما یه خواهش..به عنوان یه دختر از ایران تو چت روم برو..باهندی وپاکستان وافغانیا یه مدت چت کن..ببین فحشا چیه.. من خرابترین پسر کشورمون رو بیشتر از اونا باور دارم.آره خودخواهیه تمامه....
داداش نوید شیراز پر از افغانیه عین آدمای عادی هم تو وسایل عمومی شریک هستن باهامون.آدم حداقل تو یه کشور یا جایی مهمونی میره یه کم معذبه اما...یه روز خانومه تو خط محکم افتاد رو یه آقاهه دریغ ازمعذرت خواهی..پسره فقط وفقط گفت خانم میله رو بگیرید زنه همچین شلیطه بازی درآورد آقاهه هم سکوت کرده بود که من نتونستم خودمو کنترل کنم زدم توگوش زنه.. هرچی باشه آریایی ها حیا رو دارن پسرا ودخترامون هرچقد هم بد باشن ذاتشون پاکه و یه روز پشیمون میشن.باصراحت میگم یعنی انگلیس اینقد از نژاد پرستی دوری میکنه؟؟؟ نگفتی چرا با این خوبیشون ما میگیم مرگ بر اونا و پرچمشون که نماد کلی آدمه آتیش میزنیم؟؟؟
چرا افغانیا اینقد عزیز شدن؟؟ چرا ما تاپیک زدیم و داریم سرآدمای قدرنشناس با هموطنی خودمون کل کل میکنیم؟؟ چرا اینقد احساساتی عمل میکنیم ویه نامه افغانی که حالا راست یا دروغ اینقد رومون تاثیر میذاره درحالی که روزنامه های کشورمون هر روز دست کم یکی از خرابکاریای اونا رو مینویسه؟؟ دادا هموطن رو دریاب نه غریبه ای که شاید روزی وارث کشورت هم بشن..ما تحریم هستیم و خودکفا باور کن جایی واسه آدمای مهاجر نداریم

دوست خوب من .من ابدا قصد ندارم بگم افغانی ها همه خوب و همه هم بدون توجه به وضع مردم ما بیان ایران زندگی کنن.نه اصلا!!تمام صحبت من اینه که انسان ها عزیز و شریف اند نمیشه با بیان این که بعضی از جانی ها جرم مرتکب شدن رفتار غیر انسانی با افغان ها (با همشون)داشته باشیم ما خیلی محترمانه تر میتونیم سیر مهاجرت افغان ها به کشورشون رو تسریع کنیم مگه بسته پیشنهادی برای بردن 40 هزار عراقی از ایران به کشورشون بده؟کشور وضع بدی داره از لحاظ اقتصادی فرمایش شما صحیح.اما میتونیم روند رو به دور از نژاد پرستی انجام بدیم مسلمه که اسایش و امنیت مردم ایران از نظر من ایرانی خیلی مهمه اما عمل نژاد پرستی برام قابل قبول نیست
شما یه جوری صحبت می کنید که انگار من موافق گفتن مرگ بر ....هستم!؟اصلا!نه تنها انگلیس بلکه خیلی بیشتر از نژاد پرستی دوری می کنن یا لااقل دارن به سمتش پیش میرن (hate crime قانونی هست که بسیار مجازات بالایی داره تو بسیاری از کشورها)اون شعار رو اصلا قبول ندارم و تازه درمورد میزان افرادی که این شعار رو میدن با شما اختلاف نظر دارم
چرا افغانی ها یک دفعه اینقدر بد شدن؟؟چرا تا سال ها خبری نبود؟چرا بود ولی به دلیل یک سری مسائل صحبت از این مسائل پشت پرده ای بود .دلیل رو شدن این قضییه به دلیل یک سری مسائل بود که ترجیح میدم اینجا بحثشو نکنم.
هم با کسی کل کل نمی کنم .بین بحث منطقی و کل کل تفاوت های زیادی وجود داره.باز هم میگم من موافق این هستم که سیر مهاجرت به کشورشون برگزار بشه و تسریع فقط به صورت شرافتمندانه.از اعمالی هم که ورود افغان هارو به پارک ممنوع بشه و خراب کردن خونه های مردمان شریف هم پشتیبانی نمی کنم و از نظر من نفرت انگیزه
به هر حال زمان نشون میده که مشکل اصلی ما افغان ها هستن یا موارد دیگر

