مشاوره آزمون نظام مهندسی معماری

eli elhami

عضو جدید
عزیزم ربطی نداره که طراحی رو کنار بزاری...هر سالم میتونی تعیین بکنی که کل سهمیه ات رو میخوای برای مجری بدی یا ناظر

من از نظام استاان ک پرسیدم گفت مدرک نظارتو میگیرن جاش اجرا میدن... تازه واسه مهندسین پایه 2 ب بالا

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من از نظام استاان ک پرسیدم گفت مدرک نظارتو میگیرن جاش اجرا میدن... تازه واسه مهندسین پایه 2 ب بالا

صحبتتون یه جورایی کاملا درسته
متاسفانه توی استاهای مختلف با مدارک هر جور که خودشون صلاح بدونن برخورد میکنن . تو استان من بعد از اینکه شما پروانه طراحی رو گرفتید جلوی سهمیه نظارت گرفته میشه ( برای کارشناسی ناپیوسته ) پس شما فقط توی اجرا و طراحی میتونید فعالیت داشته باشید

eli elhami

عضو جدید
صحبتتون یه جورایی کاملا درسته
متاسفانه توی استاهای مختلف با مدارک هر جور که خودشون صلاح بدونن برخورد میکنن . تو استان من بعد از اینکه شما پروانه طراحی رو گرفتید جلوی سهمیه نظارت گرفته میشه ( برای کارشناسی ناپیوسته ) پس شما فقط توی اجرا و طراحی میتونید فعالیت داشته باشید

آره خب .تو کتاب قانون میخونیم ک نظام یک سازمان مستقل و حالت غیر انتفاعی داره ک یکسری آدما جمع شدن و موسس نظام استان بودن و قوانین رو اونا تعریف میکنند..

imamin

عضو
سلام دوستان.

نظام مهندسی با لیسانس بگیری یا با فوق لیسانس، اصلا تفاوتی میکنه؟

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

نظام مهندسی با لیسانس بگیری یا با فوق لیسانس، اصلا تفاوتی میکنه؟

باید سه سال از کارشناسی بگذره و فوق ب درد کسایی میخوره ک مدرک کارشناسیشون ناپیوسته باید برای پایه یک ارشد بگیرن ک بتونن

وسعت

عضو جدید
کتابایی که تاحالا خوندم:
- 5 تا: عمومی- آسانسور- پدافند- ساختمان با مصالح بنایی- مصالح ....خوندم+ استیکر
-حریق: خوندم ولی استیکر نزدم
- ایمنی و حفاظت : نصفه
- امروزم 2 صفحه کتاب تنظیم صدا....
فردا م میرم کتابای اجرا را بگیرم داشته باشم اقلاااااااااااااااا

ظاهر کتابا قطرش کمه...ولی خووندنش خیلی وقت می بره...همش هم ارجاع تو ارجاعه...خخخخخخخخخخخخخ
عقبم؟میرسم؟ استیکر زدذن زمان میبره...

شماها در چه وضعید:que:

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
من نمی تونم تو دور اولِ خوندن همزمان لیبل هم بزنم! اصلا نمی تونم اونجوری تمرکز کنم
از بعضی مباحث نکته برداری در حد یک خط و نیم خط می کنم که در نهایت بشه یک برگ آ4 پشت و رو. مثل مبحث نوزدهم
چیزایی که تا حالا خوندم: مبحث دوم، سوم، چهارم، یازدهم، پانزدهم، نوزدهم + راهنماش، ظوابط معلولین
جزئیات رو نمی دونم چه کنم:cry: دیتیلای برنامه و بودجه که خیلی زیاده و بصورت فایله. کتاب ساعد سمیعی رو هم هنوز تهیه نکردم.
خلاصه داغون و نگران. می خوام از حدود یه هفته دیگه دست به قلم شم برای آزمون طراحی

tahereh*

عضو جدید
شما خیلی خوبید .
برای شروع از مباحث شروع کنم خوبه کسی اگر اولویت بندی کرده بر حسب اهمیت بگه لطفا هر 3 ازمون شرکت کردم.

hamedzjg

عضو جدید
شما خیلی خوبید .
برای شروع از مباحث شروع کنم خوبه کسی اگر اولویت بندی کرده بر حسب اهمیت بگه لطفا هر 3 ازمون شرکت کردم.

سلام امیدوارم موفق باشی
بله برای شروع ، خوندن مباحث بهترین گزینس ولی در طی خوندنتون حتما به این موضوع دقت کنید که مطالبو لازم نیست حفظ کنید، موفقیت تو این آزمون به توانایی در مراجعه به رفرنس ها بستگی داره..شما کافیه بدونی که هر قسمت از مباحث چه موضوعاتی رو شامل میشه و به این نکته هم دقت کنی که بعضی از موضوعات در چند مبحث تکرار شده.
در مورد آزمون اجرا و نظارت شاید بهتر باشه اولویت اولتون مباحث،کتاب قانون نظام، اصول گودبرداری، جوش و اتصالات جوشی باشه
در مورد آزمون طراحی هم بهترین شیوه شروع با تمرینه، در کنار تمرین مباحث 4 و 3 و 15 بخونید و نکته هاشو یادداشت کنید و همینطور نکته هایی که در تمرین ها اونارو باید رعایت کنید..بعد از 3 یا 4 تمرین قطعا خیلی از نکته ها تکراری میشه.
موفق باشی زیاد

hamedzjg

عضو جدید
من نمی تونم تو دور اولِ خوندن همزمان لیبل هم بزنم! اصلا نمی تونم اونجوری تمرکز کنم
از بعضی مباحث نکته برداری در حد یک خط و نیم خط می کنم که در نهایت بشه یک برگ آ4 پشت و رو. مثل مبحث نوزدهم
چیزایی که تا حالا خوندم: مبحث دوم، سوم، چهارم، یازدهم، پانزدهم، نوزدهم + راهنماش، ظوابط معلولین
جزئیات رو نمی دونم چه کنم:cry: دیتیلای برنامه و بودجه که خیلی زیاده و بصورت فایله. کتاب ساعد سمیعی رو هم هنوز تهیه نکردم.
خلاصه داغون و نگران. می خوام از حدود یه هفته دیگه دست به قلم شم برای آزمون طراحی

خسته نباشی مهندس..نگران و داغون چرا..آروم باشید و مطمئن
استیکر زدن دلیلش اینه که راحتتر به موضوعات مباحث بتونید مراجعه کنید، بعضی ها با استیکر و لیبل راحتتر میتونن مراجعه کنن بعضیا هم مثه خود من اصلا استیکر نمیزنن، مهم شیوه ایه که خودتون باید انتخاب کنید که مراجعه به رفرنسو سریعترو راحتتر بکنه، همین کاری که شما خلاصه نوشتید تو یه برگ a4 منم انجام دادم بدون استیکر ، سر جلسه هم مشکلی نداشتم اصلا، باید ببینید خودتون با چه شیوه ای بیشتر راحتید.
در مورد جزئیات هم به نظرم یه سری جزئیات مثل جزئیات سقف وارونه، جزئیات اجرایی سقف کامپوزیت، جزئیات سقف عرشه،سقف تیرچه بلوک ،معمولا 2 سوال از 7 سوال جزئیاتو شامل میشه که اگه تجربه کاری داشته باشی راحت میتونی اینارو جواب بدی اگه تجربه هم نداشته باشی یادگیریش خیلی راحته.. بقیه جزئیات هم که تقریبا 5 سوال میشه خیلی راحت عبور کنید ازش و زمانیو که میخوای اختصاص به خوندن بقیه جزئیات بدی به آزمون طراحی بدی خیلی بهتره.. تو آزمون هم جزئیات رو بصورت حدسی اصلا جواب ندید معمولا اشتباه در میاد و بقیه پاسخای درستتون هم از بین میبره.
اصلا نگران نباش..زمان خیلی خوبی داری برای هر 3 آزمون میتونی خیلی خوب آماده بشی

ghazal eng

عضو جدید
[h=2]سلام دوستان
من بهمن 90 فارغ التحصیل شدم،می تونم تو آزمون آبان 93 شرکت کنم؟ باید 3 سال کامل بگذره؟ یا چند ماه(3ماه) اختلاف موردی نداره؟ ممنون از شما[/h]

holooooooo

کاربر ممتاز
بچه های کسی پاسخنامه تشریحیه اجرا خرداد 93 رو داره اینجا بذاره؟؟؟
یا فایلشووو..یا اگه چاپ شده داره عکس بگیره و بی زحمت بذاره...

arefeh

کاربر ممتاز
[h=2]سلام دوستان
من بهمن 90 فارغ التحصیل شدم،می تونم تو آزمون آبان 93 شرکت کنم؟ باید 3 سال کامل بگذره؟ یا چند ماه(3ماه) اختلاف موردی نداره؟ ممنون از شما[/h]
دوره پیش تا آخر نیمه همون سال میشد مثلا برای آزمون خرداد ماه اگه کسی سه سال تا شهریور تموم میشد مشکل نداشتن اما امسال توی دستورالعمل ذکر شده تا تاریخ آزمون یعنی تا 23ابان
با این حساب نمیتونی اما بازم از نظام یا مسکن استانتون بپرسید.
بچه های کسی پاسخنامه تشریحیه اجرا خرداد 93 رو داره اینجا بذاره؟؟؟
یا فایلشووو..یا اگه چاپ شده داره عکس بگیره و بی زحمت بذاره...
من ندارم عزیزم😟

arefeh

کاربر ممتاز
کاشکی میگفتن باید5 سال از فارغی بگذره

بیخیال عزیزم....5 ساااال یعنی کل عمرتو بزاری در انتظار ی آزمونی که قراره مثلا ازش پول در بیاری.....همینجوریش برای ارتقا پایه باید در هر دوره 5 سال بگذره...کلا اونجوری 70 سالگی ما پایه 1 میگیریم ....البته اگر زنده باشیم:razz:

وسعت

عضو جدید
ضوابط معلولین را از چی می خونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ای ول....خیلی جلویی ها

من دیروز مبحث انرژی را شروع کردم....وقت گیره

وسعت

عضو جدید
میشه دوستان راهنماییم کنید: ممنون:cool:

این جه کتابیه؟ مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها* دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای طراحی

جزئيات اجرائي ساختمان *
• ضوابط بلند مرتبه سازي *
• ضوابط مقررات شهرسازي و معماري براي معلولين *
چه منبعی خونده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
میشه دوستان راهنماییم کنید: ممنون:cool:

این جه کتابیه؟ مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها* دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای طراحی

جزئيات اجرائي ساختمان *
• ضوابط بلند مرتبه سازي *
• ضوابط مقررات شهرسازي و معماري براي معلولين *
چه منبعی خونده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وسعت جان برای یک سری از اون مباحث ستاره دار این کتاب ها رو می تونی بخونی که منم اونا رو گرفتم و بد نیستن و به نظر میرسه منابع خاص دیگه ای در دسترس نیست. این رو هم بگم که یکی از دوستان به من توصیه کرد که این موارد در اولویت آخر باشه و ابتدا خود مقررات ملی، قانون نظام، مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی در اولویت اول باشن و اگر وقت رسید به بقیه هم بپرداز.
b1.jpg

در مورد جزئیات توی همین تاپیک ده ها بار بحث شده. بهترین هاش به ترتیب دیتیل های برنامه و بودجه و کتاب دکتر ساعد سمیعی هست که با سرچ می تونی فایل گزینه اول رو پیدا کنی و کتاب دکتر سمیعی رو هم از سایتشون می تونی بخری که اسمش هنر فرداست
http://honarefarda.com
ظوابط معلولین هم یه کتاب خیلی کم حجم سفید و نارنجی هست با همین اسم که در حال حاضر تصویرش رو ندارم. اگه خواستی بعدا تصویرش رو آپ می کنم
بلند مرتبه سازی رو نمی دونم..
موفق باشی

وسعت

عضو جدید
ممنون مهندس از توضیحات واقعا ممنون
فقط ی سوال
مباحث مقررات ملی که همین کتاب سبزاس که خریدم
قانون نظام، مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی چی هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟​

من این همه رفتم کتابفروشی کتاب معلولین را به من نداد....ای داد بیداد....راهم دوره..خخخخخخخخخخخخخخخخخخ...
کی برم بخرم....اخه....

برای مباحث ستاره دار ی سری کتاب دیگه به من دادن.....عکسش را پیدا کنم میذارم...70 تومنم پولش شد..نکنه اشتباهه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سری های این کتابها هستن
http://www.google.com/imgres?imgurl...0RJO2ya9S53M&ei=gB4dVKCUCcinO6jVgeAG&tbm=isch

اگه غلطه برم دوباره اون کتابا را بگیرم...کمکککککککککککککککککک و راهنمایی مخام...

