مشکلات نظام وظیفه، ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
مدتش برای خدمت حساب میشه ولی دوره آموزشی را مجددا از اول باید بگذرونی.
اگر هم دوره آموزشی به پایان رسیده باشه اگه اشتباه نکنم برای سپاه و نیروی انتظامی دیگه دوره تکرار نمیشه ولی ارتش دوباره باید بری
در هر صورت مدت دوره گذرانده شده از کل خدمت کم میشه.
امیدوارم درست توضیح داده باشم
کاملا صحیح + اینکه نیروی انتظامی هم مجددا باید آموزش ببینه، البته نصف دوره یعنی 1 ماه رو.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
معافیت از خدمت سخت تر شد

جام جم آنلاین: کشیدن دست‌کم 14 دندان، پرخوری تا رسیدن به وزن 150کیلوگرم، رژیم غذایی سفت و سخت برای کاهش وزن تا حد «مگس وزن» یا پایین آوردن نمره چشم دیگر راهی برای فرار از خدمت سربازی نیست، زیرا براساس آیین‌نامه جدید معافیت پزشکی مشمولان سربازی که از اول مرداد لازم‌الاجراست، مشمولانی که رنج چنین کارهایی را به جان بخرند، دیگر معاف نشده بلکه در خوشبینانه‌ترین حالت سربازانی هستند که به عنوان معاف از رزم شناخته خواهند شد.

علاوه بر این، رسیدن سن کفالت از 65 به 70 سال و مجاز شدن ارائه درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل نیز بخشی از جزئیات جدید آیین نامه جدید معاینه و معافیت پزشکی مشمولان وظیفه است که روز گذشته رسانه ای شد.

قانون خدمت وظیفه عمومی سال 1390 تصویب و اجرایی شد، اما نکته اینجاست که آیین نامه های این قانون به طور کامل تهیه و ابلاغ نشده است و در تازه ترین اقدام با توجه به ماده 39 این قانون که به معاینه و معافیت پزشکی مشمولان وظیفه می پردازد، آیین نامه جدید این ماده از قانون از سوی ستاد نیروهای مسلح تهیه و به هیات وزیران فرستاده شده است.

موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در این باره به جام جم می گوید: این آیین نامه بیست و یکم اردیبهشت امسال تصویب شد. در آیین نامه جدید بیماری ها به صورت دقیق احصا و به روز رسانی شده است. به این ترتیب تکلیف برخی بیماری ها که مشخص نبود روشن شده، در برخی بیماری ها قبلا کلی گویی شده بود، اما اکنون جزئیات نیز مطرح شده است.برای نمونه به شکل کامل به بیماری های اعصاب، روان و قلب و عروق پرداخته شده است.

آیین نامه جدید به شکلی تنظیم شده که از سوء استفاده برخی فرصت طلبان نیز جلوگیری می کند. برای نمونه در آیین نامه قبلی فردی که 14 دندان کمتر داشت، معافیت پزشکی برخوردار می شد. به این شکل که برخی از افراد از شرایط سوء استفاده کرده و دندان های خود را می کشیدند تا از سربازی معاف شوند، اما اکنون این موضوع به طور کامل حذف شده است.

کمالی می افزاید: اکنون شرط دندان دیگر مطرح نیست و بحث بیماری فک و دهان به صورت جزئی مطرح شده است. افزون بر این، قبلا بحث چاقی و لاغری نیز مطرح بود، به همین دلیل برخی ها با اضافه یا کم کردن وزن خود برای معاف شدن اقدام می کردند، اما براساس آیین نامه جدید، دیگر چاقی و لاغری مفرط معاف از رزم شناخته می شود و شخص با هر وزنی از خدمت معاف نمی شود.

این در حالی است که باید به تغییر شرایط ضعیف بودن چشم نیز برای معاف شدن اشاره کرد.
براساس آیین نامه قبلی، شخصی به دلیل ضعیف بودن چشم معاف می شد که مجموع نمره دو چشم او برابر 0.8 بود، اما شرایط در آیین نامه جدید تغییر کرده، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در این باره عنوان می کند: بر اساس آیین نامه جدید برای شخصی که مدرک تحصیلی اش پایین تر از لیسانس است نمره یک چشم باید 0.6 باشد و برای فردی که مدرک کارشناسی و بالاتر دارد نمره یک چشم باید 0.8 باشد تا بتواند از این شرط معافیت استفاده کند.

افزون بر این در آیین نامه جدید بحث عرق کردن شدید کف دست نیز مطرح شده، زیرا عده ای در گذشته از آن سوء استفاده می کردند، این شرط در آیین نامه جدید برداشته شده و چنین افرادی دیگر از خدمت معاف نشده و به عنوان معاف از رزم شناخته می شوند.

معافیت پزشکی حین تحصیل براساس آیین نامه گذشته، چنانچه فردی در حال استفاده از معافیت تحصیلی بود به تقاضای معافیت پزشکی او رسیدگی نمی شد، مگر این که ترک تحصیل می کرد یا فارغ تحصیل می شد، اما در آیین نامه فعلی درباره نقص عضو یا بیماری هایی که مقطع تحصیلی در آن اثرگذار نیست، شخص می تواند تقاضای معافیت پزشکی کند.

کمالی در این باره توضیح می دهد: برای نمونه می توان به شرط نمره چشم اشاره کرد که براساس آن، افراد لیسانس و بالاتر از آن باید نمره یک چشمشان 0.8 باشد تا بتوانند از این شرط معافیت بهره مند شوند.
نکته اینجاست که در چنین مواردی، اگر شخص دیپلم بوده و مشغول تحصیل در دانشگاه باشد، اگر تقاضای معافیت پزشکی داشته باشد، به درخواست او رسیدگی نمی شود، اما در دیگر بیماری ها مانند قلب و عروق یا مغز و اعصاب که مقطع تحصیلی در آنها اثرگذار نیست، به درخواست افراد رسیدگی خواهد شد.
وی با بیان این که یکی دیگر از نکات برجسته آیین نامه فوق این است که مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی اثرگذار است، تصریح می کند: فارغ التحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند، به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد.

جزئیات معافیت کفالت براساس ماده 39 قانون، یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد، می تواند از سربازی معاف شود.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان می کند: ضوابط افرادی که نیازمند مراقبت نیستند، به سازمان وظیفه عمومی ابلاغ شده است، تشخیص فرد نیازمند مراقبت باید در کمیسیون بدوی بررسی شود، در این کمیسیون براساس ضوابط اگر پدر فرد نیازمند مراقبت باشد، از خدمت معاف می شود.
وی خاطرنشان می کند: در این آیین نامه در نظر گرفته شده افرادی که زیر 70 سال دارند، باید در کمیسیون بدوی به درخواست شان رسیدگی شود، اما کسانی که پدرشان 70 سال بیشتر دارد، نیازی به کمیسیون بدوی ندارند. به گفته کمالی، به این شکل براساس آیین نامه جدید ممکن است فرزندی که پدرش 40 یا 50 سال دارد، اما نیازمند مراقبت است، از خدمت معاف شود.

حمید صدرالسادات، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا نیز دراین باره به جام جم می گوید: قانون تغییر نکرده، فقط سن کهولت تغییر کرده؛ زیرا وضع بهداشت و امید به زندگی در جامعه بهتر شده است، افزون بر این باید تاکید کرد مصداق قانون تغییر کرده است و البته افرادی که مشمول این معافیت می شوند، زیاد نیستند.

معافیت ایثارگران صدرالسادات عنوان می کند: براساس آیین نامه جدید، افرادی که برای فرزند خود از معافیت ایثارگری یا امدادجویی استفاده کرده بودند، اگر فرزندشان در نیروهای مسلح عضویت پیدا کرده باشد، می توانند معافیت او را باطل کرده و برای فرزند دوم خود استفاده کنند.رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان این که کلیات آیین نامه جدید مانند آیین نامه گذشته است، خاطرنشان می کند: براساس شرایط جدید و امکانات پزشکی فراهم شده برخی از بیماری ها که امکان درمان آنها میسر شده، از معافیت دائم حذف شده و بعضی از بیماری ها نیز که در آیین نامه نبوده، اضافه شده است.
این در حالی است که باید یادآور شد براساس آیین نامه جدید معاینه مشمولان قبل از اعزام به خدمت اجباری شده و معاینه افراد باید از سوی پزشکان نیروهای مسلح انجام شود.
آیین نامه جدید از یکم مرداد لازم الاجراست، به این ترتیب از این تاریخ افرادی که تقاضای معافیت کنند، براساس آیین نامه جدید به درخواست آنها رسیدگی می شود، مگر آنهایی که به درخواست شان رسیدگی شده و رای پرونده آنها صادر شده است.

شرایط معافیت خیلی سخت تر از گذشته شد، همونطور که قبلا هم اطلاع رسانی شده بود سن کفالت نیز به 70 افزایش پیدا کرد.

به نظر من پاراگرافی که قرمز کردم خیلی مهم هست چون جمله ای کاملا مبهم هست و بهانه ای هست که با درخواست معافیت پزشکی خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی مخالفت خواهد شد.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
شرایط معافیت خیلی سخت تر از گذشته شد، همونطور که قبلا هم اطلاع رسانی شده بود سن کفالت نیز به 70 افزایش پیدا کرد.

به نظر من پاراگرافی که قرمز کردم خیلی مهم هست چون جمله ای کاملا مبهم هست و بهانه ای هست که با درخواست معافیت پزشکی خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی مخالفت خواهد شد.

گل بود و به سبزه نیز اراسته شد !!!

وام ازدواج هم دیگه نمیدند !!!

ایا میشه امیدی به اینده داشت !!!!

اگه پستم خلاف قوانین بود لطفا پاکش کنید.

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
میشه در مورد معافیت پزشکی توضیح بدید که از کجا باید شروع کنم کاراشو ؟؟

aminvo

عضو جدید
دوستان کسی بوده که دوره آموزشی را توپخانه شهر رضا اصفهان بوده باشه؟؟؟ من می تونم خودم را بندازم 01 تهران( اتوبان بسیج - سه راه تختی) ولی نمی دونم این شهر رضا اصفهان که برام کد خورده چه جوری هست؟ سخت تر از 01 هست یا آسون تر؟؟ مثل 01 همه مهندسی و یا لیسانس به بالا هستند و رفتار نسبتا محترمانه تری باهاشون دارند یا نه شهر رضا هم اکثر دیپلمه و کمتر هستند و .... ؟ کسی هر گونه اطلاعاتی در مورد این توپخانه شهر رضا داره؟؟؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
دوستان کسی بوده که دوره آموزشی را توپخانه شهر رضا اصفهان بوده باشه؟؟؟ من می تونم خودم را بندازم 01 تهران( اتوبان بسیج - سه راه تختی) ولی نمی دونم این شهر رضا اصفهان که برام کد خورده چه جوری هست؟ سخت تر از 01 هست یا آسون تر؟؟ مثل 01 همه مهندسی و یا لیسانس به بالا هستند و رفتار نسبتا محترمانه تری باهاشون دارند یا نه شهر رضا هم اکثر دیپلمه و کمتر هستند و .... ؟ کسی هر گونه اطلاعاتی در مورد این توپخانه شهر رضا داره؟؟؟
چند سال قبل یکی از دوستان من توپخانه اصفهان دوره کد خورده بود، دوره کد چند پادگان هست شیراز و اصفهان و 1-2 جای دیگه، راحت تر از آموزشی هست و معمولا تو اصفهان 2 ماه رو بعد ساعت دو اگه پست نبودند میرفتن و تو شهر چند ساعتی میگشتن.

درجه تا پایان دوره کد داده نمیشه ولی سردوشی دارن که مشخص میکنه تحصیلات چقدره، تا جایی که به یاد دارم کسایی که تو اون دوره کد بودن لیسانس و فوق لیسانس بودن.

==============

شنیده شده که ارتش هم میخواد درجه ها رو کم کنه (مثل ناجا و سپاه)

f.babaei

عضو جدید

والا دونفر رو سراغ دارم که ارتش بودند و محل خدمتشون شهررضا بود اما نمیدونم توپخانه بود یا جای دیگه فقط اینو میدونم اینقدر بهشون سخت گذشته بود که هرموقع میدیدمشون مینالیدن بااینکه لیسانسم بود! بازم میگم نمیدونم توپخانه بودیانه فقط میدونم شهرضا بودند

f.babaei

عضو جدید
دوستان اگه سوالی درمورد امریه آموزش وپرورش داشتند (سرباز معلم) در خدمتم.فقط پیام خصوصی بدید که متوجه بشم بیام جوابتونو بدم.موفق باشید

.6.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود
میشه در مورد معافیت پزشکی توضیح بدید که از کجا باید شروع کنم کاراشو ؟؟
سلام اول باید بری پلیس+10 دفترچه بخری بعد بری واکسن هاتو بزنی و گروه خونی تشخیص بدن و همونجا میفرستنت پیش یه پزشک که مدارکت رو تایید کنه بعد دوباره میری پلیس+10 مدارکت رو میدی ثبتش میکنه رسیدت رو بهت میده و بعد از چند روز از پست نامه ای برات میاد واسه یه سری معاینات که باید بری اونا رو هم پیش پزشک خودشون انجام بدی.دوباره مدارکت رو میگیرن و از طریق پیامک و همچنین پست تاریخ کمیسیون پزشکی واست میفرستن با مدارک پزشکیت اون روز باید ببری.دو نفر پزشک معتمد هم اونجا تو شورا داره.و همونجا تکلیفت معلوم میشه. کلن فک کنم 30 تا 40 روز زمان ببره.

f.babaei

عضو جدید
سلام دوستان این تجربیات من از سرباز معلمی هست شاید بدرد بخوره
مزایا: دیگه خودت آقای خودتی وهیشکی بهت دستور نمیده- خبری از پست دادن وکشیک ایستادن و لباس نظامی نیس - مجبور نیستی هرورز صبح ساعت 5بیدار باشی وحاضری بزنی- بطور کلی سه روز درهفته و هر روز به مدت 8 ساعت کلاس میری یعنی کلا 24 ساعت در هفته واگه بیشتر بری بهت اضافه کار یا حق التدریس میدن تاپارسال ساعتی 4300تومان بود اما امسال میگن رسیده به 6000تومن چون خودم اضافه نگرفتم مطمئن نیستم! - اگه بیوفتی هنرستان یا دبیرستان واگه مدرکت لیسانس باشه بهت کلاس میدن که باعث افزایش بارعلمی وتسلط واز همه مهمتر تجربه کلاس داری میشه- میتونی با بچه ها کلاس خصوصی بگیری و یه چیزی علاوه بر خرج خودت دربیاری( اگه درس تخصصی باشه جلسه ای 50هزار تومن!)- اگه بیرون از شهر بیفتی حق سرویس هم بهتون میدن-بعضی وقتا بن خریدکالا مثل برنج و گوشت و... میدن البته قیمتش با تخفیفه!اینم بگم که اگه خودتو به بچه ها لو ندی که سربازی فک میکنن معلمی وحسابی تحویل میگیرن تو کل مدرسه اصلا یه اعتبار و پرستیژ خاصی بهت میده البته بستگی به رفتار خودتم داره!
:biggrin: ودر کل یه تجربه بسیار مفیدی نصیبت میشه:cool:
معایب: اگه کسری داشته باشی ازت قبول نمیکنن- بدون کسری مجبوری 24 ماه خدمت کنی یعنی 3ماه بیشتر البته طبق قانون جدید خدمت معمولی هم که 24 ماه شده
:D-ممکنه دبستان بیفتی ومجبوری بچه ها رو تحمل کنی (اگه اعصاب نداری نرو!)-اگه اضافه کار نگیری حقوش بدون حق سرویس در حد 80هزارتومنه که البته بعد از یکسال میرسه به 100هزارتومن! توی این مدت هم مجبوری با بچه ها مدارا کنی یعنی باید خوب رفتار کنی تا مشکلی پیش نیاد یعنی صبرت زیاد باشه (میدونید که چی میگم؟!)-درضمن توی تابستون یکماه مرخصی دارید ودوماه دیگه هفته ای 24 ساعت باید تو مدرسه سر بزنید وکارای ثبت نام ودفتری وغیره رو انجام بدیدالبته اگه با مدیر جور باشید براحتی میتونید از زیرش فرار کنیدو کل تابستون رو حال کنید!!!بطور کلی عیب عمدش همینه که 3ماه بیشتر باید بمونی!همین
اینم که توی شهرتون بیفتی یا بیرون بستگی داره به امتیازتون توی آموزشی وکلاسای ضمن خدمت که یکماه باید بریدمثلا نفراولی که امتیازش100 میشه حق انتخاب اولو داره والی آخرالبته خانواده شهدا وفرهنگیان ومتاهل باشی و.... هم سهمیه دارن ومطمئن باشید که توی استان خودتون وحتما اگه توی شهر خودتون نبودید توی شهرای نزدیکتون میریدنگران نباشیدچون نمیخوان حق سرویس بدن راه دور نمیرید!.
چطور ثبت نام کنم؟ ثبت نام از اواخر دیماه تا اواسط بهمن یا تا آخربهمن توی آموزش وپرورش استانها شروع میشه وباید برگ سبز اعزام داشته باشی تا تحویل بدی البته اگه باهاشون صحبت کنی که دفترچه پست کردی اما برگه نداری شاید ازت تعهد بگیرن اینو باید بپرسی! حتی شده نیرو کم داشتن اردیبهشتماه سال بعدش ثبت نام کردن مثل دوسال پیش
:D چون اعزام تیرماه هست.درضمن ازتون یه مصاحبه میگیرن که فقط سوالای احکام میپرسن که باید قبول بشید
دیگه فعلا چیزی به ذهنم نمیرسه اگه نکته ای یادم اومد حتما مینویسم.

در مورد اعزام به آموزشی بگم تاریخ اعزام شما هرماهی که خورده باشه توسط آموزش وپرورش تغییر میکنه وبه تیرماه سال آینده موکول میشه البته برگ غیبت از خدمت اگه زمان اعزامتون رد شده باشه واستون میاد اما دردسری براتون پیش نمیاد وآموزش وپرورش با سپاه هماهنگه وغیبت نمیخوریدو این که دوره آموزشی با احتساب مرخصی میان دوره حدود دوماه هست و معمولا برای مدرک فوق دیپلم و لیسانس به پادگان آیت ا... خاتمی یزد اعزام میشید و برای فوق لیسانس فکر کنم پادگان مدرس کرج بود برای آموزش نظامی اما دوستانی که برگ تکمیلی بسیج دارند همون روز اول کارشون درست میشه وآموزشی ندارن! در مورد دوره هم بگم که زیاد سختگیری نمیکنن اصلا این پادگان معروفه به هتل خاتمی اما خب اگه بخواید با این دید وارد بشید مسلما اذیت میشید بنظرم سختیش همون دوهفته اوله بعدش روال عادی میشه در کل باید کم بخوابید وزیاد ورزش کنید همین!!!!:biggrin:
بعد از پایان دوره آموزش نظامی هم بمدت یکماه توی شهریور ماه کلاس ضمن خدمت فرهنگیان میرید که بهتون بعضی از درسا رو توضیح میدن که چطوری تدریس کنید یا نحوه برخورد با دانش آموز وغیره ودر کل هیچ سختی نداره اما امتیازش برای تعیین محل خدمتتون مهمه! چون طبق این امتیاز وامتیاز دوره نظامی شما میتونید محل خدمت دلخواهتون رو انتخاب کنید!!

فکر کنم توضیحاتم جامع بود اما دوستی سوالای زیر رو داشتن جواب میدم;)

سلام...
چند وقتی بود که چندتا سوال در این زمینه داشتم نمیدونستم از کی بپرسم....
1)اول اینکه نحوه پذیرش به چه صورته ؟پارتی میخاد؟ اگه میخاد کدوم قسمت؟
2)باید شرایط خاصی داشته باشیم؟
3)در حین تحصیل هم میشه سرباز بود؟مثلا اسفند بم سربازی بعد7ماه برم ارشد دانشگاه...یعنی هم سربازی رو برم هم دانشگاه رو...
4)زمانش رو چطور محاسبه میکنن؟یعنی به اندازه میزان تدریس؟....
کلا این امریه برا من شکل علامت سواله(
:que:
)کسی هم پاسخ گو نیست....
اگه میشه یه توضیح کلی درباره امریه بهم بدین این سولا رو هم جواب بدین ممنون میشم..
باتشکر...

1-پارتی که همه جا حرف اول رو میزنه و اگه نیاز باشه توی اموزش و پرورش! اما بدون پارتی هم میتونید قبول بشید شما برگ سبز و یه سری کپی مدارک که تحویل نیروی انسانی اموزش وپرورش بدید خودشون کارتون رو درست میکنن بعدشم یه مصاحبه دعوت میشید والسلام

2-نه شرایط خاصی لازم نیس ومدرکتون فوق دیپلم به بالا باشه و فقط محکومیت قضایی یا سابقه ای چیزی نداشته باشید

3-خیر شما نمیتونید هم دانشگاه برید وهم خدمت کنید اگه درطول خدمت دانشگاه قبول شدید وخواستید برید امریه شما هم ازدست میره و بعداز تحصیلتون باید برید پادگان وادامه خدمتتون رو انجام بدید

4- همونطور که گفتم 24ساعت در هفته شما موظف هست

توضیح کلی وجزئی هم که دادم
;)
سوالی داشتید در خدمتم. موفق باشید(پیام خصوصی;))

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اول باید بری پلیس+10 دفترچه بخری بعد بری واکسن هاتو بزنی و گروه خونی تشخیص بدن و همونجا میفرستنت پیش یه پزشک که مدارکت رو تایید کنه بعد دوباره میری پلیس+10 مدارکت رو میدی ثبتش میکنه رسیدت رو بهت میده و بعد از چند روز از پست نامه ای برات میاد واسه یه سری معاینات که باید بری اونا رو هم پیش پزشک خودشون انجام بدی.دوباره مدارکت رو میگیرن و از طریق پیامک و همچنین پست تاریخ کمیسیون پزشکی واست میفرستن با مدارک پزشکیت اون روز باید ببری.دو نفر پزشک معتمد هم اونجا تو شورا داره.و همونجا تکلیفت معلوم میشه. کلن فک کنم 30 تا 40 روز زمان ببره.

بعد اگه معاف نشم بلافاصله باید برم خدمت ؟؟ یا میتونم از اون مهلت 1 ساله استفاده کنم برای رفتن به خدمت ؟؟

.6.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بعد اگه معاف نشم بلافاصله باید برم خدمت ؟؟ یا میتونم از اون مهلت 1 ساله استفاده کنم برای رفتن به خدمت ؟؟
والا نمیدونم چه جوریه اگه معاف نشی ولی خیلی راه داره واسه پیچوندنش مثلن یکی رو اونجا دیدم که یه ساله هی میومده بیماریش رو عوض میکرده مثلن یه بار واسه کف پا بعد مثلن واسه یه بیماری دیگه.
فک نکم بلافاصله باشه.خو شما اخر اون یه سالی که وقت داری واسه معافی اقدام کن .نمیشه اینجوری؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
البته خدمت هنوز 21 ماه هست و در ارگان های غیر نظامی 24 ماه.

اگه معافیتتون رد بشه تاریخ اعزام میاد خونتون.

یه توصیه: دوستانی که در نظر دارن برن وقت تلف نکنن، هر چه زودتر بهتر علی الخصوص در این شرایط که چیزی معلوم نیست. شاید کسی بخواد یه سال بعد بره، چند ماه دیگه بگن خدمت شد 24 ماه که زیاد هم دور از انتظار نیست علی الخصوص از سال 94

ashkan 56789

اخراجی موقت
[h=1]متن کامل آئین‌نامه معافیت پزشکی سربازان سال 93[/h][h=3][/h]
[h=2]به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از «تابناک»، هیأت وزیران در جلسه مورخ 21 اردیبهشت 1393 بنا به پیشنهاد وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تأیید ستاد کل نیروهای مسلح و به استناد تبصره «1» ماده «39» اصلاحی قانون خدمت وظیفه عمومی - مصوب 1390 - آئین‌نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی را تصویب کردند.

معاون اول رئیس‌جمهور، آئین‌نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی را ابلاغ کرد.