taranome ehsas

عضو جدید
دوست خوب من .من ابدا قصد ندارم بگم افغانی ها همه خوب و همه هم بدون توجه به وضع مردم ما بیان ایران زندگی کنن.نه اصلا!!تمام صحبت من اینه که انسان ها عزیز و شریف اند نمیشه با بیان این که بعضی از جانی ها جرم مرتکب شدن رفتار غیر انسانی با افغان ها (با همشون)داشته باشیم ما خیلی محترمانه تر میتونیم سیر مهاجرت افغان ها به کشورشون رو تسریع کنیم مگه بسته پیشنهادی برای بردن 40 هزار عراقی از ایران به کشورشون بده؟کشور وضع بدی داره از لحاظ اقتصادی فرمایش شما صحیح.اما میتونیم روند رو به دور از نژاد پرستی انجام بدیم مسلمه که اسایش و امنیت مردم ایران از نظر من ایرانی خیلی مهمه اما عمل نژاد پرستی برام قابل قبول نیست
شما یه جوری صحبت می کنید که انگار من موافق گفتن مرگ بر ....هستم!؟اصلا!نه تنها انگلیس بلکه خیلی بیشتر از نژاد پرستی دوری می کنن یا لااقل دارن به سمتش پیش میرن (hate crime قانونی هست که بسیار مجازات بالایی داره تو بسیاری از کشورها)اون شعار رو اصلا قبول ندارم و تازه درمورد میزان افرادی که این شعار رو میدن با شما اختلاف نظر دارم
چرا افغانی ها یک دفعه اینقدر بد شدن؟؟چرا تا سال ها خبری نبود؟چرا بود ولی به دلیل یک سری مسائل صحبت از این مسائل پشت پرده ای بود .دلیل رو شدن این قضییه به دلیل یک سری مسائل بود که ترجیح میدم اینجا بحثشو نکنم.
هم با کسی کل کل نمی کنم .بین بحث منطقی و کل کل تفاوت های زیادی وجود داره.باز هم میگم من موافق این هستم که سیر مهاجرت به کشورشون برگزار بشه و تسریع فقط به صورت شرافتمندانه.از اعمالی هم که ورود افغان هارو به پارک ممنوع بشه و خراب کردن خونه های مردمان شریف هم پشتیبانی نمی کنم و از نظر من نفرت انگیزه
به هر حال زمان نشون میده که مشکل اصلی ما افغان ها هستن یا موارد دیگر
من میگم ارزش صحبت کردن ندارن منظورم اینه بیخیال باید شد و کاری به کارشون نداشت..اونا عین ما حق زندگی دارن اما حق خرابکاری تو کشورمون رو ندارن اونا واسه ما مفید نبودن اما اگه ضرری رسوندن باید برخورد بشه

navid_r

من میگم ارزش صحبت کردن ندارن منظورم اینه بیخیال باید شد و کاری به کارشون نداشت..اونا عین ما حق زندگی دارن اما حق خرابکاری تو کشورمون رو ندارن اونا واسه ما مفید نبودن اما اگه ضرری رسوندن باید برخورد بشه

مفید که راستش من از امار دقیق خبری ندارم ولی مطمئنم بین این افراد تحصیل کرده روشنفکر هم پیدا میشه قطعا ولی شاید با درصد کم (دوتا از مجری های شبکه های خارجی افغان و به بهترین نحو کارشونو انجام میدن)
درسته اونا عین ما حق زندگی کردن رو دارن اما حق خرابکاری رو تو هیچ جایی ندارن (عین یک ایرانی امریکایی المانی و.....)و در صورت رسوندن ضرر باید باهاشون برخورد بشه (وبه همچنین که با افراد دیگه برخورد میشه .دور از بحث نیست اگه بگم نماینده های کنگره و سنای جمهوری خواه طرحی رو از قرار بررسی می کنن که لاتاری و طرح diversity مهاجران محدود بشه به همچنین که قوانین مهاجرت به کشورهای دیگه (از جمله کانادا استرالیا و ...)روز به روز داره سخت تر میشه چون در درجه اول تامین مردم خودشون رو در نظر میگیرن اما با تمام این حرف ها مهاجرین قانونیشون از لحاظ قانون با شهروند اون کشور هیچ تفاوتی ندارن و طبق قانون باهاشون برخورد میشه
ما هم باید سیر مهاجرت این افراد رو براشون تسهیل کنیم و با افرادی که طبق قانون شهروند ایران شدن و زندگی شریفی رو راه انداختن و قصد موندن دارن مثل یک ایرانی برخورد کنیم