آخرین ویرایش:

آرش آزاد

عضو جدید
سلام . ولی معذرت میخام دوست خوبم . امتحان نظارت قبل از آذر فقط یک دوره آسون بود ولی قبل از اون یک دوره ،خیلی سخت بود سه مرحله داشت که باید هرسه رو حد نصاب قبولی رو میگرفتی ک بتونی قبول بشی...بنظرم درسته امتحان آذر و حتی خرداد امسال خیلی سخت بود ولی به سختی گذشته ک 3 مرحله ای بود، نبوده....من کسانی رو میشناسم که تو اون زمانا بودن و میگن الان ساده است.حتی یکی از همکارای من 10 سال از من بزرگتره هر دفعه شرکت میکرده ، تو آذر پارسال قبول شده... ، کمی انصاف داشته باشیم اون دوستمون حرفی زده درست ، من کسایی رو میشناسم ک دقیقا مثل گفته ایشون این دو سال عمل کردن و قبول شدن. که این ب تفاوت بین انسانها برمیگرده . اگه طرفدار دموکراسی هستیم بذاریم دوستان حرفشونو بزنند و بهشون حمله نکنیم...
در حقیقت پارسال کلی از کتابا رو خوندم و کتابهای مهم 3 دور شد...اما قبول نشدم.اما امسال با بررسی اشتباهمو پیدا کردم...نشد همه کتابها رو بخونم مثل گفته دوستمون عمل کردم با رتبه خوبی قبول شدم... حرف آخر دوستمون خیلی مهمه استرس نداشته باشین.... با سپاس :smile:

ببخشيدا ولي اون زمان ك سه مرحله اي بود براشون نگه مي داشتن قبولياشونو
در ضمن 45 ب بالا رو زير سيبيلي در ميكردن
مباحث اينقد گسترده و حجيم نبود شما برو ي نگاه ب ويراش اول مبحث 5 بنداز

اصولا مهندساي قديم مي خوان بگن خيلي دود چراغ خوردن ولي نه عزيزم اين خبرا نبوده منابع راحتتر و رقباي كمتر داشتن

آرش آزاد

عضو جدید
اين پست براي جديدي هاست
لطفا به پستهايي با مضامين خيلي اسونه و سخت نگير و جزوه بازه اهميت نديد نويسندگان اين نوع پستها يا قبلا تو دوره آسوني امتحان امتحان دادن يا نمي خوان شما رو درست راهنمايي كنن (با عرض پوزش(
واقيعت اينكه امتحان از وقتي ك افتاد دست سازمان سنجش يكم حالت كنكوري و مچ گيري پيدا كرده و همش دوست دارن بپيچونن
تا حدود دو سال پيش با يك تسلط نسبي و زدن تست هاي سالهاي قبل تقريبا قبولي شما تضمين شده بود اما الان هدف بيشتر پيچوندن شده و كسي مي تونه موفق باشه ك ب كتابها اشراف داشته باشه
شاهد اين ادعا هم سوالاي بوده ك تو ازمون اخير نظارت از مباحث جوش و يا صرفه جويي مطرح شد از جاهايي ك تا حالا ازشون سوال نيومده بود در حاليكه كسي ك كوچكترين اطلاعي از مبحث صرفه جويي داشته باشه مي دونه ك فصول اول كتاب خيلي مهم تره براي يك معمار از لحاظ كاري تا اون آخرا ك معرفي چندتا سيستم جديده
براي شروع بهتره از مباحث مهم شروع كنيد
و همون موقع سوالاتشونو جواب بديد
سوالا رو يكي از اين كتب ي ك جواب هم دارن تهيه كنيد من يكي خريدم جلدش سفيده اسمش و فراموش كردم
اگر تسلط نسبي داريد سوالا رو بخونيد و خودتون تعيين كنيد از كدوم مبحث اومده و كنارش با مداد بنويسد و اگرم نه از پاسخنامه تشريحي شماره مبحث رو دراريد و كنار سوالا بنويسد (فقط شماره مبحث)
بدين ترتيب شما از هر مبحث حدود 50 الي صد نمونه سوال امتحاني داريد ك مي تونيد موقع خوندن جواباشونو پيدا كنيد و بدين صورت مي فهميد ك كجاها مهمتر بوده و يا چطور سوال مطرح مي شده
(تو اين مرحله به دوتا مشكل برميخوريد يكي اينكه مباحث عوض شدن و بعضي سوالا ديگه نيستن يا جواباشون عوض شده و يكي اينكه مي بيند بعضي سوالا تو جواب رفرنس ندارن(
بعد از اين مرحله كتاب رو با ديد طراح سوال روخواني عميق بكنيد و در اخر برچسب گذاري كنيد - اين مرحله خيلي مهمه چون مباحث رو خورد مي كنيد و در همين جا مي تونيد مباحث مشترك رو دراريد- پس كاملا با دقت انجام بديد
مي تونيد جاي برچسب خودتون فهرست تهيه كنيد
نكته ديگه اينكه هيچ مبحثي رو حذف نكنيد و همه رو حداقل تهيه بكنيد و داشته باشيد چون مثل قديم نيست با خوندن چهار پنج تا مبجث اصلي نمي شه راه ب جايي برد
الان ك هزار تا رفرنس ش كردن قانون كار و بيمه و ال و بل علاوه بر مباحث چرتي مثل پدافند و نگهداري ك هر كدوم يك سوالو حتما دارن
براي چهل تا درست درس بخونيد نه براي سي تا چون هميشه سوال بيخود و چرت هست و كلا ابر و ماه و خورشيد و فلك دركارند ك يه اتفاقاتي تو جلسه بي افته و شما با اطمينان از اينكه سوالا رو همه رو درست جواب دادي سه تاش حدودا غلط دربياد
نكته بعد اينكه وقتي شما سوالارو دانلود مي كنيد يا تو همون كتابا مي بينيد دفترچه شماره a هستش ك سوالا ب ترتيبع شماره مباحثه اگه سشما دفترچه بي يا سي بگيريد ديگه بهم ريختس و بايد اول جلسه بنظر من يه تفكيك مباحث انجام بديد و بريد سر مباحثي ك تسلط بيشتري داريد و اونايي ك مي دونيد كجان