بر اساس ماده «2» آئین‌نامه، مشمولان خدمت وظیفه عمومی از نظر توان و سلامتی جسمی و روانی در چهار دسته تقسیم‌بندی شده‌اند. همچنین طبق ماده «3» این آئین‌نامه همه مشمولان، به هنگام اعزام به خدمت باید از نظر سلامت جسمی و روانی توسط یک پزشک مورد معاینه قرار گیرند.

بر اساس ماده «6» این آئین‌نامه هم، در صورتی که پزشک مشمولی را سالم تشخیص دهد و وی در این مورد اعتراض داشته باشد یا مشمولی توسط این پزشک (پزشک اول) دارای شرایط برای خدمت تشخیص داده نشود پرونده این افراد برای اظهارنظر به شورای شهرستان احاله خواهد شد. همچنین در ماده 10 آئین‌نامه آمده است: رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولانی که برابر قانون و آئین‌نامه اجرایی مربوط، به تحصیل اشتغال داشته و از معافیت تحصیلی استفاده می‌نمایند، پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد، مگر درخصوص نقص عضو یا بیماری‌هایی که بر اساس ضوابط این آئین‌نامه و پیوست آن، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد.

همچنین طبق ماده 11 این آئین‌نامه مشمولان مقیم خارج از کشور که درخواست رسیدگی به وضعیت معافیتپزشکی دارند، از طریق نمایندگی کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود یا نزدیکترین نمایندگی تعیین‌شده، به پزشک معتمد معرفی می‌شوند.

این آئین‌نامه در «28» ماده و با امضای اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس‌جمهور - برای اجرا به وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه ابلاغ شده است.

برای استفاده و خواندن متن مصوبه و جزئیات آئین‌نامه، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.[/h]

aminvo

عضو جدید
Re: مشکلات نظام وظیفه، ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی

من دقیقا همین بلا سرم اومد. معاف نشدم و تاریخ اعزام به خدمت برام اومد. اگه می دونستم قرار هست اعزام بشم وقت را تلف نمی کردم و همون دی پارسال یا اسفند رفته بودم. الان 9 ماه زمان از دست دادم و برای کنکور هم با شرایط سربازی نمیشه خوند. یعنی خیلی سخت هست.

bargh93

عضو جدید
دوستان بعد از اتمام دوره ارشد (تو یه رشته مهندسی) میشه بلافاصله بعد از اون تو یه رشته ی دیگه در مقطع ارشد دانشجو شد؟ یعنی معافیت تحصیلی برای بار دوم هم قابل استفاده است؟
ممنون

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
دوستان بعد از اتمام دوره ارشد (تو یه رشته مهندسی) میشه بلافاصله بعد از اون تو یه رشته ی دیگه در مقطع ارشد دانشجو شد؟ یعنی معافیت تحصیلی برای بار دوم هم قابل استفاده است؟
ممنون
خیر، تا جایی که من میدونم (و اطمینان دارم) این انکان وجود نداره.

~N@z@NiN~

اخراجی موقت
[h=3]قابل توجه همه پسرای گل :smile:

((گذرنامه‌ زیارتی راه دور زدن سربازی))[/h]

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با مهر از مواجهه با دانشجویانی در خارج کشور خبر داد که در زمان خروج از کشور از نظر قوانین نظام وظیفه مشمول شناخته شده اما با گذرنامه‌های زیارتی یک‌بار خروج به خارج کشور رفته‌اند.مدیرکل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم افزود: مواردی را در خارج کشور دیده‌ام که این افراد گذرنامه زیارتی یک بار خروج به قصد سوریه دریافت کرده اما از سوریه برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر رفته‌اند.وی اضافه کرد: این افراد با مشکلات متعددی در کشور مقصد درس می‌خوانند و از آنجا که گذرنامه‌شان، گذرنامه اصلی نیست به مشکلات متعددی برخورد می‌کنند.مسلمی نائینی خاطرنشان کرد: این ایرانیان تا بتوانند برگه مهاجرت را از کشور مقصد خود بگیرند و بتوانند در آنجا زندگی کنند خیلی سختی می‌کشند.مدیرکل امور بورس وزارت علوم در اشاره به نمونه‌ای عینی از مشمولانی که با گذرنامه‌های زیارتی اقدام به خروج از کشور برای تحصیل در خارج کشور کرده‌اند، گفت: دو نفر از این راه به ژاپن رفته بودند و حدود ۴ سال هم نمی‌توانستند به ایران بیایند تا اینکه سال ۸۱ تسهیلاتی ایجاد کردند که توانستند مدتی حدود دو ماه را به ایران بازگردند.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
قابل توجه همه پسرای گل :smile:

((گذرنامه‌ زیارتی راه دور زدن سربازی))

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با مهر از مواجهه با دانشجویانی در خارج کشور خبر داد که در زمان خروج از کشور از نظر قوانین نظام وظیفه مشمول شناخته شده اما با گذرنامه‌های زیارتی یک‌بار خروج به خارج کشور رفته‌اند.مدیرکل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم افزود: مواردی را در خارج کشور دیده‌ام که این افراد گذرنامه زیارتی یک بار خروج به قصد سوریه دریافت کرده اما از سوریه برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر رفته‌اند.وی اضافه کرد: این افراد با مشکلات متعددی در کشور مقصد درس می‌خوانند و از آنجا که گذرنامه‌شان، گذرنامه اصلی نیست به مشکلات متعددی برخورد می‌کنند.مسلمی نائینی خاطرنشان کرد: این ایرانیان تا بتوانند برگه مهاجرت را از کشور مقصد خود بگیرند و بتوانند در آنجا زندگی کنند خیلی سختی می‌کشند.مدیرکل امور بورس وزارت علوم در اشاره به نمونه‌ای عینی از مشمولانی که با گذرنامه‌های زیارتی اقدام به خروج از کشور برای تحصیل در خارج کشور کرده‌اند، گفت: دو نفر از این راه به ژاپن رفته بودند و حدود ۴ سال هم نمی‌توانستند به ایران بیایند تا اینکه سال ۸۱ تسهیلاتی ایجاد کردند که توانستند مدتی حدود دو ماه را به ایران بازگردند.

البته کاری پر خطر و با ریسک بالایی هست.

به غیر از اینکه مبلغ 15 میلیون تومان توسط دولت مصادر میشه (که حتما این مبلغ را در آینده نزدیک افزایش میدن) فرد مشمول غیب به حساب میاد و در صورت بازگشت به ایران دستگیر شده و با تنبیهات قانونی باید مشغول به خدمت باشه.

ضمن اینکه من موندم در این حالت سفارت چطور مدارک را تایید میکنه چون که این موارد خیلی دقیق بررسی میشه.

scienceaddict

عضو جدید

اگه بنا رو به معافیت بذاری و خدای نکرده نشه و بری خدمت خییییلی بهت فشار میاد
یکی داشتیم دوسه ماه خدمت کرد رفت کمیسیون و اینور انور و معافیت پزشکی گرفت، همه کاراش تایید شد و نامه اش رو هم خودم دیدم ، رسم به اینه که تا نامه از اینور اونور بیاد یه دو ماهی به یارو مرخصی میدن تا بره عشق و حال بعد که نامه هاش اومد پرونده اش تشکیل بشه و بره برای صدور کارت، آقا 45 روز که گذشت یه نامه از کمیسیون اومد که معافیتش تو کمیسیون نهایی قبول نشده، در صورتیکه همه کاراش رو هم کرده بود و کامل تایید شده بود ها، خیلی عجیب بود، هیچی بهش زنگ زدیم گفتیم اینجوریه برگرد سر خدمت 45 روز مرخصی هم نوش جونت، یارو دیگه نیومد الان یه 20 روزیه داره غیبت میخوره و چند وقت بعد هم دژبان میره خفتش میکنه
خخخخخخخخخخ

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان من پیام هارو خوندم و از همتون تشکر میکنم ولی جواب سوالم رو نگرفتم. سوالم هم اینه که من الان زمینه های معافیت پزشکی گرفتن رو دارم حالا نمیدونم واقعا بتونم بگیرم یا نه. من یه سال فرصت دارم و میخوام ارشد بدم امسال.به نظرتون از الان بیفتم دنبال معافیت گرفتن و برم دفترچه رو بگرم یا نگردارم اسفند ماه برم دفترچه رو بگیرم و بیفتم دنبال گرفتن معافیت؟

Army Of One

کاربر بیش فعال
دوستان من پیام هارو خوندم و از همتون تشکر میکنم ولی جواب سوالم رو نگرفتم. سوالم هم اینه که من الان زمینه های معافیت پزشکی گرفتن رو دارم حالا نمیدونم واقعا بتونم بگیرم یا نه. من یه سال فرصت دارم و میخوام ارشد بدم امسال.به نظرتون از الان بیفتم دنبال معافیت گرفتن و برم دفترچه رو بگرم یا نگردارم اسفند ماه برم دفترچه رو بگیرم و بیفتم دنبال گرفتن معافیت؟
فکر میکنم اینجوری هست که وقتی درخواست معافیت پزشکی میدید اگه با درخواستتون موافقت نشه اعزام میشید واسه سربازی ، چون قصد شرکت در آزمون ارشد دارین حواستون به این مورد باشه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
فکر میکنم اینجوری هست که وقتی درخواست معافیت پزشکی میدید اگه با درخواستتون موافقت نشه اعزام میشید واسه سربازی ، چون قصد شرکت در آزمون ارشد دارین حواستون به این مورد باشه.
پس یعنی نگردارم بعد آزمون ارشد دفترچه رو بگیرم؟ آخه میگن هر روز که میگذره میشینن دور همی فکر میکنن یه تصمیم جدید میگیرن سخت تر میشه معافیت گرفتن.اونروز دوستمو دیدم سرباز بود میگف قبلا اگه یه چند سانتی بخیه داشتی بهت معافیت میدادن ولی حالا طرف کل بدنش بخیه بود باز اعزام شد نتونست معافیت بگیره!

Army Of One

کاربر بیش فعال
پس یعنی نگردارم بعد آزمون ارشد دفترچه رو بگیرم؟ آخه میگن هر روز که میگذره میشینن دور همی فکر میکنن یه تصمیم جدید میگیرن سخت تر میشه معافیت گرفتن.اونروز دوستمو دیدم سرباز بود میگف قبلا اگه یه چند سانتی بخیه داشتی بهت معافیت میدادن ولی حالا طرف کل بدنش بخیه بود باز اعزام شد نتونست معافیت بگیره!
اینی که میگید سخت تر شده صحیحه.
تو این چند سال اخیر قوانین معافیت سربازی مدام سخت تر شده ، همین دو سه هفته پیش هم باز یه سری تغییرات توی قوانین معافیت پزشکی ایجاد شد.
به نظرم اگه می تونید قبل ازین که کاری انجام بدید از وضعیت معافیتتون مطمئن شید مثلا پزشک نظام وظیفه پیدا کنید شرایط پزشکیتون رو براش بگید آخرش بازم یه درصدی احتمال بذارید که ممکنه معاف نشید.
در کل نمیدنم چیکار کنید بهتره.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
معافیت را کمیسیون مشخص میکنن که معاف میشین یا نه، الان همونطور که خبرش را همین جا هم دادیم حدود یکماه پیش تغییراتی در معافیت پزشکی دادن و شرایط را خیلی سخت تر کردند.

از طرفی وقتی شما دفترچه پست میکنی و با معافیت شما موافقت نمیشه بعدش تاریخ اعزام میاد در خونتون.

همچنین با توجه به اینکه شرایط کمی متفاوت هست و هر روز تغییراتی در قوانین اعمال میشه ممکنه در هیمن سال جاری و یا سال بعد مثلا خدمت بشه 24 ماه.

در نتیجه با در نظر گرفتن این شرایط باید تصمیم گیری کنین.

-------------------

در ضمن طبق شنیده ها ارتش درجه های فارغ التحصیلان دانشگاهی را کاهش داده.

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان
من از بعضی ها شنیدم که مدرک ارشد یا دکترا داشته باشی و به یکی از مراکز پژوهشی ارتش یا سپاه بری و براشون تحقیقات انجام بدی برات معافیت یا پایان خدمت میدن
ممنون میشم اگه اطلاعی دارین بگین
باتشکر

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سلام خدمت همه دوستان
من از بعضی ها شنیدم که مدرک ارشد یا دکترا داشته باشی و به یکی از مراکز پژوهشی ارتش یا سپاه بری و براشون تحقیقات انجام بدی برات معافیت یا پایان خدمت میدن
ممنون میشم اگه اطلاعی دارین بگین
باتشکر
تا جایی که من اطلاع دارم کسر خدمت هست، یعنی در زمان خدمت پروژه انجام میدین و ارزیابی میشه و حداکثر تا 6 یا 9 ماه کسر میگیرین (حداکثر تا... یعنی کمتر هم میدن)

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بدبخت شدم.

با هزار بدبختی تونستم تسویه ام رو از دانشگاه بگیرم و 6 مرداد واسه معافیت پزشکی اقدام کردم.مطمئن بودم که معافم.

چند روز پیش فهمیدم کسایی که بعد از 1 مرداد واسه معافیت پزشکی اقدام کردن با آیین نامه ی جدید بررسی می شن و منم با آیین نامه ی جدید دیگه معاف نیستم.

به خاطر یه هفته 2 سال از زندگیم داره پرت می شه.شانسه من دارم؟

890031156

کاربر ممتاز
تا جایی که من اطلاع دارم کسر خدمت هست، یعنی در زمان خدمت پروژه انجام میدین و ارزیابی میشه و حداکثر تا 6 یا 9 ماه کسر میگیرین (حداکثر تا... یعنی کمتر هم میدن)
ممنون مدیر عزیز

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بدبخت شدم.

با هزار بدبختی تونستم تسویه ام رو از دانشگاه بگیرم و 6 مرداد واسه معافیت پزشکی اقدام کردم.مطمئن بودم که معافم.

چند روز پیش فهمیدم کسایی که بعد از 1 مرداد واسه معافیت پزشکی اقدام کردن با آیین نامه ی جدید بررسی می شن و منم با آیین نامه ی جدید دیگه معاف نیستم.

به خاطر یه هفته 2 سال از زندگیم داره پرت می شه.شانسه من دارم؟

این آیین نامه جدید مگ چی هستش توش؟
منم اتفاقا پریروز رفتم پیش یکی از دکترهایی که قبلا توی کمیته معافیت پزشکی بود بهم گفت احتمال داری معاف شی سونوگرافی واسم نوشته فردا ببرم ببینم چی میگه ولی نمیخوام ریسک کنم و دفترچمو اسفند پست میکنم.

این آیین نامه جدید چی میگه؟ تو که مشکلی نداری قبول شدی ارشد راحت میتونی ادامه تحصیل بدی بدبختی نداره که

بالا