مولانا ترک است

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکته اینجاست که بلخ رو زرتشتی ها بنا نهاده اند، این شهر آغاز گر زبان اوستایی بوده و مردم اونجا رو از نژاد ایرانی و سیستانی دونسته اند و تاجیک، میشه یه سند بیاری که مردم بلخ ترک بوده اند؟ یا ازبک؟

در افغانستان تنها 8 درصد به زبان ازبکی و 3 درصد به زبان ترکمنی صحبت می کنن که روی هم رفته می شود 11 درصد

و اما بحث اصلی:

چطور کسی که زبان مادریش ازبکی بوده و در قونیه زیسته و فقط از ایران رد شده این همه به زبان فارسی تسلط داشته، بلد بودن یک زبان یه چیزیه، تسلط فراتر از اونه و چیزی که مولوی بوده از اون هم فراتر، مولوی استاد زبان فارسی بوده، چطور همچین چیزی ممکنه، شما جلوتر شمس رو هم که ترک دونستی، کسی که مولانا باهاش خلوت داشته، پس این همه تسلط از کجا اومد؟؟؟ چرا کلا به زبان فارسی گفته؟ یا زبان مادریش فارسی بوده و یا باید مدت ها در میان فارس ها زندگی کرده باشه
دومی که نبوده و مشخصه که در فونیه زندگی می کرده، پس گزینه اولی صحیحه

آیا کسی که زبان مادریش ترکی بوده و در کنار ترک ها احساس آرامش بیشتری هم داشته نباید چند شعر به زبان ترکی داشته باشه؟
خواهشا نرو ترجمه اشعارش رو از سایت های ترکی کپ بزن بیار بگو اینم شعر ترکی، چون این کار ها دیگه قدیمی شده

جالب هست که همه این بزرگان به زبان فارسی نوشته اند و فقط صائب به هر دوزبون نوشته، این شما رو به شک نمی ندازه؟

چرا ترک ها باید زبان فارسی رو گسترش می داده اند؟ با کدام منظق مطابقه این صحبت شما؟ اون هم کسانی که کارشون آتش زدن کتاب خانه ها بود

شهنامه فردوسی به دربار یک ترک معظم سروده شده است و آن ترک برای فردوسی مستمری می‌ داد تا شهنامه را تهیه کند.

اسم اون آقای ترک کی بوده اون وقت؟؟؟ سلطان محمود رو میگی؟ خود فردوسی میگه سلطان محمود به شاهنامه نگاه نکرد و هیچ پاداشی هم به مولانا نداد،

نکته دیگه،
این کسانی که نام بردید و به طور خاص مولوی، در زمانی زندگی می کرده اند که پادشاهی ایران به دست ترک ها بوده، اکثرا در دوره های تیموریان و ایلخانان و مغول و غیره بوده اند، چرا زبان مادریشان را گسترش ندادند؟ چرا در ترویج زبان فارسی کوشیدند؟ چرا مولانا و پدرش با روی کار آمدن پادشاهی ترک ها سرزمین ایران رو ترک کردند و به قونیه پناه بردند؟

نکته نهایی
ترک و فارس و عرب و همه و همه ایرانی هستیم و باید برای ایران بجنگیم زندگی کنیم

تفرقه بین ایرانی ها تنها چیزیه که این کشور رو به زمین می زنه، ایران وقتی ایران بود که از شرق تا غرب ایران بود، هر چه از ایران تا حالا کندن بسه، والا بسه، دیگه از این ضعیف تر نکنیم کشورمون رو

جناب کارشناس تالار اطلاعاتتون خوبه اما کامل نیست
مطالب رو جوری که هستند دنبال کنید نه جوری که خودتون دلتون میخواهد

جنگلی

عضو جدید
این شعر مولانا رو چی میگی؟!
بيگانه مگوييد مرا زاين کويم
درشهر شما خانه ي خود ميجويم
دشمن نيم هرچند که دشمن رويم
اصلم تورک است اگرچه هندي گويم

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
این شعرشو چی میگی؟!!
تو ماه ترکی و من اگر ترک نیستم
دانم من این قدر که به ترکی است آب "سو"

tatu_lover1366

عضو جدید
دوست عزیز کسی قصد توهین یا جسارت به کسی رو نداشته
فردوسی و سعدی از شاعران ایل و بلند اوازه ایرانی بوده اند درش شکی نیست
حالا ترک بودن با نیودن دیلیلی نمیشود که بگویم فلانی چون ترک بوده پس خوبه یا برعکس

مهم شخصیت ان شخص است

میخواستم بگم که ترکها کارشون درسته بابا
سعدی و فردوسی و حافظ هم ترک اند منتها هنوز توسط ترکها اصالتشون کشف نشده
ملت فقط مثل مولانا فکر میکنند که اینا هم فارس اند

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
جناب کارشناس تالار اطلاعاتتون خوبه اما کامل نیست
مطالب رو جوری که هستند دنبال کنید نه جوری که خودتون دلتون میخواهد

بهتر نبود به جای ایراد گیری صرف، گفته های بنده رو نقد می کردین؟
بگین کجاش غلطه و کجاش درست، نه اینکه بیاین ردش کنین،
منم می تونستم بگم آقایی که میگی مولانا ترکه اشتباه می کنی، ولی اومدم نظرم رو گفتم
شما هم لطف کن نقد کن، منصفانه

:biggrin:

این شعرشو چی میگی؟!!
تو ماه ترکی و من اگر ترک نیستم
دانم من این قدر که به ترکی است آب "سو"

تو پست اول هم چندین شعر رو نوشته بودی و نسبت داده بودی مولانا، لطف کنید شما و دوست دیگمون منبع شعر رو هم بگید

البته در اینکه شعر اول یک مزخرف بیش نیست شکی نیست،

در ضمن زیاد خودتون رو اذیت نکنید
پروفسور آن ماری شیمل، محقق بسیار معروف آلمانی و مولانا شناس بزرگ، و همچنین پروفسور لوئیس فرانکلین، بزرگترین محقق و رومی شناس غرب مولانا رو فارس می دونند، حالا شما تازه یادتون افتاده شخصیت های ما رو بدزدید

یک نصیحت در آخر:
اینکه شما دم به دم سعی کنید شخصیت های فارس زبان رو ترک جلوه بدید (مثلا مولانا)، و یا اینکه شخصیت بعضی از آن ها رو کوچک کنید(مثلا فردوسی) بیشتر نشان از ضعف شما داره تا قوت،
سعی کنید شخصیت های ترک رو به بقیه بشناسونید و اون ها رو بزرگ بدارید،
مگه کمبود آدم حسابی توی ترک ها اومده؟

آخرین ویرایش:

عیدی امین

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.............

.............

مولانا نه ترک است ونه فارسو نه عرب ونه ..... مولانا گنجینه ای جهانی است ومتعلق به همه انسانیت کسی که اگر دراین دوران میزیست برای هیچ کجای جهان پاسپورت وویزا نمیخواست . تقدیم به کسانی که هنوز دربند ملیت اویند
ما زقرآن مغز رابگرفته ایم پوست را بهر خران بفکنده ایم

forsha

عضو جدید
حالا حتی اگه ترک هم باشه چی ثابت شده میخوای مولانا رو با ترک بودن ببری بالا یا ترک ها رو با مولانا
حالا مگه خودتون شاعر ندارین یه شهریار دارین به این خوبی شعر گفته دیگه واسه چی شاعر دزدی میکنی

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتر نبود به جای ایراد گیری صرف، گفته های بنده رو نقد می کردین؟
بگین کجاش غلطه و کجاش درست، نه اینکه بیاین ردش کنین،
منم می تونستم بگم آقایی که میگی مولانا ترکه اشتباه می کنی، ولی اومدم نظرم رو گفتم
شما هم لطف کن نقد کن، منصفانه

:biggrin:

تو پست اول هم چندین شعر رو نوشته بودی و نسبت داده بودی مولانا، لطف کنید شما و دوست دیگمون منبع شعر رو هم بگید

البته در اینکه شعر اول یک مزخرف بیش نیست شکی نیست،

در ضمن زیاد خودتون رو اذیت نکنید
پروفسور آن ماری شیمل، محقق بسیار معروف آلمانی و مولانا شناس بزرگ، و همچنین پروفسور لوئیس فرانکلین، بزرگترین محقق و رومی شناس غرب مولانا رو فارس می دونند، حالا شما تازه یادتون افتاده شخصیت های ما رو بدزدید

یک نصیحت در آخر:
اینکه شما دم به دم سعی کنید شخصیت های فارس زبان رو ترک جلوه بدید (مثلا مولانا)، و یا اینکه شخصیت بعضی از آن ها رو کوچک کنید(مثلا فردوسی) بیشتر نشان از ضعف شما داره تا قوت،
سعی کنید شخصیت های ترک رو به بقیه بشناسونید و اون ها رو بزرگ بدارید،
مگه کمبود آدم حسابی توی ترک ها اومده؟

کمبود ادم حسابی؟؟؟:w15::w15::w15::w15:

جک جدید بیان کردی عزیز ؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا حتی اگه ترک هم باشه چی ثابت شده میخوای مولانا رو با ترک بودن ببری بالا یا ترک ها رو با مولانا
حالا مگه خودتون شاعر ندارین یه شهریار دارین به این خوبی شعر گفته دیگه واسه چی شاعر دزدی میکنی
نه شهریار برامون کافی نیست به همین خاطر میخواهیم شاعر های شما (به قول دسوتمون شخصیت های مهم شما)رو بدزدیم:thumbsup2:

انشا الله در تاپیک هایی در اینده در خدمت دوستمون هم هستیم

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه ایجاد کننده تاپیک خودش بعلت مسائل فا..... نمیتونه انلاین بشه و جواب سوالات و شبهات رو بده

اگر کسی به در مورد این تاپیک مشکلی داره میتونه از اینترنت سرچ کنه و به جواب لازم برسه
فقط کافیه دنبال واقعیت باشین

من در مورد بودن یا نبودنش بحثی ندارم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
عجب بحث جالبیه همشم خوندم خیالتون راحت باشه

واقعا مهمه ترکا بگن مولانا ترک بقول دوستمون تورک بوده خوب بوده ... میشه از یه دانش اموز ترک بخواین تو ترکیه یا اذر بایجان دو کلمه شعر مولانا رو بخونه و معنی کنه جالبتر اینه انزمانی که مولانا شعر گفته زبان رسمی در کل ممالک اسلامی عربی بوده و همه مسلط به ان بودن جالب تر اینه که مولانا در قونیه بوده جایی که بلا شک مولانا خودش و پدرش وقتی اونجا بر منبر میرفتن ترکی صحبت میکردن
اما زمزمه شعر که از روح لطیف و عاشق مولانا سرچشمه گرفته و بی شک از الهامات روحانیش بوده بزبان پارسی بود زبانی که در ذهن مولانا احتیاج به معنی شدن نداشت زبانی که در مغزش تجزیه و تحلیل نمیخواست زبانی که بیواسطه پس از الهام بر زبانش جاری بود حالا اقایون تورک مدعی میشن مولانا ترکه در صورتی که برا خوندن یک بیت از شعر مولانا هزار جور پیچ و تاب میخورن

حالا یکی بیاد براشون دست و پا شکسته به تورکی معنی کنه تا بفهمن اون بنده خدا چی گفته

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجب بحث جالبیه همشم خوندم خیالتون راحت باشه

واقعا مهمه ترکا بگن مولانا ترک بقول دوستمون تورک بوده خوب بوده ... میشه از یه دانش اموز ترک بخواین تو ترکیه یا اذر بایجان دو کلمه شعر مولانا رو بخونه و معنی کنه جالبتر اینه انزمانی که مولانا شعر گفته زبان رسمی در کل ممالک اسلامی عربی بوده و همه مسلط به ان بودن جالب تر اینه که مولانا در قونیه بوده جایی که بلا شک مولانا خودش و پدرش وقتی اونجا بر منبر میرفتن ترکی صحبت میکردن
اما زمزمه شعر که از روح لطیف و عاشق مولانا سرچشمه گرفته و بی شک از الهامات روحانیش بوده بزبان پارسی بود زبانی که در ذهن مولانا احتیاج به معنی شدن نداشت زبانی که در مغزش تجزیه و تحلیل نمیخواست زبانی که بیواسطه پس از الهام بر زبانش جاری بود حالا اقایون تورک مدعی میشن مولانا ترکه در صورتی که برا خوندن یک بیت از شعر مولانا هزار جور پیچ و تاب میخورن

حالا یکی بیاد براشون دست و پا شکسته به تورکی معنی کنه تا بفهمن اون بنده خدا چی گفته

جناب کاربر باغبانی

دوست عزیز مولانا اشعار ترکی هم داره اما بدلیل مسائل فا..... هیچ وقت انها را مطرح نکرده اند
اگر سر در میارین تو تاپیک بعدی اشعار ترکیشونو هم بگذارم
ایشان اصالت ترکی داشته اند اما چون در ایران میزیستند بیشتر اشعار ایشان فارسی بوده و در زمانی میزیستند که مثل امروز افکار فا... حاکم بوده

به نظر شما شمس تبریزی فارس بود یا ترک؟

این هم دلیل این که چرا شعر ترکی نگفته و ....

بواقع اهميت اشعار تركى سلطان ولد و مولانا و .... كه به لحاظ كمى در مقابل اشعار فارسىشان غيرقابل تامل اند٫ در سنت شكنى آنهاست. تا عصر مولانا زبان تركى، زبان توده مردم روستائى و طوائف در آسياى صغير و آذربايجان و زبان دولتمردان و سلاطين جهان اسلام، هنوز به عنوان زبان ادبى غالب بكار نمىرفت و در همه عرصه هاى نوشتارى، هم در ارتباطات، هم در تحريرات خصوصى و هم در دستگاه دولتى، زبان فارسي زبان حاكم بودּ مولانا زمانى به تركي نويسى آغاز كرد كه نوشتن به زبان تركي كسر شان و عيب شمرده مىشدּ اين سروده هاى تركى كه در چنين محيطى و در اوج حاكميت بىچون و چراى زبان و ادب فارسى و سنت فارسى نگارى و فارسىسرايى در غرب عالم اسلامى نگاشته شده اند٫ مانند نورى در تاريكي، آغازگر نهضت ادبى-فرهنگى تركى سرايى و رنسانس ادبى زبان تركى در آسياى صغير و آذربايجان بوده اند.

همه محققان در اين امر متفق اند كه مولانا با آنكه آثار گرانقدر خود را به فارسي پديد آورد و نه به تركي، و بزرگان طريقت مولويه مانند سلطان ولد در ظهور و گسترش ادب تركي در آناتولي بسيار موثر بوده اندּ پس از مولانا و به موازات فزوني گرفتن تعداد مسلمانان ترك در آسياي صغير، بزرگان طريقت مولويه به منظور خطاب به مردم تركزبان، بيش از پيش به نظم و نثر تركي روي آوردندּ بويژه فرزند مولانا سلطان ولد، در رواج اعتقادات و آموزش عقايد متصوفانه در ميان توده هاى مردم � به سبب زبان ساده و صميمى اشعار تركى خويش - بسيار موفق بوده است. هر چند در اشعار تركى سلطان ولد، روانى، خروش و درخشندگى همفكر و همعصر تركى سراى خود يونوس ائمره ديده نمىشود، با اينهمه آثار تركى وى تاثيرى بسيار مهم در گسترش نهضت تركىنويسى در آناتولى داشته است.

در قرن ١٣ زبان بلخ، موطن مولانا تركى خراسانى بوده است

ابيات تركى و ملمعات رومى از نخستين نمونه ها و قديميترين متون تركى غربى (اوغوز) و يا سلجوقى (٥)، منشاء تركى آناتولى-بالكان- قاقاووزى٫ تركى آذربايجانى- خراسانى و تركمنى و يا دقيقتر لهجه خراسانى تركى آذرى بشمار مىروند. ‌تركولوق مشهور پروفسور گرهارد دوئرفر (Prof. Dr. GERHARD DOERFER) در اثر خود بنام (T�rkische Folklore-Texte aus Chorasan) اشعار تركى مولانا را از محصولات ادبى تركى خراسانى قديم به شمار آورده است. مولانا از شهر بلخ آمده است. به گمان پروفسور دوئرفر٫ در قرن ١٣ و قبل از آنكه اين شهر بعدها در قرن ١٦ به تصرف تركمنها در آيد٫ زبان مردم بلخ تركى خراسانى بوده است. بنابه وى، اين اشعار بيشتر خصوصيات لهجه خراسانى زبان تركى را دارا مىباشند

باز هم ترک بودن یا نبودن مهم نیست مهم اشعار ایشان است

منابع

http://fa.wikipedia.org/wiki/جلال‌الدین_محمد_بلخی

http://www.afghanistan.fi/index.php...&o=fs.dari.culture.poems.15881605157515851609

http://www.gototurkey.ir/mevlana.cgi

http://fa.wikipedia.org/wiki/قونیه

منابع اشعار ترکی

- Şerefettin Yaltkaya, Mevlana�da T�rkce kelimeler ve ş‏iirler, T�rkiyat Mecmuasi, 1934, cilt IV, s 111-167

- Mecdut Mansuroğlu, Mevlana Celaleddin Rumi�de T�rk�e Beyit ve İbareler. T�rk Dili Araş‏tı‎rmaları‎‎ Y‎IL 1954.

- ural-Altaische Jahrbucher: mawlawi Turkische Verse: von mecdut mansuroglu (istanbul). Wiesbaden � 1960.

- Salemann, Noch einmal die Selschukischen Verse, Melanges, Asiatiques, X, ilave 222-237

- Abd�lbaki G�lp‎ınarlı‎. Mevl�n� Cel�leddin. İnkil�p Kitabevi

- Rafael Blaga, Handbook of the Iranian Peoples.

- P. Burgui�re, R. Mantran: Qulques vers grecs du XIII e si�cle en caract�res Arabs; Bruxelles, 1952. Byzantion.

- Ragim Sultanov, Solva tiurkskogo proiskhozhd‍niia, Vstrecha - iu shsciesia V Mesnevi Dzhaladdina Rumi. V kn.: Voprosy iranskoi filologii, Baku, 1966, S 75-87. - Na azerb. iaz.

- Fuat Bozkurt, T�rklerin Dili

- M. Fuat K�ِpr�l�, Yeni F�riside T�rk Unsurlar‎, T.M. 1942, VII-VIII, c�z 1, 1-16.

- İslam Ansiklopedisi, Mevlana Maddesi

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز
فعلا كه تمام فرهنگ كشور ما داره به اسم كشورهاي ديگه سند مي خوره.
چند وقت ديگه معلوم مي شه اقوام اصيل كشورمون هم چيني هستند!

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
ایشان اصالت ترکی داشته اند اما چون در ایران میزیستند بیشتر اشعار ایشان فارسی بوده و در زمانی میزیستند که مثل امروز افکار فا... حاکم بوده

به نظر شما شمس تبریزی فارس بود یا ترک؟

باز هم ترک بودن یا نبودن مهم نیست مهم اشعار ایشان است

جنابعالی هم مثل اون دوستمون خدای اطلاعات هستی عزیزم،
یکی دو صفحه قبل به من می گفتی اطلاعاتت کامل نیست

عزیزم مولانا توی قونیه زندگی می کرد نه ایران،
فقط از ایران رد شده بود!!!
زبون مادریش هم ترکی بوده،
با ترک هایی مثل شمس هم می گشته،
حالا این همه توی فارسی قوی بوده چه دلیلی داشته دیگه خدا داند،
احتمالا فارسی رو on board روش نصب کرده بودن :biggrin:

جمله آخر رو خوب اومدی، ولی با این توضیح که فارس بوده و شکی در این موضوع نیست

در ضمن باز هم به جای جواب دادن جمله آخر رو خوندی فقط؟؟؟؟؟؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
جنابعالی هم مثل اون دوستمون خدای اطلاعات هستی عزیزم،
یکی دو صفحه قبل به من می گفتی اطلاعاتت کامل نیست

عزیزم مولانا توی قونیه زندگی می کرد نه ایران،
فقط از ایران رد شده بود!!!
زبون مادریش هم ترکی بوده،
با ترک هایی مثل شمس هم می گشته،
حالا این همه توی فارسی قوی بوده چه دلیلی داشته دیگه خدا داند،
احتمالا فارسی رو on board روش نصب کرده بودن :biggrin:

جمله آخر رو خوب اومدی، ولی با این توضیح که فارس بوده و شکی در این موضوع نیست

در ضمن باز هم به جای جواب دادن جمله آخر رو خوندی فقط؟؟؟؟؟؟؟

مطمئین باشین اگر من تاپیک میزدم تاپیکی میزدم که مو لا درزش نمیرفت
بازم میگم اطلاعات من کافی نیست

تو قونیه زندگی نمیکرده و تو بلخ زندگی میکرده (مورد دیگه ای برا سخره پیدا کن) من الان تو ایران زندگی میکنم و تورکم مطالبی که هر از چند گاهی میدم به روزنامه ترکی میدم؟؟ خوب فارسی میدم

من در مورد این که از ایران رد شده بوده یا نه من قبول نمیکنم

در مورد فارسی هم بگم من به جرات میگم که ادبیات من از بعضی از فارس ها بهتره نه از همشون!!! باز دلیل اوردی؟

اصلا فارسی بوده خوب ترکی هم داشته
من به صراحت در تاپیک قبلی گفته بودم که اعم شعر هاش فارسی بوده

در مورد جواب دادن هم عرض کنم بعضی چیز ها قابل بحث نیستن چون به نتیجه نمیرسه

Sarp

مدیر بازنشسته
فارس نزاد پرست نیست (مگه کوروش نزاد پرست بود؟) رشتی بی غیرت نیست(مگر میرزا کوچک خان بی غیرت بود؟) مازندرانی کله ماهی خور نیست(مگر نیما کله ماهی خور بود؟) لر هالو نیست(مگه لطف علی خان هالو بود؟) ترک زبان عر عر نمی کنه(مگه شهریار عر عر می کرد؟) قزوینی همجنس باز نیست(مگر علامه دهخدا همجنس باز بود؟) خراسانی بادیه نشین و بدوی نیست(مگر دکترشریعتی بادیه نشین بود؟)
بلکه اینان ستونهای ایرانند‎. وقتی داریم از داخل ستونها رو خراب میکنیم دیگه نیازی به دشمن خارجی نیست

ricardo

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بازم این تاپیک مولانا رو بالا اوردین!
دوستان تاپیک :

قفل شد!

• Like
واکنش ها: Sarp

wasper

عضو جدید
من فقط یک سوال دارم.
شمس تبریزی ایرانی هست یا نه؟؟؟؟؟
فقط به این سوالم جواب بدید.
دقت کنید نپرسیدم پارس هست یا نه.
پرسیدم ایرانی هست یا نه؟؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط یک سوال دارم.
شمس تبریزی ایرانی هست یا نه؟؟؟؟؟
فقط به این سوالم جواب بدید.
دقت کنید نپرسیدم پارس هست یا نه.
پرسیدم ایرانی هست یا نه؟؟؟

اگر تبریز جزو افغانستان بوده پس افغانیه اگر جز ادربایجان بوده پس ترک بوده اگر جزو ایران شما باشه پس فارسه

چی بگم ؟؟؟

wasper

عضو جدید
اگر تبریز جزو افغانستان بوده پس افغانیه اگر جز ادربایجان بوده پس ترک بوده اگر جزو ایران شما باشه پس فارسه

چی بگم ؟؟؟

واقعا الان فکر میکنی به یک نفر میگویند چینی یا میگویند امریکایی.
منظورشون چیه؟؟؟؟؟
میدونی تو همین چین قوم هان که قوم اصلی چین هستند مثل پارس ایران 40 درصد جمعیت چین را تشکیل میدهند؟؟؟؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا الان فکر میکنی به یک نفر میگویند چینی یا میگویند امریکایی.
منظورشون چیه؟؟؟؟؟
میدونی تو همین چین قوم هان که قوم اصلی چین هستند مثل پارس ایران 40 درصد جمعیت چین را تشکیل میدهند؟؟؟؟؟
برو سر اصل مطلب حاشیه نرو

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

محض اطلاع :

درطول تاريخ ملت ترک آذربايجان چه خدمت هايي براي ايران کرده اند؟
آيا مي دانيد که آذربايجان زادگاه اولين چاپخانه، ترجمه اولين کتب خارجي، نخستين رمان، ادبيات کودک، نخستين کتابخانه عمومي، اولين شعر نو، اولين سينما، اولين نمايشنامه و تئاتر، اولين عکاسي، نخستين دانشگاه پزشکي، اولين دانشکده پرستاري و مامايي، نخستين کارخانه ها، نخستين انجمن زنان و اولين حق رأي به زنان، نخستين شهرداري، آموزش و پرورش نوين، نخستين مدرسه کرو لال ها، اولين مدرسه نابينايان، نخستين کودکستان و ... در ايران بوده است؟ شايد انتخاب تبريز به عنوان يک وليعهدنشين در زمان قاجاريه نيز به خاطر همين پتانسيل استثنايي ملت آذربايجان بود.
مؤسس اولين مدرسه به سبک نوين در ايران، ميرزاحسن خان رشديه بود که در همين راستا کتابي به اسم "وطن ديلي" نوشت که در سال 1312 قمري در تبريز چاپ شده است. ايراني ها و بخصوص هموطنان فارس زبانمان رشد و گسترش زبان فارسي را نيز مديون حکومت هاي ترک هستند.
سرزمين آذربايجان، دانشمنداني چون پروفسور لطفي زاده واضع تئوري فازي، پروفسور حسين جوان از مخترعين ليزر، پروفسور جواد هيئت و پروفسور يحيي عدل از پيشگامان جراحي مدرن در ايران، پروفسور هشترودي را به جامعه علم و دانش معرفي کرده است. از مورخين و ادبيات شناسان معاصر ملي ترک نظير پروفسور جواد هيئت، پروفسور ذهتابي، رحيم رئيس نيا، صمد سرداري نيا و ... نيز نام بردن لازم است.
آذربايجان مهد انقلاب مشروطه نيز بوده است که در زمان خود حرکتي بسيار مترقي محسوب مي شد. حرکات آزادي خواهانه اي ديگر چون قيام شيخ محمد خياباني، حکومت 21 آذر 1324 نيز از سرزمين آذربايجان برخواسته است. آذربايجاني ها در انقلاب اسلامي نيز بين ملت هاي ايران پيشرو بودند. آذربايجاني ها در اکثر جنگ هاي بين ايران و گشورهاي ديگر چون جنگ چالدران، جنگ هاي ايران و روسيه پرچم دار جبهه بودند. در جنگ ايران و عراق نيز با همت لشکر عاشوراي آذربايجان و اعطاي شهداي فراوان بود که شهرهاي خوزستان از دست بعثيان خارج شد.
آذربايجاني ها علاوه بر پرچمداري حرکات و نهضت هاي روشنفکري و آزادي خواهي در ايران و دلاوري و فداکاري در جبهه هاي جنگ، در صحنه هاي ورزشي نيز هميشه براي ايران افتخارآفريني کرده اند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ricardo

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بابی تو که از براد خوش تیپ تری عکس خودتو بزار بابا، اون عینکت منو کشته !!!!!!