taranome ehsas

عضو جدید
مفید که راستش من از امار دقیق خبری ندارم ولی مطمئنم بین این افراد تحصیل کرده روشنفکر هم پیدا میشه قطعا ولی شاید با درصد کم (دوتا از مجری های شبکه های خارجی افغان و به بهترین نحو کارشونو انجام میدن)
درسته اونا عین ما حق زندگی کردن رو دارن اما حق خرابکاری رو تو هیچ جایی ندارن (عین یک ایرانی امریکایی المانی و.....)و در صورت رسوندن ضرر باید باهاشون برخورد بشه (وبه همچنین که با افراد دیگه برخورد میشه .دور از بحث نیست اگه بگم نماینده های کنگره و سنای جمهوری خواه طرحی رو از قرار بررسی می کنن که لاتاری و طرح diversity مهاجران محدود بشه به همچنین که قوانین مهاجرت به کشورهای دیگه (از جمله کانادا استرالیا و ...)روز به روز داره سخت تر میشه چون در درجه اول تامین مردم خودشون رو در نظر میگیرن اما با تمام این حرف ها مهاجرین قانونیشون از لحاظ قانون با شهروند اون کشور هیچ تفاوتی ندارن و طبق قانون باهاشون برخورد میشه
ما هم باید سیر مهاجرت این افراد رو براشون تسهیل کنیم و با افرادی که طبق قانون شهروند ایران شدن و زندگی شریفی رو راه انداختن و قصد موندن دارن مثل یک ایرانی برخورد کنیم
زمانی خوب برخورد میکنیم که درست زندگی کنن..
منظورم این بود که آدم باید حرمت کشور میزبان رو داشته باشه و اذیت نکنه..آی خدااااااااااااااااااااااا چرا همسایه های کشورمون اینقد عقبن و ما باید تاحدودی جور اونا هم بکشیم؟؟؟؟؟!!!!!

navid_r

زمانی خوب برخورد میکنیم که درست زندگی کنن..
منظورم این بود که آدم باید حرمت کشور میزبان رو داشته باشه و اذیت نکنه..آی خدااااااااااااااااااااااا چرا همسایه های کشورمون اینقد عقبن و ما باید تاحدودی جور اونا هم بکشیم؟؟؟؟؟!!!!!

درسته.با این تفاوت که فرد بدبرخورد رو طبق قانون اخراج می کنیم یا هر مجازات متناسب دیگه
کلا شرایط مکانی ایران تو تاریخ خیلی بد بوده .کم اب بودیم و روستاها پراکنده(که اجبارا حکومت خودکامه نیاز داشت)مورد هجوم تاخت وتاز و غارت توسط قوم های عقب مانده واقع شدیم.جایی قرار داشتیم که حکومت تزار ها و کاترین های روسیه اذیت کردن ودر ادامه شوروی .نزدیک هند بودیم که باید انگلستان مارو استثمار می کرد و مورد های بی شمار از جمله نفت بلای طبیعی و .....
امید میره که پیشرفت کنیم و مشکل های بی شمار خودمونو پشت سر بزاریم
ممنونم

آخرین ویرایش:

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بازگشت افغاني ها در مقابل خيل عظيم مهاجران جوياي كار كه هر روز به صورت قاچاق وارد ايران ميشوند رقم جمعيت افغانها را در ايران كاهش نميدهد.
مهاجرت غير قانوني براي تمامي كشور ها باعث ايجاد مشكل وموجب نارضايتي مردم ميشود. مضاف ر اين كه هر مهاجر غير قانوني به دليل عدم وجود هويت در كشور ميزبان در حاشيه امن جهت ارتكاب جرم قرار ميگيرد .انگيزه بيشتري براي ارتكاب دارد به همين دليل است كه آمار جرم افغانها در ايران با وجود كمي جمعيتشان بيشتر است.واين هم از معضلات امنيتي مهاجرت هاي غير قانوني ميباشد.
نامه از سر احساسات اين دختر افغان احساسات رو برانگيخته ميكند ولي اگر از روي منطق نگاه كنيم. ايران بعد از پاكستان دومين كشور مهاجر پذير جهان است و مهاجران در ايران بيشترين دردسر را بين كشورهاي جهان دارند.بعلاوه بيشتر ايرانيان مهاجر در كشورهاي ديگر داراي مدارج علمي يا منابع ماليند در حالي كه افغاني با اين مشخصات به ايران مهاجرت نميكند و غالب مهاجران مردمي بيسواد يا كم سواد هستند كه از روستاهاي كم درامد مهاجرت ميكنند.
كمي منطقي فكر كنيم دوستان.
البته با كاهش شديد ارزش پولي ايران در مقابل پول كشور افغانستان به دليل جهش ناگهاني دلار در ايران و وجود گراني اين مهاجرتها در چند ماه اخير كمتر شده.
به اميد روزي كه افغانها هم كشوري آباد و آزاد داشته باشند و نياز به مهاجرت نداشته باشند.

آخرین ویرایش: