[ مهندسی مدیریت اجرایی ] گفتگو و معرفی اعضا مهندسی مدیریت اجرایی

Reza_pMe

عضو جدید
سلام من هم در رشته ي مهندسي مديريت اجرايي پيام نور درس مي خوانم.:w33: رشتم رو خيلي دوست دارم. اگر كسي سايتي رو ميشناسه كه بشه پاسخ نمونه سوالهاي اقتصاد مهندسي رو دانلود كرد لطفا" به من بگه. مرسي:w27:
سلام دوست عزیز من پروژه میخونم وبلاگ زیر میتونه کمکت کنه
eco-class.blogfa.com;)

Reza_pMe

عضو جدید
یه امتحان استاتیکی دادم گند . خیلی سخت بود . تا ما رو تو این دانشگاه زجرکش نکنن ولمون نمی کنن . استاتیکمو در حد 16-17 بلد بودم . یه بارم افتاده بودم :redface:. ولی الان 8 به زور می شم . خدایا ما رو از دست این قوم الظالمین نجات بده .:cry::cry::cry: یه وضعی بود ، خرپارو با قرقره ادغام کرده بودن :confused::confused::eek: . 8 تا سوال سه ساعت و نیم وقت داشت . تصور کن . راست می گفتن پیام گوره:w06: .:w47:
ترو خدا ما ترم بوقیارو نترسون

Reza_pMe

عضو جدید
تست اعصاب

تست اعصاب

به تصویر نگاه کنید هر چه بیشتر حرکت کند اعصابتون داغونتره:eek::cry::D:smile:
582915-b.jpg

Reza_pMe

عضو جدید
مهندسی مديريت پروژه چيست

مهندسی مديريت پروژه چيست

مهندسی مديريت پروژه چيست ....

پروژه
پروژه تلاشی منحصر به فرد برای ارائه یک سری محصولات (خروجی) در محدوده زمان ، هزینه و کیفیت تعريف شده مي باشدپروژه ها بدلایل زیر متفاوت از فعالیت های عملیاتی کسب و کار می باشندپروژه ها ماهیتامنحصربه فرد می باشند آنها دارای فرآیند های تکراری نمی باشند. هر پروژه تعیین شده فعلی متفاوت از پروژه قبلی می باشد. در حالی که فعالیت های عملیاتی دارای فرآیند تکراری (مشابه) می باشند.
مقیاس زمانی تعریف تعریف شده دارند:

پروژه دارای نقطه شروع و پایان مشخصی می باشند که در محدوده آن محصولات بایستی متناسب با ملزومات مشتری (ذینفع) تولید گردنددارایبودجه تایید شده می باشد: پروژه ها دارای یک سطح هزینه مالی تعریف شده دارند که محصولات آن باید در چارچوب آن تولید گردند تا نیازهای مورد نظر مشتری (ذینفع) را برآورده سازند دارای منابع محدود می باشند: در حین شروع پروژه مقدار توافق شده ای از نیروی کار، تجهیزات ، و مصالح به پروژه تخصیص می یابد دارای عنصر ریسک می باشد: پروژه ها دارای سطحی از عدم قطعیت ها می باشند و بنابراین دارای ریسک کسب و کار می باشنددارایتغییرات سودمند می باشند: هدف پروژه معمولا بهبود سازمان از طریق ایجاد تغییرات در روند کسب و کار می باشد
مدیریت پروژه
مدیریت پروژه شامل مهارتها ، ابزارها و فرآیند های مدیریتي مورد نیاز برای اجرای موفقیت آمیز پروژه می باشد. بطور کلی مدیریت پروژه شامل موار زیر می باشد
مجموعه ای ازمهارتها:
برای کاهش میزان ریسک پروژه دانش تخصصی ، مهارت و تجربه لازم می باشد. تا از این طریق احتمال موفقیت پروژه افزایش یابد
مجموعه ای ازابزارها: انواع متعددی از ابزارها برای بهبود شانس موفقیت پروژه بکار گرفته می شود. این ابزارها شامل الکوهای مستند سازی ، ثبت ، نرم افزاربرنامه ریزی ، نرم افزار طراحی مدل ، چک لیست های ممیزی و فرم های بررسی می باشد
مجموعه ای ازفرآیندها: تکنیک ها و فرآیند های متعدد مدیریتی برای کنترل زمان ، هزینه ، کیفیت ، تغییرات ، ریسک و مسائل می باشد
چرخه حيات پروژه
پروژه ها در چرخه حيات خويش داراي 4 فاز زیر می باشندفاز آغازین فازآغازین اولین مرحله از فاز پروژه می باشد. در اولین فاز مشکلات کسب و کار ویا فرصت ها شناسایی می شود ومستندات (ادله) کسب و کار نیز که راه حل های متعددی را ارائه می نماید شناسايی می گردد. سپس مطالعات امکان سنجی جهت بررسی احتمال راه حل برای مشکلات کسب و کار انجام و راه حل نهایی پیشنهاد می گردد و پس از تایید راه حل پیشنهدی پروژه جهت اجرای راه حل پیشنهادی شروع می شود. حیطه اختیارات تدوینن می گردد که اهداف ، دامنه ، و ساختار های پروژه جدید را ترسیم می نماید و پس از این مرحله مدیر پروژه منصوب می گردد که مدیریت پروژه جهت جذب تیم کاری پروژه و راه اندازی دفتر پروژه اقدام می نماید. پس از آن جهت ورود به فاز طراحی تفصیلی تاییدیه اخذ می گرددفاز برنامه ریزی
بمحض تعریف دامنه پروژه در حیطه اختیارات، پروژه وارد فاز برنامه ریزی تفصیلی می گردد. این مرحله شامل تدوین موارد زیر می باشدبرنامه پروژه :شامل ترسیم فعالیت ها ، وظایف ، وابستگی ها و محدوده زمانیبرنامه منابع : لیست نمودن منابع انسانی ، تجهیزات و مصالح مورد نیازبرنامه مالی: شناسایی هزینه های منابع انسانی ،تجهیزات و مصالح
برنامه کیفی : تدوین اهداف کیفی ، اندازه گیری های تضمینی و کنترلی
برنامه ریسک: شناسایی ریسک هاي احتمالی و اقدام پیشگیرانه لازم برای تعدیل آنها
برنامه تاییدیه : لیست نمودن معیارهای لازم برای اخذ تاییدیه مشتریان وذینفعانبرنامه ارتباطات :لیست نمودن اطلاعات مورد نیاز کارفرما یا ذینفانبرنامه تدارکات :شناسایی اقلام مورد نیاز که از تاییدکنندگان خارجی تهیه خواهد شد در این مرحله پروژه بطور تفصیلی برنامه ریزی شده و آماده ورود به فاز اجرایی می شود
فاز اجراییاین فاز شامل اجرای هر فعالیت لیست شده در برنامه پروژه می باشد. در حین اجرای فعالیت های پروژه یک سری فرآیند های مدیریت جهت کنترل محصول خروجی پروژه بکار گرفته می شود که این فرآیند ها شامل شناسایی تغییرات ، ریسک ها و مسائل ، بررسی کیفیت محصولات و اندازه گیری هر محصول که با معیارهای پذیرفته شده تولید گردیده می باشد. بمحض تولید محصول و پذیرش نهایی آن توسط مشتری (ذینفع) ،پروژه وارد فاز پایانی (اختتامی) می گردد.
فاز اختتاميفاز اختتامی پروژه شامل آزاد سازی محصول نهایی به مشتری (ذینفع) ، تحویل اسناد پروژه ، خاتمه دادن قرارداد تامین کنندگان ، آزاد سازی منابع پروژه و اعلام فاز اختتامی پروژه به ذینفعان می باشد. قدم بعدی بررسی قبل از تحویل پروژه جهت مشخص نمودن کمی موفقیت ها پروژه و لیست نمودن تجربیات بدست آمده برای پروژه های آتی می باشد. در بخش بعدی بطور تفصیلی توضیحات مربوط به هر فاز و لیست الگو های مستند سازی اشاره خواهد شد
که راهنمای مدیر پروژه جهت اجرای موفقیت آمیز هر فاز می باشد
فرآیند آغازین
تهیه مستندات(ادله) کسب و کارپس از شناسايي مشكلات و فرصت هاي كسب و كار، مستندات كسب و كار تهيه مي گردد كه شامل موارد زير مي باشد:

تعريف تفصيلي مشكلات يا فرصت هاتحليل راه حل هاي بالقوه موجود. براي هر راه حل مزايا ، هزينه ها ، خطرات ومسائل بالقوه مستند سازي مي گردد. در صورت عدم روشن بودن امكان سنجي راه حل پيشنهادي ، مطالعات امكان سنجي دنبال مي گردد
.
ارائه راه حل پيشنهادي و برنامه اجرايي كليمستندات كسب و كار توسط اسپانسر(سهامدار) پروژه تاييد مي گردد و بودجه موردنياز براي شروع كار تخصيص مي يابد
.
انجام مطالعات امكان سنجیدر هر مرحله اي (و يا بعد ) از تهيه مستندات كسب و كار ، مطالعات امكان سنجي رسمي انجام مي گيرد. هدف اين است كه تا احتمال موفقيت راه حل پيشنهادي در مستندات كسب و كار مورد ارزيابي قرارگيرد. مطالعات امكان سنجي همچنين مي خواهد نشان دهد كه آيا هزينه ها واقعي اند ، راه حل ها دست يافتني اند ، ريسك ها قابل قبول اند ، و يا مسائل قابل اجتناب مي باشند
.
تدوین حیطه اختیارات :منشوره پروژهپس از اينكه راه حل پيشنهادي مورد توافق قرارگرفت. بودجه تخصيص يافته و پروژه تشكيل مي شود و حيطه اختيارات نيز تدوين مي گردد. حيطه اختيارات(منشور پروژه) دربرگيرنده چشم انداز ،اهداف ، دامنه و موارد تحويلي پروژه مي باشد. منشور پروژه همچنين در بر گيرنده ساختار سازماني ( نقش ها و مسئوليت ها) و خلاصه اي از برنامه فعاليت ها ، منابع و بودجه مورد نياز براي انجام پروژه مي باشد و نهايتا در برگيرنده ريسك هاي احتمالي ، مسائل ، فرضيه ها ي برنامه ريزي و محدوديت ها مي باشد
.
جذب تیم کاری پروژهدر اين مرحله دامنه پروژه بطور تفصليي تعريف شده است و تيم پروژه آماده جذب مي باشد. اگرچه مدير پروژه درهر مرحله اي از پروژه مي تواند منصوب شود اما لازم است او قبل از جذب تيم پروژه منصوب شود. مدير پروژه شرح تفصيلي وظايف شغلي را براي هر نقش پروژه تدوين مي نمايد و منابع انساني را براي هر نقش بر اساس مهارت ها و تجارب مربوطه بكار مي گمارد. بمحض اينكه تيم پروژه بطور كامل جذب شد دفتر مديريت پروژه راه اندازي مي شود
.
راه اندازی دفتر مدیریت پروژهدفتر پروژه محيطي فيزيكي است كه در آن تيم پروژه اسقرار مي يابد. اگرچه معمولا يك دفتر مركزي براي پروژه اختصاص مي يابد اين امكان نيز وجود دارد كه يك محيط "مجازي دفتر پروژه " با اعضاي حاضر در محل هاي مختلف داشت. قطع نظر از محل ، موفق ترين محيط دفتر پروژه شامل اجزا زير خواهد بود
:
محل( فيزيكي يا مجازي
)
ارتباطات ( تلفن ، شبكه كامپيوتري ، ايميل ، دسترسي به اينترنت ، محل ذخيره فايل ، ديتابيس ، امكان دريافت نسخه پشتيبان
)
مستندسازي( متدولوژي ، فرآيندها ، فرم ها ، ثبت ها
)
ابزارها ( براي حسابداري ، برنامه ريزي پروژه و طراحي ريسك پروژه
)
بررسی فاز آغازیندر پايان فاز آغازين پروژه ، بررسي اين فاز انجام مي گيرد. اين بررسي عمدتا بخاطر اين است كه اطمينان حاصل شود پروژه به اهداف برنامه ريزي شده قبلي نائل آمده است.

فرآیند برنامه ریزی
تا اين مرحله منافع و هزينه هاي پروژه بطور روشن مستندسازي شده اند ، اهداف و دامنه پروژه تعريف شده ، تيم پروژه جذب شده اند و دفتر رسمي مديريت پروژه راه اندازي شده است. حالا زمان آن رسيده است تا برنامه ريزي تفصيلي صورت گيرد تا اينكه اطمينان حاصل شود فعاليت ها يي كه در فاز اجرايي انجام خواهند شد بطور مناسب ترسيم شده ، تخصيص منابع يافته ، اجرا و كنترل شده اند.
تهیه برنامه پروژهاولين مرحله اين است كه برنامه پروژه مستند سازي شود. ساختار شكست فعاليت ها شناسايي شده ( كه شامل فازهاي سلسه مراتبي و فعاليت ها كه در پروژه انجام خواهد شد مي باشد). پس از تاييد ساختار شكست فعاليت ها يك ارزيابي از تلاش هايي كه براي تفكيك فعاليت انجام شده لازم است.فعاليت ها طبقه بندي شده ، منابع تخصيص يافته و برنامه ريزي تفصيلي صورت مي گيرد. اين برنامه پروژه اولين ابزار براي مديران پروژه جهت ارزيابي پيشرفت پروژه مي باشد
.
تهیه برنامه منابع بلافاصله پس از تهيه برنامه پروژه ، لازم است منابع لازم براي اجراي هر يك از فعاليت هاي برنامه ريزي شده تخصيص يابد. اگرچه گروه هاي كلي منابع فعلا براي برنامه پروژه تخصيص يافته است اما ارزيابي جزئي منابع براي شناسايي موارد زير لازم است
:
نوع منابع ( نيروي كار ، تجهيزات و مصالح
)
مقدار كل هر يك منابع نقش ها ، مسئوليت ها . مهارت هاي تمامي منابع انساني اقلام ، اهداف و مشخصات همه منابع تجهيزات اقلام و مقدار منابع جهت نائل آمدن به منافع مصالح يك برنامه براي هر يك از منابع تهيه مي گردد تا اينكه مدير پروژه مصالح مورد نياز براي هر فاز پروژه را برآورد نمايد ....
.

hamidelahi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:redface: دیگه راهم گم شد چیکار کنم...
میگم این ترم پروژه بارگذاری داری؟

اره .از رو مبحث 6 مقررات ملي ساختمان بهمون درس دادند و بارگذاري براي سقف،ديوار،پله،باد،برف،زلزله.. انجام داديم.درسش تموم شد.

saray_m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز:victory::victory:
کجا درس میخونید؟
ترم چندید؟
چی شد پروژه انتخاب کردید؟:que::que:
:gol::gol::gol::gol:;):gol::gol::gol::gol::gol:
سلام:gol::gol::gol::gol:
واحد اصفهان
به قول شما ترم بوق
عشق عمران بودم
عمران دانشگاه های که میخواستم رو نیاوردم پروژه زدم
شما چی شد پروژه ای شدی؟؟؟

Ommati

عضو جدید
عوضش با این کار معدلتونم بالا میاد .
راستی شما کودوم دانشگاه درس میخونید ؟
دانشگاهتون تو رشته های اجرایی و پروژه فارغ التحصیل داده ؟

بله امیدوارم بالا بیاد. میدونید که امتحانای پیام نور چجوره
من پیام نور اهواز هستم. به شخصه کسی رو نیدم که فارغ التحصیل شده باشه. چون اولین ورودی هامون ما هستیم و همه باهمیم. البته چنتایی هستن که ترم آینده فارغ التحصیل میشن

Saman_88

عضو جدید
بله امیدوارم بالا بیاد. میدونید که امتحانای پیام نور چجوره
من پیام نور اهواز هستم. به شخصه کسی رو نیدم که فارغ التحصیل شده باشه. چون اولین ورودی هامون ما هستیم و همه باهمیم. البته چنتایی هستن که ترم آینده فارغ التحصیل میشن
البته شما درست میگین امتحانای پیام نور یه کوچول موچولو پدر آدمو در میاره:cry:
پس اگه شما جزو اولین ورودی ها باشید باید تمام دربدری های جدید بودن رشتتون رو کشیده باشید
درست میگم ؟

Ommati

عضو جدید
اره .از رو مبحث 6 مقررات ملي ساختمان بهمون درس دادند و بارگذاري براي سقف،ديوار،پله،باد،برف،زلزله.. انجام داديم.درسش تموم شد.

میخواستم درباره مرکز سختی ازت بپرسم ولی دیگه امروز تحویل پروژه و دفاع بود.

pure_love

عضو جدید
سلام ترم 3 مدیریت پروژم عاشق رشته ام هستم
راهی دارین روی بچه های صنایع رو کم کنم
مرسی

Ommati

عضو جدید
البته شما درست میگین امتحانای پیام نور یه کوچول موچولو پدر آدمو در میاره:cry:
پس اگه شما جزو اولین ورودی ها باشید باید تمام دربدری های جدید بودن رشتتون رو کشیده باشید
درست میگم ؟

آره دقیقا. تغییر منابع.. چک لیست.. نمره منفی.. شرط قبولی برگه واسه میان ترم....:w04:

Ommati

عضو جدید
مرسی

سلام.. مشکل چیه؟ اونا چی دارن که بگن؟؟ رشته ی ما که خیلی کامل تر و بهتر از اوناس
مهندسی صنایع معروفه به مهندسی انسانی:w25::w32:

Saman_88

عضو جدید
مرسی
سلام به دوست عزیز مهندسمون
خوش اومدی
من ترم سوم مدیریت اجرایی ام .
دمت گرم اگه میخوای روی بچه های صنایعو کم کنی تا آخرش باهات پایه ام:D:D

آخرین ویرایش:

Saman_88

عضو جدید
سلام.. مشکل چیه؟ اونا چی دارن که بگن؟؟ رشته ی ما که خیلی کامل تر و بهتر از اوناس
مهندسی صنایع معروفه به مهندسی انسانی:w25::w32:
جالبیش اینجاست که اونا از ترم 4 به بعد درساشون بیشتر مدیریتی میشه ولی ما درسامون فنی تر و سنگینتر محاسباتی تر میشه اون وقت اومدن یه اسم مدیریت جسبوندن پشت رشتمون

Ommati

عضو جدید
جالبیش اینجاست که اونا از ترم 4 به بعد درساشون بیشتر مدیریتی میشه ولی ما درسامون فنی تر و سنگینتر محاسباتی تر میشه اون وقت اومدن یه اسم مدیریت جسبوندن پشت رشتمون

آره جالبه که همه جا صنایعا اینو میگن. من فکر میکردم فقط تو دانشگاه ما اینطوره... صنایع یه چند سالیه افتاده رو دور ولی الان رشته های ما ناب تر و پرکاربرد ترن. تو برو به یه مهندس بگو مدیریت پروژه میخونی ببین چی بت میگه.. ما که به صنایع میگیم رشته ی گلابی:biggrin:

Ommati

عضو جدید
یعنی وقتی کانوپولو بازی میکنم احساس میکنم زندم[/QUOTE

ommati جان شرمنده کانوپولو چه غذایی هست و مال کدوم کشوره؟ من تا حالا لوبیاپولو و باقالی پولو خوردم
:redface::redface::redface::gol:

خدمتت عرض کنم که کانوپولو غذا نیست اصلا خوردنی نیست مگه با غذا بازی میکنن داداش؟؟:surprised:
کانوپولو یکی از رشته های قایق رانی هست. مثل واترپلوئه با این تفاوت که به جای شنا توی قایق هستیم و از پارو استفاده میکنیم

Saman_88

عضو جدید
آره جالبه که همه جا صنایعا اینو میگن. من فکر میکردم فقط تو دانشگاه ما اینطوره... صنایع یه چند سالیه افتاده رو دور ولی الان رشته های ما ناب تر و پرکاربرد ترن. تو برو به یه مهندس بگو مدیریت پروژه میخونی ببین چی بت میگه.. ما که به صنایع میگیم رشته ی گلابی:biggrin:
دمتون گرم الحق که رشته ی گلابییه البته من اجرایی میخونم ولی مطمئنا اجرایی و پروژه از صنایع بهتره

بالا