udesigner

عضو جدید
من در حین خدمت میتونم برای نظارت شرکت کنم یا باید کارت پایان خدمت داشت حتما؟

hamedzjg

عضو جدید
اين پست براي جديدي هاست
لطفا به پستهايي با مضامين خيلي اسونه و سخت نگير و جزوه بازه اهميت نديد نويسندگان اين نوع پستها يا قبلا تو دوره آسوني امتحان امتحان دادن يا نمي خوان شما رو درست راهنمايي كنن (با عرض پوزش(

حرفتون یکمی بی انصافیه مهندس..اینجا فکر نکنم کسی نخواد درست راهنمایی کنه
اینجا هرکسی از اون چیزی صحبت میکنه که براش پیش اومده..بعضی چیزا تو زندگی بعضیا انقدر راحت اتفاق میوفته و بدست میاد که شاید بدست اوردنش برای گروه دیگه ای کمی سخت باشه
زندگی پر از این دست تضادهاس..نمیشه انکار کرد یه شیوه رو یا یه رای واحد و مسیر واحد برای رسیدن به یه چیزی تعیین کرد.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
ممنون مهندس از توضیحات واقعا ممنون
فقط ی سوال
مباحث مقررات ملی که همین کتاب سبزاس که خریدم
قانون نظام، مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی چی هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟​

بله مقررات ملی همون سبزاست
قانون نظام هم یه کتاب سفید رنگ توی قطع همون مقررات ملیه. مصوبات شورای عالی هم یه کتاب نسبتا بزرگ سفید سورمه ای هست
70 تومن که خیلی گرونه مهندس، کتابای آقای سرمد هر کدوم 7 الی 10 تومن بود اگه اشتباه نکنم. مفید بودن یا نبودن این کتاب با یه نگاهی به سر فصل هاش و مقایسه شون با نمونه سوالات سال قبل معلوم میشه

a-m-i-n

عضو جدید
سلام
وقت بخیر و خسته نباشید
سال اوله که میخام شرکت کنم کمی سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدید
من معماری خوندم..6 ساله از کاردانیم میگذره...و دوسال از کارشناسی...راهنماش رو که خوندم نوشته که حتما باید کاردانی همون رشته باشه ..کاردانی نقشه کشی معماری دارم..سنواتش حساب میشه واسه آزمون مهندسی؟
و اینکه نوشته سنوات جهت آزمون معماری (طراحی) محاسبه نمیشه..پس واسه آزمون معماری(اجر . نظارت) محاسبه میشه ؟
سال اول رو میخام یکیشو امتحان بدم..کدومش بهتره بنظرتون...نظارت یا اجرا؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید..

davod.t

عضو جدید
سلام آره سنوات کاردانیت برای نظارت یا اجراء حساب میشه اما برا طراحی نه بنظرم شما که می خوای یکی رو امتحان بدی بهتر نظارت رو امتحان بدی چون برای اجراء داشتن نظارت یا طراحی لازم موفق باشی

a-m-i-n

عضو جدید
سلام آره سنوات کاردانیت برای نظارت یا اجراء حساب میشه اما برا طراحی نه بنظرم شما که می خوای یکی رو امتحان بدی بهتر نظارت رو امتحان بدی چون برای اجراء داشتن نظارت یا طراحی لازم موفق باشی
خیلی خیلی ممنونم....همینطور با آرزوی موفقیت شما

بالا